جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5908


دو نرخي شدن بنزين منتفي شد

رسانه هاي پاکستاني:
کشورهاي آسيايي پيشنهاد نفتي ايران را بپذيرند


معادلات انرژي


ميز خبر


 دو نرخي شدن بنزين منتفي شد 

 
سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: کارت سوخت و دو نرخي شدن بنزين منتفي است.به گزارش خانه ملت ،اسداله قره خاني سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم علي آباد کتول استان گلستان در مجلس شوراي اسلامي گفت::مردم در مصرف سوخت صرفه جويي کنند طوري که مصرف سوخت ما با توليد برابر باشد.وي ادامه داد: در اين صورت دولت اراده‌اي ندارد که کارت سوخت را به کار بگيرد يا اينکه دو قيمتي و سهميه بندي شود.قره خاني گفت: اگر توليدات ما جوابگو نباشد و واردات داشته باشيم و يا هزينه‌هاي توليد مان بالا برود آنجاست که دولت تصميم مي‌گيرد سياست ديگري را اعمال کند، اما در حال حاضر چنين تصميمي وجود ندارد.

قره خاني همچنين از برطرف شدن کمبود بنزين سوپر در برخي از جايگاه‌هاي عرضه بنزين در آينده‌اي نزديک خبر داد و گفت: در حدود 3 تا 4 ميليون ليتر مصرف بنزين سوپر ما بوده است و به زودي توليد بنزين سوپر شروع مي‌شود.


 رسانه هاي پاکستاني:
 کشورهاي آسيايي پيشنهاد نفتي ايران را بپذيرند 

 روزنامه هاي اردو زبان «امت» و «نواي وقت» پاکستان در مقاله اي با اشاره به اينکه ايران بر ‌اساس عرف بازار به مشتريان نفتي تخفيف مي‌دهد، پيشنهاد دادند: کشورهاي آسيايي به ويژه پاکستان پيشنهاد نفتي ايران را بپذيرند.به گزارش ايرنا در اين مقاله ها با عنوان 'پيشنهاد تخفيف نفتي ايران' آمده است: اوضاع جهاني با سرعت رو به نگراني پيش مي رود. پس از سقوط اتحاد جماهير شوروي رفتار آمريکا به شدت به تجاوز تمايل داشته و حتي منجر به جنگ در بسياري کشورها و سلطه بر کشورهاي مستضعف شده است.

اين رسانه ها تاکيد مي کنند: ايران با همين دورنما به کشورهاي آسيايي پيشنهاد کرده که حاضر است نفت را با تخفيف به آنان ارائه دهد. بر اساس اين مقاله ها، بسياري کشورها در اثر تحريم هاي مختلف اينک با بحران شديد مالي مواجه شده اند و ايران براي کمک به حل اين بحران، پيشنهاد تامين نفت و گاز ارزان قيمت به آن کشورها را اعلام کرده که کاملا مطابق با اصول بازار جهاني است. در ادامه اين مقاله ها آمده است: پس از امضاي برجام با ايران در دوران باراک اوباما انتظار مي رفت جهان به سوي صلح و آرامش پيش برود، ولي دونالد ترامپ برجام را لغو و صلح جهاني را به مخاطره انداخت.

در بخش پاياني اين مقاله ها آمده است: چين و هند به عنوان مشتريان عمده نفت ايران، اعلام کرده اند که ملزم به رعايت تحريم هاي آمريکايي نيستند و ديگر کشورهاي آسيايي به ويژه پاکستان نيز بايد از پيشنهاد ايران استفاده کنند.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت در نشست سپتامبر کميته نظارتي اوپک و غيراوپک شرکت مي‌کند

وزير نفت در نشست 23 سپتامبر کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غير اوپک (JMMC) در الجزاير شرکت مي‌کند.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه پس از صدو هفتاد و چهارمين نشست وزيران نفت و انرژي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) چند نامه به رئيس دوره‌اي اين سازمان نوشت و در آخرين نامه با يادآوري خطاي نظارتي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک تاکيد کرد: ضروري است کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک – غيراوپک (JMMC) از هرگونه تلاش براي بازتوزيع مازاد پايبندي ميان کشورهاي اوپک يا ميان کاهش تعهدهاي توليد اوپک و غيراوپک پرهيز کند.

وي در اين نامه به سهيل المزروعي، وزير انرژي و صنعت امارات، يادآور شده بود: کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک موظف به نظارت بر تصميم نشست 174 کنفرانس است. ضروري است اين نظارت آنچنان که در متن تصميم نشست 174 اوپک آمده است و در نامه پيشين خود توضيح دادم، انجام شود و گزارش آن به‌طور مستمر به کشورهاي عضو ارسال شود.

وزير نفت همچنين افزوده بود: ضروري است کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک از هرگونه تلاش براي بازتوزيع مازاد پايبندي ميان کشورهاي اوپک يا ميان کاهش تعهدات توليد اوپک و غيراوپک پرهيز کند. اين موضوع، مغاير با تصميم نشست 171 کنفرانس و قطعنامه 174,513 و خارج از حيطه مسئوليت‌هاي محوله‌ي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک است.

وزير نفت تصريح کرده بود: چنانچه کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک مسئوليت محوله مندرج در تصميم نشست 174 کنفرانس اوپک را انجام ندهد و برداشت ديگري از مصوبه اين نشست داشته باشد، بايد موضوع در نشست فوق‌العاده اوپک مطرح و درباره آن تصميم‌گيري شود.


 ميز خبر 

 ايران و آلمان قرارداد همکاري در بخش پايين دستي نفت امضا کردند

قرارداد انتقال دانش فني و افزايش توليد و کيفيت روان کارهاي صنعتي ميان يکي از شرکت هاي توليدکننده محصولات نفتي و ايدل آلمان امضا شد.

به گزارش مهر ، «محمد ابراهيمي» مديرعامل يکي از شرکت هاي توليدکننده محصولات نفتي و «مايکل هايد» مديرعامل شرکت اي. دي. ال آلمان، عصر چهارشنبه اين قرارداد را امضا کردند.

ابراهيمي در مراسم امضاي اين قرارداد گفت: اهميت امضاي اين قرارداد در همزماني آن با فشارهاي آمريکاست ضمن اينکه شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي در شرايط فعلي به ايران آمده و قرارداد امضا کرده اند.

وي با تاکيد بر اينکه سفارتخانه هاي اروپايي براي امضاي اين قرارداد تلاش زيادي کردند، اضافه کرد: شرکت آلماني اي. دي. ال با همکاري شرکاي اتريشي و سويسي خود اين طرح را اجرا مي کنند.

به گفته وي، اين طرح به انتقال دانش فني به کشور کمک مي کند و در فاز دوم اين طرح، شرکت هاي ايراني مشارکت خواهند کرد.اين مقام مسئول به جزييات اين قرارداد اشاره کرد و گفت: ماده اوليه توليد پارافين متاسفانه بيشتر به صورت خام از کشور صادر مي شود که با اجراي اين پروژه، توليدات کشور به سمت صادرات کالاهايي با ارزش افزوده بالاتر سوق پيدا مي کند.

ابراهيمي درباره ارزش افزوده پارافين با کيفيت بالا گفت: اکنون قيمت «اسلک وکس» بين 550 تا 600 دلار است که با اجراي اين طرح و تحقق خلوص 99.5 درصدي به 1100 دلار افزايش مي يابد. همچنين مجموع صادرات فرآورده هاي پارافيني ايران در سال 1396، 280 هزار تن به ارزش 212 ميليون دلار بود.براساس اين گزارش، اين محصول به صورت مستقيم در صنايع دارويي، بهداشتي و آرايشي، نساجي و لاستيک سازي استفاده مي شود. مدت اجراي فاز نخست اين طرح 10 ماه خواهد بود.

واردات نفت هند از ايران 17 درصد افزايش يافت

واردات نفت هند از ايران در ماه ژوئيه امسال 17 درصد نسبت به ماه پيش از آن بيشتر شد و به 768 هزار بشکه در روز رسيد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، واردات نفت هند از ايران در ماه ژوئيه امسال به 768 هزار بشکه در روز رسيد، در حالي که اين رقم در ماه پيش از آن 592 هزار و 800 بشکه در روز بود.

واردات نفت اين کشور از ايران در ژوئيه 2018 بيش از 85 درصد بيشتر از ژوئيه 2017 بود.ميانگين واردات نفت هند از ايران در هفت ماهه سال 2018 ميلادي (ژانويه تا ژوئيه) نيز به 611 هزار بشکه در روز رسيد که 17 درصد نسبت به دوره مشابه در سال 2017 ميلادي بيشتر بود.

در ماه ژوئيه امسال، واردات نفت هند از عمان، عراق، کويت، عربستان و امارات کاهش داشت.

طي 2 سال آينده؛

تحريم نفت ايران قيمت را به 150 دلار مي‌رساند

فعالان بازار نفت پيش‌بيني مي کنند که تحريم‌هاي آمريکا ضد صادرات نفت ايران مي‌تواند قيمت نفت را به 150 دلار برساند.به گزارش شانا به نقل از رويترز، برخي سرمايه‌گذاران سرشناس بازار انرژي اعتقاد دارند که قيمت نفت به رقمي بي‌سابقه جهش خواهد کرد.با وجود نگراني‌ها از اين که جنگ تجاري، رشد ارزش دلار و کند شدن رشد تقاضاي نفت بر قيمت اين کالا تأثير منفي بگذارد، برخي از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، همچون اندوراند کپتال و وستبک کپتال، روي جهش قيمت نفت به 150 دلار براي هر بشکه حساب باز کرده‌اند.انتظار مي‌رود که مهم‌ترين عامل رشد قيمت نفت، تحريم‌هاي آمريکا ضد بخش انرژي ايران باشد که از ماه نوامبر امسال آغاز مي‌شوند.ژان لويي لومي، مديرعامل مؤسسه انگليسي وستبک گفت: ديدگاه ما اين است که تا ماه نوامبر، حدود 1.3 ميليون تا 1.4 ميليون از عرضه جهاني نفت را از دست داده باشيم و اين رقمي بسيار بزرگ است؛ اين پيش‌بيني مبتني بر اين ديدگاه‌ها است که آمريکا برخي معافيت‌هاي موقت ارائه خواهد کرد، اما در نهايت مي‌توانيم شاهد کاهش 2 ميليون بشکه‌اي توليد ايران باشيم.

پير آندوراند که مديريت مؤسسه آندوراند را به عهده دارد و در سال 2008 ميلادي جهش و سقوط بعدي قيمت نفت را به درستي پيش‌بيني کرد، اعلام کرد که ظرفيت مازاد اوپک اکنون به پايين‌ترين حد خود در تاريخ رسيده است و گفت: چالشي بزرگ در پيش خواهد بود.

وي پيش‌بيني کرد که قيمت نفت در 2 سال آينده به 150 دلار براي هر بشکه خواهد رسيد.

جايگاه‌داران عرضه سوخت از وزير نفت قدرداني کردند

انجمن صنفي صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌هاي نفتي سراسر کشور در نامه‌اي به وزير نفت از اجراي روش پيش پرداخت کارمزد جايگاه‌داران قدراني کرد.به گزارش شانا ، در اين نامه آمده است: از اتخاذ تصميم خردمندانه و عالمانه در اجراي روش پيش‌پرداخت کارمزد جايگاه‌داران عرضه سوخت که سبب خوشحالي فعالان اين عرصه شده است، قدرداني مي‌شود.

در ادامه اين نامه تاکيد شده است: مصوبه ارزشمند هيئت دولت در اين باره که وجه همت عالي را پشتوانه کرده است بي‌شک مرجع رونق و شگفتي شغل خدمت‌رساني به کشور از سوي مالکان و کارکنان اين صنعت خدوم خواهد شد و زمينه بهسازي و نکوگرداني مجاري عرضه را فراهم مي‌کند.مصوبه اجراي پرداخت کارمزد جايگاه‌داران به روش جديد از يکم مردادماه امسال در کشور اجرايي شده است. اين مصوبه با پيشنهاد وزير نفت و تصويب هيئت وزيران پس از سال‌ها پيگيري، امسال اجرا شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي