جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884


امضاي توافق‌نامه صادرات گاز از ايران به عمان تا ماه آينده

سخنگوي صنعت برق کشور:
صادرات برق تا پايان شهريور صفر است


معدن و تجارت


ميز خبر


 امضاي توافق‌نامه صادرات گاز از ايران به عمان تا ماه آينده 

 مدير شرکت ملي صادرات گاز ايران از امضاي توافق‌نامه صادرات گاز از ايران به عمان تا ماه آينده خبر داد و توضيحاتي را در مورد دريافت پول صادراتي گاز ايران به عراق ارائه کرد.مهران اميرمعيني در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه پروژه صادرات گاز از ايران به عمان در حال پيگيري است، گفت: در حال انجام مذاکرات هستيم که اگر اين مذاکرات به نتيجه برسد، چارچوب‌هاي همکاري بين شرکت ملي نفت و وزارت نفت و گاز عمان امضا مي‌شود و بعد از آن پروژه وارد مرحله برگزاري مناقصه شده و پيمانکار مشخص مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه پروژه صادرات گاز به عمان متوقف نشده است، در مورد تاخير اجراي اين پروژه توضيح داد: اين پروژه قرار بود در تيرماه کليد بخورد. اما از آنجايي که بحث‌ها حقوقي است، به زمان زيادي نياز دارد. زيرا ايران يکسري قوانين و مقررات و عمان يکسري قوانين و مقررات ديگر دارد که متفاوت از هم هستند و نهايي شدن مذاکرات زمان‌بر است.

مدير شرکت ملي صادرات گاز ايران در مورد زمان اجراي پروژه صادرات گاز از ايران به عمان گفت: با توجه به پيشرفت‌هايي که حاصل شده، اميدواريم توافق تا يک ماه آينده نهايي شود و به امضا برسد.

اميرمعيني با بيان اينکه صادرات گاز به عمان در دو مرحله خواهد بود، توضيح داد: يک بخشي از گاز تبديل به LNG مي‌شود و ما LNG را دريافت و بازاريابي مي‌کنيم و بخش دوم که 85 درصد پروژه را شامل مي‌شود، بازاريابي براي گازي است که به عمان صادر مي‌کنيم. بازارهاي منطقه مطرح هستند که جدي‌ترين آنها هند است. هند اعلام نياز کرده اما هنوز نهايي نشده و مذاکرات مراحل اوليه خود را طي مي‌کند.

وي افزود: کشورهاي ديگر منطقه مانند امارات و کويت هم مطرح هستند که در اين بازارها شرايط سياسي تعيين کننده است که اگر اين شرايط حل شود، بازار امارات مي‌تواند مورد توجه قرار بگيرد.

مدير شرکت ملي صادرات گاز ايران در ادامه در مورد صادرات گاز ايران به عراق گفت: اين پروژه در زيرمجموعه شرکت ملي گاز قرار دارد، اما شرکت ملي گاز مشکلي در دريافت پول داشت که به نظر مي‌رسد اين مشکل برطرف شده است. دليل اين مشکل انتقال و جابه‌جايي پول بود که به سختي صورت مي‌گرفت.

بر اساس اين گزارش، بيژن زنگنه در برنامه‌اي که به عنوان وزير پيشنهادي نفت در دولت دوازدهم ارائه کرد ذکر کرده بود صادرات گاز به عمان از سال 1397 و با 10 ميليون مترمکعب در روز آغاز خواهد شد که اين ميزان در سال‌هاي 1398 و 1399 به 25 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد. همچنين در بازه‌هاي زماني مختلف تاکيد کرد اين موضوع دنبال مي‌شود و تقريبا بحث نقشه‌برداري آن تمام شده است. مشاور اسناد مناقصه و پيشنهاد خود را تهيه و ارائه مي‌کند که در اين زمينه مناقصه برگزار شود. در ديداري که بيژن زنگنه، وزير نفت ايران و محمد الرومحي، وزير نفت عمان در اواسط فروردين‌ماه سال جاري با يکديگر داشته‌اند درمورد جزييات اين پروژه به توافق رسيدند و حتي زمان آغاز آن را نهم تيرماه اعلام کردند.


 سخنگوي صنعت برق کشور:
 صادرات برق تا پايان شهريور صفر است 

 سخنگوي صنعت برق کشور با اشاره به اينکه به تمامي شرکت‌هاي توزيع برق ابلاغ شده که خاموشي‌ها بر اساس جداول باشد گفت:خاموشي‌هاي خارج از برنامه به‌دليل حوادث و اتفاقات غيرقابل پيش بيني در توليد برق و شبکه توزيع است.محمودرضا حقي‌فام در گفت و گو با فارس با اشاره به اينکه از اواخر خرداد تا انتهاي شهريور، صادرات برق کشور در اوج بار مصرف داخل کشور صفر است گفت:در اوايل بهار ، اواخر پائيز و شروع زمستان ميزان توليد نيروگاه ها بالا و تراز توليد بيش از مصرف است بنابراين صادرات برق صورت مي گيرد.

حقي فام افزود: در ساعت‌هاي پيک بار شبکه سراسري در اواخر خرداد تا انتهاي شهريور، صادرات برق کشور در اوج بار مصرف داخل کشور صفر است و فقط واردات در کشور اتفاق مي افتد و در زمان پيک مصرف هيچگونه صادرات برق صورت نمي گيرد چرا که اولويت اصلي تامين برق پايدار است.

وي در خصوص اينکه گفته مي شود عليرغم اعلام و انتشار جداول خاموشي برخي نقاطي هستند که نوبت خاموشي ندارند اما با قطعي برق مواجه مي شوند گفت:به تمام شرکت هاي توزيع برق ابلاغ شده که خاموشي ها بايد بر اساس جداول از قبل اعلام شده باشد اما اگر قطعي برق خارج از برنامه رخ دهد به‌دليل حوادث غيرقابل پيش بيني در توليد و شبکه توزيع برق است.پيشتر معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير اعلام کرده بود که روال کار اعلام جدول خاموشي برق اينگونه است که شرکت مديريت شبکه برق ايران يک روز قبل ميزان محدوديت هر منطقه را اعلام و محدوديت هر منطقه بين شرکت‌هاي توزيع تقسيم مي‌شود.


 معدن و تجارت 

 تاپايان امسال؛

معدن قروه بزرگترين واحد توليد طلاي ايران مي شود

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: تاپايان امسال ظرفيت توليد معدن طلاي قروه به 5 تن مي رسد و به بزرگترين واحد توليد طلاي ايران تبديل مي شود.

به گزارش مهر، محمد شريعتمداري در حاشيه برگزاري کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد کردستان در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه طرح رونق توليد از دو سال قبل کليد زده شد، گفت: در مجموع براي واحدهاي مشکل دار حوزه صنايع کوچک ومتوسط کشور منابعي براي سرمايه درگردش و فعاليت هاي توسعه اي اختصاص پيدا کرد.

وي با اشاره به اينکه فعاليت اين کارگروه در سال جاري هم ادامه مي يابد، عنوان کرد: مشکل اصلي به سرمايه بانک ها برمي گردد که تمام تلاش ما اين است که از منابع موجود صندوق توسعه ملي مبالغي را در اختيار بانک هاي قراردهيم تا قدرت پرداخت تسهيلات آنها افزايش يابد.

وي يکي از طرح هاي صنعتي جديد کردستان را کارخانه سيگار سقز خواند و افزود: اين واحد به طور آزمايشي شروع بکار کرده ولي چون به طور کامل آماده نبود امروز آن را افتتاح نکرديم و در آينده نزديک افتتاح رسمي خواهد شد.

وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه 5 هزارو 860 واحد توليدي در کشورسال گذشته پروانه بهره برداري براي ايجاد دريافت کردند، بيان کرد: ممکن است برخي از واحد ها به دليل قديمي بودن ساختار توليد و مشکل در تامين مواد اوليه و مسائل و منابع مالي از چرخه توليد خارج شوند.

شريعتمداري ادامه داد: بايستي شيب رويش واحدهاي توليدي رو به فزوني باشد و از ريزش حتي يک واحد جلوگيري به عمل آيد.

وي با اشاره به افتتاح کلينيک صنعت و سرمايه گذاري کردستان، گفت: دراين کلينيک تعدادي از اساتيد و کارشناسان حضور دارند که صاحبان واحدهاي مشکل دار را راهنمايي مي کنند تا به گردونه توليد بازگرداند.

وي با اشاره به اينکه کردستان داراي ذخاير ارزشمند طلا است، اظهارداشت: معدن طلاي قروه در سال 3 تن طلا توليد مي کند که قرار است تا پايان امسال آن را به 5 تن افزايش دهد و با اين اقدام به بزرگترين واحدي طلاي کشور تبديل مي شود.وزير صنعت، معدن و تجارت از اجراي ژئوفيزيک هوايي در ديواندره خبرداد و افزود: ژئوفيزيک در استان بسيار اميد بخش است و در شهرستاني هم چون بيجار با اين اقدام 6 منطقه شناسايي شده است.

شريعتمداري عنوان کرد: مجموعه فعاليت هايي که درزمينه کار پايه اکتشافي در اين استان انجام مي شود با حجم قابل ملاحظه اي از توانمندي هاي معدني جديد مواجه مي شود.


 ميز خبر 

 از سوي شرکت ملي پالايش و پخش اعلام شد

افزايش 20 درصدي نرخ کرايه حمل نفتکش‌ها

نرخ کرايه حمل نفت‌کش‌هاي تحت پيمان شرکت ملي پخش بيش از 20 درصد افزايش يافت.

به گزارش از روابط عمومي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با موافقت وزير نفت نرخ کرايه حمل نفتکش‌هاي تحت پيمان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از اول تيرماه امسال به ميزان 20.2 درصد افزايش يافت.

براساس اين گزارش با توجه به مشکلات بخش حمل‌ونقل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي که در خردادماه گريبانگير اين قشر زحمت‌کش و پرتلاش شده بود، موضوع افزايش نرخ حمل کرايه مورد بررسي قرار گرفت که با موافقت وزير نفت به تصويب رسيد.

شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي لازم مي‌داند از همکاران زحمتکش بخش حمل‌ونقل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي که با تلاش خستگي‌ناپذير و شبانه‌روزي در چرخه توزيع سوخت کشور فعاليت دارند و با در نظر گرفتن منافع ملي، خواسته‌هاي صنفي خود را در چارچوب قانون و با آرامش دنبال کردند، سپاسگزاري و قدرداني کند.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس:

ظرفيت توليد در پارس جنوبي امسال به 84 ميليون مترمکعب مي رسد

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس، پيشرفت چهار سکوي فازهاي 13، 14، و 24 را بيش از 90 درصد عنوان کرد و گفت: ظرفيت توليد گاز در پارس جنوبي تا پايان امسال 84 ميليون مترمکعب افزايش مي‌يابد.

به گزارش وزارت نفت، محمد مشکين‌فام گفت: هم اکنون در سه فاز 13، 14، و 24 پارس جنوبي ، پنج سکو در حال احداث است وتا پايان شهريور اين پنج سکو نصب خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه کار نصب يک سکوي ديگر نيز ارديبهشت امسال به پايان رسيد افزود: با بهره‌برداري از شش سکوي گازي جديد تا پايان امسال، 3 ميليارد فوت مکعب در روز (84 ميليون مترمکعب) به ظرفيت توليد گاز از پارس جنوبي افزوده خواهد شد.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تا پايان آبان ماه، پالايشگاه فازهاي مذکور با دريافت گاز از سکوهاي توليدي خود، عملياتي مي‌شوند.

حمله به پالايشگاه آرامکو در رياض

حوثي‌هاي يمن پالايشگاه شرکت آرامکو در رياض را با استفاده از يک پهپاد، هدف حمله قرار دادند. اما اين شرکت نفتي اعلام کرد آتش‌سوزي جزئي در اين پالايشگاه به دليل يک حادثه عملياتي بوده است.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، پيام توييتي با اين مضمون که "پهپاد ما پالايشگاه شرکت آرامکو در رياض را هدف قرار داده است" در حساب توييتري کانال تلويزيوني تحت اداره حوثي ها ارسال شد. در اين پيام به نقل از سخنگوي نيروهاي حوثي نوشته شد: عملياتي که با اين پهپاد انجام گرفت، آغاز مرحله جديدي از مقابله با تهاجم سعودي‌هاست.

آرامکو پيش از انتشار اين پيام، اعلام کرده بود گروه‌هاي مهار آتش و نيروهاي دفاعي غيرنظامي عربستان يک آتش‌سوزي جزئي که اوايل بعدازظهر در پالايشگاه اين شرکت در رياض روي داد را اطفاء کرده‌اند و آتش‌سوزي، فعاليت‌هاي اين پالايشگاه را مختل نکرد و هيچ مصدومي نداشت.

آرامکو همچنين در حساب توييتري رسمي خود اعلام کرد آتش‌سوزي به دليل يک حادثه عملياتي بوده است.

قطع برق 147 ارگان و سازمان بد مصرف و پرمصرف

برق 147 سازمان و اداراتي که الگوي مصرف برق و بخشنامه استانداري مبني بر مديريت و کاهش مصرف انرژي را رعايت نکرده اند، قطع شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ، با توجه به شرايط فعلي که تامين برق پايدار از اهميت بسيار بالايي برخوردار است اين شرکت تمام تلاش خود را تا کنون براي نهادينه کردن فرهنگ مصرف بهينه برق در جامعه به ويژه ارگان ها و ادارات کرده است.در اين راستا با ادارات و سازمان هاي بد مصرف و پرمصرف به منظور احترام و رعايت حقوق شهروندي برخورد شد.

با توجه به مصوبه هيات وزيران و ابلاغ بخشنامه استانداري تهران مبني بر قطع سيستم هاي سرمايشي از ساعت 13:30 و کاهش مصرف انرژي برق،کميته ارزيابي و پايش اين شرکت از ابتداي پيک تابستان 97 تاکنون، از 1200نهاد دولتي و غير دولتي اصلي شناسايي شده در شهر تهران،986 دستگاه را مورد بازرسي قرار داد که از اين تعداد، 648 دستگاه الزامات ابلاغ شده را رعايت نکرده اند که ضمن ابلاغ اخطار کتبي، نسبت به قطع برق 147سازمان و نهاد شامل وازرتخانه، ساختمان مرکزي برخي از بانک ها، ساختمان مرکزي بيمه، ساختمان اداري مديريتي استاني ادارات بي توجه به صدور اخطار اقدام شد.کميته پايش و ارزيابي مصرف ادارات در خصوص اين اقدام به خبرنگار ما گفت:با توجه به افزايش دما و پايداري هواي گرم طي روزهاي آينده در شهر تهران، ضروري است ارگان ها و ادارات در بخش دولتي و خصوصي با رعايت ابلاغيه استانداري، هموطنانمان را همراهي کنند و در اين راستا از مشترکين پايتخت درخواست داريم، تنها با 10 درصد صرفه جويي در مصرف برق، ما را در تامين برق پايدار شهر تهران ياري رسانند.ما باور داريم، شهروندان تهراني، با رعايت و مصرف درست و بهينه برق، حذف موارد غير ضروري، کنترل و پايش مصرف انرژي به ويژه در بخش استفاده از تجهيزات و لوازم سرمايشي، زمينه را به منظور برخورداري عموم از اين خدمت بي بديل فراهم مي کنند.

با حضور 500 شركت؛

نمايشگاه هاي «بالابر» و «سنگ» گشايش يافت

نمايشگاه هاي بين المللي «آسانسور و صنايع و تجهيزات وابسته» و «معدن و سنگ هاي تزييني ايران» در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران کار خود را آغاز کرد.

در نمايشگاه آسانسور و صنايع و تجهيزات وابسته که با حضور برخي مقام هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت گشايش يافت، 190 شرکت داخلي و 90 شرکت خارجي انواع بالابر ساختمان هاي اداري، مجتمع هاي تجاري و مسکوني، بالابرهاي نماي شيشه اي، انواع پله هاي برقي شهري و مراکز تجاري، پله هاي برقي ريلي و ديگر تجهيزات و ماشين آلات اين صنعت را به نمايش گذاشتند.نمايندگان شرکت هايي از آلمان، ايتاليا، تايوان، ترکيه، ژاپن، چين، سوئيس، کرواسي و کره جنوبي در تهران حضور يافته اند.

همچنين در نمايشگاه معدن و سنگ هاي تزييني ايران بيش از 220 شرکت داخلي و خارجي از ايران و کشورهاي مختلف از جمله آلمان، ايتاليا، اسپانيا، هلند، ترکيه و همچنين برخي کشورهاي آسيايي مشارکت دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي