جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5914


ده کشته و پنج مصدوم در انفجار واحد مسکوني شهرک شهيد رجايي مشهد


خبر


سرمقاله

روحاني:
راه امام (ره) مي تواند منجي کشور باشد


اردوغان: ملت ترکيه متعهد به مبارزه با حملات اقتصادي هستند


آمريکا : کمک اتحاديه اروپا به ايران حامل پيام بدي بود


پيشنهاد بن سلمان به بشار اسد در رابطه با ايران

معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد:
شاهد تنش هاي خطرناکي در سوريه هستيم


آمريکا جديدترين بمب هسته‌اي چند کاره خود را آزمايش کرد


ابراز تاسف سئول از لغو سفر پامپئو به کره شمالي


کره جنوبي تحريم‌ها عليه پيونگ‌يانگ را نقض مي‌کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ده کشته و پنج مصدوم در انفجار واحد مسکوني شهرک شهيد رجايي مشهد 

انفجار آبگرمکن منزل مسکوني و ريزش کامل سه ساختمان مسکوني در خيابان پورسينا مشهد جان‌ 10 نفر را گرفت. 5 نفر در اين حادثه در بيمارستان بستري هستند و 6 نفر از اين افراد در محل حادثه و 4 نفر ديگر در مرکز درماني به دليل شدت جراحات وارد شده، فوت کردند.


 خبر 

 خروج 53 شرکت خارجي از بازار ايران؛ فرانسه و آلمان پيشتاز شدند

تاکنون 53 شرکت بين‌المللي اروپايي، آسيايي و آمريکايي بازار ايران را ترک کرده‌اند و يا فعاليت خود را به حالت تعليق درآورده‌اند.

شمار شرکت‌هايي که تحت تاثير بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه اقتصاد ايران، از بازار ايران خارج شده يا قراردادهاي خود با صنايع اين کشور را لغو يا تعليق کرده‌اند به 53 مورد رسيد.

به گزارش عصرايران به نقل از يورونيوز، در پي خروج يکجانبه آمريکا از توافق هسته‌اي قدرت‌هاي جهاني با ايران و بازگشت موج تحريم‌هاي متوقف شده ايم کشور عليه ايران، تاکنون 53 شرکت بين‌المللي اروپايي، آسيايي و آمريکايي بازار ايران را ترک کرده‌اند و يا فعاليت خود را به حالت تعليق درآورده‌اند.اين شرکت‌ها در 8 صنعت عمده ايران از جمله نفت، حمل و نقل، خودرو، بانک و بيمه، برق، هواپيمايي، معدن و فلزات و فناوري ارتباطات فعال بوده‌اند. در اين ميان صنعت نفت ايران بالاترين سهم را از تعداد اين شرکت‌ها داشته و صنايع حمل و نقل و خودرو در رتبه‌هاي دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

روسيه: آمريکا، انگليس و فرانسه آماده حمله به سوريه مي شوند

سخنگوي وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که کشورهاي آمريکا، انگليس و فرانسه آماده حمله جديدي به سوريه مي شوند و براي اين منظور ناو يواس.اس سوليوانز و بمب افکن بي-1 آمريکا وارد خليج فارس و پايگاه هوايي قطر شدند.به گزارش ايرنا از وزارت دفاع روسيه، ايگور کوناشنکوف افزود: اين حمله به بهانه واهي استفاده از سلاح شيميايي تدارک ديده شده است.

وي توضيح داد:شرکت خصوصي «اوليو» انگليس تروريست ها را آموزش داده است تا با مواد سمي در ادلب دست به صحنه سازي حمله شيميايي بزنند.


 سرمقاله 

رکود آگاهي، يا بحران منافع ملي

حميدرضا عسگري

زماني را در خاطر داريم که اگر دشمنان و مخالفان خارجي درمورد ايران تصميم يا موضعي جدي اتخاذ مي کردند، تريبون هاي رسمي کشور مخالفت خود را با آن اعلام و موضع ملت را مقابله با اظهارات مقامات و رسانه هاي خارجي اعلام مي کردند. اما امروز اين ملاک تشخيص نيز دچار تناقض شده است. در پاره اي از مسائل سياست خارجي همچون ارتباط با اروپا يا مسئله برجام مشاهده مي کنيم که آمريکا و اسرائيل و عربستان مخالفت علني خود را با افزايش تعاملات و مراودات اروپا با ايران را اعلام مي کنند، و از سوي ديگر در داخل کشور نيز برخي، همان مخالفت هاي مطرح شده را بازگو و به تخريب عملکرد دستگاه ديپلماسي کشور و دولت مي پردازند.

بيان انتقادات و نظرات براي تمام اقشار کشور آزاد است، اما در تمامي مناسبات و ملاحظات سياسي، بايد منافع ملي ايران در اولويت قرار گيرد. به اين معنا که اگر فردي يا جرياني مخالف روش ها و سياست هاي اجرايي است اشکالي ندارد، اما نبايد سليقه شخصي و يا حزبي خود را برتمام مردم کشور تعميم دهند و نظرات خود را موضع حق و فصل الخطاب بدانند!

درمسئله رژيم حقوقي درياي خزر ديديم که جنجال هايي به پا شد که نمونه عيني آن را شبکه هاي معاند جمهوري اسلامي پوشش مي دادند. هرچه دستگاه ديپلماسي کشور و روساي قوه مجريه و مقننه اعلام کردند که بحثي از تقسيم و سهم بندي خزر درکار نبوده، فايد نداشت و نتيجه آن شد که آب به آسياب دشمن ريختيم.

حال بحث بسته حمايتي 50 ميليون يورويي اروپا مطرح شده و شاهد شانتاژهاي تبليغاتي بسياري پيرامون اين مسئله هستيم. منتقدان، دريافت اين بسته را عامل تحقير ايران و مصداق دادن شکلات در برابر الماس مي دانند و آن را وجه المصالحه دولت در پايبندي به برجامي مي دانند که هيچ يک تعهدات آن از سوي غرب اجرايي نشده است! . اين درحالي است که اين بودجه هيچ ربطي به بسته اقتصادي پيشنهادي اروپا که قرار است در چارچوب برجام ارائه شود، ندارد.

جداي اين مسائل، گويا برخي جريان ها درکشور نسبت به وضعيت فعلي جامعه آگاهي کافي ندارند يا چشم بر بحراني بودن فضاي اجتماعي بسته اند. اينکه آمريکا درمورد برجام بدعهدي کرده است، امري حقيقي و غيرقابل کتمان است. اما بايد به حدي از شعور و بينش سياسي برسيم تا متوجه شويم امروز سياست خارجي آمريکا تقابل با اروپا را نيز شامل مي شود. نمي توان از اروپايي ها توقع معجزه داشت، چرا که آنها خود درگير چالش ها و موانعي هستند که ترامپ براي محدودسازي تجارت و سياست آنها به کاربسته است.

به عبارتي ديگر امروز حفظ برجام براي اروپا و ايران جنبه حيثيتي و حياتي پيدا کرده است. کافي است اين سئوال را از خود بپرسيم که اگر اروپا نيز همچون آمريکا، اسرائيل و عربستان در مقابل ما قرارگيرد و همچون دوره هاي قبل در انزواي بين المللي قرار گيريم، با توجه به بحران اقتصادي- اجتماعي که امروز درکشور حاکم است، چه بايد مي کرديم. از کدام روزنه اقتصادي بايد تنفس مي کرديم تا سرپا بمانيم.

بحث مقاومت و ايستادگي به عنوان ارزش هاي نظام و انقلاب امري پذيرفته است، اما خراب کردن پل هاي پيش رو و نابود کردن مسير برگشت امري غيرعقلاني است. راه هاي فراواني براي مخالفت، رقابت و انتقاد از اقدامات و تصميمات اجرايي وجود دارد، اما نبايد ازدورن کشور صدايي، هم نوا با جريان دشمنان و معاندان ايران شنيده شود.

ريشه و علت تخصيص اين بسته حمايتي باز مي گردد به بيانيه مشترکي که در 16 آوريل 2016 ،رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا و وزير امور خارجه ايران در تهران امضا کردند ، که ناظر بر همکاري ميان طرف‌هاي ايراني و کميسيون اروپا به‌عنوان بازوي اجرايي اتحاديه اروپا است. اين همکاري‌ها پيرو تبادل هيأت‌هاي بلند پايه ميان طرفين وارد مراحل اجرايي در حوزه‌هاي مختلف مانند حوزه کشاورزي، مهاجرت، صنعت و آموزش عالي شده است.

از سوي ديگر خانم موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز اعلام کرده است در مرحله اول اين بسته حمايتي، کميسيون اروپا 18 ميليون يورو، شامل 8 ميليون يورو براي حمايت فني از چالش‌هاي محيط زيستي و 2 ميليون يورو براي کاهش آسيب‌هاي اجتماعي مواد مخدر و8 ميليون يورو جهت افزايش و بهبود وضعيت فعاليت‌هاي بخش خصوصي و به ويژه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط ايراني تخصيص داده مي‌شود.

حال چرا بايد اين حمايت اروپا را در قالب برجام دانسته و آن را ارزان فروختن منافع ملي کشور قلمداد کنيم، جاي تامل دارد. اشکال کار اينجاست که بيان چنين مواضعي علاوه بر تخريب دولت در وضعيت بحراني فعلي، موجب سلب اعتماد عمومي نسبت به کليت مديريت کشورمي گردد.

hamidasgari2020@yahoo.com


  روحاني:
 راه امام (ره) مي تواند منجي کشور باشد 

 
رييس جمهوري سراسر وجود و کلام امام راحل را اميد به آينده عنوان کرد و گفت: راه ايشان امروز مي تواند منجي کشور باشد، همه بايد به هم ياري برسانيم و تنها گذاشتن دولت و در اين فکر بودن که کسي مي تواند حساب خود را از حساب دولت جدا کند، اشتباهي نابخشودني است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني و هيات وزيران در دومين روز از هفته دولت با حضور در مرقد مطهر بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي با آرمان هاي حضرت امام خميني (ره) تجديد ميثاق کردند.

رييس جمهوري در اين مراسم اظهارداشت: در شرايط فعلي کشور، منطقه و جهان ضروري است بار ديگر کلام، راه و سيره ايشان را بازخواني کنيم.

امام سراسر وجودش اميد به آينده بود

روحاني ادامه داد: امام بزرگوارمان راه و سيره اميد را به همه ما آموخت و سراسر وجود و کلامش اميد به آينده بود.

وي تاکيد کرد: اگر اين روحيه اميدوارانه ايشان وجود نداشت، نمي توانست با ياران اندکي نهضت بزرگ و عظيمي را آغاز کند.

وي يادآور شد: اگر امام خميني (ره ) اميدوار نبود، نمي توانست 10 ماه حبس و حصر را با کمال نشاط و سر زندگي طي و 14 سال تبعيد را تحمل کند.

رييس دولت دوازدهم افزود: اگر او اميدوار نبود، نمي توانست انقلاب را از معبرهاي خطرناک بويژه در سال هاي اوليه عبور دهد و تجاوز متجاوزين از سرزمين ما دفع و رفع کند و بتواند همانگونه که انقلاب را رهبري کرد براي نظام هم معماري بزرگ باشد.

رييس جمهوري ادامه داد: در سايه حُسن ظن به خداوند و مردم توانست همواره اميدوارانه حرکت کند و در سايه حُسن ظن به رحمت خداوند و نصرت خداوند و حُسن ظن به اين که هيچگاه نبايد از رحمت او مايوس بود، همواره اين سيره را در مسير و راهش قرار داد.

روحاني همچنين گفت: از طرف ديگر باور ايشان به خدمت مردم و ايمان به توانمندي ملت بزرگ ايران و حُسن ظن به ملت بود و در همه مشکلات و سختي ها بعد از خداوند، دست ايشان به سوي ملت خودش دراز بود و از مردم استمداد مي خواست و بار سنگين ادامه راه انقلاب را به دوش کشند.

وي تصريح کرد: او مي دانست ملت بزرگ ايران با فرهنگ کهن، ايمان به خدا و روحيه ايثار مي توانند به خوبي از همه مشکلات عبور کنند و او هيچگاه نگفت همه با من، او هميشه گفت همه با هم.

خواستارحضور همه اقشار، اقوام و افکار و سلايق در کنار هم

رييس جمهوري اظهار داشت: او خواست تا همه اقشار، اقوام و افکار و سلايق در کنار هم باشند و همه جمعيت ها و نهادها در کنار يکديگر و همه مردم براي رسيدن به اهداف بلندشان در کنار يکديگر قرار گيرند.

روحاني خاطرنشان کرد: امروز يکي از روزهاي مشکل و سخت کشور عزيز ايران در برابر توطئه دشمنان و بيگانگان است اما راه امام خميني (ره) مي تواند منجي کشور و مردم باشد.

وي افزود: همانطور که تکيه امام راحل به مردم بود، تکيه خلف صالح او، رهبر معظم انقلاب هم بر مردم است و امروز روزي نيست که بخواهيم باري که به دوش داريم را به دوش ديگري بيافکنيم.

تنها گذاشتن دولت در مشکلات اشتباهي نابخشودني است

رييس قوه مجريه تاکيد کرد: همه بايد به هم ياري برسانيم و تنها گذاشتن دولت و در اين فکر بودن که کسي مي تواند حساب خود را از حساب دولت جدا کند، اشتباهي نابخشودني است.

روحاني گفت: نهاد روحانيت و دين و نهاد دولت در کنار يکديگر هستند و حاکميت، دولت و نظام نمي توانند از هم فاصله داشته باشند.

وي ادامه داد: فقاهت و ولايت، حوزه هاي علميه و روحانيت از آغاز انقلاب در کنار دولت بودند و دولت نيز در راه ارشادات آنها حرکت کرده است.

رييس جمهوري خاطرنشان کرد: هيچ کس نمي تواند به دريا قدم بگذارد و انتظار داشته باشد که پاي وي خيس نشود يا بدتر، پايش را در دريا بگذارد و نسبت به خيس شدن پاي خود منکر شود.


 اردوغان: ملت ترکيه متعهد به مبارزه با حملات اقتصادي هستند 

 رويترز :رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه اعلام کرد تعهد و قاطعيت مردم ترکيه تضمين مورد نياز براي مبارزه با حملات انجام شده عليه اقتصاد ترکيه است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در بيانيه‌اي به مناسبت سالگرد نبرد ملازگرد در سال 1071 گفت: امروز که ما در حال خنثي کردن حملات عليه اقتصاد کشورمان هستيم بزرگترين تضمين ما تعهد و قاطعيت هر يک از مردم ترکيه است که به دنبال حفظ استقلال و آينده کشور هستند.وي ادامه داد: هيچکس نمي‌تواند ترکيه را از دستيابي به اهداف تعيين شده در سندهاي 2023، 2053، 2071 باز دارد.نبرد ملازگرد يکي از مهمترين نبردها در تاريخ جهان بوده که از پيروزي‌هاي مهم اسلام بر مسيحيت به شمار مي‌رود.


 آمريکا : کمک اتحاديه اروپا به ايران حامل پيام بدي بود 

 
رويترز :رئيس کارگروه بررسي مسائل ايران با بيان اينکه کمک اتحاديه اروپا به ايران حامل پيام اشتباهي بوده است، از کمک 20.7 ميليون دلاري اتحاديه اروپا به تهران، انتقاد کرد.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، برايان هوک، رئيس کارگروه بررسي مسائل ايران در بيانيه‌اي کمک ماليات دهندگان اروپايي به ايران را باعث تداوم‌بخشي به‌ توان اين کشور براي اهمال در قبال نيازهاي مردم و مانع از تغيير در سياست‌هاي ايران خواند.وي در ادامه اين بيانيه با ادعاي اين که مردم ايران با فشارهاي اقتصادي مواجهند، گفت که آمريکا و اتحاديه‌ اروپا بايد در جهت يافتن راه حل دائمي براي حمايت از مردم ايران و پايان دادن به آن‌چه آن را تهديدهاي بي‌ثبات‌کننده منطقه‌اي و جهاني ايران خواند، با يکديگر همکاري کنند.

اتحاديه اروپا براي کاهش تاثيرات تحريم‌هاي ضدايراني آمريکا، مبلغ 18 ميليون يورو (20.7 ميليون دلار) به ايران کمک مالي کرد.


 پيشنهاد بن سلمان به بشار اسد در رابطه با ايران 

 
ايسنا :يکي از نمايندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان اعلام کرد که وليعهد عربستان پيشنهادي در رابطه با ايران و حزب‌الله به رييس جمهور سوريه داده است، اما رييس جمهور سوريه اين پيشنهاد را نپذيرفته است.نواف الموسوي، نماينده حزب‌الله لبنان در پارلمان اين کشور در گفت‌وگو با شبکه الميادين، گفت: يکي از فرستادگان سعودي کمتر از سه ماه پيش پيشنهادي از سوي محمد بن سلمان، وليعهد عربستان سعودي به بشار اسد، رييس جمهور سوريه داد.اين پيشنهاد براين اساس بود که بشار اسد بدون هيچ اصلاحات قانوني تا آخر عمر مي‌تواند در حکومت باقي بماند و عربستان هم سوريه را بازسازي مي‌کند بدون اين‌که دولت سوريه حتي يک ريال پرداخت کند، اما در مقابل بايد سوريه روابطش با حزب‌الله لبنان و ايران را قطع کند.الموسوي افزود: پاسخ بشار اسد به اين پيشنهاد ‌آشکار بود و او اين پيشنهاد را نپذيرفت.وي ادامه داد که رييس جمهور سوريه مقاوم است و محور مقاومت قطب نماي سوريه و فلسطين خواهد ماند.


 معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد:
 شاهد تنش هاي خطرناکي در سوريه هستيم 

 
سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد، تهديدات تنها زباني است که آمريکا در حال حاضر به آن حرف مي‌زند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه روسيا اليوم، معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد، تهديدات تنها زباني است که آمريکا در حال حاضر به آن حرف مي‌زند.ريابکوف به خبرگزاري اسپوتنيک گفت: روسيه شاهد اظهارات جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا بود و دريافت که تهديدات تنها زباني است که آمريکا به آن حرف مي‌زند.

معاون وزير خارجه روسيه تاکيد کرد: مسکو به همکاري با دمشق ادامه خواهد داد از جمله در زمينه بازگرداندن آوارگان به منازل‌شان.

ريابکوف تصريح کرد: اين حقيقت که غرب هيچ تمايلي به مشارکت در اين کار ندارد ثابت مي‌کند که آنها اهداف ديگري دارند که همان ادامه حمله به سوريه با استفاده از هر راهي و بهانه‌هاي جديد براي طرح مساله تغيير نظام و قدرت در دمشق است. هيچ مساله جديدي در اين باره وجود ندارد ما آماده اين حوادث هستيم و آماده برملا کردن آنهاييم. به نظر مي‌رسد آمريکايي‌ها از تاريخ درس نمي‌گيرند و اکنون شاهد تنش خطرناک ديگري هستيم.


  آمريکا جديدترين بمب هسته‌اي چند کاره خود را آزمايش کرد 

پايگاه آمريکايي نشنال اينترست گزارش کرد يک بمب‌افن رادار گريز مدل B-2 نيروي هوايي آمريکا اقدام به پرتاب آزمايشي يک نوع ارتقا يافته از بمب هسته‌اي مدل B61 کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه نشنال اينترست در اين مدل از بمب هسته‌اي B61 با کارکرد چندگانه دقت ارتقا پيدا کرده و چندين گزينه حمله در يک بمب واحد ادغام شده و در عين حال دورنماي راهبردي مربوط به امکانات ماموريتي سلاح‌هاي هسته‌اي در آن دچار تغييراتي شده است.بمب هسته‌اي B61 مهم‌ترين و رايج‌ترين سلاح هسته‌اي در زرادخانه هسته‌اي آمريکا است. آزمايش اين بمب بدون بارگيري آن با مواد هسته‌اي بوده و تنها قابليت‌هاي نرم‌افزاري و هدف يابي بمب با برخي مسائل فني غير هسته‌اي آن تست شده است.


 ابراز تاسف سئول از لغو سفر پامپئو به کره شمالي 

 کره‌جنوبي با ابراز تاسف از تصميم آمريکا براي لغو سفر مايک پامپئو به کره‌شمالي اعلام کرد، تداوم ديپلماسي مهمترين راهکار حل بن‌بست هسته‌اي با پيونگ‌يانگ است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، بيانيه وزارت خارجه کره‌جنوبي ساعاتي پس از آن منتشر شد که رئيس‌جمهوري آمريکا سفر مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا به کره‌شمالي را بابت آنچه فقدان پيشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته‌اي دانست، به تعويق انداخت.

رئيس‌جمهوري آمريکا همچنين گفت مذاکرات هسته‌اي با کره‌شمالي با عدم حمايت از جانب چين به مانع خورده است. اين متحد اصلي کره‌شمالي با ايالات متحده دعواي تجاري دارد.


 کره جنوبي تحريم‌ها عليه پيونگ‌يانگ را نقض مي‌کند 

 آمار گمرکي کره جنوبي نشان مي‌دهند که سئول يک ميليارد وون معادل 893 ميليون دلار مواد تحريم‌شده را به کره شمالي ارسال کرده است. اين مساله نگراني‌هايي را درباره احتمال متشنج شدن روابط اين کشور با آمريکا برانگيخته است.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري رويترز، کره جنوبي در تلاش است تا همکاري‌هاي خود را با کره شمالي افزايش دهد و اين در حالي است که آمريکا در راستاي هدف خلع سلاح هسته‌اي از شبه جزيره کره، همچنان پيونگ‌يانگ را تحت فشار قرار داده و خواستار ادامه تحريم‌ها عليه کره شمالي شده است.

بر اساس داده‌هاي گمرک که از سوي چيونگ يانگ سئونگ، قانونگذار اپوزيسيون کره جنوبي منتشر شده، سئول در ماه‌هاي ژوئن و ژوئيه، حدود 113 تن مواد و تجهيزات را شامل فولاد، مس، نيکل و آب‌گرمکن، به کره شمالي ارسال کرده است.


 يك نكته از هزاران 

 انجمن مددکاري اجتماعي ايران با اشاره به نبود روند دقيق ثبت آمار خودکشي در کشور، اعلام کرد: روند خودکشي در ايران رقمي در حدود 5 تا 7 مورد در هر 100 هزار نفر را نشان مي‌دهد. اما معمولا آمار‌هاي اين حوزه دقيق نيست؛ چرا که ممکن است دليل مراجعه به بيمارستان، به دنبال نوع نگاه اجتماعي نسبت به خودکشي يا استفاده از خدمات بيمه‌اي مطرح نشود. به همين دليل معمولا آمار اقدام به خودکشي حداقل سه برابر بيشتر از تعدادي است که اعلام مي‌شود.

نکته اصلي در اينجا عدم وجود اطلاعات دقيق از سوي مراجع ذي صلاح مي باشد. اگر پزشکي قانوني يا مراکز درماني پس از دريافت اطلاعات دليل و آمار خودکشي را به طور کامل اعلام کنند، قطعا با اطلاعات به دست آمده مي توان براي جلوگيري از وقوع چنين آفتي، برنامه ريزي و سياستگذاري کرد.

افسوس که ما حاضريم واقعيت معضلات اجتماعي را به سبب مصلحت انديشي بي جا، پنهان کنيم اما برنامه اي براي کاهش آن يا آموزش هاي اجتماعي انجام نمي دهيم.


 ميز خبر 

 آمريکا: اگر اسد از سلاح شيميايي استفاده کند، باز هم سوريه را مي‌زنيم

خبرگزاري بلومبرگ به نقل از منابع گزارش داد، ايالات متحده به روسيه هشدار داده است که اگر بشار اسد و دولتش از تسليحات شيميايي در سوريه استفاده کنند، مجددا آماده است تا به اين کشور حمله کند.به گزارش ايسنا، به گفته منابع بلومبرگ، اين پيام هشدارآميز روز پنج‌شنبه حين ديدار جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا با نيکولاي پاتروشف، همتاي روسش در نشست ژنو منتقل شد.

اين خبرگزاري مدعي شد، واشنگتن "اطلاعاتي در اختيار دارد مبني بر اينکه بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه احتمالا همزمان با تلاش براي کنترل مجدد بر يکي از آخرين مناطق تحت کنترل شورشيان اين کشور از تسليحات شيميايي استفاده مي‌کند."

لغو بيش از 200 ميليون دلار از کمک‌هاي آمريکا به فلسطين

دولت دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا بيش از 200 ميليون دلار از کمک‌هاي مالي اين کشور به تشکيلات خودگردان فلسطين در کرانه باختري و نوار غزه را کاهش داد؛ اقدامي که تشکيلات خودگردان آن را "باج خواهي آمريکا" خوانده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز عربي، يک مسئول در وزارت خارجه آمريکا اظهار داشت: مبلغي که به عنوان کمک‌ اقتصادي در سال مالي 2017 به نوار غزه و کرانه باختري اختصاص يافته بود، بنا بر دستورات ترامپ براي پروژه‌هايي در ديگر مکان‌ها استفاده خواهد شد.چند ماه پيش هم آمريکا 65 ميليون دلار از کمک خود به دفتر امدادي سازمان ملل به فلسطينيان را قطع کرده بود.

الاخبار فاش کرد

درخواست رسمي دمشق از حزب‌الله لبنان براي ماندن در سوريه

يک روزنامه لبناني از درخواست رسمي رهبران سوريه از حزب الله لبنان براي ماندن در اين کشور براي مدتي ديگر خبر داد.به گزارش ايسنا، روزنامه الاخبار لبنان نوشت، حزب الله درخواستي رسمي از رهبران سوريه درباره لزوم ماندن نيروهايش در سوريه براي مدتي ديگر حتي پس از اتمام عمليات در مناطق شمال غربي و شمال شرقي اين کشور دريافت کرد.اين روزنامه در ادامه فاش کرد، حزب الله اقدامات داخلي را جهت برنامه‌ريزي براي ماندن نه چندان کوتاه مدت نيروهايش در سوريه در پيش گرفته است.


 خبــــر 

 احياي يک ناوگان غيرفعال نيروي دريايي آمريکا براي مقابله با روسيه

نيروي دريايي آمريکا رسما يک فرماندهي دريايي مربوط به دوران جنگ سرد خود را که براي مدت چند دهه به منظور مقابله با دشمنانش در آب‌هاي آمريکاي شمالي به آن متکي بود، مجددا فعال ساخته است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه سي‌ان‌ان، اين جديدترين مورد از اقدامات واشنگتن در راستاي مهار توسعه اقدامات نظامي مسکو است.

رسانه‌هاي غربي گزارش مي‌دهند که فعاليت زيردريايي‌هاي روسيه در اقيانوس اطلس افزايش پيدا کرده است.اين واحد فرماندهي موسوم به ناوگان دوم در نورفولک ايالت ويرجينيا در سال 2011 غيرفعال شد اما قرار است مجددا با به‌ کارگيري کشتي‌ها، هواپيماها و نيروهاي تفنگدار دريايي به هدف عمليات‌هاي بالقوه در ساحل شرقي و حوزه اطلس شمالي، جايي که ذوب يخ‌هاي قطب شمال رقابت را در آن بر سر منابع طبيعي تشديد کرده، فعال شود.

حمله انتحاري در شرق افغانستان با 3 کشته

در جريان حمله انتحاري در شرق افغانستان و در نزديکي کميسيون انتخابات اين کشور که ده‌ها معترض نيز تجمع کرده بودند، دست کم سه تن کشته شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، معترضان در حمايت از يک کانديداي پارلماني که توسط مقام‌هاي کميسيون انتخاباتي رد صلاحيت شده بودند، در نزديکي اين کميسيون واقع در جلال آباد تجمع کرده بودند که يک عامل انتحاري خود را منفجر کرد و سه تن را کشت.هشت تن ديگر نيز در اين حمله زخمي شده‌اند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

پايداري و آموزش عالي: يک مطالعه موردي در نقشه رو به عقب

بدين ترتيب در سلسله کنفرانس هاي ساليانه در طول اين مدت، نتيجه يک توافق خوشحال کننده بين تعهد IAU براي توسعه پايدار، منابع در مطالب مربوط به قسمتي ازيک عضو IAU و تأييديه يک دهه ملل متحد درمورد آموزش براي توسعه پايدار قرار است درسال 2005 صورت گيرد. IAU موافقت کرد که شصت وششمين اجلاس هيأت مديره در پراگ برگزار وسازماندهي شود، يک کنفرانس عمومي در مورد آموزش براي يک آينده پايدار، برهم افزايي يک اجلاس از GHESP و نمايندگان کشورهاي درحال توسعه در داخل برنامه هم ديده مي شود.

ساير گروه هاي کاري درکار

سياست اتصال دست آوردها با رويکرد به صورت سيستماتيک براي هرگروه کاري کاربردي مي شود. هرگروه دستورکار خودرا پيرامون رويدادها وموضوعات که خودشان آژانس ها را براي آموزش عالي فعال (بسيج) ميکنند سازماندهي مي نمايند. بدين ترتيب گروه کاري درمورد آموزش عالي وتوسعه پايدار هدف هاي دوگانه را براي پيش بردن طرح عملياتي GHESP و تدارک اجلاس پراگ تصويب کردند.

گروه کاري درمورد بين المللي کردن آموزش عالي با يک پارچه کردن تحقق هاي کنفرانس ليون و تدارک براي اجلاس WCHE+5 يونسکو قراراست درجون 2003 تشکيل شود ازدبيرکل خواسته شد بود تا رياست يک مشاورت در سازمان هاي مردم نهاد (NGOs) آموزش عالي درمورد جهاني شدن و بين المللي کردن به عهده بگيرد و بعداً ، از انجمن دعوت شده بود تا آمادگي يک گزارش زمينه در مورد بين المللي کردن براي اجلاس هاي جهاني را عهده دار شود. اين دعوت ايده اولين بررسي جهاني درمورد بين المللي کردن مؤسسات آموزش عالي را که تا به حال يافته هاي آن به عنوان ورودي براي گزارش زمينه مي توانست درخدمت باشد برانگيخت. بدين ترتيب بين المللي کردن مؤسسات آموزش عالي: اقدامات و اولويت ها: گزارش بررسي IAU براي اعضا درمارس سال 2004 توليد و منتشر شد. يافته هاي آنها نه تنها بخشي از گزارش زمينه IAU براي يونسکو بودند، بلکه آنها همچنين انجام کارما در آينده را ادامه مي دهند.

با نزديک ترين اتصال صورت گرفته براي تأثيرگذاري جهاني شدن روي آموزش عالي، وضعيت IAU درمورد توسعه ها در ارتباط با موافقت عمومي تجارت مربوط به خدمات (GATS) هم ظهور پيداکرده است. با امضاي بيانيه اي مشترک در سال 2001 درمورد GATS و آموزش عالي، که توسط سه سازمان عضو IAU تهيه شده ((EUA، انجمن دانشگاه هاوکالج هاي کانادا(AUCC)، شوراي انجمن درمورد آموزش ACE))، شورا براي اعتبار سنجي آموزش عالي (CHAE) با IAU موافقت کردند تا با اين انجمن ها درمورد تعميق بيانيه جديد تحت عنوان مشارکت کيفيت آموزش عالي در آنسوي مرزها کار را ادامه دهند. کميته اجرايي وتمامي هيأت مديره بيشتر به صورت مستقيم درمورد کاردبيرخانه در اين سطح مورد مشاوره قرارگرفتند.IAU درحمايت ازاين چهارانجمن(AUCC،ACU،CHEA وIAU) توزيع وسيعي ازاين پيش نويس بيانيه را به عهده گرفت و انجام داد وهمکاري مشاوره ه اي روي اين تجديدنظر به عمل آورد. مشاوره ها انتظار مي رفت در آخر پاييز 2004 به پايان برسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي