جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

دکتر لاريجاني در بدو ورود به فرودگاه تهران عنوان کرد؛
اعتراض کشورهاي حاضر در اجلاس مجالس اوراسيا به رفتارهاي آمريکا


حقوق 95 درصد بازنشستگان کمتر از 3 ميليون است


خبر


مدال نقره زهرا نعمتي در بازي‎هاي پاراآسيايي جاکارتا


انتقال فضاپيماي سايوز روسي به سکوي پرتاب در قزاقستان


سرمقاله

در جلسه هيأت دولت به رياست دکتر روحاني؛
اختصاص 90 ميليارد ريال اعتبار براي جبران خسارات ناشي از وقوع سيل در چهار استان کشور


متهم سکه ثامن قصد فرار به کانادا را داشت


ترامپ: هيچکس لايق‌تر از ايوانکا براي پست سازمان ملل نيست


مسکو: شاهد تلاش‌هايي براي انتقال تروريست‌ها از ادلب به عراق هستيم


سفير انگليس:لندن به روابط تجاري با تهران در قالب برجام متعهد است


هيلي: براي انتخاب مجدد ترامپ در 2020 مبارزه خواهم کرد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 دکتر لاريجاني در بدو ورود به فرودگاه تهران عنوان کرد؛
 اعتراض کشورهاي حاضر در اجلاس مجالس اوراسيا به رفتارهاي آمريکا 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با ارزيابي مثبت از مذاکرات ايران با ساير کشورها در اجلاس مجالس اوراسيا تاکيد کرد که اين کشورها رفتارهاي آمريکا را مضر براي آينده جهان دانستند.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در بازگشت از سفر دو روزه خود به منظور شرکت در اجلاس مجالس کشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا در بيان دستاورد اين سفر گفت: برگزاري اين اجلاس کار جديدي است که در حال شکل گرفتن است و براي فعاليت هاي کشورهايي که در منطقه هستند، مي تواند در زمينه همکاري هاي اقتصادي جايگاه مفيدي داشته باشد ضمن اينکه اين سومين اجلاس بود که بعد از روسيه و کره جنوبي برگزار شده بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: يکي از نکات مهمي که در اين اجلاس وجود داشت اين بود که بيشتر کشورهاي حاضر در آن از رفتار يک جانبه گرايانه آمريکا ايراد گرفتند و آن را مضر براي آينده، امنيت جهان و توسعه کشورها دانستند و حتي کشورهايي که با آن ها کار مي کنند از اين رفتارها ناخشنود بودند کما اينکه بيش از نيمي از افرادي که در اين اجلاس سخنراني کردند به اين موضوع معترض بودند و اين نکته قابل توجهي بود.

بررسي موضوع محيط زيست در اجلاس

وي تاکيد کرد: محيط زيست منطقه از جمله موضوعات مهم ديگري بود که در اين اجلاس مورد بررسي قرار گرفت، برخي بحث ها به اين گونه متمرکز بود که دولت ها را به اين موضوع توجه دهند که مجالس قوانيني در اين راستا تصويب کنند.

دکتر لاريجاني تصريح کرد: راه هاي همکاري توسعه اي بين کشورها از جمله موضوعاتي بود که در سخنراني ها پيشنهاد شد که مي تواند مفيد باشد.

وي با اشاره به اينکه در اين سفر مذاکرات جانبي با رؤساي مجالس ديگر کشورها در دستورکار ايران بوده است، اظهار کرد: در اين مدت کوتاه سفر با حدود 10 نفر از رؤساي مجالس مذاکره کرديم هم در مورد توسعه روابط دوجانبه و هم برخي مسائل منطقه اي و رفتارهايي که ناامني را در منطقه گسترش مي دهد و آن ها پيشنهاداتي داشتند که قابل توجه
بود.وي افزود: بيشتر ثقل بحث ها روي همکاري هاي اقتصادي و بالا بردن سطح روابط تجاري اين کشورها با ايران بود، همچنين بخشي از چالشي که وجود دارد بايد رفع مي شد که در رابطه با آن با رؤساي مجالس صحبت کرديم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان خاطرنشان کرد: اميدواريم اين مذاکرات در آينده نتايج مثبتي در جهت بهبود همکاري هاي ايران و اين کشورها داشته باشد.


 حقوق 95 درصد بازنشستگان کمتر از 3 ميليون است 

 همسان سازي حقوق بازنشستگان با شاغلان يکي از پيشنهاداتي است که به دولت و مجلس شوراي اسلامي ارائه شده است.مديرعامل صندوق بازنشستگي کشور گفت: حقوق 95 درصد از بازنشستگان عضو اين صندوق زير سه ميليون تومان است که با توجه به کاهش قدرت خريد اين قشر از جامعه، همسان سازي حقوق آنان با شاغلان ضروريست.

به گزارش ايرنا جمشيد تقي زاده در نشست با روساي کانون هاي بازنشستگي سيستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: ارتقاي معيشت، درمان و تسهيلات ويژه بازنشستگان به ويژه در مناطق محروم از سياست هاي اصلي دولت دوازدهم است.

وي افزود: تاکنون 27 سفر استاني براي بررسي مشکلات بازنشستگان داشتيم تا بتوانيم با استفاده از نظرات و پيشنهادات اين قشر ارزشمند در استان ها براي ارتقاي خدمات به آنان برنامه ريزي کنيم.


 خبر 

 ازابتداي فروردين تا پايان مرداد؛

نزاع ؛ 44هزار نفر را در تهران به پزشکي قانوني کشاند

اداره کل پزشکي قانوني استان تهران اعلام کرد: از ابتداي فروردين تا پايان مرداد امسال 44هزار و 389نفر به دليل آسيب هاي ناشي از نزاع به مراکز پزشکي قانوني استان تهران مراجعه کرده اند که اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 5درصد افزايش يافته است.

به گزارش اداره کل پزشکي قانوني استان تهران گزارش داد: سال گذشته در همين مدت 42 هزار و 171نفر به دليل آسيب هاي ناشي از نزاع به مراکز پزشکي اين استان مراجعه کرده بودند.

بر اساس اين گزارش از مراجعه کنندگان در پنج ماهه امسال به پزشکي قانوني به دليل آسيب هاي ناشي از نزاع 28 هزار و 568نفر مرد و 15و 821 نفر زن بودند.همچنين درمرداد امسال نيز آمار مراجعان نزاع با 6درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال 96 به 9 هزار و 316 مورد رسيد.

ناو جنگي ائتلاف سعودي در سواحل يمن منهدم شد

ارتش و کميته هاي مردمي يمن يک فروند ناو جنگي ائتلاف سعودي در سواحل اين کشور را هدف قرار دادند و نابود کردند.

به گزارش ايرنا، منابع خبري نزديک به 'جنبش انصارالله' با اعلام اين خبر افزودند که تمامي نيروهاي مزدور و نظاميان ائتلاف که در اين ناو جنگي حضور داشتند، کشته شده اند .تاکنون منابع وابسته به ائتلاف سعودي واکنشي در ارتباط با اين خبر نشان نداده اند .

با ابراز خرسندي از نحوه اجراي توافق ادلب؛

لاوروف: اسرائيل به قطعنامه‌هاي بين‌المللي درباره جولان پايبند باشد

وزير خارجه روسيه تأکيد کرد که تغيير اوضاع جولان بدون مراجعه به شوراي امنيت نقض قطعنامه‌هاي اين شورا محسوب مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه گفت: اوضاع جولان با قطعنامه‌هاي شوراي امنيت وضع شده و تغيير اين اوضاع بدون مراجعه به شوراي امنيت نقض قطعنامه‌هاي اين شورا محسوب مي‌شود. اميدواريم تمامي طرف‌ها از جمله اسرائيل به بندهاي قطعنامه 2254 شوراي امنيت پايبند باشند و سوريه در آينده نزديک از تروريسم رهايي يابد.لاوروف در کنفرانس مطبوعاتي گفت: زماني که اسرائيل نگراني خود را از حضور نيروهاي ايراني يا مورد حمايت ايران در خط آتش‌بس در جولان اعلام کرد ما به توافق رسيديم و به موجب توافق نيروهاي ايراني به فاصله 100 کيلومتري عقب‌نشيني کردند.

2 کشته و 40 مصدوم در تصادف اتوبوس‌ دانش‌آموزان دختر

اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر بستان‌آباد در استان آذربايجان شرقي‌در يک کيلومتري تبريز دچار سانحه شد.به گزارش ايلنا ،اتوبوس حامل دانش‌آموزان تبريزي در يک کيلومتري تبريز تصادف کرد و علت آن نيز لغزندگي جاده اعلام شد. يک دانش‌آموز و يک بزرگسال کشته و 40 دانش‌آموز مجروح شده‌اند.اين اتوبوس حامل دانش‌آموزاني بود که در هيات کاروان‌ نور عازم برگشت از سفر به مناطق جنگي غرب کشور بودند که در مسير راه دچار حادثه شدند.


 مدال نقره زهرا نعمتي در بازي‎هاي پاراآسيايي جاکارتا 


 انتقال فضاپيماي سايوز روسي به سکوي پرتاب در قزاقستان 


 سرمقاله 

يک ملت چند صلاح و مصلحت دارد؟!

حميدرضا عسگري

اختلاف سليقه و تضارب آرا در امور مختلف نشان دهنده پويايي جوامع مدرن و دموکراتيک است. اين اختلاف سلايق در جوامعي همچون سوئيس به گونه اي است که مردم بر سر کوچکترين و ساده ترين مسائل شهروندي رفراندوم برگزار مي کنند.

اين تضارب آرا در ديگر جوامع نيز خود را در فعاليت احزاب مختلف بروز مي دهد و مردم براي نحوه مديريت امور خود و کشورشان، انتخاب مي کنند که برنامه کدام حزب را دنبال کنند. اما نکته قابل اهميت اينجاست که در تمامي جوامع دموکراتيک، «منافع ملي» در مسائل کلان بدون هيچگونه سليقه‌گرايي اعمال مي شود و نفع ملت و کشور به هيچ وجه دستمايه سليقه‌گرايي قرار نمي گيرد. ممکن است هريک از احزاب براي رسيدن به هدف اصلي، از مسير مجزايي حرکت کنند اما هدف و مقصد، يکي است.

اما مسئله «منافع ملي» گويا در کشور ما به گونه ديگري تعبير مي شود و شاهد دوگانگي و تضادي 180 درجه‌اي بين تفسير يک جريان با جريان ديگر هستيم. جاي بسي تامل و تعجب است که صلاح و مصلحت يک ملت و کشور بدون همگرايي جمعي با بروز اختلافات شديد (درگيري و خودزني) دنبال مي شود و تنها چيزي که مورد توجه قرار نميگيرد منفعت ملت وکشور است!

به عنوان مثال، مسئله FATF به عنوان موضوعي که مستقيماً با منافع ملي و حتي معيشت مردم کشور در ارتباط است، موجب بروز تنشهايي گرديد که حواشي هزينه آوري براي کشور به همراه داشته است. رد و بدل شدن الفاظي همچون "خيانتکار، وطن فروش، خودباخته " و تهديد يکديگر به تسويه حساب در ميان جريانهاي سياسي، فضايي نگران کننده را به وجود آورده است که حاصلي جز افتراق و اختلاف دروني چيزي نخواهد داشت.

جاي تعجب است که درمورد يک مسئله بين المللي، وحدت رويه اي ميان سياسيون وجود ندارد و مردم مظلوم را در ناآگاهي نگه مي دارند تا با جريان سازي هاي مختلف از افکار عمومي به نفع خود استفاده کنند.

بدون ورود به بحث محاسن و معايب FATF ، و در يک نگاه کلي بايد گفت که اين مسئله براي کشور و ملت ما مناسب هست يا نيست؟ اگر مناسب است اين همه حواشي براي چيست، اگر مناسب نيست اين همه پافشاري براي تصويب آن از چه بابت بوده است؟!

چرا به صورت گسترده و عامه فهم، جزئيات طرح مذکور براي جامعه تشريح و تفسير نمي شود؟

مردم ما به سطحي از شناخت و شعور رسيده اند که قادرند مسائلي پيچيده تر از طرح مذکور را درک کنند وآنچه به صلاح خود وکشورشان است را انتخاب نمايند.

آنچه ازفضاي فعلي برداشت مي شود، اينگونه است که گويا منافع ملي و ملت در اولويت نيست و دستخوش برخي خواسته ها و اهداف سياسي قرار گرفته است.

در چنين مواردي، اگر عقلانيت جمعي نظام در مسير مصلحت ملي قرار نگيرد، ممکن است مصالح ملي قرباني منافع حزبي گردد. در اين صورت بيشترين آسيب تصميمات غير منطقي، مشمول حال مردم و حتي نسلهاي آينده خواهد شد.

به نظر نمي رسد بررسي و کارشناسي چنين طرحهايي کار مشکلي باشد، اما به بيان تنها يک نکته بسنده مي کنيم: مصلحت و منفعت براي ملت يکي است و دوگانگي در آن وجود ندارد. اگر شاهديم که اختلافات شديدي درمورد تاييد و يا مخالفت با چنين طرحهايي دربين جريانهاي سياسي شکل گرفته است، بايد براين گزاره صحه گذاشت که منافع برخي گروهها در گروي سرنوشت طرحهاي مزبور خواهد بود و منافع ملي در اولويت نيست...

hamidasgari2020@yahoo.com


 در جلسه هيأت دولت به رياست دکتر روحاني؛
 اختصاص 90 ميليارد ريال اعتبار براي جبران خسارات ناشي از وقوع سيل در چهار استان کشور 

 
هيأت وزيران با اختصاص مبلغ 90 ميليارد ريال اعتبار براي جبران خسارات ناشي از وقوع سيل در استان‌هاي گيلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالي موافقت کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، در جلسه هيأت دولت که به رياست حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهوري برگزار شد، مبلغ 30 ميليارد ريال به صورت هزينه اي به منظور بازسازي اماکن مسکوني، ساختمان‌ها و تأسيسات زيربنايي خسارت ديده از سيل اختصاص يافت که سهم استان‌هاي مازندران و گيلان هرکدام 10 ميليارد ريال و استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي هرکدام پنج ميليارد ريال خواهد بود.

همچنين مبلغ 60 ميليارد ريال به صورت تملک دارايي سرمايه اي به منظور بازسازي زيرساخت‌ها و اماکن مسکوني آسيب ديده در استان‌هاي ياد شده اختصاص يافت که از اين ميزان، مبلغ 20 ميليارد ريال به هريک از استان‌هاي مازندران و گيلان و مبلغ 10 ميليارد ريال به هريک از استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي اختصاص مي‌يابد.

علاوه بر اين مبالغ، يک هزار ميليارد ريال نيز براي بازسازي زيرساخت‌هاي آسيب ديده در استان‌هاي مذکور از محل اعتبارات سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص يافت.

هيأت دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادي از طرح‌هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، نماينده خود را براي پيگيري موضوع تعيين کرد.


 متهم سکه ثامن قصد فرار به کانادا را داشت 

 رئيس پليس فتا نيروي انتظامي (ناجا) با کذب خواندن ادعاي قصد بازگشت متهم سکه ثامن گفت: اين متهم با برنامه ريزي قبلي بيست و سوم شهريور به دبي و از آنجا به کشور ديگر رفت و با دو شرکتي که در کانادا ثبت کرده بود، قصد رفتن به اين کشور را داشت.به گزارش ايرنا، سردار کمال هاديان فر در نشست خبري افزود: هفته نيروي انتظامي هفته اي براي گزارش بيشتر اقدامات و فعاليت هاي انجام شده است و با توجه به بحث روز، موضوع سايت سکه ثامن را مطرح مي کنم.

وي ادامه داد: اين شرکت به مدت 2 سال با مجوز اتحاديه طلا و جواهر شهرستان بناب فعاليت مي کرد؛ ابتدا فعاليت اين شرکت در زمينه طلاي خرد بود و خواست به صورت مجازي تبادل سکه انجام دهد درحالي که سکه و طلايي تبادل نمي شد.رئيس پليس فتا گفت: هزار نفر عضو سايت و کانال سکه ثامن شدند که 6 هزار نفر داراي تراکنش مالي بودند و متهم با ايجاد ظرفيت تراکنش سيگنال ها، افراد سرمايه گذار را موفق و الگو محسوب مي کرد.وي افزود: فردي بود که 100 ميليون تومان سرمايه گذاري کرد و کمتر از سه ماه هفت ميليارد تومان سود دريافت کرد.سردار هاديان فر با کذب خواندن ادعاي اعداد نجومي، بيان آن را توسط افراد ضد انقلاب خواند و گفت: 1700 ميليارد تومان نهايت تراکنش سکه ثامن بود.


 ترامپ: هيچکس لايق‌تر از ايوانکا براي پست سازمان ملل نيست 

 
اينديپندنت :رئيس جمهوري آمريکا مدعي شده است، هيچ کس با صلاحيت‌تر و لايق‌تر از دخترش براي جانشيني نيکي هيلي، سفير مستعفي آمريکا در سازمان ملل نيست.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اينديپندنت، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در جريان گفتگوي خبري در کاخ سفيد ايوانکا ترامپ، دخترش را يک "ديناميت" توصيف کرد.وي به خبرنگاران گفت که اسم ايوانکاي 36 ساله را براي تصدي سمت سفير آمريکا در سازمان ملل شنيده اما اگر خودش او را انتخاب کند، به پارتي بازي متهم مي‌شود.رئيس جمهوري آمريکا همچنين با اعلام اينکه ايوانکا براي اين سمت به صورت بالقوه مناسب است، گفت: من هم درباره ايوانکا شنيده‌ام، اگر اينطور شود، خيلي خوب است. البته من اين انتخاب را نمي‌کنم چون در اينصورت به پارتي بازي متهم مي‌شوم.ترامپ هم‌چنين گفته که دخترش سفيري "فوق‌العاده" در سازمان ملل است.


 مسکو: شاهد تلاش‌هايي براي انتقال تروريست‌ها از ادلب به عراق هستيم 

 
تاس : معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد که در حال حاضر اين کشور شاهد تلاش‌هايي براي انتقال تروريست‌هايي از ادلب به عراق است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري "تاس" روسيه به نقل از اولگ سيرومولوتوف، معاون وزير خارجه اين کشور گزارش داد، تلاش‌هايي براي انتقال کساني که تروريست‌ خوانده مي‌شوند از ادلب به عراق انجام مي‌شوند، از اين تلاش‌ها ممانعت شده است و عراق مسؤوليت اين امر را برعهده گرفته است زيرا اين کشور به تروريست‌هاي جديدي نياز ندارد.سيرومولوتوف در ادامه به گذرگاه‌هاي آرام تروريست‌ها اشاره کرد که در حال حاضر در خاک اندونزي، شبه جزيره سينا و افغانستان وجود دارند.معاون وزير خارجه روسيه گفت: در درجه اول در مکان‌هايي که عمليات‌هاي جنگي جريان دارند به ويژه در شبه جزيره سيناء، گذرگاه‌هاي آرامي براي تروريست‌ها وجود دارند، همچنين تروريست‌ها به افغانستان و اندونزي منتقل شده‌اند.


 سفير انگليس:لندن به روابط تجاري با تهران در قالب برجام متعهد است 

 
ايرنا: سفير انگليس در تهران بابيان اينکه به‌ عنوان سفير يک کشور اروپايي متعهد به روابط تجاري در قالب برجام با ايران هستيم، گفت: اروپايي‌ها در حال ايجاد يک سيستم بانکي براي حل مشکلات ارتباطي با ايران هستند.«راب مک اير»در ديدار با فعالان اقتصادي در اتاق بازرگاني يزد افزود: حضور چند رايزن و کنسول سفارت انگليس در اين سفر بيانگر عزم ما براي توسعه روابط با ايران و به‌ويژه اين استان است.وي افزود: طراحي يک سيستم بانکي جديد براي ارتباط با ايران توسط اروپا ، کار ساده‌اي نيست به همين دليل يک تيم کارشناسي در حال کار روي آن است که بعد از تکميل مي‌تواند نه‌تنها کمک به ارتباط اروپا بلکه براي ساير کشورها در تجارت با ايران هم راهگشا باشد.سفير انگليس در ادامه با اشاره به وجود اتاق بازرگاني مشترک با ايران تصريح کرد: نهايت تلاش ما براي توسعه تجارت و فعاليت‌هاي اقتصادي است و اميدواريم با ارائه انتقادها و پيشنهاد‌ها بتوانيم براي طولاني‌مدت هم برنامه‌ريزي کنيم.


 هيلي: براي انتخاب مجدد ترامپ در 2020 مبارزه خواهم کرد 

 سفير مستعفي آمريکا در سازمان ملل در واکنش به گمانه‌زني‌هاي گسترده درباره جاه‌طلبي‌هاي سياسي بيشترش به دنبال اعلام استعفايش اعلام کرد: براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 2020 ميلادي نامزد نمي‌شوم و از انتخاب مجدد دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا حمايت خواهم کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري هيل، نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل در جريان ديدارش با ترامپ در کاخ رياست‌جمهوري که در جريان آن ترامپ استعفاي وي را قبول کرد به خبرنگاران گفت: من براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 2020 نامزد نمي‌شوم. من به دنبال حمايت از ترامپ در انتخابات بعدي هستم.


 يك نكته از هزاران 

 در حاشيه حوادث رانندگي در اردوهاي دانش‌آموزي

داستان تصادفات و تلفات ناشي از آن در كشور ما، ماجراي غم‌انگيز دنباله‌داري است كه معلوم نيست قرار است بالاخره كي و چه زمان به فصلي ديگر و متفاوت با آنچه هست، برسد.

فرقي نمي‌كند قربانيان اين تصادفات از چه جنسيت، سن و سال، شغل، نژاد و قومي هستند. همين كه روزانه افرادي بي‌گناه به دلايل مختلف، در جاده‌هاي كشور جان مي سپارند، خود، رويداد تلخي است كه به نظر مي‌رسد ديگر زمان آن رسيده كه اقدامي ضربتي و جدي در خصوص آن بشود.

اما به هر حال، وقتي قربانيان، كودك‌اند و نوجوان، به طور طبيعي، تاثرها بيشتر و بيشتر مي‌شود. هنوز داغ دانش‌آموزاني كه در سالهاي اخير در جريان اردوهاي مختلف دانش‌آموزي، دچار حادثه شده و كشته يا مجروح شدند، از يادها نرفته است.

تصادف اخير اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر بستان‌آباد در استان آذربايجان شرقي‌ كه در يک کيلومتري تبريز دچار سانحه شده و طي آن، تا لحظه نگارش اين مطلب، يک دانش‌آموز و يک بزرگسال کشته و 40 دانش‌آموز مجروح شده‌اند، حادثه تلخ ديگري است كه نشان مي‌دهد غول جاده‌ها بعد از گرفتن اين همه قرباني در طول سالهاي گذشته، هنوز هم سر آرام گرفتن ندارد.

در جريان اردوهاي دانش‌آموزي پيش كه در آنها تعدادي از دانش‌آموزان به دليل تصادف، با كمال ناباوري، دچار معلوليتهاي جدي شده يا از دنيا رفتند، قرار بود براي ايمن‌سازي اردوها فعاليتهايي صورت بگيرد تا تضمين شود اتوبوسي كه براي مثال قصد حركت به مقصدي را دارد، با مشكلي مواجه نخواهد شد.

علت حادثه تبريز، لغزندگي جاده اعلام شده، اينكه چرا اين حادثه رخ داده و عليرغم همه تاكيداتي كه مسئولين آموزش و پرورش در سال گذشته بر تلاش براي ايمن‌سازي اردوها كردند، همچنان بايد شاهد حوادث دانش‌آموزي اين‌چنيني باشيم، امري است كه براي والدين نگران دانش‌آموزان سراسر كشور، محل سوال و دغدغه است.


 ميز خبر 

 دادگاه رسيدگي به شکايت ايران در لاهه؛

وکلاي ايران، آمريکا را متهم به فرار از پاسخگويي کردند

وکلاي ايران در دومين روز دادگاه رسيدگي به شکايت تهران از واشنگتن در نقض عهدنامه مودت از طريق تصرف غيرقانوني 2 ميليارد دلار از دارايي هاي بانک مرکزي، آمريکا را متهم کردند که براي فرار از پاسخگويي به موارد اتهامي، ايران را به حمايت از تروريسم متهم مي کند.

به گزارش ايرنا، در آغاز اين جلسه در دادگاه بين المللي کيفري لاهه، محسن محبي رئيس هيأت ايراني گفت که عهدنامه مودت شامل تمامي روابط اقتصادي دوجانبه مي شود و رفتار آمريکا درقبال شرکت ها وموسسات ايراني از جمله بانک مرکزي به شدت ناقض اين عهدنامه و مفاد آن است.

محبي متذکر شد که قصد آمريکا براي فسخ عهدنامه تاثيري در اين پرونده ندارد . وي اقدام آمريکا در فرار از پاسخگويي به اتهامات و تخريب وجهه جهاني ايران را تقبيح و اعلام کرد که به اين اتهام هاي بي اساس حمايت ايران از تروريسم پاسخ داده نخواهد شد، چرا که وکلاي ايران براي دليل ديگري در دادگاه حاضر شده اند.

سيستم‌هاي تسليحاتي جديد آمريکا به راحتي هک مي‌شوند

براساس يک گزارش جديد دولتي در آمريکا، "دشمنان" مي‌توانند به راحتي سيستم‌هاي تسليحاتي جديد اين کشور را هک کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه،‌ دفتر حسابرسي دولت آمريکا اعلام کرده که پنتاگون از اين مساله آگاه نيست که چقدر هک سيستم هاي دفاعي جديد و دستيابي به کامپيوترها و نرم افزارهاي اين سيستم ها از سوي دشمنان آسان است. علت اصلي آن نيز پسووردهاي ضعيف و ارتباطات رمزگذاري نشده است.

در اين گزارش، ارتش آمريکا به نداشتن يک امنيت سايبري مناسب در طراحي و روند استفاده از تسليحات وابسته به کامپيوتر متهم شده و در آن آمده که توليد کنندگان اين تسليحات اغلب درباره مسائل امنيت سايبري اطلاع کافي ندارند به همين دليل، وزارت دفاع آمريکا تسليحات خود را بدون در نظر گرفتن امنيت سايبري طراحي مي کند و مي سازد.


 خبــــر 

 رحماني فضلي: ويزاي اربعين با دلار 8 هزار توماني محاسبه مي‌شود

وزير کشور با بيان اينکه در حوزه ويزا با توجه به افزايش قيمت ارز، افزايش قيمت خواهيم داشت، گفت: رقمي که تاکنون به ما اعلام شده همان حدود 8 هزار تومان براي هر دلار است.

به گزارش مهر، عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور در حاشيه نشست هيات دولت، با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سؤالي مبني بر وضعيت موکب‌هاي ايراني در مراسم اربعين امسال اظهارداشت: يک هفته پس از پايان اربعين سال گذشته، ستاد اربعين را شکل داديم و همه اقداماتي که براي يک سفر خوب، راحت و امن لازم است، به کمک 25 دستگاه اجرايي، پيگيري کرديم.وي افزود: امسال، تدارکات سفر از منظر زيرساخت‌ها مانند پارکينگ و جاده‌ها و هم از منظر امنيت بهتر از سال گذشته است. همه برنامه‌هايي که تاکنون آماده شده نويد يک سفر زيارتي خوب را مي‌دهد.

رحماني فضلي با اشاره به افزايش قيمت ارز گفت: در حوزه ويزا با توجه به افزايش قيمت ارز، افزايش قيمت خواهيم داشت و به دنبال آن هستيم که در صورت توافق، اين رقم را کاهش دهيم اما رقمي که الان به ما اعلام شده همان حدود 8 هزار تومان براي هر دلار است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

سؤالات زيربنايي ونياز براي سياست ICT

9. به صورت انتقادي وبرمبناي يک جريان مستمر، کاربرد ICTs را در فرايند آموزشي به منظور احتراز از يک اعتبار انحصاري روي فن آوري ها، حتي درمورد يادگيري ازراه دور يا دانشگاه هاي مجازي مورد بررسي قرار دهيد. تعامل چهره به چهره در داخل جامعه آکادميک وازاين رو اجتماعي کردن بعد آموزش عالي بايستي حفظ شود ؛

10. شبکه هاي منطقه اي و بين المللي يا مشارکت ها درپژوهش، دروس، خدمات توسعه اطلاعات، و تخصص ICT را توسعه دهيد و متقارن بسازيد. چنين مشارکت ها مبتني براصول ميان فرهنگي (cross-cultural) ، منصف وغير تجاري وتوسعه همزمان مي تواند يک کمک معني داري به آوردن "بخش ديجيتال" بين مؤسسات آموزش عالي درکشورهاي توسعه يافته، درحال توسعه وکمتر توسعه يافته منجر شود؛

انجمن بين المللي دانشگاه ها

در راستاي اين اولويت ها، انجمن بين المللي دانشگاه ها تلاش هايش را پيگيري مي کند تا :

- به عنوان يک سکو براي مشارکت اطلاعات دررابطه با کاربرد ICTs در آموزش عالي، مشابه سازي در جابجايي تخصص و انتشار مثال هايي ازتمرين هاي خوب مثل منابع آموزشي باز عمل کنيد ؛

- شبکه سازي را درميان مؤسسات آموزش عالي ، مواد آموزشي وتسهيلات ICT براي اطمينان از اينکه مؤسسات درهمه قسمت هاي جهان بتوانند به طورکامل درجابجايي هاي اطلاعات ، دانش و تخصص مشارکت کنند حمايت وترغيب نماييد؛

- توسعه يک کد تمرين خوب را براي جابجايي نتايج پژوهش وتوليدات درحوزه ICTs مورد تشويق قرار دهيد ؛

- همکاري وائتلاف را براي طراحي وانتشار مواد آموزشي درزبان " غيرمسلط" ترويج نماييد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي