جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930

وزير نفت:
بنزين به مقدار کافي وجود دارد و مشکلي نيست


ميز خبر


معادلات انرژي


 وزير نفت:
 بنزين به مقدار کافي وجود دارد و مشکلي نيست 

 
وزير نفت با تاکيد بر اين‌که بنزين به مقدار کافي وجود دارد و مشکلي نيست، گفت: فعلا تصميمي درباره دونرخي شدن قيمت بنزين گرفته نشده است.

به گزارش شانا ، بيژن زنگنه در حاشيه نشست هفتگي هيئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره کمبود بنزين سوپر اظهار کرد: بنزين به مقدار کافي هست، امکان دارد که جايگاهي بنزين سوپر کافي نداشته است.

افزايش توليد بنزين

توليد بنزين در ايران روي مدار ثبات در حرکت است و بررسي جديدترين اخبار نشان مي‌دهد به زودي شاهد افزايش توليد بنزين خواهيم بود. با اين حال همچنان بوي کمبود بنزين سوپر در برخي جايگاه‌هاي سوخت به مشام مي‌رسد که گفته شده اين مشکل نيز به‌زودي برطرف خواهد شد.

نگراني‌ها درمورد تامين بنزين مورد نياز کشور با تکميل فازهاي پالايشگاه ستاره خليج فارس نسبت به سال‌هاي گذشته کم‌رنگ شده و با خبر آغاز عمليات احداث فاز 4 اين پالايشگاه مي‌توان گفت تامين بنزين يکي از مواردي است که در زمان تحريم هم با مشکل مواجه نخواهد شد.

به طور کلي پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با توليد روزانه 27.5 ميليون ليتر بنزين، نزديک به 30 درصد نياز کشور در اين زمينه را تأمين مي‌کند. بر اساس آخرين آمار منتشرشده، توليد روزانه بنزين کشور 93 ميليون ليتر در روز است و چندي پيش عليرضا صادق آبادي، مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي از توليد 100 ميليون ليتر بنزين در کشور تا اذرماه خبر داد و گفت: 80 ميليون ليتر از 100ميليون ليتر طبق استاندارد يورو 4 و يورو 5 است.

کمبود بنزين سوپر در جايگاه‌ها

هرچند در زمينه تامين بنزين کشور مشکلي وجود ندارد اما حدود سه ماه است که شاهد کمبود بنزين سوپر در برخي جايگاه‌هاي سراسر کشور بوديم که علل مختلفي براي اين کمبود ليست شد. گاهي گفته شد علت اين موضوع قطع واردات بنزين سوپر به دليل خودکفايي کشور در توليد اين بنزين است و گاهي علت کمبود بنزين سوپر تعميرات پالايشگاه شازند اعلام شد. گاهي گفته شد به دليل تعمير خط لوله انتقال بنزين سوپر با تاخير مواجه شده است و گاهي اخباري هم منتشر شد مبني بر اينکه وزارت نفت درحال ذخيره سازي بنزين براي زمان تحريم است و اولويت اول کشور تامين بنزين معمولي مردم است.

در هر صورت کمبود بنزني سوپر در برخي از جايگاه‌ها توسط وزير نفت هم تاييد شد. بيژن زنگنه در اين مورد گفت: ما در کشور مشکل کمبود بنزين نداريم اما ممکن است بنزين سوپر در يک جايگاهي کم باشد.

هرچند به نظر مي‌رسد قرار است اين مشکل با آغاز فصل پاييز و اتمام سفرهاي تابستاني مردم برطرف شود. زيرا آنطور که سخنگوي کميسيون انرژي اعلام کرده است از ابتداي مهرماه عرضه مجدد بنزين سوپر در جايگاه هاي سوخت آغاز مي شود. شنيده‌ها حاکي از آن است که مجلس قصد دارد اگر عرضه بنزين سوپر آغاز نشد از شرکت ملي پالايش و پخش در اين باره سؤال کند.

آمار مصرف بنزين در ايران

هرچقدر کفه ترازوي توليد بنزين در کشور سنگين شود، کفه مصرف سنگين‌تر مي‌شود. البته شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي که ميزان مصرف بنزين در کشور را به صورت ماهيانه اعلام مي‌کرد اين ماه از اعلام آن خودداري کرد. با اين حال آخرين آماري که در اين زمينه موجود است مي‌گويد مصرف بنزين در تيرماه به مرز سه ميليارد ليتر رسيده است. بر اين اساس ايراني‌ها در تيرماه دو ميليارد و 840 ميليون ليتر بنزين سوزاندند. مصرف بنزين از ابتدا تا انتهاي تيرماه در سال جاري 91 ميليون و 700 هزار ليتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (84 ميليون و 500 هزار ليتر) 8.5 درصد رشد داشته است.

پيش از اين به طور متوسط روزانه 3.5ميليون ليتر بنزين سوپر در کشور توزيع مي‌شد که اين ميزان ممکن بود با توجه به شرايط به 3.3 يا 3.7برسد. بنابراين ميزان مصرف بنزني سوپر در کشور بين سه تا چهار ليتر در روز است.


 ميز خبر 

 رسانه هندي:

هند تسليم فشار آمريکا براي قطع خريد نفت از ايران نمي شود

هند با رد درخواست آمريکا براي قطع خريد نفت از ايران، اعلام کرد که واردات نفت از جمهوري اسلامي را متوقف نخواهد کرد.

به گزارش مهر به نقل از وبسايت 'سواراج ياماگ'از رسانه هاي مطرح تحليلي جنوب هند، اين تصميم دولت نارندرا مودي نخست وزير هند در طول مذاکرات 2+2 ميان سوشما سواراج وزير امور خارجه و نيرمالا سيتارامان وزير دفاع هند با همتايان آمريکايي خود در دهلي نو به دولت دونالد ترامپ منتقل شد.

وبسايت هندي نوشت: مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا در اين مذاکرات به طرف هندي اعلام کرده است که آمريکا مي خواهد تمام کشورهايي که با ايران رابطه تجاري دارند، اين روابط را کاهش داده و در واقع واردات نفت از تهران را به طول کامل متوقف کنند. اما هند در مقابل اين درخواست اعلام کرده است ايران 12 درصد از نياز دهلي نو به نفت را تامين مي کند و کاهش اين مقدار امکان پذير نيست زيرا اين امر بر قيمت و عرضه بنزين در اين کشور تاثير مي گذارد و منافع هند تامين نخواهد شد.

بر اساس اين گزارش، هند خواهان دريافت معافيت از تحريم هاي آمريکا عليه ايران بوده و طرف آمريکايي نيز اعلام کرده است که معافيت ها بر اساس واقعيت هاي منطقي و دلايل قابل قبول اعطا خواهند شد.

بر اين اساس،مقام هاي هندي به هيات آمريکايي اعلام کرده اند که شهروندان هند اکنون تحت تاثير قيمت بالاي سوخت در اين کشور هستند و اگر قيمت توليد سوخت از اين مقدار بالاتر رود،براي اقتصاد هند بسيار زيان آور خواهد بود.يک مقام هندي دراين باره گفت: در واقع آمريکا در ارتباط با ايران کاملا منزوي است. اروپايي ها، چيني ها و روس ها همچنان از برجام حمايت مي کنند.'سواراج ياماگ' تاکيد کرد که هند علاقه مند به ذخاير نفت در درياي خزر است که ايران به تنهايي به آنها دسترسي دارد.

وبسايت هندي ادامه داد:مقام هاي دهلي نو همچنين به واشنگتن اعلام کرده اند که اگر اقتصاد هند رشد کند و آمريکا از اين رشد اقتصاي نفع ببرد، قيمت هاي عقلاني و پائين نفت و سوخت يک نياز کاملا مهم اقتصادي محسوب مي شود.

پس از خروج يکجانبه و غيرقانوني آمريکا از برجام در ماه مه، اين کشور به ساير کشورها فشار وارد کرده تا واردات نفت خود از ايران را متوقف کنند. بخشي از تحريم هاي آمريکا عليه ايران 6 ماه اوت اجرايي شده درحالي که تحريم هاي تهران در بخش انرژي در چهارم ماه نوامبر(13 آبان) به اجرا گذاشته مي شوند.

اعلام شرايط جديد معافيت و کسري خدمت فرزندان کارکنان ايثارگر نفت

نماينده وزارت نفت در کميسيون سوابق جنگي، شرايط جديد معافيت و کسري خدمت فرزندان کارکناني را که در دوران دفاع مقدس در مناطق عملياتي و جنگي حضور داشته‌اند، بر اساس بخشنامه ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد.

به گزارش شرکت نفت فلات قاره ايران، علي نداف در اين باره گفت: بر اساس اين بخشنامه، به ازاي هر ماه سابقه حضور در جبهه يا مناطق عملياتي، هر يک درصد جانبازي يا يک ماه اسارت، 12 روز کسري خدمت به فرزندان کارکناني که در حال خدمت سربازي هستند تعلق مي‌گيرد. براي نمونه فردي که متولد 1378 يا 1379 و در حال خدمت سربازي است مي‌تواند به ازاي هر يک ماه حضور پدرش در مناطق عملياتي، 12 روز کسري خدمت دريافت کند. بر همين اساس، قانون پيشين که تنها متولدان پيش از 29 اسفند 72 مي‌توانستند از کسري خدمت بهره‌مند شوند، منتفي شده است.

وي افزود: مطابق قانون قبلي، تنها يک فرزند هر خانواده مي‌توانست از کسري خدمت استفاده کند، اما با مقررات جديد، افرادي که از نصف مدت خدمت خود در منطقه عملياتي (مصوبه 51700) استفاده کرده و از مزاياي کسري خدمت بهره‌مند شده‌اند دوباره مي‌توانند بقيه آن را براي فرزند مشغول خدمت سربازي اقدام کنند.

نداف توضيح داد: براي نمونه فردي که 42 ماه در زمان جنگ تحميلي در منطقه عملياتي حضور داشته و در سال 92 از کسري خدمت براي فرزند خود استفاده کرده است، مي‌تواند از 22 ماه باقيمانده زمان حضور در منطقه عملياتي براي فرزند ديگر خود که در حال گذراندن خدمت سربازي باشد بهره‌مند شده و به ازاي هر ماه 12 روز کسري خدمت بگيرد.

به گفته وي، شهرهاي آبادان، خرمشهر، سوسنگرد، دهلران، گيلان‌غرب و سرپل ذهاب از31 شهريور ماه 1359 تا 27 مرداد ماه 1367 همچنين شهرهاي اهواز، انديمشک، شوش، دزفول، ايلام، ماهشهر و حميديه از تاريخ 31 شهريورماه 1359 تا 15 تيرماه 1361 و مناطق عملياتي خارک، لاوان، سيري و بهرگان از31 شهريور ماه 1359 تا 27 مرداد ماه 1367 جزو مناطق جنگي محسوب شده است. ضمنا با پيگيري‌هاي به عمل آمده شهرهاي چشمه‌خوش و بندر امام نيز به تازگي جزو مناطق جنگي از آغاز تا پايان جنگ به اين شهرها افزوده شده‌اند.

تکذيب خروج پتروشيمي‌ها از بورس کالا

در توافق‌هاي انجام شده با تشخيص وزارت صمت تنها تعداد محدودي از مصرف کنندگان مهم مواد پتروشيمي مانند شرکت‌هاي داروسازي که توليد آنها براي کشور ضروري است، ‏براي تهيه مايحتاج خود از پتروشيمي‌ها از رقابت در بورس معاف مي‌شوند.

به گزارش شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس، در پي انتشار گفت‌وگويي با مديرعامل هلدينگ خليج فارس با تيتر «خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا تائيد ‏شد»، اين خبر تکذيب مي شود.‏ در جوابيه منتشر شده از سوي روابط عمومي و امور بين‌الملل هلدينگ خليج فارس آمده است: متاسفانه در گفت‌وگوي ‏منتشر شده بورس‌نيوز با جعفر ربيعي، مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس (هلدينگ خليج فارس) انتخاب تيتري غلط، سبب برداشت‌هاي ‏اشتباه مبني بر خروج پتروشيمي‌ها از بورس کالا شده است.‏

همانطور که در متن گفت‌وگو نيز اشاره شده و مجددا تاکيد مي‌شود در توافقات صورت گرفته با تشخيص وزارت صمت تنها تعداد محدودي از مصرف کنندگان مهم مواد پتروسيمي مثل شرکت‌هاي داروسازي که توليدات آنها براي کشور ضروري است و جزو کالاي اساسي هستند ‏براي تهيه مايحتاج خود از پتروشيمي‌ها از رقابت در بورس معاف مي‌شوند.

بر اساس توافق انجام شده، اين تعداد محدود که از سوي دستگاه‌هاي مسئول شناسايي و معرفي خواهند شد، مي‌توانند به ‏صورت مستقيم مواد پتروشيمي مورد نياز پتروشيمي خود را با امضاي قرارداد مستقيم با پتروشيمي‌ها ‏و با قيمت بورس، خريداري کنند.‏

بار ديگر تاکيد مي‌شود تمهيد انديشيده شده براي تعداد محدودي از شرکت‌هاي توليدکننده کالاهاي راهبردي کشور به معناي خروج ‏پتروشيمي‌ها از بورس کالا نيست و عرضه محصولات پتروشيمي‌ کماکان در بورس کالا ادامه خواهد يافت.


 معادلات انرژي 

 کاهش 40 درصدي صادرات ميعانات گازي

صادرات ميعانات گازي در پنج ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش از 40 درصد کاهش يافته است.

به گزارش ايسنا، بر اساس تازه‌ترين آمار گمرک ايران از تجارت خارجي تا پايان مرداد ماه سال جاري، در اين مدت چهار ميليون و 167 هزار تن ميعانات گازي از ايران به کشورهاي هدف صادرات اين محصول صادر شده است که ارزش صادرات اين مواد به دو ميليارد و 169 ميليون دلار مي‌رسد.صادرات ميعانات گازي ايران در اين مدت از لحاظ وزني 9 درصد و از لحاظ ارزش 11.23 درصد از ارزش کل صادرات ايران را به خود اختصاص داده است.با اين حال، آمار ارائه شده گمرک نشان مي‌دهد که وزن صادرات ميعانات گازي ايران در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41.62 درصد و ارزش صادرات اين مواد 22.53 درصد کاهش داشته است.

به اين ترتيب با بررسي آمار سال گذشته مي‌توان دريافت که در سال گذشته تا پايان مرداد ماه هفت ميليون و 139 هزار تن ميعانات گازي به ارزش دو ميليارد و 800 ميليون دلار از ايران صادر شده بود.

صادرات ميعانات گازي در سال گذشته 14.97 درصد از وزن و 16.49 درصد از ارزش کل صادرات ايران را به خود اختصاص داده بود.

آژانس بين‌المللي انرژي هشدار داد

احتمال جهش قيمت نفت به 80 دلار

آژانس بين‌المللي انرژي در گزارش ماهانه خود هشدار داد که قيمت‌هاي نفت ممکن است به بالاي 80 دلار در هر بشکه صعود کند؛ مگر اين‌که ساير توليدکنندگان، عرضه کمتر از سوي ايران و ونزوئلا را جبران کنند.

به گزارش ايرنا ، آژانس بين‌المللي انرژي در اين گزارش به متاثر شدن صادرات نفت ايران در آستانه اجراي تحريم‌هاي آمريکا و بحران اقتصادي در ونزوئلا که توليد نفت اين کشور را به پايين‌ترين ميزان در چند دهه گذشته رسانده است، اشاره کرد. اين آژانس گفت: معلوم نيست عربستان سعودي و ساير توليدکنندگان چگونه کمبود عرضه به بازار را جبران خواهند کرد و اين‌که چه ميزان قادر به جبران خواهند بود.

آژانس بين‌المللي انرژي که به اقتصادهاي بزرگ جهان درباره سياست انرژي توصيه مي‌کند، در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: ميزان عرضه محدودتر مي‌شود و اگر روند کاهش صادرات ونزوئلا و ايران ادامه پيدا کند، بازارها ممکن است دچار کمبود عرضه شده و قيمت‌ها جهش پيدا کند، مگر اين‌که افزايش توليد ساير کشورها، اين مسئله را جبران کند.

قيمت نفت در روز چهارشنبه به دليل نگراني‌ها نسبت به کمبود عرضه و همچنين نسبت به آسيب ديدن تقاضا به دليل جنگ تجاري ميان چين و آمريکا به بالاي 80 دلار در هر بشکه صعود کرده بود.

بر اساس گزارش آژانس بين‌المللي انرژي، اگرچه اوپک و متحدانش شامل روسيه وعده داده‌اند که توليدشان را افزايش دهند، اما بايد ديد چطور به اين وعده عمل مي‌کنند. عربستان سعودي توليد نفت خود را در ماه ميلادي گذشته 70 هزار بشکه در روز افزايش داده و به 10.42 ميليون بشکه در روز رساند، اما هنوز با سطح 11 ميليون بشکه در روز که مقامات عربستاني وعده داده بودند، فاصله دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي