جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951


ارتباط آلودگي هوا با خطر ابتلا به سرطان دهان


تسريع ترميم عصب با ايمپلنت جذب شدني


خبرپزشكي


خبر


 ارتباط آلودگي هوا با خطر ابتلا به سرطان دهان 

 نتايج يک تحقيق جديد نشان مي‌دهد سطح بالاي آلودگي هوا با افزايش خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط است.به گزارش ايسنا، پزشکان در بررسي‌هاي پيشين خود بالا بودن سطح آلودگي هوا را با انواعي از مشکلات جسمي از قبيل افزايش خطر ابتلا به زوال عقل تا آسم و حتي تغيير در ساختار قلب مرتبط دانسته بودند. همچنين در بررسي‌هاي اخير تاکيد شده که هيچ ميزاني از آلودگي هوا بي‌خطر نيست.

اکنون گروهي از متخصصان تايواني اظهار داشتند: سطح بالاي آلودگي هوا مي تواند در افزايش احتمال ابتلا به سرطان دهان موثر باشد.در اين بررسي متخصصان تايواني به ارزيابي اطلاعات بدست آمده از 66 دستگاه سنجش آلودگي هوا در اين کشور و اطلاعات پزشکي بيش از 480 هزار مرد بالاي 40 سال پرداختند. در مجموع 1617 نفر از اين افراد به سرطان دهان مبتلا بودند.اين تيم تخصصي بر ذرات معلق آلاينده تمرکز کرده و ميزان قرار گرفتن اين افراد در معرض آلودگي هوا را مورد ارزيابي قرار دادند. همچنين محققان اين افراد را بر اساس ميزان قرار گرفتن در معرض آلودگي هوا در چهار گروه طبقه‌بندي کردند.

به نوشته روزنامه گاردين، آنها با در نظر گرفتن فاکتورهايي از قبيل سن، ميزان قرار گرفتن در معرض آلاينده ازون، آلاينده‌هاي ديگر و نيز استعمال سيگار دريافتند مرداني که در معرض بالاترين سطح PM2.5 قرار داشتند بيشتر با خطر ابتلا به سرطان دهان روبرو بودند.


 تسريع ترميم عصب با ايمپلنت جذب شدني 

 محققان دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه واشنگتن يک ايمپلنت زيست تخريب پذير ساختند که قادر است عصب هاي آسيب ديده را به صورت الکتريکي تحريک کند و موجب تسريع فرآيند ترميم آن ها شود.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، اعصاب پيراموني بدن پس از آسيب ديدن، در يک فرآيند بسيار کند و طولاني ترميم مي شوند و در اين مدت ممکن است در دست ها، پاها يا بازوها بي حس شوند. البته تحريک عصبي اعصاب مي تواند موجب تسريع بهبود آن ها شود؛ اما تا کنون براي تحريک مستمر اعصاب آسيب ديده، راهي غير از جراحي وجود نداشته است.

ايمپلنت جديد به گونه اي طراحي شده است که دور عصب آسيب ديده مي پيچد و بر اساس يک برنامه از پيش تعيين شده، عصب را به صورت الکتريکي تحريک مي کند. نمونه اوليه اين ايمپلنت به اندازه يک سکه است و پيش از جذب شدن در بدن به مدت دو ساعت به صورت بي سيم کار مي کند.

در آزمايشاتي که با استفاده از موش ها انجام گرفت، مشخص شد اين ابزار واقعا موجب افزايش سرعت سيگنال دهي عصب و ترميم حجم عضلاني شده و بدون هرگونه عوارض جانبي در بدن جذب مي شود.به گفته محققان هنوز راه درازي تا استفاده از اين ايمپلنت در بدن انسان باقي است. اما اين تحقيقات براي اولين بار تاثير تحريک الکتريکي اعصاب آسيب ديده را به صورت مستمر نشان مي دهد. قابليت جذب شدن ايمپلنت در بدن نياز به جراحي ثانوي براي خارج کردن ايمپلنت را که معمولا با دشواري هاي زيادي همراه است، از بين مي برد.علاوه بر اين محققان اميدوارند با استفاده از اين فناوري بتوانند دستگاه هاي ضربان ساز يا رابط هايي را براي ستون فقرات بسازند که براي مدتي در بدن فعال بوده و سپس جذب مي شوند.


 خبرپزشكي 

 فوق تخصص گوارش:

مصرف سيگار؛يک دليل عمده ايجاد زخم معده

يک فوق تخصص گوارش مصرف سيگار، الکل و قرص هايي از جمله ژلوفن را عامل ايجاد و تشديد زخم معده خواند.

همايون واحدي فوق تخصص گوارش در گفتگو با مهر در رابطه با شايع ترين عوامل ايجاد زخم معده گفت: مهم‌ترين دليل ايجاد زخم معده يا به‌طور شايع تر زخم اثني عشر، ميکروب معده است که از طريق آب يا غذاي آلوده وارد بدن مي‌شود.

واحدي مصرف مشروبات الکلي را عامل ديگر زخم معده خواند و عنوان کرد: به علاوه مصرف سيگار نيز از علل عمده ابتلا به اين بيماري است.

وي استفاده از برخي داروها از جمله قرص هاي ضد التهابي را از ديگر عوامل زخم اثني عشر دانست و تصريح کرد: مصرف قرص هايي همچون ژلوفن و ديکلوفناک نيز موجب التهاب، ايجاد و تشديد زخم معده مي شود.

اين متخصص گوارش اظهار کرد: برخي بيماري ها نيز از جمله بيماري هاي ريوي، خوني و التهابي موجب بروز زخم معده خواهند شد.

واحدي همچنين ايجاد زخم معده يا اثني عشر را در مردان شايع تر از زنان دانست.

وي براي پيشگيري از اين بيماري توصيه کرد: بهتر است براي پيشگيري از ابتلا به زخم معده از مصرف سيگار، الکل و غذاهاي پر حجم امتناع شود.

وي احساس درد در سر دل را يکي از علائم اين بيماري خواند و اضافه کرد: بسياري از بيماران اين درد را داشته و اين نشانه با مصرف غذا يا استفاده از داروهايي همچون شربت معده براي ساعتي رفع مي‌شود.

اين متخصص گوارش با بيان اينکه در افراد بالاي 45 سال علائمي از جمله لاغري و مصرف سيگار هشدار از زخم معده مي‌دهد، تصريح کرد: براي درمان اين دسته از بيماران با توجه به شرايط سني آنان، آندوسکوپي و مصرف دارو مي تواند موثر باشد.

واحدي با اشاره به درمان افراد با سن پايين تر، ابراز داشت: در افراد جوان تر در صورت نبود علائم شديد يا خون ريزي غير طبيعي معده،
مي توان با دارو و تست هاي پزشکي بيمار را درمان کرد.


 خبر 

 يک اديولوژيست مطرح کرد؛

دلايل ابتلا به تنبلي گوش

يک اديولوژيست، نسبت به عوارض شيوع اختلال «بدشنوايي» هشدار داد و گفت: بد شنوايي يک اختلال پنهان به شمار مي‌رود و تشخيص به موقع آن بسيار حائز اهميت است.

به گزارش فارس، سعيد ملايري، اديولوژيست در خصوص بدشنوايي، اظهار داشت: زمينه درمان و توانبخشي بدشنوايي گسترش پيدا کرده و امروزه نياز جدي جامعه است و بايد براي مخاطبي که نياز جدي دارد، اطلاع رساني کنيم.

وي افزود: شيوع اين اختلال به مراتب از اختلال کم شنوايي بيشتر است و بايد بيشتر مورد توجه و اهميت قرار گيرد زيرا بدشنوايي يک اختلال پنهان است.ملايري ادامه داد: تعريف ساده بدشنوايي به نقص عملکرد دستگاه شنوايي گفته مي شود که فرد در شنيدن صدا دچار مشکل نيست بلکه در گوش دادن به صداها دچار مشکل است پس مي توان گفت که کم شنوايي ضعف شنيدن و بدشنوايي ضعف گوش دادن است.

اين اديولوژيست، تاکيد کرد: بدشنوايي يک اختلال عملکردي است نه ساختاري، به همين دليل اين اختلال به راحتي تشخيص داده نمي شود، بطوريکه برآورد مي شود 20 درصد بچه هاي مدرسه رو به نوعي دچار اختلال عملکردي دستگاه شنوايي هستند.

علائم شايع در بدشنوايي

ملايري در ارتباط با علائم شايع در بدشنوايي گفت: شايع ترين علائم اين اختلال، حساسيت بيش از حد به صدا يا پرشنوايي است.

وي در همين زمينه افزود: کودکاني که دچار اين اختلال هستند با مشکلاتي همچون خستگي در کلاس درس، خطاهاي زياد ديکته اي، ضعف در حل مسائل رياضي، فراموش کردن صحبت هاي معلم در کلاس درس، تماشا کردن تلويزيون با صداي بلند مواجه اند.

اين اديولوژيست در ارتباط با علت ايجاد اختلال بدشنوايي گفت: اختلال بدشنوايي نام ديگري به نام تنبلي گوش (آمبليودي) دارد. بدشنوايي علل ژنتيکي و اکتسابي دارد و يکي از مهم ترين علت اکتسابي آن، ابتلا به عفونت هاي مکرر گوش مياني در نوزادان و خردسالان است.

ملايري افزود: طبق آمارهاي جهاني تا سن 3 سالگي بيش از 95 درصد کودکان حداقل يک بار دچار عفونت گوش مياني مي شوند.

اين اديولوژيست اظهار داشت: عفونت هاي گوش مياني باعث مي شود ضعف عملکرد دستگاه شنوايي يا تنبلي گوش اتفاق بيفتد و اين عارضه بيشتر خودش را در زمان مدرسه رفتن کودک نشان مي دهد.

وي ادامه داد: متاسفانه تشخيص اين اختلال دشوار است چون آثار عفونت ها در طولاني مدت باعث تخريب زياد مي شود و وقتي کودک وارد مدرسه مي شود و نياز به گوش دادن در کلاس درس جدي تر مي شود، ضعف عملکرد گوش دادن، خودش را بيشتر نشان مي دهد.

ملايري گفت: يکي از علل افت تحصيلي در کودکان اختلال بدشنوايي است که با مراجعه به کلينيک هاي شنوايي مي توانند راه گشاي تشخيص و درمان هاي بدشنوايي باشند.وي افزود: يکي از ويژگي هاي بدشنوايي که همراه با يک اختلال ديگر ديده مي شود مانند اوتيسم، بيش فعالي و کودکان با تاخير گفتار است و خبر خوب اينکه اگر بدشنوايي به موقع تشخيص داده شود، درمان آن طي يک دوره سه تا شش ماهه به آساني قابل انجام است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي