جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884

ارقام عجيب در استقلال
18 ميليارد براي چهار نفر!

جزئيات برنامه آماده سازي کي روش
دقيق اما گران


خبرنامه


خبـــرنامه


 ارقام عجيب در استقلال
 18 ميليارد براي چهار نفر! 

 به نظر مي رسد يکي از دلايل اصلي استعفاي سيد رضا افتخاري از استقلال، درخواست پول هاي کلان از سوي بازيکنان اين تيم باشد.مصاحبه رضا افتخاري بعد از استعفا از مديريت استقلال، پشت پرده‌هاي جديدي از وضعيت نقل و انتقالات باشگاه را رونمايي کرد. افتخاري درباره چند بازيکن و قيمت درخواستي آن‌ها حرف زد و گفت که فشار مداوم هواداران، به آن‌ها اجازه داد قيمت‌شان را چند برابر کنند. اولين نفري که افتخاري درباره او صحبت کرد، مجيد حسيني بود؛ بازيکني که بعد از جام جهاني انتظار داشت قرارداد 800 ميليوني‌اش به بيش از 2 ميليارد برسد: «ايشان با ما قرارداد دوساله دارد و فکر کنم 800 ميليون تومان قراردادش است. من به او گفتم با توجه به اين که شما اکنون حسيني سابق نيستي و رشد کردي و البته اين رشد را هم مديون باشگاه استقلال هستي، من کمک مي‌کنم امسال قراردادت اضافه شود. گفت چه قدر اضافه مي‌کنيد و گفتم دو برابر مي‌کنم که گفت نه کم است. گفتم باشد و يک مقدار ديگر هم اضافه مي‌کنم.» بر اساس صحبت‌هاي افتخاري، قرار بوده قرارداد جديد حسيني براي يک فصل حداقل 2 ميليارد تومان باشد!

دومين نفر، مامه تيام بود که براي يک نيم فصل 500 هزار دلار مي‌خواست: «مدير برنامه تيام مي‌آيد و مي‌گويد اگر مي‌خواهيد تيام در تيم بماند بايد پانصد هزار دلار روي ميز بگذاريد! بگذاريد هوادار به من فحش بدهد اما من از پول بيت‌المال اين هزينه‌ها را نمي‌کنم. اين مردم به نان شب خود محتاج هستند. من چرا بايد به اين‌ها پول مفت بدهم ؟»

با احتساب دلار آزاد، قرارداد تيام براي يک نيم فصل بيشتر از 4 ميليارد و در صورتي که او راضي شود تا پايان فصل بماند، 8 ميليارد تومان خواهد شد!

اما اين مسئله به اينجا منتهي نشد و بالا رفتن قيمت تيام، قيمت جپاروف را هم افزايش داده: «جپارف به من گفت چهارصد هزار دلار به من بدهيد تا سه ساله قرارداد ببندم.» يعني جپاروف هم براي فصل اول از قرارداد سه ساله آن هم در سن 36 سالگي، بيشتر از سه ميليارد درخواست کرده است! پيش از اين افتخاري درباره روند تمديد قراردادهاي استقلال گفته بود چشمي هم درخواستي عجيب از اين باشگاه کرده است: «در جلسه‌اي که با اين بازيکن داشتيم او درخواست چهار ميليارد تومان کرد. اين درخواست او در حالي است که او با ما قرارداد دارد.»

اگر ادعاهاي افتخاري صحت داشته باشد، بازيکنان بدون قرارداد يا داراي مجوز فسخ قرارداد استقلال، اعداد عجيبي از اين باشگاه خواسته‌اند؛ اعدادي که کنار هم گذاشتن آن‌ها، براي باشگاه حدود 18 ميليارد تومان آن هم فقط براي 4 بازيکن هزينه برمي‌دارد! در حالي که همين يک سال قبل، در رسانه‌ها منتشر شد که مجموع قرارداد کل بازيکنان ليست استقلال 22 ميليارد تومان است.

البته اين محاسبات، بدون در نظر گرفتن افزايش دستمزد شفر و قرارداد جديد وريا غفوري است. براي استقلال، پرداخت چنين رقمي به 4 بازيکن غير ممکن خواهد بود و شايد افتخاري هم به همين دليل تصميم به استعفا گرفت. چون در هر دو حالت، قراردادبستن يا نبستن با اين 4 نفر، مي‌توانست به ضرر افتخاري تمام شود.


 جزئيات برنامه آماده سازي کي روش
 دقيق اما گران 

 بلافاصله بعد از اتمام جام جهاني 2018 روسيه، جلسات کارلوس‌ کي‌روش و فدراسيون فوتبال براي تمديد قرارداد اين مربي پرتغالي برگزار شد و اين مربي اين بار تاکيد کرد که براي ماندن در ايران به قول و قرارهايش با مقامات فدراسيون فوتبال اکتفا نمي‌کند و براي برگزاري اردوهاي تدارکاتي نيازمند تضمين است.

او در ديدار با مهدي تاج خواهان دو مساله بسيار مهم از ديدگاه خودش شده است؛ نخست رفع مشکل سربازي بازيکنان جوان تيم ملي و دوم، قطعي شدن برگزاري اردوها و بازي‌هاي تدارکاتي در شش ماه آينده.

مسعود سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان که در خلال جام جهاني قول داده بود که قرارداد سرمربي پرتغالي تمديد مي‌شود، تمام زور خود را براي گرفتن معافيت سربازي هفت بازيکن جوان تيم ملي زد اما با واکنش منفي ستادکل نيروهاي مسلح مواجه شد تا حداقل از گرفتن معافيت دائم اين بازيکنان منصرف شود و به گرفتن مجوز خروج از کشور در آستانه مسابقات و اردوها اکتفا کند.

اما مهم‌ترين خواسته کي‌روش، گرفتن معافيت سربازي بازيکنان نيست و او به برگزاري بازي‌هاي تدارکاتي در خلال ليگ‌برتر تاکيد دارد. در کنار دادن تضمين براي برگزاري برنامه‌هاي تيم ملي، کي‌روش انتظار دارد تيم ملي با تيم‌هاي خوبي بازي تدارکاتي داشته باشد و ديگر به خاطر برگزاري بازي‌ با تيم‌هاي مانند سيرالئون و توگو تيم ملي مورد تمسخر قرار نگيرد.

پنج مرحله اردوي آماده‌سازي در شش ماه

سرمربي تيم ملي براي آماده‌سازي تيم ملي جهت حضور قدرتمند در جام ملت‌هاي آسيا، درخواست برگزاري 5 مرحله اردو کرده که براي هر کدام از اين اردوها تعطيلاتي در نيم فصل نخست ليگ برتر در نظر گرفته شده است. هر چند برخي از اين اردوها بلند مدت نيستند و در قالب ميني کمپ‌ و در چند روز برگزار مي‌شود.

هفت ديدار تدارکاتي با تيم‌هاي قدرتمند آسيا

تيم ملي در دوره گذشته جام ملت‌هاي آسيا تنها يک بازي تدارکاتي برگزار کرد که در مقايسه با اين هفت ديدار، بسيار ناچيز بود.سرمربي پرتغالي تاکيد کرده که براي جام ملت‌هاي آسيا تيم ملي نياز به بازي با تيم‌هاي خوب آسيا نظير ژاپن، کره‌جنوبي، استرالياو ... دارد و حتما نيازي به بازي با تيم‌هاي اروپايي، آمريکايي و آفريقايي نيست.

پنج ميليون دلار براي اجراي برنامه‌هاي کي‌روش

طبق برآوردهاي کي‌روش، تيم ملي براي برگزاري پنج مرحله اردو و هفت بازي تدارکاتي نيازمند 5 ميليون دلار است که رقم بزرگي است و بايد ديد فدراسيون توان تامين اين مبلغ را دارد يا خير؟

هر چند مهدي تاج از مسعود سلطاني‌فر درخواست کرده اين مبلغ تامين شود چرا که اين فدراسيون منبع مالي براي برگزاري چنين اردويي ندارد و حالا حالاها هم پاداش تيم ملي در جام جهاني به حساب فدراسيون فوتبال واريز نخواهد شد.


 خبرنامه 

 تکذيب الجزاير

با کي روش مذاکره نکرديم

در کنار فدراسيون فوتبال مصر که شايعه مذاکره جدي اش با کارلوس کي روش به گوش رسيده، از الجزاير هم به عنوان يکي از مشتريان سرمربي تيم ملي کشورمان نام برده مي شود. خبري که البته ديروز رئيس فدراسيون فوتبال الجزاير آن را تکذيب کرد. فارس از قول "خيرالدين زطشي" نوشته: درباره کارلوس کي روش، سرمربي پرتغالي ايران بايد بگويم که من شخصا تماسي با او نداشتم و نمي دانم چه کسي با او مذاکره کرده است. ما اکنون درحال مذاکره با دو مربي هستيم. نام سرمربي جديد تيم ملي الجزاير را در اول ماه آگوست خواهيد شنيد.

قرارداد استقلال و شجاعيان

يک ترکمانچاي کوچک!

استقلال در جذب بازيکنان جديد ناکام بوده و حتي در تمديد با بازيکنان فصل گذشته هم موفقيتي نداشته اما حالا به نظر مي‌رسد که آبي‌ها حتي در نگه داشتن بازيکناني که قرارداد دارند هم ناتوان هستند.

هوشنگ نصيرزاده مديرعامل باشگاه گسترش فولاد تبريز جزئياتي از قرارداد داريوش شجاعيان با استقلال را فاش کرد که طبق آن اين تيم همين حالا مي‌تواند شجاعيان را پس بگيرد بدون اين که ريالي از پول‌هاي پرداخت شده استقلال را بازگرداند! او مي‌گويد: «طبق قرار ما با باشگاه استقلال، گفتيم اگر يکي از چک‌ها پاس نشود آن بخش از چک‌هايي که پرداخت شده به‌عنوان غرامت ضبط مي‌شود و بازيکن بايد به باشگاه برگردد.» به گفته نصيرزاده تا امروز 3 چک استقلالي‌ها وصول شده و فقط يکي از آنها باقي مانده که طبق قرارداد استقلال و گسترش فولاد، با توجه به تاخير استقلالي‌ها در پاس کردن چک چهارم، داريوش شجاعيان بايد به گسترش برگردد ولي پرداختي‌هاي استقلال بابت اين بازيکن به حساب اين باشگاه بازنخواهد گشت.

اين هم يکي از همان قراردادهاي عجيب و غريبي است که مديران سابق استقلال بسته‌اند؛ قراردادي که مفاد آن بي‌شباهت به قرارداد ترکمانچاي نيست!

رونالدوي پول‌ساز

افزايش درآمد يووه از فروش بليت

باشگاه يوونتوس با انتشار بيانيه‌اي در سايت خود اعلام کرد که تمامي بليت‌هاي فصل اين تيم براي بازي‌هاي خانگي‌اش در فصل آينده به فروش رفته و اين در حالي‌ است که يک ماه تا آغاز فصل جديد سري آ باقي مانده است. نکته جالب درباره فروش بليت‌هاي فصل بانوي پير اين است که 95 درصد از بليت‌هاي فروخته شده در واقع تمديد شده بليت‌هاي فصل گذشته است و 5 درصد مابقي هم توسط اعضاي باشگاه تصاحب شده و اين يعني که هيچ بخشي از بليت‌هاي فصل بيانکونري به صورت عادي به فروش نرسيده است. بيانکونري با وجود افزايش 30 درصدي قيمت بليت‌هايش براي فصل آينده، 30 ميليون يورو بيش از فصل گذشته از محل فروش بليت‌هاي فصلش درآمد کسب کرده است. ورود کريستيانو رونالدو به يوونتوس يکي از دلايل اصلي استقبال گسترده هواداران يوونتوس براي تمديد بليت‌هاي فصل خود با وجود گران شدن آن است.

فغاني:

انتخاب داور فينال، فني نبود

درباره انتخاب داور آرژانتيني براي قضاوت بازي فينال جام جهاني 2018 حرف و حديث‌هاي زيادي پيش آمده. نستور پيتانا در يک اتفاق کم سابقه هم مسابقه افتتاحيه اين تورنمنت را سوت زد هم بازي فينال را و براي همين شائبه‌هايي درباره اين اتفاق به وجود آمده؛ شائبه‌هايي که حرف‌هاي عليرضا فغاني به نوعي آن ها را تائيد مي‌کند. فغاني گفته: «تيم داوري هلند و برزيل هم عملکرد خوبي داشتند و داوران آرژانتيني به دليل کيفيت بهتر فني انتخاب نشدند اما من نمي‌خواهم به مسائل پشت پرده داوري دنيا ورود کنم و حتي خدا را شکر مي‌کنم که چهار قضاوت خوب انجام دادم‌؛ چرا که چهار قضاوت خوب را بهتر از اين مي‌‌دانم که سه قضاوت خوب انجام مي‌داديم بعد به فينال مي‌رسيديم و با يک قضاوت بد خاطره تلخ از ما به جا‌ مي‌ماند‌. داور آرژانتيني اگر تکنولوژي VAR نبود بايد تا آخر عمر پاسخگو مي‌بود.»

ادعاي برخي خبرنگاران ترکيه‌اي

انتقال اميري به ترابزون نهايي شده است

برخي از خبرنگاران ترکيه‌اي ادعا کردند وحيد اميري با مسئولان باشگاه ترابزون اسپور به توافق نهايي رسيده است.

در حالي که وحيد اميري، هافبک ملي‌پوش تيم فوتبال پرسپوليس براي انجام مذاکرات با باشگاه ترابزون اسپور به کشور ترکيه سفر کرده است،‌ برخي از خبرنگاران ترکيه‌اي مدعي شدند کار انتقال هافبک ملي‌پوش کشورمان به اين باشگاه نهايي شده و اميري با مسئولان باشگاه ترابزون به توافق رسيده است.همچنين بنا بر ادعاي خبرنگاران ترکيه‌اي در توييتر، قرار است به زودي خبر انتقال وحيد اميري به باشگاه ترابزون اسپور به صورت رسمي از طريق اين باشگاه اعلام شود.

کونته از چلسي شکايت مي‌کند

سرمربي پيشين آبي‌پوشان لندن قصد دارد از اين تيم شکايت کند.

روابط ميان آنتونيو کونته و باشگاه چلسي به شکلي دوستانه به پايان نرسيد و ممکن است که به کار به دادگاه کشيده شود.

سرمربي ايتاليايي که هفته گذشته از کار برکنار شد تا جاي خود را به هموطنش مائوريتزيو ساري بدهد، قصد دارد از چلسي به دليل تعلل در اخراج وي شکايت کند.

او معتقد است که تعلل باشگاه در اخراج وي به حرفه‌اش به‌عنوان يک مربي ضربه زده چون فرصت پيوستن به تيمي ديگر را از او گرفته است.

کونته که يک سال ديگر از قراردادش با چلسي باقي مانده بود، به خاطر طولاني شدن مذاکرات باشگاه با ناپولي براي استخدام ساري، از تاريخ 9 جولاي تمرينات چلسي را از سر گرفت و تا روز سيزدهم جولاي نيز اين تيم را تمرين داد، اما در نهايت هفته گذشته اخراج شد.

حالا او از آبي‌پوشان لندن غرامتي بالغ بر 10 ميليون يورو طلب کرده است که ظاهراً بخشي از آن هم بابت جبران خسارتي است که به او به خاطر تعلل در اخراج کردنش وارد آمده است.

از زماني که مشخص شد موضع باشگاه چلسي در مورد آينده کونته، اخراج اوست تا زماني که اين اتفاق به وقوع پيوست، پيشنهادهايي به اين مرد ايتاليايي ارائه شد که يکي از آنها از سوي فدراسيون فوتبال ايتاليا براي هدايت آتزوري بود و ديگري از سوي رئال مادريد.


 خبـــرنامه 

 مهاجم سلتيک در تراکتور

بازيکن تيم ملي ايرلند با عقد قراردادي دو ساله به تيم تراکتورسازي تبريز پيوست. آنتوني استوکس به عنوان مهاجم هدف با عقد قراردادي دو ساله رسما به تيم تراکتورسازي تبريز پيوست. آنتوني 29 ساله متولد کشور ايرلند سابقه بازي براي تيم ملي زير 21 سال ايرلند و تيم ملي بزرگ‌سالان اين کشور را در کارنامه دارد. حضور و بازي در تيم‌هاي سلتيک، ساندرلند، شفيلد يونايتد، هيبرنين و بلک‌برن راورز از مهم‌ترين سوابق اين بازيکن در دوران حرفه‌اي است.اين مهاجم بازي را از تيم‌هاي پايه آرسنال شروع کرد و در ادامه به تيم ساندرلند پيوست. او با 185 سانتي‌متر قد در پست مهاجم هدف بازي مي‌کند. اين بازيکن دومين خريد خارجي تراکتورسازان براي اين فصل از رقابت‌هاي ليگ برتر است. استوکس با پيراهن تيم سلتيک سابقه آقاي گلي در ليگ اسکاتلند را در کارنامه دارد.

بعد از پيکان؛

حضور سروش در فولاد منتفي شد

در حالي که سروش رفيعي مذاکراتي با باشگاه فولاد براي حضور در اين تيم در نيم فصل اول ليگ داشت، هيات مديره فولاد با اين درخواست مخالفت کرد.باشگاه پرسپوليس باوجود بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتي خود تا تعطيلات نيم فصل، اقدام به خريد چند بازيکن از جمله سروش رفيعي، مهدي شيري، مهدي ترابي و مهدي شريفي کرده است.

به خاطر محروميت پرسپوليس و بعد از مذاکره اين باشگاه با پيکان، قرار شد مهدي شيري تا نيم فصل در پيکان بماند تا از آمادگي دور نشود. مهدي ترابي هم با موافقت باشگاه سايپا تا نيم فصل در اين تيم بازي خواهد کرد.

سروش رفيعي که فصل گذشته در تيم الخور بازي مي کرد، قصد داشت در نيم فصل همانند دو بازيکن فوق تيمي را انتخاب کند تا 15 هفته ابتدايي ليگ را از دست ندهد و از نظر فيزيکي هم در شرايط آمادگي باقي بماند.

اين بازيکن ابتدا مذاکراتي را با باشگاه پيکان انجام داد ولي پيکاني ها با جذب نيم فصل رفيعي مخالفت کردند. رفيعي که سابقه بازي در فولاد خوزستان را هم دارد، همچنين با مسئولان اين باشگاه براي بازي در نيم فصل در اهواز رايزني کرد.اين مذاکرات که به صورت دوستانه صورت گرفته بود، در نهايت با مخالفت هيات مديره باشگاه فولاد مواجه شد تا احتمال بيرون ماندن چند ماهه رفيعي در نيم فصل اول قوت بگيرد. در صورتي که رفيعي تيم ديگري را براي بازي پيدا نکند، مجبور است بازي هاي پرسپوليس در نيم فصل را از روي سکوها دنبال کند و در 15 هفته دوم به مسابقات پرسپوليس اضافه شود.

افشاگري روز

مشاجره مسي و سامپائولي در روسيه

تيره‌و‌تار بودن روابط ميان بازيکنان تيم ملي آرژانتين و اعضاي کادر فني اين تيم به خصوص سرمربي آلبي سلسته، خورخه سامپائولي در خلال برگزاري رقابت‌هاي جام جهاني 2018 روسيه براي همه آشکار شده بود، اما اکنون جزئياتي دقيق‌تر درباره اين اختلافات ميان ليونل مسي و سامپائولي افشا شده است. اين جزئيات را آريل سنوسيايين، خبرنگار آرژانتيني که در ايام برگزاري جام بيست‌و‌يکم در روسيه حضور داشت در کتابش با عنوان «جام جهاني تاريخ است» منتشر کرده است.در کتاب سنوسيايين، آمده که بعد از پيچيده شدن وضعيت فني و روحي تيم، بازيکنان تيم درخواست برگزاري يک جلسه مي‌کنند تا مواضع و طرز تفکر خود را در مورد سامپائولي و کادر فني او مشخص کنند. آنها در اين جلسه به سامپائولي مي‌گويند: «ما ديگر به آنچه تو مي‌گويي عمل نمي‌کنيم. ما ديگر به تو اعتماد نداريم. ما مي‌‌خواهيم نظرمان را بگوييم». سپس سامپائولي از آنها مي‌‌خواهد که نظرشان را درباره تاکتيک‌ها و شيوه تمرينات تيم ارائه کنند و اگر اعتراضي دارند بگويند و مسي در جواب او مي‌گويد: «تو 10 بار از من پرسيدي که کدام بازيکنان را مي‌خواهي به ميدان بفرستم و کدام را نمي‌خواهم و من هرگز به تو اسمي هيچ بازيکني را نگفتم. جلوي همه اين بازيکنان به من بگو اگر که من حتي يک بار به تو گفته باشم که بازيکني را به ميدان بفرستي.»در همان حين کلوديو تاپيا، رئيس اتحاديه فوتبال آرژانتين هم که در اين جلسه حضور داشت، از سرمربي تيم مي‌خواهد که به اين غائله فيصله دهد و به خواسته بازيکنان گوش کند. بعد از اين اتفاق سباستين بکاسسه، دستيار سامپائولي تصميم به استعفا مي‌گيرد، اما سامپائولي او را براي ادامه دادن به کارش متقاعد مي‌کند و به او مي‌گويد مطمئن باشد که بازيکنان فقط به حرف او گوش مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي