جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938


تأثير آلودگي هوا در افزايش خطر زوال عقل


کم خوني چه بلايي بر سر گوش مي آورد؟


خبر


خبرپزشكي


 تأثير آلودگي هوا در افزايش خطر زوال عقل 

 
کارشناسان هشدار دادند: آلودگي هوا در فضاهاي شهري با افزايش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.به گزارش ايسنا، نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد که آلودگي هوا در مناطق شهري که بيشتر از وسايل نقليه ناشي مي‌شود با خطر زوال عقل مرتبط است.

در سراسر جهان حدود 7 درصد از افراد بالاي 65 سال از بيماري آلزايمر يا نوعي ديگر از زوال عقل رنج مي‌برند که اين رقم در افراد بالاي 85 سال به 40 درصد رسيده است. همچنين پيش بيني‌ها حاکي از آن است که تعداد مبتلايان به اين بيماري در سراسر جهان تا سال 2050 نزديک به سه برابر افزايش يافته و سيستم سلامت عمومي را با چالش جدي درگير مي‌کند.متخصصان انگليسي اظهار داشتند: اقدامات پيشگيرانه اوليه در برابر تمامي انواع زوال عقل به نگراني عمده سلامت عمومي در سطح جهان در دهه‌هاي پيش‌رو تبديل شده است.

ترکيب‌هاي شيميايي ناشي از مواد آلاينده‌اي همچون نيتروژن دي‌اکسيد و دوده به دليل اينکه خطر ابتلا به بيماري قلبي، سکته مغزي و مشکلات تنفسي به ويژه آسم را افزايش مي‌دهد، شناخته شده هستند. هرچند، تاثير آنها بر خطر ابتلا به بيماري آلزايمر و ديگر انواع زوال عقل به درستي مورد تاييد قرار نگرفته است.

گروهي از محققان انگليسي به منظور تاييد اين تاثيرگذاري به ارزيابي اطلاعات سلامت 131 هزار فرد 50 تا 79 ساله پرداختند. در آغاز بررسي‌ها در هيچ يک از اين افراد علائم زوال عقل مشاهده نشد.

به گزارش ژاپن تودي، محققان به ارزيابي ميزان قرار گرفتن اين افراد در معرض نيتروژن دي‌اکسيد و ذرات کوچکتر از 2.5 ميکرون پرداخته و وضعيت سلامت آنان را در يک دوره هفت ساله مورد بررسي قرار دادند. در طول اين دوره در نزديک به 2200 بيمار علائم زوال عقل مشاهده شد. همچنين، يک پنجم از بيماراني که در محيط‌هايي با سطح آلودگي بالا زندگي مي‌کردند 40 درصد بيشتر در معرض ابتلا به اين اختلال بودند.


 کم خوني چه بلايي بر سر گوش مي آورد؟ 

 نتايج يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد که کاهش شنوايي مي‌تواند با کم‌خوني فقر آهن - ترکيب کاهش سطح آهن و گلبول‌هاي قرمز خون - مرتبط باشد.

در اين مطالعه آشکار شد که افراد مبتلا به کم خوني فقر آهن دو برابر بيشتر از افرادي که به اين عارضه خوني دچار نيستند با خطر کاهش شنوايي مواجه مي‌شوند.

ارتباط بين کاهش شنوايي و کم خوني فقر آهن به ويژه در مورد دو نوع اختلال کم‌شنوايي شامل "کاهش شنوايي حسي - عصبي" و "کاهش شنوايي انتقالي" قوي‌تر است.کاتلين شيفر، نويسنده اين مطالعه در دانشکده پزشکي دانشگاه پنسيلوانيا در اين باره گفت: در حال حاضر شواهدي وجود ندارد که تاييد کند درمان کم خوني فقر آهن مي تواند شنوايي را بهبود بخشد و يافته فوق فقط ارتباط احتمالي بين فقر آهن و کم شنوايي را نشان مي دهد در حالي که ثابت نمي کند يکي، دليل ديگري است.به رغم دست‌يابي به نتايج فوق پزشکان معقتدند که انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه ضروري است.

منبع:بهداشت نيوز


 خبر 

 يافته جديد محققان چيني؛

درمان تومورهاي مغزي با واکسن ويروس زيکا

محققان به کشف جديدي دست يافته اند که براساس آن، واکسن ويروس زيکا مي تواند از روند رشد تومور مغزي جلوگيري کند.

به گزارش مهر، تومور مغزي گليوبلاستوما (GBM) شايع ترين و بدخيم ترين نوع تومور مغزي اوليه است. درمان اين بيماري با جراحي، راديوتراپي و شيمي درماني تاثير محدودي دارد و احتمال عود بيماري تقريبا 100 درصد است. ميانگين مدت زنده ماندن فرد بعد از تشخيص حدود 14 ماه است.

مطالعات قبلي نشان داده اند سلول هاي بنيادي GBM نقش کليدي در پيشرفت و عود بيماري کُشنده مغزي دارند.

در مطالعه اخير، محققان آکادمي علوم پزشکي در چين و دانشگاه تکزاس دريافتند ويروس زيکا مي تواند موجب آلودگي و نابودي سلول هاي پيشرو عصبي و سلول هاي بنيادي عصبي شود. سپس آنها واکسن ويروس زيکا اصلاح شده ژنتيکي (ZIKV-LAV ) را توسعه دادند.

طبق فرضيه اين محققان، ويروس زيکا مي تواند سلول هاي بنيادي GBM را که داراي خصوصيات مشابه با سلول هاي بنيادي عصبي هستند نابود کند.

محققان ZIKV-LAV را به موش ها تزريق کردند و مشاهده کردند که موجب هيچگونه رفتار يا آسيب غيرعادي به مغز و ساير اعضاي بدن نشد که نشان دهنده ايمن بودن واکسن بود.

آنها دريافتند اندازه تومورها هم به شکل چشمگيري کاهش يافت و سلول هاي بنيادي GBM در مغز موش ها نابود شدند. همچنين آسيبي به سلول هاي سالم هم نرسيد.

مکانسيم نحوه عملکرد ويروس زيکا از نظر محققان بدين شرح است: عفونت با اين ويروس موجب تحريک واکنش قوي ضدويروسي شده که التهاب عامل نابودي سلول هاي بنيادي GBM را کاهش مي دهد.به گفته محققان، نتايج اين تحقيق بيانگر درمان جديدي براي تومورهاي مغزي است.


 خبرپزشكي 

 احتمال بروز واريس در افراد قد بلند، بيشتر است

مطالعات جديد محققان دانشگاه استنفورد نشان مي دهد احتمال بروز واريس در افراد قد بلند بيشتر است و به ازاي هر چهار اينچ (10.6 سانتي متر) قد بلندتر، خطر ابتلا به واريس 25 درصد افزايش مي يابد.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، واريس به بزرگ شدن سياهرگ ها يا تورم وريد گفته مي شود و شايع ترين بيماري عروقي انسان است.
رگ هاي واريسي به صورت رگ هاي بلند و متورم و پيچ خورده بيشتر در اندام تحتاني و زير پوست و به رنگ آبي تيره يا بنفش ديده مي شوند.

متخصصان معتقدند بروز واريس خطر ابتلا به حمله قلبي يا سکته مغزي را افزايش نمي دهد و به طور کلي يک وضعيت خوش خيم است؛ ولي علاوه بر ظاهر ناخوشايند، مي تواند ايجاد درد، خارش يا سوزش کند و يا به دليل احتباس مايعات، باعث تورم پاها شود. با توجه به آمار بنياد بيماري عروق آمريکا، اين عارضه 25 درصد در زنان و 15 درصد در مردان شايع است.مطالعات جديد محققان دانشگاه استنفورد نشان مي دهد عوامل ژنتيکي در بروز اين عارضه موثر است و سابقه خانوادگي مي تواند احتمال ابتلا را افزايش دهد. از طرفي قد يکي از عوامل موثر در بروز واريس است. اين مطالعه نشان مي دهد قد بلند موجب مي شود رگ ها فشار بيشتري را متحمل شوند. در ادامه آمده است مجموعه اي از عوامل خطر از جمله سن، جنسيت و اضافه وزن در بروز واريس دخيل هستند.استفاده از جوراب واريس يک راه موثر براي درمان اين عارضه است، جراحي ليزر نيز در
حالت هاي پيشرفته توصيه مي شود.

مهار سرطان روده بزرگ با عصاره زنجبيل

دانشجوي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي اثر عصاره کامل زنجبيل را بر بيان ژن‌هاي درگير در سرطان روده بزرگ بررسي کرد.

به گزارش واحد علوم و تحقيقات، شهرزاد پدرام جم محقق واحد علوم و تحقيقات گفت: باتوجه به آمار رو به افزايش شيوع سرطان روده بزرگ (کولون) در ايران و لزوم درمان آن در اين تحقيق ميان بايوتکنولوژي کشاورزي و پزشکي ارتباط برقرار کرديم.

وي افزود: در اين پژوهش تاثير متابوليت‌هاي زنجبيل بر بيان ژن PTEN و ژن BCL2 که در سرطان روده بزرگ درگير هستند، مورد بررسي قرار گرفت.پژوهشگر واحد علوم و تحقيقات ادامه داد: مشابه اين تحقيق در ديگر ژن‌هاي درگير در سرطان روده بزرگ انجام گرفته بود اما بررسي ژن‌هاي PTEN و BCL2 براي نخستين بار است که انجام مي‌شود.

پدرام جم درباره مراحل و نتايج اين تحقيق گفت: بعد از گرفتن عصاره کامل زنجبيل، اثر آن را مستقيما روي سلول‌هاي کشت شده سرطان روده بزرگ بررسي کرديم و به اين نتيجه رسيديم اين عصاره اثر مهارکنندگي بر ژن BCL2 (ژن BCL2 در مسير جلوگيري از مرگ برنامه‌ريزي شده سلول سرطاني فعاليت دارد) و اثر افزايش بيان بر ژن PTEN (ژن PTEN موثر در برنامه‌ريزي مسير مرگ سلول سرطاني است) در سلول‌هاي سرطان روده بزرگ دارد.وي اظهار داشت: براي بررسي بيان ژن‌ها از تکنيک Real time pcr استفاده شده و براي تحليل‌هاي آماري از نرم‌افزار spss کمک گرفتيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي