جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5908


آسيب هاي فراوان استرس بر سلامت روحي و جسمي جامعه


خبر


خبرپزشكي


 آسيب هاي فراوان استرس بر سلامت روحي و جسمي جامعه 

 رئيس يک مرکز رواني جامع توانبخشي در گيلان گفت استرس، موجب اختلال در سلامت رواني خانواده مي‌شود و نتيجه استرس براي اشخاص، خانواده‌ها، جامعه و سازمان‌هايي که دچار استرس سازماني هستند، بسيار زيان آور است.دکتر رضا بهشتي در گفت‌وگو باايسنا، اظهار کرد: هرگونه اختلال که سلامت رواني و آرامش جسمي افراد را بر هم بزند استرس نام دارد و اين اختلال زماني رخ مي‌دهد که بدن بايد کارهايي بيش از حد توانايي خود انجام دهد. نتيجه استرس براي اشخاص، خانواده‌ها، جامعه و سازمان‌هايي که دچار استرس سازماني هستند، بسيار زيان آور است.

وي با اشاره به تاثير استرس بر جامعه، افزود: خسارات اجتماعي ناشي از استرس تاکنون بسيار بالا بوده، به طوري که همچنان سير صعودي خود را طي مي‌کند. جامعه، هزينه‌هاي خدمات اجتماعي (همچون ارائه خدمات پزشکي براي افرادي که در اثر استرس شديد دچار بيماري مي‌شوند، حقوق بازنشستگي زود هنگام براي افرادي که به علت بيماري‌هاي ناشي از استرس شديد از کار افتاده‌اند و هزينه‌هاي معلوليت ناشي از حوادث که به علت استرس بالا به وجود آمده اند مانند تصادفات) را متحمل مي‌شود؛ علاوه بر آن استرس اغلب مردم را تند مزاج مي‌کند و اين امر روي کيفيت کلي زندگي افراد تأثيرمي‌گذارد.

رئيس مطب پزشکي امام صادق(ع) رشت تصريح کرد: امروزه اعتقاد بر اين است که استرس بلندمدت مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي روحي – رواني را افزايش دهد و همچنين تغييرات رفتاري که به واسطه استرس ايجاد مي‌شوند با کاهش ميزان مشخص سلامت جسمي ارتباط دارند که از جمله اين تغييرات افزايش و زياده روي در مصرف مواد مخدراست.

استفاده از آرام بخش‌ها، درمان واقعي استرس نيست

وي با بيان اينکه استرس، موجب اختلال در سلامت رواني خانواده مي‌شود، خاطرنشان کرد: آمار بالاي طلاق در جوامع غربي بيشتر به علت ميزان استرس بالا در محيط کار است، بخصوص مکان‌هايي که دو همکار تمام وقت با يکديگر مشغول کار هستند، چنانچه کار بسيار مشکل باشد يا موقعيت شغلي فرد در خطر باشد، تمام انرژي او صرف مقابله با استرس محيط کار مي‌شود و ديگر انرژي مثبتي براي خانواده و دوستان باقي نمي‌ماند. چنانچه فرد شاغل داراي فرزند باشد، استرس مي‌تواند باعث ايجاد تضاد بين نگهداري کودکان و حفظ شغل شود زيرا نگهداري کودک مستلزم صبر، حوصله و بردباري والدين است، در حالي که والدين، انرژي مثبت خود را در محيط کار از دست داده‌اند؛ همين امر موجب استرس مضاعف والدين خواهد شد به گونه‌اي که گاه به تصميم‌هاي غلط مانند جدايي از يکديگر، جدا کردن کودک از خود و... روي مي‌آورند.

استرس بلند مدت، يکي از شايع‌ترين علل بيماري فشار خون و ساير بيماري‌هاي قلبي است

بهشتي با بيان اينکه استرس اغلب مردم را تند مزاج مي‌کند و اين امر بر روي کيفيت کلي زندگي افراد تأثير مي‌گذارد، گفت: سالانه مبالغ زيادي صرف هزينه‌هاي ناشي از عواقب استرس محيط کار مي‌شود که مي‌توان به کارگريزي و کاهش ميزان عملکرد افراد اشاره کرد. به هرحال هر عملي که بتواند از تأثيرات مخرب استرس در جامعه بکاهد، جامعه‌اي سالم‌تر و شادتر را به دنبال دارد که در زمينه‌هاي پيشرفت آن جامعه نقش چشمگيري دارد.

رئيس مرکز رواني جامع توانبخشي فجر آرامش بيان کرد: استرس بلند مدت، يکي از شايع‌ترين علل بيماري فشار خون و ساير بيماري‌هاي قلبي است، امروزه اعتقاد بر اين است که استرس بلند مدت مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي روحي و رواني را افزايش دهد و همچنين تغييرات رفتاري که به واسطه آن ايجاد مي‌شوند با کاهش ميزان مشخص سلامت جسمي ارتباط دارد که از جمله اين تغييرات افزايش و زياده‌روي در مصرف مواد مخدر است.

وي با بيان اينکه کورتيزول يکي از هورمون‌هاي بدن است که توسط غده آدرنال يا فوق کليه ترشح مي‌شود، گفت: ترشح کورتيزول در جريان واکنش بدن به استرس، در سطح بالايي صورت مي‌گيرد و نيز به دليل آن که کورتيزول مسئول چند تغيير مربوط به استرس در بدن است به آن، هورمون استرس گفته مي‌شود.بهشتي يادآور شد: تحقيقات محققان بيانگر آن است که ميزان بالاي کورتيزول يا هورمون استرس بر مرگ در اثر بروز عوارض قلبي تاثيرگذار است، چرا که کورتيزول به منظور کمک به بدن براي رفع استرس و بازيابي ثبات بدني ترشح مي‌شود، اما ميزان بالاي اين هورمون با بروز عوارض قلبي و عروقي از جمله سندروم متابوليک که از علل آن چاقي و فشار خون بالا است، مرتبط مي‌شود. همچنين اين هورمون خطر تصلب شرايين را نيز به شدت افزايش مي‌دهد. وجود سطح بالا و طولاني مدت کورتيزول در جريان خون داراي تأثير منفي از جمله اختلال در عملکرد شناختي، اختلال در عملکرد غده تيروئيد، عدم تعادل ميزان قند خون، کاهش تراکم استخوان، کاهش بافت عضلات، افزايش فشار خون و تضعيف سيستم دفاعي و واکنش‌هاي تحريکي بدن دارد.


 خبر 

 شايع‌ترين علايم فقر آهن در کودکان

متخصص کودکان گفت: از مهمترين علايم کم‌خوني در کودکان خستگي، کاهش توانايي فکري و بدني است که با طراحي رژيم غذايي غني از آهن برطرف مي‌شود.

ميرزنده‌دل متخصص کودکان در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با کم‌خوني و مکمل‌هاي آهن اظهار داشت: شايع‌ترين علت کم‌خوني، فقر آهن است و کمبود آهن رايج‌ترين کمبود تغذيه‌اي در کودکان است که بيشتر در بازه سني 9 ماهگي تا 2 سالگي در شيرخواران مشاهده مي‌شود.

وي علايم کم‌خوني را خستگي، کاهش توانايي و قدرت بدني در انجام کارهاي سخت، کاهش توانايي کار فکري و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت بيان کرد و گفت: خوردن خاک، يخ‌خوري در کودکان از علايم کم‌خوني و فقر آهن است.

اين متخصص کودکان تصريح کرد: کم‌خوني در رشد و يادگيري کودکان تأثيرگذار است که موجب کند شدن رشد کودک و وزن‌گيري نامناسب و مشکلات ظاهري از قبيل التهابات مخاط، زبان، لب و تغيير شکل ناخن‌ها که به عنوان قاشقي شدن ناخن‌ها نام مي‌بريم مي‌‌شود.

ميرزنده‌دل به اهميت مصرف قطره آهن در کودکان اشاره کرد و گفت: در سن 6 ماهگي تا 2 سالگي به کودک مکمل‌هاي آهن پيشنهاد مي‌شود که اين دوز مصرفي براي پيشگيري است و جنبه درماني ندارد و به همه کودکان تجويز مي‌شود تا ذخاير بدن کاهش پيدا نکند.

متخصص کودکان در ادامه افزود: اگر مکمل آهن به کودک تجويز شده است آن را با معده خالي همراه با آب‌ميوه‌هاي ويتامين C به او بدهيد، زيرا در افزايش و جذب آهن اضافه در بدن کودکان کمک فراواني مي‌کند.

وي ادامه داد: بعد از سن 2 سالگي بايد در غذاي کودکان از گوشت قرمز تازه، سبزيجات، غلات و حبوبات استفاده شود تا مقدار آهن مورد نياز بدن کودک تأمين شود.

اين متخصص کودکان اشاره‌اي به بيماري‌هايي که پيش‌زمينه کمبود آهن هستند کرد و گفت: عفونت‌هاي باکتريال، ميکروبي، انگلي و يکسري بيماري‌هاي قلبي، کليوي، بيماري‌هاي التهابي روده از ديگر عواملي هستند که پيش‌زمينه کمبود آهن در بدن هستند که موجب کم‌خوني مي‌شوند که در اين صورت نياز به دوز بالاتري از آهن داريم.


 خبرپزشكي 

 براي حفظ تندرستي بدن مراقب دستگاه گوارش تان باشيد

طبق اعلام موسسه ملي سلامت آمريکا، پيروي از يک رژيم غذايي سالم و مملو از ميوه و سبزيجات به حفظ سلامت روده کمک مي کند.به گزارش مهر، هر آنچه که مي خوريم وارد دستگاه گوارش مي شود از اينرو بايد به حفظ سلامت دستگاه گوارش توجه شود. موسسه ملي سلامت آمريکا براي سالم تر نگه داشتن روده ها، راهکارهاي زير را توصيه مي کند:آهسته غذا بخوريد: قبل از قورت دادن لقمه غذا، خوب آن را بجويد، چراکه به اين ترتيب هوا کمتري وارد معده و روده شده و بهتر متوجه زمان سيري خود مي شويد.وعده هاي غذايي تان را کوچک کنيد: به اندازه بخوريد تا معده تان بيش از اندازه پر نشود. معده بيش از اندازه پر ممکن است شروع به ريفلاکس کند و مواد غذايي و اسيدها را به مري بازگرداند.

زمان استراحت روده تان را تعيين کنيد: ميزان مصرف خوراکي در شب را محدود کنيد.استرس را کنترل نماييد: راه هاي سالم کاهش استرس نظير تنفس عميق، ورزش هاي ذهني و آرامش ذهن را بياموزيد. استرس بر روند گوارش تاثير دارد.هر روز سر يک موقع مشخص غذا بخوريد: برنامه زماني غذا خوردن تان را براي سيستم گوارش تان منظم طرح ريزي کنيد.

کودکان را در معرض دود سيگار قرار ندهيد

مطالعات محققان انجمن سرطان آمريکا، نشان مي دهد قرار گرفتن کودکان در معرض دود سيگار، احتمال بروز بيماري انسداد ريوي مزمن در بزرگسالي و مرگ ناشي از آن را افزايش مي دهد.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، بيماري انسداد ريوي مزمن (COPD) اصطلاحي براي توصيف بيماري هاي پيشرونده ريوي از جمله آسم، برونشيت مزمن، آمفيزم يا ترکيبي از اين اختلالات است. آمفيزم عبارت است از يک بيماري مزمن ريه که طي آن کيسه هاي هوايي در ريه بيش از اندازه گشاد مي شوند و در نتيجه، خاصيت ارتجاعي رشته هايي که کيسه هاي هوايي را به هنگام تنفس باز و بسته مي کنند، از بين مي رود. تنگي نفس، سرفه هاي مکرر (معمولا سرفه هاي خشک و بدون خلط)، خس خس کردن و احساس سفتي (Tightness) در ناحيه قفسه سينه، از مهمترين علايم اين بيماري محسوب مي شوند.مطالعات جديد نشان مي دهد، قرار گرفتن کودکان در معرض دود سيگار، احتمال بروز بيماري انسداد ريوي مزمن و مرگ ناشي از آن را افزايش مي دهد. اين مطالعه همچنين نشان مي دهد مصرف دخانيات احتمال بروز بيماري هاي انسداد ريوي را 31 درصد افزايش مي دهد.

به گزارش موسسه ملي خون، ريه و قلب آمريکا، بيماري انسداد ريوي مزمن سومين علت عمده مرگ و مير در آمريکا محسوب مي شود. استعمال دخانيات و عدم تحرک از مهمترين عوامل تشديد اين عارضه هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي