جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5914

خودخواهي، آفت بزرگ وزنه برداري
زمان برخورد با ورزشکارسالاري فرا نرسيده است؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 خودخواهي، آفت بزرگ وزنه برداري
 زمان برخورد با ورزشکارسالاري فرا نرسيده است؟ 

 در کنار رکوردشکني و درخشش فوق‌العاده سهراب مرادي، بار ديگر تک‌روي‌هاي کيانوش رستمي چهره زشتي از ورزشکار سالاري در وزنه برداري را به نمايش گذاشت.رقابت‌هاي وزنه‌برداري دسته 94 کيلوي بازي‌هاي آسيايي 2018 اندونزي با قهرماني سهراب مرادي به اتمام رسيد. همانطور که پيش‌بيني مي‌شد او با درخشش فوق‌العاده توانست مدال طلاي اين دسته را به خود اختصاص دهد و البته رکورد يک‌ضرب جهان را هم بشکند.

به همان اندازه که سهراب مرادي مي‌درخشد و طلاهاي آسيايي، جهاني و المپيک را درو مي کند، کيانوش رستمي سال‌هاست که زير بار تمرينات اردويي نمي‌رود.بعد از اينکه فدراسيون وزنه‌برداري با درخواستش براي تمرينات اختصاصي پيش از المپيک 2016 موافقت کرد، او طلاي دسته 85 کيلوي المپيک 2016 را به خود اختصاص داد. کيانوش در همان ريو با افتخار سرش را بالا گرفته بود و به خبرنگاران ايراني و خارجي مي‌گفت "مربي ندارم و بدون مربي قهرمان شدم" و بعد هم اعلام کرد "اگر بخواهند مانعش شوند، وزنه‌برداري را کنار مي‌گذارد" و به همين شکل توانست باز هم مجوز تمرينات تنهايي و اختصاصي را بگيرد.

او براي مسابقات جهاني آمريکا همين روند را ادامه داد و مشخصا برادرش را به عنوان مربي انتخاب و با او کارش را در کرمانشاه دنبال کرد. در جهاني هم در وزن 85 کيلو ناموفق نشان داد که همه گفتند و نوشتند که اين محصول تمرينات انفرادي و تن ندادن به برنامه‌هاي اردويي است. اما کيانوش رستمي باز هم فدراسيون وزنه‌برداري را حامي خود مي ديد که همچنان کارش را تاييد کرده و او باز هم با وجود ناکامي در جهاني آمريکا، خودش به صورت انفرادي بريد و دوخت و خودش را براي بازي‌هاي آسيايي آماده کرد.

چند ماه قبل رستمي تصميم گرفت که وزنش را تغيير دهد و همين کار را در روز رکوردگيري ليگ برتر انجام داد و اگرچه ناکام بود، اما در ليست اعزامي به بازي‌هاي آسيايي قرار گرفت. شوراي عالي وزنه‌برداري هم گوش به فرمان رئيس فدراسيون حضور او در دسته بالاتر را تاييد کرد و همچنان به او مجوز داد که بدون مربي و به تنهايي تمرين کند.

اما روز گذشته و در وزن 94 کيلوگرم، رستمي با خودخواهي وزنه هايي را زد که از توان او خارج بود و سرانجام دستش از مدال کوتاه ماند.

چيزي که ديروز بيش از هر چيزي به چشم ‌آمد، تنهايي کيانوش رستمي در حين مسابقه و ناتواني فدراسيون وزنه‌برداري در مبارزه با ورزشکار سالاري بود. او نمي‌خواهد مربيان تيم ملي کنارش باشند و خودش انتخاب وزنه را انجام مي‌دهد؛‌ کاري که همه اهالي وزنه‌برداري مي‌دانند چقدر مي‌تواند در کسب مدال تعيين‌کننده باشد و يک کار کاملا تخصصي است. او در بازي‌هاي آسيايي 2018 تنها بود و همانطور که در ريو با خوشحالي به انگليسي و فارسي مي‌گفت که مربي ندارد و خودش تنهايي اين طلا را به دست آورده و اين مقام محصول برنامه‌ريزي‌هاي خودش بوده، اين‌بار در جاکارتا و چندي پيش هم در آناهيم، محصول تنها بودن و البته مغرور بودنش را برداشت کرد و چيزي که در اين ميان حاصل فدراسيون وزنه‌برداري شد، ناکامي در مبارزه با ورزشکار سالاري بود .

ديگر وقت آن رسيده است که فدراسيون وزنه‌برداري فکري به حال معضل بزرگي به نام «خودمحوري» «خودخواهي» و «ورزشکار سالاري» بکند؛ چيزي که بيش از پولاد سرد و سخت، مي‌تواند وزنه‌برداري ايران را بازنده کند. انتظار از علي مرادي رئيس فدراسيون وزنه‌برداري چيزي جز اين نيست. او بايد مماشات را کنار بگذارد و ريشه ورزشکار سالاري را در اين رشته بخشکاند چرا که در صورت برخورد نکردن اين بدعت خطرناک مي‌تواند گربيان کل ورزش را هم بگيرد.


 خبـــرنامه 

 توجيه بيرانوند

اشتباه محاسباتي کردم

عليرضا بيرانوند سرانجام اولين گلش در فصل جديد ليگ برتر را خورد و در سومين بازي که براي پرسپوليس به زمين ‌رفت، دروازه‌اش باز شد. ميلاد جهاني در آبادان گلي به پرسپوليس زد که در آن عليرضا بيرانوند بي‌تقصير نبود. اگرچه ميلاد گفته قبلا عين همين گل را به پرسپوليس و دروازه‌بان وقتش يعني سوشا مکاني زده است اما اين احتمال که توپ شانسي به پايش خورده باشد کم نيست. شايد اگر بيرانوند هم بهتر زاويه دروازه‌اش را بسته بود، هيچ وقت اين توپ گل نمي‌شد.

بيرانوند درباره گلي که خورده گفته: « سوتي ندادم. در خروج از دروازه اشتباه محاسباتي کردم. فکر کردم مي‌خواهد سانتر کند اما توپ وارد دروازه‌ام شد.»

هروي:

گنج‌زاده حق خود را از بازي‌هاي آسيايي گرفت

سرمربي تيم ملي کاراته گفت: چهار سال پيش و در اينچئون حق سجاد گنج‌زاده را خوردند، اما او با کسب مدال طلا در اندونزي حق خود را گرفت.

شهرام هروي در مورد مدال طلايي که سجاد گنج‌زاده در مسابقات کاراته بازي‌هاي آسيايي 2018 کسب کرد، اظهار داشت:

سجاد از لحاظ فني يک سر و گردن از همه کاراته‌کاهاي حاضر در اندونزي بالاتر بود. از قبل هم گفته بوديم که پيش‌بيني ما براي سجاد و سه عضو ديگر تيم ملي کسب مدال طلا در بازي‌هاي آسيايي ا‌ست.

وي تصريح کرد: سجاد توانست با کسب مدال طلا حق خود را از بازي‌هاي آسيايي بگيرد و اتفاقات چهار سال پيش و بازي‌هاي اينچئون که به ناحق او را حذف کردند، جبران کرد. ممارست، تلاش و پشتکار باعث شد که گنج‌زاده مدال طلا را کسب کند. به نظرم روي کاغذ تيم کاراته چهار مدال طلا را مي‌گيرد، اما بايد ديد در ميدان مسابقه چه نتيجه‌اي به دست مي‌آيد. هرچند ديديم خانم عباسعلي حقش مدال طلا بود، اما به مدال برنز رسيد. کاراته يک رشته رکوردي نيست و هر اتفاقي ممکن است در آن بيفتد.

انتقال قرضي حاج‌صفي به سپاهان

ملي‌پوش ايراني تيم فوتبال المپياکوس يونان به صورت قرضي راهي سپاهان اصفهان مي‌شود.

باشگاه المپياکوس آتن اعلام کرد که مقدمات بازگشت احسان حاج‌صفي از المپياکوس به تيم سپاهان اصفهان انجام شده و ظرف روزهاي آينده اين بازيکن براي مدت يک سال به صورت قرضي به تيم فوتبال سپاهان اصفهان خواهد پيوست.احسان حاج‌صفي با تصميم پدرو مارتينس، سرمربي پرتغالي تيم المپياکوس از فهرست بازيکنان اين تيم براي فصل 19-2018 کنار گذاشته شد و در اختيار باشگاه قرار گرفت. باشگاه المپياکوس نيز به دليل عدم دريافت پيشنهاد قابل‌ توجهي قصد دارد تا ملي‌پوش ايراني را به صورت قرضي در فصل جاري به سپاهان انتقال دهد.

نيکخواه بهرامي:

در مرحله بعد بهتر مي‌شويم

کاپيتان تيم ملي بسکتبال ايران گفت: خوشبختانه هيچ مصدومي نداريم و اميدوارم در مرحله بعد بهتر بازي کنيم.

صمد نيکخواه‌بهرامي کاپيتان تيم ملي بسکتبال پس از پيروزي برابر سوريه در نخستين بازي‌ اين تيم در بازي‌هاي آسيايي 2018 اظهار داشت: ما يک هفته‌اي اينجا بوديم اما متاسفانه به خاطر شرايط مسابقه در اين سالن تمرين نکرديم و براي تمرين در سالن ديگر بايد مسافت طولاني را براي يک ساعت تمرين طي مي‌کرديم.

او ادامه داد: اولين بار بود که در اين سالن آمديم و بازي ‌کرديم. ما خيلي خوب حمله و دفاع کرديم. البته ندانستن شرايط حلقه و زمين مواردي بود که در بازي تاثير مي‌گذاشت. خيلي خوشحاليم که اين بازي را با برد تمام کرديم. خوشبختانه هيچ مصدومي هم نداريم و اميدوارم در مرحله بعدي بهتر بتوانيم بازي کنيم.

طعنه توشاک به قلعه‌نويي

فقط اوت و توپ بلند!

جان توشاک سرمربي تراکتورسازي بعد از تساوي 2-2 تيمش مقابل سپاهان گفت تيم حريف با پرتاب اوت و سانتر از کناره‌ها به ما فشار مي‌آورد. پيش از اين شفر هم در يکي از بازي‌هاي استقلال و ذوب‌آهن که قلعه‌نويي سرمربي ذوبي‌ها بود، گفته بود تاکتيک تيم حريف فقط پرتاب اوت و ارسال‌هاي بلند بود و آنها مدام زير توپ مي‌زدند. کي‌روش هم که چند بار در مصاحبه‌هايش کنايه‌هايي به قلعه‌نويي زده بود. البته قلعه نويي همواره اين اتهامات را تکذيب کرده است اما معمولا يارگيري‌هاي او در فصل نقل و انتقالات مهر تاييدي است بر چنين ادعاهايي!

بازي هاي آسيايي اندونزي

بسکتبال سه نفره، مقتدارنه صعود کرد

تيم ملي بسکتبال 3 نفره کشورمان با کسب 3 پيروزي مقتدارنه از گروهش در بازي‌هاي آسيايي 2018 جاکارتا صعود کرد.

ايران در گروه چهارم با تيم‌هاي عراق، ترکمنستان، قزاقستان، مالزي و افغانستان هم‌گروه بود که در روز اول مقابل تيم‌هاي مالزي و قزاقستان با نتايج 18 بر 13 و 21 بر 15 صاحب برتري شده بود.

ملي‌پوشان کشورمان بعد از يک روز استراحت، ديروز در 3 مسابقه مقابل عراق، ترکمنستان و افغانستان به ترتيب 19 بر 16، 21 بر 7 و 20 بر 5 به پيروزي رسيدند تا بدون باخت و صدرنشيني صعود کنند.

مراحل يک چهارم نهايي، نيمه نهايي و فينال، امروز برگزار مي‌شود.

نه والورده به پي‌اس‌جي

در روزهاي گذشته برخي رسانه‌ها مدعي شده بودند که باشگاه پاريس‌سن‌ژرمن قصد دارد با ارائه يک پيشنهاد نجومي ايوان راکيتيچ ستاره کروات بارسلونا را جذب کند ولي والورده سرمربي آبي‌واناري‌هاي کاتالان، گفته اين هافبک جزو ارکان کليدي تيمش هست و روي او حساب باز کرده است: «ايوان يکي از پايه‌هاي تيم به حساب مي‌آيد. او بازيکني کليدي در ترکيب تيم است و من قطعا روي ايوان حساب باز کرده‌ام. من بهترين بازيکنانم را براي اين فصل مي‌خواهم و ايوان يکي از بهترين‌هاست. او از شيوه بازي تيم شناخت دارد و تعهد بالايي به بارسلونا دارد، حتما نظرم اين است که بايد در بارسلونا بماند. کافي است به آمارش نگاه کنيد. مطمئنا مي‌خواهم او در تيم‌مان بماند و شکي در اين‌باره نيست.»


 خبـــرنامه 

 تصاوير «قاچاقي» هديه تلويزيون به مردم

گزارشگر صداوسيما بازداشت شد!

يکي از گزارشگران صداوسيما که براي پوشش خبري و تصويري هجدهمين دوره بازيهاي آسيايي راهي اندونزي شده است به دليل استفاده غيرقانوني از کارت فرد ديگري از سوي پليس بازداشت شد.به گزارش مهر، تصاويري که از شبکه هاي مختلف تلويزيون در مورد بازيهاي آسيايي پخش مي شود هر بيننده‌اي را به فکر فرو مي‌برد که چرا کيفيت ارتباط‌ها نسبت به گذشته متفاوت شده و گزارشگران با بدترين شکل ممکن با ورزشکاران و اهالي ورزش گفت و گو مي کنند.

ماجرا از اين قرار است که سازمان صداوسيما با وجود تلاشي که انجام داده نتوانسته «حق پخش» اين بازيها را از شبکه بين اسپورت خريداري کند و به ناچار براي اينکه بتواند تصاوير اين رويداد بزرگ را پخش کند از روش هاي غيرحرفه اي و البته غيرقانوني مختلف بهره برده است.

اين البته تنها مشکل صداسيما نيست چرا که به واسطه نخريدن اين حق پخش، گزارشگران اعزامي نيز آي دي کارت ويژه مسابقات را ندارند و ناچارند براي ورود به سالن مسابقات از روش هايي استفاده کنند که نه حرفه اي است و نه در شان گزارشگران و خبرنگاراني که به اين مسابقات اعزام شده اند. آنها به دليل اين محدوديت ناچارند تصاوير را به صورت پنهاني و قاچاقي تهيه و ارسال کنند.

بعد از چند بار تذکر مسئولان برگزاري به گزارشگران ايراني بالاخره روز جمعه يکي از گزارشگران باسابقه صداوسيما به همين دلايل از سوي پليس بازداشت شد. ماجرا از اين قرار است که او در سالن رقابت‌هاي کبدي تذکر گرفته بود و حتي تهديد به معرفي به اداره مهاجرت شده بود اما ادامه اقدام غيرقانوني وي در نهايت به دستگيري‌اش منجر شد.

اين خبرنگار که به نمايندگي از صدا و سيما در محل برگزاري بازي‌هاي آسيايي حاضر شده بود، با آي‌دي کارتي غير از آي‌دي کارت ويژه خبرنگاران، اما به اسم خبرنگار وارد بخش رسانه اي سالن مسابقات کبدي شده بود و اين موضوع از نگاه مسئولان برگزارکننده پنهان نماند و واکنش شديد آنها را به همراه داشت و پليس اندونزي اين گزارشگر ايراني را بازداشت کرد تا او را به دليل اقدام غيرقانوني‌اش مورد بازجويي قرار دهد.

نيوماير و گرو؛

خارجي هايي که انتظارات را برآورده نکرده اند

استقلال در نقل و انتقالات تابستاني ستاره‌هاي بسياري از دست داده و جاي خالي آنها حتي با جذب بازيکنان جديد پر نشده است. ستاره‌ها اغلب خارجي بودند؛ بازيکناني نظير سرور جباروف و مامه تيام. در مورد جدايي بويان البته کسي از همان ابتدا هم نگران نشد چون نه کيفيت آنچناني داشت و نه بازي‌هاي خارق‌العاده‌اي در ترکيب استقلال انجام داد.

براي جايگزيني تيام و جباروف، استقلال دست روي دو بازيکن خارجي گذاشت. الحاجي گرو از اوسترشوندس و مارکوس نيوماير از ليگ ترکيه. بازيکناني که قرار بود به استقلال بيايند، در ترکيب قرار بگيرند و ستاره‌هايي مانند تيام و جباروف شوند.تا امروز که دو، سه هفته از حضور نيوماير و گرو گذشته، آنها به هيچ عنوان خواسته‌ها را برآورده نکرده‌اند. نيوماير بخصوص مقابل فولاد، نه موقعيتي براي مهاجمان ساخت و نه با کارهاي ترکيبي توانست گره‌ها را باز کند. اتفاقي که شايد با حضور جباروف رخ مي‌داد اما نيوماير نتوانست درهاي خط دفاع فولاد را باز کند.

البته الحاجي گرو هم در اوسترشوندس مهاجم چارچوب شناسي نبود و اين را آمار او نشان مي‌دهد. آماري نه چندان درخشان و فقط 15 گل زده در 5 فصل؛ مهاجمي که خوب گل نمي‌زند و بيشتر يک مهاجم تخريبي است. به همين دليل انتظاري که از گرو براي پر کردن جاي خالي تيام وجود دارد، انتظاري غير منطقي است. نه گرو توانايي‌هاي تيام را دارد و نه سبک بازي‌اش به او نزديک است.استقلال و شفر، در پروژه يافت جانشين‌هاي تيام و جباروف فعلا نمره مردودي گرفته‌اند؛ دو بازيکني که قرار بود در استقلال بمانند اما در آخرين لحظات به امارات و قزاقستان رفتند و دست استقلال را در حنا گذاشتند.

رابطه تيره‌ و‌ تار شفر و حسيني همچنان ادامه دارد

رابطه سرمربي تيم فوتبال استقلال با دروازه‌بان جوان تيمش همچنان تيره‌ و‌ تار است.

سيدحسين حسيني دروازه‌بان جوان تيم فوتبال استقلال پس از رکوردي که سال گذشته در تاريخ فوتبال ايران برجاي گذاشت، ديگر روز خوش نديد. حسيني با بسته نگه داشتن دروازه خود در فصل گذشته رکورد تاريخي براي خود ثبت کرد.

اما دروازه‌بان جوان استقلال پس از آن، بيشتر دچار حواشي شد و حتي نتوانست در ليست تيم ملي براي حضور در جام جهاني قرار بگيرد. حواشي از اين نظر که در بازي با فولادخوزستان در هفته بيست‌وچهارم فصل گذشته به دليل اتلاف وقت کارت زرد گرفت تا دربي برگشت را از دست بدهد و پس از آن با فرشيد باقري درگيري لفظي پيدا کرد. حسيني در اواخر فصل به خاطر عملکرد خوب مهدي رحمتي، کمتر به بازي گرفته شد و در فينال جام حذفي هم نيمکت نشين بود.

اين دروازه‌بان به همين دليل در فهرست تيم ملي براي حضور در جام جهاني قرار نگرفت تا بعد‌ها بگويد نيمکت نشيني در استقلال باعث خط خوردن او از فهرست کي‌روش شده است. با شروع فصل جاري ليگ برتر، حسيني مصدوم شد و دو، سه هفته اول ليگ را از دست داد. پس از بازگشت، انتظار داشت درون دروازه قرار بگيرد اما شفر به رحمتي اطمينان کرده بود و همچنان سنگربان باتجربه استقلال درون دروازه ايستاد. حسيني که از ادامه شرايط خود ناراضي بود، ناراحتي‌ خود را به شفر منتقل کرد، اما سرمربي آلماني آبي‌شان به وي به صراحت عنوان کرد اگر از وضعيت خود ناراحت است، مي‌تواند رضايت‌نامه بگيرد.

بر همين اساس همچنان روابط شفر و حسيني تيره و تاره است به طوري که سرمربي آلماني استقلال در نشست‌هاي خبري گفته که حسيني براي قرار گرفتن در ترکيب اصلي بايد بيشتر بجنگد.

چرا پسر توشاک به تبريز نمي‎آيد؟

بعد از برکناري فيروز کريمي از سرمربيگري ماشين‎سازي شايعات مختلفي درباره گزينه جانشيني او منتشر شده. از يکطرف از رضا مهاجري به عنوان سرمربي بعدي ماشين‎سازي نام برده مي‎شود و از طرف ديگر نام کامرون توشاک پسر سرمربي تراکتورسازي به عنوان جانشين احتمالي کريمي مطرح شده؛ ادعايي جالب که البته بعيد است عملي شود چرا که علي رغم حضور محمدرضا زنوزي در راس باشگاه ماشين‎سازي، او ترجيح داده پول هايش را براي باشگاه تراکتورسازي هزينه کند و به همين دليل به جاي آنکه براي جذب پسر سرمربي تراکتورسازي مجبور به هزينه جديد نشود، مي‎خواهد از مهاجري استفاده کند؛ مربي‎اي که به عنوان مدير تيم‎هاي تراکتورسازي با او قرارداد دارد و به همين دليل انتخاب احتمالي او به عنوان سرمربي ماشين‎سازي، احتمالا هزينه جديدي روي دست زنوزي نخواهد گذاشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي