جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5912

روحاني:
همه موظفيم امنيت ايران را با کمترين هزينه تامين کنيم


ترامپ: آماده ديدار با روحاني هستم اما پا پيش نمي گذارم


قدرداني دبيرکل سازمان ملل از تلاش‌هاي دو کره براي صلح


تاکيد وزير دفاع لبنان بر اهميت طرح روسيه براي بازگشت آوارگان سوري به کشورشان


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


شرق کشور تشنه انتقال آب از درياي عمان

سرمقاله
حباب اقتصادي و مهريه‌هاي حبابي!


مهلت تعويض دسته چک هاي قديم تمديد شد

سردار مهماندار خبر داد:
ممنوعيت تردد اتوبوس‌هاي بدون معاينه‌فني


ترامپ: هيچ امتيازي به ترکيه براي آزادي برانسون داده نخواهد شد


خبر


مراسم جايگزيني پرده کعبه که توسط 160 هنرمند و آماده شده است.


بستن در دفتر شرکت فولکس واگن در بريتانيا از سوي فعالان محيط زيست در اعتراض به آلودگي هواي ناشي از توليد خودروهاي ديزلي اين شرکت


  روحاني:
 همه موظفيم امنيت ايران را با کمترين هزينه تامين کنيم 

ربيس جمهوري گفت: عدم بازدارندگي دفاعي يعني چراغ سبز به دشمن و همه موظف هستيم امنيت، قدرت و عزت ملت ايران را با کمترين هزينه تامين کنيم.
به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در مراسم سالروز صنعت دفاعي تاکيد کرد: آمادگي دفاعي ايران نه به معني جنگ طلبي، بلکه به معناي صلح طلبي پايدار است.
وي افزود: تاريخ به ما آموخته که اگر قدرتمند و استوار نباشيم، ما را از پاي در مي آورند.
رييس شوراي عالي امنيت ملي تصريح کرد: انضباط، آموزش، ايمان و آمادگي نيروهاي مسلح بايد در حدي باشد که دشمن جرات تعدي نکند.
روحاني ادامه داد: فرمانده اي که با اعتماد و راي مستقيم يا غير مستقيم مردم انتخاب شده، نقطه قوت و انسجام دفاعي ما است.
روحاني ادامه داد: ما در چند سال گذشته که خطر تروريست که به ظاهر براي ما تهديد بود اما براي کشورهاي ديگر بود، داوطلبانه به ملت ها کمک کرديم و در برابر تروريسم ايستاديم و نقش بسيار مهمي را در پاکسازي منطقه از تروريست ها ايفا کرديم.
وي همچنين گفت: تجربه اين چند سال نشان مي دهد که ما به کسي تجاوز نکرديم و اگر فرصت‌هاي به ظاهر نظامي را حساب کنيم، اگر اهل تجاوز بوديم فرصت‌هاي استثنايي در اختيار داشتيم.
رييس دولت دوازدهم با يادآوري حمله صدام به کويت افزود: هشت سال عراق به ما تجاوز کرد و کمتر از دو تا سه سال وي به کويت حمله کرد، ما مي توانستيم از اين موقعيت به نفع خودمان استفاده کنيم و در آن شرايط عراق را از پاي در بياوريم اما اين کار را نکرديم.
روحاني يادآور شد: حتي آنهايي که هشت سال به ما تجاوز کرده بودند آن قدر به ايمان و نجابت مردم ايران اطمينان و اعتماد کردند که برخي از امکانات نظامي خود را به ايران فرستادند و حتي برخي نظاميان آنها به اين کشور پناه آوردند و عده زيادي از مردم عراق و مردم کويت، ايران را به عنوان ميزبان انتخاب کردند.
اگر قدرتمند نباشيم، ديگراني هستند که ما را از پاي درآورند
وي در ابتداي اين مراسم نيز با گراميداشت سالروز صنعت دفاعي گفت: پايان مرداد ماه هر سال به عنوان روز صنعت دفاعي براي ما بسيار حائز اهميت است که دستاوردهاي يک ساله انديشمندان، محققان و تلاشگران در زمينه صنعت دفاعي را مشاهده کنيم.
وي به همه تلاشگران اين عرصه خسته نباشيد گفت و تصريح کرد: اين تاريخ است که به ما مي گويد اگر قدرتمند نباشيم و اگر استوار بر روي اهدافمان نباشيم، ديگراني هستند که ما را از پاي در بياورند.
رييس جمهوري ادامه داد: خداوند بزرگ مي خواهد که بشر در کمال انس، صلح و همزيستي مسالمت آميز با هم زندگي کند، بنابراين اسم ما را انسان گذاشت.


 ترامپ: آماده ديدار با روحاني هستم اما پا پيش نمي گذارم 

رويترز :ترامپ در مصاحبه خود با رويترز بار ديگر ضمن تکرار تمايل خود براي مذاکره با ايران، مذاکره با ايران را موضوعي کم اهميت جلوه داد که منوط به اراده طرف ايراني است.
دونالد ترامپ بار ديگر بر آمادگي خود براي ديدار با حسن روحاني هر زماني که همتاي ايراني او مايل باشد، تاکيد کرد.
به گزارش عصرايران، ترامپ در مصاحبه اختصاصي با خبرگزاري رويترز، با تاکيد بر اينکه اين ديدار منوط به خواست همتاي ايراني اوست، تاکيد کرد هر وقت که روحاني بخواهد اين ديدار انجام مي‌شود و اگر هم نخواهد، براي او اهميتي ندارد.
ترامپ گفت تا کنون از طرف دولت آمريکا هيچ تماسي با ايران براي انجام مذاکره مستقيم صورت نگرفته است.
ترامپ پيشتر نيز بارها بر مذاکره بدون قيد و شرط با ايران تاکيد کرده است.

 


 قدرداني دبيرکل سازمان ملل از تلاش‌هاي دو کره براي صلح 

رويترز :دبيرکل سازمان ملل متحد از تلاش‌هاي کره شمالي و کره‌ جنوبي براي ايجاد اعتماد و اطمينان ميان دو طرف قدرداني کرد.
به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، استفان دوجاريک، سخنگوي دبيرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: آنتونيو گوترش، دبيرکل اين سازمان به دنبال رايزني با اين دو کشور در ماه سپتامبر براي حمايت از سئول و پيونگ يانگ در راستاي کمک به تحقق صلح و خلع سلاح شبه جزيره کره است.
اين سخنگو خاطرنشان کرد: دبيرکل سازمان ملل متحد به دنبال گفت‌وگو براي آگاهي از اين موضوع است که چگونه مي‌تواند حمايت مضاعفي از کره شمالي و کره‌ جنوبي در تلاش‌هاي ديپلماتيک اين دو براي تحقق صلح پايدار، امنيت و همچنين خلع سلاح تمام و کمال و قابل راستي آزمايي شبه جزيره کره به عمل آورد.قرار است روساي جمهوري آمريکا و کره‌ جنوبي و نيز وزير امور خارجه کره شمالي در نشست سالانه سازمان ملل متحد که هفته آخر سپتامبر برگزار مي‌شود، شرکت کنند.


 تاکيد وزير دفاع لبنان بر اهميت طرح روسيه براي بازگشت آوارگان سوري به کشورشان 

اليوم السابع :وزير دفاع لبنان بر اهميت طرح روسيه درمورد بازگشت آوارگان سوري به کشورشان به صورت تدريجي و ايمن تاکيد کرد.
به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، يعقوب صراف، وزير دفاع لبنان در ديدار با ميراي جرار، نماينده کميسارياي عالي امور آوارگان در لبنان پيامدهاي بحران حضور آوارگان سوري در اين کشور را که يکي از بزرگترين کشورهاي ميزبان اين آوارگان است، مورد بررسي قرار داد.وي بر اهميت پايبندي کميسارياي آوارگان به ماموريت خود درباره بحران آوارگان سوري تاکيد کرد.وزير دفاع لبنان همچنين نماينده کميسارياي عالي امور آوارگان را در جريان پيامدهاي بحران حضور اين آوارگان بر اوضاع داخلي اين کشور گذاشته و روند بازگشت آوارگان به کشورشان را مورد بررسي قرار داد.وي در ادامه به نماينده کميسارياي عالي پيشنهاد داد که به صورت عملي تعداد آوارگاني که بايد به کشورشان بازگردند و تعيين اولويت براي حمايت از راغبان به بازگشت را مورد بررسي قرار دهد.

 


 ميز خبر 

واکنش منفي دولت و رسانه‌ها به تهديد شرکت‌هاي انگليسي از سوي سفير آمريکا
حميد بعيدي‌نژاد در اينستاگرام خود نوشت: سفراي آمريکا به تبعيت از ترامپ به تهديد آشکار شرکت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي آنان براي کار با ايران روي آورده‌اند. اما اقدام سفير آمريکا در انگليس، واکنش‌هاي منفي در پي داشته است.
به گزارش ايسنا، سفير ايران در انگليس ادامه داد: وودي جانسون سفير آمريکا در انگليس اين تهديد عليه انگليس را با انتشار مقاله‌اي در روزنامه ساندي تلگراف انجام داد که به صورت بي‌سابقه‌اي با واکنش منفي دولت و رسانه‌هاي انگليسي مواجه شد.وي ادامه داد: در شرايطي که مقامات و رسانه‌هاي انگليسي معمولا از اعلام نظر مستقيم و صريح نسبت به اظهارات مقامات آمريکايي خودداري مي‌کنند، اما در اين خصوص هم مقامات انگليسي و هم رسانه‌هاي اين کشور ضمن رد درخواست سفير آمريکا سياست اين کشور درباره برنامه و وضع تحريم‌ها را صراحتا اشتباه اعلام کردند و اين خبري بد براي ترامپ و سفير آمريکاست.

هشدار رعدالحسين درباره فروپاشي سازمان ملل
رئيس شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد با بيان اينکه پنج عضو دائم شوراي امنيت اختيارات گسترده‌اي در اين سازمان دارند، هشدار داد اين عدم تعادل بايد تغيير کند تا احتمال "فروپاشي" اين نهاد جهاني "به بهايي سنگين براي جامعه بين‌المللي" از بين برود.
به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، زيد رعد الحسين، کميسيونر عالي شوراي حقوق بشر سازمان ملل تاکيد کرد حسي ميان برخي از کشورهاي سازمان ملل وجود دارد مبني بر اينکه "سلطه" انگليس، چين، فرانسه، روسيه و آمريکا در حال رشد است. او به توانايي اين کشورها در وتوي قطعنامه‌هايي از جمله درباره بي‌عدالتي‌ها در جنگ سوريه يا برخورد نيروهاي رژيم صهيونيستي با فلسطينيان اشاره کرد.

جهانگيري: دانشگاه ها به حل مشکلات کمک کنند
معاون اول رييس جمهوري با دعوت از دانشگاه ها براي کمک به حل مشکلات در اداره امور کشور گفت: دانشگاه ها نظرات خوبي در کمک به رفع چالش ها دارند .
اسحاق جهانگيري در گفت و گو با ايرنا، اظهار داشت: مشکلاتي داريم که دانشگاه ها مي توانند حلال آنها بوده و کمک کننده باشند .
وي درعين حال با بيان اين جمله که اين اشکال به دولت وارد است که با نخبگان دانشگاه ارتباط ضعيفي دارد، افزود: اگر گروه دانشگاه ايرنا بتواند راهي براي بهره گيري از نظرات نخبگان پيدا کند بسيار کمک کننده است.
به اعتقاد جهانگيري، گروه تازه تاسيس دانشگاه ايرنا مي تواند در طرح مسائل و مشکلات، بهره گيري از نظرات نخبگان و انعکاس آن ، ارتباط تنگاتنگي ميان دانشگاه و دولت ايجاد کند.
وي افزود: گروه دانشگاه ايرنا مي تواند براي مسائل مبتلا به دولت پاسخ تهيه کرده و در زمينه هاي اقتصادي، اجتماعي و ديگر حوزه ها، انعکاس دهد.

مسموميت بيش از هزار نفر با آب آلوده در عراق
بيش از 1000 نفر به خاطر مصرف آب آشاميدني آلوده در استان بصره در جنوب شرقي عراق مسموم شدند.
به گزارش ايسنا، زيد طارق، نماينده بخش بهداشت عمومي در عراق گفت: بيش از 1000 نفر به خاطر مصرف آب آشاميدني آلوده در استان بصره در جنوب شرقي عراق مسموم شدند.
زيد طارق گفت: موارد عفونت باکتري در چندين قسمت از استان ثبت شده و اين امر به دليل آلودگي آب در بصره است. تعداد افراد مبتلا به اين عفونت باکتريايي بيش از 1000 نفر بوده که بيشتر آنها درمان شده‌اند.

روسيه از بازگشت 200 نيروي نظامي از سوريه خبر داد
سخنگوي منطقه نظامي جنوب روسيه اعلام کرد، 200 نيروي نظامي از سوريه بازگشتند.
به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، سخنگوي منطقه نظامي جنوب روسيه گفت، 200 نيروي نظامي روسي پس از انجام ماموريت خود در سوريه به صورت هوايي به پايگاه نظامي چچن منتقل شدند.
نيروهاي نظامي مذکور در پايگاه هوايي حميميم سوريه حضور داشتند.
پس از بازگشت اين نيروها، وزارت دفاع روسيه از رهبران و مسؤولان نظامي به خاطر شجاعتي که در حفاظت از تاسيسات مدني، محموله‌هاي کمک‌هاي انساني و تضمين امنيت گذرگاه‌هاي انساني در سوريه به خرج دادند، قدرداني کرد.

ارزش سالانه صادرات اسرائيل به کشورهاي عربي حوزه خليج فارس بيش از يک ميليارد دلار است
موسسه تغيير جهاني توني بلر در گزارشي نوشت، با وجود اينکه روابط اسرائيل با کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس به صورت رسمي برقرار نيست، اما ميزان مبادلات تجاري ميان آنها سالانه بيش از يک ميليارد دلار است.
به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، موسسه تغيير جهاني توني بلر در گزارشي آورده است، با وجود اينکه اسرائيل و کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس وجود هرگونه روابط رسمي ميان دو طرف را اعلام نمي‌کنند، اما مبادلات تجاري ميان آنها سالانه به بيش از يک ميليارد دلار
مي‌رسد.
طبق تحليل‌هايي که اين موسسه در سال 2016 ارائه کرده، ارزش محصولات صادراتي اسرائيل به کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس فراتر از صادرات اين رژيم به کشورهاي همپيمان و داراي اقتصاد قوي مانند روسيه و ژاپن است.

پرتاب خمپاره به سوي کاخ رياست‌جمهوري افغانستان هنگام سخنراني اشرف غني
چندين خمپاره به منطقه ديپلماتيک افغانستان در کابل به هنگام سخنراني اشرف غني، رييس جمهور اين کشور به مناسبت عيد قربان پرتاب شد.
به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري طلوع، تعدادي از خمپاره‌ها در نزديکي کاخ رياست جمهوري و در اطراف سفارتخانه‌هاي خارجي و ساختمانهاي دولتي فرود آمدند.

10 کشته در بارندگي‌ سيل‌آساي جنوب ايتاليا
مقامات ايتاليا از کشته شدن دست‌کم 10 تن و مجروح شدن هفت تن ديگر در سيلاب ناشي از بارندگي‌هاي شديد در منطقه جنوبي "کالابريا"ي اين کشور خبر دادند.
به گزارش ايسنا، دو گروه 18 نفري از گردشگران در حال بازديد از پارک ملي "پولينو" بوده‌اند که سطح رود کوهستاني "Ranganello" در اثر بارندگي‌هاي شديد به طور ناگهاني افزايش يافته و بسياري از اين گردشگران را غرق کرده است.


 يك نكته از هزاران 

پس از افزايش جهشي قيمت بليت پروازهاي خارجي، چند روزي است نوبت به پروازهاي داخلي رسيده است که با افزايش نجومي قيمت بليت، کاهش مسافر را تجربه کنند.
اين اتفاق بعد از آن رخ داد که اعلام شد ايرلاين ها بايد ارز خود با سيستم آزاد تهيه کنند.
نکته اينجاست که مسولان حفظ صنعت هوانوردي در دوران
تحريم ها را اولويت کشور دانسته اند اما صنعت حمل ونقل هوايي بدون مسافر معنا و مفهومي ندارد.
افزايش قيمت به گونه اي بوده است که اکثر بليط شهرها قيمت ميليوني به خود گرفته اند. آيا بايد در اين عرصه نيز بار فشار تحريم ها را به مردم تحميل کرد تا صنعت هوايي در حرکت باشد؟!


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها
د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها
دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل
ادامه مطالب
3.4 اتصال فعاليت ها به دست آوردها
" نقشه روبه جلو و نقشه رو به عقب" تشريح فعاليت متحرک ( بسيج)
اتصال فعاليت هاي گروه کاري به رويدادهاي عمومي انجمن فرم "نقشه روبه جلو" مي باشند. اين کار درگير ترسيم يک سياست از قدم هاي اوليه به سمت دستاوردهاي نهايي است. اگرچه، متد ديگري هست که تحليل گر آمريکايي سياست، ريچارد المر (Richard Elmore) آن را نقشه روبه عقب ناميده است. "نقشه روبه عقب" با دستاورد مورد درخواست شروع مي شود و روبه عقب مي رود تا شرايط قبلي موردنياز را براي تحقق دستاورد مشخص کند. هردو مفهوم، به ما اجازه مي دهد تا ابزارهاي ديگر به کار برده شده در طول دوره تحت نظر را تجربه و تحليل نماييم تا انجمن را فعال
( بسيج) کنيم.
نقشه روبه جلو وروبه عقب فعاليت هاي همطرازي در دست آوردهاي عمومي را درگير مي کند؛ هر دوي آنها کمک مي کنند تا فعاليت هاي انجمن را احياي مجدد نمايند. اتصال رو به جلو آزادي عمل بيشتري را براي تصميم گيرندگان انجمن تدارک مي بيند: هيأت مديره تصميم مي گيرد چه موقع حادثه اتفاق خواهد افتاد، ممکن است بحث کند که کجا اتفاق خواهد افتاد ودر آنجا چه بحث هايي خواهد شد؟ دستاورد رويداددر داخل رويداد مشخص شده است. تفکر روبه عقب برعکس آن، يک تصميم براي اتصال بايک رويداد عمومي اتصال پيدا مي کند، که توسط انجمن راه اندازي نشده است. اين نمي خواهد بگويد که استقلال انجمن در تصميم گيري درهرحال کوتاه است. بعدازهمه اوبايد تصميم بگيرد که آيا مي خواهد بخشي از رويداد باشد يا خير؟ درمورد اتصال به عقب، رويداد، زمان آن، محتوي ويا هدف آن قبلا مشخص شده و / يا توسط ساير بهره مندان ، شرکاء يا سازمان ها شکل مي گيرد. انجمن، براي اينکه جزئي از آن باشد، به آن کمک بکند، يا روي يک رويداد تأثير بگذارد، بايستي منابع خودرا براي فرصت ها ارائه شده تنظيم نمايد. او ناگزير است که" نقشه روبه عقب "را درسطح فعاليت هاي خودترسيم کند ودر داخل روش هاي خود يک پارچه نمايد.
پايداري و آموزش عالي: يک مطالعه موردي در نقشه رو به عقب
در ميان فعاليت هاي IAU در طول چهارسال گذشته روشن ترين مثال نقشه روبه عقب در سطح توسعه پايدار اتفاق افتاد. اين سطح موضوعي هم فرايند ديگري را نشان مي دهد. اين همان فعاليتي است که در آنجا براي اولين بار انتقال در استراتژي انجمن ازيک حالت واکنشي به حالت فعال انجام شد. استمرار ازيک نيروي وظيفه اي قبلي ازطريق آنچه که IAU يک نقش مرکزي در اين مطلب در سال 1998 1 (WCHE) بازي کرد، دوره 2000 تا 2004 ابتدا و در درجه نخست با ايجاد آموزش عالي جهاني براي پايداري مشارکت (GHESP)مشخص شد. اين يادداشت تفاهم (MOU) در دسامبر سال 2000 امضا شد تا CHESP به وجود آيد و پرديس کپرنيکس(Copernicus) يک گروه سياستگزار محيط زيست در ابتدا بخشي از EUA بود، رؤساي دانشگاه ها براي يک آينده پايدار2 (ULSF) مبتني بر ايالات متحده آمريکا، IAU و يونسکو گردهم آمدند.

1. WCHE: World Conference on Higher Education
2. ULSF: University Leaders for a Sustainable Future

 


  شرق کشور تشنه انتقال آب از درياي عمان 

مسوولان هواشناسي از تغيير اقليم کشور خبر مي دهند و بر پايه اطلاعات منتشر شده، در دهه آينده براي بيشتر مناطق ايران کاهش بارندگي پيش بيني مي شود.
به گزارش ايرنا ، بر اساس آمارهاي ارايه شده اکنون کسري مخازن آب کشور در مجموع 10.5 ميليارد متر مکعب برآورد مي شود که 1.7 ميليارد مترمکعب آن مربوط به سه استان سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و خراسان رضوي است.
وزارت نيرو و مسوولان مرتبط در سال هاي گذشته از اين رو براي مقابله با بحران آب در شرق کشور، که بيش از 10 ميليون نفر جمعيت را در خود جاي داده، راهکار ديگري انديشيده اند که انتقال آب از درياي عمان به سه استان اين حوزه است.اين در حالي است که برخي مسوولان و کارشناسان بنا به عوامل گوناگون مانند تبعات زيست محيطي و هزينه هاي هنگفت اجراي طرح، با طرح انتقال آب از درياي عمان به شرق کشور مخالف هستند.

 


 سرمقاله
 حباب اقتصادي و مهريه‌هاي حبابي! 

افزايش نرخ ارز و سکه، علاوه بر تاثيرات گسترده و مخربي که بر درآمد و معيشت مردم گذاشت، نتيجه‌ي دردناک و عميق‌تري نيز به بار آورد، که عواقب آن نه فقط در طولاني‌مدت، که در بستر زندگي روزمره امروز، گريبان خانواده‌ها را گرفته است و به سختي مي‌فشارد.
گراني نرخ سکه، موجب شد بسياري از خانواده‌ها با مشکل و معضل بزرگ به اجرا گذاشته شدن مهريه‌ها، مواجه شوند. مهريه‌هايي که با توجه به روال چند سال اخير، سير صعودي و نجومي داشته و متاثر از حال و هواي نگاه و اخلاق اقتصادي حاکم بر جامعه بوده است.
به اين ترتيب، با توجه به آماري که اخيرا ستاد ديه اعلام کرده، ما با خيل عظيم شوهران و پدراني مواجهيم که به خاطر عدم توانايي درپرداخت مهريه‌ي همسران‌شان، راهي زندان شده‌اند و خانواده، از تعريف مقدس و اصيل خود خارج شده و به يک بنگاه مطالبات اقتصادي تبديل شده است.
در اين ميان، البته خلاءهاي قانوني حمايت‌هاي اجتماعي و اقتصادي از زنان را نبايد از نظر دور داشت. زناني که پس از جدايي، به هر نحوي با فرارها و دور زدن‌هاي قانوني از دريافت سهم و حق خود از زندگي مشترک بازمي‌مانند و دچار مشکلات اقتصادي و در نهايت گرفتاري‌هاي اخلاقي مي‌شوند.
اما در عين حال، نمي‌توان به زنان در مورد چنين رفتاري حق داد. آنان نيز سهمي از زندگي مشترک و خانواده دارند و تافته جدابافته‌ي زندگي خانوادگي؛ همسر و فرزندان خود نيستند. زنان بايد متوجه باشند که با مطالبه و به اجرا گذاشتن مهريه‌هاي خود، همسر خويش را وامي‌دارند که از همان زندگي و از خورد و خوراک و پوشاک فرزندان خود بزند تا بتواند مهريه مورد مطالبه را پرداخت کند. ضمن اين‌که در صورت ناتواني و عدم پرداخت، راهي زندان خواهد شد. آيا برخي زناني که وارد چنين بازي خطرناکي مي‌شوند، متوجه هستند که خود و فرزندان‌شان را وارد چه گرداب مهيبي مي‌کنند؟
مدير کل ستاد ديه، بحران به اجرا گذاشتن مهريه را يک معضل ملي اعلام کرده و خواسته است که دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف در اين امر ورود پيدا کنند. وي پيش از هر چيزي بر آموزش‌ فرهنگي خانواده‌ها؛ دختران و پسران، پيش و پس از ازدواج تاکيد دارد و همه‌ي مشکل را ناشي از فقر اقتصادي نمي‌داند.
طبيعي است که اتکاي بيش از حد به ماديات و ارزش‌دادن به پول و اختلاس‌ها و حرص‌هاي مختلف در اين زمينه و لاکچري و خارج از نرم شدن زندگي برخي مسئولان، در ايجاد چنين بحران‌هايي بي‌تاثير نبوده است. مردم در هر امري از مسئولان خود پيروي مي‌کنند و چشم به دست و دهان آن‌ها دارند. در شرايطي که خانواده‎ي مسئولان مدام سطح زندگي خود را از نظر مادي بالا مي‌برند و در نمايش اين سبک از زندگي ابايي ندارند، از مردم عادي کوچه و بازار چه انتظاري مي‌توان داشت؟
و چنين است که فشارها و بي‌اخلاقي‌هاي عظيم اقتصادي در رده‌هاي بالادستي، موجب فروريختن بنيان‌هاي اخلاقي در حيطه خانواده مي‌شود و کار به جايي مي‌رسد که زن مهريه را که حق خود اوست طلب مي‌کند و مرد براي فرار از پرداخت آن، قوانين را دور مي‌زند و آن‌چه برجاي باقي مي‌ماند، خانواده‌اي متشتت و فروپاشيده است که هرکس در آن در فکر نفع آني خود است.

 


 مهلت تعويض دسته چک هاي قديم تمديد شد 

اجراي نهايي طرح صياد به تاريخ
6 آبان ماه 1397 موکول و به مدت دو ماه تمديد مي شود.
مهلت تعويض دسته چک هاي قديم تمديد شدبانک مرکزي در اطلاعيه اي مهلت تعويض دسته چک قديم با دسته چک صيادي را تا ششم آبان و به مدت دو ماه تمديد کرد.
به گزارش عصرايران به نقل از بانک مرکزي، اين بانک ضمن قدرداني از هم وطناني که نسبت به تعويض دسته ‌چک هاي خود و دريافت دسته چک جديد صيـادي اقدام کرده اند بـه اطلاع مي‌رساند بـه منظور همراهي با مشتريان بانک‌ها و هم‌وطنان گرامي، اجراي نهايي طرح صياد به تاريخ
6 آبان ماه 1397 موکول و به مدت دو ماه تمديد مي شود.
بر اين اساس ضروري است آن دسته از مشترياني که هنوز چک صيادي دريافت نکرده‌اند، طي اين مدت نسبت به دريافت دسته‌چک‌هاي جديد اقدام کنند. بعد از مهلت تعيين شده چک‌هاي قديم صرفاً در بانک صادرکننده امکان وصول خواهند داشت.
در پايان خاطر نشان مي شود، فرصت تعيين شده، نهايي و قطعي بوده و به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد و بانک‌ها و مؤسسات اعتباري بعد از مهلت زماني فوق هيچ گونه مسئوليتي در خصوص کارسازي چک‌هاي غيرصيادي به صورت بين بانکي در سامانه چکاوک نداشته و صرفاً اين دسته از چک‌ها در بانک صادرکننده امکان وصول خواهند داشت.


 سردار مهماندار خبر داد:
 ممنوعيت تردد اتوبوس‌هاي بدون معاينه‌فني  

رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ اعلام کرد که اتوبوس‌هاي شرکت واحدي که موفق به اخذ معاينه فني تا ابتداي مهرماه نشوند پس از اين تاريخ اجازه تردد در سطح شهر را نخواهند داشت.
سردار محمدرضا مهماندار در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت معاينه فني اتوبوس‌هاي شرکت واحد گفت: در اين زمينه هماهنگي‌هايي انجام شده و شهرداري نيز بخشنامه‌اي در اين خصوص صادر کرده و بر اساس آن اتوبوس‌هاي شرکت واحد که فاقد معاينه فني باشند از ابتداي مهر ماه حق تردد در سطح شهر را نخواهند داشت.وي با بيان اينکه اين ممنوعيت درباره اتوبوس‌هاي شرکت واحد است و از ابتداي مهرماه اجرايي مي‌شود، اظهارکرد: بنابراين فرصت يک ماهه براي اين اتوبوس‌ها وجود دارد تا نسبت به اخذ معاينه فني اقدام کنند.


 ترامپ: هيچ امتيازي به ترکيه براي آزادي برانسون داده نخواهد شد 

دونالد ترامپ،‌ رئيس جمهور آمريکا با بيان اينکه هر درخواست ترکيه را در ازاي آزادي کشيش بازداشتي رد مي‌کند، گفت: امتيازي به ترکيه درباره برانسون داده نخواهد شد.
به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه‌اي اختصاصي با خبرگزاري رويترز اعلام کرد که او توافقي را با رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه درباره آزادي شهروند ترکيه از اسرائيل انجام داده بود.
او فکر مي‌کرد که اردوغان نيز در قبال آن "اندرو برانسون" کشيش بازداشتي را آزاد کند.وي گفت: من فکر مي‌کنم آنچه که ترکيه انجام مي‌دهد بسيار ناراحت کننده است. من فکر مي‌کنم آنها اشتباه بسيار بزرگي انجام مي‌دهند. هيچ سازشي انجام نخواهد شد.ترکيه از آمريکا خواسته است که درخواست استرداد فتح‌الله گولن را که براساس اعلام مقامات ترکيه در پشت پرده کودتاي نافرجام 2016 قرار دارد، بپذيرد اما آمريکا از پذيرش آن خودداري مي‌کند.

 


 خبر 

بازگشت ساعت کاري ادارات استان تهران به حالت اوليه
استاندار تهران اعلام کرد: ساعت کاري ادارات اين استان از ابتداي شهريورماه امسال به حالت قبلي و اوليه باز مي گردد و شروع کار نهادها ديگر از ساعت 6:30 صبح نخواهد بود.
به گزارش ايرنا شروع کار ادارات تا نيمه تيرماه امسال از ساعت 8 صبح بود که به علت تشديد گرما و افزايش مصرف انرژي از اين زمان تا آخر مردادماه جاري ساعت کاري نهادهاي اجرايي از 6:30 تا 13:30 و 14 در پايتخت و شهرستان هاي استان تهران اعلام شده بود.
محمد حسين مقيمي در گفت وگوي با خبرنگار ايرنا ضمن تشکر از مردم به علت همراهي با اين سياست و تغيير ساعت کاري تاکيد کرد که با اين تغيير زمان، ترافيک صبح و عصرگاهي در کلانشهر تهران و ساير شهرستان هاي استان کاهش چشمگيري داشت و روزانه 400 مگاوات برق نيز صرفه جويي شد.

آمريکا 2 نفر را به ادعاي جاسوسي براي ايران بازداشت کرد
وزارت دادگستري آمريکا از بازداشت 2 شهروند ايراني- آمريکايي که به ادعاي آنها براي ايران جاسوسي مي کرده‌اند، خبر داد.
به گزارش مهر به نقل از هيل، وزارت دادگستري آمريکا از بازداشت دو شهروند ايراني- آمريکايي خبر داد و مدعي شد آنها از جانب دولت ايران از آمريکا جاسوسي مي‌کرده‌اند.
احمدرضا محمدي دوستدار 38 ساله و مجيد قرباني 59 ساله متهم به جاسوسي از نهادهاي اسرائيلي و يهودي مستقر در آمريکا و جمع‌آوري اطلاعات درباره شهروندان آمريکايي عضو گروهک منافقين هستند.
اين افراد در تاريخ 18 مرداد بازداشت تفهيم اتهام شدند.
دوستدار که داراي تابعيت ايراني- آمريکايي است متهم به عکاسي از يکي از مراکز يهوديان شهر شيکاگو با هدف جمع‌آوري اطلاعات و قرباني نيز متهم به عکاسي از اعضاي گروهک منافقين است.

سفير عراق در ايران:
بغداد، تهران را در شرايط تحريم تنها نمي‌گذارد
سفير عراق در ايران با بيان اينکه روابط ميان تهران و بغداد تحت تأثير تحريم هاي ضد ايراني قرار نمي گيرد، گفت: عراق، ايران را در شرايط تحريم تنها نمي گذارد.
به گزارش مهر به نقل از پايگاه لبناني النشره، «صابر عبود الموسوي» سفير عراق در ايران اعلام کرد که روابط ميان تهران و بغداد تحت تأثير تحريم هاي ضد ايراني قرار نمي گيرد.
بر اساس اين گزارش، وي گفت که تحريم هاي ضد ايراني نمي تواند روابط ميان تهران و بغداد را دستخوش تغيير کند.
اين مقام عراقي تأکيد کرد که بغداد، تهران را در شرايط تحريم تنها نمي گذارد.
وي اظهار داشت که روابط ميان تهران و بغداد روابط بسيار حسنه اي است و رابطه با تهران، خط قرمز عراق است. ما در شرايط تحريم در کنار ايران مي مانيم.
الموسوي تأکيد کرد که ايران در سخت ترين شرايط در کنار عراق ايستاد و ممکن نيست که ما اين خدمت تهران را فراموش کنيم.


 مراسم جايگزيني پرده کعبه که توسط 160 هنرمند و آماده شده است. 


 بستن در دفتر شرکت فولکس واگن در بريتانيا از سوي فعالان محيط زيست در اعتراض به آلودگي هواي ناشي از توليد خودروهاي ديزلي اين شرکت 


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي