جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

معاون آموزشي دانشگاه اعلام کرد؛
جزئيات نحوه برگزاري آزمون زبان دکتري تخصصي دانشگاه پيام نور

با حضور رايزن علمي ايران؛
توسعه همکاري علمي دانشگاه فني و حرفه‌اي با اتحاديه اروپا بررسي شد


خبرنامه


ميز خبر


 معاون آموزشي دانشگاه اعلام کرد؛
 جزئيات نحوه برگزاري آزمون زبان دکتري تخصصي دانشگاه پيام نور 

 معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه پيام نور جزئيات بيست و پنجمين دوره آزمون زبان دکتري تخصصي شهريور 97 را اعلام کرد.به گزارش خبرگزاري مهر، مرتضي محسني با اشاره به زمان ثبت‌نام بيست و پنجمين دوره آزمون زبان دکتري تخصصي گفت: ثبت نام اين آزمون، از 27 لغايت 31 مردادماه سال جاري به صورت الکترونيکي و ازطريق پرتال پيام نور – مرکز سنجش و آزمون صورت مي‌گيرد.

زمان توزيع کارت و برگزاري

وي زمان برگزاري آزمون را 11 شهريور و زمان دريافت کارت آزمون را از 6 تا 11 شهريورماه اعلام کرد و افزود: آزمون زبان دکتري تخصصي شهريورماه 97، به صورت الکترونيکي در5 استان آذربايجان شرقي، اصفهان، تهران، خراسان رضوي و فارس برگزار مي‌شود.

معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه پيام نور با عنوان اينکه هزينه ثبت‌نام به صورت الکترونيکي در هنگام ثبت‌نام از طريق سايت پرداخت خواهد شد، گفت: داوطلبان به هيچ وجه مبلغ ثبت‌نام را به صورت دستي و در شعب پرداخت نکنند.وي يادآور شد: داوطلبان جهت کسب اطلاعات بيشتر و رفع مشکل احتمالي مي‌توانند با شماره تلفن 22458297-021تماس حاصل کنند.


 با حضور رايزن علمي ايران؛
 توسعه همکاري علمي دانشگاه فني و حرفه‌اي با اتحاديه اروپا بررسي شد 

 توسعه همکاريهاي علمي بين‌المللي دانشگاه فني و حرفه‌اي با دانشگاههاي اروپا در ديدار رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي با رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه اروپا بررسي شد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه فني و حرفه‌اي، ابراهيم صالحي عمران رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي با قراباني اصل رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه اروپا (حوزه کشورهاي عضو اتحاديه شينگن) در دفتر رياست دانشگاه ديدار و گفتگو کرد.

در اين ديدار راهکارهاي توسعه همکاريهاي علمي بين‌المللي دانشگاه فني و حرفه‌اي با دانشگاههاي اروپا به ويژه دانشگاههاي آلمان و اتريش در زمينه‌هاي مختلف از جمله، عقد تفاهمنامه همکاري، برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي مدرسان، برگزاري دوره‌هاي مشترک آموزشي و تعريف و برگزاري رشته هاي مشترک مبتني بر فناوريهاي نوين مورد بررسي قرار گرفت.


 خبرنامه 

جزئيات جوايز و تسهيلات برگزيدگان المپيادعلمي دانشجويان علوم پزشکي

مدير امور نخبگان و دانشجويان استعداد درخشان وزارت بهداشت جزئيات جوايز و تسهيلات برگزيدگان دهمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي را تشريح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر پروين پاسالار در اختتاميه دهمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي در محل دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: المپياد در ادامه مسير علمي شما دانشجويان بسيار تعيين‌کننده است.

وي افزود: اين المپياد محلي براي ياد گرفتن کار تيمي و جديد بود و شما مي‌توانيد اين فعاليت‌ها را به دانشگاه‌هاي خود تسري ببخشيد.

پاسالار درباره جوايز و تسهيلات براي برگزيدگان يادآور شد: رتبه‌هاي برتر، جايزه‌هاي طلا، نقره و برنز را دريافت مي‌کنند و براي اولين‌بار به 20 نفري که موفق به کسب مدال نشده‌اند، ديپلم افتخار داده مي‌شود.

مدير امور نخبگان و دانشجويان استعداد درخشان وزارت بهداشت در رابطه با تسهيلات عمومي براي برگزيدگان گفت: رتبه‌هاي برتر يک تا سوم در انفرادي و گروهي، از امتياز استعداد درخشان براي ادامه تحصيل برخوردار مي‌شوند و ساير افراد برگزيده از امکان ادامه تحصيل در يک رشته ديگر برخوردار خواهند شد.

وي درخصوص تسهيلات اختصاصي براي برگزيدگان المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي اظهار داشت: چند نفر از دبيران حيطه‌هاي المپياد اعلام کرده‌اند که امتيازات اختصاصي براي دانشجويان در نظر مي‌گيرند و از پروژه‌هاي آنها حمايت مي‌کنند.

پاسالار از تسهيلات مرکز تحقيقات آموزش پزشکي براي برگزيدگان المپياد خبر داد و گفت: براي 10 گروه برتر گرنت تحقيقاتي در نظر گرفته شده است.

مدير امور نخبگان و دانشجويان استعداد درخشان وزارت بهداشت تصريح کرد: گروه اول 10 ميليون تومان، گروه دوم 8 ميليون تومان، گروه سوم 6 ميليون تومان و از گروه‌هاي چهارم به بعد 3 ميليون تومان گرنت تحقيقاتي با داوري اضافه اعطا مي‌شود.

وي همچنين از هماهنگي با معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت براي حمايت و اعطاي گرنت دانشجويي به پروژه‌هايي که از سوي آن معاونت داوري مي‌شود، خبر داد.

قائم مقام وزير علوم خبر داد؛

سربازي فارغ التحصيلان دکتري و ارشد در پارک‌هاي علم و فناوري

قائم مقام وزير علوم از رايزني با ستاد نيروهاي مسلح براي طي کردن سربازي فارغ‌التحصيل مقاطع دکتري و کارشناسي ارشد در پارک‌هاي علم و فناوري خبر داد تا از ظرفيت‌هاي علمي آنان استفاده شود.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، عبدالرضا باقري در آيين توديع و معارفه رئيس پارک علم و فناوري خراسان که در ساختمان مرکزي اين پارک برگزار شد، افزود: مسئوليت ما در دوران تحريم‌ها سنگين‌تر است و همچنان که در دوران جنگ يک عرصه طلايي جهت تامين نيازهاي نظامي و دفاعي شکل گرفت، اکنون چنين فرصتي براي پارک‌هاي علم و فناوري نيز فراهم شده است. در اين دوره تحريم مي‌توان با استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش‌بنيان و دانشگاه‌ها به تامين نيازهاي دستگاه‌هاي مختلف پرداخت.

وي گفت: هدف ما در وزارت علوم بر اين است که در دوره فعلي بيشتر به مسئله توليد فناوري بپردازيم و انتظار تحقق هدف مذکور از دانشگاه‌هاي سطح يک و دو کشور وجود دارد.قائم مقام وزير علوم گفت: در استان‌هايي که به تازگي در حال احداث پارک‌ها هستيم از نظر فيزيکي نزديکي ميان دانشگاه و پارک‌ها لحاظ شده است البته در برخي از استان‌ها به اقتضاي امکانات چنين نشده، ولي بايد با وجود فاصله فيزيکي ميان پارک و دانشگاه ارتباط پويا شکل بگيرد.

وي با بيان اينکه امروز از دانشگاه‌ها علاوه برتامين نيروي انساني، براي توسعه کشور و نقش‌آفريني در عرصه‌هاي بين‌المللي نيز انتظار مي‌رود، افزود: موضوعي که در دهه 80 و بخش قابل توجهي در دهه 90 صورت پذيرفته، افزايش توليدات علمي در سطح منطقه و به خصوص افزايش انتشار مقالات بوده است.وي ادامه داد: دانشگاه‌ها در دهه 80 و 90 رسالت خود را در توليد نيروي انساني و توليد دانش و فناوري انجام داده‌اند. امروزه مطالبه جديدي از دانشگاه‌ها شکل گرفته و دانشگاه‌ها بايد در حل مشکلات جامعه فعال باشند.وي با بيان اينکه امروز بايد به دنبال شکل‌دهي دانشگاه‌هاي جامعه محور و يا دانشگاه نسل سوم باشيم، افزود: يکي از ويژگي‌هاي دانشگاه‌هاي نسل سوم ايجاد پارک‌هاي علم و فناوري است که بسترهاي مناسبي نيز جهت شکل‌گيري اقتصاد دانش‌بنيان ايجاد مي‌شود و تقريباً مي‌توان گفت زيرساخت‌هاي مذکور در تمام استان‌هاي کشور، چه در دانشگاه‌ها و چه در پارک‌ها ايجاد شده است.

قائم مقام وزير علوم اظهار داشت: به مرور زمان در حال تدوين سياست‌گذاري‌هاي متناسب با ايجاد دانشگاه نسل سوم هستيم. طبيعتاً اکثر قوانين و مقررات بايستي دگرگون شوند و بايد در دانشگاه‌هاي نسل جديد از ايده‌هاي دانشجويان کارشناسي حمايت شود و اين حمايت در بستر پارک‌ها نيز ممکن است.

باقري تاکيد کرد: انتظار مي‌رود که پس از دو دهه توانسته باشيم به عرصه توليد علم و دانش ورود پيدا کنيم، البته تحقق دانشگاه‌هاي نسل سوم يک شبه شکل نخواهد گرفت اما اميدواريم که در اين عرصه نيز موفق باشيم.وي گفت: در دانشگاه‌هاي نسل سوم نيز بايستي ديوارهاي ميان گروه‌هاي آموزشي برداشته شود و تحقيقات و پژوهش‌ها بايد بر اساس نيازهاي جامعه و بحران‌هاي فعلي کشور صورت گيرد.

جزئيات پذيرش دانشجوي يادگيري الکترونيکي در دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي

مدير امور تحصيلات تکميلي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي از پذيرش دانشجو در رشته برنامه‌ريزي يادگيري الکترونيکي علوم پزشکي در مقطع کارشناسي ارشد مجازي خبر داد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، دکتر کوروش وحيد شاهي با اعلام اين خبر افزود: فراخوان پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد مجازي در رشته برنامه ريزي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي اعلام شد.وي افزود: براساس اين فراخوان از ميان اعضاي هيات علمي در مقطع کارشناسي ارشد مجازي رشته برنامه‌ريزي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي براي نيمسال اول 98-97 از طريق مصاحبه و بررسي سوابق آموزشي و پژوهشي دانشجو پذيرفته مي‌شود‌.0


 ميز خبر 

 معاون وزارت بهداشت خبر داد؛

اعطاي گرنت آموزشي به استعدادهاي درخشان برگزيده

معاون آموزشي وزارت بهداشت از اعطاي گرنت‌هاي آموزشي به برگزيدگان المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي به عنوان استعدادهاي درخشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاريجاني در مراسم اختتاميه دهمين دوره المپياد علمي دانشجويي علوم پزشکي کشور در محل دانشگاه علوم پزشکي ايران اظهار داشت: برگزاري المپيادهاي علمي، فضاي علمي را گسترش مي‌دهد و بستر جديدي را براي آموزش دانشجويان فراهم مي‌کند.

وي ادامه داد: آموزش پزشکي داراي برنامه درسي بسيار متراکمي است و براي تلطيف اين برنامه درسي بايد از روش‌هاي جديد و مباحثي مانند فلسفه و کارآفريني استفاده کرد تا مسير جديدي در پزشکي باز شود.

معاون آموزشي وزارت بهداشت افزود: دانشجويان علوم پزشکي براي اينکه بتوانند با حقايق جديد و زندگي روزمره آشنايي بيشتري پيدا کنند، بايد در کنار پزشکي، به مباحث ديگر نيز بپردازند تا از آن در حرفه و زندگي خود بهره‌مند شوند.

لاريجاني تصريح کرد: ما با مطرح کردن گفتمان‌هاي مختلف علمي و رشته‌هاي بين رشته‌اي سعي داريم اين مسير را در قالب المپياد براي دانشجويان استعداد درخشان علوم پزشکي فراهم کنيم.

وي با اشاره به برگزاري المپياد در سطح کشور اظهار داشت: بيش از 7000 نفر در 10 رشته در سراسر کشور به رقابت پرداختند و در نهايت 540 نفر به مرحله نهايي دهمين دوره المپياد علمي دانشجويان راه يافتند.

معاون آموزشي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکي همزمان با ساير تسهيلات، گرنت‌هاي آموزشي را براي استعدادهاي درخشان در نظر گرفته است.

حل مشکل پرداخت شهريه دانشجويان پيام نور

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام نور گفت: براي حل مشکل پرداختي دانشجويان طبق توافقي با برخي ازبانک‌ها، قرار است با ارائه تسهيلات از ابتداي دوره تحصيلي شهريه به صورت اقساط پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه پيام نور، حسن عليزاده با عنوان اينکه دانشگاه پيام نور کمترين بار مالي را بر دولت داشته و منابع مالي دانشگاه از شهريه دانشجويان است، افزود: اين دانشگاه با منابع دولتي و اختصاصي اداره مي‌شود که بخشي از اين بودجه از شهريه دانشجويان و بخشي از بودجه عمومي دولت است.

وي با بيان اينکه دانشگاه پيام نور 30 درصد از پذيرفته‌شدگان کنکور را به خود اختصاص مي‌دهد، گفت: امروز همه اذعان دارند که نظام آموزشي در دانشگاه پيام نور موفق بوده است.

معاون اداري، مالي و عمراني با اشاره به اينکه دانشگاه پيام نور برنامه‌هاي کيفي بيشتري را در دستور کار قرار داده تا در سال‌هاي آينده بتواند اين امور را انجام دهد، افزود: دانشگاه پيام نور با انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌هاي بين‌المللي به دنبال راه‌اندازي مدارجي است که دانشجويان بخشي از تحصيل را در دانشگاه پيام نور و بخشي را در ساير دانشگاه‌ها بگذرانند.

عليزاده تأکيد کرد: همچنين دانشگاه پيام نور بنا دارد از اساتيد دانشگاه‌هاي بزرگ نيز در پيام نور استفاده کند و در دوره‌هاي غيرحضوري کلاس آنلاين شرکت کنند.

وي با اشاره به حضور 3 هزار و 920 عضو هيأت علمي در دانشگاه پيام نور اظهار کرد: اين تعداد عضو هيات علمي مي‌تواند خدمات علمي داشته و در توسعه آموزش فني و حرفه‌اي و دانشگاه فرهنگيان نيز نقش داشته باشد.

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام نور به خدمات فروش آنلاين کتاب‌هاي تحصيلي دانشجويان اشاره کرد و گفت: هر دانشجو مي‌تواند به صورت اينترنتي درخواست کتب و منابع داشته باشد که در مدت زمان کمتر از 24‌ ساعت اين کتب در اختيار دانشجو قرار مي‌گيرد.

برگزاري مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي در دانشگاه اميرکبير

رييس دانشگاه اميرکبير از اجراي طرح " مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي" در اين دانشگاه خبر داد و گفت: بر اساس اين طرح اعضاي هيات علمي مي‌توانند به فرصت مطالعاتي دو ماهه خارج از کشور اعزام شوند.

دکتر سيد احمد معتمدي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا، ضمن اعلام اين مطلب به تشريح جزئيات طرح " مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي" دانشگاه اميرکبير پرداخت و اظهار کرد: من معتقد هستم به هيچ عنوان نبايد رفت و آمدهاي علمي اعضاي هيات علمي با دانشگاه‌هاي خارج از کشور قطع شود. در واقع اين طرح نوعي فرصت مطالعاتي براي اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه اميرکبير است که به منظور جبران کاهش سفرهاي علمي خارج از کشور دانشگاه طراحي شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: براساس طرح " مدرسه تابستاني اعضاي هيات علمي" اساتيدي که داراي برنامه اساسي بر روي پروژه‌هاي خاص با دانشگاه‌ها و مراکز علمي خارج از کشور هستند و از قبل نيز با اين مراکز در ارتباط بودند، مي‌توانند در تعطيلات تابستان به مدت دو ماه و نيم به سفرهاي علمي بروند.

رييس دانشگاه اميرکبير يادآور شد: اساتيدي که با طرح فوق به فرصت مطالعاتي بروند، بايد بعد از بازگشت دستاوردهاي مهمي را براي دانشگاه داشته باشند. در اين صورت است که برنامه آنها براي اعزام به سفرهاي علمي خارج از کشور مورد مطالعه و ارزيابي قرار مي‌گيرد.

دکتر معتمدي همچنين يادآور شد: ظرفيت مشخصي براي اعزام اعضاي هيات علمي در طرح "تابستانه فرصت مطالعاتي" وجود ندارد و اعضاي هيات علمي که پروژه‌هاي علمي با مراکز خارج کشور داشته باشند مي‌توانند در اين طرح ثبت نام کنند.

رييس دانشگاه اميرکبير گفت: تعداد سفرهاي علمي به خارج از کشور دو نوع است که در نوع اول اعضاي هيات علمي دانشگاه به منظور حضور در کنفرانس‌ها، همايش‌هاي علمي و استفاده از فرصت‌هاي مطالعاتي به خارج از کشور اعزام مي شوند که البته تعداد اين سفرها طي سال‌هاي اخير افزايش نيافته است.

معتمدي همچنين يادآور شد: کاهش تعداد سفرهاي خارجي به هيچ عنوان در دانشگاه‌ها پديده خوبي به نظر نمي‌رسد و بايد تلاش‌هاي خود را براي افزايش اين سفرها و جبران کاهش سفرهاي قبلي افزايش دهيم. به همين منظور ما تلاش خواهيم کرد تا حد ممکن تعداد اين سفرها کاهش چنداني نداشته باشد. طرحي با عنوان طرح تابستاني فرصت مطالعاتي اساتيد را در دانشگاه طراحي نموده‌ايم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي