جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5908


ضرورت اصلاح سياست‌هاي کلي آب


آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمايان در «سامانه روابط کار»


شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاري با ايران خبر داد


استقبال آمريکا از اعلام کمک 100 ميليون دلاري عربستان به سوريه


خبر


ضياءالدين دُري، کارگردان سينما و تلويزيون درگذشت


سالروز پايان جنگ جهاني دوم در ژاپن


سرمقاله

وزير کشور:
دشمن درصدد تبديل نارضايتي به ناامني است


کاهش سن مصرف مواد مخدر به 11 سال


پمپئو : تشکيل «گروه اقدام ايران» در وزارت خارجه آمريکا


رهبر کره‌شمالي تحريم‌ها عليه کشورش را به «دزدي‌ دريايي» تشبيه کرد


ايران شروط دوازده گانه را اجرا کند آمريکا حاضر به گفتگو است

در بيانيه ارتش عراق آمده است؛
حمله هوايي به اتاق عمليات داعش در سوريه


آمريکا: کشيش آزاد نشود، تحريم‌هاي بيشتري عليه ترکيه وضع مي‌کنيم


آمريکا فرمان اخراج سريع مهاجران را صادر کرد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ضرورت اصلاح سياست‌هاي کلي آب 

 رئيس کميته محيط زيست مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به توجه جدي اين مجمع به حل بحران آب گفت: سياست‌هاي کلي حوزه آب به اصلاح و بازنگري نياز دارد و وزارت نيرو هم پيش‌نويس سياست‌هاي جديد را به مجمع تحويل داده است.محمد مجابي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه متاسفانه هنوز به بحران آب ايران باور نداريم، گفت: نپذيرفتن بحران آب هم در بين بخش‌هاي اجرايي و حاکميتي و هم در بين عموم مردم وجود دارد.

به همين علت با وجود کمبود بارش در بسياري از شهرها، هنوز مديريت شهري، کاشت چمن و ايجاد فضاي سبز گسترده را مورد توجه قرار مي‌دهد و طبيعي است در شرايطي که شهرداري‌ها، خيابان‌ها را را با تانکرهاي بزرگ خيس مي‌کنند به‌طور قطع باور بحران آب در ايران براي مردم دشوار خواهد بود. براي همين هم است که برخي شهروندان از آب به جاي جارو استفاده مي‌کنند و هنوز هم خودروي خود را با آب شهري مي‌شويند، يعني باور ندارند که مشکل آب داريم.


 آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمايان در «سامانه روابط کار» 

 ثبت نام جامعه کارگري و کارفرمايي در سامانه جامع روابط کار صرفا براي استان تهران در مرحله اول از امروز شنبه از طريق دفاتر اعلامي پيشخوان دولت آغاز مي شود.به گزارش مهر، سرانجام پس از تاخيرهاي پي در پي براي ثبت نام کارگران و کارفرمايان در سامانه جامع روابط کار، فرايند ثبت نام کارگران و کارفرمايان استان تهران از روز شنبه در برخي از دفاتر پيشخوان دولت آغاز مي‌شود.«سامانه جامع روابط کار» سامانه‌اي است که امکان ثبت تمام فرايندها و روابط کاري مربوط به کارگران و کارفرمايان به صورت الکترونيکي را فراهم مي‌کند. در اين سامانه حدود 30 خدمت در حوزه روابط کار، هم براي کارگران و هم براي کارفرمايان پيش بيني شده که در فاز نخست دو زيرسامانه «ثبت الکترونيکي دادخواست کارگران» و «ثبت قراردادهاي نيروي کار توسط کارفرمايان» راه اندازي مي شود.

ثبت الکترونيکي شکايات (دادخواست) کارگران بدون مراجعه حضوري به مراجع حل اختلاف و ثبت قراردادهاي کار نيروي انساني توسط کارفرمايان يکي از ويژگي‌هاي سامانه جامع روابط کار است.با توجه به اينکه يکي از معضلات پيش روي جامعه کارگري نبود امنيت شغلي و گسترش قراردادهاي موقت است، راه اندازي اين سامانه و ثبت قراردادهاي نيروي کار در آن باعث شناسايي و شفافيت در وضعيت قراردادهاي نيروي کار مي شود.پياده سازي اين سامانه علاوه بر ايجاد شفافيت در اطلاعات کارگران و کارفرمايان، امکان نظارت و پايش وضع حاکم بر روابط کار را فراهم مي‌آورد.در مرحله اول صرفا کارگران و کارفرمايان استان تهران امکان ثبت نام در سامانه را دارند که به تدريج در استان هاي البرز، قزوين، اردبيل و سمنان به صورت آزمايشي و سپس طي ماه هاي آينده در کل کشور در دسترس کارگران و کارفرمايان خواهد بود.کارگران و کارفرمايان بايد فقط براي يکبار با در دست داشتن مدارک هويتي به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه و پس از تشکيل پرونده نسبت به دريافت نام کاربري و رمز عبور منحصر به فرد خود اقدام کنند. تعرفه ثبت نام در اين سامانه براي کارگران 5 هزار تومان و براي کارفرمايان نيز 6 هزار تومان تعيين شده است.


 شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاري با ايران خبر داد 

 شرکت راه‌آهن آلمان با توجه به تحريم‌هاي آمريکا اعلام کرده که به همکاري با ايران ادامه نخواهد داد. اين شرکت در حال حاضر دو پروژه را در ايران پيش مي‌برد که هر دو پروژه حداکثر در ماه سپتامبر متوقف خواهند شد.

به گزارش ايسنا، شرکت راه‌آهن آلمان اعلام کرده، به دليل "مشکلات بانکي" ناشي از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران نمي‌تواند به همکاري با جمهوري اسلامي ادامه دهد.دويچه وله فارسي به نقل از رويترز اعلام کرد، سخنگوي اين شرکت گفته است، اين شرکت در حال حاضر با شرکت تابعه خود در زمينه مهندسي و مشاوره در دو پروژه در ايران فعال است. اما هر دوي اين پروژه‌ها در ماه اوت يا حداکثر در ماه سپتامبر 2018 پايان خواهند يافت.


 استقبال آمريکا از اعلام کمک 100 ميليون دلاري عربستان به سوريه 

 وزارت خارجه آمريکا از تصميم عربستان مبني بر کمک 100 ميليون دلاري اين کشور به سوريه براي بازگرداندن ثبات به مناطق آزاد شده استقبال کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه روسيا اليوم، وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد که اين کشور از تصميم عربستان براي کمک به سوريه استقبال مي‌کند.در اين بيانيه آمده است: اين مشارکت مهم براي برقراري ثبات و بهبود اوضاع سوريه بسيار اهميت دارد.وزارت خارجه آمريکا در ادامه از همپيمانان خود خواست تا اين موضع رياض را اتخاذ کرده و در تلاش‌هايي که به ميزان قابل توجهي به بازگرداندن ثبات و امنيت به منطقه کمک مي‌کند، مشارکت کنند.


 خبر 

 ترکيه: تحريم‌هاي يک‌جانبه ضمانت اجرايي ندارد

سفير ترکيه در تهران در مصاحبه با خبرگزاري آناتولي گفت که تحريم‌هاي يک جانبه براي ترکيه ضمانت اجرايي ندارد و معيار اصلي کشورش در خصوص تحريم‌ها "مطابقت آن با قوانين بين‌المللي" و "تصميم‌گيري براساس اجماع بين‌المللي" است.

به گزارش ايسنا، به نقل از دويچه‌ وله فارسي، رضا هاکان تکين، سفير ترکيه در تهران افزود که دولت ترکيه مي‌تواند سياستي را تعيين کند، ولي بخش خصوصي با ارزيابي ريسک‌هايش، خود تصميم‌گيري مي‌کند. به گفته اين مقام ترک اگر تجارت با ايران ريسک داشته باشد شرکت‌هاي خصوصي ترکيه مي‌توانند خود در مورد آن تصميم‌گيري کنند.هاکان تکين همچنين با بيان اين که «ترکيه حدود نيمي از نفت خام مورد نياز خود را از ايران وارد مي‌کند» از خواست آمريکا مبني بر توقف اين واردات خبر داد. به گفته سفير ترکيه در تهران "اين کار غيرممکن است".

روسيه از احتمال ايجاد واحد پولي جديد در برابر دلار خبر داد

رئيس کميسيون اقتصادي دوماي روسيه از احتمال ايجاد واحد پولي جديد در برابر دلار خبر داد.

به گزارش مهر، «آناتولي آکساکوو» رئيس کميسيون اقتصادي مجلس دوماي روسيه در گفتگو با خبرگزاري آناتولي اعلام کرد: استفاده آمريکا از دلار به عنوان وسيله‌اي براي اعمال فشار بر کشورها باعث ايجاد واحد پولي جديد در عرصه جهاني خواهد شد.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس دوماي روسيه با بيان اينکه کشورهاي عضو «بريکس» (برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي) در خصوص احتمال استفاده از واحد پولي جديد در مبادلات ميان خود تبادل نظر کرده‌اند، گفت: ايجاد واحد پولي جديد براي بريکس اقدام مناسبي خواهد بود. کشورهاي عضو بريکس نيمي از جمعيت و 30 درصد از صنايع جهان را در اختيار دارند.

پنتاگون: ارتش چين احتمالا براي حمله به آمريکا آموزش مي‌بيند

در گزارش پنتاگون آمده است، ارتش چين عمليات بمب‌افکن‌هاي خود را در سال‌هاي اخير افزايش داده و احتمالا در حال ‌آموزش نيروهايش براي انجام حملات عليه آمريکا و متحدانش است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين ارزيابي که در بحبوحه تنش‌هاي فزاينده ميان آمريکا و چين منتشر شده، گزارش سالانه شامل اقدامات پکن براي افزايش نفوذ در جهان با هزينه‌هاي کلان نظامي است که پنتاگون تخمين زده در سال 2017 فراتر از 190 ميليارد دلار بوده است.در ادامه اين گزارش همچنين آمده است: در سه سال گذشته، ارتش آزادي بخش خلق چين مکررا عمليات بمب‌افکن‌هاي خود را در خارج از کشور افزايش داده و تجربيات زيادي را در مناطق حساس آبي به دست آورده و در عين حال احتمالا براي انجام حملات عليه آمريکا و مواضع متحد اين کشور نيروهايش را آموزش مي‌دهد.

انتشار اين گزارش در بحبوحه تنش‌هاي ميان آمريکا و چين در عرصه تجارت و اعمال تعرفه‌هاي سنگين گمرکي صورت گرفته است.


  ضياءالدين دُري، کارگردان سينما و تلويزيون درگذشت 


 سالروز پايان جنگ جهاني دوم در ژاپن 


 سرمقاله 

"صنعت الکترونيک" ، تسهيل کننده شفافيت دراقتصاد

حميدرضا عسگري

شکي نيست که بروز و مشاهده برخي از فسادهايي که اخيرا مطرح شده ناشي از عملکردهاي بعضاً غيراصولي و غيرمنطقي از سوي تيم اقتصادي کشور بوده است. لذا علاوه بر ضرورت مبارزه با مفسدان اقتصادي بايد تدابير لازم براي جلوگيري از اقدامات و سياست هاي غيرکارشناسي دراين حوزه را دردستور کار قرار داد و عاملان آنها را نيز توجيه و حتي توبيخ کرد.

به عبارت ساده تر جلوگيري و برخورد با بستر سازي هاي عمدي يا غيرعمد براي مفاسد، اهميتي به مراتب بالاتر از برخورد با اخلال گران و مفسدان اقتصادي دارد. چرا که همواره پيشگيري موثر تر و کم هزينه تر از درمان بوده است.

نقطه اتکاي اين گزاره بر ضرورت بررسي و نگرش کارشناسي به مشکلات و اِعمال راه حل هاي مناسب اشاره دارد. اگر تصميمات وبسته هاي اجرايي که امروز براي حفظ نوسان بازار ارز و سکه اتخاذ شده، پيش از بروز بحران ارزي به اجرا در مي آمد، جلوي بسياري از رانت ها و سواستفاده گري ها گرفته مي شد.

اما نکته اصلي در بهبود وضعيت فعلي، که اگر مورد توجه قرار نگيرد، تمام سياست ها و بسته ها و تصميمات اقتصادي بي فايده جلوه خواهد کرد، چيزي نيست جز مسئله "شفافيت". اقتصاد دولتي ما در هزارتوي بوروکراسي و پشت تصميمات افرادي که در ساختمان ها و وزارتخانه ها ديده نمي شوند، پنهان است و اساساً ما هيچ آشنايي با "مديريت در اتاق شيشه اي" نداريم.

درگذشته نيز برخي کشورهاي اروپايي و آسيايي و حتي همسايگان ما دچار اين مفاسد اقتصادي بودند و اقتصادشان از اين عوارض رنج مي برد. تنيدگي اقتصاد با دولتمردان، نظاميان، شرکت ها و نهادهاي گسترده وابسته به حکومت، و... پديد فساد را در اين جوامع را گسترده مي کرد و نارضايتي هاي عمومي را به همراه داشت. اما طي نيم قرن گذشته با دست به دست شدن قدرت در ميان احزاب مردمي، مبارزه با فساد به عنوان يک مطالبه عمومي مبدل شد.

يکي از اقداماتي که دولتمردان به دليل مطالبات مردم در مبارزه با فساد پيگيري کردند، گسترش صنايع الکترونيک و صنعت ديجيتال در اين کشورها بود. اين سياست ها اگرچه در ابتدا با نگاه کاملا اقتصادي و تجاري و رشد صنايع الکترونيک در دستور کار قرار داشت اما با رشد و ورود اين صنعت به جوامع، خواسته عمومي مردم بر رشد اينترنت و گسترش فضاي مجازي و تقويت دولت الکترونيک به عنوان يکي از اهرم هاي موثر براي مقابله با فساد جهت گيري شد.

لذا امروزه درجوامع پيشرفته غربي و حتي همسايگان آسيايي ما هر دولتي که روي کار مي آيد، يکي از مهمترين اولويت هاي خود را تقويت دولت الکترونيک براي شفافيت عمکرد کارگزاران حاکميت و نظارت بيشتر بر اعمال آنان اعلام مي کند. علاوه براين با گستردگي صنعت الکترونيک، رشد مردم سالاري در اين جوامع سرعت مضاعف يافته و باعث شده همه در اتاقک هاي شيشه اي قرار بگيرند و تمام اقدامات افراد زير نظر افکار عمومي باشد.

حال بايد ديد ما در راستاي تحقق دولت الکترونيک و شفافيت درامور رسمي چه اقداماتي انجام داده ايم؟! آيا امروز که مبارزه با فساد به عنوان يک مطالبه عمومي و يک ضرورت اجرايي براي تقويت وضعيت اقتصادي کشور قلمداد مي شود، برنامه اي براي چنين شفاف سازي هايي داريم.

مادامي که خواسته يا ناخواسته به دنبال اداره امور کشور به سبک سنتي و امضاها و پاراف هاي دستوري دراجراي سياست ها و برنامه هاي اقتصادي باشيم، امکان ندارد ويروس فساد نابود شود و هر روز قدرت خواهد گرفت. مادامي که اين سيستم عريض و طويل بوروکراسي براي يک ثبت و سفارش ساده به صورت کاغذي و دستي ادامه داشته باشد، انتظار شفافيت اقتصاد و کارنامه عملي مديران بي فايده است. اميدواريم در اين وضعيت فعلي به مرحله اي رسيده باشيم که دست به اصلاحات جدي بزنيم و با تحمل بارفشار تغيير و تحولات، زمينه را براي داشتن يک اقتصاد شفاف در آينده فراهم کنيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


  وزير کشور:
 دشمن درصدد تبديل نارضايتي به ناامني است 

 وزير کشور با بيان اينکه دشمن تلاش مي کند تنش هاي اجتماعي، نارضايتي و اعتراض ها را به ناامني تبديل کند گفت: ملت ايران هميشه امنيت را به عنوان يک اصل در اين کشور مي داند و به هيچ وجه اجازه نمي دهد تا امنيت دچار خدشه شود.به گزارش ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي در نشست بررسي مسائل اقتصادي اصفهان با محوريت اقتصاد مقاومتي با بيان اينکه آمريکا هيچ وقت با ما وارد جنگ نظامي نمي شود افزود: آمريکا هيچ وقت در زمينه ايدئولوژي و مکتب با ما وارد بحث نمي شود اما اقتصاد را پاشنه آشيل ما کرده و بعد از 40 سال هنوز هم از نفت ضربه مي خوريم.

وي با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب در زمينه اينکه مهمترين مسئله در زمينه اقتصادي رهايي از وابستگي به نفت و خام فروشي است افزود: توجه به رهايي از نفت مستلزم توجه به ظرفيت ها، امکانات و نيروهاي داخلي است.وي همچنين گفت: 74 تا 80 درصد مردم در نظرسنجي که انجام شده از عملکرد دستگاه هاي امنيتي، نظامي و انتظامي کشور اعلام رضايت داشته اند .وزير کشور در ادامه با تاکيد بر اينکه تمامي مشکلات ارزي و اقتصادي امروز کشور ناشي از عملکرد دولت نيست گفت: تحويل ، تشخيص، تخصيص، مصرف و نظارت از مراحل مربوط به ارز است که اين مراحل بدرستي انجام نمي شود.

رحماني فضلي افزود: امروز امنيت کشور با اقتصاد گره خورده و هيچ فاصله اي در اين ميان وجود ندارد و آسيب هاي اجتماعي و مسائل اقتصادي در صورت عدم درمان به نا امني منجر خواهد شد.وي با بيان اينکه بايد با تفويض اختيار به مناطق و استان ها بر مشکلات غلبه کنيم گفت: هيچ کشور توسعه يافته اي با نظام متمرکز وجود ندارد در حالي که در کشور ما 174 مورد اختيار به استانها داده شده اما حدود يکهزار اختيار هنوز باقيمانده که تصميم گيري در مورد آنها در مرکز انجام مي شود.

وزير کشور گفت: 70 درصد مسائل و مشکلات موجود در استانها با ارائه اختيارات به آنها قابل حل است.


 کاهش سن مصرف مواد مخدر به 11 سال 

 يک عضو کميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به کاهش سن مصرف مواد مخدر به 11 سال از نبود آموزش‌هاي پيشگيرانه در مدارس انتقاد کرد.حسن لطفي در گفت‌وگو با «خانه ملت» نسبت به کاهش سن مصرف مواد مخدر به 11 سال و افزايش تمايل دانش‌آموزان به مصرف هشدار داد و گفت: متاسفانه تاکنون راهکارهاي مسئولان براي جلوگيري از گرايش نوجوانان و جوانان به سمت مصرف مواد مخدر کارآمد نبوده و کاهش سن مصرف مواد مخدر نيز نشانه عدم موفقيت سياست‌هاي مبارزه با مواد مخدر است.

نماينده مردم رزن در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري افزايش ميل به مصرف مواد دخاني و مخدر در ميان دانش‌آموزان، افزود: متاسفانه ارائه آموزش‌هاي پيشگيرانه در تمامي مقاطع تحصيلي به دانش‌آموزان که مي‌تواند عاملي موثر در پيشگيري از گرايش دانش‌آموزان به سمت مصرف مواد مخدر باشد، مغفول مانده است.

وي با تاکيد بر اينکه ارتباط صميمي خانواده با فرزندان در عدم گرايش دانش‌آموزان به سمت مواد مخدر مي‌تواند بسيار موثر واقع شود، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر رابطه عاطفي ميان فرزندان و خانواده‌ها کاهش يافته بنابراين دانش آموزان با غفلت از خانواده‌ها به سمت مصرف مواد دخاني و مخدر روي مي‌آورند.اين نماينده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اينکه آموزش و پرورش عملکرد و برنامه مناسبي براي پيشگيري از اعتياد دانش آموزان ندارد، تصريح کرد: بي‌شک فرزندان خانواده‌هايي که با معضل مواد مخدر درگير هستند، در حاشيه‌هاي شهر زندگي و با فقر اقتصادي دست و پنجه نرم مي‌کنند و بيشتر به سمت مصرف مواد مخدر گرايش دارند.

لطفي با بيان اينکه دانش آموزان افرادي منفک از جامعه نيستند و انواع آسيب‌هاي اجتماعي آنها را تهديد مي‌کند، گفت: اعتياد دانش‌آموزان بايد جدي گرفته شود؛ براي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي به ويژه مواد مخدر تمامي دستگاه‌ها بايد همکاري و هماهنگي لازم را با هم داشته باشند.


 پمپئو : تشکيل «گروه اقدام ايران» در وزارت خارجه آمريکا  

 
مهر :وزير خارجه آمريکا از تشکيل «گروه اقدام ايران» به رياست «برايان هوک» خبر داد.به گزارش رسانه هاي امريکايي، مايک پمپئو وزير خارجه ايالات متحده در يک نشست خبري از تشکيل «گروه اقدام ايران» خبر داد و گفت هدف از ايجاد اين گروه هماهنگي و اجراي سياست ايالات متحده در برابر ايران، در دوره پس از خروج آمريکا از توافق هسته‌اي سال 2015 با هدف تغيير رفتار جمهوري اسلامي است.پمپئو در اين نشست که برگزار شد، اعلام کرد برايان هوک مدير برنامه ريزي سياسي وزارت خارجه رياست گروه را بر عهده دارد و بر اجراي کامل سياست دولت ترامپ در قبال ايران نظارت خواهد داشت و مستقيما به خود وزير خارجه گزارش خواهد داد.وزير خارجه آمريکا با بيان اين که ما بايد تغييرات عمده‌اي را در ايران ببينيم و جهان نيز خواهان آن است که با ايران مانند يک کشور عادي برخورد کند، گفت ما تمام تلاش خود را مي‌کنيم تا ايران را وادار کنيم رفتارش را تغيير دهد و برايان نقش زيادي را براي اعمال فشار حداکثري بر ايران ايفا کرده است.


 رهبر کره‌شمالي تحريم‌ها عليه کشورش را به «دزدي‌ دريايي» تشبيه کرد 

 خبرگزاري کره: رهبر کره‌شمالي تحريم‌هاي بين المللي عليه کشورش را به «دزدي‌ دريايي» تشبيه کرد.به گزارش مهر، خبرگزاري رسمي کره شمالي (KCNA) در واکنش به اقدامات تحريک آميز آمريکا در وضع تحريم هاي جديد عليه اين کشور و نيز پيشنهاد تحريم هاي جديد از سوي واشنگتن به شوراي امنيت عليه پيونگ يانگ اعلام کرد: کيم جونگ اون رهبر کره شمالي تحريم هاي بين المللي عليه کشورش را به دزدي دريايي تشبيه کرده است.بر اساس اعلام خبرگزاري رسمي کره شمالي، رهبر کره شمالي وعده داد مردم اين کشور متحد و يکپارچه عليه نيروهاي دشمن خواهند ايستاد و مقاومت مي کنند.اين در حالي است که دفتر کنترل دارايي‌ هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا (OFAC) يک فرد و سه شرکت مرتبط با کره شمالي را تحريم‌ کرد.همچنين آمريکا بر خلاف ادعاهاي رئيس جمهوري اين کشور در تلاش براي همکاري با پيونگ يانگ، با ارسال نامه اي از شوراي امنيت سازمان ملل خواسته است تا تحريم هاي بيشتري را عليه پيونگ يانگ به اجرا دربياورد!


 ايران شروط دوازده گانه را اجرا کند آمريکا حاضر به گفتگو است 

 وزارت خارجه آمريکا :رئيس گروه اقدام ايران در وزارت خارجه آمريکا مدعي شد ايران اگر رفتار خود را عوض کند در اين صورت امريکا با اين کشور گفتگو خواهد کرد.به گزارش مهر، «برايان هوک» رئيس گروه اقدام ايران در وزارت خارجه آمريکا در مورد مخالفت رهبر انقلاب اسلامي با مذاکره با آمريکا گفت اين بستگي به ايران دارد که رفتار خود را عوض کند، ما بارها آمادگي خود را براي گفت‌وگو اعلام کرده‌ايم.

هوک گفت: ما ابتدا بايد جديت ايران را براي تغيير شاهد باشيم تا گفت‌وگو کنيم.وي سپس در پاسخ به يکي از خبرنگاران که پرسيد ايران براي مذاکره ابتدا بايد جديت نشان دهد يا رفتار خود را تغيير دهد، گفت وزير خارجه پيشتر 12 شرطي که ايران بايد براي رسيدن به توافق جديد انجام دهد را ارائه کرده است.


 در بيانيه ارتش عراق آمده است؛
 حمله هوايي به اتاق عمليات داعش در سوريه 

جنگنده‌هاي اف شانزده نيروي هوايي عراق يک اتاق عمليات شبه نظاميان داعش را در سوريه هدف قرار دادند.به گزارش صدا و سيما به نقل از خبرگزاري رويترز، ارتش عراق اعلام کرد گردهمايي تروريست هاي داعش در سوريه را با حمله هوايي هدف قرار داده است.به گفته ارتش عراق، بر اثر اين حمله، تروريست هاي داعش که مشغول برنامه ريزي براي حملات فرا مرزي بودند به هلاکت رسيدند.در بيانيه ارتش عراق آمده است جنگنده هاي اف شانزده نيروي هوايي اين کشور يک اتاق عمليات شبه نظاميان داعش که محل ملاقات اعضاي آن بود را هدف قرار دادند.

در ادامه اين بيانيه آمده است «بر اساس اطلاعات به دست آمده،تروريست هايي که کشته شدند مشغول برنامه ريزي براي دست زدن به عمليات جنايتکارانه با استفاده از جليقه هاي انتحاري و کشتار غيرنظاميان در چند روز آينده در خاک عراق بودند.»


 آمريکا: کشيش آزاد نشود، تحريم‌هاي بيشتري عليه ترکيه وضع مي‌کنيم 

 آمريکا به ترکيه هشدار داد، در صورتي که کشيش آمريکايي بازداشت شده را آزاد نکند، بايد انتظار تحريم‌هاي اقتصادي بيشتري را داشته باشد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، همزمان با افزايش تنش‌ها ميان آمريکا و ترکيه بر سر بازداشت اندرو برانسون، کشيش آمريکايي که به اتهام همکاري در کودتاي نافرجام ترکيه در بازداشت آنکارا قرار دارد، استيون منوچين، وزير خزانه‌داري آمريکا در جلسه کابينه به دونالد ترامپ، رييس جمهور اين کشور در خصوص آماده بودن تحريم‌ها براي اعمال در صورت عدم آزادي برانسون اطمينان داد.منوچين در اين نشست گفت: اگر آنان فورا او را آزاد نکنند، اقدامات بيشتري را نيز در نظر خواهيم گرفت.

همچنين دونالد ترامپ در اين نشست اظهار کرد: آن‌ها ثابت نکرده‌اند که دوستان خوبي هستند. آن‌ها يک کشيش مسيحي بزرگ را گرفته‌اند. او بي‌گناه است.رييس جمهور آمريکا در توييتي نوشت: ما براي آزادي يک فرد بي‌گناه بهايي پرداخت نمي‌کنيم اما سرمايه‌هايمان را در خصوص ترکيه کاهش مي‌دهيم.


  آمريکا فرمان اخراج سريع مهاجران را صادر کرد 

«جف سشنز» وزير دادگستري آمريکا در ادامه سياست هاي ضد مهاجري دولت اين کشور با صدور دستوري خواستار تسريع در اخراج مهاجران غيرقانوني شد.به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، اين دستور خطاب به دادگاه هاي مهاجرت صادر شده و مورد انتقاد شديد قرار گرفته است. طبق اين دستور، حوزه اختيارات قضات مهاجرت محدود شده و از آنها خواسته شده است تا از طولاني شدن روند بررسي پرونده مهاجران خودداري کنند.«استفن کانگ» از وکلاي مهاجرتي دستور تازه سشنز را «مشکل ساز» خواند. دادگاه هاي مهاجرت تحت نظارت وزارت دادگستري آمريکا اداره مي شوند و دادستان کل مي تواند در امور آنها دخالت کند.سشنز مکررا در امور اين دادگاه ها دخالت کرده که اين اقدام وي در مقايسه با وزراي دادگستري سابق، امري غيرمعمول به شمار مي آيد.دولت ترامپ از زمان روي کارآمدن در آمريکا، سياست سخت گيرانه اي را در مورد مهاجران و مقوله مهاجرت به اجرا گذاشته است. اين سياست ها با اعتراض شديد داخلي و جهاني مواجه شده است.سشنز فعالانه سياست ضدمهاجرتي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا را اجرا کرده است. دولت ترامپ با اتخاذ سياست «تحمل صفر» در پي اخراج مهاجران و يا جلوگيري از ورود آنها به آمريکا بوده است.طبق اين سياست ها بيش از هزار و سيصد کودک مهاجر از والدين خود جدا شدند که هنوز بيش از پانصد نفر آنها نزد خانواده هايشان بازنگشته اند. هفته جاري گروهي از سناتورهاي دموکرات در نامه اي از دولت ترامپ درخواست کردند تا فورا اين کودکان مهاجر را به خانواده هايشان بازگرداند.


 يك نكته از هزاران 

 بيش از 39 ميليون نفر از جمعيت 81 ميليوني آلمان هر روز روزنامه مي‌خوانند. گزارش تازه "مديا آناليز" که هر سال وضعيت رسانه‌هاي آلمان را بازتاب مي‌دهد حاکي از رجوع 39 ميليون و 300 هزار شهروند آلماني به روزنامه‌هاست. به عبارتي هر روزنامه چاپي آلمان را بيش از دو نفر مي‌خوانند.اما نکته جالب افزايش رقم خريد نسخه الکترونيکي روزنامه‌هاست که مدام در حال افزايش است، و درحال حاضر به يک ميليون و 400 هزار در روز مي‌رسد که نسبت به سال گذشته 17 درصد افزايش نشان مي‌دهد. جاي تامل دارد که نيمي از مردم يک کشور هر روز روزنامه مي خوانند و به دنبال ارتقاي بينش و آگاهي خود نسبت به وضعيت کشورشان هستند.

ما به خوبي نتوانستيم در عرصه رسانه هاي چاپي مخاطبان را جذب کنيم. اما با توجه به سهم بالاي فضاي مجازي در زندگي امروز، مي توان با يک برنامه ريزي مناسب نسخه الکترونيکي روزنامه ها را در درسترس مردم قرار دهيم. کسب آگاهي در جامعه موجب ارتقاي کيفيت کشور و حکومت خواهد شد.


 ميز خبر 

 ابوترابي:

اصلاح نظام بانکي نيازمند عزم جدي قواي سه گانه است

امام جمعه موقت تهران گفت: سه قوه با عزم جدي و نگاه بلند مدت اصلاح نظام بانکي را در دستور کار قرار دهند و اين کار نيازمند برنامه ريزي، استفاده از نخبگان و اجماع نخبگان علمي و سياسي است.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين «سيد محمد حسن ابوترابي فرد» در خطبه هاي نماز عبادي - سياسي جمعه تهران در جمع نمازگزاران در مصلاي امام خميني (ره) با بيان اينکه سه قوه با عزم جدي و نگاه بلند مدت اصلاح نظام بانکي را در دستور کار قرار دهند، گفت: رهبر انقلاب اسلامي موکدا اصلاح نظام بانکي را از دولت مطالبه کرده اند و اين کار نيازمند برنامه ريزي، استفاده از نخبگان و اجماع نخبگان علمي و سياسي است.

درگيري در مرز کردستان

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار کردستان گفت: در درگيري ميان نيروهاي مرزي و گروه هاي ضد انقلاب در منطقه مرزي بانه چهار نفر از نيروهاي کشورمان زخمي شدند.حسين خوش اقبال در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: اين درگيري زماني اتفاق افتاد که خودروي گشت نيروهاي مرزباني در جاده برده بوک نزديک روستاي ابولحسن در کمين نيروهاي ضد انقلاب افتاد.وي افزود: درگيري بين نيروهاي مرزباني و گروه هاي ضد انقلاب روي داد و بر اثر تيراندازي شديد چهار نيروي مرزي کشورمان زخمي و بلافاصله پس از درگيري به بيمارستان منتقل و تحت درمان قرار گرفتند و حال آنها رو به بهبود است.

آمريکا درباره کنترل تسليحات ، مساله ايران و سوريه با روسيه مذاکره مي‌کند

يکي از مقامات دولت آمريکا اظهار کرد، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در گفت‌وگو با همتاي روس خود در ژنو درباره پيمان‌هاي کنترل تسليحات و نقش ايران در سوريه صحبت خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين ديدار به دنبال نشست دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا و ولاديمير پوتين، همتاي روس او در هلسينکي، صورت مي‌گيرد.اين مقام دولت آمريکا که از موضوع مذاکره جان بولتون،‌ مشاور امنيت ملي آمريکا با نيکولاي پاتروشف، همتاي روس او خبر داده، گفته است که مساله نقش ايران در سوريه و وضعيت انساني در اين کشور از جمله مسائل مورد بررسي در گفت‌وگوي ترامپ و پوتين بوده‌اند.به گفته اين مقام آمريکايي، دو طرف درباره لزوم خروج ايران از سوريه موافق بوده‌اند اما روسيه آن را اقدامي دشوار دانسته است.

ليبرمن: غزه را اشغال مي‌کنيم يا بهار عربي در آن به راه مي‌اندازيم

وزير جنگ رژيم صهيونيستي گفت که منعفت اسرائيل در اين است که قدرت حماس سرنگون شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، آويگدور ليبرمن، وزير جنگ رژيم صهيونيستي در گفت‌وگويي در برنامه راديويي اين رژيم گفت: تشکيلات خودگران فلسطين منافع خاص خود را دارد. منفعت ما نيز در اين است که قدرت حماس فرو بپاشد. ما دو گزينه داريم؛ يا وارد نوار غزه شويم و با جانفشاني سربازانمان نوار غزه را اشغال کنيم يا بهار عربي را در نوار غزه به راه بيندازيم. ما بايد همواره با مردم و نه با رهبري حماس تماس داشته باشيم.ليبرمن همچنين بازگرداندن کارگران از غزه به اسرائيل براي اشتغال را رد کرده و گفت: وارد کردن 9000 تن از مردم غزه براي کار "خطر امنيتي غير معقولانه‌اي" را ايجاد مي‌کند.

روسيه: تحريمهاي آمريکا عليه کره شمالي فرآيند صلح را تضعيف مي کند

وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد که تحريمهاي جديد آمريکا عليه يک شرکت و يک فرد روسي به اتهام ارتباط با کره شمالي، ممکن است فرآيند صلح در شبه جزيره کره را تضعيف نمايد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد تحريمهاي جديدي که واشنگتن عليه يک شرکت و يک فرد روسي به اتهام ارتباط با کره شمالي وضع کرده است، ممکن است فرآيند صلح در شبه جزيره کره را تضعيف نمايد.


 خبــــر 

 آمريکا: درهاي مذاکره با روسيه را باز گذاشته‌ايم

يکي از مقامات وزارت امور خارجه آمريکا اظهار کرد، واشنگتن ارتباط خود با روسيه را درخصوص برخي مسائل از جمله سوريه و کنترل تسليحات حفظ کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اين مقام آمريکايي گفت: اين دولت به روشني نشان داده است که درهاي مذاکره باز هستند. ما کانال‌هاي ارتباطي خود با روسيه را در مساله اوکراين، سوريه، کنترل تسليحات، ثبات استراتژيک و بسياري مسائل دوجانبه ديگر باز نگه داشته‌ايم.شبکه خبري بلومبرگ به نقل از يکي از مقامات دولتي آمريکا گزارش کرده است که جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا در ديدارش با نيکولاي پاتروشف، همتاي روس خود درباره کنترل تسليحات و وضعيت سوريه گفت‌وگو خواهد کرد.

ديدار اين دو مشاور امنيت ملي در ژنو و براي پيگيري تصميماتي که رييس جمهور دو کشور در ديدارشان در هلسينکي اتخاذ کرده‌اند، برگزار مي‌شود.

عفو بين‌الملل: حملات عربستان به يمن جنايت جنگي است

سازمان عفو بين‌الملل اعلام کرد که حملات ائتلاف متجاوز عربي به غير نظاميان يمني ممکن است به سطح جنايت جنگي برسد.به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، سازمان عفو بين‌الملل در بيانيه‌اي اعلام کرد: با توجه به کشته شدن 40 کودک در حملات عربستان به صعده بايد عملکرد تيم کارشناسان و بازرسان بين‌المللي در يمن تقويت شود.

عفو بين‌الملل همچنين اعلام کرد که ائتلاف متجاوز عربي مانع رسيدن کالاهاي اساسي و نجات دهنده به يمني‌ها شده و از ورود و خروج هزاران غيرنظامي که نياز به درمان دارند، جلوگيري کرده است.اين نهاد در ادامه آورده است: نيروهاي اماراتي و نيروهاي تحت فرمان آن‌ها مسئول شکنجه و ربودن شهروندان يمني در مناطق تحت کنترل خود هستند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

گزارش فعاليت ها ومالي IAU

از 2000 تا 2004

عمل، تطبيق و تحقق

1.3 تنظيم اولويت ها

دومين گروه کاري، يک پيش نويس بيانيه سياستي براي تطبيق با دوازدهمين کنفرانس عمومي IAU را تهيه کرده وآن را به عنوان ورودي در طول اجلاس جهاني در مورد جامعه اطلاعاتي 1 (WSIS) در دسامبر سال 2003 بکاربرده است.

تعهد براي تطبيق و تغيير، منتج به ايجاد گروه هاي کاري دررابطه با بين المللي کردن آموزش عالي و صدا متناظراً گرديده است. دومي قرار است راه هايي را براي آماده کردن انجمن با نيمرخ بيشتري درميان درجه بندي سازمان هاي غيردولتي باشد که در حمايت ازدانشگاه سخن ميگويند. اين گروه کاري قرار بود ارزش هايي را که شريک يادگيري عالي است توضيح مجدد دهد تا شايد تأثيرات جهاني شدن براي آنهاو دانشگاه هاي جهان نگه داشته شود.

استراتژي سال هاي 2000 تا 2004 هم درمورد فعاليت هايي تهيه شده که انجمن قبلا درآن درگيرشده بود بخصوص در امتداد کنفرانس جهاني 1998 در مورد آموزش عالي و قراربود يک سياست فعالي از تشديد قدرت اتصالات با سازمان هاي منطقه اي وملي پيگيري گردد. اين موضوع با عنصرديگري در راهبرد مصوب در يازدهمين کنفرانس عمومي گره خورده بود، يعني ملاقات يا سازماندهي اجلاس هاي بيشتر، بخصوص در همکاري با مؤسسات و سازمان هاي ميزبان. ترکيب همه اين عناصر همراه با افزايش تقاضا براي ارائه خدمات سخت به اعضا منتج به چندين اقدام گرديد که دربخش بعدي در مورد فعاليت ها توضيح داده شده است. اين ترکيب همچنين به فرموله کردن مجددي ازشرايط مرجع گروه کاري که با اجلاس هيأت مديره 2002 شروع ميشود هدايت گرديده است.

4. فعاليت ها

تحليل فعاليت ها که توسط نيازهاي انجمن تعهدشده، به خاطر شفافيت، براي تشخيص بين به اصطلاح "کالاي اصلي" در مقابل آنهايي است که دست آورد مستقيم اولويت ها براي يک دوره خاص است. اتصالات مستحکمي بين اينها برقرار است، به عنوان مثال، انتشارات مي تواند يک کانالي براي دست آوردهاي بازتاب روي فعاليت ها باشد؛ يا بالعکس. مطالب اجلاس ها وکنفرانس هاي مختلف که بخشي از " اجزاي اصلي" هرانجمن مي باشند، برحسب اولويت هاي جاري انجمن انتخاب شده اند. اگرچه اين قسمت از گزارش، بيشتر به طور خاص يک بررسي اجمالي ازاجلاس هاي IAU را نشان مي دهد که درطول دوره سازماندهي شده است، و فعاليت هايي که توسط چهار گروه کاري تعهد شده است. انتشارات دريک بخش بعدي اين گزارش به صورت زير آورده شده است.

1. WSIS : World summit on Information Society


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي