جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5947

دكتر يوسف ‌پور؛ مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان:
با حمايت استاندار بومي و هدايت رياست محترم جهاد كشاورزي صيانت از منابع طبيعي را تبديل به فرهنگ عمومي خواهيم كرد


آگهي صفحه 2


آگهي صفحه 8


 دكتر يوسف ‌پور؛ مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان:
 با حمايت استاندار بومي و هدايت رياست محترم جهاد كشاورزي صيانت از منابع طبيعي را تبديل به فرهنگ عمومي خواهيم كرد 

 
استان گيلان با آب و هواي بسيار مرطوب و با بارندگي‌هاي متوالي مي‌تواند يكي از بي‌نظيرترين مناطق ايران پهناور باشد كه قلمروي محدود و تنوع زيادي از پديده‌هاي طبيعي را دارا است و از طرفي همجواري با دريا و پيوستگي جلگه‌هاي ساحلي با دره‌ها و كوهستان‌ها در يك كلام آميختگي كوه – جنگل، دريا، رود و تالاب‌ها با اماكن مسكوني و فعاليت‌هاي اقتصادي ويژگي‌هاي محيطي خاصي را در اين سرزمين بهشت‌آسا رقم زده است با اين شرايط مناسب و ايده‌آل متأسفانه جاي‌جاي مناطق گردشگري اين استان سرسبز و خوش نقش بويژه در روستاهاي زيبا و بكر توريستي به علت ندانم‌كاري و بي‌توجهي دست‌اندركاران محيط زيست شرايط نامناسبي فراهم شده است. و حتي كار به جايي رسيده كه روستائيان ستمديده اين استان خصوصاً روستاي توريستي سراوان ساليان درازي است در محاصره زباله قرار دارند و از همه مهمتر جنگل اين ثروت خدادادي را نابود مي‌سازند و از طرفي بوي تعفن انباشت زباله‌‌ها مشام هر رهگذري را مي‌آزاد و بناچار بايد با وسيله‌اي جلوي دهان و بيني خود را بپوشانيم تا از بوي تعفن در امان باشيم. واقعاً جاي تأسف دارد كه چرا پايتخت‌نشينان در سازمان محيط زيست هنوز هم نتوانستند براي نجات مردم ستمديده روستاي سراوان چاره‌انديشي كنند.

خوشبختانه در اين شرايط حساس مديري دلسوز و متخصص بنام دكتر يوسف‌پور با داشتن تحصيلات عاليه در رشته مديريت نوين جنگلداري در اروپا از جمله كشور آلمان كه در دنيا صاحب سبك است از سوي وزارت جهاد كشاورزي به‌عنوان مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان گيلان معرفي شده است كه با كوله‌باري از تجربه مي‌خواهد منابع طبيعي گيلان را شكوفا سازد و در مدت 2 سال مديريت خود كاري كرده است كارستان اين مدير بومي تلاش دارد تا صيانت از جنگل را تبديل به فرهنگي عمومي سازد. البته با اجراي طرح‌هاي متنوع از جمله طرح كاداستر و تهيه نقشه‌هاي جديد و انتشار آن توانسته است مردم را با اطلاع‌رساني به موقع از حدود عرصه‌هاي ملّي و مستثنيات موجود با خبر سازد و سعي دارد تا از آسيب‌هاي روزافزون زيست‌محيطي كه كمر به انهدام طبيعت سبز بسته‌اند برهاند.

گفتني است كه دكتر يوسف‌پور مدير كاردان و با تدبير منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان يكي از مديران بومي و دلسوز به مملكت و نظام جمهوري اسلامي است با بيش از 10 سال كار كارشناسي و پست‌هاي حساس نظير معاونت فني و برنامه‌‌‌ريزي توانسته است به‌عنوان مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان گيلان انتخاب شود. دكتر يوسف‌پور از آن دسته مديراني است كه در كار با هيچ احدي رو دروايستي ندارد و همچنين براي اخذ اعتبار از مركز هيچگاه در دفتر كار خود در انتظار قرار نمي‌گيرد او مرتباً حضوري پيگير مراحل كاري مي‌باشد و از همه مهمتر به تقسيم كار اعتقاد خاصي دارد و الحمدالله با برنامه‌ريزي كار مي‌كند البته با اين مدير موفق وقتي كمي خصوصي گپ مي‌زنيم او از بعضي ناملايمات گله دارد و مي‌گويد متأسفانه بعضي‌ها براي تأمين نيازاقدام به قطع درخت مي‌كنند در حالي كه اين حركت خلاف قانون است چون با اين عمل ناشايست اقدام به نابودي جنگل اين ثروت خدادادي خواهند كرد. درختان طبيعي داراي شناسنامه هستند و اقليم يك منطقه را تشكيل مي‌دهند خصوصاً درختان جنگلي شمال منحصر به فرد مي‌باشند. دكتر يوسف‌پور افزود بايد با زراعت چوب و جنگل‌كاري نيازها را برطرف سازيم از طرفي درخت راش يكي از گونه‌هاي كمياب و ارزشمند در دنيا است و بايد از قطع آن به هر شكل ممكن جلوگيري شود و اگر احياناً مشاهده شود قطعاً برخورد قاطعانه خواهيم كرد. دكتر يوسف‌پور همچنين در خصوص خطر بيابان‌زايي هشدار داد و گفت واقعا" زنگ خطر به صدا در آمده است. خطر بيابان‌زايي جنگل‌هاي ما را تهديد مي‌كند نبايد در قانون طبيعت تغييراتي ايجاد شود چون هر گونه تغييرات و بي‌توجهي به قانون طبيعت مملكت ما را با چالش‌هاي بزرگي روبرو مي‌سازد و نسل‌هاي آينده را با مشكل زيست‌محيطي روبرو مي‌سازد. مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان در ادامه مي‌افزايد امنيت غذايي ما به سفره‌هاي زيرزميني بستگي دارد و براي داشتن خاك سالم بايد از رشد سريع بياباني شدن جلوگيري كنيم كه الحمدلله در استان گيلان با حمايت همه‌جانبه دكتر آقايي رياست محترم سازمان جنگل‌ها و مراتع آبخيزداري كشور در حفاظت از جنگل با فرمان مقام معظم رهبري با اجراي طرح درختكاري و توقف بهره‌برداري از درختان طبيعي و در مقابل در توسعه زراعت چوب با گونه صنوبر اقدامات اساسي صورت گرفته است از جمله برنامه درختكاري بيش از 12 هزار هكتار از اراضي گيلان را زير كشت صنوبر داريم و همچنين در اجراي برنامه‌‌هاي نوين جنگلداري و احياي آن هيچگاه غافل نيستم چون اين خواست جناب دكتر آقايي رياست محترم سازمان جنگل‌ها و مراتع مي‌باشد. جا دارد تا ما هم به‌عنوان يك رسانه از ارتباطات خوب اين مدير بومي با ساير مديران دستگاه‌هاي اجرايي علي‌الخصوص رسانه‌ها تقدير داشته باشيم.واز مقامات مرکزي انتظار ميرود تا در اجراي اقدامات پيش بيني شده در جهت صيانت از جنگل ها همکاري و مساعدت لازم را انجام دهند .

انشاءا...

رشت – سيد اكبر خوشحال


 آگهي صفحه 2 


 آگهي صفحه 8 


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي