جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5916

معاون سابق حقوقي رئيس‌جمهور:
توتال هيچگونه طلبي بابت اکتشاف و خرج‌هايي که در ايران کرده، نبايد بگيرد

نامه پالايشگاههاي روغن سازي به جهانگيري:
افزايش 90 درصدي قيمت ها مخالف دستور شماست


ميز خبر


معادلات انرژي


 معاون سابق حقوقي رئيس‌جمهور:
 توتال هيچگونه طلبي بابت اکتشاف و خرج‌هايي که در ايران کرده، نبايد بگيرد 

 معاون سابق حقوقي رئيس جمهور گفت: مسئله مهم رقابت ايران با کشورهاي حاشيه خليج فارس و امانت اطلاعات مخزن ما است، اينکه آيا پايبند به حفظ امانت مي‌ماند يا خير؟ چون اين شرکت فرانسوي براي کشور مقابل ما هم کار مي‌کند.الهام امين‌زاده در گفت‌وگو با ايلنا، درباره شکايت از توتال به خاطر خروج از توسعه فاز 11 پارس جنوبي اظهار داشت: شکايت از توتال به توافقات ابتدايي ما با اين شرکت بر مي‌گردد، بايد مشخص شود که هر يک از طرفين چه تعهداتي داشته‌اند و جبران نقض تعهد چه بوده است.

وي افزود: در قرارداد به صراحت ذکر شده بود که اگر توتال از قرارداد خارج شده و پروژه را نيمه کاره رها کند بايد يک شرکت معتبر هم‌وزن خود را جايگزين کند، فعلا هم سي.ان.پي.سي چين جايگزين توتال شده است. معاون سابق حقوقي رئيس جمهور در ادامه بيان کرد: در قرارداد پيش بيني شده توتال هيچگونه طلبي بابت اکتشاف و خرج‌هايي که در ايران کرده، نبايد بگيرد و بايد با شرکت جديد تسويه کند.

وي يادآور شد: فعلا توتال خرج کرده، اما مسئله مهم رقابت ايران با کشورهاي حاشيه خليج فارس و امانت اطلاعات مخزن ما است، اينکه آيا پايبند به حفظ امانت مي‌ماند يا خير؟ چون اين شرکت فرانسوي براي کشور مقابل ما هم کار مي‌کند. امين زاده تاکيد کرد: در اين شرايط که توتال از ايران خارج شده مهم اسرار مخزني و موارد برداشت است که در اختيار دارد و اين تعهدي است که بايد ملزم باشد که به آن پايبندبماند.


 نامه پالايشگاههاي روغن سازي به جهانگيري:
 افزايش 90 درصدي قيمت ها مخالف دستور شماست 

 انجمن پالايشگاههاي روغن سازي ايران در واکنش به اطلاعيه شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي که منجر به افزايش حدود 90 درصدي قيمت لوبکات (خوراک روانکاران) شده، به معاون اول رئيس جمهوري نامه نوشت و اعتراض خود را اعلام کرد.به گزارش ايرنا، اخيراً شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي دراطلاعيه اي به مديران عامل شرکت هاي پالايش نفت نرخ پايه هاي فرآورده هاي ويژه در بورس شهريور ماه را اعلام کرد.

براساس اين اطلاعيه قيمت لوبکات (خوراک روانکاران) با حدود 90 درصد افزايش مواجه بود و لوبکات سنگين از 20642 ريال مرداد ماه به 39334 ريال و لوبکات سبک از 21181 ريال مرداد ماه به 40360 ريال در شهريور ماه افزايش يافته است.گفتني است، با افزايش حدود 90 درصدي قيمت ها بايد شاهد افزايش قابل توجه قيمت انواع روغن موتور در آينده نزديک در بازار و کاهش صادرات شرکت هاي توليد کننده روانکاران بود.


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز:

دولت تا سال گذشته بنزين را بر اساس نرخ بانک مرکزي خريداري مي‌کرد

با گذشت 9 سال از قانون هدفمندي يارانه‌ها هنوز يکي از بندهاي آن که بر "حذف يارانه سوخت و افزايش سالانه 20 درصدي قيمت حامل هاي انرژي طي پنج سال" دلالت مي‌کرد، اجرايي نشده است؛ بنابراين با اينکه دولت اجازه افزايش قيمت حامل‌هاي سوخت را داشته، قيمت سوخت از سال 1394 تاکنون و بعد از تک‌نرخي شدن همچنان ثابت است و هزينه‌هاي اضافي توليد بنزين در ايران از جيب دولت پرداخت مي‌شود.

سوال پيش آمده اين است که با توجه به نوسانات نرخ ارز در بازار، دولت با چه نرخي بنزين را از پالايشگاه‌ها مي‌خرد و هزينه توليد و خريد هر ليتر بنزين که با قيمت 1000 تومان به دست مصرف کننده مي‌رسد چقدر است. البته نمي‌توان پاسخ روشني براي اين سوال پيدا کرد، زيرا معمولا فعالان اين حوزه جواب صريحي به اين سوال نمي‌دهند.

در اين راستا غلام‌رضا باقي - مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز - در پاسخ به اين سوال که دولت با چه نرخي بنزين را از پالايشگاه‌ها مي‌خرد به ايسنا گفت: دولت تا سال گذشته بنزين را بر اساس نرخ بانک مرکزي از پالايشگاه‌ها خريداري مي‌کرد اما در سال جديد هنوز چيزي به ما اعلام نشده و اگر تغييري پيدا کند، بايد به ما ابلاغ کنند.

هند در جست و جوي راهي براي ادامه واردات نفت از ايران

هند سرگرم مذاکره با کشورهاي اروپايي براي يافتن راهي به منظور متقاعد کردن آمريکا براي رفع تحريم‌ها عليه ايران است زيرا روي اقتصاد هند تاثير منفي خواهد گذاشت.

به گزارش مهر به نقل از ايندين تريبون، آمريکا فشار براي تحريم ايران را افزايش داده و هند در جست و جوي راهي براي حفظ روابطش با ايران است. يکي از منابع آگاه اظهار کرد مشتريان نفتي بزرگ ايران کشورهايي مانند هند و چين هستند که در جست و جوي راه‌هايي براي دور زدن تحريم‌ها و باز نگه داشتن خط واردات نفت ايران هستند. هند و چين همچنين درخواست خود براي معافيت از تحريم‌هاي آمريکا را مطرح کرده‌اند.به گفته منابع آگاه، هند براي واردات نفت از ايران در مقايسه با آمريکا، مدت اعتبار طولاني‌تري براي پرداخت پول نفت دارد. ايران سومين صادرکننده بزرگ نفت به هند است که بيش از 80 درصد از نيازهاي انرژي خود را وارد مي‌کند. زماني که هزينه‌ها محاسبه مي‌شوند در بلندمدت واردات نفت ايران قابل چشم پوشي نيست.

از سوي ديگر، هند سرگرم بررسي منابع تامين جايگزين است زيرا هزينه نفت و حمل نفت ايران احتمالا افزايش پيدا خواهد کرد. روپيه هند ضعيف شده و اين مسوله روي هزينه‌ها سنگيني مي‌کند و در نهايت ممکن است هند را در آينده با بحران اقتصادي مواجه کند.


 معادلات انرژي 

 رئيس کميسيون انرژي مجلس تکذيب کرد:

افزايش قيمت بنزين و سوخت در ماه‌هاي آينده

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي هرگونه افزايش قيمت بنزين و سوخت در ماه‌هاي آينده را تکذيب کرد.فريدون حسنوند رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به برخي اخبار مبني بر افزايش قيمت بنزين و سوخت طي ماه‌هاي آينده، گفت: تحريم‌ها تأثيري در ميزان عرضه و قيمت سوخت، به‌ ويژه بنزين ندارد؛ هرگونه بحثي در اين زمينه شايعه است.وي با اشاره به بررسي لايحه بودجه 97 در بهمن و اسفند سال گذشته، اظهار داشت: از بهمن و اسفند سال گذشته که بحث لايحه بودجه در مجلس و کميسيون انرژي مطرح بود، اين کميسيون بنا به دلايل متعددي، از جمله مسائل اجتماعي، به استناد برنامه توسعه ششم، اعتقاد داشت که هرگونه افزايش قيمت سوخت و به‌خصوص بنزين، براساس مصالح و منافع ملي و عمومي نيست. به همين دليل ايستادگي کرد و اجازه نداد قيمت بنزين افزايش يابد. نمايندگان مجلس هم به اين موضوع به خوبي توجه کرده و از هرگونه افزايش قيمت سوخت جلوگيري کردند.

رئيس کميسيون انرژي مجلس ضمن رد شايعات مبني بر افزايش قيمت بنزين، در ماه‌هاي آينده، اظهار داشت: اين شايعات و برخي اخبار مبني بر سهميه‌‌بندي و يا افزايش قيمت بنزين که اخيرا مطرح شده، به هيچ‌وجه صحت ندارد. دولت و مجلس نيز چنين عزم و اراده‌اي براي آن ندارند.

در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصويب شد:

اختصاص گازبهاي مصرفي براي استانداردسازي سامانه گرمايشي مدارس

کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي اختصاص بخشي از بهاي گاز مصرفي براي استانداردسازي سامانه گرمايشي و سرمايشي مدارس را تصويب کرد.اسدالله قره‌خاني در اين باره به شانا گفت: هر سال بايد 10 درصد بهاي گاز مصرفي افزون بر نرخ گاز به عنوان عوارض از مشترکان دريافت و 20 درصد آن صرف تامين و استانداردسازي سامانه گرمايشي و سرمايشي مدارس مي‌شد، اما اين بخش در لايحه بودجه سال 97 کل کشور از قلم افتاد.وي افزود: عوارضي که از مردم و مشترکان گاز به‌منظور توسعه و عمران گرفته مي‌شد به مدارس اختصاص نمي‌يافت، از اين رو اصلاح اين بند و افزودن بخش مدارس براي پرداخت اين اعتبارها به سازمان نوسازي توسعه و تجهيز مدارس، در جلسه عصر ديروز (يکشنبه، چهارم شهريورماه) کميسيون انرژي به اتفاق آرا تصويب شد.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مقرر شد با اين اصلاحيه مدارس نيز به وسايل سرمايشي و گرمايشي مجهز شوند و در اين بخش نيز سرمايه‌گذاري‌هاي لازم انجام شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي