جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950


جهانگيري: تا پايان دولت دوازدهم به 37 هزار روستا گازرساني مي شود

بشار جعفري:
حضور نيروهاي خارجي در سوريه غيرقانوني است


خبر


اعزام کاروان سلامت احسان به 1000 نقطه محروم کشور


معترضين به قتل روزنامه نگار منتقد حکومت آل سعود در ترکيه


سرمقاله

دکتر لاريجاني:
مشکلات جهاني، نتيجه يکجانبه گرايي آمريکاست


بشار اسد دستور عفو عمومي را براي فراري‌هاي ارتش سوريه صادر کرد


پمپئو: پرونده شکايت ايران از آمريکا بايد مختومه شود


لاوروف: نبايد در تشکيل کميته قانون اساسي سوريه تعجيل کرد

معاون اول قوه قضاييه:
دستگاه قضا آماده پشتيباني از اقتصاد کشور است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 جهانگيري: تا پايان دولت دوازدهم به 37 هزار روستا گازرساني مي شود 

 
معاول اول رييس جمهوري گفت: تا کنون23 هزار روستا از نعمت گازرساني بهره مند شده اند و اين تعداد تا پايان دولت دوازدهم به 37 هزار روستا مي رسد.به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در پنجمين همايش روز ملي روستا و عشاير، روستا را کانون اصلي توليد و از مراکز و سازه هاي اصلي هويت بخش ايران عنوان کرد.وي گفت: نمي توان درباره ايران و از امتيازات و ويژگي هاي آن صحبت کرد و فکر کرد اين ويژگي ها مختص جامعه شهري است.معاون اول رييس جمهوري خاطرنشان کرد: روستا نماد و يک نهاد هويت ساز در دوران هاي مختلف بود و امروز هم در بخش اقتصادي بايد به عنوان کانون مهم توليد مورد توجه قرار گيرد.

جهانگيري گفت: اين که در سنوات گذشته شرايط پيش آمده که بخش قابل توجهي از مردم از روستاها به شهرها مهاجرت کرده اند يک واقعيت جدي است و نمي توانيم از آن فرار کنيم اما نبايد اين را هم از نظر دور داشت که تعداد زيادي از روستاها در تقسيمات کشوري به شهر تبديل شدند.

وي يادآور شد: اگر بخواهيم راجع به توسعه پايدار و متوازن صحبت کنيم، اين توسعه وقتي شکل مي گيرد که همزمان با توسعه شهر، توسعه روستا هم مدنظر باشد. يکي از نقاط ضعفي که گاهي در برنامه ها وجود داشته، اين بوده که به توسعه روستاها کمتر پرداخته شده است و بايد به طور جدي اين موارد را شناسايي و براي اصلاح آن اقدام کرد.

معاون اول رييس جمهوري اظهار داشت: ساکنين روستا بايد احساس کنند که نيازهاي اوليه آن ها مانند آب آشاميدني، راه آسفالته، آموزش و بهداشت مناسب تامين شده است، حتي امروز فناوري هاي روز تبديل به يک نياز جدي شده است.

جهانگيري خاطرنشان کرد: خوشبختانه در چهلمين سال انقلاب اسلامي يکي از نقاط برجسته جمهوري اسلامي اين بود که زيرساخت هاي مورد نياز توسعه روستاها فراهم شود، فراموش نمي کنيم در اوايل انقلاب روستاها از اکثر امکانات روستايي بي بهره بودند و حتي در مقاطعي دولت ها داشتن يخچال و تلويزيون را بعنوان شاخص رفاهي بيان مي کردند اما تدبير امام و جهت گيري انقلاب اين بود که رسيدگي به مناطق روستايي و دورافتاده بيشتر مورد توجه قرار گيرد و نهادهاي مناسب آن هم ايجاد شد.وي اظهار داشت: امروز با افتخار مي توانيم بگوييم که 92 درصد جمعيت روستايي کشور داراي جاده آسفالته هستند. در دولت يازدهم و دوازدهم 14 هزار کيلومتر راه آسفالته احداث شد و 78 درصد از جمعيت روستايي کشور آب آشاميدني بهداشتي دارند.


 بشار جعفري:
 حضور نيروهاي خارجي در سوريه غيرقانوني است 

نماينده دائم سوريه در سازمان ملل اعلام کرد، حضور نيروهاي خارجي در خاک سوريه غيرقانوني است و هرچه سريع‌تر بايد اين کشور را ترک کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، بشار جعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل بار ديگر در اين سازمان تاکيد کرد: حضور نيروهاي بيگانه در خاک سوريه غيرقانوني، نقض اصول و کنوانسيون سازمان ملل است، آنها بايد هرچه سريع‌تر از اين کشور خارج شوند.وي در بيانيه‌اي گفت: سوريه در برابر مجمع عمومي سازمان ملل پيرامون گزارش دبيرکل اين سازمان درباره اقدامات آن قرار دارد. تهيه‌کنندگان اين گزارش به تجاوزها و حضور نيروهاي بيگانه در خاک برخي کشورهاي عضو سازمان ملل آن هم بدون موافقت اين کشورها اشاره‌اي نکرده‌اند. حضور نيروهاي بيگانه در اين کشورها بهانه‌هاي مختلفي دارد از جمله اين‌که در اين کشورها سلاح کشتارجمعي وجود دارد، در حالي که چنين چيزي اصلا وجود خارجي ندارد يا دليل آنها حمايت از غيرنظاميان اين کشورها در برابر خطر خيالي است که باز هم اصلا وجود ندارد يا آنکه آنها به دنبال برقراري دموکراسي دروغين در اين کشورها هستند.


 خبر 

 يو.پي.‌آي گزارش داد:

احتمال نرمش آمريکا درقبال خريداران نفت ايران

خبرگزاري يو پي آي گزارش داد: تحليل‌گران براين باورند که آمريکا مي‌خواهد دست از موضع سخت خود در قبال خريداران نفت ايران بردارد و اين کشورها را از تحريم‌هاي ضد ايراني خود مستثني کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري يونايتد پرس اينترنشنال (يو پي آي) در پي انتشار گزارشاتي مبني بر اين‌که ممکن است براي کشورهايي که مي‌خواهند به خريد نفت از ايران ادامه دهند معافيت قائل شود قيمت‌هاي نفت کاهش يافته است.

موافقت رياض با تفتيش کنسولگري عربستان در استانبول

سخنگوي وزارت خارجه ترکيه از موافقت رياض براي تفتيش و بررسي کنسولگري عربستان در استانبول خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سي ان‌ان ترک، حامي آکسوي، سخنگوي وزارت خارجه ترکيه درباره مرگ مشکوک جمال خاشقجي گفت: از همان ابتداي ماجرا، تحقيقات در اين باره آغاز شده است و مقامات قضايي، امنيت و اطلاعات ترکيه وارد عمل شده‌اند.

وي ادامه داد: همانطور که مي‌دانيد ساختمان‌هاي ديپلماتيک بر اساس کنوانسيون وين از مصونيت قضايي برخوردار هستند اما با موافقت انجام شده، ساختمان کنسولگري توسط مقامات کشور ميزبان مورد تفتيش و بررسي قرار مي‌گيرد. او افزود: سعودي‌ها اعلام کرده‌اند که آماده همکاري هستند و ساختمان کنسولگري مي‌تواند مورد تفتيش و بررسي قرار گيرد.

مسکو: حضور آمريکا در سوريه عامل بي‌ثباتي است

معاون وزير امور خارجه روسيه در سخناني تاکيد کرد که مساله کناره‌گيري رئيس جمهوري اين کشور ديگر مطرح نيست و اين ملت سوريه هستند که تعيين مي‌کنند چه کسي کشورشان را اداره کند.

به گزارش ايسنا، سرگئي ورشينين، معاون وزير امور خارجه روسيه در گفت‌وگو با خبرگزاري اسپوتنيک اظهار کرد: ديگر هيچ فردي مساله کناره‌گيري بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه را مطرح نمي‌کند و از آنجايي که همه مي‌دانند اين کشور يک عضو سازمان ملل به شمار مي‌رود اين حق را دارد که خودش سرنوشتش را تعيين کند.

اين مقام روس درباره حضور نيروهاي آمريکا در مناطق مختلف سوريه نيز اظهار کرد: حضور آمريکا در منطقه شرق رود فرات و التنف با پيچيده کردن روند سياسي سوريه وضعيت آن را بي‌ثبات مي‌کند.

وي در اين باره افزود: ما هميشه مي‌گوييم و تاکيد مي‌کنيم که آمريکايي‌ها بايد از سوريه خارج شوند. حضور آنها در سوريه غيرقانوني است و اين حضور نه تنها ممکن است که روند سياسي در اين کشور را تسهيل نکند بلکه ممکن است بر بي‌ثباتي اوضاع آن بيفزايد.

نيکي هيلي استعفا کرد

نيکي هيلي از مقامات بسيار نزديک به ترامپ به شمار مي رفت.

نيکي هيلي سفير آمريکا در سازمان ملل متحد استعفا کرد.به گزارش عصرايران، خبرگزاري ها از آمريکا ضمن انتشار اين خبر گفته اند که دونالد ترامپ رئيس ايالات متحده آمريکا هم اين استعفا را قبول کرد‌.

هنوز دليل استعفا مشخص نيست.‎

نيکي هيلي مواضع تندي عليه جمهوري اسلامي ايران داشت و بارها به مقامات جمهوري اسلامي حمله کرده بود.


 اعزام کاروان سلامت احسان به 1000 نقطه محروم کشور 


 معترضين به قتل روزنامه نگار منتقد حکومت آل سعود در ترکيه 


 سرمقاله 

تأمين امنيت جاني دانش‌آموزان؛ نخستين وظيفه مدارس

زهرا کيان بخت

فرسودگي مدارس، داستان تازه‌اي نيست و هر چند اين مسأله در همه استانها تا حدي عموميت دارد، اما واضح است که وضعيت آن در شهرستانهاي دورافتاده از پايتخت، اسف‌بارتر است. سالهاست فرزندان ما زير سقف همين مدارس ناايمن و غيراستاندارد، درس مي‌خوانند، به پايه بالاتر مي‌روند و تحصيل در مدرسه را به پايان مي‌برند، حال آن که اين ساختمانها که بعضا به وضوح فاقد بديهي‌ترين استانداردها هستند، همچنان پابرجا، پذيراي دانش‌آموزان جديدتر مي‌شوند. در اين ميان، آنچه همواره در معرض تهديد قرار مي‌گيرد، جان و سلامت دانش‌آموزاني است که قرار است در مدرسه، دريچه‌اي تازه و زيبا از زندگي به رويشان گشوده شود. بگذريم که فرسودگي بناي مدارس، غير از جسم و جان دانش‌آموزان، سلامت روح و روان آنها را نيز تهديد مي‌کند و تحصيل در مدارسي با قدمت بالا که از حداقل پارامترهاي يک فضاي آموزشي امن برخوردار نيستند، احساس شادابي و نشاط روحي را از دانش‌آموزان مي‌ربايد.

خراب شدن ديوار يکي از مدارس و آوار شدن آن بر سر دانش‌آموزان و مصدوم شدن يکي از معلمان در سالهاي گذشته، مشتي نمونه خروار و يکي از اتفاقاتي بود که در همين ارتباط در سالهاي اخير شاهدش بوديم. اما متاسفانه، داستان هميشه به همين جا- به برجاي گذاشتن چند مجروح و مصدوم احتمالي- ختم نمي‌شود. همان گونه که در روزهاي اخير، دنيا ويسي؛ دانش‌آموز پايه اول دبستان روستاي گرماش شهرستان سنندج، بر اثر ريزش ديوار حياط مدرسه جان خود را از دست داد. طبق گفته مسئولان مدرسه، ديوار موردنظر فرسوده بوده و علت ريزش آن نيز همين مسأله بوده است. جالب است که مديرکل آموزش و پرورش استان کردستان در اين ارتباط گفته بارها فرسوده بودن مدارس در جلسات استان هشدار داده شده اما همچنان مورد بي‌توجهي مسئولان ذيربط قرار گرفته است. نتيجه آن هم همان چيزي است که امروز شاهدش هستيم؛ والديني که بعد از سالها متحمل مرارت‌ و دشواري‌هاي پرورش يک کودک شدن، فرزند خود را با هزاران اميد به پايه اول فرستاده‌اند، اکنون بايد جسم بي‌جان او را از مدرسه‌اي تحويل بگيرند که محافظت از جسم و روح دانش‌آموزان در مقابل هر نوع خطري، اولين و بديهي‌ترين وظيفه آن است. جاي تأسف دارد که ما قبلا هم تجربه حوادثي نظير اين را در استانهاي ديگر نيز داشته‌ايم و شايد اگر پيش‌تر، زماني که ريزش ديوار مدرسه در روستاي سادات‌آباد شهرستان سميرم، در اصفهان، در البرز، در تبريز، و... موجب مصدوميت چند دانش‌آموز شد، موضوع استانداردسازي مدارس و بازنگري در روند ساخت و مقاوم‌سازي مدارس فرسوده، به صورت فوري و خارج از دستور، مورد توجه جدي قرار مي‌گرفت، امروز شاهد قرباني شدن کودکي ديگر نبوديم.

همين چند ماه پيش بود که رئيس شوراي شهر تهران، فرسودگي مدارس را از مهمترين معضلات شهر تهران برشمرده بود، طبيعي است وقتي در تهران وضعيت اين گونه باشد، از مدارس شهرستانها و نقاط دوردست و محروم، نمي‌توان انتظار داشت وضع و حال بهتري داشته باشند. 

هر چند در سالهاي اخير، بحث مقاوم‌سازي مدارس فرسوده در کانون توجهات قرار گرفته اما هنوز هم، در عمل، مدارس زيادي در استانهاي مختلف وجود دارند که نامشان همچنان در فهرست مدارس ناايمن، فرسوده و پرخطر براي دانش‌آموزان، کمافي‌السابق، باقي است.

در همين ارتباط، چندي پيش يکي از مسئولان گفته بود دولت سالانه هشت ميليارد تومان را به تخريب، نوسازي و بازسازي مدارس شهر تهران اختصاص مي‌دهد و شايد 100سال طول بکشد که اين تخريب و نوسازي انجام شود!

حال آن که با توجه به خطراتي که هر روز در اين زمينه دانش‌آموزان را تهديد مي‌کند، به نظر مي‌رسد لازم است يک نوع بازنگري جدي در روند ساخت و سازها و مقاوم‌سازي‌ها در اين راستا بشود تا مجددا شاهد اتفاقات تلخي نظير آنچه در روزهاي اخير در سنندج رخ داد و هرگز قابل جبران نيست، نباشيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


 دکتر لاريجاني:
 مشکلات جهاني، نتيجه يکجانبه گرايي آمريکاست 

 علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي ايران مشکلات جهاني را نتيجه يکجانبه گرايي آمريکا عنوان کرد و خواستار اتحاد کشورها در برابر اقدامات فراقانوني و يکجانبه گرايانه شد.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني طي سخنراني در سومين اجلاس بين المجالس اوراسيا در شهر آنتالياي ترکيه گفت: آمريکا و رژيم اسرائيل عامل به هم ريختگي امنيت جهاني هستند و اقدامات يکجانبه قدرت هايي مانند آمريکا در برخورد با مسائل بين المللي، مشکلات و چالش هاي گسترده اي را براي جامعه بين المللي ايجاد کرده است.

وي خروج غيرقانوني از برجام، تصميم غيرقانوني دولت آمريکا در مورد مساله فلسطين مبني بر اعلام قدس شريف به عنوان پايتخت يک رژيم نامشروع، اشغالگر و متجاوز، خروج از پيمان آب و هوايي پاريس و به هم زدن نظام تعرفه اي تجارت جهاني را نمونه هايي روشن از اين گونه اقدامات ذکر کرد.

رييس مجلس ايران مبارزه منفي آمريکا با پيمان آب و هوايي پاريس، زير پا گذاشتن يکي از موضوعات حساس محيط زيستي و جهاني دانست و بيان کرد: اين امر بي اعتنايي به حقوق همه ملتها خواهد بود.وي اقدام خودخواهانه، يکجانبه و غير قانوني دولت آمريکا در خروج از برجام و برقراري مجدد تحريم هاي ظالمانه عليه ملت بزرگ ايران را از جمله علايم هشدار دهنده ظهور مجدد گفتمان پوسيده و مندرس يکجانبه گرايي در روابط بين الملل ذکر کرد.

لاريجاني تاکيد کرد: بدون ترديد اين گونه نگرشها و برخي سياستهاي چالش برانگيز و تنش زا در حوزه هاي مختلف از سوي برخي کشورها، فرآيند رشد و توسعه همه جانبه را تحت تأثير قرارداده و اصل حاکميت جهاني، چندجانبه گرايي و تجارت آزاد را با چالش رو به رو ساخته است.وي اظهار کرد: متأسفانه اين نگرش هاي به شدت خودپرستانه و استکباري، با ادبيات نازي همراه شده و برگرفته از توهم استراتژيک است که به گواه تاريخ، نتيجه آن، بي ثباتي و ناامني جهاني، اشاعه هرج و مرج گرايي و تهديد صلح و امنيت بين المللي است.رييس مجلس شوراي اسلامي ايران اضافه کرد: محيط و فضاي جهاني همکاريهاي اقتصادي و توسعه اي، در حال تغيير است و رشد و توسعه همه جانبه، مبنايي براي همکاري در زمينه توسعه منطقه اي و بين المللي شده که بيانگر يک تغيير پارادايمي در حوزه روابط اقتصادي منطقه اي و بين المللي است.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران تأکيد مي کند که به دليل اين چالش، ايستادگي در برابر يکجانبه گرايي، همکاري بين اعضاي مجالس اورآسيا را بيش از هر زماني ضروري کرده است.لاريجاني خواستار امضاي توافقات تجاري ميان اعضاء براي از ميان برداشتن تعرفه ها و تجارت آزاد توسط کشورهاي عضو مجالس اوراسيا شد و گفت: اين اقدام عملياتي مؤثر براي ايستادگي در برابر يکجانبه گرايي تجاري آمريکا به شمار مي رود.وي تاکيد کرد: بر اين اساس، جمهوري اسلامي ايران معتقد است که اعضاي اين نشست بايد با اتخاذ سياستهاي هوشمندانه، متوازن و فعال، روند چندجانبه گرايي را بيش از گذشته تقويت کنند و حوزه همکاريهاي سياسي، امنيتي، اقتصادي و تجاري خود را بازتعريف کرده و توسعه دهند.


 بشار اسد دستور عفو عمومي را براي فراري‌هاي ارتش سوريه صادر کرد 

 سايت النشره :رئيس جمهوري سوريه دستور عفو عمومي افراد فراري از خدمت سربازي چه در داخل و چه در خارج از اين کشور را صادر کرد.به گزارش ايسنا به نقل از سايت النشره، بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در حکمي اعلام کرد: تمام کساني که بعد از شروع اعتراضات در سال 2011 چه در داخل و چه در خارج کشور از خدمت سربازي فرار کرده‌ و از ارتش جدا شده‌اند شامل عفو عمومي مي‌شوند.

رياست جمهوري سوريه در بيانيه‌اي تاکيد کرد که اين عفو عمومي شامل تمام کساني مي‌شود که قبل از اين تاريخ از خدمت ارتش سوريه فرار کرده‌اند و شامل افرادي که متواري شده و از دست عدالت فرار کرده‌اند نمي‌شود، مگر در صورتي که اين افراد خود را تا چهار ماه (براي افراد فراري در داخل کشور) و شش ماه (براي افراد خارج از کشور) به مراجع مربوطه معرفي کنند.


  پمپئو: پرونده شکايت ايران از آمريکا بايد مختومه شود 

وزارت خارجه آمريکا : وزير امورخارجه آمريکا مدعي شد که شکايت ايران از واشنگتن نزد ديوان بين‌المللي دادگستري، سوءاستفاده از اين دادگاه براي اهداف سياسي است و اين پرونده بايد مختومه شود.به گزارش ايسنا، مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا پس از برگزاري جلسه استماع ادله آمريکا در رابطه با شکايت ايران از دولت واشنگتن نزد ديوان بين‌المللي دادگستري (لاهه) براي توقيف اموال بانک مرکزي کشورمان در آمريکا يک بيانيه منتشر کرد و به تکرار ادعاهاي بي‌اساس و گزافه‌گويي عليه ايران پرداخت.بنابر گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امورخارجه آمريکا، در اين بيانيه آمده است: جلسه استماع در ارتباط با پرونده‌اي که ايران عليه آمريکا در ديوان بين‌المللي دادگستري (ICJ) مطرح شده است، در حالي آغاز شد که من پيش از اين تاکيد کرده‌ام شکايت ايران نزد ديوان بين‌المللي دادگستري سوءاستفاده از اين دادگاه براي اهداف سياسي و تبليغاتي است.


 لاوروف: نبايد در تشکيل کميته قانون اساسي سوريه تعجيل کرد 

 پايگاه خبري العهد : وزير خارجه روسيه تاکيد کرد که موسکو هيچ دليلي براي تعجيل در روند تشکيل کميته قانون اساسي سوريه نمي‌بيند و سرعت بخشيدن به روند تشکيل آن هيچ سودي ندارد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري العهد، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با ميروسلاو لايچاک، همتاي اسلواکيايي خود در مسکو اظهار کرد: ما بر اين عقيده‌ايم که هيچ دليلي براي سرعت بخشيدن به روند تشکيل کميته قانون اساسي سوريه و تعيين يک برنامه زماني براي شروع اين کار وجود ندارد و مهمترين چيز در اين باره کيفيت آن است. سازمان ملل مانند بسياري از درگيري‌هاي ديگر در اين باره اقدام نمي‌کند. شتابزدگي و ساختگي عمل کردن در اغلب موارد منجر به تحقق نيافتن اهداف مورد نظر مي‌شود.وي افزود: ما به فعاليت‌مان در اين زمينه ادامه مي‌دهيم و نمايندگان‌مان نيز همچنان با همکاري ترکيه و ايران با تمامي طرف‌هاي مربوطه، ازجمله مقامات سوريه و نمايندگان سازمان ملل در ارتباط‌ هستند.


 معاون اول قوه قضاييه:
 دستگاه قضا آماده پشتيباني از اقتصاد کشور است 

 معاون اول قوه قضاييه گفت: دستگاه قضا با تمام قوا از فعالان اقتصادي و توسعه اشتغال در هر نقطه از کشور که موجب تثبيت اقتصادي داخلي مي شود، حمايت مي کند.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام غلامحسين محسني ‌اژه‌اي در آيين تکريم و معارفه رييس کل دادگستري آذربايجان غربي افزود: هر امري که در راستاي حمايت از توليد داخلي و توسعه اشتغال در جامعه شود، مورد حمايت دستگاه قضاست.وي با اشاره به اينکه قدرت اقتصادي يکي از مولفه هاي مهم اقتدار جامعه به شمار مي رود، ادامه داد: اگر فعالان اقتصادي دچار جرم شوند، بايد به گونه اي با آنها رفتار کنيم که لطمه اي به فعاليت اقتصادي اين قشر وارد نشده و بخش توليد ضرر نکند.

حجت الاسلام محسني اژه اي بيان کرد: دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي در تلاش هستند تا با پمپاژ اخبار نادرست در جامعه، ياس و نا اميدي را در بين مردم ترويج کنند که اتحاد مردم و مسوولان سد محکمي در مقابل اين توطئه هاست.سخنگوي قوه قضاييه اضافه کرد : برخي افراد نيز ناخواسته به شايعه پراکني دشمنان در جامعه دامن مي زنند و خود نيز آنان را همراهي مي کنند که بايد در اين راستا با هوشياري برخورد شود و اقدامات لازم صورت گيرد.

حجت الاسلام محسني اژه اي ادامه داد: ايران اسلامي در دنياي امروز با اقتدار توانسته عزت، شرافت، عظمت و جاودانگي کشورمان را به جهانيان نشان دهد و همايش 700 هزار نفري اخير بسيجيان نمونه اي از اين اقتدار است.


 يك نكته از هزاران 

 يادبودي براي مشاهير

پياده‌روي مشاهير هاليوود مكان معروفي است كه در آن بيش از 2500 ستاره براي بازيگران، كارگردانان و... نصب شده است. هر چند گراميداشت و يادبود هنرمندان مشهور هدف اصلي از اين طرح بوده، اما امروز اين مكان، به جاذبه گردشگري جالب و مخصوصا محلي دوست‌داشتني براي افراد علاقه‌مند به هنر و سينما تبديل شده است.

اين مقدمه را گفتيم تا اشاره‌اي كنيم به موضوع تجليل و يادكرد از هنرمندان، انديشمندان و آنان كه در عرصه‌هاي مختلف علمي، هنري، ورزشي و... افتخارآفريني كرده‌اند و متاسفانه، چه در دوران حيات و چه پس از درگذشت‌شان، برخلاف انتظار، با آنها آن گونه كه بايد و شايد، رفتار نشده است.

در يكي دو سال اخير چند تن از پيشكسوتان و بزرگان عرصه‌ دوبله را از دست داديم. افرادي كه جاي‌شان به سختي پر مي‌شود و جاي بعضي از آنها، به دلايل مختلف، هرگز پرشدني نيست. يا اين روزها كه در آن، دكتر محمد دبيرسياقي، محقق بزرگ ادبيات فارسي از بين ما رفت. او كه قطعا در زمره كساني است كه با رفتن‌شان، براي هميشه جاي‌شان خالي مي‌ماند و اين خلأ را كسي نمي‌تواند پر كند.

بسياري از اين افراد بي‌جانشين و بي‌جايگزين، در حالي در سكوت و غربت از دنيا مي‌روند كه خدمات زياد آنها به عرصه علم، هنر، ادبيات و... ناديده گرفته مي‌شود.

به هر حال، جاي خالي مكاني كه بتواند بهانه‌اي براي يادكرد از چنين بزرگاني باشد، همچنان در كشور ما خالي است و هر چند در اين زمينه، تلاش شده تا فضاهايي براي اين منظور ايجاد گردد، اما هنوز در اين زمينه خلأهايي وجود دارد مخصوصا اينكه مهم، ايجاد ارتباط بين مردم و اين نوع فضاهاست تا موجب پيوند و آشنايي بيشتر آنها با اين بزرگان گردد، به هر حال اين خلأها باعث مي‌شود بسياري از بزرگان –چه آنها كه هنوز در كنارمان‌اند و چه آنهايي كه از دنيا رفته‌اند- همچنان درانزوا بمانند.


 ميز خبر 

 اشپيگل: محمد بن سلمان مسؤول ناپديد شدن خاشقجي است

مجله آلماني اشپيگل وليعهد عربستان را مسؤول ناپديد شدن روزنامه‌نگار و منتقد عربستاني دانست و از دولت اين کشور خواست سرنوشت او را مشخص کند.

به گزارش ايسنا، مجله اشپيگل محمد بن سلمان، وليعهد عربستان را مورد انتقاد قرار داد و از دولت اين کشور خواست سرنوشت جمال خاشقجي، روزنامه نگار و منتقد عربستاني را مشخص کند که سه‌شنبه گذشته وارد کنسولگري رياض در استانبول ترکيه شده و هنوز از آن بيرون نيامده است.به نوشته اين مجله، درباره خاشقجي که يکي از نويسندگانش بود، يکي از اين دو سناريو رخ داده است، يا او داخل کنسولگري کشورش در استانبول سر به نيست شده يا گروه 15 نفره نيروهاي امنيت ويژه عربستان که در زمان حضور خاشقجي وارد کنسولگري شدند، او را ربوده و به عربستان منتقل کرده‌اند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

سؤالات زيربنايي ونياز براي سياست ICT

دولت ها و قدرت هاي ملي

5. نگهداري مسئوليت هاي عمومي براي آموزش عالي وپژوهش با فرض افزايش بازار فراملي براي افزايش آموزش عالي. اين از اهميت خاصي برخوردار است که دانشگاه ها وسيعترين و بيشترين برابري را دردسترسي به آموزش عالي وحفظ نقش مهم آنها در پيگيري و انتشار دانش دردوره ICTs تدارک نمايند ؛

6. چارچوب سياست هاي ICT براي سيستم هاي آموزش عالي به صورت روشن بيان هدف ها، طرح هاي عمل وتأمين مالي عمومي به منظورتلاش هردانشگاه با فرصت هاي مساوي جهت بهره مندي از استعداد و تأمين چالش هاي به وجود آمده توسط ICTs مي باشد ؛

7. توسعه فراساختارهاي ارتباطات مناسب براي اجاره دادن دسترسي هردانشگاه به ICTs براي هدف هاي آموزشي و پژوهشي به صورت رايگان يا با نرخ هاي قابل قبول اينکار نيازمند تهيه تسهيلات معتبر الکتريکي وارتباطات ازراه دور است ؛

دانشگاه ها

8. سياست هاي مؤسساتي ICTs را توسعه بدهيد وبه طور مستمر به روز کنيد تا هدف هاي آموزشي و پژوهشي را با مناسبترين انتخاب هاي فن آوري و منابع کافي مالي و انساني به ترتيب قرار دهيد. اين سياست ها بايستي:

- کيفيت درتدريس ويادگيري همچنين در پژوهش ، درمرکز توسعه هاي ICT محور درمؤسسه قراردارد، چراکه يک تمرکز روي تربيت، برنامه هاي درسي وسؤالات محتوي محور از بيشترين اهميت به عنوان کاربرد گسترش ابزارهاي ICT برخوردار است . کاربرد ICT براي تدريس و يادگيري نبايدبه عنوان يک جانشين براي مدرسين درنظر گرفته شود، اما بايستي بيشتر به عنوان يک ابزار براي توانمندکردن آنها باشد . سياست بايستي ترويج تصويب ICT به عنوان يک ابزار براي معلمين به منظورآسان کردن ودسترسي به اطلاعات ، براي شروع جابجايي بيشتر فرصت ها باهم و درگيرشدن دريک تعامل جديدو غني با دانشجويان باشد ؛

- تمام اعضاي جامعه آکادميک و کارکنان غيرآکادميک را با کاربرد ابزارهاي ICTs آماده کنيد. حمايت هاي کافي ومستمر مالي هم بايستي تخصيص داده شود تا اطمينان حاصل گردد که همه دانشجويان با مهارت هاي مناسب ICT مجهزشده اند .

- يک جمع گرايي (تعداد حالت هاي) فرهنگي واقعي را درموارد آموزشي و پژوهشي ، با در نظر گرفتن افزايش جهاني شدن آموزش عالي که توسط ICTs بيشتر شده است حفظ
نماييد ؛


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي