جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

معاون رئيس جمهوري اعلام کرد؛
26 آبان؛ آخرين مهلت تعيين تکليف بازنشستگان شاغل


بدهي 11 ميليارد دلاري ايران


تريبون


نهادهاي مالي


 معاون رئيس جمهوري اعلام کرد؛
 26 آبان؛ آخرين مهلت تعيين تکليف بازنشستگان شاغل 

 رئيس سازمان امور اداري و استخدامي کشور گفت: 210 نفر مشمول اصلاحيه قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان هستند و دستگاه هاي دولتي بايد تا 26 آبان ماه نسبت به تعيين تکليف و انتصاب افراد جايگزين اقدام کنند.به گزارش ايرنا، «جمشيد انصاري» در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، افزود: «قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان» از سال 1395 تصويب شد و مطابق آن به کارگيري بازنشستگان و کساني که بازخريد شده بودند در دولت ممنوع و موارد استثنايي در قانون مشخص شد.

وي ادامه داد: آنچه به تازگي اتفاق افتاده در خصوص اصلاحيه تبصره يک اين قانون بود و خود قانون تغيير نکرده است.

رئيس سازمان امور اداري و استخدامي توضيح داد: قبلا مي توانستيم تمام مقامات موضوع ماده 71 قانون مديريت خدمات کشوري را از بين بازنشستگان به کار بگيريم اما در اين اصلاحيه، استانداران، سفرا و معاونين وزرا و تعدادي از ايثارگران حذف شدند و نمي توان نيروي بازنشسته در اين مسئوليت ها استفاده کرد.وي افزود: در اين اصلاحيه اجازه مطلقي که درباره کارکنان نيروهاي مسلح و وزارت اطلاعات بود نيز محدود شده است. وي ادامه داد: تنها اصلاح قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان در تبصره يک است و چون خود قانون اصلاح نشده تمام محدوديت ها کماکان وجود دارد. انصاري توضيح داد: براي نمونه در اين قانون به کارگيري افراد بازنشسته و بازخريد ممنوع است و در همان مرحله اول اجازه را به بازنشستگان داده و در مقابل اجازه به کارگيري بازخريدي ها نداده است.

معاون رييس جمهوري اظهار داشت: اينکه در آن قانون شهرداران مشمول آن قانون بودند، کماکان نيز هستند و به عبارتي در اين حوزه ها کماکان تغييري انجام نشده است؛ تنها چيزي که تغيير کرده در بين مقامات بوده است و مقامات ياد شده (استانداران، سفرا و معاونين وزرا) را نمي توان از بين بازنشستگان منصوب کرد.

رئيس سازمان اداري و استخدامي تشريح کرد:در قانون پيشين ايثارگران را معاف کرده بودند اما با اصلاحيه جديد به جانبازان بالاي 50 درصد و آزادگان بيش از سه سال دوره اسارت محدود شده است.

انصاري ادامه داد: در قانون پيشين نيروهاي مسلح به صورت مطلق از شمول اين قانون معاف بودند اما اکنون با اجازه فرماندهي کل قوا مي توان بازنشسته به کار گرفت ضمن آنکه وزارت اطلاعات در قانون پيشين استثنا داشت اما اکنون فقط اجازه دارد يک درصد مشاغل مديريتي را به بازنشستگان بدهد.

وي اضافه کرد: حتي عبارتي که در قانون است دارندگان اجازات خاصه از رهبري نيز حذف شده و فقط حوزه بکارگيري محدودتر شده است.


 بدهي 11 ميليارد دلاري ايران 

 بدهي خارجي ايران به بيش از 11 ميليارد و 800 ميليون دلار رسيده است.

به گزارش ايسنا، بدهي‌هاي خارجي کشور معمولا وام‌ها و دريافت‌هايي است که عمدتا از سوي بانک مرکزي از طريق منابع خارجي اعم از خصوصي يا دولتي تامين مي‌شود و به‌طور طبيعي تعهداتي را براي بازپرداخت اصل و سود آن در سررسيدهاي مشخص ايجاد مي‌کند. مسئوليت اين بدهي نيز با بانک مرکزي است و عمدتا دريافت و پرداخت از کانال اين بانک انجام مي‌شود ولي اين بدان معنا نيست که بدهي‌هاي خارجي به مصرف بانک مرکزي رسيده و توزيع آن در بخش‌هاي مختلف انجام مي‌شود.تازه‌ترين آماري که بانک مرکزي از روند بدهي‌هاي خارجي ايران منتشر کرده است، از اين حکايت دارد که در پايان خردادماه سال جاري حدود 10 ميليارد و 441 ميليون دلار بدهي خارجي دارد که بايد به آن حدود يک ميليارد و 444 ميليون دلار معوقه (عدم پرداخت بدهي در سررسيد) را اضافه کرد که در مجموع به حدود 11 ميليارد و 885 ميليون دلار مي‌رسد. بدهي‌هاي خارجي ايران از سال 1393 تاکنون حدود پنج ميليارد دلار افزايش يافته و از حدود پنج ميليارد و 108 ميليون دلار به رقم فعلي رسيده است.از بدهي خارجي حدود 11 ميليارد و 800 ميليون دلاري ايران حدود چهار ميليارد و 754 ميليون دلار براي امسال سررسيد شده و بايد تسويه کند. اين در حالي است که از رقم بدهي‌هاي ايران به کشورهاي خارجي براي سال 1398حدود يک ميليارد و 663 ميليون دلار، 1399 يک ميليارد و 452 ميليون دلار، 1400 تا 923 ميليون دلار و براي سال 1401 حدود يک ميليارد و 649 ميليون دلار ديگر سر رسيد و بايد پرداخت مي‌شد و عدم پرداخت موجب افزايش معوقات خواهد شد.


 تريبون 

 سود سهام عدالت سال 96 ،دي ماه واريز مي شود

مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: پيش بيني مي شود سود سهام عدالت براي سال مالي 1396 که در مجموع حدود پنج هزار ميليارد تومان است، از دي ماه امسال به مرور به حساب مشمولان واريز شود.

سيد جعفر سبحاني در گفت و گو با ايرنا افزود: زماني مي توانيم سود مشمولان سهام عدالت را واريز کنيم که مجامع شرکت هايي که در سبد سهام عدالت قرار دارند، برگزار و سود هر سهم مصوب شود.

وي اضافه کرد: تاکنون 3800 ميليارد تومان سود سهام عدالت پس از برگزاري مجامع شرکت ها مصوب شده و تنها سه يا چهار شرکت باقي مانده است.

به گفته مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي هلدينگ خليج فارس از شرکت هاي مورد توجه سازمان خصوصي سازي است که مجمع آن هنوز برگزار نشده است و 30 مهرماه ميزان سود آن تعيين و تصويب مي شود.

سبحاني ادامه داد: اين هلدينگ سال گذشته 800 ميليارد تومان معادل 23 درصد از سود سهام عدالت مشمولان را توليد کرده بود.

وي ابراز اميدواري کرد که هلدينگ خليج فارس امسال نيز حدود يک هزار و 100 ميليارد تومان سود در اختيار سهام عدالت قرار دهد که با احتساب سه هزار و 800ميليارد توماني که تا کنون مصوب شده، مبلغ سود سهام عدالت سال مالي 1396 به حدود پنج هزار ميليارد تومان برسد.

مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: ارزش گذاري سهام 49 شرکتي که در سبد سهام عدالت قرار دارند، در مجموع 26 هزار و 600 ميليارد تومان بود که اين ارزش هم اکنون به 116 هزار ميليارد تومان رسيده يعني سهم هر مشمول سهام عدالت بيش از چهار برابر افزايش يافته است.

سبحاني بيان کرد: از مجموع سه هزار و 800 ميليارد تومان سودي که در سال 1395 براي مشمولان سهام عدالت مصوب شده بود، سه هزار و 300 ميليارد تومان به 40 ميليون نفر اختصاص يافت.

وي افزود: 400 ميليارد تومان از ميزان مصوب باقي مانده که آن نيز بين مشمولاني که تا پايان مهرماه شماره شباي خود را ثبت کنند، واريز مي شود.

مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي تصريح کرد: البته سود افرادي که پس از مهلت تعيين شده شماره شباي خود را نداده اند در قالب سپرده گذاري در بانک، سرمايه گذاري در بورس يا صندوق هاي سرمايه گذاري ذخيره مي شود.


 نهادهاي مالي 

 آخرين مهلت شرکت در جشنواره «بيستابيست» بانک ملّي

بانک ملي - پايان هفته جاري مصادف با بيستم مهرماه، مهلت شرکت در جشنواره «بيستابيست» کانون جوانه هاي بانک ملي ايران و امتحان کردن شانس برنده شدن جوايز ميليوني آن به پايان مي رسد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين نخستين دوره جشنواره ملي کارت آرزو ويژه کاربران کانون جوانه هاي بانک ملي ايران است.

21 مهر؛ روز چک کردن روياي مشتريان بانک سپه با جوايزي همچون کمک‌هزينه خودرو

بانک سپه - باشگاه مشتريان بانک سپه 21 مهرماه با قرعه‌کشي برندگان خوش‌شانس خود را براي طرح «روياتو چک کن» مشخص خواهد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه، مراسم قرعه‌کشي اولين جشنواره باشگاه مشتريان «روياتو چک کن» در روز شنبه مورخ 97.07.21 برگزار و به 352 نفر از برندگان اين جشنواره که از دي‌ماه سال 96 آغاز و تا پايان شهريورماه سال جاري ادامه يافت؛ جوايزي به‌قيدقرعه اهدا خواهد شد.

مديرعامل بانک صادرات :

احساس مسئوليت و پيشرو بودن، رسيدن به هدف را تضمين مي‌کند

بانک صادرات - دکتر حجت‌اله صيدي، مديرعامل بانک صادرات ايران، در اولين روز از همايش سراسري روساي حوزه‌هاي صف، ستاد و شعب ممتاز شبکه اين بانک، طي سخناني وجود انرژي، احساس مسئوليت، پيشگام و پيشرو بودن در هر برنامه‌اي را براي رسيدن به اهداف ضروري عنوان کرد. به گزارش روابط‌عمومي بانک صادرات ايران، حجت‌اله صيدي ، ضمن تشريح نقش و جايگاه برنامه‌ريزي در رسيدن به اهداف سازماني گفت: هر سازماني براي پيشرفت و بقاء و استمرار فعاليت‌ها نيازمند برنامه است و يک سازمان بدون برنامه به واقع يک سازمان شکست خورده محسوب مي‌شود.

افزايش سقف برداشت وجه از دستگاههاي خودپرداز بانک تجارت در ايام اربعين حسيني

بانک تجارت - زوار امام حسين (ع) در ايام برگزاري پويش مردمي اربعين مي توانند تا سقف 5 ميليون ريال از دستگاه هاي خودپرداز بانک تجارت وجه نقد دريافت کنند. روابط عمومي بانک تجارت با اعلام اين خبر افزود: در راستاي خدمت رساني مطلوب و تامين وجه نقد مورد نياز زائرين امام حسين(ع) در ايام اربعين ، اين بانک سقف برداشت تعدادي از دستگاه هاي خودپرداز خود در استانهاي خوزستان و ايلام را در ايام اربعين (از روز چهارشنبه 18 مهر تا يکشنبه 20 آبان ) تا سقف 5 ميليون ريال افزايش داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي