جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902


از سرگيري مذاکرات ايران براي صادرات گاز به پاکستان


معادلات انرژي


ميز خبر


 از سرگيري مذاکرات ايران براي صادرات گاز به پاکستان 

صادرات گاز از ايران به پاکستان به توافق‌نامه تحت عنوان "خط لوله صلح" بازمي‌گردد که با خروج هند، نيمه‌تمام ماند و فصل جديد صادرات گاز از ايران به پاکستان گشوده شد؛ فصلي که بعد از 10 سال به سرانجامي نرسيده است اما به نظر مي‌رسد با اعلام آمادگي دو طرف، ورق‌هاي جديد از آن نوشته خواهد شد.

به گزارش ايسنا، قرارداد گازي ميان ايران و پاکستان باقي‌مانده از طرحي است که زماني قرار بود "خط لوله صلح" باشد، قرادادي که توافق‌نامه اوليه آن با پاکستان در سال 1995 به امضا رسيد و سپس در سال 1999 هند نيز به اين توافق مشترک گازي پيوست. اين قرارداد در 2004 مورد بازبيني قرار گرفت و جزئيات آن روشن شد، اما پنج سال بعد هند با بهانه‌هايي در مورد امنيت و قيمت معاهده نسبت به آن سرد شده و از تعهد سه جانبه کناره‌گيري کرد.در سپتامبر 2012 عمليات اجرايي معاهده آغاز شده و روساي جمهور وقت دو کشور توافق کردند در اين زمينه همکاري داشته باشند، بر اساس اين همکاري پيش‌بيني شده بود که پاکستان نيز خط لوله خود را طي 22 ماه تا مرز ايران بکشد. بر اساس اين معاهده گازي قرار شد با شروع عمليات لوله‌گذاري تا سال 1393 صادرات گاز از طريق خط لوله به کراچي آغاز شود. اين قرارداد 25 ساله ايران را متعهد مي‌کند که صادرات گاز در روز از حجم 14 ميليون متر مکعب را آغاز کرده و آن را در دو فاز به 21 و 30 ميليون متر مکعب افزايش دهد.

بدعهدي پاکستاني‌ها

اما عمليات اجرايي خط لوله از سوي پاکستاني‌ها مدام متوقف مي‌شد و از سوي مسئولان اين کار در پاکستان اطلاعات ضد و نقيضي در مورد ميزان پيشرفت پروژه ارائه مي‌شد. کارشکني‌ها و عدم آغاز عمليات اجرايي خط لوله از سوي پاکستان در حالي اتفاق مي‌افتاد، که ايران از سال 2011 کار خط لوله خود را به اتمام رسانده بود و به اسلام آباد فرصت داده بود تا پايان 2014 عمليات خط لوله را تکميل کند.

در حالي که حدود يک دهه از قرارداد گازي ميان ايران و پاکستان گذشته و طبق آن همه زيرساخت‌هاي لازم براي صادرات گاز از ايران به پاکستان از سوي ايران فراهم شده است، اين همسايه شرقي بر بدعهدي خود اصرار مي کرد. اصراري که وزير نفت را نيز به تعجب انداخت و بر آن داشت تا با ارسال نامه‌اي به وزير نفت پاکستان خواهان يک پاسخ صريح از اين کشور شود. اما باز هم جواب مشخصي از سوي اين کشور دريافت نکرد و ايران را بر آن داشت تا اين پرونده را از مسير حقوقي پيگيري کند.

بازگشت پاکستان به گاز ايران

اکنون به نظر مي‌رسد اين کشور باز هم به آغوش گاز ايران پناه اورده است و هفته گذشته يک مقام نفتي پاکستان اعلام کرد: اين احتمال وجود دارد که ماه آينده ميلادي مذاکرات دو کشور بر سر موضوع از سرگيري اجراي خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان آغاز شود.

به گفته وي، قرار بود هيأتي از ايران به پاکستان سفر کرده و در اين رابطه با دولت موقت در اين کشور گفت‌وگو کند اما تصميم بر اين شد که اين مذاکرات به بعد موکول شود تا از تأثير آن در نتيجه انتخابات در پاکستان جلوگيري شود.اين مقام مسئول ادامه داد: در ژوئن سال 2016 دولت وقت پاکستان انجام مذاکرات را به دليل فشارها از سوي عربستان متوقف کرد و به تعهدات خود در قبال دولت ايران در اين زمينه عمل نکرد اين مسئله باعث شد تا ايران موضوع شکايت از پاکستان در اين زمينه به دادگاه داوري بين‌المللي را مطرح کند.‌در حال حاضر انتخابات در پاکستان تمام شده و احتمالاً عمران‌خان به عنوان رهبر حزب، مسئوليت دولت در اين زمينه را بر عهده خواهد گرفت. وي قرار است در روز 9 آگوست به عنوان نخست‌وزير پاکستان سوگند ياد کند و در همان ماه نخست نيز بايد به طور کامل دولت تشکيل دهد.

اين مقام نفتي دولتي پاکستان ادامه داد: احتمالاً دو کشور افکار خود را در اين زمينه روي هم گذاشته تا بتوانند در سايه تحريم‌هاي آمريکا و رفتار خصمانه دولت ترامپ راهي براي اجراي اين پروژه پيدا کنند. آمريکا از توافق هسته‌اي با ايران خارج شده و احتمالاً نمايندگان ايران و پاکستان جدول زمان‌بندي جديدي براي اجراي اين پروژه تعيين خواهند کرد.اگر دو طرف به توافق نرسند و ايران تصميم بگيرد اين موضوع را در دادگاه‌بين‌المللي مطرح کند پاکستان نيز چاره‌اي جز دفاع از خود نخواهد داشت.پاکستان به تعهد خود براي ايجاد 781 کيلومتر خط لوله انتقال گاز در خاک خود عمل نکرده است اما با توجه به تحريم‌هاي پيشين آمريکا هيچ کشور يا آژانسي نمي‌تواند هزينه اجراي اين پروژه را تأمين کند.

استقبال ايران از تکميل خط لوله انتقال گاز

از سوي ديگر ايران از ادامه مذاکره براي تکميل تمکيل خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان استقبال کرده است. به گفته معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت جمهوري اسلامي ايران انرژي و گاز را عاملي براي توسعه همکاري‌هاي منطقه اي و همبستگي با همسايگان، از جمله پاکستان مي‌داند.

اميرحسين زماني‌نيا با اشاره به نشانه هاي مثبتي که به‌تازگي در اين زمينه از دولت منتخب مشاهده مي‌شود، ادامه داد: در همين راستا و در شرايط جديد، از ادامه مسير مذاکرات درباه تکميل و راه اندازي خط لوله انتقال گاز به پاکستان استقبال مي‌کنيم.

حمايت اروپا از تکميل پروژه خط لوله گازي ايران - پاکستان

اتحاديه اروپا هم از تکميل پروژه خط لوله گازي ايران - پاکستان حمايت کرده است و سفير اتحاديه اروپا در پاکستان اعلام کرد که اين نهاد درباره تکميل پروژه خط لوله انقال گاز ايران به پاکستان اعتراضي ندارد.


 معادلات انرژي 

 نامه اعتراض آميز وزير نفت به رئيس اوپک

وزير نفت بر ضرورت پرهيز کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک – غيراوپک، از هرگونه تلاش براي بازتوزيع مازاد پايبندي ميان کشورهاي اوپک يا ميان کاهش تعهدات توليد اوپک و غيراوپک تاکيد کرد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه در پاسخ به نامه يکم اوت (10 مرداد) سهيل المزروعي، رئيس کنفرانس سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اظهار کرد: تلاش‌هاي اوپک براي حفظ ثبات بازار و اهداف اوپک، همانگونه که در اساسنامه گفته شده و در تصميم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174:513 بيان شده، بسيارمهم است و ضروري است همه اعضاي اوپک اين تصميم‌ها را به جديت دنبال و اجرا کنند.

وي در اين نامه به خطاي نظارتي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک در اجراي تصميم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174:513 اشاره کرد و افزود: همانگونه که در مکاتبات پيشين اشاره کردم، تفسير صحيح از تصميم‌هاي نشست 174 کنفرانس اوپک براي نظارت بر حسن اجراي آنها ضروري است. تصميم اتخاذ شده در نخستين جلسه فوق‌العاده کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک و ابلاغ آن به کميته فني مشترک در مورخ 18 ژوئيه، بر نگراني‌هاي اينجانب از تفسير اشتباه از تصميم‌هاي کنفرانس اوپک افزوده است.

وزير نفت با تاکيد بر اين که ايران در هجدهمين جلسه JTC بدون داشتن حق راي شرکت کرد و در کمال ناباوري شاهد تلاش برخي اعضاي کميته براي بازتوزيع مازاد پايبندي‌ها ميان خود و تلاش براي واگذاري مازاد پايبندي کشورهاي اوپک به کشورهاي غيراوپک بود، تصريح کرد: اين شيوه عمل JMMC و JTC، به‌طور کامل در تعارض با جايگاه نظارتي آنها است و دلالت بر تفسير غلط JMMC از جايگاه خود و توجه نکردن به تصميم نشست کنفرانس 174 اوپک دارد.

کريدور گازي جنوب اروپا از تحريم‌هاي ايران معاف شد

کريدور گازي جنوبي، از تحريم‌هاي آمريکايي ضد مشتريان انرژي ايران، معافيت دريافت کرد؛ اين پروژه براي انتقال گاز درياي خزر به ترکيه و اروپاي جنوبي طراحي شده است.به گزارش مهر به نقل از پلاتس، کريدور گاز جنوبي، از تحريم‌هاي آمريکايي ضد مشتريان انرژي ايران، معافيت دريافت کرده است. اين معافيت، براي اين پروژه که براي انتقال سالانه 16 ميليارد متر مکعب گاز درياي خزر به ترکيه و اروپاي جنوبي، با دور زدن روسيه، طراحي شده است، يک پيروزي محسوب مي‌شود.اين اقدام طي يک فرمان اجرايي که ترامپ امضا کرده بود، انجام شده است.از چندي قبل شرکت بريتيش پتروليوم براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي ايران جهت توسعه ميادين گازي دريايي شاه دنيز آذربايجان، اقدام کرده بود؛ اين ميادين منبع گاز طبيعي پروژه کريدور گازي جنوب هستند. شرکت نيکوي ايران (نفت‌ايران، يکي از زيرمجموعه‌هاي شرکت ملي نفت ايران)، 10 درصد از سهام فاز دوم اين خط لوله را در اختيار دارد. اين خط لوله به طور بالقوه باعث آغاز تحريم‌هاي آمريکا بر عليه سرمايه‌گذاري در بخش نفتي ايران مي‌شد.


 ميز خبر 

 نفت ايران براي مشتريان آسيايي ارزان‌تر شد

شرکت ملي نفت ايران قيمت فروش رسمي همه گريدهاي نفتي ايراني در سپتامبر که از جزيره خارک به مقصد آسيا بارگيري مي شوند را کاهش داد.به گزارش ايسنا، پلاتس به نقل از يک منبع آگاه در شرکت ملي نفت ايران گزارش داد قيمت فروش رسمي گريد "ايران لايت" به ميزان 80 سنت در هر بشکه نسبت به قيمت اوت کاهش داده شد و 1.20 دلار در هر بشکه بالاتر از متوسط شاخص قيمت عمان/دوبي که پلاتس براي سپتامبر ارزيابي کرده است، قرار گرفت.

قيمت گريد "ايران هوي" به ميزان 60 سنت در هر بشکه نسبت به قيمت اوت کاهش داده شد و 90 سنت در هر بشکه ارزانتر از متوسط شاخص قيمت عمان/دوبي که پلاتس براي سپتامبر ارزيابي کرده است، قرار گرفت در حالي که قيمت گريد فروزان 75 سنت در هر بشکه کاهش پيدا کرد و 75 سنت در هر بشکه ارزانتر از شاخص قيمت مذکور شد.

قيمت فروش گريد سروش نيز 80 سنت در هر بشکه نسبت به قيمت اوت کاهش يافته است و 5.55 دلار در هر بشکه ارزانتر از شاخص قيمت عمان/دوبي براي سپتامبر شده است.

شرکتها در خاورميانه عمدتا نفت خود را تحت قراردادهاي بلندمدت به پالايشگاه‌ها مي فروشند. اکثر توليدکنندگان نفت دولتي در خليج فارس قيمت نفت خود را بالاتر يا پايين تر از شاخص قيمت تعيين مي کنند، براي آسيا، شاخص قيمت ميانگين قيمت گريدهاي عمان و دوبي است.

با وجود تهديد آمريکا:

ترکيه به خريد گاز طبيعي از ايران ادامه مي‌دهد

وزير انرژي ترکيه يک روز پس از اينکه رئيس جمهور آمريکا تهديد کرد هر کس با ايران معامله کند، با آمريکا معامله نخواهد داشت، اظهار کرد ترکيه مطابق با قرارداد تامين بلندمدت، به خريد گاز طبيعي از ايران ادامه خواهد داد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، ترکيه که عضو ناتو است، تقريبا براي کل نيازهاي انرژي خود به ايران متکي است و ايران يکي از مهمترين تامين کنندگان گاز طبيعي و نفت آنکارا است. اگرچه پالايشگاه توپراس ترکيه خريد نفت از ايران را کاهش داده اما توقف کامل واردات انرژي تقريبا غيرممکن است.فاتح دونمز، وزير انرژي ترکيه به شبکه خبر اين کشور گفت: انتظار دارد مذاکرات آنکارا با واشنگتن در اين باره دستاورد مثبتي به همراه داشته باشد.

وي به شبکه خبر ترکيه گفت: يک هيات ترکيه‌اي در حال حاضر در آمريکا بسر مي‌برد و مذاکرات درباره مسائل مختلف از جمله تحريمها انجام شده است. تصور مي‌کنم اين مذاکرات نتيجه مثبتي داشته باشد.يک هيات ترکيه‌اي هفته جاري براي مذاکره درباره اختلافات رو به رشد ميان دو کشور به واشنگتن سفر کرده است. واشنگتن اعلام کرده دو کشور بر سر درخواست آمريکا از ترکيه براي آزادي کشيش آمريکايي همچنان اختلاف نظر دارند.

دونمز گفت: قرارداد تامين بلندمدت با جمهوري اسلامي تا سال 2026 معتبر است و آنکارا قصد دارد طبق اين قرارداد 9.5 ميليارد متر مکعب گاز از ايران خريداري کند. وزير انرژي ترکيه اظهار کرد: ما به اين تجارت ادامه خواهيم داد زيرا نمي‌توانيم شهروندانمان را در تاريکي بگذاريم.

مذاکرات ژاپن براي ادامه واردات نفت ايران

وزير بازرگاني ژاپن در مصاحبه با شبکه دولتي HNK اظهار کرد اين کشور به مذاکرات با آمريکا براي دريافت معافيت از تحريمها عليه نفت ايران ادامه مي دهد زيرا توکيو در تلاش است تا در امنيت تامين انرژي و فعاليت شرکتهاي ژاپني خللي وارد نشود.

به گزارش ايلنا ، هيروشيگه سکو اظهار کرد: ژاپن و آمريکا اوايل ماه ميلادي جاري پيرامون تحريمهاي ايران مذاکراتي داشتند و وزير بازرگاني ژاپن موضع کشورش مبني بر اين که تحريمها نبايد فعاليت شرکتهاي ژاپني را مختل کرد، اعلام کرد.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن، واردات نفت اين کشور از ايران در فاصله ژانويه تا ژوئن سال 2018 به 162 هزار و 222 بشکه در روز رسيد که 2.7 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. ميزان واردات از ايران معادل 5.3 درصد از مجموع واردات نفت ژاپن در نيمه اول سال ميلادي جاري بود.

کشف ميدان عظيم نفتي در مرز ايران و پاکستان تکذيب شد

وزارت انرژي پاکستان، اظهارات اخير 'عبدالله حسين هارون' وزير امور خارجه دولت انتقالي اين کشور مبني بر کشف ميدان عظيم نفتي در مرز ايران و پاکستان را تکذيب کرد.

به گزارش ايرنا ، «عبدالله حسين هارون» وزير خارجه دولت انتقالي پاکستان اخيرا در جمع اعضاي اتاق هاي بازرگاني و صنايع پاکستان در کراچي اعلام کرده بود که به زودي ذخاير نفتي در پاکستان کشف مي شود که ميزان ذخاير آن بيشتر از کويت است و اين کشور را به 10 کشور بزرگ دارنده ذخاير نفتي تبديل مي‌کند.وي گفته بود: شرکت «اکسون موبيل» آمريکا حفاري‌هاي عميقي نزديک مرز ايران انجام داده و پيش‌بيني مي‌شود ذخاير نفتي کشف شده در اين منطقه از ذخاير نفت کشور کويت بيشتر باشد.هارون اظهار داشت: هزينه اکتشاف ميدان نفتي در نزديکي مرز ايران حدود 10 ميليارد دلار بوده و 25 درصد نفت اکتشافي به اين شرکت آمريکايي تعلق مي‌گيرد.اين خبر از سوي منابع آگاه در وزارت انرژي پاکستان تکذيب شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي