جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

ادامه نامهرباني‌ها در حق فوتسال
خبري از پاداش و بازي دوستانه نيست!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 ادامه نامهرباني‌ها در حق فوتسال
 خبري از پاداش و بازي دوستانه نيست! 

 
ديدار دوستانه تيم ملي فوتسال ايران برابر برزيل در حالي به دليل مشکلات مالي لغو شد که از آخرين اردو و ديدار تدارکاتي تيم ملي فوتسال در خارج از کشور نزديک به هشت ماه مي‌گذرد.ديدار دوستانه تيم ملي فوتسال ايران مقابل برزيل، ديروز لغو شد؛ خبري که از چند روز پيش زمزمه‌هاي آن به گوش مي‌رسيد. اين اتفاق در حالي رخ داد که از آخرين اعزام تيم ملي فوتسال به خارج از کشور براي برگزاري ديدار دوستانه، نزديک به هشت ماه مي‌گذرد و در سالي که رويداد فوتسالي چنداني وجود ندارد،‌ کادرفني تيم ملي، حساب ويژه‌اي روي بازي با برزيل باز کرده بود. بي‌مهري فدراسيون‌نشين‌ها به فوتسال بحث تازه‌اي نيست و در سال‌هاي گذشته بارها شاهد اين اتفاق بوده‌ايم؛ از عقب افتادن متوالي پاداش ملي‌پوشان تا لباس‌هاي بي‌کيفيت و حاشيه‌ساز در جام جهاني 2016 کلمبيا.

تسنيم در اين خصوص نوشته: مسئولان فدراسيون که براي اهداي جام قهرماني به همراه چند مسئول ديگر کيلومترها تا چين تايپه مي‌روند تا خود را در قهرماني تيم ملي فوتسال در آسيا شريک کنند و عکسي با کاپ قهرماني بيندازند، حالا حاضر نيستند کوچکترين هزينه‌اي براي سفر فوتساليست‌ها و حتي پرداخت همان پاداش قهرماني آسيا انجام دهند. مهدي تاج و علي کفاشيان که خروجي جلسه آنها لغو سفر ملي‌پوشان به برزيل بود، بهمن ماه سال گذشته در مراسم قهرماني تيم ملي فوتسال در آسيا وعده پرداخت پاداش 22 ميليوني را به ملي‌پوشان دادند اما هنوز به اين وعده خود عمل نکرده‌ و به نظر مي‌رسد به طور کامل اين موضوع را فراموش کرده‌اند.

نکته جالب اين است که علي کفاشيان اسفندماه سال گذشته در مورد دليل عدم پرداخت پاداش تيم ملي فوتسال گفته بود، «مگر پاداش‌ها عقب افتاده؟ عيبي ندارد، جوانيم و ان‌شاءالله کار مي‌کنيم و پرداخت مي‌کنيم. دير يا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد»

فدراسيون فوتبال در حالي دليل لغو سفر تيم ملي فوتسال به برزيل را مسائل مالي عنوان مي‌کند که قرار است براي برنامه آماده‌سازي تيم ملي فوتبال براي حضور در جام ملت‌هاي آسيا مبلغ 5 ميليون و 800 هزار دلار هزينه کند! هزينه سرسام آوري که فدراسيون فوتبال اعلام کرده 2 ميليون و 500 هزار دلار آن را وزارت ورزش تقبل کرده و بقيه آن را هم هنوز نتوانسته تأمين کند. فدراسيون فوتبال که براي بازي دوستانه تيم‌هاي فوتبال ايران و بوليوي نزديک 2 ميليارد تومان هزينه کرده تا تيم پنجاه‌وهشتم دنيا را به ايران بياورد، نمي‌تواند منابع مالي اعزام تيم فوتسال به برزيل را تأمين کند؟ تمام اين هزينه‌ها براي تيم ملي فوتبال انجام مي‌شود تا اين تيم در جام ملت‌هاي 2019 آسيا قهرمان و باعث شادي مردم شود. آن وقت همين فدراسيون به تيم ملي فوتسال که عنوان سومي جهان را يدک مي‌کشد، بي‌توجهي و با اين تيم همانند طفل سرراهي برخورد مي‌کند.

اينکه براي موفقيت تيم ملي فوتبال هزينه شود کاري غيرمنطقي نيست اما اينکه ساير رشته‌ها در فدراسيون فوتبال ناديده گرفته شود، حتما غيرمنطقي است.

بي‌توجهي فدراسيون فوتبال به بسياري از مسائل و مشکلات فوتسال و انصراف باشگاه‌هاي بزرگ از تيمداري، باعث نزول اين رشته و فرار بازيکنان ملي‌پوش به خارج از کشور شده است؛ اتفاقي که دير يا زود تأثيرات آن را در بدنه فوتسال و نتيجه‌گيري‌هاي اين رشته در آسيا و جهان خواهيم ديد.

به نظر مي‌رسد راه حل مناسب براي فرار فوتسالي‌ها از اين اتفاقات،‌ جدايي کميته فوتسال از فدراسيون فوتبال است؛ اتفاقي که سال‌هاست اهالي فوتسال به دنبال آن هستند اما هيچ وقت اين فرضيه حتي به واقعيت نزديک هم نشده است.

کميته فوتسال که بودجه مشخصي از سوي فدراسيون فوتبال ندارد، قطعاً براي اعزام تيم‌هايش در مقاطع مختلف دچار مشکل خواهد شد و بايد راهکار مناسبي براي اين مسئله از سوي مسئولان کميته فوتسال در نظر گرفته شود.


 خبـــرنامه 

 شارژ مالي استقلال و پرسپوليس توسط فيفا

دو باشگاه استقلال و پرسپوليس مي‌توانند اميدوار باشند تا بخشي از مشکلات ارزي‌شان حل شود.

فيفا در نظر دارد به زودي پاداش باشگاه‌هايي که در جام‌جهاني 2018 روسيه نماينده داشتند را پرداخت کند و چند باشگاه‌ ايراني مي‌توانند اميدوار باشند تا مشکلي ارزي‌شان برطرف شود؛ مخصوصا دو باشگاه استقلال و پرسپوليس که براي پرداخت دستمزد بازيکنان و مربيان خارجي خود با مشکل ارزي مواجه هستند.

سايت فدراسيون فوتبال قبل از آغاز جام‌جهاني سهم هر بازيکن بابت روز‌هايي که در جام‌جهاني حضور داشته را روزي 8 هزار و 520 دلار اعلام کرد. با اين تفاسير و با توجه به اينکه تيم ملي فقط در مرحله گروهي اين مسابقات حضور داشت، سهم هر بازيکن 130 هزار دلار است که البته اين پول به باشگاهش تعلق خواهد گرفت. چه بسا بازيکناني که تا دو سال قبل از جام‌جهاني در بيش از يک باشگاه عضويت داشته‌اند رقم نامبرده بين اين باشگاه‌ها بر اساس مدت حضور نماينده‌شان در جام‌جهاني، تقسيم خواهد شد.باشگاه استقلال با داشتن 4 نماينده در تيم ملي بيشترين سود را خواهد برد. در واقع 520 هزار دلار سهم اين باشگاه بابت حضور روزبه چشمي، پژمان منتظري، اميد ابراهيمي و مجيد حسيني در جام‌جهاني روسيه خواهد بود. پرسپوليس هم سود نسبتا خوبي مي‌برد از اين جهت که غير از عليرضا بيرانوند و وحيد اميري، مهدي طارمي هم به نوعي بازيکن پرسپوليس به حساب مي‌آمد. اين بازيکن چند ماه مانده به جام‌جهاني راهي الغرافه شد و در توافقش با باشگاه پرسپوليس شرط کرده که کل سهم پاداش حضورش در جام‌جهاني به پرسپوليس برسد. همچنين رامين رضاييان نيز حداقل يک سال قبل از جام‌جهاني در عضويت باشگاه پرسپوليس بود و حداقل نيمي از پاداش وي هم به اين باشگاه خواهد رسيد.

باشگاه‌هاي پديده، ذوب‌آهن و سايپا هم هر کدام يک نماينده در جام‌جهاني داشتند که سهم اين باشگاه‌ها هم 130 هزار دلار خواهد بود.

تصميم عجيب موسوي؛

ستاره تيم ملي واليبال، خانه نشين شد!

يکي از ستاره هاي يک دهه اخير واليبال ايران تصميم گرفته يک فصل خانه نشيني را به خاطر نداشتن پيشنهاد مالي مناسب و پايين آمدن کيفيت ليگ به جان بخرد.سيدمحمد موسوي بدون تيم ماند! اين خبر باورنکردني است، اما صحت دارد. بازيکن باتجربه تيم ملي واليبال که در يک دهه اخير يکي از موثرترين بازيکنان واليبال ايران بوده و حضور ثابت در بازي هاي ملي داشته، ترجيح داده با شرايط فعلي در هيچ تيم باشگاهي به ميدان نرود.

سرعتي زن 198 سانتي متري که به اعتقاد برخي ها نسبت به دوران اوجش افت کرده، همچنان يکي از ستاره هاي واليبال ايران به حساب مي آيد و خيلي از تيم ها آرزو دارند او را در ترکيب تيمشان داشته باشند.

اين بازيکن باتجربه تيم ملي که پس از سه فصل حضور در بانک سرمايه باتوجه به انحلال اين تيم تصميم به بازي در تيم ديگري گرفت و در اولين روزهاي نقل وانتقالات به شهرداري اروميه پيوست، اما باتوجه مشکلات اين تيم وتصميم به انحلال آن باشگاه قراردادش را با آن تيم فسخ کرد. او که سابقه 11 قهرماني در ليگ برتر دارد و از اين حيث رکورددار است، ازسال 85 تا 97 به صورت متوالي و فقط به جز سال 90 درهرتيمي بوده، آن تيم به مقام قهرماني رسيده است.

پايين آمدن سطح قراردادهاي تيم هاي داخلي و البته طولاني شدن ليگ نسبت به سال هاي قبلي باعث شده تا محمد موسوي قيد حضور در بازي هاي باشگاهي را بزند! اين تصميم که به اعتقاد خودش هم از نظر فني و هم مالي به ضررش به حساب مي آيد، در شرايطي گرفته شده که موسوي با چند پيشنهاد خارجي هم روبه رو بود، اما به دلايل مختلف آنها را رد کرد. آخرين پيشنهاد هم مربوط به تيم هالک بانک ترکيه مي شود که موسوي به خاطر پيشنهاد مالي پايين حاضر نشده با اين تيم قرارداد امضا کند. در ادامه صحبت هاي اين ملي پوش واليبال را با ورزش سه مي خوانيد.

*با شرايطي که وجود دارد، تصميم گرفتم در اين فصل بازي نکنم. شايد هم از نظر مالي و هم از نظر فني اين تصميم به ضررم باشد، اما بعد از بررسي هايي که روي پيشنهاداتم داشتم، به اين تصميم رسيدم. متاسفانه شرايط خيلي به هم ريخته است و با اين وضعيت ترجيح مي دهم بيرون باشم تا فصل بعد که ببينيم چه اتفاقي مي افتد! البته سعي مي کنم از نظر بدني با انجام تمرينات شخصي بتوانم وضعيت خوبي داشته باشم و از بقيه عقب نيفتم.

*تيم هاي داخلي که نه وضعيت جالبي دارند و نه از نظر مالي پيشنهادهاي خوبي مي دهند. اخيرا از تيم هالک بانک ترکيه هم پيشنهاد داشتم، اما شرايط مناسبي براي من نبود و به همين خاطر نپذيرفتم. البته من قبل از شروع بازي هاي ملي پيشنهادهاي خوبي از اروپا داشتم اما فکر نمي کردم که شرايط اينطور پيش برود وگرنه آنها را قبول مي کردم.

*فعلا نمي دانم که آينده چه اتفاقي مي افتد. شايد در نيم فصل پيشنهاد خوبي از تيم هاي خارجي رسيد و توانستم در نيم فصل دوم بازي کنم. به هر حال پيش بيني اين را کرده ام که تا آخر فصل به ميدان نروم اما از نظر بدني بتوانم خودم را حفظ کنم.

*واقعا وضعيت ليگ ايران خوب نيست؛ هم از نظر مالي و هم سطح کيفي و براي زمانبندي رقابت ها تصميمات عجيبي گرفته شده است. چرا مي خواهند بي جهت يک ليگ بي کيفيت را تا ارديبهشت ماه سال آينده ادامه بدهند؟ مطمئن باشيد تا آخر مسابقات 10 تيم هم در ليگ برتر باقي نمي مانند و يکي، يکي تيم هايي که بدون برنامه وارد شدند، کنار
مي کشند. هر تيمي که 100 ميليون ورودي مي دهد، نبايد به همين راحتي وارد ليگ شود.

*تيم ملي براي من اهميت دارد و هميشه هم با تمام وجود براي تيم ملي بازي کردم. با اين حال وقتي تصميم گرفتم که در ليگ برتر بازي نکنم، به اين فکر نکردم که تيم ملي را از دست بدهم يا خير. اگر به من نياز داشتند که سال آينده دعوت مي شوم و سعي مي کنم مثل هميشه آماده باشم. اگر هم نه که مشکلي ندارم و به ليگ سال آينده فکر مي کنم. تصميم با خودشان است که مرا در تيم ملي بخواهند يا خير.

تفاوت فاحش برانکو و شفر

شفر و برانکو، مربيان روزمه‌دار و موفقي هستند که در ايران هم محبوبيت زيادي دارند. هر دوي آنها هم کاملا قابل احترام هستند. با اين وجود، شايد يکي از دلايل اوج گرفتن پرسپوليس و رو به فرود رفتن استقلال در اين فصل، تفاوت ديدگاه دو مربي در قبال بازيکنان جدا شده باشد. برانکو که بعد از پيروزي بر السد به کشورش رفته بود، در بازگشت به تهران رودرروي خبرنگاران ايستاد و بار ديگر با لحن خاص خودش در مورد جدايي ستاره‌هاي پرسپوليس سخن گفت: «اين مسئله کاملا طبيعي است. ديديد که حتي رونالدو و نيمار هم از رئال و بارسلونا جدا شدند.» اين در حالي است که شفر هنوز نتوانسته با کوچ چند بازيکن اصلي‌اش به‌ويژه ابراهيمي و تيام کنار بيايد و گاه و بيگاه اين موضوع را تکرار مي‌کند. تازه فراموش نکنيم برانکو نمي‌توانست بازيکن بگيرد، اما شفر مي‌توانست.


 خبـــرنامه 

 روز چهارم بازي هاي آسيايي جاکارتا

صعود کاروان ايران به رده سوم

روز چهارم بازي هاي آسيايي جاکارتا با صعود کاروان ايران به رده سوم به پايان رسيد. روز گذشته ورزشکاران کشورمان، نتايج زير را رقم زدند:

جودو

وحيد نوري، جودو کار نابيناي وزن منهاي 90 کيلوگرم در کمتر از دو دقيقه حريف اماراتي خود را ضربه فني کرد و به مرحله دوم مسابقات راه يافت. وي در دومين ديدار خود مقابل حريف ژاپني به برتري رسيد و راهي نيمه‌نهايي مسابقات شد. نوري در مرحله نيمه‌نهايي در کمتر از 30 ثانيه مقابل جودوکاري از مغولستان به برتري رسيد و راهي فينال شد. وي در ديدار پاياني مقابل حريف ازبکي به برتري رسيد و به مدال طلا رسيد.

احسان موسي‌نژاد در وزن منهاي 100 کيلوگرم برابر حريف مغولستاني خود قرار گرفت و در نهايت با امتياز ايپون نماينده اين کشور را شکست داد. وي در مرحله نيمه نهايي حريف ازبکستاني خود را با امتياز ايپون پشت سر گذاشت و به فينال مسابقات رسيد. وي در ديدار نهايي مقابل جودوکار کره‌اي به پيروزي رسيد و صاحب گردن‌آويز طلا شد.

محمدرضا خيرالله‌زاده، جودوکار وزن +100کيلوگرم ايران که در دور اول با قرعه استراحت روبرو بود، در مرحله نيمه نهايي برابر لي از کره جنوبي به پيروزي رسيد و فيناليست شد. وي در ديدار نهايي مقابل نماينده ازبکستان شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد.

تيراندازي با کمان

در فينال رقابت‌هاي ريکرو مسابقات تيراندازي با کمان زهرا نعمتي با نتيجه 6 بر 4 مغلوب وون از چين شد تا به مدال نقره رضايت بدهد.

مجيد کاکوش ملي‌پوش تيراندازي باکمان کشورمان در رقابت‌هاي w1 بازي‌هاي پاراآسيايي جاکارتا برابر نماينده کره جنوبي به برتري رسيد و عنوان سوم را کسب کرد و برنزي شد.

محمدرضا زندي در فينال W1 تيرانداي با کمان با برتري مقابل حريفان خود به نشان طلا دست يافت.

دووميداني

مهدي اولاد در فينال پرتاب ديسک کلاس F11 توانست با رکورد 37/42 به مدال طلاي اين رشته برسد. اولاد با ثبت اين رکورد، رکورد آسيا و همچنين بازي‌هاي پاراآسيايي را نيز شکست و رکورد جديد را به نام خود ثبت کرد.آرين لطفي نيز با پرتابي معادل 14/34 به مدال برنز رسيد.

سيامک صالح فرج زاده در فينال رقابت‌هاى پرتاب وزنه مردان کلاس F34، با ثبت رکورد 11 متر و 44 سانتى متر به مدال نقره دست يافت.

عليرضا مختاري در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F53 با 73/8 ضمن شکستن رکورد آسيا و بازي‌هاي پاراآسيايي موفق به کسب مدال طلا شد. اسدلله عظيمي ديگر نماينده کشورمان در اين ماده با 35/8 به مدال نقره دست يافت.

در ماده پرتاب ديسک بانوان کلاس F56/57 به مصاف حريفانشان رفتند که در نهايت مدال طلا به هاشميه متقيان از ايران رسيد.

نمايندگان کشورمان در ماده دوي 400 متر به مصاف حريفانشان رفتند و هاشم رستگاري در دوي 400 متر کلاسT37 با ثبت حد نصاب 53:54 موفق به کسب مدال نقره شد. قاسمي در همين ماده با زمان 56:60 برنز گرفت. فرهاد کهريزي نيز در دوي 400 متر کلاس T36 با ثبت حد نصاب 60:39 موفق به کسب مدال برنز شد.

عارف بهاروند در ماده پرتاب وزنه کلاس F36 با ثبت حد نصاب 57/12 ضمن کسب مدال طلا موفق به شکستن رکورد بازي ها نيز شد.

شطرنج

*در رقابت‌هاي گروه b2 و b3 بانوان عاطفه نقوي با 5/5 امتياز عنوان قهرماني و مدال طلا را به دست آورد. فريبا زنده بودي با 5 امتياز به مدال نقره رسيد و فاطمه برقول نشان برنز را از آن خود کرد. درخشش خيره کننده شطرنجبازان بانوي کشورمان سبب شد تا مدال طلاي تيمي رقابت‌هاي شطرنج استاندارد نيز براي ايران به ارمغان آيد.

در مسابقات گروه b2 و b3 آقايان، اميد کريمي شطرنجباز 17 ساله اصفهاني توانست با چهار برد و سه تساوي و 5/5 امتياز از مجموع هفت دور، نشان ارزشمند طلا را به دست آورد. همچنين تيم شطرنج b2 و b3 آقايان با ترکيب اميد کريمي، مجيد باقري و عليرضا قورچي بيگي، توانستند صاحب گردن آويز نقره شوند.

در مسابقات b1 بانوان، ليلا زارع‌زاده به مدال برنز رسيد و در بخش تيمي شطرنجبازان بانوي نابيناي ايران خانم ها مليحه صفايي، ليلا زارعزاده و زهرا محمدي راد، به مدال نقره تيمي دست يافتند.

در پايان مسابقات شطرنج نابينايان در گروه B1 آقايان و در بخش تيمي مدال برنز به ورزشکاران ايران رسيد.

وزنه‌برداري

نادر مرادي ملي‌پوش دسته 80 کيلوگرم کشورمان به روي تخته رفت و با حريفان خود به رقابت پرداخت. اين ملي پوش کشورمان در حرکت اول خود موفق به مهار وزنه 206 کيلوگرم شد. مرادي در حرکت دوم خود با وجود اينکه وزنه 217 کيلوگرمي را مهار کرده بود به دليل خطا داوران اين حرکت را قبول نکردند. ملي پوش کشورمان در حرکت سوم خود از مهار وزنه 225 کيلوگرم بازماند و با وزنه‌اي که در حرکت اول زده بود دوم شد و نقره گرفت.

شنا

شاهين ايزديار که طي موفق شده بود 3 طلاي ارزشمند براي ايران به دست بياورد، ديروز در اولين رقابت خود در ماده قورباغه 100 متر کلاس SB9 به همراه شناگراني از ژاپن، قزاقستان و هند مسابقه اش را آغاز کرد. شاهين در اين رقابت موفق شد با رکورد يک دقيقه و 14 ثانيه و 71 صدم ثانيه، بار ديگر قهرمان شود و طلايي شود. فاصله او با نفر دوم، بيش از 9 ثانيه بود و با قدرت به قهرماني رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي