جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5912

در صورت توقف خريد مشتريان:
صادرات نفت ايران 1.5ميليون بشکه در روز کاهش مي‌يابد


ارجاع مناقشه گازي ايران و ترکمنستان به دادگاه بين المللي


معادلات انرژي


ميز خبر


 در صورت توقف خريد مشتريان:
 صادرات نفت ايران 1.5ميليون بشکه در روز کاهش مي‌يابد 

در صورت توقف خريد نفت اروپا، امارات، ژاپن و کره جنوبي و نصف شدن خريد نفت هند ممکن است صادرات نفت ايران در طي 6 ماه آينده تقريبا 1.5 ميليون بشکه در روز کاهش يابد.
به گزارش ايرنا به نقل از بلومبرگ، دور نخست تحريم هاي آمريکا عليه ايران پس از خروج اين کشور از برجام در حالي به اجرا گذاشته شده که ظاهرا طرفين تمايل چنداني به عقب نشيني از مواضع خود ندارند. تحريم ها عليه صنعت نفت ايران نيز از اوايل ماه نوامبر به اجرا گذاشته خواهد شد و به نظر
مي رسد که تاثير اين تحريم ها بزرگتر و گسترده تر از دور قبلي تحريم ها خواهد بود.
ترديدي نيست که دونالد ترامپ، در مورد ايران بيش از باراک اوباما سختگيري به خرج خواهد داد و هيچ خبري از افزايش مرحله به مرحله فشارها نخواهد بود. انتظار مي رود وارد کنندگان نفت ايران تا 5 نوامبر يعني زمان اجراي تحريم هاي نفتي خريد نفت از اين کشور را کاهش دهند.
اهميتي ندارد که دولت هاي اروپايي مخالف خروج آمريکا از برجام هستند. سياستمداران ممکن است براي تداوم صادرات نفت و گاز ايران تلاش کنند، اما اين شرکت ها هستند که از ايران نفت مي خرند، نه دولت ها. تهديد به محروم شدن از بازار و سيستم بانکي آمريکا کافي است که شرکت ها را مجاب به توقف خريد نفت از ايران کند و شرکت هاي کشتيراني و بيمه اي را از همکاري با صادرات نفت ايران باز دارد.
در ماه جولاي، صادرات نفت خام و ميعانات ايران 430 هزار بشکه در روز، يعني 15 درصد نسبت به ماه آوريل کاهش يافت و اين در حالي است که تحريم هاي نفتي هنوز اجرايي نشده است.
شرکت هاي رويال داچ شل و توتال خريد نفت از ايران را متوقف کرده اند. ساير پالايشگاه هاي اروپايي هم مطمئنا همين روند را در پيش خواهند گرفت. تا ماه جولاي خريد نفت اروپا از ايران حدود 220 هزار بشکه يعني 41 درصد کاهش يافت. بنابراين به صفر رسيدن خريد نفت اروپا از ايران تا ماه نوامبر چندان دور از ذهن نيست.
در ترکيه نيز مشابه همين اختلاف نظر ميان سياستمداران و شرکت ها وجود دارد. در حالي که وزير اقتصاد ترکيه گفته، تحريم هاي آمريکا لازم الاجرا نيست، اما خريد نفت شرکت توپراس از ايران نسبت به ماه آوريل 45 درصد کاهش يافته است.
در آسيا، که بزرگترين بازار نفت ايران به شمار مي رود، کره جنوبي از اواخر ماه جولاي خريد نفت خام و ميعانات ايران را متوقف کرده است.
ظاهرا فروش ميعانات ايران به امارات هم متوقف شده است. 2 محموله آخري ايران همچنان منتظر تخليه شدن هستند و شرکت ملي نفت امارات در حال پيدا کردن جايگزين هايي براي نفت ايران از الجزاير، گينه استوايي، آمريکا و روسيه است.
ژاپن هم مقاومتي در برابر
تحريم هاي آمريکا نخواهد کرد. هرچند مقامات ژاپني همچنان در حال مذاکره با همتايان آمريکايي خود هستند، اما شرکت ها انتظار ندارند بتوانند از
تحريم هاي ايران معاف شوند.

 


 ارجاع مناقشه گازي ايران و ترکمنستان به دادگاه بين المللي 

دولت ترکمنستان اعلام کرد که به پيشنهاد شرکت ملي گاز ايران، رسما حل مناقشه گازي با اين کشور را تسليم دادگاه داوري بين المللي کرده است.به گزارش مهر به نقل ازخبرگزاري ترند آذربايجان نوشت: با توجه به اينکه نمايندگان دولت ترکمنستان بعد از چندين مرحله مذاکره با نمايندگان ايراني نتوانستند موضوع بدهي قيمت گاز فروخته شده به تهران را حل و فصل کنند، عشق آباد تصميم گرفت به پيشنهاد ايران اين موضوع را به دادگاه داوري بين المللي ارجاع دهد تا آن مرجع قضايي بتواند يک راه حل عيني و قابل قبول براي حل اين بحران پيدا کند.
براساس اين گزارش، رئيس جمهوري ترکمنستان بعد از استماع گزارش نمايندگان شرکت ترکمن گاز براي عدم موفقت مذاکرات دوجانبه حل اختلاف، از پيشنهاد شرکت ملي گاز ايران براي ارجاع اين پرونده به داوري بين المللي استقبال کرد و دستور داد اسناد مثبته براي اثبات حق عشق آباد در اختيار آن دادگاه قرار گيرد.
ايران به سبب قطع يک طرفه گاز ترکمنستان به ايران به سبب بحران سرما و يخبندان سال 1395 و تا حدودي نيز به دليل تحريم هاي اقتصادي از پرداخت 1،8 ميليارد دلار به عشق آباد خودداري کرد.
ظاهرا از زمان ارجاع پرونده به ديوان تا صدور حکم حدود دو سال زمان مي برد و در اين مدت هيچ گازي از ترکمنستان به ايران صادر نخواهد شد.

 


 معادلات انرژي 

احداث اسکله نفتي 50 هزار تني در بندر چابهار
مدير برنامه‌ريزي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از اجرايي شدن پروژه توسعه انبار نفت چابهار به منظور افزايش ظرفيت ذخيره‌سازي سوخت در اين انبار خبر داد و گفت: تاکنون دو مخزن ذخيره‌سازي در اين انبار ساخته شده است.
به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، شهرام رضايي گفت: با توجه به ضرورت برچيده شدن اسکله‌هاي قديمي و رويارويي با مشکلاتي در پهلوگيري کشتي‌هاي حمل فرآورده‌هاي نفتي به دليل محدوديت اسکله موجود و آبخور کم آن، يک اسکله نفتي مستقل 50 هزار تني در بندر چابهار ساخته مي‌شود.
وي با اشاره به اين‌که هزينه‌هاي حمل جاده‌اي در مقايسه با حمل دريايي بسيار گران است و نياز منطقه نيز به صورت کامل از طريق جاده تامين نمي‌شود، افزود: محاسبات اقتصادي اين طرح انجام شده است و هم اکنون در مرحله تصويب‌خواهي قرار دارد.
مدير برنامه‌ريزي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تصريح کرد: تا زمان ساخت اسکله جديد، امکان بهره‌برداري از اسکله چندمنظوره شماره 5 بندر شهيد بهشتي چابهار و خط لوله مربوطه به صورت مشترک امکان‌پذير است.
وي تاکيد کرد: متناسب با طرح‌هاي توسعه‌اي بندر چابهار، افزايش ظرفيت ذخيره‌سازي در انبار نفت چابهار، دوباره در پايان برنامه ششم توسعه بررسي خواهد شد.

رئيس يک شرکت ذخيره‌سازي نفت:
تحريم ايران نوسان‌هايي شديد در قيمت نفت ايجاد مي‌کند
رئيس يک شرکت ذخيره‌سازي نفت پيش‌بيني کرد با توجه به ايجاد نوسان‌هاي شديد قيمت نفت به دليل تحريم‌هاي ضد ايراني، بي‌ثباتي بيشتري در انتظار بازارهاي جهاني خواهد بود.
به گزارش ايرنا به نقل ازشبکه خبري سي ان بي سي، ايلکو هوکسترا، مديرعامل شرکت وپک که در زمينه ذخيره‌سازي نفت فعاليت مي‌کند، اعلام کرد تحولات اساسي در صنعت کشتيراني و برنامه آمريکا براي وضع تحريم‌هاي نفتي ضد ايران به احتمال زياد سبب جهش‌هاي شديد در قيمت نفت در ماه‌هاي آينده مي‌شود.
وي گفت: با توجه به وضع تحريم‌هاي جديد و همچنين مقررات جديد کشتيراني، انتظار داريم نوسان بيشتري در بازار ايجاد شود، بنابراين، فرصت‌ها براي تجارت بيشتر خواهد شد.
در دوره پيشين تحريم‌هاي ضد ايران، حدود نيمي از صادرات روزانه 2 ميليون و 400 هزار بشکه نفت ايران کاهش يافته بود، اما کارشناسان باور دارند در دوره تحريم‌هاي جديد آمريکايي، کاهش توليد نفت ايران بسيار کمتر و شايد معادل نيمي از کاهش دوره پيشين باشد.
قيمت شاخص نفت خام برنت در پايان هفته گذشته 72 دلار و هفت سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا 65 دلار و 77 سنت بود.

 


 ميز خبر 

مجلس از نحوه واگذاري هلدينگ پتروشيمي باختر، تفحص مي کند
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تقاضاي تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري هلدينگ پتروشيمي باختر به بخش خصوصي موافقت کردند.
به گزارش ايرنا، در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي با 150 راي موافق، 29 راي مخالف و هشت راي ممتنع از مجموع 228 نماينده حاضر تقاضاي تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري هدلينگ پتروشيمي باختر به بخش خصوصي تصويب شد.
جلال محمودزاده نماينده مهاباد در مجلس شوراي اسلامي گفت: تقاضاي تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري هدلينگ پتروشيمي باختر به بخش خصوصي ابتدا با حضور وزير امور اقتصادي و دارايي در کميسيون اقتصادي مجلس بررسي و تصويب شد.
وي اظهار داشت: بررسي سوابق کاري و مالي سهامداران در ارتباط با واگذاري ها، بررسي عوامل دخيل در واگذاري و برنده اعلام شدن شرکت مذکور، بررسي ارقام واقعي اعلام شده هلدينگ در زمان واگذاري، بررسي ضرر و زيان وارده به منابع دولتي و بيت المال در اين واگذاري و نحوه فروش محصولات توليدي و قيمت آن از مهم ترين محورهاي اين تحقيق و تفحص است.
وي افزود: واگذاري 40 درصد سهام هلدينگ پتروشيمي باختر از طريق نامناسب اطلاع رساني و در سه روزنامه با تيراژ پايين انجام شد، 100 ميليارد تومان آن هم به صورت قسطي از سهام اين هلدينگ به فروش رسيد و برادران «ن» 100 ميليارد سهام را به صورت قسطي خريدند که ارزش واقعي اين 100 ميليارد، چهار تا پنج هزار ميليارد تومان است.
وي گفت: ظاهرا اين کار زير زبانشان مزه کرده و خواهان افزايش 11 درصدي سهم هلدينگ خود شده اند که باعث اعتراض گسترده سهامداران شده است.وي از نمايندگان مجلس خواست با راي به اين تحقيق و تفحص، وضعيت اين واگذاري را بررسي کنند.

بابت بيمه خسارت گاز
شرکت ملي گاز حدود 15 ميليارد تومان از مشترکان دريافت کرده است
يک نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت که شرکت ملي گاز در سال 1395 حدود 15 ميليارد تومان از مشترکان بابت بيمه خسارت گاز دريافت کرده است. اقدامي که بدون مصوبه قانوني مجلس بوده و طبق گزارش ديوان محاسبات تخلف محسوب مي‌شود، لذا بايد اين مبالغ به مردم بازگردانده شود.
به گزارش ايسنا، غلامرضا کاتب در جلسه علني مجلس در توضيح سوالش از وزير نفت درباره علت دريافت غيرقانوني مبالغي در تعرفه گاز مصرفي مشترکين، گفت: وزارت نفت در سال 1395 اقدام به دريافت مبالغي در قبوض گاز مشترکين تحت عنوان بيمه خسارت گاز کرده که بررسي‌ها نشان مي‌دهد در اين سال‌ها شرکت گاز عملکردي در اين باره نداشته و حتي در يکي از سال‌هاي گذشته از ميان شرکت‌هاي بيمه شرکت‌کننده در مناقصه، برنده‌اي وجود نداشته است. به عبارت ديگر عملا قراردادي ميان شرکت گاز و شرکت‌هاي بيمه براي پرداخت خسارت منعقد نشده
است.
وي گفت: شرکت گاز در سال 1394 براساس قانون بودجه در قبوض مشترکين گاز مبلغ يک هزار تومان جهت بيمه خسارات مالي و جاني اعم از فوت، نقص عضو و جبران هزينه‌هاي پزشکي ناشي از انفجار و آتش‌سوزي دريافت کرده که در سال 1395 مجددا اين مبالغ در قبوض مشترکين بدون مصوبه قانوني لحاظ شده است، يعني در سال 1395 حدود 15 ميليارد تومان را شرکت ملي گاز از مشترکان بابت خسارت بيمه پول دريافت کرده که طبق گزارش ديوان محاسبات تخلف محسوب شده و بايد طبق راي ديوان اين مبالغ به مردم بازگردانده شود، لذا وزير توضيح دهد که آيا اين اتفاق رخ داده است يا نه؟
نماينده گرمسار در پاسخ به اين پرسش که چرا برخوردي با متخلفان صورت نگرفته است، گفت: چه‌طور وقتي مردم تخلفي را انجام مي‌دهند با آنها برخورد مي‌شود، اما مسئولان متخلف تحت مجازات قرار
نمي‌گيرند.
کاتب ادامه داد: اکنون وضعيت شرکت‌هاي مرتبط با گاز، برق و آب به گونه‌اي شده به محض ورود مشکل صحبت از افزايش قيمت مي‌کند اين آسان‌ترين راه است، اما بهترين شيوه‌ي مديريتي نيست، چرا بايد هزينه‌هاي سربار شرکت‌ها را مردم پرداخت کنند، چرا وقتي تصويب شد که شرکت‌ها هزينه‌هايشان را کاهش داده و بهره‌وري را افزايش دهند، اين اتفاق
رخ نداد.
وي با بيان اين‌که امروز کشور گران اداره مي‌شود و هزينه شرکت‌هاي دولتي بالاست، گفت: مديريت کاهش هزينه نداريم. نبايد مردم از جيب‌شان هزينه‌هاي سرباري شرکت‌ها بدهند.
وي تاکيد کرد: شرکت ملي گاز بايد به هر طريقي پول مردم را برگرداند اين حق‌الناس است شرکت گاز اجازه اين کار را نداشت.

زنگنه:
توتال به صورت رسمي ايران را ترک کرد
وزير نفت گفت: شرکت توتال به صورت رسمي قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي را ترک کرده است.
به گزارش خانه ملت، بيژن نامدار زنگنه وزير نفت درباره آخرين وضعيت قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي، گفت: توتال به صورت رسمي قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي را ترک کرده و بيش از دو ماه است که اعلام کرده از قرارداد خارج مي شود.وزير نفت درباره جايگزين شرکت فرانسوي توتال در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي تصريح کرد: در حال حاضر فرآيند جايگزيني شرکت ديگري در حال انجام
است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي