جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884


علل شايع ايجاد لرز در بدن


خبرپزشكي


خبر


 علل شايع ايجاد لرز در بدن 

 به هنگام سرما معمولا افراد براي گرم شدن شروع به لرزيدن مي‌کنند اما لرز مي‌تواند علل ديگري نيز داشته باشد که برخي از آنها ناشي از انواع بيماري‌هاست.

به گزارش ايسنا، به هنگام سرما عضلات بدن براي توليد گرما، شروع به انقباض و استراحت‌هاي مکرر مي‌کند که مي‌تواند باعث لرز شود. لرز کردن حتي در هواي گرم و در صورت وزش نسيمي خنک يا نشستن در سايه طبيعي بوده و مي‌تواند اتفاق افتد.لرز کردن علاوه بر احساس سرما، مي‌تواند نشانه‌اي از بيماري‌هاي جسمي يا روحي باشد.

تب: به جز احساس سرما، شايع‌ترين دليل لرز تب است که پزشکان آن را دماي بالاي 38 درجه‌اي بدن بيمار تعريف مي‌کند. تب معمولا به دليل عفونت رخ مي‌دهد اما التهاب يا واکنش‌هاي آلرژيک نيز مي‌توانند باعث افزايش‌هاي لرز بدن شود.

تب مي‌تواند با ساير علايم آنفلوآنزا نيز همراه شود اما در برخي موارد تنها با لرز اتفاق مي‌افتد. مصرف زياد مايعات و داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي ( NSAKIDS) مي‌تواند به کاهش دماي بدن کمک کند. در صورتي که تب با علايم ديگري همچون سفتي گردن، ضربان قلب بالا يا تنفس سطحي و کم عمق همراه شود بايد ظرف کمتر از 24 ساعت به پزشک مراجعه کرد اما در صورتي که علايم ديگري بروز نکند تنها در صورتي مراجعه به پزشک ضرورت دارد که تب بيشتر از سه روز ادامه يابد.

اختلالات جنبشي محرک ذهني: براي برخي افراد، استرس يا عوامل سلامت روان مي‌تواند باعث لرز و ديگر حرکات غيرارادي شود. اين وضعيت معمولا به دليل اختلالات جنبشي محرک ذهني که مي‌تواند بر هر بخش از بدن اثر بگذارد، رخ مي‌دهد.

متخصص اعصاب و روان به هنگام تشخيص اين اختلال ممکن است به مشخصاتي از جمله حرکات ناگهاني بدون هشدار، خاطرات يک رويداد منجر به آسيب‌هاي روحي (تروما) که حرکات را شروع مي‌کند، توقف اين حرکات در صورت پرت شدن حواس فرد و مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگي، توجه کند. در اين اختلال اغلب آسيب‌هاي مغزي يا عصبي وجود ندارد و تنها نوع پاسخ بدن به استرس محسوب مي‌شود. پزشکان اغلب اين اختلالات را با ترکيبي از روان درماني و فيزيوتراپي درمان مي‌کنند.

لرزهاي پس از بيهوشي: لرز مي‌تواند پس از هوشياري فرد بعد از مدتي بيهوشي رخ دهد. دماي بدن ممکن است در طول يک عمل جراحي کاهش يابد که منجر به لرز کردن پس از به هوش آمدن فرد مي‌شود. بيهوشي همچنين مي‌تواند توانايي بدن براي تنظيم دما را تحت تاثير قرار دهد. پزشکان معمولا دماي بدن افراد را پس از به هوش آمدن بررسي کرده و در صورت نياز مشکل لرز را با پتو يا بخاري حل مي‌کنند.

ترس، هيجان يا استرس: احساسات شديد مي‌تواند با افزايش آدرنالين در بدن موجب لرز يا تکان خوردن شود. آدرنالين هورموني است که در پاسخ به موقعيت جنگ و گريز در بدن توليد مي‌شود. لرز بايد پس از اينکه آدرنالين در بدن کاهش مي‌يابد، متوقف شود. لرز ناشي از لحظات بسيار هيجان انگيز يا ترسناک به ندرت در بدن رخ مي‌دهد اما آدرنالين در افرادي که استرس‌هاي مزمن را تجربه مي‌کنند مي‌تواند لرزيدن را ايجاد کند.

قند خون پايين: در صورتي که فرد مدت طولاني آب و غذا نخورد، سطح گلوکز مغزش کاهش مي‌يابد که مي‌تواند باعث لرز شود. اين وضعيت در افراد مبتلا به ديابت به عنوان هيپوگلوسمي شناخته شده و مي‌تواند شديد باشد. اين افراد بايد قند خون خود را به طور مرتب بررسي کنند تا مانع کاهش سطح آن شوند.

اضطراب: اضطراب نوعي بيماري سلامت روان است که مي‌تواند علاوه بر ذهن بر بدن فرد نيز تاثير بگذارد. علايم فيزيکي اضطراب شامل حالت تهوع، افزايش ضربان قلب، لرز و تکان خوردن است. از درمان‌هاي اضطراب نيز مي‌توان به روان درماني، مصرف دارو و تغيير سبک زندگي اشاره کرد. فعاليت‌هايي همچون ورزش کردن، گوش دادن به موسيقي و گذراندن وقت با خانواده و دوستان نيز مي‌تواند به مديريت اضطراب کمک کند.

لرز عموما موقت بوده و مي‌توان با اقداماتي همچون نوشيدن مايعات فراوان و مصرف داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي، خوردن خوراکي‌هايي به منظور حفظ سطح قند خون، آرام نشستن در مکاني خلوت و تنفس آرام به منظور برگرداندن آرامش با آن مقابله کرد.


 خبرپزشكي 

 نوشابه‌هاي انرژي‌زا و خطر ابتلا به کبد چرب

در شرايطي که متخصصان نسبت به تبعات مصرف نوشيدني‌هاي انرژي‌زا هشدار داده و عنوان مي‌کنند که اين نوشابه‌ها تاثيري در افزايش نيرو وتمرکز ندارند، اما طي چند سال اخير شاهد مصرف رو به رشد اين نوشيدني‌ها بويژه در جوانان و ورزشکاران هستيم.

دکتر جلال‌الدين رزاز، رييس انجمن تغذيه ايران در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ ترکيبات و نوع عملکرد نوشابه‌هاي انرژي‌زا، گفت: به طور کلي واژه‌ انرژي‌زا لفظ عاميانه‌اي است. عمدتا ترکيبات اين نوشابه‌ها کافئين و قند گلوکز واقعي است که باعث ورود مقدار قند زيادي در بدن مي‌شود و نوعي محرک مغزي است. در اين ترکيبات ممکن است به طور مخفي و بدون درج بر روي محصول از گروه دارويي آمفتامين‌ها استفاده کنند که اين نوع داروها نيز محرک سيستم عصبي و مغز هستند.

وي در ادامه گفت: خوردن نوشابه‌هاي انرژي‌زا موجب ورود مقدار زيادي قند در بدن مي‌شود و احساس سرخوشي و نشاط را در فرد افزايش مي‌دهد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، با تاکيد بر اين که مصرف نوشابه‌هاي انرژي‌زا تاثيرات مخرب زيادي را به همراه دارد، افزود: اين نوشابه‌ها مي‌توانند به طور مستقيم در سيستم مرکز عصبي و مغز تاثير بگذارند يا موجب افزايش ضربان قلب، تعريق و افزايش فشارخون موردي شوند. اين افزايش فشارخون با افزايش حجم برون‌ده قلبي رخ مي‌دهد و مصرف شربت قند کافئين‌داردليل مستندي براي افزايش فشار خون نيست.

اختلالات مزمن خواب در پي مصرف مکرر نوشابه‌هاي انرژي‌زا

وي گفت: مصرف مکرر اين نوشابه‌ها باعث اعتياد فرد و اختلالات مزمن خواب در فرد مي‌شود. توصيه براي مصرف اين نوشابه‌ها در موارد خاص به صورت تفنني و حداکثر هفته‌اي يک‌بار است. همچنين افراد بايد توجه داشته باشند در صورت مصرف اين نوشيدني‌ها، با فاصله زيادي از غذا مصرف شوند چرا که در غير اينصورت کالري غذا را افزايش مي‌دهند.

آسيب جدي درماهيچه‌هاي عضلاني ورزشکاران

رزاز در ادامه صحبت‌هايش با اشاره به نوعي از نوشابه‌هاي انرژي‌زا که براي ورزشکاران تهيه مي‌شود، گفت: اين نوشابه‌ها با نوعي ترکيبات هورموني بين ورزشکاران عرضه و مصرف مي‌شود که القاي حس بهتر و افزايش نيرو هنگام تمرين به همراه دارد؛ اما بايد بدانند مصرف اين نوشابه‌ها در طولاني مدت باعث آسيب در ماهيچه‌هاي عضلاني مي‌شوند و خطرات جدي را به‌دنبال دارند.

خطر ابتلا به کبد چرب

رييس انجمن تغذيه ايران گفت: با توجه به قند زياد موجود در نوشابه‌هاي‌انرژي‌زا و مضرات آن، به افراد چاق توصيه مي‌شود اکيدا از مصرف اين نوشابه پرهيز کنند؛ چراکه علاوه بر افزايش وزن، چربي کبد را به دنبال خواهد داشت.


 خبر 

 يافته محققان کانادايي؛

رابطه اختلالات و ابتلا به ام اس

دانشمندان دريافته اند بيماري ام اس حداقل 5 سال قبل از تشخيص با وجود اختلالات سيستم عصبي نظير درد يا مشکلات خواب قابل شناسايي است.به گزارش مهر، «هلن ترملت»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه بريتيش کلمبيا کانادا، در اين باره مي گويد: «وجود اين علائم هشداردهنده به خوبي در مورد بيماري آلزايمر و پارکينسون به اثبات رسيده است، اما تاکنون بررسي هاي کمي در مورد وجود علائم مشابه در مورد بيماري ام اس وجود داشته است.»در اين مطالعه، تيم تحقيق گزارش سلامت 14 هزار فرد مبتلا به بيماري ام اس را با گزارش سلامت 67 هزار فرد فاقد اين بيماري مقايسه کرد.فيبروميالژيا که مشکل درد اسکلتي-عضلاني است در افرادي که بعدها مبتلا به بيماري ام اس شدند سه برابر بيش از ديگر شرکت کنندگان مشاهده شد.همچنين مشخص شد سندرم روده تحريک پذير در افراد مبتلا به اين اختلال حدود دو برابر بيشتر است.

سردردهاي ميگرني و هر نوع اختلال در خلق و خو يا اختلال اضطراب که شامل افسردگي، اضطراب، و اختلال دوقطبي است هم با ميزان بالا در اين گروه از شرکت کنندگان يافت شد.اين يافته ها مي تواند به پزشکان در تشخيص زودهنگام بيماري و شروع درمان کمک کرده و بدين ترتيب روند آسيب به مغز و نخاع کُند شود.

تشخيص سرطان لوزالمعده با آزمايش تنفس

مطالعات جديد محققان آمريکايي نشان مي دهد با بررسي ترکيبات موجود در بازدم مي توان سرطان لوزالمعده را در مراحل اوليه تشخيص داد. معمولا اين سرطان در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شود و به همين دليل درمان موثر نيست.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، محققان با بررسي ترکيبات آلي فرار موجود در بازدم بيماران مبتلا به سرطان پانکراس خوش خيم و متاستاتيتک دريافتند 12 ترکيب آلي فرار در بازدم مي تواند نشانگر سرطان پانکراس باشد. اين ترکيبات از سه گروه شيميايي اصلي آلدئيدها، آلکان ها و الکل تشکيل شده اند.معمولا سرطان پانکراس در مراحل اوليه هيچ نشانه اي ندارد و در مراحل پيشرفته بروز مي کند. اين مطالعه نشان مي دهد با آناليز بازدم مي توان سرطان را در مراحل اوليه تشخيص داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي