جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938

پس از توقف واردات ايران؛
گراني بنزين در کره جنوبي

با تصويب مجلس؛
شرکت ملي نفت مکلف به تامين کامل 4 ميليون تن قير رايگان شد


ميز خبر


معادلات انرژي


  پس از توقف واردات ايران؛
 گراني بنزين در کره جنوبي 

 
با توقف واردات ميعانات پارس جنوبي که همواره يکي از اقتصادي‌ترين خوراکهاي پالايشگاه‌هاي کره‌اي براي توليد بنزين بوده است، قيمت اين سوخت در کره جنوبي افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، در کنفرانس نفت آسيا اقيانوسيه (APPEC) "اس اند پي گلوبال پلاتس" در سنگاپور، مديران صنعتي برآورد کردند که صادرات بين 1.5 تا دو ميليون بشکه در روز نفت و ميعانات ايران در نتيجه تحريم‌هاي آمريکا از دست خواهد رفت.

منابع صنعتي در سئول اظهار کردند دسترسي محدود به ميعانات پارس جنوبي پالايشگاه‌هاي بزرگ کره جنوبي را وادار کرده گريدهاي ديگري از اقيانوسيه، آفريقا، آمريکا و اروپاي شمالي را با هزينه بالاتر تهيه کنند. در نتيجه قيمت بنزين داخلي و فروش خارجي آن تحت فشار صعودي قرار گرفته است.

اسکات شفلد، رييس هيات مديره شرکت آمريکايي "پايونير ريسورسز" در کنفرانس APPEC اظهار کرد ميعانات ايگل فورد گزينه خوبي به جاي ميعانات پارس جنوبي براي کاربران نهايي آسيايي است و انتظار مي‌رود توليد اين گريد فوق‌سبک آمريکايي در کوتاه تا ميان مدت، به دو ميليون بشکه در روز برسد.

با اين حال معامله‌گران آسيايي مي‌گويند يافتن جايگزيني براي ميعانات پارس جنوبي با قيمت مشابه دشوار خواهد بود زيرا اين گريد ايراني همواره اقتصادي‌ترين ميعانات براي کاربران نهايي در خاوردور به شمار مي‌رفت.

يک معامله‌گر ميعانات در يک شرکت بازرگاني ژاپني در حاشيه کنفرانس APPEC گفت: پارس جنوبي به دليل ارزاني و فراواني، معمولا گزينه شماره يک براي کاربران نهايي آسيايي بود که قادر به فراوري اين نوع گريد بودند.

آمار "اس اند پي گلوبال پلاتس" نشان داد که ميعانات ايراني همواره قيمت ارزان‌تري نسبت به ساير گريدهاي صادراتي خاورميانه و اقيانوسيه مانند ميعانات قطر و استراليا داشته است.

طبق جديدترين آمار کره جنوبي، پالايشگاه‌هاي کره اي به طور ميانگين براي هر بشکه نفت ايران در ژوييه 74.24 دلار پرداخت کردند که در مقايسه با 75.99 دلار براي هر بشکه نفت عربستان و 77.28 دلار هر بشکه نفت امارات متحده عربي کمتر بوده است.کره جنوبي که چهارمين مصرف کننده بزرگ انرژي کره جنوبي است، دو ميليون بشکه نفت از ايران در اوت وارد کرد که 84 درصد در مقايسه با 12.63 ميليون بشکه در روز در سال گذشته کاهش داشت و دهمين کاهش متوالي از نوامبر سال گذشته بود که واردات کره جنوبي از ايران بر مبناي سالانه 26.8 درصد کاهش يافت و به 10.37 ميليون بشکه رسيد.

مقامات شرکت ملي نفت کره اظهار کردند افزايش هزينه تامين ميعانات در قيمت خرده فروشي بنزين در کره جنوبي انعکاس يافته و قيمت بنزين سريع‌ترين افزايش را در 16 هفته داشته که به تقاضاي راکد لطمه بيشتري زده است.

طبق آمار اين شرکت، قيمت خرده فروشي بنزين 92 RON در سومين هفته سپتامبر به 1641 وون در هر ليتر (1.47 دلار در هر ليتر) در مقايسه با 1492 وون در سال گذشته افزايش يافته است.

قيمت بنزين 95 RON نيز در سومين هفته سپتامبر به 1922 وون در هر ليتر رسيد که 5.1 درصد در مقايسه با 1828 وون در مدت مشابه سال گذشته افزايش داشت.

قيمت خرده فروشي ديزل نيز در همين مدت 12.4 درصد افزايش يافت و به 1442 وون در هر ليتر در مقايسه با 1283 وون در هر ليتر نسبت به سال گذشته رسيد.

بر اساس گزارش پلاتس، کره جنوبي پارس جنوبي ايران را با واردات گريدهاي مشابه از نروژ، استراليا، قطر، مالزي، اندونزي و روسيه جايگزين کرده است. در حالي که براي جبران واردات نفت سنگين و فروزان ايران، به گريدهاي بصره لايت، عرب مديوم و گريد کويت روي آورده است.


 با تصويب مجلس؛
 شرکت ملي نفت مکلف به تامين کامل 4 ميليون تن قير رايگان شد 

 نمايندگان مجلس با تصويب استفساريه اي، شرکت ملي نفت را مکلف کردند نسبت به تحويل کامل مواد اوليه قير به دستگاههاي اجرايي مطابق حکم قانون بودجه اقدام کند.

به گزارش مهر، در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي بررسي طرح استفساريه بند هـ تبصره يک قانون بودجه سال 97 در دستور کار صحن علني مجلس قرار گرفت.

متن و موضوع اين استفساريه به شرح زير است:

آيا شرکت ملي نفت ايران مي تواند برخلاف حکم بند هـ تبصره يک قانون بودجه سال 97 به هر دليلي از جمله افزايش قيمت نفت خام مبادرت به افزايش قيمت مواد اوليه قير يا کاهش حجم آن از 4 ميليون تن يا تغيير در نسبت هاي مقرر کند؟

کميسيون برنامه و بودجه در پاسخ به اين استفساريه اعلام کرده است:خير؛ شرکت ملي نفت ايران موظف است نسبت به تامين 4 ميليون تن مواد اوليه قير موضوع بند هـ تبصره يک قانون بودجه سال 97 کل کشور اقدام کند.کميسيون انرژي نيز اين طرح را به تصويب رسانده بود.

وکلاي ملت با 216 راي موافق، 14 راي مخالف، 2 راي ممتنع از مجموع 243 نماينده حاضر در مجلس اين استفساريه را به تصويب رساندند.


 ميز خبر 

 سخنگوي شرکت پخش فرآورده‌ هاي نفتي:

مشکلي بابت تامين سوخت نداريم

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: ما مشکلي در حوزه سوخت‌رساني با تانکرهاي نفتکش نداشته‌ايم و کار سوخت رساني طبق روال قبلي ادامه دارد.

فاطمه کاهي در گفت‌وگو با ايلنا، درباره شايعاتي مبني بر اعتصاب تانکرهاي سوخت‌رسانان اظهار داشت: ما مشکلي در حوزه سوخت‌رساني با تانکرهاي نفتکش نداشته‌ايم و کار سوخت رساني طبق روال قبلي ادامه دارد.

وي درباره شلوغي برخي جايگاه‌هاي سوخت در هرمزگان، اهواز نيز گفت: در اين شهرها به خاطر برخي شايعات افزايش تقاضا بوجود آمد اما کمبودي بابت تامين وجود نداشت.

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي خاطرنشان کرد: ميزان ذخيره‌سازي سوخت در تأسيسات و انبارهاي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه کرمان و هرمزگان به ميزان مورد نياز مردم موجود است و نگراني از بابت تأمين سوخت وجود ندارد.

وي يادآور شد: سوخت‌رساني به صورت مستمر در جايگاه‌هاي توزيع بنزين اين استان‌ها در حال انجام است و از شهروندان تقاضا مي‌شود از تجمع در جايگاه‌هاي سوخت خودداري کنند.

قيمت نفت در بازار هاي جهاني رکورد زد

همزمان با مخالفت کشورهاي عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) با افزايش توليد، قيمت نفت در بازارهاي جهاني رکورد زد و از مرز 81 دلار گذشت.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري رويترز انگليس، نفت برنت درياي شمال (دوشنبه) رکورد 81 دلار و 48 سنت را ثبت کرد که بالاترين قيمت از نوامبر 2014 (آبان-آذر 1393) است. قيمت نفت پايه اروپا که دوسوم نفت هاي جهان بر پايه آن قيمت گذاري مي شوند، همچنان در همين سطح باقي مانده است. نفت برنت (سه شنبه) در ساعت 4:21 بامداد به وقت گرينويچ در بازار لندن به بهاي81 دلار و 45 سنت در هر بشکه معامله شد.

نفت وست تگزاس اينترمديت آمريکا نيز در ساعت ياد شده به بهاي 72 دلار و 27 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به روز گذشته 19 سنت يا 0.3 درصد افزايش دارد.

تعلل روسيه و عربستان قيمت نفت را بالا مي‌برد

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک گفت: روسيه و عربستان به دليل نداشتن ظرفيت مازاد عرضه نمي‌توانند توليد خود را به‌طور قابل توجهي افزايش دهند و در پي اين شرايط قيمت نفت افزايش خواهد يافت.

حسين کاظم پور اردبيلي ، گفت: عربستان و روسيه نمي‌توانند و در عين حال هم نمي‌خواهند توليد خود را در کوتاه مدت افزايش دهند.

وي افزود: روسيه و عربستان براي افزايش توليد تلاش چنداني نمي‌کنند البته دير هم هست و اين شرايط سبب افزايش قيمت نفت مي‌شود. آنها سبب شدند که قيمت‌ها افزايش يابد و در عين حال خواهان اين هستند که از اين سطح هم بالاتر نرود.

نماينده ايران در هيئت عامل اوپک ادامه داد: هيچ ظرفيت مازاد عرضه‌اي وجود ندارد، آنها نمي‌توانند ظرفيت مازادي را که مدعي هستند، عرضه کنند.

ايران به دنبال بازارهاي جديد فروش نفت

واشنگتن هرگز اين موضوع را کتمان نکرده که هدف اصلي از اعمال تحريم ها، حذف کامل نفت ايران از بازار جهاني است. احتمال دارد که ايران بازارهاي جديدي را براي فروش نفت خود بيابد و اتحادهاي جديدي را برقرار کند.

به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، با آغاز موج جديدي از تحريم ها، صادرات نفتي ايران رو به کاهش است. تهران و واشنگتن بر سر بازار هند با يکديگر مبارزه مي کنند، چين قصد ندارد از خريد نفت ايران امتناع کند و شرکت هاي نفتي روسيه نيز به طرح هاي خود در راستاي خريد نفت از ايران ادامه مي دهند. زمان اندکي تا آغاز تحريم هاي امريکا عليه نفت ايران باقي مانده است – از روز 4 ماه نوامبر، مرحله جديد تحريم ها آغاز مي شود و در اين زمينه، تهران براي گريز از افت جدي صادرات نفت خود و واشنگتن براي ناگزير ساختن هر چه بيشتر کشورها براي چشم پوشي از خريد نفت از ايران، همکاري هاي خود با شرکاي خارجي شان را افزايش مي دهند.

يکي از درگيري هاي ايران و امريکا بر سر هند است که خريدار اصلي مواد هيدرو کربني از طريق تنگه هرمز مي باشد. در شش ماهه نخست سال 2018 ، هند از ايران به طور متوسط 585 هزار بشکه نفت در روز خريداري کرده است. به دنبال مواضع واشنگتن پيرامون خطر اعمال تحريم هاي دو گانه عليه آن دسته از کشورهايي که به خريد نفت از ايران ادامه مي دهند، وزارت امور خارجه امريکا به دنبال متقاعد کردن شرکت Shipping Corporation of India به چشم پوشي از خريد نفت ايران است. تهران نيز براي حفظ اين خريدار خود، به شرکاي هندي اش شرايط بسيار سودآوري را پيشنهاد کرده است: طرف ايراني به طور کامل، هزينه هاي حمل و نقل را عهده دار مي شود و دوره پرداخت براي ارسال نفتي افزايش مي يابد. نمايندگان شرکت هاي دولتي هند اعلام کرده اند که احتمال دارد، حجم خريد نفت از تهران تا دو برابر افزايش يابد. در اين ميان، واشنگتن دست روي دست نگذاشته است. کاخ سفيد با هند در سطح وزيران مذاکراتي انجام داده و در جريان اين ديدار، مساله نفت ايران نيز مطرح شد. در روز 6 ماه سپتامبر، اين مذاکرات برگزار شد. اما، در زمينه واردات نفتي کمترين توافق به دست نيامد.

پکن نيز مانند هند عمل مي کند. دولت چين بارها، اعلام کرده است که با اعمال تحريم هاي يک جانبه امريکا عليه ايران مخالف است و با تجارت خود با تهران ادامه خواهد داد. در ماه ژوئيه، چين 775 هزار بشکه نفت در روز از ايران خريداري کرده است. اما، واشنگتن موفق شده است، پکن را به عدم افزايش خريد نفتي از ايران متقاعد سازد. مي بايست خاطر نشان کرد که به خاطر رژيم تحريم ها، شرکت هاي بيمه به تجارت خود در ايران پايان داده اند.


 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي:

افزايش 24 درصدي عرضه محصولات پتروشيمي در نيمه نخست امسال

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي از افزايش 24 درصدي عرضه محصولات پتروشيمي در 6 ماه نخست امسال در بازار نسبت به نيمه نخست پارسال خبر داد و گفت: مشکل موجود بازار ناشي از مديريت تقاضا و توزيع است.

به گزارش ايرنا، رضا نوروززاده در حاشيه نمايشگاه بين المللي ايران پلاست در جمع توليدکنندگان و فعالان صنعت پتروشيمي درباره وضع بازار و تمهيدات انديشيده شده براي بهبود شرايط کنوني گفت: شرکت ملي صنايع پتروشيمي نقش حاکميتي دارد و تنظيم بازار وظيفه ما نيست.

وي افزود: شرکت ملي صنايع پتروشيمي فقط تامين خوراک را بر‌عهده دارد که تاکنون به وظيفه خود عمل کرده و بازار در زمينه تامين مواد اوليه مشکلي ندارد.

وي ادامه داد: مشکل موجود بازار ناشي از مديريت تقاضا و توزيع است که ما براي تنظيم بازار در کنار وزارت صنايع قرار گرفتيم و اعلام کرديم شرکت ملي صنايع پتروشيمي کنترل عرضه کف بازار را با ارائه فهرست اعداد و ارقام عرضه پارسال مي‌تواند به‌دست گيرد.

نوروززاده گفت: با توجه به شرايط بازار، به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد داديم فهرست توليدکنندگاني که از ما مواد پتروشيمي مي‌خرند پايش کند و فهرست سه ماه نخست سال 96 را به عنوان مبنا قرار دهد و طبق خريد پارسال به آنها سهميه تعلق گيرد.

وي افزود: همچنين براي برخي افراد که اعلام مي‌کنند ما تازه به توليد رسيده‌ايم، يا اين‌که ما پارسال از بازار خريد مي‌کرديم پيشنهاد داديم که با بازديد از کارخانه و تاييد واحد توليدي، به فهرست متقاضيان اضافه شوند يا براساس اظهارنامه مالياتي خود محصول ارائه دهند.

وال استريت ژورنال:

تداوم خريد نفت از ايران برجام را حفظ مي کند

نشريه آمريکايي در گزارشي نوشت که اروپايي ها اميدوارند تداوم خريد نفت از ايران از سوي چين، هند و ترکيه بتواند برجام را تا پايان دولت ترامپ حفظ کند.

به گزارش ايلنا، وال استريت ژورنال در اين گزارش به خروج آمريکا از برجام اشاره کرد و افزود: مقام هاي اروپايي به مطالعه درباره راه هاي مقابله با تحريم هاي آمريکا و حفاظت از شرکت هاي اروپايي برابر اين تحريم ها ادامه مي دهند.

براساس اين گزارش، اروپايي ها اميدوارند که جريان پول و تجارت با ايران را براي تداوم توافق هسته اي حفظ کنند. اين مقام ها در عين حال اعتقاد دارند که تاثير اقدام هاي اروپا چندان زياد نيست و باقي ماندن ايران در برجام پس از اعمال دور دوم تحريم هاي واشنگتن به خريد نفت مشتريان غيراروپايي بستگي دارد.

به نوشته وال استريت ژورنال، تفکر اروپايي ها اين است که اگر ايران بتواند تحريم هاي آمريکا را تا سال 2020 تحمل کند، راي دهندگان آمريکايي ممکن است رئيس جمهوري را انتخاب کنند که مسير کنوني را وارونه کند.

اين نشريه به خروج برخي شرکت هاي اروپايي از ايران اشاره کرد و افزود: اروپايي ها به رهبري آلمان، انگليس و فرانسه در پي راه هايي براي حفظ همکاري هاي مالي با ايران هستند که يکي از اين راه ها تاسيس سامانه مالي اروپايي مستقل از آمريکا است که همچنان در حال بررسي است.

راهکار ديگري که اروپايي ها در نظر دارند، اجازه افتتاح يا فعالسازي دوباره حساب در بانک هاي مرکزي اروپا توسط بانک هاي ايراني است.

اين در حالي است که اروپايي ها اذعان دارند که تحريم هاي آمريکا ممکن است بانک ها و مقام هاي اروپايي دخيل در اين طرح ها را نيز هدف قرار دهد.

يک ديپلمات بلندپايه اروپايي گفت که اگرچه اقدام هاي اروپايي ها ممکن است تاثير محدودي داشته باشد، اما پيام سياسي اين اقدام ها مهم است. به گفته اين ديپلمات اروپايي، با وجود آنکه بسياري از تصميم گيران سياسي در ايران مزاياي ماندن در برجام را بيشتر از خروج از آن مي دانند، اما ممکن است کاهش صادرات نفت تهران را به سمت ديگري سوق دهد.

يک مقام مسئول:

ملاحظات حاکميت در تعيين نرخ خوراک پتروشيمي‌ها بايد در نظر گرفته شود

مدير برنامه ريزي و توسعه شرکت صنايع ملي پتروشيمي گفت: نرخ خوراک بايد با در نظر گرفتن ملاحظاتي باشد از جمله اينکه براي حاکميت از لحاظ فروش محصولات هيدروکربوري درآمد داشته باشد و از طرفي منجر به پايداري توليد در بخش خصوصي هم بشود.

فرناز علوي در گفت‌وگو با مهر، درباره تغيير نرخ خوراک پتروشيمي‌ها اظهار داشت: تغيير در نرخ خوراک پتروشيمي‌ها در حال بررسي توسط NPC، انجمن کارفرمايي و شرکت‌هاي پتروشيمي است، خلق‌الساعه نمي‌توان در مورد آن نظري ارائه داد.

وي افزود: تغييرات نرخ خوراک قطعا روي سوددهي و پايداري توسعه پتروشيمي‌ها تاثير دارد، بحث ما فقط اين نيست که به سود مي‌رسند يا خير، بحث بر سر اين است که فعالان اين صنعت بتوانند توليد پايدار داشته باشند.

مدير برنامه ريزي و توسعه شرکت صنايع ملي پتروشيمي خاطرنشان کرد: روي سناريوهاي مختلف کار و بررسي مي‌شود که چه برنامه‌اي هم براي بخش حاکميت و هم براي بخش خصوصي مناسب است.

وي با بيان اينکه هنوز تصميمي نهايي در خصوص نرخ خوراک اتخاذ نشده، تاکيد کرد: نرخ خوراک بايد با در نظر گرفتن ملاحظاتي باشد از جمله اينکه براي حاکميت از لحاظ فروش محصولات هيدروکربوري درآمد داشته باشد و از طرفي منجر به پايداري توليد در بخش خصوصي هم بشود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي