جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5938

بررسي عملکرد واليبال در مسابقات جهاني
بازگشت از بلغارستان با دست خالي


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 بررسي عملکرد واليبال در مسابقات جهاني
 بازگشت از بلغارستان با دست خالي 

 
کار تيم ملي واليبال در رقابت‌هاي قهرماني جهان با چهار برد و چهار باخت و عنوان سيزدهمي به پايان رسيد؛ نتيجه‌اي که باب ميل هيچ کدام از هواداران و اهالي اين رشته نيست و همه انتظار بيشتري از تيم کولاکوويچ داشتند. با اين حال تيم ايران که در دوره گذشته در لهستان به عنوان ششمي رسيده بود، اين بار نتوانست به جمع اين تيم ها اضافه شود و در نهايت با رده بندي که فدراسيون جهاني انجام مي‌دهد، با سه تيم ديگر به عنوان مشترک سيزدهمي دست رسيد.

شاگردان کولاکوويچ پيش از رقابت‌هاي قهرماني جهان، رقابت‌هاي سطح پايين بازي‌هاي آسيايي را در حضور تيم دوم چين و ژاپن سپري کردند و پس از آن هم با سه شکست در تورنمنت چهار جانبه اسلووني راهي بلغارستان شدند. با اين حال بر خلاف اغلب مواقع تيم ايران آغاز خوبي در رقابت‌هاي جهاني داشت و با توجه به قرعه نسبتا خوبي که داشت، با چهار پيروزي برابر پورتوريکو، بلغارستان، فنلاند و کوبا و البته باخت به لهستان، به عنوان تيم دوم گروه خود راهي مرحله دوم شد. با آن شرايط خيلي‌ها اميدوار بودند که تيم ايران با توجه به شرايط بسيار خوبي که از لحاظ قرعه نصيبش شده بود، بتواند با کسب دو پيروزي، به عنوان بهترين تيم دوم راهي مرحله سوم شود؛ اتفاقي که نيفتاد و ايران در مرحله دوم به سادگي به بلغارستاني که شکستش داده بود باخت و زورش به کانادا هم نرسيد. در بازي آخر هم تيم آمريکا ايران را شکست داد تا آن چيزي که واليبال‌دوستان از اين رقابت‌ها در خاطرشان ثبت شد، همين سه باخت تلخ و پشت سر هم باشد. عملکرد تيم ملي در اين پيکارها، سوال هايي را در ذهن دوست داران اين رشته ايجاد مي کند که در اين گزارش به بررسي آن ها مي پردازيم.

1- انتظار از تيم ايران چه بود؟

قدرت عجيب و شرايط بسيار خوب قدرت‌هاي واليبال دنيا در اين رقابت‌ها و آمادگي بسيار خوبشان نکته ‌اي است که نمي‌شود به سادگي از کنارشان گذشت. تيم‌هايي نظير آمريکا، صربستان، ايتاليا و حتي روسيه که شرايط بسيار خوبي دارند و در کنار آن‌ها برزيل و لهستان هم جزو بهترين تيم‌ها هستند. بررسي منطقي شايد نتواند تيم ايران را بجاي يکي از اين شش تيم در بين بهترين‌ها قرار دهد اما تيم‌هايي نظير روسيه و لهستان و حتي برزيل اينطور نشان دادند که شکست ناپذير نيستند و مي‌شود شکستشان داد.

فرض را بر اين بگيريم که قدرت تيم ايران در حدي نبود که بتواند به جمع شش تيم برتر برسد، اما آيا نمي توانست در گروه خودش دوم و حتي سوم شود؟ سه باخت پشت سر هم در مرحله دوم را با هيچ منطقي نمي‌توان توجيه کرد.

نکته ديگر در انتظاري که از تيم ايران وجود داشت، قرعه شاگردان کولاکوويچ در هر دو مرحله اول و دوم بود؛ قرعه‌اي که به لطف همگروه بودن با بلغارستان نصيب‌مان شد اما نتوانستيم از آن استفاده کنيم. تيم ايران در مرحله اول در گروهي قرار داشت که تا حدودي شبيه به گروه ايتاليا بود و البته بسيار خوب و ساده. در مرحله دوم اما بدون شک بهترين گروه را در اختيار داشت و به راحتي مي‌توانست در شرايطي نا برابر با تيم‌هاي ديگر، با دو برد برابر تيم‌هاي بلغارستان و کانادا راهي مرحله نهايي شود؛ اتفاقي که نيفتاد و کولاکوويچ نتوانست از تيمي که در اختيار داشت به خوبي استفاده و آن را مديريت کند.

2- آورده رقابت‌هاي جهاني چه بود؟

قبل از اين که به اين سوال پاسخ دهيم، بهتر است ببينيم در حالت کلي از رقابت‌‌هايي که چهارسال يکبار انجام مي‌شود، چه انتظاري مي‌شود داشت؟ آيا جز اين است که تمام کشورها در رقابت‌هاي جهاني و المپيک تنها به دنبال نتيجه هستند؟ آيا ما بايد هدف ديگري در نظر مي گرفتيم؟ اگر مبنا نتيجه باشد به طور قطع با دستي خالي تر از هميشه از رقابت‌هاي جهاني بازگشتيم. نتيجه‌اي که بدست آمده به هيچ‌وجه قابل قبول و بر طبق انتظارات نيست.

3- مسابقات قهرماني جهان، جايي براي جوان‌گرايي است؟

سرمربي تيم ملي اما گويا نظر ديگري دارد و فکر مي‌کند از رقابت‌هايي به اين مهمي مي‌شود انتظار نتايج ديگري داشت. او در مصاحبه‌اش به ورود جوان‌ها به ترکيب تيم ملي اشاره مي‌کند و آن را اتفاق بزرگي مي‌داند که خيلي‌ها فکرش را هم نمي‌کرده اند.

ارزشمندي اين کار و جسارت ايگور بر کسي پوشيده نيست اما ديگر به درد شوآف کردن در چنين موقعي نمي‌خورد. شايد پس از ليگ‌ ملت‌ها وقت خوبي براي چنين کاري بود اما حالا نه! حالا بايد پاسخ داد چرا در کنار زمين مي‌ايستاد و ‌ به بازيکنان زل مي‌زد تا آنتيگا و ديگران بازي را براي تيم‌شان در بياورند.

حالا هم که آقاي مربي به کشورش مي‌رود تا آب‌ها از آسياب بيفتد و البته مزه دهان فدراسيون را براي ادامه همکاري بچشد؛ همکاري که در اين دو سال حاصل چنداني براي واليبال ايران نداشته و تنها کولاکوويچ را در سطح اول واليبال دنيا نگه داشته است.


 خبـــرنامه 

 ابهام درباره روزبه

دفاع يا هافبک دفاعي؟

يکي از چهره‌هاي اين روزهاي استقلال که زير ذره بين رسانه‌ها قرار دارد، بدون شک روزبه چشمي است؛ بازيکني که به بهانه مصدوميت در بازي با نساجي از او استفاده نشد تا شايد شرايط روحي‌اش براي بازي مهم دربي برگردد. روزبه چشمي در ديدار با السد روز بسيار تلخي را سپري کرد و اخراج او باعث شد تا بسياري موفق نشدن استقلال در آسيا را به اشتباه اين بازيکن نسبت دهند. چشمي در مرکز خط دفاعي برابر السد در ديدار رفت و سپس در نيمه دوم به عنوان هافبک دفاعي نمايش خوبي داشت اما ديدار با السد باعث شد تا شرايط براي چشمي تغيير کند.

سرمربي استقلال در آستانه دربي حالا چالش مهمي را پيش رو دارد. چشمي گزينه جدي او براي حضور در ترکيب اصلي به عنوان زوج خط دفاعي برابر پرسپوليس است اما شرايط روحي اين بازيکن خيلي براي دربي مناسب نيست و مطمئنا بازيکن ملي پوش استقلال با استرس و فشار روحي برابر قرمزها در زمين حاضر خواهد شد. مدافع ملي پوش استقلال از نظر کيفي شرايط بهتري نسبت به ديگر گزينه هاي استقلال براي حضور در کنار منتظري دارد و همين موضوع باعث شده تا شفر ترديد هاي زيادي براي انتخاب اين بازيکن داشته باشد. شفر براي پست دفاع وسط سه گزينه دارد که يکي از آنها چشمي است اما شايد خود اين بازيکن حاضر نشود در اين پست بازي کند.

کشتي گير جنجالي قيد مسابقات جهاني را زد

دارنده مدال‌هاي طلاي جهان و برنز المپيک قصدي براي حضور در انتخابي تيم ملي کشتي فرنگي ندارد.

پس از جنجال سعيد عبدولي در رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي و برکناري او از مسابقات، شوراي فني کشتي فرنگي با چشم پوشي از تخلفات وي مجوز حضور اين کشتي‌گير را در اردوي تيم ملي صادر کرد و محروميت اين کشتي‌گير نيز بخشيده شد تا شرايط براي حضور او در انتخابي تيم ملي مهيا شود.

در حالي که قرار بود عبدولي براي پوشيدن دوبنده تيم ملي در رقابت‌هاي جهاني مجارستان پنج‌شنبه هفته جاري به مصاف رقبايش برود اما شنيده‌ها حاکي است وي قصدي براي حضور در انتخابي تيم ملي را ندارد تا به اين ترتيب شانس حضور در رقابت هاي جهاني را از دست بدهد.

ملي‌پوشان کشتي فرنگي طي دو روز اخير براي گرفتن ويزاي سفر به مجارستان و حضور در رقابت‌هاي جهاني به سفارت اين کشور مراجعه کرده‌اند، عبدولي از حضور در سفارت مجارستان نيز خودداري کرده است.

با اين شرايط قرار است يوسف قادريان به عنوان ملي‌پوش وزن 82 کيلوگرم کشتي فرنگي ايران در رقابت‌هاي جهاني به روي تشک برود. به همين منظور نيز وي با حضور در سفارت مجارستان براي دريافت ويزا اقدام کرد.اردوي جديد تيم ملي کشتي فرنگي از امروز آغاز مي‌شود.

پيام انتخاب لوکا مودريچ

برتري کيفيت بر کميت

برتري لوکا مودريچ و کسب جايزه بهترين بازيکن دنيا، نه فقط پايان انحصار يک دهه‌اي رونالدو و مسي، بلکه اعتباري به شان بازي هافبک‌ها بود. اين انتخاب نشان داد هافبک‌ها هم ديده مي‌شوند و اگر در هر پستي استعداد خودشان را در جهت مناسب مورد استفاده قرار دهند و سخت تلاش کنند، قطعا به چشم مي‌آيند.

البته «لوکيتا» در به دست آوردن اين جايزه بزرگ خوش‌شانس هم بود چون درخشش او در جام‌جهاني 2018 با مصدوميت مسي و رونالدو همراه شد و در نهايت با جدايي از رئال مادريد، ضربه آخر به دوئل تاريخي اين 2 نفر زده شد. ارزش کار مودريچ وقتي مشخص مي‌شود که بدانيم نفردوم ليست کريس رونالدوست و مسي حتي در رده سوم هم قرار ندارد. در واقع «لوکيتا» کاري انجام داد که نيمار، ريبري، سوارس، ژاوي و اينيستا تا آستانه انجامش پيش رفتند و ناکام برگشتند. طبيعتا يک هافبک نمي‌تواند شبيه مهاجمي مانند رونالدو در يک سال 50 گل به ثمر برساند اما اگر مانند مودريچ به زدن اين تعداد گل به يک يا چند مهاجم کمک کند، قطعا کار خودش را به بهترين نحو انجام داده است. مودريچ به لحاظ آماري مقابل مسي، رونالدو و صلاح يک شکست‌خورده محسوب مي‌شود اما فقط براي يک بار هم که شده، فاکتورهاي فني بيش از استانداردهاي ظاهري مورد توجه قرار گرفت و لوکا به خاطر نقش‌آفريني در نايب‌قهرماني کرواسي در جام‌جهاني برتر از بقيه ارزيابي شد.

در اين راستا انتخاب مودريچ نشان از تغير ذائقه اهالي فوتبال دارد. ديگر مسي و رونالدو به خاطر گل‌هاي فراوان بقيه را زير سايه خودشان ندارند و فرهنگ‌سازي درست ايجاد شده از سوي شبکه‌هاي اجتماعي و محافل فوتبالي، سمت و سوي متفاوتي به انتخاب‌هاي بزرگ داده است. در صحت انتخاب مودريچ ترديد نکنيد چون اگر پاس‌هاي او نبود، قطعا رونالدو به حدي گل نمي‌زد که نفر پشت سر او در ليست بهترين بازيکنان جهان قرار بگيرد. علاوه بر اين فراموش نکنيد مودريچ با درخشش فراوان تيم کم‌سابقه و نه‌چندان مطرح در دنيا را به بزرگ‌ترين افتخارش يعني حضور در فينال جام‌جهاني رهنمون کرد. در همه انتخاب‌ها ترديدهايي وجود دارد. انتخاب لوکا نويد دوران جديدي را در فوتبال داد. پيام برگزيده شدن کاپيتان کرواسي، اولويت کيفيت نسبت به ساير فاکتورهاست؛ آنچه هر بازنده‌اي را روزي به يک برنده تبديل مي‌کند.


 خبـــرنامه 

 در جلسه شفر و دروازه‌بان معترض استقلال چه گذشت؟

تمرين روز گذشته تيم فوتبال استقلال در حالي برگزار شد که سيدحسين حسيني، دروازه‌بان جوان آبي‌پوشان جلسه‌اي را با وينفرد شفر، سرمربي آلماني استقلال برگزار کرد. حسيني که به خاطر نيمکت‌نشيني‌اش معترض است، ناراحتي خود را به شفر انتقال داد. سرمربي آبي‌پوشان پس از اينکه حرف‌هاي حسيني را شنيد به او گفت: تو در ابتداي فصل مصدوم شدي و سه بازي را از دست دادي. پس از آن صلاح ندانستم که مهدي رحمتي را عوض کنم. او (رحمتي) عملکرد خوبي داشت. من هر تغييري بخواهم در استقلال مي‌دهم و با کسي تعارف ندارم. من بهترين‌ها را براي تو مي‌خواهم و قصد دارم کمک کنم، اگر از من کمک نمي‌خواهي، بگو. بهتر است به حرفم گوش دهي و آنقدر خوب تمرين کني که حقت را بگيري.»

نيمکت تراکتورسازي، همچنان بلاتکليف

سرخپوشان تبريزي با وجود هزينه هاي گزافي که اين فصل کرده اند، همچنان در بلاتکليفي به سر مي برند.

تراکتورسازي تبريز در آخرين بازي خود در ليگ برتر به نتيجه تساوي بدون گل مقابل پديده در مشهد دست پيدا کرد. سرخپوشان تبريزي در حالي به اين يک امتياز رسيدند که محمد تقوي پس از کنار رفتن جان توشاک از سمت سرمربيگري تراکتورسازي، وظيفه هدايت اين تيم را بر عهده داشت.

از قرار معلوم تقوي در بازي روز جمعه تراکتورسازي مقابل استقلال خوزستان هم قرار است مسئوليت فني را بر عهده بگيرد چرا که مديران باشگاه تراکتورسازي تبريز هنوز نتوانسته اند گزينه هاي نهايي خودرا به محمدرضا زنوزي مالک باشگاه تراکتورسازي اعلام کنند. زنوي که با ريخت و پاش هاي مالي خود توانست بسياري از بدهي هاي تراکتورسازي را پرداخت کند و بازيکناني نظير مسعود شجاعي، اشکان دژاگه و احسان حاج صفي را به خدمت بگيرد، به دنبال جذب مربي خارجي است.

تراکتورسازي تبريز ساعت 17:40 روز جمعه در هفته هشتم رقابت هاي ليگ برتر به مصاف استقلال خوزستان مي رود.

ژوکر عراقي، مهره جذاب شفر براي دربي

همام طارق عراقي در مدت زمان کوتاه حضور خود در استقلال نشان داده مي تواند چهره اي تاثير گذار براي تيم شفر باشد و در ديدارهايي که به ميدان رفته همواره يکي از خوب هاي استقلال بوده است. ژوکر عراقي استقلال در ديدارهاي قبلي در پست هاي هافبک دفاعي و هافبک تهاجمي و دو سمت خط حمله براي استقلال به ميدان رفته تا با بازي در چهار پست و عملکرد خوب در اين ديدارها دست شفر را براي اتخاذ يک تاکتيک جديد و غير قابل مهار باز بگذارد.

همام که براي اولين دربي خود آماده مي شود، شانس زيادي براي حضور در ترکيب اصلي دارد و براي شروع مسابقه قطعا ديگر نيازي به مصدوميت ديگر بازيکنان ندارد اما پست او يکي از ابهامات شفر است. با بازگشت اسماعيلي شايد تنها پستي که همام براي حضور در آن شانس نداشته باشد، پست هافبک شماره 10 است اما اين احتمال نيز وجود دارد که سرمربي استقلال مانند فصل گذشته اسماعيلي را در پست مهاجم سايه و يا وينگر راست و چپ استفاده کند و همام به پست شماره 10 منتقل شود.

شفر با استفاده از اين بازيکن و با توجه به سبک بازي او مي تواند در دقايق ابتدايي به خوبي حريف خود را فريب دهد و با استفاده از سردرگمي حريف ضربه اول را به پرسپوليس در دربي وارد کند؛ موضوعي که در صورت وقوع، برگ برنده آبي ها خواهد شد.

قيمت نجومي رومن آبراموويچ براي فروش چلسي

مالک روسي چلسي تصميم دارد اين باشگاه را به فروش برساند اما با قيمتي بسيار بالاتر از پيشنهادهايي که تا کنون داشته است.

رومن آبراموويچ تصميم به فروش اين باشگاه گرفته و تا الان پيشنهادي 2 ميليارد و 500 ميليون يورويي داشته که آن را رد کرده است.

ظاهراً آبراموويچ به دليل مشکلاتي که با دولت انگليس براي اخذ رواديد اقامت در اين کشور دارد قصد دارد باشگاه چلسي را بفروشد و از چند ماه پيش اين موضوع را علني کرده است.

طبق اعلام نشريه بلومبرگ، باشگاه چلسي يکي از باارزش‌ترين باشگاه‌هاي دنياي فوتبال است و به همين دليل آبراموويچ روي اين باشگاه رقمي معادل 3 ميليارد و 355 ميليون يورو قيمت گذاشته است.

با وجود اينکه پيشنهاد ارائه شده به آبراموويچ به نوبه خودش يک رکورد محسوب مي‌شود، آبراموويچ ترجيح داده که صبر کند و باشگاه چلسي را با رقمي بالاتر بفروشد.آبراموويچ سال 2003 باشگاه را از کين بيتس خريد و از آن زمان تا کنون با اين تيم تمامي افتخارات را در داخل و خارج از انگليس کسب کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي