جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

در جلسه ستاد اقتصادي دولت به رياست رئيس جمهور؛
وزيران سه وزارتخانه ، بسته هاي تأمين و نظارت کالاهاي اساسي را ارائه کردند

واکنش اردوغان به دلار 6 ليري در ترکيه:
اگر آنها دلار دارند ما هم خدا را داريم


روسيه:تحريم‌هاي آمريکا؛ اعلان جنگ تجاري است


عراق: به معاملات دلاري با ايران پايان مي‌دهيم


گوترش خواستار تحقيق فوري جنايت صعده يمن شد

در نيمه نخست سال 2018 ؛
بودجه نظامي عربستان از 30 ميليارد دلار گذشت


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


برنجکاري در کنار زاينده رود خشک!


ستاد ديه: 3600 بدهکار مهريه در زندان هستند


آمريکا خواستار تحقيقات درباره جنايت اخير در يمن شد


بازداشت 3 متهم در پرونده فوت دانش آموزان يزدي


200 موشک پاسخ مقاومت به حمله جنگنده‌هاي صهيونيست‌ها به غزه


خبر


اختتاميه مسابقات غواصي در عمق ارتش هاي جهان در نوشهر


بازديد رهبر کره شمالي از يک کارخانه‎


سرمقاله


 در جلسه ستاد اقتصادي دولت به رياست رئيس جمهور؛
 وزيران سه وزارتخانه ، بسته هاي تأمين و نظارت کالاهاي اساسي را ارائه کردند 

 در جلسه ستاد اقتصادي دولت که به رياست رئيس جمهور تشکيل شد، وزيران صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزي و بهداشت و درمان، بسته هاي تأمين، توزيع و نظارت کالاهاي اساسي و دارو را ارائه کردند.براساس اين بسته ها، که در تکميل«طرح ساماندهي ارز» تهيه شده است، اقلام بيست گانه کالاهاي اساسي و ضروري مورد نياز مردم که براي تهيه يا توليد آنها، ارز دولتي به نرخ رسمي تأمين مي شود، در کليه مراحل، از ثبت سفارش و تأمين ارز تا مراحل ترخيص، حمل و توزيع، مورد نظارت قرار مي گيرد و به منظور بهره گيري از نظارت مردمي، با شفافيت کامل اطلاع رساني عمومي مي شود.

علاوه بر دستگاه هاي مسئول تخصصي، سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان نيز با تقويت امکانات خود در استانها، وظيفه بازرسي و نظارت براي جلوگيري از سوء استفاده و انحراف منابع را به عهده خواهد گرفت. واردکنندگان اين کالاها بايد از پيشينه مثبت عملکرد برخوردار باشند و رعايت کليه ضوابط قيمت گذاري، عرضه به موقع و نحوه توزيع را تعهد کنند.وزارت صنعت، معدن و تجارت، قيمت اين کالاها را براي مصرف کننده نهايي اعلام مي کند و نرخ ارز براي اين دسته از کالاها، تا ارديبهشت ماه سال 1398، تغيير نخواهد کرد.


 واکنش اردوغان به دلار 6 ليري در ترکيه:
  اگر آنها دلار دارند ما هم خدا را داريم 

 روند نوسانات شديد و سقوط ارزش پول ملي ترکيه همچنان با شيبي تند ادامه دارد و قيمت هر دلار آمريکا در بازار ترکيه از رقم بي سابقه 6 لير عبور کرده است. قيمت لير در مقاطعي از ساعاتحتي به رقم 6.24 لير در برابر هر دلار آمريکا و 6.97 در برابر هر يورو رسيده است.

به گزارش عصرايران به نقل از سي‌ان‌ان ترک، رجب طيب اردوغان رييس جمهوري ترکيه در واکنش به شيب تند کاهش ارزش پول ملي و صعود قيمت دلار در ترکيه بدون اشاره اي مشخص، دست ها و توطئه هاي خارجي را مسبب اين وضعيت اعلام کرد و گفت: " مردم به توطئه‌ها توجه نکنند. اگر آنها دلار دارند ما هم ملت، حقوق و خدا را داريم."

اردوغان که ديشب در شهر " ريزه" ترکيه سخن مي‌گفت، براي کاهش نگراني‌هاي مردم ترکيه از سقوط بيشتر ارزش لير ترکيه گفت:" نگران نباشيد. توطئه هايي در دست انجام است اما با اتحاد بر اين توطئه‌ها غلبه خواهيم کرد... فقط يادتان باشد 16 سال پيش وضعيت اقتصاد ما چطور بود و حالا در کجا ايستاده ايم. ما هر روز بهتر خواهيم شد."


 روسيه:تحريم‌هاي آمريکا؛ اعلان جنگ تجاري است 

 
اسپوتنيک :نخست وزير روسيه تشديد تحريم‌هاي آمريکا عليه کشورش را به منزله اعلان جنگ تجاري عليه مسکو اعلام کرد.به گزارش صدا و سيما به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک از مسکو، دميتري مدودف به آمريکا هشدار داد تحريم‌هايي که واشنگتن تصميم دارد در ماه اوت امسال در ارتباط با مسموميت يک جاسوس دوجانبه سابق، عليه مسکو اعمال کند، به منزله جنگ تجاري عليه کشورش است.نخست وزير روسيه گفت: در صورتي که برخي از تحريم‌ها عليه فعاليت بانکي يا پول رايج کشورش اعمال شود، اين موضوع به معناي اعلام يک جنگ تجاري خواهد بود.مدودف در حين سفر به منطقه کامچاتکاي روسيه گفت: «چيزي که من مي‌توانم مطرح کنم اين است: در صورتي که آن‌ها (مقامات آمريکا) عمليات بانکي را تحريم و يا اين تحريم‌ها را عليه پول رايج ما اعمال کنند، ما از آن به عنوان جنگ تجاري نام مي‌بريم و واکنش نشان خواهيم داد، حال يا به لحاظ اقتصادي يا سياسي و يا هر روش ديگري که لازم باشد.»


 عراق: به معاملات دلاري با ايران پايان مي‌دهيم 

 
اسپوتنيک :به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبند خواهيم بود زيرا ما قبل از هرچيز به منفعت ملي عراق نگاه مي‌کنيم.سخنگوي دولت عراق ضمن اعلام پايبندي به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت که اين کشور به معاملات دلاري خود با ايران پايان مي‌دهد.به گزارش عصر ايران، سعد الحديثي، سخنگوي دولت عراق در گفت‌وگو باخبرگزاري اسپوتنيک عربي گفت که تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران يک خطاي اساسي است و براي حل مشکلات ميان کشورها اين تصميم درست نيست، اين تصميمات مشکلات را حل نمي‌کنند بلکه آنها را پيچيده‌تر مي‌کنند.وي افزود: به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبند خواهيم بود زيرا ما قبل از هرچيز به منفعت ملي عراق نگاه مي‌کنيم.وي ادامه داد: کشور عراق از اين پس براي معاملات مالي و تجاري با ايران از دلار استفاده نخواهد کرد، ما گامي برنمي‌داريم که به ضرر اقتصاد عراق باشد، کشور عراق در آينده ابزارهاي مشخصي براي معامله تجاري با ايران را بررسي خواهد کرد که با تحريم‌هاي آمريکا تعارض نداشته باشند.


 گوترش خواستار تحقيق فوري جنايت صعده يمن شد 

 رويترز :آنتونيو گوترش دبيرکل سازمان ملل متحد بامداد جمعه در واکنش به حمله هوايي عربستان به اتوبوس حامل کودکان در استان صعده که بيش از 100 کشته يا زخمي برجا گذاشت، خواستار تحقيق فوري و مستقل درباره اين جنايت شد.به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري رويترز، 'فرحان حق' سخنگوي دبيرکل سازمان ملل در بيانيه اي اعلام کرد: گوترش حمله هوايي ائتلاف عربي به سرکردگي عربستان در يمن را که منجر به کشته شدن ده ها نفر شد محکوم کرده است.در بيانيه آمده است: دبيرکل تاکيد کرده است طرف هاي درگير بايستي براي حفظ جان غيرنظاميان و جلوگيري از هدف قرارگرفتن آن ها اقدام کنند.جنگنده هاي عربستان روز پنجشنبه اتوبوس حامل کودکان در شهر ضحيان واقع در استان صعده يمن را هدف قرار دادند. در اين حمله تاکنون دستکم 50 تن کشته و 77 تن زخمي شدند.


 در نيمه نخست سال 2018 ؛
 بودجه نظامي عربستان از 30 ميليارد دلار گذشت 

 وزارت دارايي عربستان در تازه ترين گزارش خود اعلام کرد که بودجه نظامي اين کشور در نيمه نخست سال ميلادي نسبت به مدت مشابه سال 2017 با رشد 34.2 درصدي به 30 ميليارد و 200 ميليون دلار (113.4 ميليارد ريال سعودي) رسيده است.به گزارش پايگاه خبري عربي 21، در ادامه گزارش وزارت دارايي سعودي آمده است، هزينه هاي نظامي اين کشور در سال گذشته ميلادي تنها 22 ميليارد و 500 ميليون دلار (84 ميليارد و 200 ميليون ريال سعودي) بود.

دولت سعودي 21.5 درصد از مجموع بودجه سال 2018 معادل 56 ميليارد دلار (210 ميليارد ريال سعودي) را به بخش نظامي اختصاص داده است.عربي 21 به نقل از اظهارات سابق «محمد بن سلمان» وليعهد و وزير دفاع سعودي، ميزان واردات سالانه اين کشور را 70 ميليارد دلار اعلام کرد.


 يك نكته از هزاران 

 طي دو ماه اخير و بحث نوسانات ارزي، هر روز شاهد خبر کشف احتکار اقلام مورد نياز مردم از کاغذ گرفته تا لوازم خانگي هستيم. مسلما در چنين شرايط برخي افراد دست به سود جويي مي زنند و دستگاه هاي نظارتي وظيفه دارند تا با آنها برخورد کنند.

اما نکته بسيار ظريف بحث فرهنگ رفتاري ماست که در فواصل و مناسبت هاي مختلف برآن مي باليم و قدمت آن را به رخ خود و ديگران مي کشيم. اما در عمل شاهديم که حتي در کوچکترين مسائل اخلاقي، بعضاً انسانيت و انصاف را فراموش مي کنيم و منافع به ناحق خود را برحق و حقوق ديگران ترجيح مي دهيم.

به نظر نمي رسد با چنين کنش هاي رفتاري که امروز شاهد گسترده شدن آن در سطح جامعه هستيم، توقع پيشرفت و ارتقاي فرهنگي، مولفه معقولي باشد. بايد درک کنيم که تنها با رعايت حقوق ديگران، مي توان شاهد رشد همه جامعه بود، درغير اين صورت دچار عقب ماندگي هاي گسترده در عرصه هاي مختلف خواهيم شد.


 ميز خبر 

 طي مراسمي انجام گرفت؛

غبارروبي مضجع مطهر حضرت امام رضا (ع) با حضور رهبر انقلاب

همزمان با ماه ذي‌القعده و ايام زيارت مخصوص رضوي، مراسم غبارروبي مضجع شريف ثامن الحجج حضرت علي بن موسي الرضا (عليهماالسلام)، با حضور رهبر انقلاب اسلامي برگزار شد.

در اين مراسم معنوي مراجع تقليد آيات عظام مکارم شيرازي و وحيدخراساني، و آيت‌الله مصباح يزدي، به همراه جمعي از علما، مسئولان و خانواده‌هاي شهدا، جانبازان و ايثارگران استان خراسان حضور داشتند.

رويترز: رژيم صهيونيستي و حماس بر سرآتش بس به توافق رسيدند

خبرگزاري رويترز اعلام کرد که رژيم صهيونيستي و جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) بر سر توقف درگيري ها در مناطق مرزي ميان دو طرف به توافق رسيدند.

به گزارش خبرگزاري رويترز به نقل از دو مقام فلسطيني، توافق بر سر آتش بس با ميانجيگري مصر صورت گرفته است.

بر اساس اين گزارش، اين توافق از ساعت 20.45 دقيقه به وقت گرينويچ به اجرا درآمده است.هنوز مقام هاي صهيونيستي تاکنون واکنشي به انتشار اين خبر نشان ندادند.اين در حالي است که کابينه امنيتي رژيم صهيونيستي پنجشنبه شب به ارتش دستور داد در صورت نياز با قدرت به حملات عليه غزه ادامه دهد.دور جديد حملات هوايي ارتش رژيم صهيونيستي به غزه آغاز شده است.جنگنده هاي رژيم صهيونيستي يک مرکز فرهنگي در غزه را بمباران کردند که در اين حمله 18 فلسطيني زخمي شدند.

حمله گسترده طالبان به ولايت غزني افغانستان

شبه نظاميان طالبان حمله‌اي بزرگ را عليه شهر غزني در جنوب شرق اين کشور اجرا کردند که منجر به درگيري‌هاي سنگين در ميان تلاش‌هاي نيروهاي امنيتي افغان به منظور عقب راندن آنها شد؛ درگيري‌هايي که دست کم 34 کشته و زخمي در بين اين نيروها برجاي گذاشته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، بنا به گفته مقام‌هاي افغان در اثر اين درگيري‌ها دستکم 14 سرباز افغان کشته و 20 تن ديگر زخمي شدند و خانه‌هاي شهروندان و ايست بازرسي‌هاي نظامي هدف حملات خمپاره‌اي قرار گرفتند و اجساد ده‌ها شبه نظامي طالبان در خيابان‌ها به چشم مي خورد.

سوريه: تا نابودي کامل تروريسم به مبارزه ادامه مي‌دهيم

وزير خارجه سوريه تأکيد کرد که سوريه همزمان با ادامه حمايت از تلاش‌ها براي حل سياسي بحران، به مبارزه با تروريسم ادامه مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، وليد المعلم، وزير خارجه سوريه گفت: ما همچنان به مبارزه با تروريسم تا نابودي کامل آن ادامه مي‌دهيم و همزمان نيز از تلاش‌ها براي حل سياسي بحران برپايه حفظ حاکميت، استقلال و تماميت ارضي سوريه و از طريق مذاکرات سوري سوري بدون مداخله خارجي حمايت مي‌کنيم.

وي درباره تلاش‌هاي دولت سوريه در تمامي سطح براي بازگشت آوارگان چه در داخل و چه خارج صحبت و تأکيد کرد که جامعه جهاني و نهادهاي بين المللي بايد در اين خصوص با دولت سوريه همکاري کنند.

کانادا خواستار کمک متحدانش براي حل اختلاف با عربستان شد

دولت کانادا به دنبال رايزني با متحدانش جهت حل اختلاف خود با رياض است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، يک منبع در دولت کانادا اعلام کرد که اوتاوا بي‌ سروصدا در تلاش است به کمک همپيمانانش از جمله آلمان و سوئد بحران بي‌سابقه در روابطش با عربستان را حل کند.

يک مسئول برجسته که خواست هويتش فاش نشود، تاکيد کرد، کريستيا فريلند، وزير خارجه کانادا با همتايانش در کشورهاي اروپايي در اين خصوص گفت‌وگو کرده است. پيشتر آلمان و سوئد به خاطر انتقادشان از نقض حقوق بشر در عربستان مورد هدف واکنش‌هاي رياض قرار گرفتند.


 خبــــر 

 تهديد کره‌ شمالي به توقف روند خلع سلاح هسته‌اي

کره شمالي تقاضاهاي آمريکا براي اعمال تحريم‌هاي بين المللي عليه خود به رغم حسن نيت پيونگ يانگ را محکوم کرده و گفت: اگر واشنگتن بخواهد به اين سناريوي منسوخ ادامه دهد نمي‌توان انتظار پيشرفت بر سر خلع سلاح هسته‌اي داشت.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه گاردين، وزارت امور خارجه کره شمالي اعلام کرد: پيونگ يانگ آزمايش‌هاي هسته‌اي و موشکي را متوقف کرد. يک سايت تاسيسات آزمايش هسته‌اي را برچيد و بقاياي اجساد نظاميان آمريکايي کشته شده در جنگ دهه 1950 شبه جزيره کره را برگرداند. با اين وجود واشنگتن هنوز بر "اول خلع سلاح هسته‌اي" تاکيد مي‌کند و جواب توقع‌هاي ما را با تحريک به تحريم‌هاي بين المللي و فشار مي‌دهد.

اين وزارتخانه خاطرنشان کرد: تا زماني که آمريکا حتي از احترام اساسي در قبال شريک مذاکراتش را انکار مي‌کند و به سناريوي منسوخي که دولت‌هاي غربي آمريکا همگي آزموده و در آن شکست خورده‌اند، چسبيده است، نمي‌توان انتظار پيشرفت در اجراي بيانيه مشترک رهبران آمريکا- جمهوري دموکراتيک خلق کره از جمله درباره خلع سلاح هسته‌اي را داشت.

سازمان ملل: جلوي "حمام خون" در ادلب سوريه را بگيريد

سازمان ملل بر لزوم انجام مذاکرات فوري براي ممانعت از کشتار غيرنظاميان در استان ادلب سوريه تأکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، يان ايگلند، رئيس تيم امور بشردوستانه سازمان ملل گفت: نمي‌توانيم اجازه دهيم جنگ به ادلب نيز کشيده شود. ما هنوز اميدواريم که تلاش‌هاي ديپلماتيک کنوني مانع عمليات نظامي زميني گسترده در اين استان شود؛ چراکه اين عمليات منجر به فرار صدها هزار تن خواهد شد. شرايط اکنون دشوار است و ممکن دشوارتر شود.تعداد ساکنان ادلب حدود 2.5 ميليون تن است که تقريبا نيمي از آن‌ها افراد مسلح و غيرنظامياني هستند که از مناطق ديگر به اين استان منتقل شده‌اند.ايگلند تأکيد کرد: عمليات نظامي گسترده در ادلب موجب يک "فاجعه انساني" مي‌شود چراکه ديگر هيچ منطقه تحت سيطره مخالفان در سوريه که مردم بتوانند به آنجا بروند وجود ندارد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

گزارش فعاليت ها ومالي IAU

از 2000 تا 2004

عمل، تطبيق و تحقق

2. عضويت

براي هرسازمان که به نفع يک حوزه انتخاباتي عمل مي کند، سطح عضويت آن يک درجه سنجش حساسيت از پايداري و رضايتمندي آنهايي است که به حمايت از آنها اقدام مي کند. عضويت يک موضوع مهم تکراري (Leitmotiv) درميان همه اقدامات تعهدشده انجمن است. اين يک تمرکز ثابت است که اولويت ها و طبيعت خدماتي که ارائه مي دهد را مي سازد وشکل مي دهد. تعداد عضويت به صورت تصميمات عادلانه، عليرغم يک درخواست سخت از مقررات انجمن در مورد چگونگي شمارش اعضا، يک نواخت است. تنها مؤسسات و سازمان هايي که به صورت منظم حق عضويت را پرداخت مي کنند به عنوان اعضاي IAU شناخته مي شوند. قبل ازاينکه يک مؤسسه يا سازمان از عضويت محروم شود سه سال اجازه داده مي شود که بدهي ها و حق عضويت هاي خودرا بپردازد. علاوه براين IAU در طول چهارسال گذشته با توجه به اعضا در رابطه با امورمالي به جاي سالي مالي مقايسه اي را شروع کردکه حتي خيلي مشکل بود. سرانجام نيازبود شمارش عضويت در مقابل چندين توسعه مهم قرار داده شود، مهم درميان آنها افزايش در حق عضويت تا 11 درصد از اکتبرسال 2002 بود که اجرايي شد. اين قابل توجه است که هيچ کاهش مهمي در تعداد مؤسسات به عنوان اين افزايش احساس نشد. به جاي ارائه داده هاي اطلاعاتي درمورد بزرگي عضويت IAU ، چارت توزيع جغرافيايي اعضاي IAU از مي سال 2004 نشان ميدهد. اين توزيع منطقه اي هيچ تغيير مهمي در طول چهارسال نداشته است. مجموع تعداد مؤسسات عضو روي 615 قرار دارد.


 برنجکاري در کنار زاينده رود خشک! 

در حالي که اصفهان دچار کمبود شديد آب است، برخي کشاورزان اقدام به کشت نيازمندترين محصول به آب يعني برنج کرده‌اند و هيچ اقدامي براي جلوگيري از کشت برنج در نزديکي زاينده رود خشک نشده است! کشت برنج در مناطق شهري اصفهان به خصوص در منطقه دو اين شهرستان، آن هم با آب‌هاي زير زميني در حالي انجام مي‌گيرد که در برخي مناطق چاه‌هاي آبياري فضاي سبز شهري خشک شده است. برداشت بيش از حد آب‌هاي زير زميني و استفاده بي‌رويه صنايع منطقه و همچنين تبخير آب‌هاي سطح زمين به علت گرماي زياد هوا و عدم توجه به مسائل محيط زيستي به مرور زمان باعث خشکي اين چشمه‌ها شده‌ است.


 ستاد ديه: 3600 بدهکار مهريه در زندان هستند 

 مديرعامل ستاد ديه کشور از حبس سه هزار و 600 نفر به دليل ناتواني در پرداخت مهريه در کشور خبر داد و گفت: شمار اين زندانيان به ويژه در سه سال اخير افزايش يافته و امروز به يک معضل ملي تبديل شده است.به گزارش ايرنا، سيد اسدالله جولايي اظهار داشت: اين افراد که عمدتا جوان هستند در تعريف منابع انساني به دليل سن و شرايط فيزيکي از نيروهاي فعال کشور به شمار مي‌آيند.وي با بيان اينکه کمترين آمار اين زندانيان مربوط به استان سيستان و بلوچستان است، افزود: با توجه به فرهنگ مردم اين استان، معمولا ميزان مهريه پايين تعيين مي شود و در صورت طلاق نيز يک ريش سفيد و بزرگ قوم مبلغي را به عنوان مهريه تعيين مي کند تا پرداخت شود و بانوان به دليل بافت بومي کمتر پيگير اين مساله مي شوند.جولايي تعداد محبوسان به دليل تعهد مهريه در استان سيستان و بلوچستان را 26 نفر اعلام کرد و گفت: بيشترين آمار نيز به استان فارس با 360 زنداني مهريه و سپس استان تهران با 330 زنداني مربوط مي شود.وي افزود: با توجه به اينکه رسيدگي به پرونده بدهکاران مهريه در اولويت ستادهاي ديه استاني نيست و هرگز به مهريه‌هاي سنگين کمکي نمي‌شود، در سه سال اخير شاهديم که جمعيت اين زندانيان روز به روز افزايش يافته است.


 آمريکا خواستار تحقيقات درباره جنايت اخير در يمن شد 

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد اين کشور از ائتلاف تحت رهبري سعودي‌ها خواسته که درباره حمله به اتوبوس حامل کودکان در استان صعده يمن تحقيق کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، هدر ناوئرت، سخنگوي دستگاه ديپلماسي آمريکا در واکنش به اقدام وحشيانه سعودي‌ها که به تازگي يک اتوبوس حامل کودکان را در يمن هدف قرار دادند، اظهار کرد: ما درباره گزارش‌هاي منتشر شده مبني بر هدف قرار گرفتن يک اتوبوس و کشتار غيرنظاميان مشخصا کودکان نگران هستيم.وي ادامه داد: ما از ائتلاف تحت رهبري سعودي‌ها مي‌خواهيم درباره اين رويداد تحقيقات شفاف و تمام و کمالي داشته باشد.


 بازداشت 3 متهم در پرونده فوت دانش آموزان يزدي 

 دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان يزد گفت: پس از بازداشت دو نفر از دست اندرکاران اعزام دانش آموزان ،با ارسال نيابت قضائي در کشور گرجستان هم يک متهم بازداشت شد.به گزارش ايسنا، علي اکبر شمس در ارتباط با پرونده فوت دانش آموزان يزدي در گرجستان اظهار کرد: پس از دستور مستقيم دادستان کل کشور به دادستان يزد جهت پيگيري، بلافاصله بعد از تشکيل پرونده اقدامات قانوني پيگيري گرديد.وي از تحقيق کامل از خانواده ها و اولياء دم و شهود و مطلعين در محل حادثه خبر داد و افزود: فيلم صحنه جرم مطالبه و بررسي شده است تا ابعاد دقيق حادثه روشن گردد. چون بيم جرائم مالي و سود جويي در اين اعزام دانش آموزان متصور بود، حساب‌هاي بانکي متهمين نيز مسدود شده است.


 200 موشک پاسخ مقاومت به حمله جنگنده‌هاي صهيونيست‌ها به غزه 

جنگنده‌ها و توپخانه رژيم صهيونيستي شامگاه چهارشنبه مناطقي از نوار غزه را هدف حملات خود قرار دادند، نيروهاي مقاومت نيز در واکنش اقدام به پرتاب بيش از 200 موشک به شهرک‌هاي صهيونيست نشين کردند. ارتش صهيونيستي اعلام کرده که آماده آغاز جنگي گسترده عليه غزه است.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فلسطين، رسانه‌هاي رژيم صهيونيستي گزارش دادند نيروهاي ارتش اين رژيم براي آغاز عملياتي گسترده در نوار غزه آماده مي‌شوند.دفتر نخست‌وزيري رژيم صهيونيستي نيز اعلام کرد که به دستور بنيامين نتانياهو جلسه اضطراري کابينه امنيتي با حضور ليبرمن، وزير جنگ گادي آيزنکوت، رئيس ستادکل نيروهاي مسلح، نداف آرگمان، رئيس شاباک و ديگر سران نظامي- امنيتي برگزار شد.


 خبر 

ورود عفو بين‌الملل به مسائل داخلي ايران

سازمان عفو بين الملل با اشاره به برگزاري تجمعات در برخي از شهرهاي ايران اين تجمعات را صلح‌آميز توصيف کرده و از مقامات ايراني خواسته است تا از برخورد با شرکت کنندگان در اين تجمعات پرهيزکنند.به گزارش ايسنا، اين گروه همچنين خواستار رسيدگي به نحوه کشته شدن يک نفر در يکي از شهرهاي برگزار کننده تجمعات شده است.

سازمان عفو بين الملل مقام هاي ايراني خواسته است تا حقوق بازداشت شدگان رعايت شود.اين سازمان در بيانيه خود مدعي بازداشت ده‌ها نفر توسط نيروهاي امنيتي در روزهاي اخير شده است.

ترامپ تعرفه‌ واردات فلزات از ترکيه را دو برابر کرد

«دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا در ادامه تنش در روابط با ترکيه اعلام کرد که تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم از اين کشور را دو برابر کرده است.به گزارش ايرنا، وي در صفحه توئيتر خود نوشت: همزمان با سقوط ارزش لير ترکيه در برابر دلار بسيار قوي آمريکا، مجوز دو برابر کردن تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم از اين کشور را صادر کردم!

رئيس جمهوري آمريکا ادامه داد: تعرفه آلومينيوم از اين پس 20 درصد و فولاد 50 درصد خواهد بود. روابط با ترکيه در برهه کنوني خوب نيست!

ترامپ در گذشته تهديد کرده بود که در پي محکوميت قضايي «آندرو برونسون» کشيش آمريکايي در ترکيه، آنکارا را تحريم خواهد کرد.

ابراز اميدواري اتريش نسبت به مقابله با تحريم‌ها عليه ايران

وزير امور خارجه اتريش ، با اشاره به تحريم‌هاي دو مرحله‌اي آمريکا عليه ايران گفت: من اميدوارم که از چنين تحريم‌هايي در وسعت زياد مانند آن‌چه در نوامبر اجرايي مي‌شود، بتوان جلوگيري کرد.به گزارش ايسنا ،کارين کنايسل، در گفت‌وگو با خبرگزاري آپا ، با اشاره به اهميت توافق هسته‌اي در راستاي خلع سلاح هسته‌اي در جهان گفت: ما به تلاش‌هاي مشترک خود براي استمرار برجام ادامه خواهيم داد.وزير امور خارجه اتريش همچنين از حمايت کامل اين کشور از اقدامات فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اروپا براي ادامه توافق هسته‌اي
خبر داد

روسيه: استقرار جنگنده در جزاير کوريل با هدف به چالش کشيدن ژاپن نيست

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد: استقرار جنگنده‌هاي سوخو 35 اين کشور در جزاير کوريل با هدف متشنج کردن روابط مسکو با ژاپن نيست.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک ماريا زاخاروبا سخنگوي دستگاه ديپلماسي روسيه اعلام کرد اقدام کشورش در استقرار جنگنده‌هاي سوخو 35 در جزيره ايتوروپ که يکي از جزاير مورد مناقشه موسوم به کوريل است، با اين هدف صورت نگرفته که روابط مسکو و توکيو را دچار آسيب کند.


 اختتاميه مسابقات غواصي در عمق ارتش هاي جهان در نوشهر 


 بازديد رهبر کره شمالي از يک کارخانه‎ 


 سرمقاله 

رفتار منطقي متحدان، و عبرت هاي بي فايده!

حميدرضا عسگري

گام اول تحريم هاي ترامپ عليه ايران به طور رسمي در هفته گذشته آغاز شد. کشورهاي مختلف براي در امان ماندن از تهديدات آمريکا، ارتباطات تجاري خود با ايران که مشمول تحريم ها مي شد را قطع کردند. برخي کشورهاي ديگر نيز از هم اکنون درحال کاهش مراودات تجاري خود و جايگزين کردن کشورهاي ديگر به جاي ايران هستند، تا در گام بعدي تحريم ها دچار ضرر و زيان و خشم آمريکا نشوند.

امروز در روابط بين الملل، بسياري از قواعد و عرف هايي که شايد در گذشته موجب وابستگي و تعهد اخلاقي کشورها به يکديگر مي شد، از بين رفته است. امروز تکثر قدرت جاي خود را بر تمرکز قدرت داده و کشور ها به جاي گسترش نفوذ فراملي، به سمت تحقق دولت ملي حرکت مي کنند. درچنين الگوي ديگر بحث گسترش و تعميق نگرش سياسي رنگ باخته و تعاملات با محوريت منافع ملي جايگزين آن شده است.

همين مسئله در تغيير معنا و مفهوم اتحاد و همکاري و حتي خصومت و دشمني نقش داشته است. امروز متحد بودن دولت ها بايکديگر براساس منافع في مابين(اغلب اقتصادي) شکل ميگرد و دشمني ميان کشورها نيز به جاي برخوردهاي سخت و هزينه آور، به سمت تقابلي از جنس اقتصاد و فشار بر منافع ملي در جريان است.

امروز مشاهده مي کنيم که کشورهاي مختلفي که روابط خوبي با ما دارند و حتي آنهايي که به عنوان همپيمان و متحد ما قلمداد مي شوند(البته ما آنها را متحد تصور مي کنيم!)، به صورت کاملا جدي و به تعبيري منطقي، ايران را در ميان تحريم ها قرار مي دهند و با اعلام دراولويت بودن منافع ملت و کشورشان، رسماً خود را مقيد به اجراي تحريم ها مي دانند.

شايد در دل اين شکوه و گلايه را داشته باشيم و مثلا بگوييم چرا عراقي که يک سال پيش اگر ايران به دادش نمي رسيد، امروز در بغداد بايد پرچم هاي داعش را بر در و ديوار مشاهده مي کرد، به حلقه تحريم ها پيوسته است؟!. درپاسخ به اين سئوال بايد بازگرديم به توضيحات ابتدايي که پيرامون تغيير روابط بين الملل و الگوي «دولت ملي» مطرح شد. با اين الگو مي توان دريافت که کشورهاي مختلف و همسايگان نزديک ما قدمي در راستاي دشمني يا خصومت با ايران برنداشته اند، بلکه تنها به جاي اينکه امنيت اقتصادي مردم ايران اولويتشان باشد، منافع و امنيت اقتصادي کشور و ملت خود را ملاک قرار داده اند و اين امري منطقي است.

حال ما بايد دراين وانفسا چه کنيم، آيا بايد برخلاف آب شنا کرد و هزينه پرداخت، يا بايد با تغيير الگو و روش در راستاي تحقق منافع ملي و تقويت نهادهاي داخلي گام برداريم. مسلماً با اين تغيير نگرش مي توان ارتباط بسيار بهتري با دنيا برقرار کرد. چرا که با تحقق و تقويت الگوي «دولت ملي»، چشم اندازهاي کوتاه و بلند مدت خود را برپايه منافع ملي داخلي سياست گذاري خواهيم کرد و در ارتباط با همسايگان و ديگر کشورها با منطق منافع ملي عمل مي کنيم.

اين سبک و مدل رفتاري نه تنها باعث از دست دادن عمق نفوذ استراتژيک ما در منطقه نخواهد شد، بلکه باعث مي شود تا دولت ها و حکومت هاي مختلفي که ما با آنها اتحاد، تعامل يا رابطه داريم، چارچوب و اصول رفتاري خود را به گونه اي تنظيم کنند که هيچ گاه منافع ايران را ناديده نگيرند، چرا که قطعاً برخورد تهران با آنها مقابله با مثل خواهد بود و در عرصه هاي مختلف ممکن است منافع آنها از سوي ما ناديده گرفته شود!

البته ما در طول تاريخ تجارب و ضررهاي تلخ و سنگيني از بابت اجراي اين الگو توسط کشورها و قدرت هاي مختلف داشته ايم، اما هيچگاه نخواستيم يا نتوانستيم و يا نگذاشتند که ما به سمت تحقق يک دولت ملي با اولويت سياست و منافع داخلي برويم. اما امروز رشد بينش و آگاهي افکارعمومي باعث شده تا مردم اين الگو را از مسئولان مطالبه کنند و آنها در سبک رفتار و سياست خارجي کشور تجديد نظر داشته باشند.

قطعاً ما دست و پا بسته نيستيم و گوي گرد تحولات جهاني درحال چرخيدن است و نوبت به ما خواهد رسيد، اما بايد خود را به گونه اي آماده و محيا کنيم تا در آن زمان موعود اگر قرار است حمايت، دخالت يا مشارکتي در امورمنطقه اي و فرامنطقه اي داشته باشيم، درحد لازم به منافع ملي خود دست يابيم و رفاه و امنيت سياسي و اقتصادي ملت ايران را اولويت تصميمات قرار دهيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي