جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950


پيش‌بيني صندوق بين‌المللي پول از قيمت نفت تا 5 سال آينده

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:
توزيع بنزين عادي به جاي سوپر صحت ندارد


معادلات انرژي


ميز خبر


 پيش‌بيني صندوق بين‌المللي پول از قيمت نفت تا 5 سال آينده 

 
صندوق بين‌المللي پول در جديدترين گزارش دورنماي اقتصادي جهان پيش‌بيني کرد با افزايش تدريجي عرضه، قيمت هر بشکه نفت تا پنج سال آينده کاهش پيدا خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، در گزارش دورنماي اقتصادي جهان صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني شده است عرضه جهاني نفت به تدريج افزايش پيدا کرده و قيمت هر بشکه نفت در سال 2019 به 68.78 دلار و در سال 2023 به 60 دلار مي‌رسد.

طبق پيش‌بيني اين وام دهنده جهاني، ميانگين قيمت هر بشکه نفت در سال ميلادي جاري به 69.38 دلار مي‌رسد که بالاتر از قيمت 62.30 دلار پيش‌بيني شده در گزارش آوريل صندوق بين‌المللي پول و همچنين قيمت 52.80 دلار در سال 2017 است.


 سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:
 توزيع بنزين عادي به جاي سوپر صحت ندارد 

 سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: توزيع بنزين عادي به جاي سوپر را قويا تکذيب مي‌کنم.فاطمه کاهي در گفت‌وگو با ايلنا درباره انتشار برخي اخبار مبني بر توزيع بنزين معمولي به جاي سوپر در جايگاه‌هاي عرضه سوخت اظهار داشت: طبق ‌پيگيري‌هاي انجام شده در حال حاضر بنزين سوپر در برخي جايگاه‌هاي سوخت تهران توزيع مي‌شود.

وي ارسال بنزين معمولي به جاي سوپر را قويا تکذيب کرد.سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي خاطرنشان کرد: ممکن است برخي جايگاه‌ها تخلف کرده و بنزين معمولي را به جاي سوپر بفروشند ولي آنچه ما به جايگاه‌ها ارسال مي‌کنيم بنزين سوپر است.


 معادلات انرژي 

 اميدواري هند به دريافت معافيت از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران

مسئولان هندي اعلام کردند پيش از آغاز تحريم‌هاي آمريکا ضد ايران در ماه نوامبر امسال، هند اميدوار است بتواند از اين تحريم‌ها معاف شود.

به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاري رويترز ، مسئولان هندي اعلام کردند اين کشور اميدوار است که بتواند پيش از آغاز تحريم‌هاي آمريکاعليه ايران در ماه نوامبر امسال، از معافيت از اين تحريم‌ها برخوردار شود.

پيش از اين دولت آمريکا اعلام کرده بود اين مسئله را بررسي مي‌کند که به کشورهايي که واردات نفت خود از ايران را کاهش دهند، معافيت از تحريم‌ها اعطا کند.هند اعلام کرده است قصد دارد در ماه نوامبر امسال 9 ميليون بشکه نفت از ايران وارد کند.دارمندرا پرادهان، وزير نفت هند، نيز پيش از اين اعلام کرد که اين کشور براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي آمريکا، بدر حال مذاکره با همه مسئولان ذيربط است.

پرادهان گفت: ما بايد نيازهاي داخلي خود را تأمين کنيم.

سانجي سودهير، از مسئولان وزارت نفت هند، گفت: ما تلاش مي‌کنيم روابط خود با ايران و آمريکا را متعادل کنيم و همزمان، منافع انرژي و امنيتي خود را در نظر داريم.پرادهان همچنين گفت: ما از رهبران جهاني انتظار داريم که نياز هند به نفت ايران را درک کنند.

استقبال بازار نفت از صدور معافيت آمريکا براي تحريم‌هاي ايران

قيمت نفت در چند روز اخير با فروکش کردن التهاب بازار نسبت به کمبود عرضه به دليل بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، عقبگرد پيدا کرد.

به گزارش ايسنا، حداقل دو شرکت در هند با وجود اجرايي شدن تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران، آماده بارگيري نفت ايران در نوامبر هستند. 9 ميليون بشکه نفتي که قرار است ماه آينده خريداري شود به معناي واردات حدود 300 هزار بشکه در روز نفت ايران از سوي هند است.

در اين بين، گزارش‌هاي ديگر نشان مي‌دهد آمريکا ممکن است موضع خود براي به صفر رساندن صادرات نفت ايران تا چهارم نوامبر را ملايم‌تر کند و معافيت از تحريم‌ها را براي برخي از خريداران نفت ايران صادر کند. رويدادهاي اخير باعث شده بازار نفت برخلاف هفته گذشته، نگراني کمتري نسبت به کمبود عرضه داشته باشد.گروه مالي گلدمن ساکس هفته گذشته در يادداشتي نوشت: در حقيقت ميزان عرضه ايران که به دليل تحريمها از دست خواهد رفت، اندکي روشن شده است و اگر افت صادرات ايران سريع‌تر و بيشتر از سناريوهاي پيش‌بيني شده اتفاق بيفتد، در اين صورت جبران آن براي ساير توليدکنندگان دشوار خواهد بود.ابهامات به دليل روشن نبودن تاثير تحريم‌هاي آمريکا بر ميزان صادرات نفت ايران و وجود ظرفيت توليد شناور کافي براي جبران آن است.با اين حال گلدمن خاطرنشان کرد که اگر افت عرضه ايران کمتر از ميزان مورد پيش‌بيني باشد، ريسک نزولي براي قيمت نفت تشديد مي‌شود به خصوص که دلايل ديگري وجود دارد که باعث مي‌شود نگراني کمتري نسبت به کمبود عرضه وجود داشته باشد.


 ميز خبر 

 پيشنهاد ستاد اطلاع‌رساني و تبليغات اقتصادي درباره کارت‌هاي سوخت

وزير کشور در حاشيه دومين جلسه ستاد اطلاع‌رساني و تبليغات اقتصادي کشور با تاکيد بر لزوم دقت و نظارت بيشتر بر کارت‌هاي سوخت، گفت: وزارت نفت مامور شد اين موضوع را به دقت بررسي کند و پيشنهاد اين بود که همه کارت‌ها در سراسر کشور توسط مالکين خودرو مورد استفاده قرار گيرد و در نقاط ديگر ممنوع شود.به گزارش ايرنا،عبدالرضا رحماني فضلي در جمع خبرنگاران تصريح کرد: دومين جلسه ستاد را با حضور همه اعضا داشتيم و دستورات جلسه قبل پيگيري شد. در اين جلسه موضوع قاچاق سوخت به عنوان يکي از مهم‌ترين مسائل پيگيري شد. متأسفانه با توجه به روند افزايشي قيمت ارز که وجود داشت، در مرزها با قاچاق سوخت مواجه بوديم.

انتشار فراخوان نيازهاي فناورانه شرکت ملي حفاري ايران در سال 97

معاون مديريت پژوهش، فناوري و مهندسي ساخت شرکت ملي حفاري ايران از فراخوان نيازهاي پژوهشي و فناورانه سال 1397 اين شرکت در دو بخش پروژه‌هاي پژوهشي و پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تکميلي خبر داد.به گزارش ايلنا،مهدي عبدالهي در اين باره اظهار کرد: مديريت پژوهش، فناوري و مهندسي ساخت براي بهره‌مندي هر چه بيشتر از توانمندي‌هاي علمي پژوهشي و اجرايي مراکز دانشگاهي در انجام تحقيقات مرتبط با صنعت حفاري و هم‌افزايي ميان صنعت و دانشگاه با هدف رفع نيازهاي ضروري شرکت، نيازهاي خود را در دو قالب پروژه‌هاي پژوهشي و پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري فراخوان مي‌کند.

وي در خصوص پروژه‌هاي پژوهشي توضيح داد: بر اساس نيازسنجي‌هاي به عمل آمده در سطح شرکت پس از بررسي‌هاي کارشناسي و تصويب شوراي عالي پژوهش، فهرست پروژه‌هاي پژوهشي مورد نياز شامل 6 پروژه نهايي و بر روي سايت شرکت در بخش پژوهش و فناوري قرار گرفته است.

عبدالهي افزود: اساتيد و پژوهشگران دانشگاه‌ها و پارک‌هاي علم و فناوري از (15 مهرماه) تا پايان وقت اداري (15 آبان ماه) مي‌توانند پيشنهادات خود را در قالب فرم پروپزال که بر روي سايت است، همراه با نامه رسمي از معاون پژوهشي دانشگاه يا رئيس پارک علم و فناوري مربوطه، به دفاتر هماهنگي اين امور در دانشگاه‌ها يا اداره پژوهش و فناوري شرکت تحويل دهند.

معاون مديريت پژوهش، فناوري و مهندسي ساخت شرکت ملي حفاري ايران در زمينه پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري اظهار کرد: در اين ارتباط نيز در پي هماهنگي با معاونت‌هاي مديرعامل، نيازسنجي و دريافت موضوعات کاربردي مختلف جهت طرح موارد قابل اجرا در سطح تحصيلات تکميلي در دستور کار قرار گرفت.

وي ادامه داد: در نتيجه جمع‌بندي در اين راستا، 47 موضوع پايان‌نامه با حفظ اولويت‌هاي پژوهشي شرکت در رشته‌هاي مهندسي نفت (حوزه بالادستي)، فني و مهندسي، زيست محيطي و پسماند و مديريت مالي تعريف شد.

عبدالهي تصريح کرد: در اين بخش محدوديت زماني براي دريافت پيشنهادات تعيين نشده و اساتيد و دانشجويان علاقه‌مند مي‌توانند در صورتي که موضوع مربوطه پيش از اين توسط پژوهشگر ديگري نهايي نشده باشد، پس از تکميل فرم مشخص شده پيشنهادي تحصيلات تکميلي، فرم الف (قابل دريافت از طريق سايت شرکت ملي حفاري ايران در بخش پژوهش و فناوري) و ارسال کتبي آن همراه با نامه رسمي از دانشگاه به اين مديريت در فراخوان علمي پژوهشي شرکت کنند.

معاون مديريت پژوهش، فناوري و مهندسي ساخت شرکت ملي حفاري ايران افزود: اين مديريت در سال‌هاي گذشته، بيش از 375 عنوان پايان‌نامه تحصيلات تکميلي را مورد حمايت قرار داد که منجر به توليد دانش در بخش‌هاي مختلف شرکت شد و به همين منظور در اين فراخوان، با تعريف گردش کار جديد، تلاش در جهت‌دهي خروجي پايان‌نامه‌ها به سمت رفع نيازهاي اولويت‌دار شرکت، هدف‌گذاري و مورد اهتمام واقع شده است.

معاون مديريت پژوهش، فناوري و مهندسي ساخت شرکت ملي حفاري ايران در خصوص نحوه ارزيابي پروپوزال‌هاي دريافتي هر دو بخش اظهار کرد: ذکر عنوان يک پروژه يا پايان‌نامه در اين فراخوان و يا ارائه پيشنهاد از سوي يک مجموعه علمي / دانشگاهي به هيچ وجه نشانه تعهد در انعقاد قرارداد نيست و موافقت نهايي با پروپوزال‌هاي ارائه شده منوط به اعلام نظر کميته‌هاي تخصصي و پيروي از تمام ضوابط و دستورالعمل‌هاي اجرايي در سطح اين شرکت و شرکت ملي نفت ايران است.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ابراز اميدواري کرد:

حرکت به‌سوي بومي‌سازي ساخت توربين‌هاي صنعت انتقال نفت

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ايران ابراز اميدواري کرد که با به کارگيري توان صنعتگران توانمند داخلي، در ساخت توربين‌هاي اروپايي و آمريکايي صنعت انتقال نفت و فرآورده‌هاي نفتي به خودکفايي کامل دست خواهيم يافت.

به گزارش شانا، عباسعلي جعفري نسب در نشستي که با نمايندگان شرکت‌هاي داخلي توليدکننده و پشتيباني در صنعت انتقال در محل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران برگزار شد، گفت: هم‌اکنون در ساخت توربين‌هاي آمريکايي مورداستفاده در صنعت انتقال به خودکفايي نسبي رسيده‌ايم.

وي ضمن دعوت از سازندگان داخلي براي سرمايه گذاري و به کارگيري همه ظرفيت‌ها در زمينه ساخت توربين، ابراز اميدواري کرد: با به‌کارگيري توان سازندگان و صنعتگران داخلي فعال در زمينه تجهيزات صنعت نفت بتوانيم در ساخت توربين‌هاي اروپايي نيز به خودکفايي کامل دست يابيم.

جعفري نسب تاکيد کرد: بحث تحريم‌ها از جنبه حمايت بيشتر از سازندگان داخلي يک فرصت است و براي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران نيز اين حسن را دارد که با داخلي‌سازي اقلام موردنياز، پشتيباني تجهيزات نيز در دسترس بوده و در زمان سريع‌تر انجام مي‌شود و از اين جهت يک همکاري برد - برد به شمار مي‌آيد.

وي با تاکيد بر لزوم بيشترين بهره‌مندي از توان علمي و فني سازندگان داخلي گفت: خطوط لوله و مخابرات نفت ايران يک شرکت عملياتي است که با طيف وسيعي از ماشين‌آلات و تجهيزات صنايع گسترده نفت از جمله تجهيزات مکانيکي، شيرآلات، توربين‌ها، مخازن لوله‌کشي، اتصالات، تابلوهاي برق و کنترل، ابزار دقيق و ... در ارتباط است و خوشبختانه با تلاش‌هاي به کار گرفته شده از 30 سال گذشته در ساخت بيش از 80 درصد اين تجهيزات به خودکفايي کامل دست يافته‌ايم.

جعفري‌نسب درباره روند داخلي‌سازي توربين‌هاي خارجي در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران گفت: توربين هاي سوئيسي به کارگرفته شده در خط مارون - اصفهان يکي از نمونه‌هايي بود که با همت متخصصان داخلي، پره‌هاي آن از 25 سال گذشته ساخت داخل شد و اين در شرايطي بود که پشتيباني خوبي از سوي سازنده اصلي مي‌شد و تامين قطعات آن بدون مشکل بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي