جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5902

صندوق بين المللي پول :
ايران پانزدهمين اقتصاد بزرگ دنيا مي‌شود


صادرات 60 ميليون دلاري آمريکا به ايران در 6 ماه


تريبون


نهادهاي مالي


 صندوق بين المللي پول :
 ايران پانزدهمين اقتصاد بزرگ دنيا مي‌شود 

 
صندوق بين المللي پول پيش بيني کرد ايران با کنار زدن سه کشور اسپانيا، عربستان و کانادا پانزدهمين اقتصاد بزرگ دنيا در سال 2021 شود.به گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، صندوق بين المللي پول در پايگاه داده هاي آماري خود پيش بيني کرده است ايران در سال 2021 با سه پله صعود در جايگاه پانزدهمين اقتصاد بزرگ دنيا قرار گيرد.

بر اساس آمارهاي منتشر شده از سوي اين نهاد بين المللي توليد ناخالص داخلي ايران بر اساس شاخص قدرت خريد در سال 2017 بالغ بر 1644 ميليارد دلار بوده و ايران از اين نظر در رتبه 18 جهان قرار گرفته است.صندوق بين المللي پول پيش بيني کرده است ايران در سال هاي 2018، 2019 و 2020 نيز همچنان هجدهمين اقتصاد بزرگ دنيا باقي بماند اما در سال 2021 با پشت سر گذاشتن سه کشور اسپانيا، عربستان و کانادا به جايگاه پانزدهم صعود کند. پيش بيني شده است توليد ناخالص داخلي ايران بر اساس شاخص قدرت خريد در سال 2021 به 2095 ميليارد دلار برسد که بيشتر از توليد ناخالص داخلي اسپانيا، عربستان و کانادا خواهد شد.

توليد ناخالص داخلي اسپانيا بر اساس شاخص قدرت خريد در سال 2017 بالغ بر 1773.9 ميليارد دلار بوده که پيش بيني شده است اين رقم در سال 2021 به 2094 ميليارد دلار برسد.توليد ناخالص داخلي عربستان نيز از 1773.5 ميليارد دلار در سال 2017 به 2078 ميليارد دلار در سال 2021 و توليد ناخالص داخلي کانادا از 1769 ميليارد دلار در سال 2017 به 2073 ميليارد دلار در سال 2021 خواهد رسيد.

بر اين اساس چين با توليد ناخالص داخلي 23159 ميليارد دلاري بزرگترين اقتصاد جهان در سال 2021 را خواهد داشت و آمريکا با 19390 ميليارد دلار و هند با 9459 ميليارد دلار به ترتيب در رتبه هاي دوم و سوم از اين نظر قرار مي گيرند.


 صادرات 60 ميليون دلاري آمريکا به ايران در 6 ماه 

 صادرات آمريکا به ايران در 6 ماهه نخست سال جاري ميلادي با رشد 47 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به حدود 60 ميليون دلار رسيد.به گزارش ايرنا ، جديدترين آمار منتشر شده از سوي اداره آمار آمريکا نشان مي دهد مبادلات تجاري اين کشور با ايران در نيمه نخست سال جاري ميلادي رشد 24 درصدي داشته است.مبادلات تجاري دو کشور در 6 ماهه نخست سال ميلادي گذشته بالغ بر 76.3 ميليون دلار بوده که اين رقم در مدت مشابه امسال به 94.9 ميليون دلار کاهش يافته است.بر اساس اين گزارش صادرات آمريکا به ايران در ماه هاي ژانويه تا ژوئن امسال 59.7 ميليون دلار بوده است که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 47 درصدي داشته است. آمريکا در ماه هاي ژانويه تا ژوئن 2017 بالغ بر 40.5 ميليون دلار کالا به ايران صادر کرده بود.واردات آمريکا از ايران در 6 ماهه نخست امسال نيز با کاهش 2 درصدي به 35.2 ميليون دلار رسيده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمريکا از ايران 35.8 ميليون دلار بوده است.

مبادلات تجاري ايران و آمريکا حجم ناچيزي از کل تجارت دو کشور را تشکيل مي دهد. ايران در ميان مقاصد صادراتي آمريکا رتبه 142 و در ميان منابع وارداتي اين کشور رتبه 132 را به خود اختصاص داده است.


 تريبون 

 نوبخت:

بودجه سال آينده ويژه خواهد بود

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت:سال آينده با توجه به شرايط داخلي و بين المللي و انتظارات مردم سال استثنايي است و بودجه سال آينده ويژه خواهد بود.به گزارش مهر ، محمد باقر نوبخت افزود: ما قطعا بيش از گذشته نيازمند ثبات در کشورمان هستيم و تکانه هاي سياسي و بين المللي اثر خود را در منابع و مصارف و بودجه سال آينده خواهد داشت.

وي ادامه داد : ما بي ارتباط با دنيا نيستيم و براي فروش نفتمان بايد با کشورهاي ديگر در ارتباط باشيم و همچنين نيازهاي قابل توجهي براي کشور ما از خارج وارد مي شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت : کشور ما 50 ميليارد دلار صادرات نفتي و حدود 50 ميليارد دلار صادرات غير نفتي دارد؛ همچنين حدود 45 ميليارد دلار واردات داريم و در مجموع حدود 200 ميليارد دلار براي صادرات و واردات گره خورده با جهان هستيم به همين دليل نمي توانيم ايزوله و بدون ارتباط با جهان باشيم.

وي افزود: با اعلام تحريم، وضعيت ما متفاوت است البته بايد اين را در نظر بگيريم که کشورهاي ديگر برخلاف سالهاي گذشته در کنار کشور ما قرار گرفته اند. ما شرايط تحريمي داريم و بودجه ما بايد با توجه به تحريم برنامه ريزي شود و ما اميدواريم در اين زمينه موفق باشيم.

دلايل کاهش 212توماني نرخ دلار دولتي

وزير صنعت، معدن و تجارت در خصوص دليل کاهش 212 توماني نرخ دلار دولتي و حرکت آن از 4412 به 4200تومان، گفت: پيشنهاد برخي اعضاي دولت، دلار 3500توماني براي واردات کالاهاي اساسي بود؛اما توافق نشد.

محمد شريعتمداري در گفتگو با مهر، با برشمردن دلايل تصميم دولت براي کاهش نرخ دلار دولتي از 4412 تومان به 4200 تومان گفت: فهرست کالاهاي مشمول دريافت ارز دولتي با بسته جديد ارزي دولت، کاهش يافته و بر اين اساس تصميم بر اين شد که نرخ دلار دولتي نيز براي تامين ارزان کالاهاي اساسي، دارو و اقلام ضروري مورد نياز خانوارها، کاهش يابد.

وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در اين ميان حتي پيشنهاد برخي از اعضاي دولت، اعطاي دلار 3500 توماني به واردات کالاهاي اساسي بود که فعلا در اين مرحله دولت تصميم بر اين گرفت که نرخ دلار را تا 4200 تومان که مصوبه دولت در فروردين ماه سال جاري بود، تقليل دهد، اما در صورت ضرورت، مجدد اين نرخ ممکن است کاهش يابد.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگر مبني بر حرکت کند ابلاغ آيين‌نامه‌هاي مرتبط با اجراي بسته جديد ارزي و نوسانات قيمتي در بازار در کنار بلاتکليفي صرافي‌ها، تصريح کرد: همچنان به سياست‌هاي ارزي کشور انتقاداتي مطرح است و اتفاقا توليد به عنوان حلقه آخر اين سياست‌ها، اولين گروهي است که قرباني اين سياست‌ها شده است و تصميم‌گيري در رابطه با ارز، مهمترين اثر را بر روي توليد دارد؛ پس تصمميات مي‌تواند با دقت صورت گيرد.

به گفته شريعتمداري، برخي محدوديت‌ها بر روي اسکناس وجود داشته است؛ اما به هر حال دولت در مقطعي هر گونه خريد و فروش و معامله ارز خارج از سيستم نيما را قاچاق اعلام کرده بود، اما اکنون براي آغاز به کار صرافي‌ها لازم بود که اين معاملات از سر گرفته شده و معامله ارز مصداق قاچاق نباشد، بنابراين بايد عمليات صرافي‌ها مجدد از سر گرفته مي‌شد.

وي اظهار داشت: قرار بود که صرافي‌ها ارز مسافران خارجي را دريافت کرده و به متقاضيان سفرهاي خارج از کشور ارايه دهد، پس اين مرحله‌اي از کار در نظر گرفته شده براي صرافي‌ها است، البته من ترجيح مي‌دادم که ابتدا تزريق مديريت‌شده ارز مداخله‌اي در صرافي‌ها صورت گيرد تا بازار اندکي آرام شده و بعد از آن سياست‌ها را اجرايي نماييم.

واريز بخشي از اعتبار 63 ميلياردي مسکن مهر به حساب مديران

در حالي حدود يک هفته از مصوبه هيئت دولت براي تخصيص 63 ميليارد تومان جهت حمايت از مسکن مهر مي‌گذرد که خبر مي‌رسد برخي مديران ذي‌ربط و دخيل در اين طرح به دنبال واريز بخشي از اين مبلغ به‌عنوان "کارانه" به حساب‌هاي خود هستند.

به گزارش ايلنا، 10 مردادماه امسال هيئت وزيران با اختصاص 63 ميليارد تومان براي حمايت مالي و زيربنايي مسکن مهر موافقت کرد.

بر اساس تصويب نامه شماره 61933/ت 55323 ه هيئت وزيران مبلغ ششصد و سي ميليارد ريال (630000000000) از اعتبارات موضوع رديف (5-520000) قانون بودجه سال 1397 کل کشور با عنوان تخفيف عوارض پروانه، حمايت هاي مالي و تراکم و زيرساخت مسکن مهر (سهم دولت) به 2 مورد زير اختصاص خواهد يافت؛

الف-تخفيف عوارض پروانه تراکم ساخت، بيمه کيفيت، حمايت‌هاي مالي آماده‌سازي، محوطه‌سازي، تامين خدمات زيربنايي و روبنايي، ساخت مساجد و نظارت عاليه بر ساخت و سازهاي مسکن مهر.

ب- در صورت نياز به پيش‌بيني حق‌الزحمه کارکنان مربوط به اين رديف، سهم آن در قالب موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص مي‌شود.برخي مسئولان و مديران ذي‌ربط پروژه‌هاي مسکن مهر کار خود را در خصوص مصوبه هيئت دولت از بند (ب) آغاز کرده‌اند،‌ آنهم در شرايطي که بسياري از پروژه‌هاي مسکن مهر به دليل کمبود منابع مالي در وضع نامناسبي به سر مي‌برند.گويا بخشي از 63 ميليارد تومان تخصيص يافته (در آينده) به مسکن مهر به جاي تزريق در پروژه‌هاي اين طرح قرار است به‌عنوان کارانه بين برخي مديران دستگاه‌هاي ذي‌ربط در مسکن مهر تقسيم شود.مشخص نيست دليل اين بذل و بخشش از بودجه عمومي کشور چيست، آيا عملکرد مديران مربوطه در مسکن مهر چشمگير و قابل توجه بوده که لياقت چنين تقديري را داشته باشند؟ مگر آنها بابت پُست مديريتي خود از دولت حقوق، دستمزد و مزاياي قابل توجهي دريافت نمي‌کنند که به دنبال استفاده از بند ب مصوبه هيئت وزيران هستند؟

تکليف نرخ ارز پروازهاي خارجي مشخص شد

بخشنامه بانک مرکزي براي تعيين نرخ ارز ايرلاين ها به سازمان هواپيمايي کشوري ابلاغ شد.

به گزارش مهر،سازمان هواپيمايي کشوري از ارسال بخشنامه ارزي بانک مرکزي به اين سازمان خبرداد و اعلام کرد: اين بخشنامه براي تعيين نرخ بليت هاي خارجي به کليه ايرلاين ها بزودي ابلاغ خواهد شد.

براين اساس ازاين پس ملاک نرخ بليت پروازهاي خارجي قيمت ارز مصوب واعلامي بانک مرکزي خواهد بود و شرکت هاي هواپيمايي مکلف مي شوند ازاين پس نرخ پروازهاي خارجي خود را براساس اين قيمت تعيين کنند. پيش ازاين شرکت هاي هواپيمايي نرخ بليت پروازهاي خارجي را با نرخ غيررسمي ارز محاسبه و باتوجه به نوسانات بازار آن را تغيير مي دادند. اما اکنون با ابلاغ نرخ رسمي بانک مرکزي تمامي شرکت ها قيمت هاي خود را با اين نرخ تعيين واعلام مي کنند که اين مسئله امکان سوء استفاده هاي احتمالي را از بين خواهد برد.


 نهادهاي مالي 

 741 برنده قرعه کشي سپرده هاي قرض الحسنه پس انداز ارزي بانک پارسيان

بانک پارسيان - قرعه کشي سپرده هاي قرض الحسنه پس انداز ارزي بانک پارسيان با حضور نمايندگان دادستاني و اداره نظارت و مهندسي نرم افزار بانک مرکزي ج.ا.ا و دکتر شمس عالم، عضو هيات مديره بانک پارسيان، روز دوشنبه 15 مرداد ماه 97 برگزار و برندگان آن مشخص شدند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پارسيان ، تعداد 7 جايزه کمک هزينه خريد لوازم خانگي توليد داخل به ارزش 50ميليون ريال، 67 کمک هزينه خريد صنايع دستي به ارزش 5 ميليون ريال و 667 جايزه نقدي از هداياي اين دوره از قرعه کشي سپرده هاي قرض الحسنه پس انداز ارزي بانک پارسيان است.

تمديد ساعت کار فعلي شعب بانک تجارت در استان تهران تا پايان مرداد

بانک تجارت - بانک تجارت، با هدف مديريت مصرف برق و صرفه‌جويي در مصرف انرژي، ساعت کاري شعب و مديريت هاي ستادي خود در تهران را طبق روال فعلي تا پايان مرداد ماه تمديد کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، بنا بر ابلاغ شوراي هماهنگي بانک‌ها مستند به مصوبه استانداري تهران، اين بانک نيز در راستاي کاهش مصرف برق و انرژي، ساعات کار ادارات و شعب خود را تا پايان مرداد ماه سال جاري در استان تهران تمديدکرد. بر اين اساس ساعت کار شعب و واحدهاي ارزي بانک تجارت در استان تهران از شنبه تا چهارشنبه 7 صبح الي 13:30 و روز پنج شنبه از 7 صبح الي 12:30 ، ساختمان هاي ستادي شعب شنبه تا چهارشنبه 6:30 صبح الي 14 و پنج شنبه 6:30 صبح الي 13 و ساعت کار مديريت هاي امور و ادارات مستقل بانک تجارت؛ از شنبه تا چهارشنبه 6:30 صبح الي 14:30 تعيين شده است.شايان ذکر است چنانچه، از تاريخ اول شهريور ماه در ساعات کار فعلي تغيير احتمالي ايجاد شود و يا به روال اوليه بازگردد، مجددا اطلاع رساني خواهد شد.

به زودي از بازي موبايلي بانک رفاه رونمايي خواهد شد

بانک رفاه - بانک رفاه در راستاي افزايش رضايتمندي مشتريان و توسعه خدمات الکترونيک خلاقانه و روزآمد، به زودي نسبت به رونمايي از گيميفيکيشن خود با نام"رفاه شهر" اقدام خواهد کرد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، افراد مي توانند طي بازي با اين نرم افزار موبايلي، کسب و کار مورد علاقه خود را به صورت مجازي راه اندازي کرده و با انجام بازي و تراکنش هاي بانکي (مانند خريد شارژ، پرداخت قبض و...) از طريق کد #713* امتياز جمع کرده و شهرخود را وسعت بدهند. همچنين مي توانند از فروشگاه هاي معتبر اطراف محل زندگي شان مطلع شده و به واسطه بازي و دريافت کدهاي تخفيف، به آن فروشگاه ها مراجعه و از آنها خريد کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي