جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5966


آغاز جنگ پنهان براي صندلي رياست واليبال


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 آغاز جنگ پنهان براي صندلي رياست واليبال 

 
لرزان شدن صندلي رئيس فدراسيون واليبال به واسطه بازنشسته بودن و احتمال تغيير در اين مسئوليت، راه را براي آغاز فعاليت گروهي باز کرده تا از حالا براي گرفتن صندلي در تکاپو باشند.پس از ابلاغ قانون منع به کارگيري بازنشستگان، روساي فدراسيون‌هاي ورزشي تا 24 آبان ماه فرصت دارند تا صندلي‌ خود را تحويل دهند. احمد ضيايي، رئيس فدراسيون واليبال يکي از روساي بازنشسته است که بايد پست خود را ترک کند. مهر در اين خصوص نوشت: مراسم معارفه ضيايي 12 دي ماه سال 1396 برگزار شد و محمدرضا داورزني رئيس پيشين فدراسيون، در مراسم توديع گفت: «در ادامه مسير اهداف بلندي ترسيم شده و مجمع انتخاباتي فدراسيون واليبال نيز سکان هدايت را به احمد ضيايي سپرده که شايسته ترين فرد براي اين سمت است». داورزني از ضيايي به عنوان شايسته ترين فرد نام برد که مجمع به او اعتماد کرده است.

حال از حضور ضيايي در فدراسيون واليبال 11 ماه مي‌گذرد و او در اين مدت دست به تغييرات بسياري زده است که هرکدام با حواشي همراه بوده است. آخرين تغيير ضيايي مربوط به سرپرست تيم ملي بود که واکنش شديد و تند کاپيتان تيم ملي را به همراه داشت؛ جايي که سعيد معروف در پستي اينستاگرامي عليه رئيس فدراسيون به شدت تاخت.

انتخاب و تغيير سرپرست و يا هر يک از اعضاي کادر فني در حيطه اختيارات بازيکن نيست و او فقط بايد در سمت يک بازيکن وظايف خود را اجرا کند.

بحث بازيکن سالاري در تيم ملي واليبال بارها از سوي رسانه ها مطرح شده بود و شايد پس از رفتن ولاسکو از واليبال ايران ديگر مربي توانايي مقابله با معروف را نداشت. سعيد معروف از نظر فني مورد تاييد اکثر مربيان برتر دنيا است اما آيا فقط بحث فني براي محبوبيت يک بازيکن کافي است؟ يک ملي پوش و کاپيتان چه وظايفي دارد؟ آيا معروف بايد پا را فراتر از حيطه وظايفش بگذارد و در مسائل مديريتي نيز دخالت کند؟

طبق قانون منع به کارگيري بازنشستگان، احمد ضيايي تا 24 آبان ماه سکان هدايت واليبال را در اختيار دارد و پس از آن بايد براي اين رشته ورزشي سرپرست انتخاب شود و بعد شاهد برگزاري انتخابات باشيم؛ انتخاباتي که از حالا مشخص است، برخي ها رايزني براي حضور در آن و نشستن روي صندلي رياست را آغاز کرده اند. از جمله اين افراد مي توان به امير خوش خبر اشاره کرد که چندان نسبت به رياست نيز بي تمايل نيست و پس از کناره گيري از سرپرستي تيم‌ ملي گفت: «من کارمند وزارت ورزش هستم، رياست فدراسيون باعث پيشرفت است و من نيز پيشرفت را دوست دارم اما تا زماني که وزارت ورزش از من چنين چيزي را نخواهد، در اين زمينه هيچ گونه لابي نخواهم کرد.» حال سعيد معروف که نفوذ و محبوبيت زيادي در بين بازيکنان و ملي پوشان واليبال دارد، اين روزها به صورت علني فرياد مي‌زند و از برکناري امير خوش خبر انتقاد مي‌کند. معروف به همراه موسوي و شهرام محمودي يک بار ديگر در حمايت از خوش خبر در مراسم رژه کاروان ايران در المپيک 2016 ريو شرکت نکردند و حالا معروف در پستي اينستاگرامي به حمايت از خوش خبر پرداخت.

امير خوش‌خبر از سرپرستان با اخلاق و کار بلد است اما آيا اين برخورد کاپيتان ملي در حيطه اختيارات او است؟ عدم حضورش در رژه کاروان ايران در المپيک ريو و حال تاختن به رئيس فدراسيون به خاطر حمايت از خوش خبر چندان منطقي به نظر نمي‌رسد.

تيرماه سال جاري احمد ضيايي و سعيد معروف يک جلسه پشت درهاي بسته برگزار کردند که با واکنش‌هاي بسياري در رسانه همراه بود و حال رئيس فدراسيون واليبال در گفت
و گوي تلفني خود در برنامه 1+5 تلويزيون پرده از جلسه سه نفره با معروف و خوش خبر برداشت و گفت که معروف در آن جلسه بيان کرده که خوش خبر براي او بالاتر از خداست!

پس از حمايت‌هاي همه جانبه معروف از سرپرست تيم ملي شنيدن چنين صحبت‌هايي خيلي عجيب نيست و بايد ديد دليل وابستگي کاپيتان تيم ملي به سرپرست تيم‌هاي ملي چيست؟ در اين راه او تنها نيست و برخي بازيکنان و ياران نيز براي انتخاب رئيس فدراسيون واليبال پا پيش خواهند گذاشت.

آيا با به پايان رسيدن دوران رياست ضيايي، کاپيتان تيم ملي به دنبال حمايت از خوش خبر براي کانديداتوري در رياست فدراسيون است؟ آيا با روي کار آمدن خوش خبر، کاپيتان تيم ملي به دنبال نفوذ همه جانبه در تيم‌هاي ملي واليبال است؟ ظاهرا سرپرست تيم‌هاي ملي به پشتوانه کاپيتان سوداي رياست در سر دارد!


 خبـــرنامه 

 طعنه برانکو به دايي

زمين فوق‌العاده بود!

علي دايي در نشست خبري خود بعد از بازي سايپا و پرسپوليس مدعي شد که پرسپوليسي‌ها فقط براي منشا و عليپور توپ‌هاي بلند ارسال مي‌کردند و تاکتيک ديگري نداشتند.

ديروز اما برانکو به شکلي طعنه‌آميز پاسخ اين حرف‌هاي دايي را داد. سرمربي پرسپوليس در حاشيه تمرين تيمش و در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اين ادعاي دايي گفت: «بله، زمين فوق‌العاده بود و متاسفم که روي زمين بازي نکرديم!»

شفر تهديد کرد

يا جنگ يا نيمکت!

شکست استقلال مقابل سپاهان در ورزشگاه آزادي آنقدر براي سرمربي تيم استقلال غير قابل باور بود که وي با بازيکنانش براي ديدارهاي آينده اتمام حجت کرد.سرمربي تيم استقلال از اينکه تيمش در دقايق پاياني 3 امتياز به حريف داد ناراحت است و به همين دليل در تمرين استقلال با آنها به صحبت پرداخت و همچنين نکات مد نظرش را به استقلالي‌هايي که در تمرين هم حاضر نبودند منتقل کرد.شفر خطاب به استقلالي‌ها گفت: «ما نبايد مقابل سپاهان بازي را واگذار مي‌کرديم، اگر چه من از بازي شما راضي هستم. شما خوب کار کرديد ولي 3 امتياز را حريف گرفت. ما بايد با هم متحد باشيم و تا دقيقه آخر بجنگيم. بازي با سپاهان نشان داد که نبايد حتي يک لحظه هم نبايد از حريفان غافل شد.»

شفر در ادامه گفت: «من بازيکني که مي‌خواهم که 90 دقيقه بجنگند، اگر حتي يک لحظه غفلت کنيم و جنگيدن را متوقف کنيم تيم ضررمي‌کند.هر شخصي که مي‌خواهد پيراهن استقلال را بر تن کند بايد بجنگد، براي من هم فرقي ندارد ملي پوش است يا باسابقه. اگر بازيکني ملي پوش است يا سابقه دارد دليل بر فيکس بودنش در استقلال نيست، بازيکن بايد شايستگي خود را در پيراهن استقلال نشان بدهد در غير اين صورت با هر رزومه و سابقه و کارنامه‌اي روي نيمکت مي‌نشيند.

اگر بازيکني حس کند به خاطر ملي پوش بودن يا سابقه‌اش فيکس است در تفکر من جايي ندارد و قطعا روي نيمکت خواهد نشست، حال مي‌خواهد بازيکن 20 ساله باشد يا اينکه با تجربه. من از شما مي‌خواهم تا لحظه‌اي که در زمين هستيد براي تيم بجنگيد و تلاش کنيد تا هم جايتان را در تيم محکم کنيد و هم کاري کنيد هواداران استقلال خوشحال شوند.»


 خبـــرنامه 

 بليت فينال، صددرصد الکترونيکي

يکي از مسائلي که درسال هاي گذشته همواره در فوتبال ايران مطرح بوده و بارها درباره اش صحبت شده، بحث شماره گذاري صندلي ورزشگاه ها و فروش بليت بر طبق شماره صندلي بوده است. اينکه هر هواداري بداند جايش در ورزشگاه کجا است و ديگر مشکلات مربوط به پر شدن ورزشگاه و باقي ماندن بليت در دست هواداران پيش نيايد.

از سوي ديگر اين اقدام سبب شناسايي راحت تر هواداران در ورزشگاه مي شود تا در صورت بروز تخلفات احتمالي از سوي آنها براي برخورد با فرد بهتر عمل شود. در چنين شرايطي همواره در فوتبال ما مطرح بوده که اين طرح اجرايي شود اما هيچ وقت شکل عملي به خود نگرفت و حالا با اصرار مسئولان AFC قرار است براي اولين بار چنين موضوعي را شاهد باشيم.

با توجه به اينکه فشار AFC که در بازي فينال ليگ قهرمانان آسيا در ورزشگاه آزادي بايد بليت فروشي بر طبق شماره صندلي صورت بگيرد، شماره گذاري صندلي هاي اين ورزشگاه آغاز شده است.

فرهاد نيکوخصال مدير ورزشگاه آزادي در اين خصوص گفت: «بليت‌فروشي ديدار برگشت فينال آسيا به صورت الکترونيکي و صد درصد ظرفيت ورزشگاه آزادي انجام خواهد شد و هيچ بليتي در روز مسابقه به فروش نخواهد رسيد. همچنين شماره‌گذاري صندلي‌ها و تونل ها هم آغاز شده است.»

راز موفقيت پرسپوليس

بازگشت به لوزي محبوب

پرسپوليسي‌ها بيشتر بازي‌هاي فصل گذشته را با سيستم 2-4-4 بازي کردند، اما با دو هافبک دفاعي صرف. برانکو با نشاندن محسن مسلمان روي نيمکت ذخيره‌ها از محسن ربيع‌خواه و کمال کاميابي‌نيا توأمان استفاده مي‌کرد تا استحکام دفاعي تيمش را بيشتر کند.

مرد کروات با اين سيستم به قهرماني رسيد، اما اين براي رسيدن به فينال ليگ قهرمانان آسيا کافي نبود. او حتي از حسين ماهيني هم که يک دفاع راست است، در پست هافبک دفاعي استفاده مي‌کرد اما پس از بازگشت اميد عاليشاه به پرسپوليس، برانکو تصميم گرفت دوباره به سيستم 2-4-4 لوزي برگردد.

در اين سيستم کمال کاميابي‌نيا در پست هافبک دفاعي بازي کرد تا بشار رسن و سيامک نعمتي (يا اميد عاليشاه) در هافبک چپ به ميدان بروند. در اين سيستم بشار رسن هافبک طراح شد و احمد نوراللهي نيز در هافبک راست بازي کرد. علي عليپور و گادوين منشا نيز به عنوان دو مهاجم پرسپوليس بازي کردند. پرسپوليس در ليگ پانزدهم نيز با همين روش نمايش خوبي داشت و بازي‌هاي تماشاگرپسندي ارائه داد که به نايب‌قهرماني ختم شد.حالا پرسپوليس برانکو به روش 2-4-4 لوزي رجعت کرد تا به فينال آسيا برسد. پرسپوليس با اصلاح ساختار دفاعي تيم ليگ پانزدهم اينک تبديل به تيمي شده که هم خوب بازي مي‌کند و هم مقابل تيم‌هاي قدرتمند آسيايي نتيجه مي‌گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي