جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930


امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام پذيرفته شدگان دکتري دانشگاه آزاد

معاون وزير بهداشت اعلام كرد؛
نرخ جديد غذا و خوابگاه‌ دانشگاه‌هاي علوم پزشکي


آغاز ثبت‌نام المپياد علمي ويژه دانشجويان علوم پزشکي ايران


ميز خبر


خبرنامه


 امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام پذيرفته شدگان دکتري دانشگاه آزاد  

 پذيرفته‌شدگان دوره دکتري سال 97 دانشگاه آزاد اسلامي تا 24 شهريورماه فرصت دارند ثبت‌نام خود را تکميل کنند.به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، پذيرفته‌شدگان نهايي همه رشته‌هاي دکتري سال 97 دانشگاه آزاد بايد تا 24 شهريورماه براي ثبت‌نام به واحدهاي مربوطه مراجعه کنند.اسامي‌ پذيرفته‌شدگان‌ نهايي آزمون‌ دوره دکتري تخصصي «Ph.D» با آزمون سال 97 دانشگاه آزاد اسلامي بر روي سامانه اعلام نتايج مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه به نشانيwww.azmoon.org قابل مشاهده است.

عدم مراجعه پذيرفته‌شدگان در روز و ساعت مقرر به منزله انصراف از ثبت‌نام تلقي شده و هيچ‌گونه اعتراضي پذيرفته نخواهد بود.


 معاون وزير بهداشت اعلام كرد؛
 نرخ جديد غذا و خوابگاه‌ دانشگاه‌هاي علوم پزشکي  

 معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت نرخ جديد غذا و خوابگاه‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي را اعلام کرد و گفت: بر اين اساس قيمت وعده‌هاي ناهار، شام و صبحانه افزايش يافت.

به گزارش معاونت فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت (مفدا)، دکتر محمد رضا فراهاني در نشست مجمع عمومي دبيران شوراهاي صنفي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور در محل وزارت بهداشت افزود: براساس نرخ جديد قيمت وعده‌هاي ناهار و شام از هزار و 200 تومان به هزار و 350 تومان و وعده صبحانه از 600 تومان به 700 تومان افزايش مي‌يابد.

افزايش قيمت خوابگاه‌هاي دانشجويي بين 10 تا 12 درصد

وي افزايش قيمت غذا و خوابگاه دانشجويي در سال تحصيلي جديد را بسيار محدود دانست و گفت: شما بايد کمک کنيد تا فضاي دانشگاه‌ها در حوزه صنفي آسيب و صدمه‌اي به دانشجويان نرساند و اين کمک تعيين‎کننده است.

فراهاني ادامه داد: بر اين اساس قيمت وعده‌هاي ناهار و شام از هزار و 200 به هزار و 350 و وعده صبحانه از 600 تومان به 700 تومان افزايش مي‌يابد. اين در حالي است که قيمت خوابگاه‌هاي دانشجويي بين 10 تا 12 درصد افزايش خواهد داشت که در نهايت بيش از 12 درصد نخواهد بود و اين امکان نيز وجود دارد که افزايشي نداشته باشد.

وي به اهميت جايگاه شوراهاي صنفي دانشجويي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدايي که من روي کار آمدم نهادهاي دانشگاهي در دانشگاه‌ها تعطيل بودند و افرادي که حتي شش سال قبل از من در دانشگاه‌ها روي کار بودند مي‎دانند وضعيت اين نهادها به چه شکل بود.

اميد خود را به شوراهاي صنفي در دانشگاه‌ها بسته‌ام

معاون وزير بهداشت ادامه داد: يکي از نهادهايي که در همان سال اول در سال 1393 فعال کرديم شوراهاي صنفي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بود. من شخصا به شوراهاي صنفي در دانشگاه‌ها اميد بسته‌ام و اعتقاد دارم اگر بخواهيم که وضع نامطلوبي که اکنون در حوزه‌هاي دانشجويي وجود دارد را بهبود ببخشيم بايد دانشجويان مشارکت فعال داشته باشند.

فراهاني ضمن بيان اين که، اين باور و فرهنگ که مشارکت دانشجويان در دانشگاه‌ها مي‌تواند وضعيت را بهتر کند هنوز در دانشگاه‌ها نهادينه نشده است، تاکيد کرد: هنوز خيلي از دانشگاه‌ها هستند که خيلي به اين امور اعتقادي ندارند و ما در فشاري که از بالا داشتيم اين شوراهاي صنفي را شکل داديم.

وي افزود: گاهي برخي از اين دانشگاه‌ها افرادي را به عنوان شوراي صنفي انتخاب مي‌کردند اما در گزارشات مشخص مي‌شد که بدون انتخابات اين اتفاق رخ داده و خودشان اين افراد را منصوب کرده بودند در حالي که عنوان مي‌کردند که به صورت دموکراتيک انتخاب برگزار شده است. در حال حاضر با گزارش شما مي‌توان فهميد تا چه اندازه اين انتخابات در دانشگاه‌ها به شکل قانوني انجام مي‌‎شود.

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت، اظهار داشت: بعضي اوقات شوراهاي صنفي در دانشگاه‌ها تا اندازه اي موثر بوده‌اند که رئيس دانشگاه دبير شورا را با خود به جلسه هيئت رئيسه مي‌برد و اصرار دارد در تمامي جلسات اين دبير شوراي صنفي نيز حضور داشته باشد. اين به خاطر خلاقيت دانشجويان و رويکرد رئيس دانشگاه است.

وي خطاب به دبيران شوراهاي صنفي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با تاکيد بر اين که اگر در دانشگاه خوب کار کنيد جايگاه ويژه‌اي خواهيد داشت، تاکيد کرد: از نظر من مشروع ترين نهاد دانشجوي در دانشگاه‌ها شوراهاي صنفي هستند زيرا تلاش به رفع مشکلات دانشجويان دارند. ديگر نهادها بخشي از دانشجويان را نماينده مي‌کنند اما در شوراهاي صنفي که با راي آزاد دانشجويان شکل گرفته است تلاش در مسير رفع مشکلات کليه دانشجويان مي‌شود.

دکتر فراهاني گفت: ما شما را به عنوان نمايندگان همه دانشجويان کشور در وزارت بهداشت مي‌دانيم و اين جايگاه را به شخصه براي شما قائل مي‌شويم.

جريانات دانشجويي، جرياناتي سيال هستند

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت استفاده از تجارب ارزنده و انباشته دبيران قبلي شوراهاي صنفي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور را موثر دانست و اظهار داشت: جريانات دانشجويي جريانات سيال هستند و جنبش دانشجويان در 60 سال اخير در کشور نشان داده است تجارب بين نسلي منتقل مي‌شود.

وي ابراز داشت: من علاقه داشتم که اين جلسه با حضور دبيران قبلي و دبيران جديد شوراهاي صنفي دانشجويي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي برگزار شود تا با استفاده از اين تجارب موثرتر و کارآمدتر مسئوليت خود را انجام دهيد.


 آغاز ثبت‌نام المپياد علمي ويژه دانشجويان علوم پزشکي ايران 

 ثبت‌نام يازدهمين المپياد علمي دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشکي کشور ويژه دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي ايران آغاز شد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي ايران، دبيرخانه استعدادهاي درخشان دانشگاه علوم پزشکي ايران از دانشجويان علاقمند رشته پزشکي و کارشناسي کليه رشته‌هاي دانشگاه دعوت کرد در يازدهمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي کشور که تابستان 1398 برگزار مي‎شود، ثبت‌نام کنند. متقاضيان مي‎توانند در روزهاي 20 شهريور تا 20 مهرماه 97 براي تکميل فرم ثبت‌نام به صورت اينترنتي اقدام کنند.

يازدهمين المپياد علمي دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشکي کشور در حيطه‌هاي کارآفريني در بستر دانشگاههاي هزاره سوم، استدلال باليني، تفکر علمي در علوم پايه، مديريت نظام سلامت، آموزش پزشکي و فلسفه پزشکي برگزار مي‌شود.

دانشجويان مجاز به انتخاب يک حيطه هستند.

در صورت اعمال هر گونه تغيير احتمالي در حيطه هاي المپياد يا روند برگزاري آن از سوي وزرات بهداشت، به دانشجويان اطلاع داده مي‌شود.


 ميز خبر 

 امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام کارداني و کارشناسي بدون آزمون دانشگاه آزاد

معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي از تمديد ثبت‌نام در دوره‌هاي کارداني و کارشناسي بدون آزمون و پذيرش براساس سوابق تحصيلي اين دانشگاه تا 24 شهريور خبر داد. عليرضا رهايي گفت: با توجه به تقاضاي مکرر داوطلبان دوره‌هاي کارداني، کارشناسي بدون آزمون و پذيرش براساس سوابق تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي، مهلت ثبت‌نام تا 24 شهريور تمديد شد. وي افزود: پذيرفته‌شدگان دکتري دانشگاه آزاد اسلامي نيز تا 24 شهريورماه فرصت دارند ثبت‌نام خود را تکميل کنند. به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد، رهايي با بيان اينکه روزهاي پاياني ثبت‌نام مقارن با آخرهفته است، از واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي خواست در صورت امکان، با حضور در واحدها، در روزهاي پاياني هفته نيز خدمات ثبت‌نام را به داوطلبان ارائه دهند.

اعلام ويژه برنامه‌هاي آغاز سال تحصيلي دانشگاه شريف

ويژه برنامه‌هاي سال تحصيلي جديد در دانشگاه صنعتي شريف از سوي معاونت فرهنگي اجتماعي اين دانشگاه اعلام شد كه بخشي از آن در ادامه مي‌آيد.

به گزارش دانشگاه صنعتي شريف، معاونت فرهنگي اجتماعي اين دانشگاه با تشکيل ستاد طرح ورودي‌هاي جديد و به منظور آشنايي دانشجويان ورودي جديد مقطع کارشناسي با اين دانشگاه، ويژه برنامه‌هاي متنوعي را چون تور شريف‌گردي (شامل بازديد از دانشکده‌ها و ساختمان‌هاي اصلي دانشگاه)، اردوي فرهنگي -تفريحي مشهد مقدس و ويژه برنامه «شريف سلام» برگزار مي‎کند.

در روز سه شنبه 3 مهرماه پيش از حرکت دانشجويان جديد به مشهد مقدس ويژه برنامه‌اي با عنوان «شريف سلام» با حضور جمعي از مسئولان و اساتيد مطرح و همچنين رياست دانشگاه صنعتي شريف در سالن استاد جباري برگزار مي‎شود.

با حکم وزير علوم؛

سرپرست دو دانشگاه منصوب شدند

وزير علوم طي احکام جداگانه‌اي سرپرست دو دانشگاه "صنعتي بيرجند"، "صنعتي اروميه" را منصوب کرد.

دکتر منصور غلامي وزير علوم طي احکام جداگانه دکتر محمدرضا شيدائي را به سمت سرپرست "دانشگاه صنعتي اروميه" و دکتر سيد حجت هاشمي را به سمت سرپرست "دانشگاه صنعتي بيرجند" منصوب کرد.

دکتر هاشمي دانش‌آموخته کارشناسي در رشته مهندسي مکانيک از دانشگاه فردوسي مشهد، کارشناسي ارشد از دانشگاه صنعتي اميرکبير، دکتري از دانشگاه شفيلد انگلستان و استاد مهندسي مکانيک دانشگاه بيرجند است.

دکتر محمدرضا شيدائي متولد سال 1345 در شهرستان خوي، دانش آموخته کارشناسي مهندس عمران از دانشگاه تهران و دانش‎آموخته مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري مهندسي سازه دانشگاه تبريز است.

وي استاد تمام رشته مهندسي عمران – سازه دانشگاه اروميه است و تاکنون راهنمايي، مشاوره و داوري بيش از 40 عنوان پايان نامه کارشناسي ارشد و دکتري را بر عهده داشته و بيش از 80 عنوان مقاله علمي – پژوهشي،ISI و همايش در مجلات معتبر داخل و خارج کشور به چاپ رسانده است.

براي سال تحصيلي 97-98 صورت مي گيرد؛

برگزاري دوره مشترک ادبيات فرانسه بين دانشگاه فردوسي و سوربن

با موافقت وزارت علوم و رايزني هاي صورت گرفته از سال تحصيلي 97-98 دوره مشترک ادبيات فرانسه ميان دانشگاه هاي فردوسي مشهد و سوربن فرانسه برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه فردوسي مشهد، بر اساس اين توافق براي سال جاري 3 دانشجو پذيرش خواهد شد و دانشجويان پذيرفته شده يک سال از دوره تحصيلي خود را در دانشگاه سوربن فرانسه پشت سر خواهند گذاشت و در پايان مدرک دکتري مشترک از سوي دانشگاه فردوسي مشهد و دانشگاه سوربن دريافت خواهند کرد.

همچنين دوره آموزشي در دانشگاه سوربن رايگان بوده و دانشجويان از امکانات اقامتي آن دانشگاه بهره مند مي شوند.

دانشگاه فردوسي مشهد از معدود دانشگاه هاي کشور است که موفق به برگزاري دوره هاي مشترک با دانشگاه‌هاي معتبر بين المللي است و از سال 96 دوره دکتري مشترک ديگري در رشته مديريت گرايش رفتار سازماني با دانشگاه ورشو لهستان برگزار کرده است.


 خبرنامه 

 معاون آموزشي دانشگاه :

امکان ثبت نام دانشجويان دانشگاه آزاد با پرداخت درصد محدود شهريه

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در راستاي رفاه حال دانشجويان مقرر شد امکان حضور داوطلبان در واحدها و ثبت‌نام با پرداخت درصد محدودي از شهريه فراهم شود.

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، عليرضا رهايي گفت: با توجه به محدوديت هاي مالي موجود و مطرح‌ شده توسط برخي داوطلبان و در راستاي رفاه حال آنها مقرر شد امکان حضور داوطلبان در واحدها و ثبت‌نام با پرداخت درصد محدودي از شهريه فراهم شود.وي با اشاره به پرداخت تسهيلات شهريه به دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي افزود: دانشجويان مي توانند از هفته آينده با مراجعه به سامانه ساجد به آدرس sajed.iau.ir براي بهره‌گيري از وام شهريه اقدام کنند.

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اظهار داشت: در صورت ثبت‌نام داوطلبان در موعد مقرر در تقويم دانشگاهي، تخفيف شهريه مصوب در مورد آنها اعمال خواهد شد.

معاون وزير علوم:

اختصاص صدردصدي بودجه دانشگاه ها تا پايان سال جاري

معاون اداري مالي وزارت علوم گفت: بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه و مجموعه دولت، بودجه دانشگاه ها تا پايان سال به صورت صددرصد اختصاص خواهد يافت.

محمدتقي نظرپور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اختصاص بودجه دانشگاهها گفت: تخصيص بودجه دانشگاه ها تا الان 40 درصد بوده و بايستي تا شش ماه دوم سال، 50 درصد پرداخت مي شد.

وي ادامه داد: به ما قول داده شده است با توجه به اينکه آغاز سال تحصيلي جديد پيش رو است قبل از مهرماه دو تا سه درصد بودجه دانشگاهها نيز پرداخت شود تا دانشگاهها بتوانند اين شرايط بحراني را پشت سر بگذارند.

معاون اداري مالي وزارت علوم افزود: هم مجموعه دولت و هم سازمان برنامه و بودجه به ما قول دادند تا انتهاي سال جاري صد درصد بودجه را به دانشگاه ها اختصاص دهند.

به گزارش مهر، برخي از روساي دانشگاههاي بزرگ اعلام کرده بودند تا نيمه اول سال جاري بودجه 97 دانشگاه ها تا ميزاني که بايد اختصاص نيافته و اين مسئله دانشگاهها را با مشکل مواجه کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي