جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

رييس دفتر رييس جمهوري:
کارت سوخت احيا مي شود

مديرعامل شرکت گاز استان تهران:
گازرساني روستايي استان تهران به‌زودي تمام خواهد شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 رييس دفتر رييس جمهوري:
 کارت سوخت احيا مي شود 

 رييس دفتر رييس جمهوري گفت: نخستين اقدامي که براي نظارت بيشتر و مقابله با قاچاق مواد سوختي انجام مي دهيم، احياي دوباره کارت سوخت است تا از اين طريق بر خودروهايي که از بنزين استفاده مي کنند، نظارت بيشتري داشته باشيم.به گزارش ايرنا «محمود واعظي» پس از پايان جلسه هيئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره برنامه دولت براي احياي کارت سوخت گفت: با توجه به تفاوت نرخ بنزين در ايران - که به ازاي هر ليتر يک هزار تومان است - با کشورهاي همسايه که از شش تا 9 هزار تومان است، بنزيني که در واقع متعلق به مردم است، روزانه به ميزان زيادي قاچاق مي شود.

رييس دفتر رييس جمهوري يادآورشد: از طرف ديگر بحث محدوديت هاي واردات و بحث هاي زيست محيطي و وارونگي هوا هم وجود دارد که همه اينها را در کميته اي بررسي مي کنيم.

بحث سهميه‌بندي سوخت مطرح نيست

وزير کشور گفت: هم‌اکنون بحث سهميه‌بندي سوخت مطرح نيست.عبدالرضا رحماني فضلي، در حاشيه جلسه هيئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره قاچاق سوخت در مناطق مرزي گفت: در جلسه شوراي امنيت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت نفت و استانداران مرزي گزارش‌هايي مبني بر قاچاق سوخت از 10 تا 15 ميليون ليتر به صورت روزانه ارائه کردند، اما در حال حاضر سهميه‌بندي سوخت مطرح نيست.وزير کشور افزود: در استان‌هاي مرزي بيش از 600 هزار کارت هوشمند سوخت در اختيار مردم مناطق مرزي است و قاچاق نيز در آن مناطق انجام مي‌شود.

وي تصريح کرد: يکي از پيشنهادها اين بود که بتوانيم مجددا کارت‌هاي هوشمند سوخت را احيا کنيم که اين کارت‌ها توسط خود آن افراد و در مناطقي که ساکن هستند استفاده شود تا يکي از روش‌ها براي جلوگيري از قاچاق سوخت باشد.


  مديرعامل شرکت گاز استان تهران:
 گازرساني روستايي استان تهران به‌زودي تمام خواهد شد 

 مديرعامل شرکت گاز استان تهران از گازرساني کامل شهري در استان تهران خبر داد و اعلام کرد گازرساني به روستاهاي اين استان نيز به زودي به پايان خواهد رسيد.احمد دارابي، درباره گازرساني شهري و روستايي استان تهران به شانا گفت: همه شهرهاي استان تهران معادل 46 شهر تا پايان سال 96 گازرساني شدند، اما درصد گازرساني روستايي در سطح استان 97 درصد است.

وي افزود: گازرساني به روستاهاي باقي‌مانده واجد شرايط دريافت گاز در فيروزکوه، دماوند و تهران از جمله طرح‌هاي شرکت گاز استان تهران است که در اولويت قرار دارد.مديرعامل شرکت گاز استان تهران، تعداد روستاهاي اين استان را 504 روستا عنوان کرد و درباره گازرساني به صنايع توضيح داد: بخش زيادي از صنايع استان تهران گازرساني شده‌اند، اما حدود 600 مورد از صنايع باقي‌مانده‌اند که هنوز از نعمت گاز ايمن و پاک بي‌بهره‌اند.دارابي ادامه داد: اين صنايع مشمول بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 93 مي‌شوند که هم‌اکنون سوخت مورد نياز آنان از سوي شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي تامين مي‌شود.وي با بيان اين‌که مقاوم‌سازي شبکه گازرساني استان تهران در زمره مهم‌ترين طرح‌هاي شرکت گاز استان است، اظهار کرد: در سراسر استان تهران حدود 22 هزار کيلومتر شبکه گازي وجود دارد که با استانداردهاي شرکت ملي گاز مطابق است، اما مقاوم‌سازي شبکه و انجام تعميرات اساسي و دوره‌اي همواره در دستور کار ما قرار دارد.


 معادلات انرژي 

 مشاور وزير نفت:

نيمي از يارانه بنزين به 3 دهک پردرآمد جامعه اختصاص مي‎يابد

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت گفت: نيمي از يارانه بنزين به دهک‎هاي پردرآمد جامعه اختصاص مي‌يابد.

به گزارش وزارت نفت، محسن دلاويز گفت: هم‌اکنون روزانه 35 ميليون دلار يارانه پنهان به بنزين اختصاص مي‌يابد و در مجموع در 6 ماه نخست امسال، بيش از 5.5 ميليارد دلار يارانه به بنزين تعلق گرفته است که چنين رقمي، آن هم در شرايط اقتصادي فعلي کشور به هيچ وجه توجيه‌پذير نيست.

وي با بيان اينکه قيمت پايين بنزين در ايران در مقايسه با کشورهاي همسايه، به قاچاق آن دامن زده است، افزود: به واسطه قاچاق سود عجيبي نصيب عده‌اي خاص مي‌شود آن هم از جيب مردم.

دلاويز با بيان اين‌که پرداخت ارقام هنگفت به عنوان يارانه بنزين که نيمي از آن به دهک‌هاي ثروتمند جامعه اختصاص مي‌يابد و همين‌طور قاچاق بنزين با قيمت يارانه‌اي هر دو از نمودهاي بي‌عدالتي است گفت: بي‌شک اگر براي مردم تبيين شود که قيمت کنوني بنزين چگونه در ترويج اين بي‌عدالتي نقش داشته است ملت فهيم ايران در اصلاح قيمت‌گذاري‌ سوخت همراهي خواهند کرد و از اين چالش که تبعات منفي آن رو به افزايش است عبور مي‌کنيم.

عرضه نفت خام در بورس تا پايان مهرماه

بعد از بررسي‌هاي انجام شده و درحالي که قول رخ دادن اين اتفاق در هفته جاري داده شده بود، شرکت ملي نفت ايران در نظر دارد تا پايان مهرماه سال جاري اقدام به عرضه يک ميليون بشکه نفت خام در رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران کند.

به گزارش ايسنا، در پيش‌اطلاعيه‌اي که از سوي شرکت ملي نفت ايران منتشر شده آمده است: در راستاي تحقق بند 13 سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري، مبني بر ايجاد تنوع در روش‌هاي فروش نفت و مشارکت بخش خصوصي و همچينن اجراي بند (ح) ماده 4 قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه کشور، شرکت ملي نفت ايران در نظر دارد تا پايان مهرماه سال جاري اقدام به عرضه يک ميليون بشکه نفت خام در رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران کند که اطلاعيه عرضه مربوطه طي هفته آينده از طريق سايت شرکت بورس انرژي منتشر خواهد شد.

در اين راستا، با توجه به فراهم شدن زمينه‌هاي قانوني و نهايي‌سازي چارچوب و اصول کليدي موضوع توسط مراجع ذيصلاح، شرکت ملي نفت ايران با همکاري بورس انرژي ايران و شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه، ساز و کار اجرايي و جزئيات شرايط عرضه را طراحي و جمع‌بندي کرده است. ايجاد فضايي شفاف و سالم جهت استفاده از پتانسيل‌هاي بخش غيردولتي جهت صادرات نفت‌خام از مزاياي اصلي اين طرح خواهد بود.


 ميز خبر 

 تخليه محموله نفتکش ايراني در چين

آمار رفينيتيو آيکان و اطلاعات عاملان کشتيراني نشان داد يک کشتي حامل دو ميليون بشکه نفت ايران در يک مخزن رسمي در بندر داليان واقع در شمال شرقي چين تخليه بار کرد.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، ايران که سومين توليدکننده بزرگ عضو اوپک است، در آستانه بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه صنعت نفت که از چهارم نوامبر اجرايي مي‌شود با کمبود نفتکش براي حمل نفت خود مواجه شده است. ايران در دوران قبلي تحريم‌ها در سال 2014، نفت را در مخازن نفتي در داليان نگهداري مي‌کرد و سپس آنها را به خريداران در کره جنوبي و هند مي‌فروخت.بنا بر اعلام منابع کشتيراني مستقر در داليان، نفتکش بسيار بزرگ Dune که تحت اداره شرکت ملي نفتکش ايران قرار دارد، نفت خود را در مخازن رسمي در بخش شينگانگ اين بندر تخليه کرده است.

طبق آمار رهگيري کشتي، اين نفتکش جزيره خارک را در 12 سپتامبر ترک کرده بود. منطقه شينگانگ محل استقرار مخازن متعدد از جمله ذخاير بازرگاني و استراتژيک است.

شرکت ملي نفت چين (CNPC) و شرکت بندر داليان که اين ذخاير بازرگاني را در منطقه اداره مي‌کنند در اين باره حاضر به اظهارنظر نشدند.يک منبع کشتيراني گفت: هيچ خريداري براي اين محموله مشخص نشده است. سه نفتکش ديگر شرکت ملي نفتکش ايران قرار است ظرف يک تا دو هفته آينده وارد داليان شوند.

معافيت ميدان گازي ايران در انگليس از تحريم آمريکا

وزارت خزانه‌داري آمريکا براي فعاليت يک ميدان گازي در انگليس که بخشي از سهام آن متعلق به ايران است، مجوز صادر کرد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه فايننشال تايمز، وزارت خزانه‌داري آمريکا مجوزي صادر کرد که امکان بهره‌برداري از يک ميدان گازي در درياي شمال را که بخشي از سهام آن متعلق به شرکت ملي نفت ايران است، فراهم مي‌کند.ميدان گازي رام که نيمي از سهام آن به شرکت بي‌پي و نيمي از سهام آن به شرکت ملي نفت ايران تعلق دارد، حدود 3 درصد از گاز مورد نياز انگلستان را تأمين مي‌کند و به دليل تحريم‌هاي آمريکا، در سال‌هاي 2012 تا 2014 تعطيل شده بود.شرکت سريکا انرژي که هماهنگي‌هاي لازم براي خريد سهام شرکت بي‌پي در ميدان روم را پيش از اعلام تحريم‌هاي جديد آمريکا ضد ايران انجام داده بود، اعلام کرد اين ميدان اکنون مجوز لازم را از دولت آمريکا دريافت کرده است.ميچ فلگ، مديرعامل سريکا گفت: اين چيزي است که ما براي مدتي طولاني، براي رسيدن به آن تلاش مي‌کرديم. اين نتيجه تقاضا براي مجوز، سفرهاي متعدد به واشنگتن و استفاده از وکلاي آمريکايي است.

وي افزود: اين ميدان بخشي مهم از توليد فراساحلي گاز انگلستان را برعهده دارد، اما بايد به سرعت کار روي آن را آغاز کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي