جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5916

معاون وزير بهداشت در پاسخ به آفرينش؛
رتبه ايران در حوزه سلامت در جهان، زير 30 است


خبر


خبرپزشكي


 معاون وزير بهداشت در پاسخ به آفرينش؛
 رتبه ايران در حوزه سلامت در جهان، زير 30 است 

 به گزارش آفرينش-صبح روز گذشته دكتر علي اكبر حقدوست معاون برنامه‌ريزي، راهبردي و هماهنگي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در نشست خبري كه به مناسبت هفته دولت با حضور اصحاب رسانه در وزارت بهداشت برگزار شد ، با بيان اينکه تلاطم بازار به دليل مشکلات ارزي در حوزه سلامت نيز تاثير گذار بوده است به خبرنگاران گفت:با وجود اين مشکلات ادعا داريم که اين تلاطم ها در حوزه سلامت کمتر بوده است. ما دوران سختي را پشت سر مي گذاريم و با ارز چند نرخي دست به گريبان هستيم. به همين دليل برنامه‌ريزي براي موضوعات مختلف مانند روش‌هايي که مانع از قاچاق دارو شود، دشوار است. براي مثال کنترل ورود و جلوگيري از قاچاق 250 تا 300 هزار قطعه تجهيزات پزشکي در کشور که هر کدام مسير خريد خود را دارد کاري دشوار است در عين حال همزمان فکر کردن به مديريت فضاي عمومي نيز اهميت دارد.

معاون هماهنگي و برنامه‌ريزي وزارت بهداشت با اشاره به ورود طرح تحول به فاز سوم برنامه‌هاي خود اظهار کرد: مشخصه اين فاز ارتقاي کيفيت و کارايي است. ما به دنبال آن هستيم که هم برنامه‌هاي گذشته و هم فعاليت‌هاي جديد با اين دو رويکرد صورت گيرد. به همين دليل به بسته‌هاي خدمتي قبلي نگاه کرديم اينکه محکم بگوييم فعاليت‌هاي قبلي عالي بودند عاقلانه نيست. در عين حال شرايط و مقدمات بسته‌هاي پيشين با شرايط فعلي متفاوت است و فضا انقباضي شده است شايد اگر با اين تنگناها عاقلانه برخورد کنيم فرصت‌هاي جديدي نيز خلق شود و فاز سوم طرح تحول را راحت‌ترمي‌توانيم پيش ببريم.

دكتر حقدوست در پاسخ به سوال خبرنگار آفرينش درباره جايگاه ايران در حوزه سلامت گفت :

شايد برداشت ما از ‏سلامت با برداشتي که به صورت سطحي ديده مي‌شود، متفاوت باشد.اگر در کشوري جراحي‌هاي پيشرفته و درمان‌هاي سنگين با فهرست انتظار کم ارائه شود، شايد در نگاه اول فکر کنيم سطح سلامت در اين کشور بالاست. گستردگي و تنوع خدماتي که در آمريکا داده ‏مي‌شود از همه دنيا بالاتر است، اما در ارزيابي‌هاي علمي هيچ وقت كشور آمريکا به مقامي بهتر از25 دست پيدا نمي كندو گاهي اوقات کشورهايي ‏مثل کوبا هم رتبه يا بهتر از آمريکا رتبه‌بندي مي‌شوند.در نتيجه بايد بدانيم ارتقاي سلامت از کدام زاويه مورد نظر است.‏

معاون برنامه‌ريزي، راهبردي و هماهنگي وزارت بهداشت ادامه داد:در اين صورت بايد به کنترل بيماري‌هاي عفوني ،اميد به زندگي، بار بيماري‌ها و آب آشاميدني سالم توجه کنيم. بسياري ‏از اين شاخص‌ها در اختيار وزارت بهداشت نيست.به عنوان نمونه چند درصد آب آشاميدني سالم به وزارت بهداشت برمي‌گردد.‏

دكتر حقدوست، يکي از مهمترين عوامل ‏جلوگيري از رشد اميد به زندگي را مرگ و مير جوانان دانست. وي در اين رابطه كه چرا جوانان بيشتر از حد عادي فوت مي‌کنند،بيان كرد: تصادفات عامل اول مرگ جوانان است كه نقش ‏وزارت بهداشت در اين موضوع نقش اول نيست. اگر بحث دخانيات و مواد ،خودکشي و نزاع‌ها مطرح ‏شود، مشاهده مي كنيم که تاثير زيادي بر بار بيماري‌ها و مرگ و مير دارد.‏ وي با بيان اينکه اميد به زندگي ايرانيان 76 سال است،گفت: مردم آمريکا 15 سال قبل شاخص اميد به زندگي مشابه حال حاضر ايرانيان داشته اند و يکي از عواملي که منجر مي شود اميد به زندگي مردم ايران افزايش پيدا نکند، آمار بالاي مرگ و مير جوانان است

ايشان در رابطه با رتبه ايران در حوزه سلامت گفت:در بين کشورهاي مختلف، ايران رتبه زير 30 را خواهد داشت. با توجه به شاخص‌هاي سلامت جامعه ‏شايد نمره ما حدود 60 تا 70 باشد.‏وي در ادامه تاكيد كرد: ساختار وزارت بهداشت و مديريت و نوع پرداخت ‌ها و تعامل بخش خصوصي و دولتي از جمله بيماري ‌هاي مزمن ‏است که نياز به جسارت براي درمان دارد. در اين صورت مي ‌توان رتبه ايران را در نظام سلامت و در جهان به زير 20 رساند.‏


 خبر 

 نقش رژيم غذايي بر سلامت عاطفي زنان

مطالعات جديد محققان دانشگاه ايالتي نيويورک نشان مي دهد تاثير رژيم غذايي غني و سالم بر سلامت عاطفي زنان بسيار بيشتر از مردان است.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، تفاوت هاي آناتومي و عملکردي مغز زنان و مردان نقش مهمي در حالات و حساسيت هاي عاطفي و رواني دارد.محققان دانشگاه ايالتي نيويورک با بررسي 563 شرکت کننده (48 درصد مرد و 52 درصد زن) دريافتند زنان با پيروي از رژيم غذايي متعادل و سالم و رعايت شيوه زندگي سالم مي توانند سلامت عاطفي را تجربه کنند و به بيان ديگر تاثير رژيم غذايي و شيوه زندگي بر سلامت عاطفي زنان بسيار شديدتر از مردان است.

مطالعات قبلي نشان داد رژيم غذايي غني و سالم نقش قابل توجهي بر حجم مغز و تکامل شناختي دارد و مطالعات جديد نشان مي دهد اين عامل در سلامت عاطفي نيز بسيار با اهميت است و زنان را بيشتر تحت تاثير قرار مي دهد.

بر اساس مطالعات قبلي زنان بيشتر تحت تاثير اختلال افسردگي و استرس قرار دارند و اين مطالعه جديد شايد جواب اين واقعيت باشد. تاثير رژيم غذايي بر خلق و خو را نمي توان ناديده گرفت و اهميت به اين موضوع در درمان اختلالات رواني بسيار کارساز است. رژيم غذايي مديترانه اي بهترين گزينه براي افزايش سلامت رواني و عاطفي است.

رژيم مديترانه اي به طور معمول شامل چربي هاي اشباع نشده مانند روغن زيتون، آجيل و آووکادو، همراه با سبزيجاتي مانند کرفس، اسفناج و هويج است.

اين سبزيجات غني از نيتريت و نيترات هستند و ترکيب اين دو گروه غذايي باعث تشکيل اسيدهاي چرب نيترو مي شود. در رژيم غذايي مديترانه اي جايي براي گوشت قرمز، غذاهاي فرآوري شده و قندهاي مصنوعي وجود ندارد. استفاده از مقادير زياد ميوه، سبزيجات، روغن زيتون، لوبيا و غلات و محصولات لبني کم چرب در اين رژيم غذايي توصيه شده است.


 خبرپزشكي 

 بي‌خطر بودن داروي کاهش وزن براي سلامت قلب

پزشکان در يک بررسي از بي‌خطر بودن نوعي قرص کاهش وزن براي سلامت قلب خبر دادند.

به گزارش ايسنا، متخصصان مشاهده کردند داروي "لورکازرين" که تاثير آن در کاهش وزن مورد تاييد بوده خطر بروز مشکلات قلبي را افزايش نمي‌دهد.

آنها با بيان اينکه لورکازرين اولين داروي کاهنده وزن است که مصرف آن براي طولاني مدت به سلامت قلب آسيبي وارد نمي‌کند، اظهار داشتند: اين دارو با تحريک مواد شيميايي موجود در مغز و القاي احساس سيري ميزان اشتهاي فرد به غذا را کاهش مي‌دهد.محققان آمريکايي در اين بررسي به مطالعه تاثير لورکازرين و داروي مشابه ديگر روي 12 هزار فرد چاق يا مبتلا به اضافه وزن پرداخته و مشاهده کردند که مصرف داروي لورکازرين در مدت 40 ماه به طور ميانگين باعث کاهش چهار کيلوگرمي وزن مي‌شود.به گزارش روزنامه گاردين، همچنين ارزيابي‌هاي بيشتر حاکي از آن بود که تاثير مصرف اين دارو روي دريچه قلب چشمگير نبوده است.

کنترل ديابت با مصرف قند طبيعي

محققان دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن با مطالعه روي يک قند طبيعي دريافتند که اين قند با فعال کردن يک ژن قادر به افزايش حساسيت نسبت به انسولين و سوزاندن ميزان چربي بيشتر است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس،‌ قند ترهالوز (Trehalose) از دو مولکول گلوکز تشکيل شده است و مطالعات حيواني جديد نشان مي دهد اين قند قادر به درمان بيماري هاي متابوليک از جمله ديابت است.اين مطالعه همچنين نشان مي دهد موش هايي که از اين قند طبيعي استفاده کردند، حساسيت بيشتري نسبت به انسولين داشتند، کالري بيشتري مي سوزانند، چربي کمتري در بدن و به ويژه کبد انباشته مي کنند و نشانگرهاي کلسترول کمتري در خونشان دارند.ادامه مطالعات نشان مي دهد اين قند طبيعي براي کنترل وزن موش هايي هم که به طور ژنتيکي مستعد چاقي هستند، مفيد است.محققان دريافتند ترهالوز قادر به فعال کردن ژني به نام Aloxe3 است که مانند داروهاي رايج ديابت عمل مي کند و قادر به افزايش حساسيت نسبت به انسولين است.

محققان اميدوارند برمبناي اين يافته بتوانند به درمان هاي موثرتر و طبيعي تري براي ديابت دست يابند.

نتايج اين مطالعه در نشريه JCI Insight منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي