جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/06/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5930


مصرف سيگار و بروز 13 نوع سرطان


نکاتي درباره شيردهي مادران مبتلا به پسوريازيس


ويزيت رايگان بيماران در امامزاده‌هاي تهران


خبر


خبرپزشكي


 مصرف سيگار و بروز 13 نوع سرطان 

 
بنابر اعلام کارشناسان، سيگار موجب بروز90 درصد سرطان‌هاي ريه، 50 درصد بيماري‌هاي قلبي عروقي، 75 درصد بيماري‌هاي تنفسي و 12 درصد کل مرگ‌ها و 30 درصد مرگ‌هاي بين 30 تا 50 سالگي است.

به گزارش دبيرخانه ستاد کشوري کنترل و مبارزه ملي با دخانيات، انواع فرآورده‌هاي دخاني شامل سيگار، پيپ، قليان، تنباکوي جويدني و سيگار سبب ايجاد سرطان مي‌شوند. برخلاف تصور رايج در جامعه که ناشي از ترفندهاي تبليغاتي صنعت دخانيات است، خطر سرطان‌زايي در سيگارهاي با قطران کمتر برابر با خطر سرطان‌زايي در سيگارهاي معمولي است؛ چراکه افراد سيگاري به علت محروميت از نيکوتين، سيگارهاي کم قطران را به تعدادي زيادتر و با پک‌هاي عميق‌تر مصرف مي‌کنند.

مصرف سيگار احتمال بروز چه بيماري‌هايي را افزايش مي‌دهد؟

افراد سيگاري همچنين با سيگار کشيدن سبب افزايش احتمال بروز سرطان در اعضاي مختلف بدن خود و اطرافيان‌شان مي‌شوند. سرطان‌هاي ايجاد شده در اثر مصرف دخانيات شامل سرطان ريه، حفره دهاني، حلق، بيني، حنجره، مري، معده، لوزالمعده، سرطان خون، کليه و مثانه، سرطان گردن رحم و سرطان مقعد است.

خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در کمين سيگاري‌ها

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، ميزان متوسط کاهش طول عمر سيگاري‌ها هشت سال است. هرچند براي آنهايي که در ميانسالي فوت مي‌کنند ( 35تا 69 سالگي) اين ميزان حدود 22 سال است. مطالعات متعددي رابطه مستقيم بين ميزان قطران موجود در سيگار و سرطان‌هاي قسمت فوقاني دستگاه گوارش را نشان داده است. با مصرف روزانه 20 نخ سيگار، خطر سرطان لوزالمعده در مردان پنج برابر و در زنان 6 برابر مي‌شود. تحقيقات نشان داده است که براي پيشگيري از سرطان لوزالمعده، پرهيز از استعمال دخانيات همراه با رژيم غذايي و مصرف غذاهاي کم چرب و پرفيبر لازم است.

خطر سرطان گردن رحم در زنان سيگاري دو برابر بيشتر از زنان غيرسيگاري است. با مصرف سيگار، خطر پيشرفت سرطان‌هاي گردن رحم به ويژه از نوع سرطان سلول سنگفرشي افزايش مي‌يابد. اين خطر در سيگاري‌هاي تحميلي نيز بالا است. همچنين مردان سيگاري 70 درصد و زنان سيگاري 40 درصد احتمال بيشتري براي ابتلا به سرطان کليه و مثانه دارند.

سيگاري‌ها دو برابر بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست

مصرف تنباکو در فرم‌هاي جويدني و مصرف پيپ يک عامل خطر مهم براي سرطان‌هاي دهان، حلق و مري در کشورهاي در حال توسعه است. سرطان حفره دهان در مصرف کنندگان روزانه، 10 برابر بيشتر است. همچنين افراد سيگاري دو برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

شانس ضعيف بهبودي سرطان ريه

بر اثر مصرف دخانيات با گذشت زمان در بافت‌هايي که به طور دائم توسط قطران موجود در مواد دخاني تحريک شده‌اند، سرطان ريه و برونش گسترش مي‌يابد. با توجه به رشد پيشرونده اين سرطان و تشخيص دشوار آن در مراحل اوليه، شانس بهبودي سرطان ريه بسيار ضعيف است.

در افرادي که به علت فعاليت شغلي درمعرض بيماري‌هاي ريوي هستند، استعمال دخانيات احتمال بروز سرطان ريه را افزايش مي‌دهد. هرچه مصرف سيگار در سنين پايين‌تر شروع شود، تعداد نخ‌هاي سيگار بيشتر باشد و محتواي قطران سيگار بيشتر باشد، احتمال بيشتري براي ابتلا به سرطان ريه وجود دارد.

90 درصد سرطان‌هاي ريه در اثر استعمال دخانيات

90درصد سرطان‌هاي ريه و 83 درصد مرگ و مير ناشي از سرطان ريه در اثر استعمال دخانيات است. نبايد فراموش کرد که مصرف تنباکو به روش‌هاي مختلف علاوه بر سرطان ريه مي‌تواند منجر به بروز سرطان‌هاي متعدد در اعضاي مختلف بدن شده، سلامتي فرد و در نتيجه سلامتي جامعه را به خطر اندازد. سيگار با افزايش احتمال بروز سرطان و کاهش کيفيت و کميت زندگي، مانع پيشرفت جامعه در تمامي جنبه‌ها از جمله علمي، اقتصادي، اجتماعي و ... مي‌شود.


 نکاتي درباره شيردهي مادران مبتلا به پسوريازيس 

 
کارشناسان سلامت همواره بر ضرورت تغذيه نوزاد با شير مادر تاکيد دارند اما در مادران مبتلا به بيماري پوستي پسوريازيس به دقت بيشتري نياز است.به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان، رويکرد صحيح مي‌تواند به مادر مبتلا به بيماري پسوريازيس کمک کند تا علائم بيماري را بهبود دهد و نوزاد خود را با شير خودش تغذيه کند.

سازمان بهداشت جهاني به مادران توصيه مي‌کند نوزادان را تا شش ماهگي تنها با شير خود تغذيه کنند. سپس به تدريج در کنار تغذيه با شير، کودک را با طعم‌هاي غذايي ديگر نيز آشنا کنند.سايت "مديکال نيوز تودي" در اين مطالب به ارتباط بين پسوريازيس و تغذيه با شير مادر و بهترين روش درماني براي مادر و نوزاد در اين خصوص اشاره کرده است.

پسوريازيس يک بيماري خود ايمني است که بيشتر پوست و مفاصل را درگير مي‌کند. اين عارضه موجب قرمزي، ورم، خارش و احساس سوزش مي‌شود. هرچند، درصورتيکه پوست ناحيه سينه مادر به اين عارضه دچار شود، تغذيه نوزاد با شير مشکل ساز خواهد بود. راهکارهاي بسياري براي تسکين درد و ديگر علائمي که سلامت نوزاد را به خطر مي‌اندازد وجود دارد.

مصرف برخي از داروهاي پسوريازيس در حين تغذيه نوزاد با شير بي‌خطر هستند اما تعدادي از آن‌ها سلامت نوزاد را به خطر مي‌اندازند. طبق اعلام انجمن ملي پسوريازيس، تاکنون تحقيقات کافي در رابطه با تاثير داروهاي اين عارضه پوستي بر تغذيه با شير مادر انجام نگرفته است.

هرچند، کارشناسان ابتدا درمان‌هاي موضعي را اولين روش درماني براي مادران شيرده مبتلا به پسوريازيس توصيه مي‌کنند. درصورتيکه مرطوب کننده‌هاي موضعي تاثيرگذاري لازم را نداشت بيمار مي‌تواند از استروئيدهاي موضعي با دوز پايين در محل آسيب ديده استفاده کند. همچنين مصرف استروئيدهاي خوراکي نيز در دوران شيردهي بي‌خطر است.

علاوه بر اين گزينه‌هاي درماني، پزشکان همچنين برخي انواع نور درماني مانند UVB تراپي را که براي مادران شيرده بي‌خطر است توصيه مي‌کنند. با اين حال انواعي از نوردرماني هم هستند که به دليل نوع دارويي که بايد مصرف شود و تاثير آن روي نوزاد، توصيه نمي‌شود.پزشکان همچنين تاکيد دارند که تغذيه نوزاد با شير مادر موجب ظاهر شدن علائم بيماري پسوريازيس، عود کردن يا تشديد آن نمي‌شود.

همچنين برخي از زنان در دوران بارداري و شيردهي با بهبود علائم پسوريازيس روبرو مي‌شوند. اما از طرفي هم در برخي از زنان بارداري علائم پسوريازيس را تشديد کرده و تا دوره شيردهي نيز ادامه پيدا مي‌کند.

کنترل علائم پسوريازيس در دوران شيردهي سخت است اما بکارگيريِ برخي نکات در اين خصوص مي‌تواند کمک‌کننده باشد. برخي از اين راهکارها عبارتند از:

- کاهش ميزان استرس با مديتيشن و يوگا

- انجام حرکات ورزشي سبک

- مرطوب نگه داشتن پوست

- استفاده از کيسه يخ در محل آسيب ديده


  ويزيت رايگان بيماران در امامزاده‌هاي تهران 

 
پزشکان در ايام محرم در قالب پويش نذر سلامتي در 3 امامزاده صالح، يحيي و پنج تن نيازمندان را رايگان ويزيت مي کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ ايام محرم از راه رسيده است و مردم مومن و خدادوست در سراسر کشور اقدام به توزيع نذري به صورت هاي مختلف مي کنند.

در اين ميان برخي از دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نذر سلامتي را براي خدمت رساني به مردم در ايام محرم انتخاب کره اند و نيازمندان را رايگان ويزيت مي کنند و اين کار خداپسندانه‌ و خير چيزي جز عشق و ارادت به ساحت مقدس‌ اهل بيت و به خصوص حضرت ابا‌عبدالله‌ الحسين‌ (ع) نيست، اين متخصصان با پيروي از امامان و اهل بيت به کمک مستضعفان آمده اند تا همچون امام حسين و اهل بيت دستگير مردم محروم باشند.پزشکان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در اقدامي خيرخواهانه‌ در شب‌هاي ماه محرم قبل از اقامه نماز مغرب و عشاء ويزيت بيماران نيازمند و کم برخوردار را با دقت و شوق و عشق به سيدالشهدا آغاز مي‌کنند.

مردم مي توانند براي بهره مندي از خدمات پزشکان متخصص از 18 تا 21 به امامزاده صالح مراجعه کنند.در همين راستا خدا دوست معاون اجتماعي‌ دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي درباره پويش نذر سلامتي گفت: در امامزاده يحيي‌، امامزاده صالح و امامزاده پنج تن براي اولين بار در ايام محرم متخصصان، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان ميزبان مراجعاني‌ هستند که از توانايي مالي مناسب برخوردار نيستند و در قالب پويش نذر سلامتي به طبابت‌ بيماران و مراجعان‌ مستضعف‌ و نيازمند مي‌پردازند تا درد و رنجي از عزاداران حضرت اباعبدالله‌ الحسين (ع) کم کنند.


 خبر 

 ظمحققان پي بردند؛

ارتباط بين داروي آرتروز و سرطان پوست

محققان دريافتند داروي مورداستفاده در درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت مي تواند در ابتلا به بيماري سرطان پوست نقش داشته باشد.به گزارش مهر، محققان دانشگاه داندي و دانشگاه کوئين مري لندن دريافتند مصرف داروهاي که به طورگسترده براي درمان بيماري روده التهابي، آرتروز و واسکوليت (التهاب عروق خوني) استفاده مي شود در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند.به گفته محققان، رابطه قوي اي بين داروي آزاتيوپرين و يک نوع سرطان پوست که در «کارسينوم سلول سنگفرشي پوستي» (cSCC) يافت مي شود، وجود دارد.مطالعات قبلي نشان داده اند استفاده از آزاتيوپرين منجر به افزايش حساسيت به نور UVA مي شود و شايد يکي از علل ابتلا به سرطان هاي پوست باشد.اين مطالعه جديد نشان مي دهد که استفاده از آزاتيوپرين منجر به توسعه اثر مولکولي در سرطان هاي پوست مي شود و از اينرو در تشکيل cSCC نقش دارد.«شارلوت پرابي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «به تمام پزشکان توصيه مي کنيم در مورد بيماراني که دارو آزاتيوپرين مصرف مي کنند، دستورالعمل هاي را در مورد محافظت از خودشان در مقابل نورخورشيد تجويز نمايند.»در اين مطالعه، محققان امضاء ژنتيکي تومورهاي cSCC مربوط به 37 بيمار را که آزاتيوپرين مصرف مي کردند، بررسي کردند. محققان دريافتند امضاء ژنتيکي جديد موسوم به امضاء 32، در بيماراني که آزاتيوپرين مصرف مي کردند، وجود داشت

آزمايشگاه روي تراشه، براي شخصي‌سازي شيمي‌درماني

شرکت سل‌اسيس آزمايشگاه روي تراشه‌اي ساخته که با استفاده از آن مي‌توان فرآيند شيمي‌درماني را شخصي‌سازي کرد. اين فناوري در انتظار آزمون باليني است تا تاييديه‌هاي لازم را براي تجاري‌سازي دريافت کند.به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو؛شرکت آلماني سل‌اسيس (cellasys) اعلام کرد که آزمايشگاه روي تراشه‌اي ساخته که مي‌توان از آن براي آزمودن داروهاي مختلف استفاده نمود. در حال حاضر براي بررسي بيماري‌ها و داروها، ميليون‌هاي موش، خرگوش، سگ و ميمون در آزمايشگاه‌هاي سراسر جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرند که به کارگيري آنها با محدوديت‌ها و مشکلاتي روبرو است.يوآخيم ويست، از مديران شرکت سل‌آسيس مي‌گويد: «ما در اينجا به سادگي سلول‌هاي سرطاني را سفارش مي‌دهيم و داروي مورد نظر را روي آن آزمايش مي‌کنيم. اين کار با استفاده از فناوري آزمايشگاه روي تراشه انجام مي‌شود که توسط شرکت سل‌آسيس ساخته شده است. با استفاده از اين ابزار، دانشمندان مي‌توانند با قدرت تفکيک بالا تاثير دارو روي سلول‌هاي منفرد مورد نظر خود را مطالعه کنند، به همان شکل که با آزمايش روي حيوانات، دارو مورد بررسي قرار مي‌گيرد.»وي مي‌افزايد: «در تحقيقات سرطان، با نمونه‌گيري از بيمار سلول‌هاي سرطاني از بدن او خارج شده و درون اين دستگاه قرار داده مي‌شود. سپس با توجه به نتايج تاثير دارو روي سلول‌ها، فرآيند درمان آغاز مي‌شود. با تست داروهاي مختلف و روش‌هاي انحصاري، مي‌توان بهترين روش و دارو را براي درمان بيمار به صورت شخصي به‌دست اورد.»


 خبرپزشكي 

 رفع درد زانو با دارويي از گياهان بومي ايران

ساخت و فرمولاسيون داروي جديد ضد آرتروز و ضد درد زانو با منشأ گياهي' عنوان پژوهشي است که با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و توسط محققان کشور انجام شد.

به گزارش معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، زانو درد را مي توان يکي از مشکلات شايع دانست که عمدتا بر اثر التهاب ايجاد مي شود. آرتروز، روماتيسم، عفونت مفصل زانو و ايجاد برجستگي زير کشکک. موجب تورم و التهاب در اين عضو مي شوند. براي تسکين درد، از مسکن هاي مختلف موجود در بازار دارويي استفاده مي شود که داراي عوارض مختلفي هستند. اما امروزه اغلب مردم داروهاي گياهي را ترجيح مي دهند. زيرا داروها با منشأ گياهي، داراي عوارض کمتري نسبت به داروهاي شيميايي و سنتتيک است.

با توجه به اين موضوع طرحي با عنوان ' ساخت و فرمولاسيون داروي جديد ضد آرتروز وضد درد زانو با منشأ گياهي ' با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال انجام شد. در اين طرح براي توليد يک نوع داروي گياهي از گياهان بومي ايران براي رفع درد زانو با تکيه بر اثر ضد التهابي آن اقدام شده است.

بررسي، شناسايي و تعيين مقدار مواد مؤثره موجود در چهار گونه گياهي دارويي شامل: بابونه کبير، رزماري، بيد و سويا و ترکيب آنها به منظور ساخت دارويي گياهي براي رفع التهاب و درد زانو. رفع نياز بيماران و تبديل علم به ثروت از اهداف اين طرح پژوهشي است.درباره ضرورت انجام اين طرح نيز بايد گفت اغلب دردهاي زانو ناشي از التهاباتي است که بنا به دلايل مختلف ايجاد مي شود. بنابراين بايد اين التهابات به طريقي کاهش داده شود و شدت درد را کم کرد. يکي از مهمترين اين روش ها استفاده از داروهاي ضد التهاب و مسکن است.

داروهايي که امروزه در بازار دارويي کشور وجود دارند اغلب شيميايي بوده و داراي عوارض هستند در حالي که داروهاي با منشاء گياهي و طبيعي عوارض جانبي ناچيزي داشته و موجب بهبوي مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي