جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950


20 توصيه تغذيه اي براي بيماران ديابتي


خبرپزشكي


خبر


 20 توصيه تغذيه اي براي بيماران ديابتي 

 
بعد از خوردن هر غذا، قند خونتان را اندازه بگيريد تا ببينيد آن غذا چقدر قند خونتان را بالا برده، اگر اين مقدار زياد بود، آن غذا را از برنامه غذايي تان حذف کنيد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران،ديابت از هر نوعي که باشد و به هرعلتي که ايجاد شده باشد، مي تواند اعضاي حساس و مهمي مانند قلب، چشم ها، کليه ها و پاها را دچار عوارض جدي کند.هيپوگليسمي (افت قند خون) و کتو اسيدوز ديابتي(افزايش قند خون) از عوارض مهم ديابت هستند که هردو مي توانند منجر به اغما (کما) شوند. با اين همه، اگر فرد مبتلا بتواند قند خونش را در محدوده طبيعي نگه دارد، بيماريش کنترل ميشود و از اين عوارض در امان مي ماند.

توجه داشته باشيد که آنچه در درمان ديابت اهميت زيادي دارد، اصلاح سبک زندگي است. درمانهاي طبي (انسولين يا دارودرماني) اگرچه ضرورت دارند اما هيچ بيماري را از رعايت رژيم غذايي، ورزش و اصلاح سبک زندگي بي نياز نميکنند.

آنچه در ادامه مي خوانيد توصيه هاي رژيمي است که به کار بستن آنها به شما کمک مي کند بتوانيد قند خونتان را کنترل کنيد و از عوارض ديابت در امان بمانيد. فراموش نکنيد که هيچ رژيم غذايي خاصي به نام رژيم ديابت وجود ندارد. يک فرد ديابتي مي تواند همه چيز بخورد، به شرط آنکه بتواند يک برنامه غذايي سالم را رعايت کرده و قند خونش را کنترل نمايد.

20 پند تغذيه اي

1- هيچ رژيمي براي همه ديابتي ها مفيد نيست. هر فرد، رژيم خاص خودش را دارد.بهتر است به يک متخصص تغذيه مراجعه کنيد تا رژيم مخصوص خودتان را دريافت کنيد.متخصص تغذيه به شما مي گويد به چه ميزان بخوريد و چه تغييري در رژيم غذايي تان ايجاد کنيد.

2-تعداد وعده هاي غذايي تان را بيشتر و حجم غذايتان در هر وعده را کم کنيد. 5 وعده مختصر در طول روز، خيلي بهتر از 3 وعده حجيم است.

3-پس از تزريق انسولين يا مصرف قرص قند، يک ميان وعده بخوريد.

4-رژيم غذايي متنوع داشته باشيد تا همه مواد غذايي لازم به بدنتان برسد. اگر يکنواخت بخوريد، حوصله تان از غذايي که مي خوريد سر مي رود و ناگهان قيد رژيم غذايي را مي زنيد!

5-در ابتدا بعد از خوردن هر غذا، قند خونتان را اندازه بگيريد تا ببينيد آن غذا چقدر قند خونتان را بالا برده، اگر اين مقدار زياد بود، آن غذا را از برنامه غذايي تان حذف کنيد.

6-موادي که روي آنها عبارت «بدون قند» درج شده، الزاما بي خطر نيستند. در مصرف اين غذاها زياده روي نکنيد.

7-بسته هاي غذايي که روي آنها عبارت «بدون چربي» درج شده، معمولا کربوهيدرات زيادي دارند.به برچسب مواد غذايي که مي خريد توجه کنيد.

8-کربوهيدرات مورد نيازتان را با مصرف ميوه ها، سبزيجات، سويا، دانه ها و غلات به دست آوريد.

9-پروتئين موردِ نيازتان را بيشتر از گوشت سفيد (مرغ و ماهي) بگيريد. از گوشت قرمز بدون چربي فقط دوبار در هفته، آنهم به صورت آب پز يا کبابي استفاده کنيد.

10-لبنيات هم پروتئين خوبي دارد، شيرو ماست بخوريد؛ البته از نوع کم چربش.

11-مصرف چربي و نمک را کم کنيد. مصرف غذاهاي سرخ شده، کنسروها، شيريني هاي خريداري شده از فروشگاه ها، کيک­ ها و کلوچه ها، گوشت قرمز، کره و بستني را به حداقل برسانيد.

12-فکرِ خوردن دسرهاي شيرين، ژله، کمپوت، سرشير، عسل و مربا، آبنبات، آجيل و تنقلات شور، چيپس و پفک را جدا' از سر خود بيرون کنيد.

13-مصرف سوسيس، کالباس، پنير پيتزا، شکلات و پنير پرورده و مواد غذايي از اين دست را براي خود ممنوع کنيد.

14-از مصرف همبرگر، پوست مرغ، کله پاچه، آبگوشت، جگر و دل و قلوه، مغز، زبان، کباب کوبيده، روغن حيواني، انواع سس سالاد و سس مايونز بپرهيزيد.

15-از مصرف نان هاي سفيد مثل نان ساندويچي يا نان لواش سفيد، نان جو حجيم و نان باگت خودداري کنيد و به جاي آنها، از نان­ هاي تيره و سنتي مثل نان سنگک، تافتون يا بربري استفاده نماييد.

16-هفته اي دوبار دروعده شام، از حبوبات پخته مثل عدس و لوبيا يا سوپ سبزيجات همراه با سبزي خوردن يا سالاد استفاده کنيد. دقت کنيد که بهتر است همراه آنها نان نخوريد.

17-وقت آن رسيده که کباب پز و بخارپزتان را از انباري بيرون بياوريد. سرخ کردني ها، دم کردني ها و خورشت ها را در رژيم غذايي تان محدود کنيد و بيشتر غذا را بصورت کباب پز يا بخارپز تهيه کنيد.

18-بيشتر فيبر بخوريد. فيبر به هضم و جذب غذايتان کمک ميکند و باعث مي­شود زودتر احساس سيري کنيد.

19- از مصرف زياد هويج به خصوص به صورت 'پخته' خودداري کرده و در صورت تمايل آن را به مقدار کم و به صورت خام ميل نماييد.

20- و در آخر ... فراموش نکنيد که هر روز 30 دقيقه پياده روي کنيد.


 خبرپزشكي 

 بي‌اختياري ادرار؛اولين علامت ابتلا به ام اس

رئيس انجمن نورويورولوژي ايران با اشاره به بيماري‌هايي که سبب ابتلا به مثانه نوروژنيک يا عصبي مي شود، گفت: ‌اولين تظاهر ابتلا به ام اس بي‌اختياري ادرار است و در واقع در 30 درصد موارد اين افراد گرفتار مشکلات ادراري مي‌شوند در حالي که هنوز دست و پاي آنها به دليل ام اس درگير نشده و يا دچار تاري ديد نشده ا‌ند.

به گزارش روابط عمومي دومين کنگره بين‌ المللي نورويورولوژي ايران، دکتر مهري مهراد گفت: اين کنگره با حضور متخصصين مغز و اعصاب، اورولوژيست‌ها،‌جراح زنان، فيزيوتراپ‌ها برگزار مي‌شود و جديدترين دستاوردهاي علمي در حوزه نورويورولوژي مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرد.مهراد گفت: افرادي که گرفتار ديابت و مثانه آنها تحت تاثير قرار گرفته مي شوند و دچار مشکلاتي همچون دفع نشدن ادرار، بي‌اختياري ادرار، عفونت ادرار و در صورت بي‌توجهي به اين مسئله گرفتار دياليز هستند از موضوعاتي است که در اين کنگره مورد بررسي قرار مي گيرد بنابراين درمان اين بيماران با استفاده از علم نورويورولوژي بسيار اهميت دارد.وي گفت:‌اولين علامت ابتلا به ام اس بي‌اختياري ادرار است و در واقع در 30 درصد موارد اين افراد گرفتار مشکلات ادراري مي‌شوند در حالي که هنوز دست و پاي آنها به دليل ام اس درگير نشده و يا دچار تاري ديد
نشده اند.رئيس انجمن نورويورولوژي ايران بيماران پارکينسون و افراد مبتلا به ديسک کمر که عمل نشده و يا مناسب عمل نشده‌اند را دسته ديگر بيماراني برشمرد که مثانه آنها عصبي مي‌شود گفت: کودکان با اختلال مادرزادي مننگوسل و ميلومننگوسل نيز از افرادي هستند که گرفتار مثانه عصبي هستند و اين افراد بايد تحت نظر متخصص اورولوژي باشند تا کمک‌هاي لازم را براي آنها انجام داد.مهراد خاطرنشان کرد: آلزايمر، سکته مغزي بيماران گرفتار ويلچر و حوادث ترامايي نيز مثانه آنها نوروژنيک بوده و يا نمي‌توانند ادرار خود را تخليه کند و يا دچار مثانه کوچک بوده و بي‌اختياري ادرار دارند که در مورد نوع اول نياز به سوند و باتري است و براي نوع دوم مي‌توان اقدامات لازم را انجام داد.

وي با اشاره به اينکه هر کسي که مثانه عصبي يا نوروژنيک دارد مشکلات اجتماعي، اقتصادي، خانوادگي با او همراه مي‌شود گفت: اميدواريم از طريق برگزاري چنين کنگره‌هايي سرويس کاملي براي تشخيص مشکل اين بيماران داشته باشيم.


 خبر 

 زمان طلايي براي درمان سکته قلبي

مدير گروه بيماري هاي غير واگير مرکز بهداشت خوزستان گفت: زمان طلايي براي درمان بيماران دچار سکته قلبي، يک ساعت نخست پس از شروع سکته قلبي است.

دکتر کوروش نعماني در گفت و گو با ايرنا بيان کرد:احساس فشار آزاردهنده ، سنگيني يا درد در وسط قفسه سينه که معمولا به طور ناگهاني شروع مي شود و بيش از چند دقيقه ادامه يابد مهمترين علامت باليني در سکته قلبي است.وي افزود: ساير نشانه هايي که ممکن است همراه درد قفسه سينه باشند احساس سبکي سر، سرگيجه بدون دليل، سنکوپ(غش کردن)، تنگي نفس( در حال استراحت يا در حال فعاليت) ، عرق کردن و ناراحتي معده است که همراه با درد قفسه سينه يا تنگي نفس ممکن است حالت تهوع نيز رخ دهد.

نعماني ادامه داد: هميشه در سکته قلبي همه اين علايم رخ نمي دهد و افراد ممکن است نشانه هاي مختلف را تجربه کنند.

مديرگروه بيماري هاي غيرواگير مرکز بهداشت خوزستان گفت: در زمان بروز درد قلبي حفظ آرامش، فعاليت نکردن و تماس فوري با اورژانس 115، استفاده از داروي با تاثير سريع نيترو گليسيرن (قرص هاي زيرزباني به شکل دانه هاي تسبيح) مهم است.وي در خصوص روش هاي کاهش خطر بروز سکته هاي قلبي و مغزي به طور کلي بيان کرد: کنترل منظم فشار خون، مصرف نکردن دخانيات، حفظ کلسترول و قند خون در حد مطلوب، کم کردن وزن، فعاليت بدني يا ورزش منظم، معاينات پزشکي منظم و تغذيه سالم از جمله راهکارها است.نعماني اضافه کرد: با توجه به اينکه بيماري قلبي نخستين عامل مرگ و مير مردم دنياست بايد با رعايت نکاتي خطر بيماري هاي قلبي را از خود دور کنيم از جمله اينکه استرس را کاهش دهيم، حداقل 30 دقيقه در روز پياده روي کنيم ، فشار خون، چربي، قند خون و وزن خود را کنترل کنيم، سيگار نکشيم و تغذيه سالم داشته باشيم.

مدير گروه بيماري هاي غير واگير مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: با کاهش هر يک درصد از سطح کلسترول خون، 2 درصد از ميزان بروز بيماري هاي قلبي، عروقي کم مي شود.وي گفت: کاهش 25 درصد خطر مرگ زود رس (30 تا 70 ساله) ناشي از بيماري هاي قلبي، عروقي، سرطان، ديابت و بيماري هاي مزمن ريوي تا سال 2025 بايد عملي شود اما مرگ و مير ناشي از اين چهار بيماري در مراکز درماني زير مجموعه دانشگاه علوم پزشکي اهواز در سال 96 نسبت به 95 افزايش يافته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي