جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902


7 نکته براي ترک سيگار


خبرپزشكي


خبر


 7 نکته براي ترک سيگار 

 اعتياد فيزيکي به نيکوتين واقعيت دارد. سيگار کشيدن براي بسياري از افراد راهي براي رهايي از استرس و شرايط اجتماعي در طول روز است.اعتياد به مواد مخدر يک اپيدمي تراژيک است که هر روز برايمان هزينه هايي در بر دارد.بر اساس اطلاعات موجود در بايگاني خشونت با اسلحه در آمريکا در سال 2017 ، 15549 نفر با اسلحه کشته شدند.بيش از 40 هزار نفر در سال گذشته بر اثر تصادف در آمريکا جان باختند.اما اگر به شما بگوييم علتي ديگر که قابل پيشگيري هم هست باعث مرگ نفرات بيشتري مي شود چه؟آنوقت به نظرتان منطقي نمي رسد که هر طور شده اين مشکل را رفع کنيد؟به اين سادگي هم نيست...

سيگار کشيدن سالانه باعث مرگ نيم ميليون نفر مي شود. يعني از هر 5 مرگ، يکي به دليل کشيدن سيگار است.

به گفته مرکز کنترل بيماري ها، سيگار کشيدن علت اصلي مرگ و مير هاي قابل پيشگيري در آمريکاست. ساير دلايل عبارتند از ايدز، مواد مخدر و الکل، حوادث رانندگي و سلاح گرم.اما اگر سيگاري هستيد حتما مي دانيد که ترک سيگار به سادگي امکان پذير نيست.

اعتياد فيزيکي به نيکوتين واقعيت دارد. سيگار کشيدن براي بسياري از افراد راهي براي رهايي از استرس و شرايط اجتماعي در طول روز است.

ترک سيگار به صورت طبيعي امکان پذير است

پزشک شما مي تواند با تجويز پچ هاي نيکوتين و ساير محصولات کاربردي به ترک سيگار شما کمک کند. داروهاي ضد افسردگي هم در برخي موارد تجويز مي شوند.

ولي قبل از شروع اين مسير بايد از تمام نکاتي که به صورت طبيعي در اين راه به شما کمک مي کند آگاه باشيد.

براي ترک سيگار ميل به شيريني خود را ارضا کنيد

گاهي اوقات ميل به سيگار به دليل ميل به کربوهيدرات است.گاهي اوقات يک عدد آبنبات مي تواند ميل شما را فرو بنشاند.

موقع ترک سيگار نگران افزايش وزن خود نباشد

تحقيقات نشان داده اند که تلاش براي ترک سيگار همزمان با رژيم گرفتن کار شما را بسيار مشکل خواهد کرد.

اغلب مردم در زمان ترک سيگار بين 2 تا 5 کيلو وزن اضاه مي کنند که بعد از ترک سيگار مي توان با رژيم غذايي مناسب و ورزش آن را از بين برد.

براي ترک سيگار از مکمل گياهي ضد افسردگي استفاده کنيد

به جاي استفاده از قرص پکسيل Paxil يا چنتيکس Chantix از مخمر سنت جان St. John’s Wort. This herb استفاده کنيد. اين گياه به عنوان داروي ضد ا فسردگي طبيعي شناخته مي شود و روي عملکرد شيميايي عصبي تاثير گذاشته باعث بهبود خلق و خو مي شود.

براي کاهش ميل به کشيدن سيگار آب ليمو را امتحان کنيد

يک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکي تايلند نشان داد که آب ليمو در مقايسه با نوشيدني هاي نيکوتين دار باعث کاهش بيشتر گرايش به سيگار مي شود.

روغن فلفل سياه براي کاهش ميل به کشيدن سيگار

مطالعه اي باليني که در زمينه وابستگي به مواد مخدر و ا لکل منتشر شده است نشان داد که روغن فلفل مي تواند تمايل به کشيدن سيگار را کاهش دهد.افرادي که در طول يک شب بخور روغن فلفل سياه استنشاق کرده بودند ميل کمتري به کشيدن سيگار داشتند.

خود را ماساژ دهيد

مطالعه اي که در دانشگاه ميامي انجام شد نشان داد زماني که ميل شديد به کشيدن سيگار داريد، ماساژ دست يا گوش به مدت 2 دقيقه مي تواند ميل شما را سرکوب کند.

منبع:سيمرغ


 خبرپزشكي 

 درمان نوعي صرع با سم عنکبوت

يافته هاي مطالعه جديد محققان استراليايي نشان مي دهد يک نوع پروتئين در سم عنکبوت مي تواند در ترکيب و ساخت داروي موثر براي درمان نوعي جدي و نادر از بيماري صرع کمک کند.

به گزارش روز ايرنا از پايگاه اطلاع رساني پزشکي مديکال نيوز تودي، سندروم دراوه/ Dravet syndrome نوعي شديد از بيماري صرع است که به طور معمول در 12 ماه اول زندگي بروز مي کند. حملات صرعي که گاه افزايش دما و نورهاي شديد موجب آن مي شود، از علائم اين بيماري به شمار مي آيد. کودکان مبتلا به آن همچنين با تاخير در رشد، اختلالات خواب و گفتار روبرو هستند.اين بيماري در برابر داروهاي موجود مقاوم است و کودکان مبتلا به آن معمولا بزرگسالي و ميانسالي را تجربه نمي کنند.

اخيرا گروهي از محققان دانشگاه کوئينزلند و موسسه سلامت روان و عصب شناسي فلوري استراليا به سرپرستي پروفسور گلن کينگ مطالعه اي را روي استفاده دارويي از انواع مختلف سموم آغاز کردند که در روند آن، آزمايشگاه محققان به محلي براي نگهداري گسترده ترين مجموعه سموم حيواني در دنيا تبديل شد.

پروفسور کينگ مي گويد: حدود 80 درصد از موارد ابتلا به اين سندروم در کودکان مربوط به جهش در يک ژن به نام اس سي ان 1 است، وقتي عملکرد اين ژن مختل شود کانال هاي سديم در مغز که فعاليت هاي مغز را تنظيم مي کند به درستي عمل نمي کنند.جهش ژني در اين ژن، موجب تغيير در نوعي از سلول هاي عصبي مغز مي شود و فعاليت عصبي آنها وابسته به سلول هاي عصبي کاهش مي يابد و در اين صورت مغز در برابر تحريک پذيري بيش از حد مستعدتر مي شود که خود حملات بيشتر را در پي مي آورد.

محققان تاثير پپتيدهاي ( نوعي پليمر بسپار کوچک که از به هم پيوستن اسيدهاي آمينه با ترتيب مشخصي و با پيوند پپتيدي تشکيل شده‌) سم عنکبوت را بر يک مدل حيواني موش مبتلا به اين بيماري بررسي کرده اند.

به گفته پروفسور کينگ در اين مطالعه پپتيد ناشي از سم عنکبوت توانست کانال هاي مدنظر را هدف قرار دهد و عملکرد عصب هاي مغز را بهبود بخشيده و ميزان حملات را کاهش دهد.


 خبر 

 نتايج يک مطالعه جديد؛

تاثير مصرف سويا بر افزايش مقاومت استخوان زنان

محققان در مطالعات حيواني خود دريافتند پروتئين سويا مي تواند با تاثيرات منفي يائسگي بر استخوان ها و سلامت متابوليک مقابله کند.

به گزارش مهر، زنان در سن يائسگي با مشکلات جدي سلامت نظير پوکي استخوان، کاهش فعاليت فيزيکي و اضافه وزن روبرو هستند.محققان معتقدند پروتئين سويا داراي تاثيرات مثبتي بر استقامت استخوان ها براي زناني خواهد بود که هنوز به سن يائسگي نرسيده اند.«پاملا هينتون»، عضو تيم تحقيق از دانشگاه ميزوري آمريکا، در اين باره مي گويد: «يافته ها بيانگر اين موضوع است که تمامي زنان با افزودن غذاهاي حاي سويا به رژيم غذايي شان نظير شير سويا، ممکن است شاهد بهبود مقاومت استخوان هايشان باشند.»محققان در اين مطالعه، تاثيرات رژيم غذايي حاوي سويا را با رژيم غذايي مبتني بر ذرت بر موش ها مقايسه کردند.

آنها دريافتند استخوان موش هاي تغذيه شده با سويا در مقايسه با موش هاي تغذيه شده با رژيم غذايي حاوي ذرت، بدون توجه به وضعيت هورمون هاي تخمدان شان، قوي تر بود.

همچنين آنها دريافتند رژيم غذايي مبتني بر سويا موجب بهبود عملکرد متابوليکي موش ها شد.

جراح و متخصص چشم مطرح کرد؛

عواقب مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي

جراح و متخصص چشم با اشاره به اينکه هيچ دارويي را نبايد بدون مشورت پزشک استفاده کرد، گفت: مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي مي‌تواند سبب بيماري‌هايي همچون گلوکوم و آب مرواريد شود.مهدي پرورش در گفت‌و‌گو با فارس، در ارتباط با مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي، اظهار داشت: هيچ دارويي بدون مشورت با پزشک نبايد مورد مصرف قرار گيرد که قطره‌هاي چشمي از اين مساله مستثني نيستند. وي افزود: برخي از داروهاي چشمي حاوي کورتن بوده و مي‌تواند عوارض زيادي را براي فرد از جمله ابتلا به گلوکوم ( آب‌سياه) و آب مرواريد داشته باشد.

اين جراح و فوق تخصص شبکيه ادامه داد: چشم از محل هايي است که جذب دارو در آن خيلي به سرعت انجام مي‌شود. اگرچه مقدار بسيار بسيار کمي دارو در آن جاي مي گيرد به اندازه يک قطره چشم ما گنجايش دارد؛ اما همان يک قطره، اثرات زيادي بر چشم مي‌گذارد.پرورش درباره شيوه ريختن قطره در داخل چشم بيان کرد: اول بايد دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اينکه سرقطره يا مژه و پلک تماس پيدا نکند. بعد سطح بيروني چشم که به سمت بيني نيست را به صورت يک قاشق درآورد و به سمت پايين بکشيم.وي گفت: پس از آن بايد يک قطره داخل آن بچکانيم بعد چشم را ببنديم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانيم. همزمان دست را به آرامي روي قسمت داخلي چشم نزديک بيني نگه داريم تا از خروج قطره از طريق مجراي اشکي جلوگيري شود و قطره مدت بيشتري در داخل چشم بماند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي