جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

وزير کشور:
صادرات کالاهاي اساسي و ضروري ممنوع است


رشوه 5 ميليارد دلاري ترامپ به فلسطيني ها


آمريکا: اگر ايران درست رفتار نکند ، بهايش را با تحريم‌ خواهد داد


حيدر العبادي: اصراري براي ماندن در قدرت ندارم


شليک موشک بالستيک يمني‌ها به پايگاه ارتش عربستان در نجران


توکيو به شرط حل مناقشه ارضي با مسکو توافق صلح امضا مي‌کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


تلاش براي تبديل تهران به مقصد مهم گردشگري کشور

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي:
بايد عوامل عدم موفقيت در برنامه هاي کشور بررسي شود


اسرائيل کمک‌هاي خود به سوري‌ها در جولان اشغالي را متوقف کرد


شوراي امنيت ، مأموريت هيأت سازمان ملل در ليبي را تمديد کرد


خبر


بازديد هيات دانشگاه علوم پزشکي تهران از دانشگاه هاي عراق


اعتصاب 24 ساعته کارکنان شرکت هواپيمايي در فرودگاه فرانکفورت


سرمقاله


  وزير کشور:
 صادرات کالاهاي اساسي و ضروري ممنوع است 

 وزير کشور از ممنوعيت صادرات کالاهاي اساسي و ضروري از تمام مرزهاي کشور خبر داد و گفت: استانداران، گمرک و دستگاه هاي مسئول با همکاري يکديگر موظف هستند از خروج کالاهاي اساسي جلوگيري کنند.به گزارش وزارت کشور، عبدالرضا رحماني فضلي در جلسه ستاد مقابله با قاچاق سوخت با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازي از اجراي طرح پيمايش مصرف سوخت خودروهاي سنگين و برون‌شهري اظهار داشت: طرح پيمايش و جي پي اس با مسئوليت وزارتخانه هاي راه و کشور و با همکاري و هماهنگي اتحاديه ها کماکان در دستور کار باشد.وي افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم با تشکيل کارگروهي تصميم کامل و جامعي نسبت به مصرف سوخت خودروهاي سنگين داخلي و ترانزيت تهيه و ارائه کند.

نماينده رئيس جمهوري در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به گزارش ارائه شده درباره مصرف سوخت لنج ها در آبهاي سرزميني جمهوري اسلامي ايران و نحوه تعيين قيمت سوخت آنها افزود: لنج هايي که در داخل آب‌هاي مرزي جمهوري اسلامي ايران فعاليت دارند از قيمت مصوب داخلي سوخت بهره مند خواهند شد.

وزير کشور گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کارگروهي مصرف واقعي هر کدام از لنج ها را تعيين کند. اين کارگروه با همکاري وزارت نفت و با رعايت مقررات حمل کالا، تصميم جامعي نسبت به نحوه محاسبه نرخ سوخت لنج هايي که مقاصد خارج ازآب هاي سرزمين ايران دارند، تصميم‌گيري کند.وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: نيروهاي انتظامي و امنيتي نسبت به خروج کالا و فرآورده هاي سوختي از مرزها مراقبت و کنترل هاي بيشتر و جدي تري داشته باشند؛ همچنين دبير مناطق آزاد ظرف يک هفته آينده برنامه مشخصي به منظور جلوگيري از خروج کالاهاي اساسي و ضروري در مناطق آزاد ارائه کند.

رئيس شوراي امنيت کشور با بيان اينکه صادرات از مبادي رسمي برقرار است، گفت: صادرات کالاهاي اساسي و ضروري از تمام مرزهاي کشور ممنوع است، استانداران، گمرک و دستگاه هاي مسئول با همکاري يکديگر موظف هستند از خروج کالاهاي اساسي جلوگيري کنند.


 رشوه 5 ميليارد دلاري ترامپ به فلسطيني ها 

 اطلاع رساني فلسطين: منابع سياسي آمريکايي اعلام کردند که دولت آمريکا به رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين پيشنهاد کرده است که در قبال دريافت 5 ميليارد دلار به ميز مذاکرات سازش بازگردد.به گزارش مهر به نقل از مرکز اطلاع رساني فلسطين، منابع سياسي آمريکايي اعلام کردند که دونالد ترامپ رئيس جمهور اين کشور قصد دارد در قبال بازگشت محمود عباس رئيس تشکيلات خودگران فلسطين بر سر ميز مذاکرات سازش به وي 5 ميليارد دلار کمک مالي ارائه کند.اين پيشنهادي است که تيم مذاکرات سازش به رهبري جارد کوشنر داماد و مشاور ارشد ترامپ و جيسون گرينبلات فرستاده صلح ويژه آمريکا در منطقه خاورميانه به رئيس جمهور آمريکا داده اند.بر اساس اين توافق، قرار است تشکيلات خودگردان 5 ميليارد دلار ديگر از کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس و اتحاديه اروپا دريافت کند و با آن وضعيت اقتصادي خود را به ويژه در غزه بهبود ببخشد.


  آمريکا: اگر ايران درست رفتار نکند ، بهايش را با تحريم‌ خواهد داد 

آرتي :وزير انرژي آمريکا در کنفرانس خبري با وزير انرژي روسيه ايران را تهديد به مجازات کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از آرتي، ريک پري، وزير انرژي آمريکا در کنفرانس خبري با الکساندر نواک، ‌وزير انرژي روسيه، در شهر مسکو، ادعا کرد که آمريکا امروز در موقعيت نابي قرار دارد که مي‌تواند خواسته خود را به کشورهايي همچون ايران القا کند.وي اظهار کرد : پيام ما به ايران اين است که از آنها انتظار داريم که همسايگاني قابل قبول و عضو قابل قبولي از جامعه باشند.ريک پري در ادامه اظهارات بي اساس مقامات آمريکايي عليه ايران ، ادعا کرد که اين مسئله تنها خواسته واشنگتن نيست بلکه خواسته برخي از همسايگان خود ايران نيز است.وزير انرژي آمريکا در ادامه مدعي شد که عربستان سعودي به طور کامل از تمامي اقداماتي‌ که آمريکا در آن دخيل است، حمايت مي‌کند و همچنين رفتارهاي تهران را "غيرقابل قبول" مي‌داند.


 حيدر العبادي: اصراري براي ماندن در قدرت ندارم 

 
مهر :حيدر العبادي نخست وزير عراق گفت که به توصيه هاي مرجعيت ديني در مورد نامزد نشدن شخصيت هاي سابق براي نخست وزيري احترام مي گذارد و به آن پايبند است. حيدر العبادي در يک نشست خبري عنوان کرد که نامزدي براي دور دوم نخست وزيري تصميم وي نبوده است و به توصيه برخي اين تصميم را اتخاذ کرده است.

وي ادامه داد: پافشاري براي ماندن در قدرت نداشتم، به قانون اساسي پايبند هستم و به توصيه هاي مرجعيت ديني احترام قائلم و با نظر آنها موافق هستم.نخست وزير عراق با بيان اينکه ائتلاف النصر با قدرت به طرح هاي ملي خود براي اصلاح اوضاع عراق و عبور از فرقه گرايي ادامه خواهد داد، تاکيد کرد: به توصيه هاي مرجعيت عالي ديني احترام مي گذارد.وي اظهار داشت: نمي خواستم براي بار دوم نامزد نخست وزيري شوم و به آن چشم ندوخته ام ولي با توجه به اينکه پيروزي هايي در زمينه امنيتي و اقتصادي داشتيم برخي به من توصيه کردند که نامزد شوم.


 شليک موشک بالستيک يمني‌ها به پايگاه ارتش عربستان در نجران 

 يگان موشکي انصارالله يک پايگاه تازه تاسيس شده ارتش عربستان در نجران را هدف قرار داد.به گزارش ايسنا، به نقل از الميادين، يک منبع نظامي اعلام کرد که يگان موشکي انصارالله يمن با يک موشک بالستيک، پايگاه تازه تاسيس ارتش عربستان در نجران را هدف قرار داد.اين در حالي است که رسانه‌هاي عربستان مدعي شده‌اند که پدافند هوايي اين کشور موشک شليک شده انصارالله به سمت نجران را رهگيري کرده است.

از سوي ديگر، يک منبع يمني گفت: نيروهاي ارتش يمن به مواضع نيروهاي عبد ربه منصور هادي، رئيس جمهوري مستعفي يمن در منطقه‌هاي "حريب نهم"، "نهدين" و "التبة الحمراء" حمله کردند که در پي اين حملات چند تن از نيروهاي منصور هادي کشته و زخمي شدند.


 توکيو به شرط حل مناقشه ارضي با مسکو توافق صلح امضا مي‌کند 

 نخست وزير ژاپن گفت، دولت توکيو همچنان بر موضع خود مبني بر امضاي توافق صلح با مسکو، تنها در زمان حل مناقشه ارضي، پابرجاست.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه پيشنهاد امضاي توافق صلح ميان مسکو و توکيو را تا پايان سال جاري ميلادي و بدون هيچ قيد و شرطي مطرح کرد.

شينزو آبه، نخست وزير ژاپن در جريان مناظرات پارلماني در بخشي از کمپين انتخاباتي براي رهبري حزب حاکم ليبرال دموکراتيک گفت: اين درست است که پوتين گفته بياييد براي توافق صلح همکاري کنيم اما شکي نيست که بايد ابتدا اختلاف نظرها را کنار بگذاريم و حل و فصل کنيم. نخست بايد مساله مورد مناقشه ارضي بين دو کشور حل و فصل شود و سپس چنين توافقي امضا شود.

رئيس جمهوري روسيه بر ضرورت ايجاد شرايطي تاکيد کرده که در آن اوضاع براي مسکو و توکيو به منظور حل مناقشات دو جانبه آسان و راحت باشد.


 يك نكته از هزاران 

 آيا تاکنون به اين مسئله فکر کرده ايد که چرا برگزاري اجلاس هاي سران کشورهاي مختلف و يا برگزاري نشست هاي اقتصادي جهاني و منطقه اي و ديگر گردهمايي هاي خارجي، کمتر در کشورمان برگزارمي شود. واقعيت اين است که ما امکانات لازم را جز درتهران( آن هم درحد رفع نياز)، در ديگر شهرهاي بزرگ خود نداريم. دريک شهر هتل مناسب نيست، در شهر ديگري امکانات فرودگاهي ضعيف است، در شهرديگري مکاني براي گردهمايي نيست، و تمام اين ها باعث مي شود ايران که به لحاظ جغرافيايي به نوعي در مرکزيت مرزهاي آبي و خاکي کشورهاي بسياري در خاورميانه قرار دارد از اين امتياز ميزباني بي بهره گردد.

البته ما در زمينه گردهمايي بين المللي و منطقه اي ديگر نيز همچون مسابقات ورزشي، مسابقات علمي، نشست هاي اقتصادي و... به سبب عدم داشتن زيرساخت هاي ميزباني دچار عقب ماندگي از رقبا شده ايم. شايد اين مسئله درميان مشکلات کشور ناپيدا باشد، اما قطعا داشتن امکانات ميزباني مي تواند براي کشور وجهه و شخصيت قابل توجهي ايجاد کند و سهم ما را در سياست گذاري جهاني و منطقه اي افزايش دهد.


 ميز خبر 

 کدخدايي:

قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان در شوراي نگهبان تاييد شد

سخنگوي شوراي نگهبان با انتشار مطلبي در فضاي مجازي از تاييد طرح اصلاح قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان در جلسه شوراي نگهبان خبر داد.

به گزارش مهر، عباسعلي کدخدايي سخنگو و قائم مقام دبير شوراي نگهبان در توئيتر خود نوشت: «طرح اصلاح قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان که با اصلاحاتي در جلسه مورخ 1397/6/6 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1397/6/21 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.»

به دليل کمک به کره شمالي؛

آمريکا ،چين و روسيه را تحريم کرد

دولت آمريکا عليه يک کمپاني فناوري مستقر در چين، مدير اهل کره شمالي آن و يک شرکت تابعه روسي به اتهام "کمک مالي غيرقانوني" به کره شمالي که نقض تحريم‌هاي آمريکاست، تحريم‌هايي را اعمال کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت خزانه‌داري آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد، اين تحريم‌هاي جديد عليه کمپاني فناوري "شبکه سيلور استار يانبيان" در چين، جونگ سونگ هوا، مدير اجرايي آن که اهل کره شمالي است و کمپاني زيرمجموعه آن به نام "وولاسيس سيلور استار" مستقر در روسيه است.

استيون منوچين، وزير خزانه‌داري آمريکا در اين بيانيه آورده است: اين اقدامات با هدف توقف ارسال کمک‌هاي مالي غيرقانوني به کره شمالي از طريق افرادي است که در پوشش اين کمپاني‌ها و اشخاص ثالث کمک مالي مي‌کنند.

وي همچنين به تمامي کمپاني‌ها در سراسر جهان هشدار داده که جوانب احتياط را رعايت کرده و مطمئن شوند که کارمنداني از کره شمالي را براي پروژه‌هاي فناوري خود به کار نمي‌گيرند.

ايالات متحده تصميمي براي پايان حضور خود در پايگاه اينجرليک ترکيه ندارد

پنتاگون اعلام کرد که تصميمي براي پايان دادن به حضور آمريکا در پايگاه هوايي اينجرليک ترکيه ندارد.

به‌ گزارش ايسنا، ‌به نقل از المنار، اريک پاهون، سخنگوي پنتاگون، گفت‌: ايالات متحده به حضور خود در ترکيه پايان نمي‌دهد. پايگاه اينجرليک طي دهه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و اين امر با حمايت ترکيه، همپيمان ما در ناتو ادامه‌ خواهد داشت.

پاهون ترکيه را "شريکي پابرجا" در ائتلاف بين‌المللي ضد داعش خواند و گفت‌: هماهنگي ميان ايالات متحده و ترکيه در هنگام عمليات با استفاده از پايگاه اينجرليک و ديگر پايگاه‌ها در ترکيه برقرار است.

چاووش‌اوغلو: يگان‌هاي مدافع خلق ممکن است به دولت سوريه در عمليات ادلب کمک کنند

وزير امور ترکيه در نامه‌اي به نيويورک‌تايمز نوشت که شبه نظاميان يگان‌هاي مدافع خلق کرد ممکن است به دولت سوريه در عمليات ادلب کمک کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين نامه از جانب مولود چاووش‌اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه در پاسخ به سرمقاله منتشر شده از سوي روزنامه نيويورک‌تايمز است که اخيرا منتشر شد؛ چاووش اوغلو در نامه خود هشدار داد که واشنگتن بايد اين مساله را مورد بررسي قرار دهد که متحدان واقعي‌اش در منطقه چه کساني هستند.


 خبــــر 

 انفجار خطوط انتقال گاز در شرق آمريکا

نيروهاي خدمات اضطراري در پي دريافت گزارشاتي مبني بر وقوع چندين انفجار در خطوط انتقال گاز در سه منطقه جداگانه در ايالت ماساچوست آمريکا به محل حادثه اعزام شدند.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، رسانه هاي محلي آمريکا گزارش دادند که در پي وقوع انفجارهاي متعدد در خطوط انتقال گاز در سه محله مختلف در منطقه «مريماک ولي» ايالت ماساچوست آمريکا، نيروهاي خدمات اضطراري به محل حادثه اعزام شدند.

بنابر گزارش ها، 20 تا 25 باب منزل مسکوني در اثر اين حادثه، طعمه حريق شده اند و دست کم يکي يک باب منزل بطور کامل ويران شده است.مقامات محلي وقوع بيش از 50 حريق را گزارش داده اند.از ساکنان اين منطقه درخواست شد تا خطوط گاز را قطع کرده و از منازلشان خارج شوند.طبق سرشماري سال 2010، کل جمعيت ساکن در اين مناطق حادثه ديده بالغ بر 60 هزار نفر است.

30 هزار مهاجرغيرقانوني در مالزي بازداشت شدند

منابع خبري گزارش دادند که 30 هزار نفر از مهاجران غيرقانوني از ابتداي سال جاري در مالزي بازداشت شدند که اکثر آنها را کارگران خارجي غيرمجاز تشکيل مي دهند.

به گزارش ايرنا به نقل از رسانه هاي مالزيايي ، ماموران اداره مهاجرت مالزي از ابتداي سال جاري تاکنون بيش از 30 هزار مهاجر غيرقانوني را بازداشت کردند که حدود 7 هزار نفر از آنها را اتباع بنگلادش تشکيل مي دهند.اکثر مهاجران غيرقانوني دراين کشور را اتباع اندونزي، بنگلادش، نپال، هند، فيليپين، کامبوج و ميانمار تشکيل مي دهند.

اگرچه آمار رسمي و دقيقي از تعداد مهاجران غيرقانوني در مالزي ارائه نشده اما طبق گزارش هاي رسانه اي حدود 600 هزار نفر مهاجر در به طور غيرقانوني دراين کشور مشغول به کار هستند.براين اساس، حدود 2 ميليون کارگر خارجي ثبت شده در اين کشور جنوب شرق آسيا نيز حضور دارند که اکثر آنها در بخش هاي خدماتي ، مشاغل سخت در کشتيراني و ساخت و ساز، رستوران ها و فروشندگي مشغول به کار هستند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

پيوست 1 : نظر کلي امور مالي IAU سال 2000 تا 2004
به 1000يورو


 تلاش براي تبديل تهران به مقصد مهم گردشگري کشور 

 
رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران گفت: تلاش خواهيم کرد تهران را از يک معبر و مسير جذب گردشگر به يک مقصد مهم گردشگري تبديل کنيم.به گزارش مهر، محمدجواد حق‌شناس گفت:در دوره تحريم يکي از حوزه‌هاي جدي که مي‌تواند در حل و فصل بخش زيادي از موضوع اشتغال و همچنين درآمدزايي براي کشور نقش آفرين باشد، همين حوزه گردشگري و ميراث فرهنگي است. اين حوزه در عين حال بدون تکيه بر دلارهاي نفتي خودش منبع بزرگي براي تامين نيازهاي کشور است. قطعا به اين مهم در دولت نيز توجه شده و هنگامي که ما مشکلات جدي براي صادرات نفت داريم تقويت حوزه گردشگري و صنايع دستي علاوه بر تامين اشتغال منبعي براي ارزآوري خواهد بود.


  نايب رييس مجلس شوراي اسلامي:
 بايد عوامل عدم موفقيت در برنامه هاي کشور بررسي شود 

 نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بودجه و اعتبار عامل اصلي در رسيدن به هدف و موفقيت نيست، گفت: مشارکت مردمي، اراده و انگيزه، نشدني ها و غير ممکن ها را شدني و امکان پذير و گام هاي توسعه را تسريع مي کند.به گزارش ايرنا، مسعود پزشکيان در نشست يکروزه مشترک شوراي معاونان اداره کل و مناطق و نواحي آموزش و پرورش آذربايجان شرقي با موضوع «سازه هاي نرم رهبري اثربخش»، اظهار داشت: اراده، انگيزه در کنار باور داشتن و فعل خواستن عامل اصلي موفقيت در انجام کارهاي سخت است.

وي اضافه کرد: مشارکت عمومي، روابط بين بخشي، اجراي عدالت و تکنولوژي چهار اصل موفقيت در اجراي امور و طرح هاي دشوار آموزشي است.

پزشکيان ادامه داد: بودجه مساله اول کشور نيست، بلکه باور داشتن به هدف، انگيزه و جلب مشارکت مردمي عامل توسعه همه جانبه است.

وي گفت: وزارت آموزش و پرورش با ايجاد ايمان و باور قلبي در معلمان براي رسيدن به پيشرفت و توسعه مي تواند عامل تحول در جامعه باشد.

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه اگر به کارمان ايمان داشته باشيم، مي توانيم بهترين باشيم، بيان کرد: معلمان و کارکنان آموزش و پرورش بدون توجه به دريافتي ها و حقوق اندک خود به شغل مقدس خود ايمان داشته باشند و راه تحول و پيشرفت جامعه را هموار کنند.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي نيز در اين همايش گفت: معمتدترين افراد در ميان مردم ايران معلمان هستند و اين ارزش و جايگاه معلم را در جامعه نشان مي دهد.


 اسرائيل کمک‌هاي خود به سوري‌ها در جولان اشغالي را متوقف کرد 

 ارتش اسرائيل اعلام کرد که به دليل بازگشت ارتش سوريه به جنوب اراضي کشور خود، تل آويو ديگر به سوري‌هاي ساکن در جولان کمک نمي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، ارتش رژيم صهيونيستي در بيانيه‌اي از پايان "عمليات حسن جوار" خبر داد که طبق ادعاي اسرائيل، هدف از اين عمليات "فراهم کردن کمک‌هاي انسان دوستانه و پزشکي براي هزاران سوري" در جولان اشغالي بوده است.

بر اساس بيانيه ارتش اسرائيل، اين "کمک‌هاي انساني" که شامل مواد غذايي، تجهيزات پزشکي، دارو، چادر، سوخت و لباس مي‌شد، به دليل بازگشت ارتش سوريه به جنوب اين کشور پايان يافته است.ارتش اسرائيل در اوايل اوت، به کار بيمارستان صحرايي که در نزديکي خط حائل با سوريه در جولان ايجاد کرده بود، پايان داد و علت اين امر را اعلام نکرد.


 شوراي امنيت ، مأموريت هيأت سازمان ملل در ليبي را تمديد کرد 

 شوراي امنيت سازمان ملل با تمديد مأموريت هيأت سازمان ملل در ليبي براي يک سال ديگر موافقت کرد.به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از العهد، شوراي امنيت با اين مساله موافقت کرد که هيأت سازمان ملل در ليبي براي يک سال ديگر تا 15 سپتامبر 2019 فعاليت کند.

در قطعنامه‌اي که شوراي امنيت با اجماع نظر اعضا تصويب کرد، آمده است که مأموريت‌هاي اين هيأت عبارت از حمايت از روند سياسي در ليبي، کمک به برگزاري انتخابات، پيگيري اجراي حقوق بشر، اصلاح نظام عدالتي و حمايت از تلاش‌ها براي بازگرداندن امنيت به کشوراست.در اين قطعنامه تأکيد شده است که بايد انتخابات در سريع‌ترين زمان ممکن برگزار شود و اين انتخابات اعتبار داشته باشد.


 خبر 

 زمين لرزه هجدک کرمان خسارتي نداشت

مديرکل ستاد بحران استانداري کرمان گفت : زمين لرزه 4.6ريشتري بامداد ديروز در هجدک اين استان هيچگونه خسارتي نداشت.

مجيد سعيدي در گفت و گو با ايرنا افزود: به محض وقوع زمين لرزه نيروهاي امدادي به منطقه محل زلزله اعزام و ستاد بحران در اين منطقه و مرکز استان تشکيل شد.

زمين لرزه اي به بزرگي 4.6 ريشتر ساعت 04 و 19 دقيقه حوالي شهر هجدک واقع در شهرستان راور استان کرمان را لرزاند.

مسکو رسماً زمان تحويل اس 400 به ترکيه را اعلام کرد

معاون وزير دفاع روسيه اعلام کرد که طرف روسي سال آتي ميلادي تجهيز ترکيه به سامانه‌هاي موشکي اس 400 را آغاز مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، يوري بوريسوف، معاون وزير دفاع روسيه در گفتگو با خبرنگاران تصريح کرد: با وجود تهديدهاي آمريکا، اما ترکيه از قرارداد خريد سامانه‌هاي دفاع موشکي روسي اس 400 صرف نظر نکرده است و بر اساس قرارداد منعقد شده، ترکيه تمامي اين تجهيزات را در زمان تعيين شده، در سال 2019 به دست خواهد آورد.

کارشکني آمريکا در روابط ايران و چين

وزير خارجه آمريکا با انتشار توئيتي به رابطه ايران و چين واکنش نشان داد.به گزارش ايسنا، مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا با بيان اين که ايران خود را رهبر جهان اسلام مي‌داند، ادعا کرد: در حالي که چين،‌ بزرگترين خريدار نفت ايران، صدها هزار شهروند مسلمان را آزار داده و زنداني کرده، ايران ساکت مانده است.

دانشجوي ايراني دانشگاه کويينزلند به ارسال رادار آمريکايي به ايران متهم شد

يک دانشجوي تحقيقات دانشگاه کويينزلند به ارسال رادار نظامي براي کمک به دولت ايران از سوي آمريکا متهم شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري اي‌بي‌سي، رضا دهباشي، دانشجوي 38 ساله دانشگاه کويينزلند هيچ‌گاه پا به آمريکا نگذاشته اما به ارسال تجهيزات نظامي‌ آمريکايي‌اي به ايران متهم شده که قادر به کشف هواپيماها و موشک‌هاي رادارگريز هستند.

اين اتهام که تاريخ آن به سال 2008 يعني زماني که دهباشي هنوز در ايران بوده، بازمي‌گردد، ممکن است حداکثر 20 سال زندان را براي او به دنبال داشته باشد.دنيل کاروانا، وکيل دهباشي به دادگاه گفت که موکلش با برخورداري از يک "بورس تحصيلي فوق العاده" دوره دکتراي خود را در دانشگاه کويينزلند سپري و بر روي دستگاهي براي تشخيص سرطان پوست کار مي کند.دهباشي دستگير و بازداشت شد و مقامات آمريکايي به دنبال استرداد او به آمريکا براي رسيدگي به شش اتهام او هستند.

بر اساس اسناد دادگاهي، دهباشي با اتهاماتي از توطئه تا ارسال تقويت کننده هاي ويژه اي که طبق فهرست مهمات آمريکا جزء تجهيزات دفاعي محسوب مي شوند، مواجه است.

دولت آمريکا مدعي شده است که اين تقويت کننده ها از سوي شرکت هاي آمريکايي توليد شده‌اند. اتهام ديگر دهباشي "کمک و مشارکت در صادر کردن تجهيزات نظامي از آمريکا به ايران" است.


 بازديد هيات دانشگاه علوم پزشکي تهران از دانشگاه هاي عراق 


 اعتصاب 24 ساعته کارکنان شرکت هواپيمايي در فرودگاه فرانکفورت 


 سرمقاله 

گذر ازتحريم ها، مديريت امروز، و ميراث آيندگان

حميدرضا عسگري

شکي وجود ندارد که جريان تحريم ها به لحاظ عملي و رواني بر فضاي اقتصاد ما تاثيرگذاشته و مشکلاتي را به وجود آورده است. شايد از بد روزگار است که نسل جوان ديروز و امروز ما هريک به نحوه اي بايد تجربه سخت تحريم و فشار اقتصادي را در زندگي خود ثبت کنند. اما اين پايان داستان نيست، بلکه زندگي درجريان است و بايد متناسب با هر مرحله از آن، راهکار و انديشه اي جديد در سر داشت.

اگر فردا آيندگان درمورد تحريم هاي همه جانبه وفشار سنگين بر مردم امروز، حرف بزنند قطعاً درمورد نحوه مديريت مسئولان و کارگزاران نيز قضاوت خواهند کرد. اينجاست که پاي توان و قدرت اجرايي دولت ها، نخبگان و کارشناسان عصرامروز مورد سنجش قرار مي گيرد. اين مقدمه را جهت ورود به مسئله تحريم هاي اجرا شده و دور بعدي آن در آبان ماه بيان کرديم. هدف اصلي آمريکا براي خروج از برجام و از سرگيري نظام تحريم ها، به صفر رساندن فروش نفت ايران و عملاً خلع سلاح شدن کشور در مقابل خواسته هاي آن بوده است.

دراين راستا چينش مهره هاي دشمن به صورت کاملا اصولي و در راستاي هدف موردنظر بوده است. اما حرکت و مهره چيني ما در اين نقشه بازي به سبب دلايل عمدتاً سياسي، هم پا ومناسب حرکت هاي حريف نيست. درمورد هدف اصلي آمريکا يعني نقطه صفر نفتي ايران، بايد اذعان داشت که راه حل هاي مناسبي از اتاق فکر کشور بيرون نيامده و يا هنوز سازوکار آن اعلام نشده است.

اما از آنچه ديده مي شود، گويا اتکاي ما براي رهايي و دور زدن تحريم و فروش نفت به سمت روس هاست. چرا که چين و هند به عنوان بزرگترين و اصلي ترين خريداران نفت ما درپي تهديدات و چانه زني هاي آمريکا درحال سازوکاري براي کاهش خريد نفت از کشورمان هستند و مسلماً فوايد تجاري و سياسي حفظ ارتباط با آمريکا را بر خريد تک محصول تجاري ايران را ترجيح خواهند داد.

درمورد انتقال نفت به روسيه دو گزينه مطرح است:

ابتدا اينکه ما نفت را به روسيه بدهيم و آنها اين نفت را براي ما به فروش برسانند. اما در رد و بيان اشکالات اين گزينه بايد گفت که تحريم هاي حمل و نقل و بيمه نفتکش ها اين اجازه را به ما نمي دهد که نفت را به روسيه منتقل کنيم. به فرض اينکه اين مشکل را هم حل کرديم، اما با توجه به تحريم هاي بانکي و عدم امکان نقل و انتقال مالي براي سيستم بانکي کشورمان، چطور قرار است پول اين نفت به ما بازگردانده شود. تجربه تهاتر نفت در برابر کالا نيز تجربه شکست خورده است و ديديم که کشورها در چنين شرايطي به جز اقلام بي ارزش و غيراستراتژيک محصول ديگري به ما نمي دهند.

هرچند که براساس نظام تحريم ها بازفروش(resend) نفت ايران توسط کشور ديگري ممنوع است اما ما با دادن نفت به روسيه و فروش آن توسط مسکو، عملاً بازارهاي فروش سنتي خود را که طي چند دهه گذشته به دست آورده ايم، ديگر از دست خواهيم داد. درحقيقت اين بازار مشتريان ما از اين پس نفت روسيه را مي خرند، نه نفت ايران را! حال اگر مدتي بعد اين مشکلات تحريم حل شود، ما ديگر بازار فروش خود را تقديم روس ها کرده ايم.

گزينه دوم براي دور زدن تحريم هاي نفتي از طريق روسيه، دادن نفت ايران به پالايشگاه هاي روسي و افزايش توليد نفت روسيه براي صادرات در بازار جهاني مي باشد!. به عبارتي ما نفت خود را براي خوراک پالايشگاه هاي داخلي روسيه مي دهيم تا اين کشور ديگر نفت توليدي خود را صرف مصرف داخلي نکند و از اين طريق توليد خود را براي فروش افزايش دهد. حال اين عمل به نفع ماست يا به نفع روس ها؟! به فرض اينکه اين کار راهم کرديم، چه چيزي عايد ما خواهد شد؟ آيا تحميل محصولات کشور مقابل و يا انتقال چمداني مقادير ناچيز ارزي از سوي کشوري که خود درگير تحريم هاي اروپا و آمريکاست، دردي ازما دوا خواهد کرد.

شايد مسئولان درپس اين گزينه ها نکات ريز و کليدي قرار داشته باشند که ما از آن بي خبريم و براي چنين اقدامات احتمالي توجيه کارشناسي داشته باشند. اما بحث اصلي ما اين است که اقدامات و نحوه مديريت امروز مسئولان ما، علاوه بر اين که کيفيت زندگي نسل امروز را شکل مي دهد، ميراثي خواهد بود براي آيندگاني که حاصل دست رنج امروز ما را خواهند خورد. اگر نتوانيم قدم هاي محکمي درعرصه مديريت داخلي و خارجي برداريم، قطعا زمينه ضعف قدرت کشور درآينده را رقم خواهيم زد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي