جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

به دو شيوه کاغذي و الکترونيک؛
آزمون زبان MHLE امروز برگزار مي‌شود

رئيس مرکز سنجش پزشکي خبر داد؛
اعلام نتايج نهايي آزمون‌هاي دانشنامه پزشکي


توضيح وزير بهداشت درباره عدم پذيرش دانشجويان پزشکي از سال 2019

امسال؛
دانشجويان بيشتري مشمول دريافت وام ويژه دکتري مي‌شوند


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 به دو شيوه کاغذي و الکترونيک؛
 آزمون زبان MHLE امروز برگزار مي‌شود 

 
رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي با بيان اينکه آزمون MHLE به دو صورت کاغذي و الکترونيک برگزار مي‌شود، گفت: اين آزمون از ساعت 8:30 امروز پنجشنبه، 19 مهر 97 در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار مي‌شود.

دکتر آبتين حيدرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با اشاره به اينکه در آزمون زبان وزارت بهداشت (MHLE) يک هزار و 571 نفر شرکت کرده‌اند که 942 نفر زن و 629 نفر مرد هستند، افزود: اين آزمون از ساعت 8:30 روز پنجشنبه، 19 مهر 97 در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار مي‌شود.

وي با بيان اين مطلب که اين آزمون به دو صورت کاغذي و الکترونيک برگزار مي‌شود، اظهار کرد: 701 نفر به صورت کاغذي و 870 نفر به صورت الکترونيک امتحان خواهند داد.

برگزاري آزمون در 17 حوزه

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به اينکه آزمون الکترونيک در 13 حوزه و آزمون کاغذي در 4 حوزه برگزار مي‌شود، گفت: در آزمون الکترونيک قزوين با 22 شرکت‌کننده، گيلان 42 نفر، گلستان 46 نفر، همدان 43 نفر، کرمان 66 نفر، کرمانشاه 68 نفر، تبريز 60 نفر، تهران 380 نفر، يزد 32 نفر، زاهدان 34 نفر، زنجان 31 نفر و مشهد 45 نفر شرکت‌کننده خواهند داشت.

وي ادامه داد: آزمون کاغذي در حوزه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مشهد 113 نفر، اصفهان 144 نفر، شيراز 201 نفر و ايران 24 نفر داوطلب است.


 رئيس مرکز سنجش پزشکي خبر داد؛
 اعلام نتايج نهايي آزمون‌هاي دانشنامه پزشکي  

 
نتايج نهايي آزمونهاي شصت و پنجمين دانشنامه تخصصي و سي و دومين دانشنامه فوق تخصصي پزشکي سال 1397 اعلام ‌شد.سي و دومين دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصي با حضور 371 داوطلب و شصت و پنجمين دوره آزمون داشنامه تخصص با حضور 3 هزار و 902 داوطلب روز 15 شهريور به صورت همزمان برگزار شد.

سي و دومين دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصي براي نخستين بار به صورت تمام الکترونيک در بيست و پنج رشته برگزار شده است و آزمون دانشنامه تخصصي به صورت کاغذي براي داوطلبان 28 رشته تخصصي برگزار شد.

آزمونهاي شفاهي نيز در 24 رشته فوق تخصصي و در 28 رشته تخصصي برگزار شد. نتايج نهايي بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر شد.


 توضيح وزير بهداشت درباره عدم پذيرش دانشجويان پزشکي از سال 2019 

 وزير بهداشت با تاکيد بر اينکه از سال 2019 از پذيرش دانشجويان پزشکي از دانشگاه‌هاي خارجي به ايران ممانعت مي‌شود، گفت: دليل آن کمرنگ شدن آزمون سراسري است.به گزارش ايسنا، دکتر حسن هاشمي در حاشيه امضاي تفاهم‌نامه با معاونت علمي در جمع خبرنگاران به تصميمات اخير اين وزارتخانه براي پذيرش دانشجويان رشته‌هاي پزشکي ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي خارجي توضيح داد: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده هر فردي که تا يک ماه و نيم آينده در دانشگاه‌هاي خارج از کشور ثبت‌نام کند، با شرط گذراندن 72 واحد مي‌تواند در دانشگاه‌هاي داخل ادامه تحصيل دهد.وي با تاکيد بر اينکه رتبه‌هاي دانشگاه‌هاي خارجي نبايد کمتر از 700 باشد، توضيح داد: از ابتداي دولت يازدهم تاکنون شرط انتقال دانشجويان پزشکي به داخل دارا بودن رتبه کمتر از 700 است و با توجه به مشکلات ارزي ايجاد شده، اين دسته از دانشجويان نه تنها 72 واحد بلکه با گذراندن 36 واحد مي‌توانند در دانشگاه‌هاي داخل ادامه تحصيل دهند.

وزير بهداشت اضافه کرد: بر اين اساس دانشجوياني که از ابتداي سال 2019 اقدام به ثبت‌نام در دانشگاه‌هاي خارج از کشور در يکي از رشته‌هاي پزشکي، دندانپزشکي، داروسازي و ... مي‌کنند، بايد تا پايان دوره تحصيل در همان دانشگاه ادامه تحصيل دهند و مجاز به انتقال به داخل کشور نيستند.

هاشمي دليل اين امر را کمرنگ شدن آزمون سراسري دانست و خاطرنشان کرد: انتقال اين دسته از دانشجويان به داخل نوعي تبعيض براي جوانان مستعد است و بازگشتن به کشور حتي با شرط آنکه دو ترم خوانده باشد، موجب مي‌شود که صندلي ساير دانشجويان مستعد را پر کند.

وزير بهداشت با اشاره به مشکلات ايجاد شده براي فعاليت شرکت‌هاي دانش‌بنيان با تاکيد بر اينکه هيچ گونه مشکلي براي فعاليت اين دسته از شرکت‌ها وجود ندارد، گفت: در حال حاضر بالغ بر 57 قلم دارو از سوي اين شرکت‌ها توليد مي‌شود که اميدواريم ظرف دو سال آينده وارد بازار کشورشود.


 امسال؛
 دانشجويان بيشتري مشمول دريافت وام ويژه دکتري مي‌شوند 

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: در سال تحصيلي جديد دانشجويان تحت پوشش وام ويژه دکتري افزايش مي يابد و تعداد بيشتري از دانشجويان مي‎توانند از اين وام استفاده کنند.ذوالفقار يزدان‎مهر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به پرداخت وام ويژه دکتري در سال تحصيلي جديد گفت: در سال تحصيلي جديد نيز وام ويژه دکتري طبق روال گذشته پرداخت مي‌شود.

وي درباره افزايش مبلغ وام ويژه دکتري افزود: مبلغي که به عنوان وام ويژه دکتري ارائه مي‌شود همان بوده و تغييري نکرده است منتهي در سال جديد سعي کرده‏ايم منابع بهتري را براي وام ويژه دکتري پيش‏بيني کنيم تا دانشجويان بيشتري را پوشش دهيم.يزدان‏مهر افزود: وام ويژه دکتري به منظور حمايت مالي از دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي در جهت انطباق با نيازهاي اساسي کشور، گسترش نهضت توليد علم، حل علمي مشکلات کشور، تقويت و تسهيل حضور و تلاش تمام‌وقت دانشجويان دکتري در دانشگاه‌ها، پرداخت مي‌شود.

مبلغ وام براي تمام دانشجويان ماهيانه حدود 7 ميليون ريال است که پرداخت آن به صورت هر سه ماه يک بار به مبلغ 21 ميليون ريال صورت مي‌گيرد.

اخيرا رئيس سازمان امور دانشجويان نيز اعلام کرد: اعتبارات وام ويژه دانشجويان دکتري در حال حاضر به دو برابر افزايش يافته است.


 خبرنامه 

 با حضور رئيس جمهور؛

برگزاري مراسم آغاز سال تحصيلي در دانشگاه تهران

مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي روز يکشنبه 22 مهرماه با حضور رئيس جمهور در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش دانشگاه تهران، اين مراسم قرار است با حضور وزراي علوم و بهداشت و جمعي از اساتيد دانشجويان برگزار شود.

قرار است در اين مراسم از نفرات برتر کنکور سراسري نيز تقدير شود.

ديدار دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در توکيو با وزير علوم

دکتر منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري که براي شرکت در پانزدهمين اجلاس علم و فناوري کيوتو، به ژاپن سفر کرده است در ادامه برنامه‌هاي سفر و در محل سفارت ايران در توکيو با تعدادي از دانشجويان ايراني ديدار و گفتگو کرد.

به گزارش ايسنا، در اين جلسه که با حضور مرتضي رحماني موحد سفير کشورمان، دکتر سالار آملي معاون بين‎الملل وزير علوم، دکتر کي‌نژاد عضو شوراي انقلاب فرهنگي و دکتر کرمي مدير کل امور بين‎الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، ابتدا دکتر سالار آملي به پيشرفتهاي کشورمان در زمينه توليد علم، ايجاد پارکهاي فناوري و تربيت اساتيد اشاره کرد.

در ادامه دانشجويان به ضرورت الگو برداري از ساختار پژوهشي ژاپن، رفاه پژوهشي، ارائه خدمات بيشتر به فرصتهاي مطالعاتي، آمادگي انجمن علمي ايسيج جهت ايجاد ارتباطات بين دانشگاههاي ژاپن و ايران و پر کردن خلاء رايزن علمي در ژاپن تاکيد کردند.

دکتر غلامي وزير علوم نيز طي سخناني اظهار کرد: فضاي جلسه بيانگر کمک مجموعه علمي به بخش‌هاي مختلف کشور است.

وي رسالت وزارت علوم را ايجاد بستر ارتباطي قوي بين نخبگان کشورهاي مختلف فارغ از مسائل سياسي برشمرد و انجام پروژه‌هاي مشترک را از يک طرف سبب علاقمندي به همکاري دو طرف و از سوي ديگر سبب معرفي ظرفيتها و توان علمي کشور عنوان کرد که اين امر به کاهش نگرانيهاي سياسي ديگران کمک مي‎کند.

وزير علوم نهادينه شدن همکاري با مراکز تحقيقاتي را بسيار مهم دانست و بيان کرد که اين ارتباطات سبب انتقال تجربه مي‌شود.

وي در پايان سخنان خود به تشريح عملکرد علمي و ساماندهي دانشگاههاي کشور پرداخت و بر ضرورت توسعه روابط علمي بين‎المللي تاکيد کرد.

به منظور ارائه اطلاعات بيشتر؛

تعويق در بررسي طرح اصلاح قانون سنجش و پذيرش دانشجو

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: با توجه به نياز به اطلاعات کامل در زمينه کنکور، بررسي طرح اصلاح قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها فعلا به تعويق افتاد.

سيدحمايت ميرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نشست کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس و دستور جلسه طرح اصلاح قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي افزود: با توجه به اينکه از سازمانهاي مربوطه از جمله سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش در جلسه حضور نداشتند، فعلا بررسي موضوع به تعويق افتاد.

وي افزود: نياز به اطلاعات کامل درباره کنکور و تاثير سوابق در مناطق مختلف وجود داشت و با حضور اعضاي سازمانهاي مربوطه، اين اطلاعات اخذ مي‌شود.

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس يادآور شد: به همين منظور به پيشنهاد تعدادي از نمايندگان و به منظور جمع‎آوري اطلاعات بيشتر بررسي طرح اصلاح قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي به تعويق افتاد.

وي اظهار داشت: احتمالا اين موضوع در دستور کار دو هفته آينده کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس قرار مي‎گيرد.

در دانشگاه علم‌وصنعت؛

تشريح شرايط معادل‌سازي واحدهاي آموزشي

معاون آموزشي دانشگاه علم و صنعت کيفيت آموزشي را يکي از مهم‌ترين سياست‌هاي اين دانشگاه عنوان کرد و گفت: روند معادل‌سازي واحدهاي آموزشي دانشجويان علم و صنعت نيز با توجه به شرايط و رويکرد کيفي‎نگري صورت مي‎گيرد.

دکتر ابوالفضل واحدي در گفت‌وگو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب با اشاره به تشريح روند تطبيق و معادل‌سازي واحدهاي درسي براي دانشجويان دانشگاه علم و صنعت، اظهار کرد: براساس آيين‌نامه وزارت علوم، دانشگاه‌ها اين اختيار را دارند که واحدهاي درسي دانشجويان را بر اساس معيارها و شرايطي معادل‌سازي کنند، بر همين اساس کميته‌اي با عنوان "ارزيابي و تطبيق واحدهاي آموزشي" در دانشگاه علم و صنعت تشکيل شده است که درخصوص واحدهاي درسي دانشجويان تصميم‎گيري مي‌کند.

وي در ادامه تصريح کرد: شرايطي نظير دانشجو با توجه به سوابق تحصيلي خود مجاز به تحصيل در رشته جديد باشد، دانشجو از طربق آزمون سراسري وارد دانشگاه يا موسسه آموزش عالي قبلي شده باشد، دروس گذرانده شده قبلي از نظر تعداد واحد درسي کمتر از تعداد واحد درسي دوره جديد نباشد، محتواي آموزشي دروس گذرانده شده حداقل 80 درصد با محتواي دروس مشابه در رشته جديد مطابقت داشته و نمره هر يک از دروس کمتر از 12 نباشد و برخي موارد ديگر از جمله شرايط کلي معادل‌سازي واحدهاي درسي گذرانده شده پذيرفته‌شدگاني که قبلا دروسي را در يکي از واحدهاي دانشگاهي و يا ساير موسسات آموزش عالي معتبر داخل يا خارج از کشور گذرانده‌اند، است.

معاون آموزشي دانشگاه علم و صنعت همچنين تاکيد کرد: اين دانشگاه شرايط معادل‌سازي واحدهاي درسي تمامي دانشجويان ورودي که نياز به اين معادل‌سازي دارند، حتي اگر از دانشگاه‌هاي سطح يک و حتي پرديس نيز پذيرفته شده باشند را بررسي و مجدد تصميم‌گيري مي‌کند، چرا که معتقد هستيم نوع زيرنظام آموزشي، زمان گذراندن واحد درسي، تعداد دانشجويان حاضر در يک کلاس، نوع استاد و غيره در کيفيت آموزشي آن واحد آموزشي تاثيرگذار است.

دکتر واحدي در پايان خاطرنشان کرد: البته تعداد دانشجوياني که در دانشگاه علم و صنعت با معادل‌سازي واحدهاي آموزشي آنها موافقت نشده است، بسيار اندک هستند، اما بطور کلي آنچه که براي اين دانشگاه اهميت دارد، کيفيت آموزشي دانشجويان است که در سياست‌هاي خود با جديت آن را دنبال مي‌کند.


 يادداشت 

 فناوري بلوتوث ( Bluetooth)

منصور يحيوي فركوش

فناوري بلوتوث يک روش استاندارد ارتباطي بي سيم است که از تکنولوژي راديويي بهره مي گيرد. به زبان ساده بلوتوث ريز تراشه اي است كه در يك فركانس معين، عمليات شناسايي ساير دستگاه هاي بلوتوث دار در راستاي بر قراري ارتباط و ارسال اطلاعات را انجام مي دهد. ريز تراشه بلوتوث در واقع يك دستگاه فرستنده - گيرنده (Transceiver)
مي باشد كه از امواج راديويي در طيف فركانس 2.4 گيگاهرتز براي انتقال سيگنالهاي مختلف از جمله صوتي، تصويري و داده اي بهره مي گيرد.

در سال 1994 مطالعات اوليه در مورد فناوري بلوتوث توسط ياپ هارتسن در شرکت تلفن همراه اريكسون آغاز شد. شركت اريکسون که يک شرکت ارتباطات راه دور است، در آن زمان درحال ساخت يک ارتباط راديويي بين تلفن‌هاي همراه و يک تلفن بي‌سيم بود. تنها چند سال بعد در سال 1998 با تلاش متخصصان شركت اريکسون و چند شرکت ديگر فناوري از گوشه و كنار جهان، اين فناوري به مرحله بهره برداري رسيد. از آن زمان به بعد فناوري بلوتوث در ساخت دستگاه هاي الكترونيكي مانند تلفن هاي هوشمند، هدست ها، هدفون ها، تجهيزات پزشكي، كنسول هاي بازي، پخش كننده هاي موسيقي و ... مورد استفاده قرار گرفت.

يكي از نقاط قوت فناوري بلوتوث، سهولت در برقراري ارتباط با ساير دستگاه‌هاي موجود در مجاورت خود مي باشد. بطوريكه در ارتباطات بلوتوث دستگاه فرستنده در هر ثانيه 1600 بار فركانس عوض مي کند. بنابراين تعداد دستگاه‌هاي بيشتري بدون نياز به اتصال كابلي، مي‌توانند از طيف راديويي استفاده کنند و امکان تداخل بين آن‌ها هم کاهش مي‌يابد. بر پايه همين ويژگي از اختلال بين امواج بلوتوث با دستگاه‌هايي مثل کنترل درب پارکينگ يا تلفن‌هاي بي‌سيم جلوگيري مي‌شود. همچنين فناوري بلوتوث قادر است از هرگونه نفوذ و مداخله در حين عمليات انتقال اطلاعات جلوگيري كند. با اين حال ممكن است نفوذگران حرفه با كمك تجهيزات پيشرفته، قادر به ردگيري امواج بلوتوث و يا دستكاري اطلاعات در حال انتقال باشند. شايان ذكر است با ظهور نسخه هاي جديدتر از اين تكنولوژي، بحث امنيت و سرعت ارتقاء يافته و باعث شده روز به روز از تعداد نفوذگران كاسته شود . نسخه هاي جديدتر اين فناوري با نام LISBON, SEATTLE مطرح شده است.


 ميز خبر 

 براي تحصيلکرده‎هاي خارج؛

اعلام زمان آزمون الکترونيک ميان دوره دندانپزشکي و پزشکي

زمان آزمون الکترونيک ميان دوره علوم پايه رشته‎هاي دندانپزشکي و پزشکي و پيش کارورزي پزشکي براي داوطلبان تحصيلکرده در خارج از کشور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آزمون الکترونيک ميان دوره علوم پايه دندانپزشکي براي داوطلبان تحصيلکرده در خارج از کشور در روز پنجشنبه 8 آذر 97 همزمان با آزمون پيش کارورزي به صورت الکترونيک برگزار مي‌شود.

آزمون علوم پايه دندانپزشکي براي داوطلبان تحصيلکرده در داخل کشور و علوم پايه پزشکي در روز پنجشنبه 20 دي ماه 97 به صورت الکترونيک توسط دانشگاه هاي علوم پزشکي برگزار مي‌شود.

زمان و نحوه ثبت‌نام و محل برگزاري آزمون به داوطلبان اطلاع‌رساني خواهد شد.

انتشار آثار تأليفي دانشگاه صنعتي اميرکبيردر «اشپرينگر»

در جلسه مشترک دانشگاه صنعتي اميرکبير با انتشارات بين‌المللي اشپرينگر توافقاتي براي انتشار آثار تاليفي اين دانشگاه در اشپرينگر صورت گرفت.به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميرکبير، دکتر يوهانا شوارز نماينده انتشارات بين المللي اشپرينگر با دکتر سعيدي رئيس اداره انتشارات دانشگاه صنعتي اميرکبير ديدار و گفتگو کرد.

در اين ديدار درمورد راهکارهاي توسعه همکاري و همچنين نشر بين‎المللي آثار منتشر شده توسط دانشگاه صنعتي اميرکبير بحث و تبادل نظر شد.

در اين مذاکرات طرفين بر انتشار آثار تاليفي اين دانشگاه در انتشارات اشپرينگر توافقاتي کردند.

بر اين اساس آثار تأليفي اساتيد دانشگاه که به زبان انگليسي نوشته شده و از کميته کتاب و نشر دانشگاه مجوز اخذ کرده باشند، براي انتشار سطح بين‌المللي به موسسه اشپرينگر آلمان فرستاده خواهند شد.

در دانشگاه تهران؛

راه‌اندازي کميته ملي اخلاق در پژوهش‌ زيست‌پزشکي

کميته ملي اخلاق در پژوهش‌هاي زيست‌پزشکي در دانشکده تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه تهران راه‌اندازي شد.به گزارش دانشگاه تهران، کميته ملي اخلاق در پژوهش‌هاي زيست‌پزشکي دانشکده تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه تهران درراستاي اهميت به حفظ و ارتقا سلامت و با رعايت حقوق و حفظ ارزش‌هاي انساني در حين انجام پژوهش و تاکيد بر رعايت موازين شرعي، حقوقي و اخلاقي در پژوهش‌ها راه‌اندازي شد.

اين کميته در خردادماه سال 96 تشکيل و در مهرماه سال 97 به‌عنوان اولين کميته سازماني دانشگاه تهران و نيز تنها کميته پژوهش‌هاي زيست‌پزشکي تربيت بدني در سطح ملي، موفق به ثبت، دريافت اعتبارنامه و صدور کد اختصاصي (IR.UT.SPORT.REC) در سامانه و پورتال ملي اخلاق در پژوهش‌هاي زيست‌پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي