جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884

ربيعي مطرح کرد؛
اقدامات دولت براي افزايش تاب آوري در مقابل تحريم‌ها

رئيس کل بيمه مرکزي اعلام کرد؛
گسترش چتر حمايتي بيمه براي کاهش هزينه هاي مردم


تريبون


ميز خبر


 ربيعي مطرح کرد؛
 اقدامات دولت براي افزايش تاب آوري در مقابل تحريم‌ها 

 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تأکيد بر اينکه چاره‌اي جز موفقيت وجود ندارد، گفت: خوشبختانه دولت براي افزايش تاب آوري براي مقابله با تحريم‌ها اقداماتي را انجام داده است.به گزارش ايسنا، علي ربيعي در همايش روز ملي صنعت، معدن و تجارت در تبريز با بيان اين‌که در شرايط تحريم برخي کالاها آسيب ديده و برخي رشد و توسعه مي‌يابند، اظهار کرد: شايد دوران سختي را سپري مي‌کنيم، اما اعتقاد داريم که روزي مي‌توانيم در بازارهاي جهاني حضور يافته و محصولات خود را ارائه دهيم. وي ادامه داد: ترامپ به مثابه خوشبختي جامعه و فرصت بزرگي براي ايران است؛ به طوري‌که ما بايد سياست‌هايي را اتخاذ کنيم تا جامعه توليد محور شکل گيرد.

ربيعي با بيان اينکه در جامعه کارگر ارزش و کرامت خاص خود را دارد، افزود: بنده مخالف واژه بحران هستم؛ چراکه بحران زماني است که نسبت ظرفيت‌هاي عمومي جامعه از مشکلات کوچکتر باشد، در حالي که چنين نيست.وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه بنده هنوز هم به برجام افتخار مي‌کنم، گفت: بنده با هر فردي که ملاقات داشتم، ادعا مي‌کردند که ما با يک بي‌عدالتي جهاني مواجه هستيم بنابراين ما با افکار درست و بهبود فضاي کسب و کار مي‌توانيم از اين وضعيت خارج شويم. ربيعي گفت: امروز نااميد کردن مردم برنامه‌اي است که دنبال مي‌شود، بايد براي مقابله با اين امر با برنامه‌ريزي و عقلانيت در کنار همديگر بوده و اقدامات موثري انجام دهيم.


 رئيس کل بيمه مرکزي اعلام کرد؛
 گسترش چتر حمايتي بيمه براي کاهش هزينه هاي مردم 

 سليماني اميري گسترش چتر حمايتي بيمه را اولين برنامه خود براي کاهش هزينه هاي مردم اعلام کرد.به نقل از اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مرکزي، غلامرضا سليماني اميري در گفت و گو با برنامه روي خط اقتصاد راديو اقتصاد در پاسخ به اين سوال که مهم ترين اولويت هاي شما براي سکانداري بيمه مرکزي چيست و چه برنامه هايي داريد، گفت: روحاني، رياست محترم جمهوري در جلسه هيات دولت در بحث بيمه مسائل مهمي را مطرح کردند که به نوعي مسير آينده را با تحول بيشتر و رشدفزاينده اي ترسيم کردند. در خصوص اينکه يک بيمه قدرتمند و قوي لازم است که پوشش کاملي داشته باشد، بتواند هزينه هاي مردم را کاهش دهد و به گسترش چتر حمايتي و همچنين شفافيت رقابت منجر شود.

وي افزود: اين مباحث، مي طلبد که در مجموعه صندوقها و شرکت هاي بيمه اي تلاش بيشتري انجام شود. البته طبيعي است که در چنين وضعيتي به يک مجموعه بيمه اي با توانگري بالا نياز است تا با توانگري مالي بالا بتواند تعهدات آتي را قبول کند و ريسک پذير باشد. لذا در چنين شرايطي بايستي حتما ضريب نفوذ بيمه را افزايش داد. متاسفانه در کشور ما ضريب نفوذ بيمه 2.3 درصد است، در حالي که در کشورهاي پيشرفته، نزديک 13 درصد است.

دکتر سليماني تاکيد کرد: بايد به سمت گسترش چتر حمايتي بيمه در کشور حرکت کرد. خوشبختانه مجموعه شرکت هاي بيمه اي در کشور از ظرفيت خيلي بالا همچون نيروي انساني متخصص، جوان و تحصيل کرده برخوردار هست و هم از تجربه خيلي خوبي برخوردار است.دکتر سليماني همچنين در پاسخ به اين سوال که در شرايط جنگ اقتصادي پيش رو، بخش خصوصي چه وظيفه اي را مي تواند ايفا کند، گفت: در جنگ اقتصادي اخير که توسط دولتمردان آمريکا به خصوص ترامپ عليه ملت ايران شروع شده است، به نظر مي رسد يکي از بهترين روشهاي مقابله، استفاده از ظرفيت هاي بخش خصوصي است. شرکت هاي خصوصي بيمه در همين رابطه مي توانند خيلي خوب عمل کنند. حتي شرکت هاي خصوصي در سطح کشور بخش خصوصي، اصناف و همچنين شرکت هاي توليدي معمولا راهکارهايي پيدا مي کنند که در سازمان هاي دولتي و وزارتخانه ها خيلي سخت است، چرا که معمولا در دستگاههاي دولتي، قوانين و مقرراتي حاکم است که مسير را خيلي سريع و روشن نمي تواند براي فعاليت هاي اقتصادي باز کند.

وي افزود: اينجاست که شرکتهاي خصوصي و بخش خصوصي خيلي راحت وارد مي شوند و با طرف مقابل که آنها هم در کشورهاي مختلف، معمولا شرکتهاي خصوصي هستند، با همکاري هم مي توانند روشهاي نقل و انتقال کالا و پول را طي قراردادهايي به راحتي منعقد کنند، اين مسير مي تواند تا حد زيادي جلوي تلاش آمريکايي ها را براي نابودي ملت ايران بگيرد.


 تريبون 

 در تقابل با محافظه‌کاري‌هاي آمريکا؛

اتحاديه اروپا و ژاپن توافق تجارت آزاد امضا کردند

ژاپن و اتحاديه اروپا يک توافق تجارت آزاد با دامنه‌اي وسيع را امضا کردند که هر دو طرف اميدوارند پاسخي در مقابل فشارهاي محافظه‌کارانه‌اي باشد که دولت ترامپ اعمال کرده است.به گزارش مهر به نقل از رويترز، ژاپن و اتحاديه اروپا يک توافق تجارت آزاد با دامنه‌اي وسيع را امضا کردند که هر دو طرف اميدوارند پاسخي در مقابل فشارهاي محافظه‌کارانه‌اي باشد که دولت ترامپ اعمال کرده است.

اين قرارداد جاه‌طلبانه تجاري که بزرگترين منطقه تجارت آزاد جهان را ايجاد کرده است، در شرايطي به دست آمد که با بالا گرفتن جنگ تجاري بين آمريکا و چين، وحشت از کمرنگ شدن نقش تجارت آزاد در اقتصاد جهان به وجود آمده بود.نخست‌وزير ژاپن، شينزو آبه، در کنفرانس خبري پس از امضاي اين قرارداد گفت: نگراني‌ها در مورد محافظه‌کاري تجاري رو به افزايش‌اند اما من خواهان اين هستم که ژاپن و اتحاديه اروپا با حمل پرچم تجارت آزاد، (اقتصاد) جهان را رهبري کنند.

رييس انجمن اروپا، دونالد تاسک، که از طرف 28 کشور اتحاديه اروپا سخن مي‌گفت، به خبرنگاران گفت: ما پيام واضحي داريم؛ ما در مقابل محافظه‌کاري تجاري مي‌ايستيم. اتحاديه اروپا و ژاپن براي همکاري آماده هستند.توافق تجارت آزاد ژاپن-اتحاديه اروپا، نشانه ديگري از تغيير روابط جهاني است، چراکه ترامپ بين ايالات‌متحده و متحدان ديرينه آن، نظير اتحاديه اروپا، ناتو و کانادا، فاصله انداخته است.اين توافق تعرفه‌هاي 10 درصدي اتحاديه اروپا بر خودروهاي ژاپني، و 3 درصدي بر اکثر قطعات خودرو را حذف مي‌کند. همچنين طبق اين توافق ژاپن هم تعرفه‌هاي 30 درصدي بر پنير و 15 درصدي بر مشروبات اتحاديه اروپا را لغو مي‌کند و دسترسي اتحاديه به مناقصه‌هاي بزرگ عمومي ژاپن فراهم مي‌شود.

پکن به تجارت با تهران ادامه مي‌دهد

وزارت بازرگاني چين اعلام کرد پکن همواره مخالفت خود را با سياست تحريم‌هاي يک‌جانبه اعلام کرده است و قصد دارد براساس تعهدات بين‌المللي به همکاري‌هاي تجاري‌اش با ايران ادامه دهد.

به گزارش افکارنيوز، وزارت بازرگاني چين اعلام کرد پکن همواره مخالفت خود را با سياست تحريم‌هاي يک‌جانبه اعلام کرده است و قصد دارد براساس تعهدات بين المللي خود به همکاري‌هاي تجاري اش با ايران ادامه دهد.گائو فنگ، سخنگوي وزارت بازرگاني چين، در کنفرانس خبري با اشاره به شکايت ايران از آمريکا به ديوان بين‌المللي دادگستري گفت: ايران همچنان شريک تجاري مهم چين در آسيا باقي خواهد ماند. دو کشور روابط تجاري عادي خود را ادامه خواهند داد. در سال 2017 [1396] روابط تجاري دو جانبه در مقايسه با سال قبل از آن تا 19 درصد رشد داشت و به حدود 37/1 ميليارد دلار رسيد.گائو تاکيد کرد: چين با هرگونه تحريم يک جانبه مخالف است و قصد دارد بدون نقض تعهدات بين المللي خود روابط تجاري اش را با ايران ادامه دهد.


 ميز خبر 

 تمديد مهلت ثبت ‌سفارش بدون انتقال ارزاز محل بارنامه

مهلت انجام ثبت ‌سفارش‌ بدون انتقال ارز از محل بارنامه هاي صادر شده پيش از بيست و سوم فروردين امسال، تا دهم مرداد تمديد شد.

به گزارش گمرک جمهوري اسلامي ايران، با توجه به اعتبار اين نوع ثبت سفارش ها، واردکنندگان بايد کالاي خود را تا دهم مرداد از گمرک ترخيص کنند.

بنا به اعلام گمرک، مسووليت تاخير در ترخيص برعهده واردکنندگان خواهد بود.

به گزارش ايرنا، دولت از بيست و يکم فروردين ماه يکسان سازي نرخ ارز را با اعلام قيمت هر دلار 4200 تومان کليد زد و با تهيه و تصويب دستورالعمل هايي، شيوه هاي تخصيص ارز را اعلام کرد.

گمرک ايران هفدهم ارديبهشت شرايط ترخيص کالاهاي وارداتي به صورت بدون انتقال ارز را بر اساس دستورالعمل ساماندهي و مديريت بازار ارز اعلام و تاکيد کرد بر اساس بند سه مصوبات جلسه کارگروه ماده 14 و جلسه کارشناسي صورت گرفته سوم ارديبهشت امسال در خصوص کالاهاي وارداتي قبل از 22 فروردين ماه و يا داراي بارنامه حمل قبل از اين تاريخ، ترخيص کالاهاي موصوف از نظر ارائه ثبت سفارش بدون انتقال ارز با رعايت ساير مقررات بلامانع است.

اعتبار ثبت سفارش مشمول اين بند براي ترخيص کالا تا اول تير امسال اعلام و تاکيد شد اين تاريخ قابل تمديد نخواهد بود.

ارز اين گونه واردات، خارج از سيستم بانکي تامين مي شود.

واردات بدون انتقال ارز براي کالاهايي است که از نظر دولت اولويت کمي دارند و به طور معمول مقدار معيني از آن کالا ها را مي توان از طريق بدون انتقال ارز خريداري کرد.

منظور از روش واردات بدون انتقال ارز، پرداخت بهاي کالا خارج از اعتبار اسنادي است و وجه کالا حواله يا از ساير منابع پرداخت مي شود.

ارز دولتي نرسيد؛

پرواز تهران-استانبول لغو شد

مدير روابط عمومي کيش اير از بروز مشکل براي پروازهاي اين شرکت به دليل عدم تخصيص ارز دولتي از سوي بانک مرکزي خبر داد و گفت: در صورت عدم تخصيص ارز دولتي به کيش اير از سوي بانک مرکزي زمينگيري هواپيماي اين شرکت قابل پيش بيني است.

به گزارش تسنيم، اسدي اظهار کرد: پروازهاي کيش اير به دليل غير عملياتي شدن چند فروند از هواپيماهاي اين شرکت ناشي از عدم تخصيص ارز دولتي از طرف بانک مرکزي و بروز مشکلات فني طي يک ماه گذشته با تاخيرات زياد مواجه شده است.

وي افزود: از زمان بروز مشکلات ارزي در داخل کشور و اتخاذ تدابير توسط دولت بمنظور تخصيص ارز دولتي به دستگاه هاي دولتي منجمله کيش اير از طريق بانک مرکزي متاسفانه اين شرکت موفق به اخذ ارز دولتي نشده و اين معضل منجر به زمينگيري دو فروند هواپيماي استيجاري شرکت شده است.وي بيان کرد: اين معضل قطعاً فعاليت ساير هواپيماهاي شرکت را به دليل لزوم تامين قطعات که منشاء تامين خارجي داشته و بايد از طريق شرکتهاي تامين کننده خارجي تهيه شود را تحت الشعاع قرار خواهد داد و با ادامه اين روند عدم امکان فعال شدن دو فروند هواپيماي زمينگير MD و F100 اين شرکت و همچنين زمينگيري ساير هواپيماهاي شرکت به دليل خالي شدن انبار لوازم و قطعات قابل پيش بيني است.

وي اضافه کرد: متاسفانه طي دو ماه اخير سه فروند هواپيماي اين شرکت به دلايل غير مترقبه فني منجمله برخورد جسم خارجي به هواپيما، برخورد پرنده به موتور هواپيما و از کار افتادن موتور هواپيما ديگر در زمان take off غير عملياتي شد و اين معضلات در مجموع امکان ارائه خدمات پرواز در شان مردم فهيم ايران اسلامي را از اين شرکت سلب کرد و پروازهاي کيش اير را با تاخير زياد مواجه کرد.

مدير روابط عمومي کيش اير اظهار کرد: با توجه به تعهد اين شرکت به مسافرين پروازي تمامي سعي و تلاش جهت اجاره هواپيما از ساير شرکتهاي هواپيمايي به منظور انجام پروازها در موعد مقرر بکار گرفته شد لکن عليرغم همکاري ساير ايرلاينها به دلايل برون سازماني پروازها با تاخير مواجه شد.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر تنها راهکار موقت جهت خارج شدن از اين شرايط کاهش پروازهاي اين شرکت و در نظر گرفتن يک هواپيما از هواپيماهاي فعال شرکت بصورت جايگزين (BACK UP) است و قطعا اين تصميم شرکت از لحاظ اقتصادي به نفع کيش اير نخواهد بود لکن در راستاي حفظ اصل مشتري مداري و اخذ رضايت مسافران از ابتداي هفته آتي اين تصميم عملياتي مي شود.وي ادامه داد: لذا ضمن عذرخواهي از مسافران پرواز کيش اير بابت تاخيرات پروازي -لغو برخي پروازها- طي يکماه گذشته ذکر اين مهم است که اين اقدام راهکار موقت بوده و در صورت عدم تخصيص ارز دولتي به کيش اير از سوي بانک مرکزي زمينگيري هواپيماي اين شرکت قابل پيش بيني است. پرواز ساعت 18 روز گذشته تهران-استانبول کيش اير به دليل مشکلات مربوط به عدم تخصيص ارز و اعتراضات ناشي از آن لغو شد.

خريد تضميني 5 ميليون تن گندم؛

پرداخت 3500 ميليارد تومان به کشاورزان

بررسي عملکرد خريد تضميني گندم در سال 97 نشان مي دهد، با خريد 5 ميليون و 548 هزار تن گندم خريداري شده، رقمي بالغ بر 3570 ميليارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است.

به گزارش مهر، بررسي عملکرد خريد تضميني گندم در سال 97 نشان مي دهد، تا 24 تيرماه 5 ميليون 548 هزار تن گندم به ارزش 7367 ميليارد تومان از کشاورزان خريداري شده است که تاکنون رقمي بالغ بر 3570 ميليارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است و باقي مانده مطالبات کشاورزان 3797 ميليارد تومان است.اين آمار نشان مي دهد، ميزان خريد گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 14 درصد کاهش يافته است.

پيش بيني خريد گندم در سال جاري 10.5 ميليون تن بوده است، از اين رو براي سال جاري 4 ميليون و 952 هزار تن گندم نيز خريداري خواهد شد.همچنين منابعي که تاکنون براي خريد تضميني گندم استفاده شده متشکل از منابع عمومي بودجه، منابع هدفمندي يارانه‌ها، منابع داخلي شرکت و تسهيلات بانکي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي