جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5922

رييس جمهوري:
کاروان سازندگي ايران متوقف نمي شود


جهانگيري:وزارت خارجه پيگير حقابه ايران از رودخانه‌هاي مرزي باشد


هشدار ترامپ به سوريه، ايران و روسيه درباره عمليات ادلب


سندرز: ترامپ فقط به فکر هم‌پيمانان ميلياردر خود است


اتحاديه اروپا خواهان توقف خشونت‌ها در طرابلس شد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

برخي جوانان بدليل عدم توانايي در پرداخت 1 سکه راهي زندان شده‌اند
وضعيت محکومان مهريه بسيار بغرنج است


خبر


سرمقاله


  رييس جمهوري:
 کاروان سازندگي ايران متوقف نمي شود 

 
رييس جمهوري با تاکيد بر اين که کاروان سازندگي ايران متوقف نمي شود، گفت: صنعت نفت در خط مقدم مقابله با جنگ بدخواهان عليه اقتصاد کشور است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» در مراسم افتتاح طرح هاي بزرگ پتروشيمي مرجان، دماوند و پرديس در عسلويه تاکيد کرد: دشمنان فقط زماني موفق مي شود که اميد و حرکت ما متوقف شود.

وي تصريح کرد: آنها مشکلاتي بر مردم تحميل مي کنند، اما محال است بر ايران و ايرانيان مسلط شوند و اين که ما را به قبل از سال 57 برگردانند، آرزويي است که محقق نمي شود.

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود اظهارداشت: هر فاز، هر فرد و هر پروژه که امروز کلنگ زده شود به معناي انقلابي گري و تلاش براي عزت ملت ايران است. هميشه براي ما خوشحال کننده است که در کشور يک واحد توليد شروع به فعاليت کند اما اين که در يک روز و در شرايطي که دشمنان ما به فکر خود در حال دنبال کردن تحريم هاي ظالمانه به ايران هستند، سه طرح را افتتاح و بهره برداري کنيم به معناي پيروزي کشور در برابر نقشه هاي دشمن است.

عليرغم مشکلاتي که داشته ايم اما عزت خود را حفظ کرده ايم

روحاني با بيان اين که «ما مشکلاتي داشته ايم اما عزت خود را حفظ کرده ايم»، خاطرنشان کرد: هيچ گاه نبوده که کشور ايران دست خود را دراز کند. با وحدت و اتحاد و تلاش و فعاليت از اين مشکلات عبور خواهيم کرد.

وي تصريح کرد: ما گاز، نفت، پتروشيمي خود را داريم، خداوند نعمت بزرگي به ما داده است و اين را بايد روز افزون کنيم و برکت اين نعمت در دست ما است. اين که از خام فروشي فاصله بگيريم و محصول پرارزش تر به کشور و جامعه عرضه کنيم با سرمايه خارجي و سرمايه خودمان ممکن است.

وي افزود: اکنون هم بايد سرمايه خارجي و داخلي را جذب کنيم اگر چه ممکن است سخت شده باشد.

امروز روز جنگ اقتصادي و رواني عليه ملت ايران است

رييس جمهوري با تاکيد بر اين که «امروز روز جنگ اقتصادي و رواني عليه ملت ايران است»، افزود: در صف مقدم اين جنگ بخش هايي است که بار اقتصاد را بر عهده دارند از مهم ترين آنها نفت، گاز و پتروشيمي است زيرا دشمن وقتي مي خواهد ما را تحريم کند روي نفت و گاز و پتروشيمي دست مي گذارد.

روحاني با قدرداني از تلاش هاي متخصصان ايراني يادآور شد: ما از مشکلات عبور خواهيم کرد و دليل آن به ثمر نشستن امروز تلاش‌هاي چند ساله متخصصان در عسلويه است.

وي با يادآوري اين که امروز سه واحد مهم به بهره‌برداري رسيده است، خاطرنشان کرد: واحد پتروشيمي مهم مرجان که يک ميليون و 650 هزار تن را به عنوان محصول دارد و فاز سوم يک واحد پتروشيمي مهم به نام پرديس که مجموعه محصولاتش بيش از يک ميليون و 700 هزار است و نيروگاه دماوند که 650 مگاوات برق توليد مي کند که مي تواند تأمين کننده خدمات جانبي واحدهاي مختلف پتروشيمي باشد، اين افتتاح ها نشان مي دهد ما در مسير تلاش ، فعاليت ،ايثار و فداکاري هستيم.

رييس دولت تدبير و اميد همچنين گفت: ميزان اشتغال در کشور افزوده مي شود، همين طرح براي بيش از هزار و 300 نفر اشتغال مستقيم و تعداد زيادي اشتغال غيرمستقيم بوجود مي آورد. يعني در مسير اشتغال و توليد حرکت مي کنيم و ميلياردها دلار براي توليد به منظور تامين نياز داخل و صادرات سرمايه‌گذاري کرده ايم و ان شاء الله سود ميلياردها دلاري در سال‌هاي آينده پيش روي ملت ايران است.

روحاني يادآور شد: ملت بزرگ ايران در طول تاريخ با مشکلات زيادي در جنگ و خشکسالي و دعواهاي منطقه‌اي مواجه بوده اما همواره عزت خودشان را نفروختند.وي با بيان اين که مفهوم اين قنات‌ها چيست؟، اظهارداشت: اين که بخشي از کشور در طول قرن‌ها به صورت کوير بوده ، معنايش اين است که بارندگي به اندازه کافي نيست و هميشه مشکلاتي در اين زمينه داشته ايم اما پيوسته در برابر مشکلات ايستادگي و عزت خودمان را حفظ کرده ايم.


 جهانگيري:وزارت خارجه پيگير حقابه ايران از رودخانه‌هاي مرزي باشد 

 معاون اول رئيس جمهوري اظهار اميدواري کرد روابط ايران و عراق با استقرار دولت جديد توسعه يابد و از وزارت امور خارجه خواست براي تامين منافع ملي از طريق نهادهاي بين المللي موضوع حقابه کشورمان از رودهاي مرزي را فعالانه و با جديت دنبال کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رئيس جمهوري، اسحاق جهانگيري در جلسه شوراي عالي آب که به رياست وي برگزار شد، با اشاره به گزارش هاي ارائه شده در خصوص آخرين وضعيت تالاب هورالعظيم و تلاش هاي انجام شده براي مهار آتش در اين تالاب، افزود: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد در زمينه خاموش کردن آتش تالاب هورالعظيم کمک هاي لازم را به دولت عراق انجام دهد.معاون اول رييس جمهوري با بيان اينکه دولت و ملت ايران در مشکلات و مقاطع مختلف از هيچ کمکي به دولت و ملت عراق دريغ نکرده اند، خاطرنشان کرد: دو کشور دوست و برادر بايد تمام مساعي خود را براي حل و فصل مشکلات اين چنيني بکار بندند و اميدواريم با استقرار دولت جديد اين کشور شاهد گسترش همکاري ها در همه عرصه هاي سياسي،‌ اقتصادي، فرهنگي و زيست محيطي باشيم.جهانگيري با اشاره به روابط مستحکم و صميمانه تهران و بغداد تصريح کرد: خوشبختانه ترديدي در اراده تهران و بغداد براي افزايش مناسبات فيمابين وجود ندارد. البته برخي مسائل نيز ميان دو کشور وجود داشته و دارد که ممکن است به توسعه همکاري ها آسيب وارد کند که بايد از طريق مذاکره و گفت وگو نسبت به حل و فصل آنها اقدام شود.


 هشدار ترامپ به سوريه، ايران و روسيه درباره عمليات ادلب 

 بي بي سي :ترامپ قبلا در توييت‌هايش با الفاظي مثل "اسد حيوان" به رهبر سوريه اشاره کرده بوده است.

با اوج‌گرفتن گمانه‌زني‌ها درباره عمليات قريب‌الوقوع حکومت سوريه با پشتيباني روسيه براي بازپس گيري منطقه ادلب از شورشي‌ها و مخالفان، رئيس‌جمهور آمريکا در توييتي در اين باره به رئيس‌جمهور سوريه هشدار داده و گفته اين اشتباه بزرگي براي ايران و روسيه است که در چنين عملياتي مشارکت کنند.به گزارش بي بي سي، دونالد ترامپ در اين باره در توييتر نوشت: "رئيس‌جمهور بشار اسد نبايد بي‌محابا به استان ادلب حمله کند. روس‌ها و ايراني‌ها اشتباه بزرگي مي‌کنند اگر در اين تراژدي انساني بالقوه مشارکت کنند. شايد صدهاهزارنفر کشته شوند."ترامپ قبلا در توييت‌هايش با الفاظي مثل "اسد حيوان" به رهبر سوريه اشاره کرده بوده است.يک منبع مطلع به رويترز گفت نيروهاي وفادار به حکومت سوريه به طور گسترده دارند براي عمليات نظامي در منطقه ادلب آماده مي‌شوند.


 سندرز: ترامپ فقط به فکر هم‌پيمانان ميلياردر خود است 

 
پايگاه هيل :سناتور برني سندرز، در اظهارات شديداللحني از دونالد ترامپ انتقاد کرده و او را يک "دروغگوي پاتولوژيک" خواند که "شب و روز براي منافع ميلياردرهاي هم‌پيمانش تلاش مي‌کند."به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه هيل، برني سندرز، سناتور مستقل ايالت ورمونت آمريکا در سخناني خطاب به گروهي از نمايندگان اتحاديه کارگران آمريکايي در نيوهمپشاير تصريح کرد که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا تلاش مي‌کند تا صرفا "به دلايل سياسي بي‌ارزش" در ميان آمريکايي‌ها اختلاف به وجود بياورد.

سندرز تصريح کرد: از همه تنفربرانگيزتر است که ما رئيس‌جمهوري داريم که هيچ يک از کارهايي که هر رئيس‌جمهوري قبلي در تاريخ آمريکا انجام داد را انجام نمي‌دهد. زماني که شما به دفتر رياست جمهوري آمريکا مي‌رسيد اين درک را داريد که يک مسؤوليت مقدس پيدا کرده‌ايد تا مردم آمريکا را با يکديگر متحد سازيد.


 اتحاديه اروپا خواهان توقف خشونت‌ها در طرابلس شد 

 
اليوم السابع :مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا از طرف‌هاي درگير در ليبي خواست، جنگ و درگيري را در طرابلس متوقف کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، فدريکا موگريني، مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از گفت‌وگوي تلفني با غسان سلامه، نماينده ويژه سازمان ملل در امور ليبي در بيانيه‌اي اعلام کرد: خشونت، درد و رنج مردم اين کشور را که شايسته صلح و امنيت هستند، افزايش مي‌دهد.وي از همه طرف‌هاي درگير خواست به درخواست سازمان ملل پاسخ داده و با ميانجي‌گران ديدار کنند و هر چه سريع‌تر به درگيري‌ها پايان دهند.موگريني گفت، در اين باره با سلامه هم گفت‌وگو کرده است.وي تاکيد کرد، اتحاديه اروپا به منظور تقويت نهادهاي حاکميتي ليبي، کمک به برگزاري انتخابات رياست جمهوري و تشکيل نيروهاي امنيتي، همکاري خود را با سازمان ملل و ديگر سازمان‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي ادامه خواهد داد.


 يك نكته از هزاران 

 واقعا بايد در رکوردهاي گينس سبک و سياق مديريت خودروسازي و قيمت گذاري آن درايران را ثبت کرد و مطمئن بود که حداقل براي ده ها سال هيچ کشوري قادر به تغيير آن نخواهد بود! پس از آن که قيمت خودروهاي داخلي بدون هيچگونه دليل و منطقي بي مهابا افزايش پيدا کرد و پرايد به قيمت 42 ميليون تومان رسيد، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است فعلا افزايش قيمت خودرو نداريم!!

جالب تر اينکه براساس تصميم وزارت صمت، شوراي رقابت از اين پس از تعيين قيمت خودرو حذف مي شود و تنها مي تواند قيمت پيشنهادي خود را اعلام کند و از اين پس ستاد تنظيم بازار تعيين‌کننده قيمت خواهد بود.حال نکته اينجاست که بود و نبود اين شوراها و ستادها چه تاثيري براي مردم داشته و دارد؟ آيا غير از اين بوده که همواره قيمت ها ده پله افزايش داشته و يک پله کاهش؟! تمام اين سازوکارها، حمايتي از حقوق مصرف کننده و درک شرايط مردم ندارد.


 ميز خبر 

 دکتر لاريجاني:

مجلس و دولت وضعيت اقتصادي کشور را بررسي مي کنند

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت و مجلس درمورد دورنماي کلي وضعيت اقتصادي کشور و پيگيري جدي اين مساله هفته آينده جلسه اي برگزار مي کنند.به گزارش ايرنا، «علي لاريجاني» در ادامه جلسه علني مجلس اين مطلب را در پاسخ به تذکر حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر درمجلس در مورد وضعيت اقتصادي کشور بيان کرد.

نماينده شاهين شهر در تذکري گفت: مشکلات مردم افزايش يافته و کسي با مردم صحبت نمي کند، بايد شفاف سازي شود که ريشه مشکلات کجاست.

حاجي دليگاني افزود: مردم در حالت بي اطلاعي هستند، رييس جمهوري نيز با مردم صحبت نمي کند، انگار با مردم قهر است.

وي خطاب به لاريجاني اظهار داشت: شما در ابتداي جلسه مجلس صحبت نکرديد، نمايندگان در حوزه انتخابيه‌ خود نمي‌توانند جواب مردم را بدهند، چه کار کنيم؟ داد بزنيم، گريه کنيم يا استعفا بدهيم؟

وي ادامه داد: شما به عنوان رييس قوه مقننه در جلسات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قوا شرکت مي کنيد، گزارش بدهيد که مشکلات و راه حل‌ها چيست؟ حداقل به جاي دو هفته تعطيلي يک هفته تعطيل کنيد و يک هفته ديگر در جلسات غيرعلني از وزرا دعوت کنيد تا مشکلات طرح و مورد بررسي قرار گيرد، مردم در مسائل اقتصادي زجر مي کشند اما پاي نظام ايستاده اند.

حل مشکلات جواب يک خطي ندارد

رييس مجلس نيز در پاسخ به اين تذکر گفت: نگراني هاي نمايندگان در اين زمينه درست است، کميسيون اقتصادي که محور بررسي موضوعات اقتصادي است هفته آينده به سرکشي از حوزه هاي انتخابيه نمي روند و جلسات با دولت را پيگيري مي کنند.

لاريجاني تاکيد کرد: پيچيدگي هايي در اين کار وجود دارد و حل مشکلات جواب يک خطي ندارد.

وي افزود: طرح دو فوريتي تامين مايحتاج مردم طرح خوبي است، اينگونه طرح ها خوب و مهم است، بايد اين اقدامات انجام شود، درد و دل کردن تنها، خاصيتي ندارد.

رييس مجلس با بيان اين که بايد نمايندگان فعال باشند و طرح هايي ارائه دهند که مشکلات را کاهش دهد، تصريح کرد: در مورد دورنماي کلي وضعيت اقتصادي کشور هم جلسه اي با دولت برگزار مي شود تا بحث هاي جدي تري انجام شود.

با تهديد دوباره دمشق به اقدام نظامي

فرانسه و آلمان نسبت به وقوع "فاجعه انساني" در ادلب هشدار دادند

وزارت‌هاي خارجه فرانسه و آلمان در بيانيه‌هاي جداگانه نسبت به وقوع فاجعه انساني در ادلب به دنبال حملات گسترده احتمالي دولت سوريه و متحدانش در اين استان به شدت ابراز نگراني کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، وزارت خارجه فرانسه در بيانيه‌اي ضمن درخواست از روسيه و ترکيه براي کمک به حفاظت از غيرنظاميان گفت: چنين حمله‌اي مي‌تواند "پيامدهاي فاجعه باري" داشته باشد. اين حمله مي‌تواند يک "فاجعه انساني و مهاجرتي بزرگ و جديد" را به وجود آورد که به طور مستقيم تمامي سه ميليون غيرنظامي ساکن در اين منطقه را که توسط دفتر هماهنگي امور بشردوستانه سازمان ملل برآورد شده تهديد کند.

ديپلمات آلماني: ترامپ، آلمان را به سمت چين و روسيه سوق مي‌دهد

ولفگانگ ايشينگر ديپلمات کارکشته و کهنه کار آلماني معتقد است هر چقدر دونالد ترامپ بيشتر در قدرت باقي بماند خطر به قدرت رسيدن نيروهاي ضد آمريکايي در آلمان و کشيده شدن اين کشور به سمت روسيه و چين نيز بيشتر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، ولفگانگ ايشينگر، رئيس کنفرانس امنيتي مونيخ و سفير سابق آلمان در آمريکا قرار است چند روز ديگر کتابي تحت عنوان "جهان در خطر" منتشر کند که در آن از آلماني‌ها مي خواهد به خاطر ترامپ از آمريکا دست نکشند و همچنين مسئوليت جهاني بيشتري را متقبل بشوند.

ايشينگر تصريح کرد: هر چه بيشتر ترامپ در رياست جمهوري باقي بماند ايستادگي در مقابل کساني در اروپا و آلمان که از زمان جنگ ويتنام خواهان قطع وابستگي به آمريکا بوده‌اند نيز سخت تر خواهد شد.

وعده کمک 2 ميليارد يورويي در کنفرانس برلين براي مقابله با بوکوحرام

در يک کنفرانس بين المللي کمک رساني در برلين، شرکت کنندگان وعده دادند مبلغ 2.17 ميليارد يورو براي کمک به کشورهاي درگير مقابله با بوکوحرام اختصاص دهند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه،‌ وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد که اين کمک در سال‌هاي آتي به کشورهاي نيجريه، جمهوري چاد، نيجر و کامرون اختصاص مي‌يابد؛ اين کشورها درگير مقابله با گروه افراط گراي بوکوحرام هستند که به صورت منظم حملات تروريستي انجام مي‌دهد.اين کنفرانس با شرکت آلمان، نروژ و کشورهاي دريافت کننده کمک‌ها به همراه سازمان ملل برگزار شد.


 خبــــر 

 آتش‌سوزي "عمدي" بود؛

آتش‌سوزي خانه دختران بهزيستي در مشهد

آتش نشانان 8 زن و دختر را که دچار سوختگي شده بودند، تحويل تکنسين‌هاي اورژانس دادند و درمجموع تمام 15 مددجو به منظور بررسي وضعيت سلامتي شان، به بيمارستان هاي مشهد اعزام شدند.مديرکل بهزيستي خراسان‌رضوي گفت: پس از بررسي‌هاي کارشناسان آتش‌نشاني که نتيجه آن به بهزيستي اعلام شده، مشخص شد ‌آتش‌سوزي خانه دختران بهزيستي در مشهد عمدي بوده است.حميدرضا پور يوسف در گفت‌و‌گو با تسنيم در مشهد مقدس اظهار داشت: روز 11 مرداد ماه مرکز مداخله در بحران مشهد که به منظور نگهداري از دختران فراري و زنان آسيب ديده اجتماعي راه‌اندازي شده بود و از 15 مددجو نگهداري مي‌کرد، دستخوش آتش شد.

وي افزود: آتش نشانان 8 زن و دختر را که دچار سوختگي شده بودند، تحويل تکنسين‌هاي اورژانس دادند و درمجموع تمام 15 مددجو به منظور بررسي وضعيت سلامتي شان، به بيمارستان هاي مشهد اعزام شدند.مدير‌کل بهزيستي خراسان‌رضوي اضافه کرد: هم‌اکنون تمام مددجوها رو به بهبود هستند و در وضعيت مناسبي قرار دارند.

پور يوسف خاطرنشان کرد: پس از بررسي‌هاي کارشناسان آتش نشاني که نتيجه آن به بهزيستي اعلام شد، مشخص شد که اين آتش سوزي عمدي بوده و 2 نفر از مددجويان در اين آتش سوزي دست داشته‌اند و قصد آن‌ها اين بوده که از مرکز به صورت غيرقانوني خارج شوند.

اظهارات بي سابقه وزير کشور سابق عربستان

ملک سلمان و پسرش مسئول تمام جنايات عربستان هستند

يک شاهزاده سعودي در اظهارات بي سابقه 'سلمان بن عبدالعزيز' و 'محمد بن سلمان' وليعهد عربستان را مسئول تمام جناياتي دانست که از سوي اين رژيم در داخل و خارج کشور انجام مي شود.گزارش ايرنا حاکيست ؛ شاهزاده' احمد بن عبدالعزيز' وزير سابق کشور عربستان در يک فيلم ويديويي در پاسخ به شعارهاي جمعي از تظاهر کنندگان عليه آل سعود به آنها مي گويد : خاندان آل سعود هيچ دخالتي در مسايل سياسي ندارند و کساني که مسئوليت اصلي اوضاع کنوني در يمن را بر عهده دارند شخص پادشاه و وليعهد مي باشند.

اين گزارش حاکيست : شاهزاده احمد ضمن نزديک شدن به تظاهرکنندگاني که با تجمع در مقابل منزل شخصي وي در لندن با شعارهاي مرگ بر آل سعود ، جنايات ائتلاف سعودي در يمن را محکوم مي کردند با جدا کردن حساب خاندان آل سعود از ملک سلمان و پسرش ، گفت : ما اميداريم جنگ در يمن همين امروز و نه فردا پايان يابد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

1.6 اطلاعات آموزش عالي

اين کار به مقدار زياد داراي جزئياتي از "توليدات اصلي" و منابع سابقه آنها در درازمدت است که به تمامي اعضاي IAU ارائه شده است . انتشارات ازنظر بازرگاني که توسط شرکت پال گريومَک ميلان (Palgrave Macmillan) توليد ومنتشر شده است ، هم به کتابخانه ها و مؤسسات آموزش عالي درسراسرجهان فروخته شده است . درطول دوره موردنظر "اين توليدات اصلي" با دوتوسعه اصلي که صورت مي گيرد مورد ارزيابي مجدد قرار گرفت .

ابتدا، تمام انتشارات IAU ، از جمله سري ژرنال ها ورساله ها که درزير بحث شده است، جمع آوري شد وتحت يک سقف انتشار و قراردادهاي چندساله که براي هريک مورد گفتگو واقع شده بود قرارگرفت .

بحث ها درچند جبهه هم حساس بود وهم طولاني . در سطح کارهاي مرجع آنها توسط اين واقعيت پيچيده شده بودند که IAU يک پرتال وب سايت را که قراربود مجموعه خدمات IAU را بهبود بخشد، ميدان ديد و ميدان ديدمالي آن را دراين سطح توسعه مي داد . تلاش براي منتقل کردن انتشارات الکترونيکي براي IAU جديد نبود، اما تعهد قوي نايب رئيس IAU وساير اعضاي هيأت مديره، درطول توسعه هاي فن آوري، زمان ظهور پيشنهادهاي خاص را به وجود آورد .

دوجهت گيري نيازمند پيگيري مي باشد- يکي طراحي وتوسعه فني يک پرتال وب داراي تأثير متقابل که اجازه دسترسي برخط را به داده هاي اطلاعاتي آموزش عالي جهاني IAU ميدهد، و ديگري بحث هاي مربوط به قرارداد با ناشر – پالگريو مک ميلان(Palgrave Macmillan) در رابطه با انتشار مستمر کارهاي مرجع IAU و حق تکثير براي داده هاي اطلاعاتي. ايده پرتال وب که توسط نايب رئيس IAU ، لوس وبر پيشنهاد شده بود و توسط هيأت مديره و با کمکي از دانشگاه ملل متحد(UNU) پذيرفته شده بود، طرح وتوسعه يک مدل اوليه را بايک مشاور ( Nicholas Weber) که کارمقدماتي آن رابه موقع براي اجلاس هيأت مديره در دسامبر 2001 کامل کرده بود قرارداد منعقد کرده بود. بحث هاي به طول انجاميده با پالگرويو در ابتداي سال 2003 ، پس از تمديدهاي مکرر کامل شد .


 برخي جوانان بدليل عدم توانايي در پرداخت 1 سکه راهي زندان شده‌اند
 وضعيت محکومان مهريه بسيار بغرنج است 

 
مديرعامل ستاد ديه با تاکيد بر اينکه وضعيت محکومان مهريه بدليل افزايش قيمت سکه بسيار بغرنج است از ارائه طرح به مجلس براي رفع مشکل اين محکومان خبر داد.

اسدالله جولايي ،مديرعامل ستاد ديه در گفت‌وگو با ايلنا گفت:برخي از اين افراد کساني هستند که اعسار آنها ثابت شده و نمي‌توانند قسط اول مهريه را پرداخت کنند، از همين رو در زندان به سر مي‌برند. همچنين افزايش قيمت سکه باعث شده ورودي به زندان به دليل عدم پرداخت مهريه افزايش پيدا کند و پرونده‌هاي بسياري براي تعديل در اقساط مهريه در دادگاه‌ها تشکيل شود.

جولايي به جلسات متعدد ستاد ديه با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و گفت: طي ديدارهايي با اعضاي فراکسيون زنان در مجلس، قوانين مخصوص محکومان مهريه را مورد بررسي قرار داديم و تلاش مي‌کنيم معيار 110 سکه را که براي محکومان مهريه در نظر گرفته شده به روز کنيم.


 خبر 

بغداد در پاسخ به ليبرمن:

حاکميت عراق خط قرمز است

يک منبع در وزارت دفاع عراق در پاسخ به زياده‌گويي‌هاي وزير جنگ رژيم صهيونيستي درباره احتمال حمله به عراق، تاکيد کرد: حاکميت عراق خط قرمز است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري الميادين، اين منبع تاکيد کرد: وزارت دفاع عراق منتظر موضع‌گيري رسمي حيدر العبادي، فرمانده کل نيروهاي مسلح جهت پاسخ به آويگدور ليبرمن (وزير جنگ رژيم صهيونيستي) به صورت علني و با موضعگيري روشن است.

ليبرمن پيشتر تلويحا به مقابله با هر گونه تهديدي از جانب ايران حال منبعش هر کجا مي‌خواهد باشد، اشاره کرده بود.

وزير جنگ رژيم صهيونيستي تهديد کرده بود، در صورتي که ايران تهديدي براي اسرائيل ايجاد کند، احتمال دارد که اسرائيل اهداف ايران را در عراق مورد حمله قرار دهد و اسرائيل هر زمان که اين کار را لازم ببيند، انجام خواهد داد.

کردهاي سوريه در درگيري ادلب شرکت نمي‌کنند

نيروهاي کرد سوريه اعلام کردند، در درگيري ادلب مشارکت نخواهند کرد. همچنين اخباري از پيشروي آنکارا در مذاکراتش با گروه جبهةالنصره براي انحلال آن و پيوستن به گروه‌هاي تحت نفوذ خود وجود دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه الحياة، شوراي سوريه دموکراتيک، شاخه سياسي نيروهاي سوري دموکراتيک مشارکت در درگيري ادلب را رد و اعلام کرد، تنها به تامين امنيت مناطق تحت کنترل خود به خاطر احتمال نفوذ تروريست‌ها اکتفا مي‌کنند.

حکمت حبيب، عضو شوراي رياستي نيروهاي سوري دموکراتيک گفت: نيروهايمان هيچ مشارکت رسمي در عمليات نظامي ادلب نخواهند داشت و نقش ما حفاظت از مناطق آزاد شده و ممانعت از بازگشت دوباره گروه‌هاي تروريستي به سمت اين استان و به ويژه به سمت عفرين خواهد بود.

سفارت ايران: از دولت جديد عراق حمايت مي کنيم

سفارت جمهوري اسلامي ايران در بغداد اعلام کرد که اين کشور برغم کارشکني برخي، همانطور که تاکنون بوده است، از دولت جديد عراق نيز حمايت خواهد کرد.به گزارش ايرنا، در اين بيانيه با تبريک و گراميداشت افتتاح چهارمين دوره پارلمان ملي عراق، اين رويداد بعنوان يک موفقيت و گامي مهم در راه ثبات سياسي و امنيتي در عراق خوانده شده است.

بيانيه تصريح کرده است که جمهوري اسلامي ايران همواره اهميت ويژه اي براي روابط خود با عراق قائل بوده است و بر ادامه همکاري ها، حمايت ها و هماهنگي در زمينه هاي گوناگون سياسي، امنيتي، اقتصادي و فرهنگي با عراق تاکيد دارد و اين تاکيد برغم تکرار برخي تلاش ها براي ايجاد فضاي منفي و ضربه زدن به روابط دو کشور صورت مي گيرد.

سفارت جمهوري اسلامي ايران در بغداد تاکيد کرده است که تهران همانگونه که با همه دولت هاي پيشين عراق چنين بوده است با دولت جديد اين کشور نيز که از سوي پارلمان جديد و طبق قانون اساسي اين کشور برگزيده خواهد شد، همکاري خواهد کرد هر چند برخي براي کارشکني در روابط دو کشور از هيچ کاري فروگذار نمي کنند.بيانيه افزوده است که سفارت ايران در بغداد بر همکاري کامل و حمايت خود از دولت و ملت عراق براي حل مشکلات اين کشور از جمله مشکلات استان بصره تاکيد دارد و دو کشور شاهد روابط برادرانه، مستحکم و با ثبات خواهد بود.


 سرمقاله 

از «نابساماني‌هاي اقتصادي» تا «روند رو به رشد جرائم خرد» در كشور

زهرا کيان بخت

فرهنگ لغات حقوقي، جرائم خرد را جرائمي تعريف مي‌كنند كه معمولا داراي مجازات يا جريمه‌هاي نقدي و غيرنقدي كمتري در مقايسه با ساير جرائم هستند. اين نوع جرائم در بيشتر كشورها به رفتارهايي اطلاق مي‌شوند كه موجب خدشه‌دار شدن نظم عمومي شده و مواردي مثل ولگردي، فحاشي، مزاحمت براي ديگران، آلوده ساختن محيط زيست، رفتارهاي برخلاف هنجارهاي پذيرفته‌شده و عرفي جامعه در معابر عمومي و... را شامل مي‌شوند.

اگر چه اين دسته، در مقايسه با ساير اعمال مجرمانه، به ظاهر، شدّت و حدّت كمتري دارند و تبعات آنها محدودتر است، اما در يك نگاه منطقي، درمي‌يابيم تكرار و تداوم ارتكاب اين نوع جرائم، مي‌تواند هر جامعه‌اي را رفته‌رفته با بحراني بزرگ روبرو كند كه در نگاه اول، باوركردني نيست. به همين دليل هم از بين بردن زمينه‌هاي گسترش اين نوع جرائم، همواره مي‌تواند امنيت و سلامتي را كه در فضاي جامعه بدان نياز است، حفظ كند.

اما گسترش يا كاهش دامنه ارتكاب جرائم خرد در جامعه، با بخش‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي و اجتماعي ارتباط پيدا مي‌كند و نابساماني‌هاي موجود در هر يك از اين حوزه‌ها، مي‌تواند موجب تخفيف و تشديد جرائم خرد در سطح جامعه شود. در همين ارتباط، اخيرا رئيس پليس تهران از افزايش وقوع جرائم خرد در پايتخت خبر داده و گفته بود اين آمار رو به افزايش با وضعيت اقتصادي نابسامان فعلي كه جامعه ما در ماههاي اخير، به شكل جدي‌تري با آن دست به گريبان شده، ارتباط مستقيم دارد.

اگر چه اين مسئول اذعان كرده با اجراي برخي طرح‌هاي سلسله‌وار، وضعيت در اين زمينه بهتر شده و مي‌توانيم شاهد كاهش آمار ارتكاب اين جرائم باشيم، اما با توجه به اينكه مسئولان، خود نيز اذعان دارند درصد زيادي از بار جرائم ارتكابي در كشور، با مسائل اقتصادي و تنگناهاي موجود در اين زمينه، مرتبط هستند، به نظر مي‌رسد راهكار اصلي كاهش واقعي آمار مبادرت به اين جرائم، در اصلاح ساختارها و برطرف كردن گره‌هايي نهفته باشد كه جامعه ما به خصوص در ماههاي گذشته، به شكل جدي‌تري با آنها روبرو شده است.به عنوان مثال، بسياري از مصاديق نزاع‌ در حالي در زمره جرائم خرد جاي مي‌گيرند كه ما امروز به دليل پايين آمدن بيش از پيش آستانه تحمل عمومي، شاهد افزايش معنادار آن در جامعه هستيم. نگاهي به اظهارات مسئولان بخشهاي مرتبط در استانهاي مختلف درخصوص نزاع و افزايش آمار نزاع‌ها در ميان زنان، همين طور افزايش مراجعه به پزشكي قانوني به دنبال نزاع‌هاي خياباني كه به گفته مسئولان، در سال جاري، «نمودي غيرطبيعي» داشته است، نشان مي‌دهد جامعه ما امروز بيش از هميشه نيازمند از بين بردن زمينه‌هايي است كه موجب بسط و توسعه ارتكاب جرائم اين‌چنيني شده است. در چنين شرايطي طبيعي است كه كوچكترين كنشي در جامعه مي‌تواند موجب به بار آمدن واكنش‌هاي بزرگي شود. مشاهده و مطالعه اخباري مبتني بر خودسوزي برخي افراد كه به دليل احساس بي‌توجهي به مطالبات‌شان اقدام به اين كار كرده‌اند، يكي از مصاديق همين كاهش آستانه تحمل است كه يك نمونه از آن را در روزهاي اخير در جريان خودسوزي فردي در مقابل شهرداري تهران، شاهد بوديم. اين نوع موارد، نشانگر آن است كه ناملايمات اقتصادي و تشتت‌هايي كه در اين زمينه به خصوص در سال جاري، جامعه ما را به ميزان بالايي درگير كرده، تا چه حد مي‌توانند از سالم و آرام بودن فضاي اجتماعي بكاهند. با توجه به اظهارات مسئولان در اين زمينه‌ها و نظر به آثار و پيامدهايي كه اين علل و عوامل مي‌توانند در پي داشته باشند، رفع مشكلات و تلاطماتي كه اكنون مدتي است جامعه ما در حيطه‌هاي مختلف با آن روبروست، ضروري مي‌باشد.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي