جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5928


ممنوعيت فعاليت عمراني در معابر شهر تهران تا 15 مهر


دکتر لاريجاني:در اين مقطع، بايد مسايل را با کمک مردم حل کنيم


خبر


انگليس: شديدا نگران تشديد اقدام نظامي در ادلب هستيم


صالحي: اميدواريم توافق هسته‌اي ادامه يابد


جشن دانش آموختگي دانشجويان پرديس بين الملل علوم پزشکي تهران


ديدار نخست وزير ژاپن با پوتين در ولادي وستک روسيه


سرمقاله

رييس جمهوري:
دستگاه هاي اجرائي با تمام توان به دنبال حل مشکلات مردم هستند


جان کري: با تصميم ترامپ ديگر هيچ ايراني با آمريکا مذاکره نمي‌کند


ابراهيم جعفري: حمله به کنسولگري ايران حمله به ما بود


اردوغان: کل جهان بهاي انفعال درباره ادلب را خواهد داد


قاضي آمريکايي، ايران را به پرداخت 104 ميليون دلار غرامت محکوم کرد


کانادا صادرات خودروهاي زره‌پوش به عربستان را کاهش مي‌دهد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ممنوعيت فعاليت عمراني در معابر شهر تهران تا 15 مهر 

 
معاون اجتماعي پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از آغاز ممنوعيت فعاليت عمراني در معابر شهر تهران تا 15 مهر ماه خبر داد.سرهنگ مسعود جبارزاده در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به نزديکي به آغاز نيمه دوم سال و افزايش حجم ترافيک در روزهاي پاياني شهريور ماه و روزهاي آغازين مهر ماه اظهارکرد: به منظور روان‌سازي و مديريت ترافيک در اين ايام تمهيدات مختلفي از سوي پليس راهور و مسئولان شهري اتخاذ شده است که بر اين اساس با هماهنگي شهرداري تهران فعاليت‌هاي عمراني در معابر شهر تهران متوقف شده و اين ممنوعيت تا 15 مهر ماه ادامه خواهد داشت.

جبارزاده هدف از اجراي اين محدوديت را روان بودن جريان ترافيک در معابر اعلام کرد.

وي همچنين با اشاره به ممنوعيت اعمال شده براي تردد وانت‌بارها و کاميونت‌ها در ساعات آغازين صبح در دو هفته ابتدايي مهر ماه گفت: همانطور که پيش از اين اطلاع رساني شده بود از ابتداي مهر ماه تا 11 مهر ماه تردد وانت‌بارها و کاميونت‌هاي ويژه حمل بار از ساعت 6 صبح تا 9 صبح در معابر شهر تهران ممنوع بوده و در صورت مشاهده ماموران با آن برخورد خواهد شد.


 دکتر لاريجاني:در اين مقطع، بايد مسايل را با کمک مردم حل کنيم 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: تلاش مجلس و مسئولان دولت اين است که از شرايط اقتصادي کنوني با صلابت و اقتدار عبور کنيم.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در سفر خود به استان فارس در همايش خيرين حسيني در شهرستان لارستان افزود: استقرار کشور مرهون استقامت و پايداري در اين مقطع و دوره حساس است، بايد مسايل را با کمک مردم حل کنيم و بکوشيم که فشارها بر اقتصاد کشور کاهش يابد.وي ادامه داد: امروز ضرورت دارد که در داخل کشور همه با هم متحد و يکپارچه باشيم و هم سرنوشتي را حفظ کنيم زيرا اين امر باعث مي شود که دشمنان کشور و نظام از رفتارهاي نادرستشان مايوس شوند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: امروز شرايط در کشور مقداري متفاوت شده و غربي ها براي اينکه شکنندگي در کشور ايجاد کنند، از سر زورگويي، فشارهايي وارد مي کنند اما آنها اشتباه مي کنند و آخرين نفس هاي خود را مي کشند چرا که ملت ايران يک ملت حسيني است و در مقابل يزيدي ها مي ايستد.لاريجاني افزود: آنها دنبال مساله سازي و فشار اقتصادي در کشور هستند و در اين شرايط همه بايد تدبير کنيم که به وضعيت بخش هاي مختلف به ويژه طبقات ضعيف تر توجه خاص شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت، مجلس و آحاد مختلف مردم بايد با همبستگي جلو اين عربده کشي آمريکايي ها بايستند.

وي بيان کرد: مساله آنها هسته اي نيست، مساله آنها استقلال ملت است و اينکه بگويند ما ايراني ها را به زانو درآورديم، اما بايد به آنها نشان دهيم که تفکر شيعه، تفکر استقامت است و کسي که ميراث امام حسين (ع) را دارد هيچگاه به زانودر نمي آيد.


 خبر 

 تعرض به سفارت و آتش زدن پرچم ايران در فنلاند

تارنماي 'ديلي فنلاند' اعلام کرد، 4 آشوبگري که در هلسينکي به سفارت ايران تعرض کرده و با پليس درگير شده بودند، دستگير شدند.به گزارش ايرنا، تارنماي خبري ديلي فنلاند به نقل از رسانه‌هاي محلي و پليس خبر داد که «گروهي 'آشوبگر' در برابر سفارت ايران در هلسينکي تجمع کرده و پرچم ايران را پايين کشيده و آتش زدند.»

اين افراد به نوشته ديلي فنلاند اقدام به پرتاب سنگ به سمت پليس کردند که توسط ماموران چهار تن از آنان دستگير شدند. از هويت متعرضين خبري منتشر نشده و در جريان اين درگيري کسي آسيب نديد.

هشدار آمريکا درباره پرواز در حريم‌ هوايي ايران

مديريت حمل و نقل هوايي فدرال آمريکا در هشداري تازه به شرکت‌هاي هواپيمايي اين کشور، خواستار احتياط بيشتر در پرواز بر فراز حريم هوايي ايران شد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سي ان بي سي، اين هشدار که از سوي مديريت حمل و نقل هوايي فدرال آمريکا براي هواپيماهاي آمريکايي صادر شده، بيان مي کند که اقدامات نظامي مرتبط با درگيري سوريه نيز در حريم هوايي ايران صورت مي‌گيرند.

اداره خدمات پروازي که اطلاعات امنيت پرواز را در اختيار شرکت هاي هواپيمايي قرار مي دهد، اظهار کرد: در برنامه ريزي پروازها در آسمان ايران، بايد روابط پرتنش ايران و آمريکا را در نظر داشت.

همزمان با هشدار اتحاديه اروپا

سازمان ملل درباره وقوع "بدترين فاجعه انساني قرن 21" هشدار داد

سازمان ملل اعلام کرد که با آغاز نبرد ارتش سوريه براي بازپس‌گيري ادلب، بيش از 30 هزار تن از اهالي اين استان و اطراف "حماة" از مناطق خود کوچ کرده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، سازمان ملل در گزارشي ضمن ابراز نگراني نسبت به اوضاع سه ميليون غيرنظامي در ادلب و تخريب زيرساخت‌هاي مدني اعلام کرد که به دنبال افزايش حملات هوايي و زميني در حومه جنوبي ادلب و حماة از يکم تا نهم ماه جاري ميلادي بيش از 30 هزار سوري ساکن در اين مناطق از اين دو استان کوچ کرده‌ و اکثر آنها به شمال ادلب و مناطق هم‌مرز با ترکيه منتقل شده‌اند.

طبق گزارش سازمان ملل، حدود نيمي از آوارگان ادلب به اردوگاه‌هاي پناهجويان مراجعه کرده، 30 درصد آنها نزد ساکنان محلي رفته و 10 درصد نيز در مناطق امن خانه ديگري اجاره کرده‌اند.

حرکت پاکستان به سمت ارتقاي تسليحات هسته‌اي

يک انديشکده آمريکايي در گزارشي اعلام کرد، با برنامه‌اي که پاکستان در پيش گرفته است، در حال تبديل شدن به پنجمين کشور دارنده بيشترين تسليحات هسته‌اي است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، براساس گزارش انديشکده بنياد دانشمندان آمريکايي، در حال حاضر پاکستان حدود 140 تا 150 کلاهک هسته‌اي دارد اما اين رقم مي‌تواند تا سال 2025 به 220 تا 225 کلاهک هسته‌اي افزايش يابد.


 انگليس: شديدا نگران تشديد اقدام نظامي در ادلب هستيم 

 يک مقام ارشد دولت انگليس اظهار کرد اين کشور به شدت نگران تشديد اقدام نظامي روسيه و حکومت سوريه عليه مخالفان در ادلب بوده و چنين اتفاقي جان تقريبا سه ميليون غيرنظامي را در ادلب و نواحي اطراف آن به خطر مي‌اندازد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، آليستر برت، معاون وزير خارجه انگليس در امور خاورميانه اظهار کرد که رد پيشنهاد آتش‌بس ترکيه از سوي روسيه و سوريه "به شدت مايوس کننده" است.

آليستر برت با طرح اين ادعا که ده‌ها حمله هوايي روسيه و حکومت سوريه طي روزهاي اخير عليه سه بيمارستان، دو مرکز امدادرسان‌هاي کلاه سفيد و يک آمبولانس صورت گرفته است، گفت: بايد تاسيسات پزشکي و کارگران امدادرسان در مقابل حملات محافظت شوند.


 صالحي: اميدواريم توافق هسته‌اي ادامه يابد 

 رئيس سازمان انرژي اتمي ايران با بيان اين که اميدوار است توافق هسته‌اي ادامه يابد، گفت که اگر اين اتفاق نيفتد برنامه هسته‌اي ايران قوي‌تر از هر زمان ديگري خواهد بود.

به گزارش ايسنا، علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت که اميدوار است توافق هسته‌اي ايران و قدرت‌هاي جهاني ادامه يابد، در غير اين صورت برنامه هسته‌اي اين کشور تسريع خواهد شد.وي در ادامه هشدار داد که اگر يک حمله ديگر عليه دانشمندان هسته‌اي ايران انجام شود، پيامدهاي آن ناگوار خواهد بود.

صالحي همچنين گفت: خروج رئيس جمهور آمريکا از توافق هسته‌اي وي را در طرف بازنده تاريخ قرار داده است. اين توافق مي‌توانست راه را براي ايجاد اعتماد و اطميناني که از دست داده بوديم، هموار کند.


 جشن دانش آموختگي دانشجويان پرديس بين الملل علوم پزشکي تهران 


 ديدار نخست وزير ژاپن با پوتين در ولادي وستک روسيه 


 سرمقاله 

لزوم درک و همدلي دوسويه دولت و ملت براي عبور از بحران

آذر فخري 

با وجود تمام مشکلات اقتصادي اخيري که خواسته و ناخواسته کشور را دچار التهاب کرد و تاثيرات مادي و نيز روحي-رواني خاصي برروي مردم گذاشت، و آنان را سراسيمه به بازار و فروشگاه‌ها کشاند تا مايحتاج اساسي خود را بيش از حد نياز تهيه و انبار کنند، نبايد اين نکته مهم را از نظر دور داشت که شايد آنان تا حدودي حق دارند. مردمي که جو آشفته بازار، آنان را به تلاطم و التهاب وامي‌دارد، گاه چنان دستخوش اضطراب‌هاي رواني و دلهره مي‌شوند که قدرت تصميم‌گيري درست را از دست مي‌دهند.

درست در همين شرايط خاص است که مردم، به‌عنوان شهروندان و در صميمانه‌ترين حالت، فرزندان اين سامان، نياز به حمايت‌ها و توجه‌هاي خاص دولت‌مردان و مسئولان خويش دارند. تا با درک شرايط موجود، احساس امنيت و اعتمادِ تا حدودي حساس و آسيب‌پذير شده را، در آنان دريابند و تقويت کنند.

در شرايط کنوني، مسدولين و مديران نيازمند کارشناساني هستند که درايجاد و تقويت احساس آرامش و امنيت اجتماعي و اقتصادي مردم، آنان را مشورت و ياري کنند.

در واقع با توجه به گفته مسئولين و اذعان خود آنان، شرايط فعلا به گونه‌اي است که راه برون‌رفت از مشکلات و معضلات پيش آمده، چندان راحت و آسان نيست و به زودي هم ميسر نخواهد شد؛ چه خوب است که دولت‌مردان، که به فکر تامين سبدهايي در جهت رفع نيازهاي مادي ملت هستند، به امدادهاي روحي- رواني آنان نيز بينديشند و کارگروهي در اين زمينه تشکيل دهند.

مسلم است که بحران، تنها سيل و زلزله و ساير حوادث و بلاياي طبيعي نيست. گاهي بحران يعني درگيري مردم با مشکلاتي که خود به تنهايي، توان حل کردن‌شان را ندارند و دچار سراسيمگي و سردرگمي مي‌شوند. و در اين ميان، ممکن است، خواسته و ناخواسته، دست به اقداماتي بزنند که موجب آسيب رساندن به خود و ديگران شود؛ همان‌گونه که طبق آمار اخير پزشکي قانوني، ميزان خودکشي در ميان مردم، از هر رده سني و طبقه، افزايش داشته است.

در بحران‌ها و شرايط سخت، مردم به دولت‌مردان خود، نه تنها به‌عنوان متولي و حل کننده‌ي مشکلات، بلکه به چشم حامي و والد مي‌نگرند و انتظار همدلي و هم‌سويي از آنان دارند. و اين همدلي و همسويي از جانب مسئولين و مديران است که به مردم توان تحمل مشکلات و همراهي با دولت‌مردان را مي‌دهد. تجربه‌اي که در هشت سال دفاع مقدس، مورد آزمون قرار گرفته و هم دولت و هم مردم، از آن سرافراز بيرون آمدند. تلطيف حال مردم و روحيه بخشيدن به آنان، همراه با کنترل جو آشفته بازار و کوتاه کردن دستاني که به هر نحوي در حال آسيب رساندن به منافع مادي و معنوي کشور هستند، کمترين انتظاري است که مردم به‌عنوان شهروندان اين سامان از مسئولين و مديران خود دارند. و اميد است که با درک متقابل و همدلي دوسويه، به زودي از اين دوره سخت و پردست‌انداز، خارج شويم.

a.f.far99@gmail.com


  رييس جمهوري:
 دستگاه هاي اجرائي با تمام توان به دنبال حل مشکلات مردم هستند 

 رييس جمهوري گفت: ملت و دولت کنار يکديگر بوده و دستگاه هاي اجرايي با تمام توان به دنبال حل مشکلات مردم هستند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، به تحليل شرايط موجود و توطئه دشمنان نظام اسلامي براي ضربه زدن به اقتصاد کشور و ايجاد مشکل در زندگي مردم پرداخت و افزود: با وجود رهبري شجاع و مدبر و مردم فداکار و مصمم از اين مرحله نيز عبور خواهيم کرد، اما همه مسوولان، تريبون داران، احزاب و رسانه‌ها در معرض امتحان قرار دارند.روحاني به برخي از واقعيت‌هاي اقتصادي کشور از جمله افزايش صادرات و کاهش واردات کشور در شش ماهه اخير نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: ملت و دولت کنار يکديگرند و دستگاه هاي اجرايي با تمام توان به دنبال حل مشکلات مردم خواهند بود.

رئيس جمهور ضمن اشاره به آمار رشد 20 درصدي نقدينگي کشور در يکسال گذشته، نقدينگي را بويژه وقتي با منشأ پايه‌پولي باشد، مشکل‌آفرين براي اقتصاد کشور دانست و با تأکيد بر برنامه‌هاي دولت براي مديريت نقدينگي به سمت توليد و اشتغال، افزود: بخش‌ قابل ملاحظه‌اي از افزايش نقدينگي در سال‌هاي اخير مربوط به فعاليت مؤسسات مالي و اعتباري غيرمجاز بود، در حالي که عليرغم روال گذشته، اين دولت هرگز براي اداره کشور در پي استقراض از بانک مرکزي نشد.

رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي به نقش مهم دانشگاهيان در روحيه‌آفريني، اميد و آگاهي بخشي به جامعه نيز تأکيد کرد.رييس جمهوري ماه محرم را پيام‌آور ايثار، آرمان خواهي و ايستادگي در مسير حق دانست و تاکيد کرد: پيام قيام ابا عبدالله الحسين(ع) بايد متناسب با هر مقطع تاريخي براي مردم تبيين و تفسير و از اين منبع بزرگ الهام ‌بخش در چارچوب نيازهاي فرهنگي جامعه و عبور از سختي‌ها بهره برد.


 جان کري: با تصميم ترامپ ديگر هيچ ايراني با آمريکا مذاکره نمي‌کند 

 
جان کري بار ديگر با حمايت از توافق هسته‌اي ايران، در انتقاد از تصميم دونالد ترامپ براي خروج از برجام گفت: اقدام ترامپ باعث شد رهبران ايران ديگر با آمريکا مذاکره نکنند.به گزارش ايسنا، جان کري، وزير امور خارجه پيشين آمريکا که در مذاکرات هسته‌اي با ايران به عنوان نماينده آمريکا حضور داشت، در مصاحبه‌اي با شبکه پي بي اس خروج دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا از توافق هسته‌اي را تصميمي خطرناک و مخرب براي آمريکا دانست و تصريح کرد که اين تصميم موجب شد تا ديگر هيچ‌ يک از رهبران ايران با آمريکا مذاکره نکند.

کري در پاسخ به سوالي درباره احتمال خروج ترامپ از توافق هسته‌اي با هدف اعمال فشار براي ايران براي تغيير حکومت گفت: بله، اين تصميم اساسا استراتژي تغيير حکومت را دنبال مي‌کند و براي آمريکا فوق‌العاده خطرناک و مخرب است.


 ابراهيم جعفري: حمله به کنسولگري ايران حمله به ما بود 

 
العالم :وزير خارجه عراق با بيان اينکه حمله به کنسولگري ايران در بصره حمله به عراق بود افزود که اين مهاجمان عده اي مزدور بودند که سعي داشتند چهره عراق را تخريب کنند و به روابط اين کشور با ايران آسيب بزنند.به گزارش ايسنا به نقل از العالم، ابراهيم جعفري، وزير امور خارجه عراق در يک گفت‌وگوي تلويزيوني تصريح کرد که نبايد اقدامات نادرست عده‌اي معدود در حمله به سرکنسولگري ايران را به حساب دولت و ملت عراق و حتي معترضاني گذاشت که طبق قانون براي احقاق حقوق خود تظاهرات مي‌کنند، مهاجمان عده‌اي مزدور بودند که سعي داشتند چهره عراق را تخريب کنند و به روابط اين کشور با ايران آسيب بزنند.

وزير امور خارجه عراق تاکيد کرد که روابط ايران و عراق امري ذاتي است و از واقعيت‌هاي تاريخي و جغرافيايي ريشه گرفته است و ميان دو کشور حدود 1200کيلومتر مرز و منافع مشترک و احترام متقابل وجود دارد.


 اردوغان: کل جهان بهاي انفعال درباره ادلب را خواهد داد 

 
روزنامه وال استريت ژورنال : رئيس‌جمهوري ترکيه تاکيد کرد، حمله دولت سوريه به استان ادلب خطرات و پيامدهاي انساني و امنيتي براي ترکيه، اروپا و ديگر مناطق به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، رجب طيب اردوغان،‌ رئيس‌ جمهوري ترکيه در مطلبي براي روزنامه وال استريت ژورنال همچنين از جامعه بين‌المللي خواست تا درباره ادلب، آخرين پايگاه شورشيان در سوريه، اقدامي انجام دهند و هشدار داد "در غير اين صورت کل جهان بهاي آن را پرداخت خواهند کرد."اردوغان که در تهران با رهبران ايران و روسيه ديدار داشت، همچنين گفت آن دو کشور در توقف فاجعه بشردوستانه در ادلب وظيفه انسان‌دوستانه دارند.رئيس‌جمهوري ترکيه افزود: ترکيه هر آنچه در توان داشته براي توقف کشتار انجام داده و براي اينکه موفق شويم بقيه جهان هم بايد منافع شخصي‌شان را کنار بگذارند و براي راه حل سياسي اقدام کنند.


 قاضي آمريکايي، ايران را به پرداخت 104 ميليون دلار غرامت محکوم کرد 

 يک قاضي آمريکايي، در حکمي غيابي ايران را به پرداخت 104.7 ميليون دلار غرامت به قربانيان حمله ادعايي سال 1996 در ظهران عربستان که در آن 19 نظامي آمريکايي کشته شدند، محکوم کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاري رويترز، يک قاضي آمريکايي، در حکمي غيابي ايران را به پرداخت 104.7 ميليون دلار غرامت به قربانيان حمله ادعايي 1996 در ظهران عربستان که در آن 19 نظامي آمريکايي کشته شدند، محکوم کرد.

اين قاضي فدرال در حکمي که صادر کرده ادعا کرده ايران و سپاه پاسداران در بمب‌گذاري پايگاه نظاميان آمريکايي در نزديکي برج‌هاي خُبَر در عربستان دست داشته‌اند و به همين دليل بايد به قربانيان آن غرامت پرداخت کنند.


 کانادا صادرات خودروهاي زره‌پوش به عربستان را کاهش مي‌دهد 

 کانادا طبق قرارداد منعقده ميان خود و عربستان در سال 2014 تعداد خودروهاي زره‌پوش جنگي کمتري به اين کشور صادر خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه "سي‌بي سي" کانادا، اسناد جديد نشان مي‌دهند که اتاوا به جاي صادرات 928 خودروي زره‌پوش نوع “LAV 6” براساس قرارداد منعقده در سال 2014، 742 زره‌پوش به عربستان صادر مي‌کند.

طبق قرارداد مذکور که ارزشش 15 ميليارد دلار کاناداست، اين کشور نخستين خودروهاي زره‌پوش را اوايل 2017 به عربستان تحويل داد.


 يك نكته از هزاران 

 رئيس پليس تهران درباره افزايش جرايم و سرقت‌ها به دنبال وضعيت نامساعد اقتصادي ماه‌هاي اخير و تأثير اين وضعيت بر وقوع جرم گفت: اين يک واقعيت است که بحث‌هاي اقتصادي و معيشت مردم در وقوع جرايم تأثيرگذار است، و بايد گفت که متأسفانه جرايم خرد در حدود 5 درصد افزايش داشته است.

تاييد و تاکيد بر اين نکته ازسوي پليس که مشکلات اقتصادي موجب فشار برمعيشت اقشار ضعيف شده، و مسبب ارتقاي جرايم خرد در سطح جامعه گرديده، زنگ خطري جدي است که اگر به آن توجه نشود قطعا در زمان نه چندان دور بايد منتظر افزايش جرايم و خشونت هاي کلان در سطح کشور بود. هرچند که هيچ توجيهي براي تخلف از قانون وجود ندارد، اما تنگدستي و فقر عواملي هستند که اختيار را از فرد گرفته و فقط به رفع نيازش توجه خواهد کرد. اين رفع نياز امروز با جرايم خرد همچون سرقت است، فردا با زورگيري و پس از آن با قتل و ... همراه خواهد شد.

وقتي فقر از دري وارد شود، دين، اخلاق و انسانيت از در ديگر خارج خواهد شد.


 ميز خبر 

 بولتون: همچنان منتظر اقدام کره شمالي براي خلع سلاح هسته‌اي هستيم

جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا گفت، دونالد ترامپ دري را براي مذاکرات به روي کيم جونگ اون باز کرده اما هنوز در انتظار اقدامي از سوي وي براي خلع سلاح هسته‌اي است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، جان بولتون گفته است: ما هنوز منتظر (اقدام) آنها هستيم. مشخصا امکان برگزاري يک نشست ديگر ميان اين دو رئيس جمهور همچنان وجود دارد اما دونالد ترامپ نمي‌تواند کره شمالي را مجبور کند که از دري که براي مذاکرات به روي آنها باز کرده بالاجبار عبور کند. آنها هستند که بايد براي خلع سلاح هسته‌اي گام‌هايي را اتخاذ کنند. و اين همان چيزي است که ما انتظارش را مي‌کشيم.

ترامپ تحريم تجاري عليه کوبا را براي يک‌سال ديگر تمديد کرد

رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد: در راستاي حفظ منافع واشنگتن تحريم‌ها عليه کوبا را تمديد مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه هيل، کاخ سفيد اعلام کرد: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا حکمي را در جهت تمديد تحريم تجاري سال 1962 عليه کوبا امضا کرد. براساس اين تحريم‌هاي تجاري در راستاي حفظ منافع ملي آمريکا به مدت يک‌ سال ديگر تمديد مي‌شوند. دوره قبلي تحريم‌ها قرار بود 14 سپتامبر سال 2018 ميلادي پايان يابد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

7. امور مالي و مديريت

همانطور که قبلا يادآوري شد، دوره 2000 تا 2004 توسط تغييرات مشخص شده است. اين تغييرات شامل امورمالي، مديريت و حتي محل دبيرخانه مي گردد . در طول دوره چهارساله، سلامت امورماليIAU از پرمخاطره به مزاحمت و اخيراً به وضعي اطمينان بخش رسيده است . (ضميمه شماره 1 ملاحظه شود). در واقع درهريک از دوساله هاي گذشته يک ذخيره کوچک مالي کنارگذاشته شده است . يک جنبه مهم ازاين جبران وضعيت گذشته ناشي ازاين واقعيت است که يک بدهي قابل ملاحظه به سيستم تأمين اجتماعي فرانسه در سال 2000 بخشيده شده است . بدين ترتيب و عليرغم نتايج بيشتر مثبتي که درطول دوسال گذشته تحقق پيدا کرد، کارهاي زيادي قرار است انجام شود واين موضوع روشن است که تا اينجا بهبودي که حاصل شده از طريق کارايي بيشتر و مولدتر به جاي افزايش هاي اساسي در درآمدها، به خصوص درآمدهاي حاصل از حق عضويت ها، بدست آمده است. حمايت مالي از دست رفته يونسکو تا حدودي توسط کمک ها و قراردادهاي کوچک جبران شده است ، اما به طور کلي، حجم درآمد IAU ، که از حق عضويت هاي اعضا به دست مي آيد، براي توسعه فعاليت هايي که انجمن نياز به انجام آنها داردکافي نيست .

در اين زمينه مالي است که برخي از تغييرات در سياست مالي، به عنوان مثال دررابطه با گروه هاي کاري يا پژوهش براي قراردادهاي انتشاراتي که ازنظر اقتصادي سلامت بيشتري داشته باشند، بايستي درنظر گرفته شود.

حمايت يونسکو از IAU هميشه بيشترازآنکه دقيقاً مالي باشد، بوده است . اين سازمان همچنين فضايي را به دفاتر انجمن ارائه داده است و حمايت فراساختاري، مثل گرما وروشنايي و فضا درمورد سرور يونسکو تقديم کرده است . اين حمايت دوستانه ادامه پيدا کرده است ، اما در پاييز 2002، IAU همراه با چندسازمان مردم نهاد (NGO) به يک سازمان درداخل مجتمع يونسکو انتقال داده شد . اين تغيير، درحالي که آدرس ما و مرکز تدارک ما دست نخورده ميگذارد، يک کاهش فضاي اداري براي دبيرخانه را نشان مي دهد که رشد آينده اجاره را مشکل تر ميکند .

همچنين در طول اين دوره مورد نظر تغييرات کارکنان انجام شده است. اين تغييرات شامل خروج فرنز اِبِرهارد(Franz Eberhard)در دسامبر 2001 و ورود اوا اِگرن پولاک (Eva Egron Polak)در ژانويه 2002 در مقام دبيرکل ومدير اجرايي ميباشد . همچنين درسال 2002، دبيرخانه پيرو خروج کُرينه ساليناس (Corinne Salinas)، بازگشت هيليچي ونت لند(Hilligie Vant Land) را به عنوان هماهنگ کننده، و توسعه برنامه خوش آمد گفت . هردوي اِوا اِگرن پولاک و هيليچي ونت لند از اواخر سال 1990 در IAU کارکرده اند . سرانجام، درآخرسال 2003 هم با سپري شدن بيشتر از سه دهه، بازنشستگي به سراغ کلودين لنگ لوئيس (Claudine Lang Lois) آمد که جانشين او ايزابل تورمين (Isabelle Turmaine) به عنوان مدير مرکز اطلاعات وخدمات ارتباطات در آپريل 2004، به IAU پيوست. بعداز سپري شدن2003، سيلوين چارپن تير (Sylvain Charpentier ) به IAU ملحق شد . IAU همچنين ميزبان اَنترن هاي کوتاه مدت بود که آمدند تا اولين تجربه کاري بين المللي خود را به دست آورند و در کارما خيلي زياد کمک کردند . در طول چهارسال چندنفر به IAU پيوستند. سرانجام، کارمند منشي پاره وقت، که اساساً روي انتشارات مرجع کار ميکرد از پرسنل جدا شد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي