جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938

سرپرست وزارت اقتصاد:
سهام عدالت بايد قابل معامله شود


زمزمه‌هاي خانه تکاني اساسي در وزارت جهاد کشاورزي


تريبون


نهادهاي مالي


 سرپرست وزارت اقتصاد:
 سهام عدالت بايد قابل معامله شود 

 
سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي با اشاره به لزوم پيگيري جهت قابل معامله‌کردن صندوقهاي سرمايه‌گذاري سهام عدالت گفت: در موضوع سهام عدالت زماني سهامداري معني واقعي خود را پيدا مي‌کند که به‌راحتي قابل معامله و فروش باشد.به گزارش تسنيم، سيدرحمت‌الله اکرمي در مجمع عمومي عادي سالانه سازمان خصوصي‌سازي با بيان اينکه در گذشته برخي از واگذاريها، واگذاري به بخش خصوصي واقعي نبود تصريح کرد: خوشبختانه در دولت يازدهم و دوازدهم تلاش شد تا واگذاريها به بخش خصوصي واقعي صورت گيرد که در سال 1396 اين امر صددرصد محقق شده است.

وي با اشاره به اينکه خصوصي‌سازي يکي از کارهاي بزرگي است که در دولت و به‌طور خاص در وزارت اقتصاد انجام شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبري و رئيس جمهور نيز نسبت به صحت واگذاريها به بخش خصوصي واقعي تأکيد ويژه‌اي داشتند.

اکرمي با يادآوري فرمايشات مقام معظم رهبري که از اصل 44 قانون اساسي به‌عنوان يک انقلاب اقتصادي نام بردند، گفت: بايد تلاش کنيم اين انقلاب اقتصادي با موفقيت محقق شود.سرپرست وزارت اقتصاد افزود: مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي هيئت دولت با ايشان، نسبت به واگذاري اموال مازاد بانکها، و همچنين برخي واگذاريهاي اموال مازاد نيروهاي مسلح نيز تأکيد کردند.وي در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به لزوم پيگيري جهت قابل معامله کردن صندوقهاي سرمايه‌گذاري سهام عدالت گفت: در موضوع سهام عدالت نيز، زماني سهام‌داري معني واقعي خود را پيدا مي‌کند که به‌راحتي قابل معامله و فروش باشد.وي همچنين نسبت به ارائه پاسخ و اطلاع‌رساني در مقابل برخي انتقادات در خصوص نحوه قيمت‌گذاري و واگذاري‌ها از سوي سازمان خصوصي‌سازي تأکيد کرد.

سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي در پايان از تلاش‌هاي مديرعامل، اعضاي هيئت عامل و کارکنان سازمان خصوصي‌سازي تقدير کرد.

در ادامه، گزارش عملکرد هيئت عامل سازمان خصوصي‌سازي در مورد عملکرد اين سازمان براي سال مالي منتهي به 29 اسفند 1396 و نيز گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانوني در خصوص صورت‌هاي مالي سازمان خصوصي‌سازي براي دوره مزبور قرائت شد.


 زمزمه‌هاي خانه تکاني اساسي در وزارت جهاد کشاورزي 

 منع به کارگيري بازنشستگان در ارگان‌هاي مختلف دولتي که لازم الاجرا است مي تواند نيمي از اعضاي وزارت جهاد کشاورزي را از کار برکنار کند.

به گزارش ايلنا، پس از ابلاغ قانون منع به کارگيري بازنشستگان در نهادهاي مختلف و وزارت‌خانه‌هاي دولتي برخي وزارت‌خانه‌ها مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت ورزش وجوانان و وزارت جهاد کشاورزي از وزارت‌خانه هايي عنوان شدند که بيشترين بازنشسته را دارند و در برخي از اين وزارت‌خانه‌ها تمام معاونين وزرا بايد استعفا بدهند.

در وزارت‌ جهاد کشاورزي شش معاونت اصلي يعني علي اکبر مهرفرد معاونت بازرگاني، علي مراد اکبري معاونت امور آب و خاک، عباس کشاورز معاون امور زراعت، عبدالمهدي بخشنده معاونت برنامه ريزي و امور اقتصادي، محمدعلي طهماسبي معاونت امور باغباني و محمد علي جوادي معاونت توسعه مديريت منابع و بسياري از مديران بخش‌هاي مياني اين وزارت‌خانه به استثناي معاونت شيلات حسن صالحي که جانباز محسوب مي‌شود؛‌ همه بازنشسته بوده و طبق قانون بايد استعفا دهند.


 تريبون 

 کارمندان منتظر افزايش حقوق نباشند

با وجود طرح موضوع افزايش مجدد حقوق کارکنان در سال جاري تازه‌ترين اظهارات رئيس سازمان برنامه و بودجه از اين حکايت دارد که ديگر قراري براي اين افزايش نيست و اگر هم قرار باشد که افزايش حقوقي براي کارکنان اتفاق بيفتد براي سال آينده خواهد بود.

به گزارش ايسنا، از مدتي پيش و با شدت گرفتن نوسان بازار ارز و تاثيري که در تورم و افزايش قيمت‌ها داشت و شرايط اقتصادي مردم را تحت تاثير قرار داد دولت از برنامه‌ريزي براي بسته‌هاي حمايتي خبر داد که يکي از آنها افزايش مجدد حقوق کارکنان بود. اما اخيرا محمدباقر نوبخت-رئيس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده است که اگر هم قرار باشد دولت افزايش حقوقي داشته باشد، حتما در قانون بودجه سال آينده اعمال مي‌شود. از اين اظهارات نوبخت اين‌گونه برمي‌ آيد که ديگر کارکنان نبايد منتظر افزايش حقوق در سال جاري باشند.

در حالي افزايش مجدد حقوق کارکنان لغو مي‌شود که پيش‌تر نوبخت گفته بود بايد در اين رابطه ابعاد مختلف مورد بحث و بررسي قرار گيرد که يکي از آنها مساله نقدينگي است که در حال حاضر حجم بالاي آن بازارهاي مختلف را تحت تاثير قرار داده است. به هرحال افزايش حقوق خود موجب ايجاد دور جديدي از نقدينگي خواهد بود.

در کنار جريان نقدينگي و آثاري که افزايش حقوق مي‌توانست بر آن داشته باشد، مباحث مربوط به تامين منابع لازم براي پراخت بودجه جاري که محل تامين حقوق و دستمزد نيز است، مطرح بود. براي امسال طبق قانون بودجه حقوق کارمندان دولت حداکثر 20 درصد افزايش يافته و از ارديبهشت ماه امسال اعمال شده بود و گفته مي شد که در صورت افزايش مجدد حقوق کارکنان احتمالا تا سقف پنج درصد ديگر باشد.

معرفي وزراي پيشنهادي اقتصاد و تعاون به مجلس در هفته آينده

سخنگوي هيئت رييسه مجلس، از معرفي دو وزير پيشنهادي تعاون، کار و رفاه اجتماعي و امور اقتصادي و دارايي در هفته آينده به مجلس خبر داد.به گزارش ايلنا، بهروز نعمتي، با اشاره به استيضاح دو وزير در ماه هاي اخير در مجلس، گفت: رييس جمهور پس از بازگشت از سفر نيويورک در هفته آينده دو وزير پيشنهادي تعاون، کار و رفاه اجتماعي و امور اقتصادي و دارايي را به مجلس معرفي مي‌کند.

صرافان:

پرداخت ارز مسافرتي به يک بانک محدود شد

ارائه ارز مسافرتي در بانک‌ها که طي مدت اخير در دو بانک آغاز شده بود، اما اکنون با توجه به نوسان قيمت ارز در يکي از بانک‌ها پرداخت انجام مي‌شود. از سويي ديگر اختلاف نرخ بين بازار و بانک تا 1200 تومان در هر يورو رسيده است.

به گزارش ايسنا، بررسي ميداني شعب دو بانک ارائه کننده ارز مسافرتي از اين حکايت داشت که پرداخت ارز از روز گذشته در يکي از اين بانک‌ها متوقف شده و قيمتي براي آن تعيين نمي‌شود. طبق گفته مسئولان شعبه پرداخت ارز تا اطلاع ثانوي متوقف است. اين در حالي است که افزايش تقاضا و همچنين نوسان زياد قيمتي در روزهاي اخير از جمله عواملي است که از سوي شعب به عنوان عامل توقف ارائه ارز مسافرتي اعلام مي‌کنند.

اما در يکي ديگر از بانک‌ها که پرداخت ارز متوقف نيست، اين جريان به سختي انجام شده و با تشکيل صف‌هاي طولاني همراه است. براي يورو به عنوان ارز مرجع پرداختي به مسافران، حدود 16800 تومان نرخ تعيين شده و با توجه به ازدحام جمعيت براي خريد، از ساعت 7:30 صبح روز گذشته تمام نوبت‌ها پر شده بود و البته اين روال از روزهاي گذشته نيز در جريان بوده است. در حال حاضر با توجه به قيمت يورو که در بازار به حدود 18 هزار تومان مي‌رسد اختلاف ارز مسافرتي ارائه شده در بانک‌ها و بازار آزاد نزديک به 1200 تومان و حتي بالاتر است.

بانک‌هاي عامل ارز مسافرتي را براي کشورهاي همسايه تا 500 يورو و ساير کشورها تا هزار يورو پرداخت مي‌کنند که نرخ روزانه آن از سوي بانک مرکزي و تقريبا هم سطح با قيمت بازار تعيين مي‌شود. اين در شرايطي است که در مدتي که پرداخت ارز در بانک‌ها در بسته جديد ارزي آغاز شده، ‌در ابتدا اختلاف نرخ با بازار آزاد ناچيز بود، اما به مرور افزايش يافته است.

در کنار بانک‌ها برخي صرافي‌ها نيز در بازار ارائه ارز خدماتي از جمله مسافرتي را انجام مي‌دهند که تقريبا هيچ اختلاف قيمتي با نرخ بازار آزاد ندارد و البته همه روزه اين ارز را به فروش نمي‌رسانند.

رئيس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران:

بازار خودرو ديگر کشش افزايش قيمت‌ را ندارد

رئيس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران گفت: پيش‌بيني مي‌کنيم با توجه به رشد شديد قيمت خودرو در ماه‌هاي اخير، اين بازار ديگر کششي براي افزايش قيمت‌ به دليل رشد نرخ ارز در بازار آزاد، نخواهد داشت.

سعيد موتمني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: تجربه سال‌هاي گذشته نشان داده که هر زمان نوسانات شديد در نرخ ارز داشته‌ايم قيمت‌ها در بازار خودرو نيز به سرعت از اين نوسانات تاثير گرفته و به دنبال آن بازار هم از فروشنده و هم از خريدار خالي و اصطلاحا قفل شده است.

وي با بيان اينکه در شرايط نوسانات رو به بالاي نرخ ارز، فروشندگان خودرو به دليل احتمال افزايش قيمت‌ها از فروش خودداري مي‌کنند، خاطرنشان کرد: در مقابل خريداران نيز نوسانات صعودي نرخ ارز را دائمي و ماندگار نمي‌دانند و منتظر مي‌مانند تا التهابات بازار ارز رفع و قيمت‌ها کاهش يابد.

رئيس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران ادامه داد: چنين وضعيتي موجب قفل شدن بازار خودرو مي‌شود به‌گونه‌اي که نه فروشندگان تمايل به فروش و نه خريداران تمايلي به خريد دارند، اتفاقي که اين روزها با نوسانات بازار ارز در بازار خودرو رخ داده است.

وي افزود: در اين شرايط نکته قابل توجه اين است که به دليل رشد شديد قيمت‌ها در بازار خودروهاي وارداتي که قيمت آنها ارتباط مستقيمي با نرخ ارز دارد، از اين جا به بعد رشد نرخ ارز در بازار آزاد تاثير تورمي کمتري بر قيمت اين محصولات خواهد داشت زيرا قيمت‌ها در بازار خودرو در ماه‌هاي اخير تا حد ممکن افزايش يافته و ديگر کششي براي افزايش بيشتر قيمت‌ها وجود ندارد.


 نهادهاي مالي 

 انتصاب اعضاي جديد هيات عامل بانک ايران زمين

با صدور احکام جداگانه اي توسط عبدالمجيد پورسعيد مديرعامل بانک ايران زمين، معاونت حقوقي و وصول مطالبات، معاونت اعتبارات بانکداري شرکتي و بين الملل و رئيس اداره امنيت اطلاعات منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومي بانک ايران زمين، بر اساس اين احکام که به صورت جداگانه صادر شده، عباس علي گل زاده به سمت معاونت حقوقي و وصول مطالبات، مسعود مهردادفر به سمت معاونت اعتبارات،بانکداري شرکتي و بين الملل و شهرام سامت به سمت رئيس اداره امنيت اطلاعات منصوب شده اند.

اطلاعيه بانک ملت در خصوص پرونده سکه ثامن در شبکه هاي اجتماعي

روابط عمومي بانک ملت در اطلاعيه اي با بيان اين که سقف تراکنش هاي سکه ثامن تفاوتي با ساير مشتريان و پذيرنده ها نداشته، نسبت خانوادگي متهم پرونده سکه ثامن با رييس شعبه بانک ملت را هم تکذيب کرد.

به گزارش بانک ملت، با توجه به نشر خبري مبني بر نامحدود بودن سقف تراکنش ها و ارتباط خانوادگي متهم پرونده موسوم به سکه ثامن، به منظور تنوير افکار عمومي موارد ذيل را به اطلاع عموم مي رساند:پايانه پرداخت اينترنتي سکه ثامن نزد اين بانک براساس مقررات و شرايط حاکم بر فعاليت شرکت هاي ارايه دهنده خدمات پرداخت(PSP) بوده است و سقف مبلغ هر تراکنش در پايانه هاي اينترنتي براي اين پذيرنده مانند ساير پذيرندگان 500 ميليون ريال و در پايانه هايUSSD، 2 ميليون ريال بوده و تفاوتي با ساير پذيرنده ها و مشتريان اين بانک نداشته است.همچنين تخصيص پايانه پرداخت اينترنتي به شرکت مذکور به استناد مجوزهاي نماد اعتماد الکترونيکي(enamad) و ساير مستندات براساس الزامات شاپرک بوده است.

کارت هاي بانکي تان را با «بله» مديريت کنيد

با اپليکيشن «بله» علاوه بر بهره مندي از بستر يک پيام رسان داخلي، خدمات مالي انجام دهيد و کارت هاي بانکي خود را مديريت کنيد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اکنون 19 بانک و موسسه مالي تحت پوشش سرويس بانکي پيام رسان «بله» قرار گرفته‌اند و کاربران مي توانند از کارت هاي اين بانک ها به عنوان کارت مبدا استفاده کنند.

بدين ترتيب علاوه بر بانک ملي ايران، امکان انجام خدمات بانکي از مبدا 18 بانک سامان، ايران زمين، انصار، آينده، کشاورزي، شهر، حکمت ايرانيان، پاسارگاد، دي، پارسيان، ملت، سرمايه، تجارت، اقتصاد نوين، مهر اقتصاد، صنعت و معدن و پست بانک در اين پيام رسان فراهم شده است.

ارائه تسهيلات بانک توسعه‌صادرات به شرکت‌هاي دانش بنيان

نشست تخصصي آشنايي با روش هاي تامين مالي صادراتي با حضور مديران بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات به منظور تبادل فناوري با محوريت تسهيلات اعتبار خريدار و فروشنده، قبل و بعد از حمل، ضمانت هاي ارزي و ريالي رگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،رئيس اداره صادرات کالا و سرمايه گذاري داخل کشور بانک توسعه صادرات ايران در اين نشست که در محل معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري برگزار شد، گفت: تمرکز بانک توسعه صادرات بر حمايت از صادرات و پوشش ريسکهاي صادراتي است و اولين بانکي است که در داخل کشور شرکت هاي دانش بنيان را تامين مالي مي کند.

حسين حسينيان در ادامه تشريح تسهيلات بانک توسعه صادرات ايران، افزود: در ادامه فراهم کردن بسترهاي لازم براي تامين مالي پروژه هاي فناورانه و با عنايت به فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص افزايش ارزش افزوده توليدات داخلي، حمايت و توانمندسازي شرکت هاي دانش بنيان، صندوق پژوهش و نوآوري شريف، با مشارکت دانشگاه صنعتي شريف، به منظور تامين مالي شرکت هاي دانش بنيان، راه اندازي شد؛ در اين راستا درخواستهاي شرکت هاي دانش بنيان پس از بررسي و کارشناسي هاي لازم در مسير دريافت تسهيلات قرار مي گيرند.

بانک تجارت در مازندران 1800 شغل ايجاد کرد

بانک تجارت در استان مازندران با پرداخت تسهيلات به بنگاه هاي کوچک و متوسط زمينه اشتغال 1818 نفر را فراهم کرده است.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت ، محمود چالويي اشرفي مدير شعب اين بانک در استان مازندران طي نشست خبري با اصحاب رسانه با بيان اينکه يکي از اهداف اصلي بانک تجارت تکميل سبد خدمات مالي در راستاي ارزش آفريني و افزايش رضايتمندي مشتريان است اظهار داشت: بر همين اساس بانک تجارت طيف گسترده اي از خدمات ويژه را به مشتريان بزرگ در بازارهاي هدف بانک ارائه مي کند .

وي يکي از محورهاي توسعه جوامع پيشرفته را تامين انرژي دانست و افزود: بانک تجارت نيز با اين رويکرد، 270 ميليارد ريال به سه نيروگاه توليد برق در مقياس کوچک تسهيلات پرداخت کرده است که به زودي شاهد بهره برداري آن خواهيم بود.

توضيحات مدير عامل بانک صادرات به بورس

مديرعامل بانک صادرات ايران با ارسال نامه‌اي به سازمان بورس اوراق بهادار تهران در خصوص صورت‌هاي مالي حسابرسي شده سال 96 به 9 مورد پاسخ داد.

به گزارش روابط‌عمومي بانک صادرات ايران، حجت‌اله صيدي با اشاره به بخشنامه اسفندماه سال 95 بانک مرکزي در خصوص دستورالعمل طبقه‌بندي دارايي‌هاي موسسات اعتباري و آيين‌نامه وصول مطالبات غيرجاري مهرماه سال 1394 در توضيح ذخيره مطالبات مشکوک‌الوصول در صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده سال 96 بانک گفت: اين بانک مطابق بخشنامه‌هاي ابلاغي، بر اساس کيفيت مطالبات و نوع وثايق اخذ شده در پايان سال 96، نسبت به محاسبه ذخيره مطالبات مشکوک‌الوصول اقدام کرده که با توجه به احتساب مبلغ 99 هزار و 61 ميليارد ريال ذخيره در دفاتر، حسابرس و بازرس محترم قانوني نيز اشاره‌اي به مبالغ مندرج در نامه بانک مرکزي نکرده است. از اين‌رو اين بانک در زمان تهيه صورت‌هاي مالي ميان‌دوره‌‌اي شش ماهه منتهي به 31 شهريور97 نسبت به برآورد و ذخيره و احتساب آن در دفاتر اقدام خواهد کرد.

صيدي در توضيح ايراد به جرائم اضافه برداشت از حساب‌هاي بانک مرکزي در بند 5 گزارش حسابرس نيز گفت: اضافه برداشت‌هاي اين بانک از حساب نزد بانک مرکزي عمدتا در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي و انجام تکاليف ابلاغي دولت محترم به منظور حمايت و سامان‌دهي موسسه اعتباري ثامن و تعاوني اعتبار منحله ميزان بوده که در اين خصوص بابت بدهي سال‌هاي 95 و 96 ذخاير کافي منظور و افشا شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي