جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5967

معاون اول رييس جمهور در ديدار با استاندار نجف تاکيد کرد:
مراسم اربعين باب تفاهم و دوستي دو ملت ايران و عراق است


چاووش‌ اوغلو: درباره تحريم‌هاي ضد ايراني آمريکا رايزني کرديم


حضور بيش از 15 ميليون عاشق در جوار حرم سيدالشهدا(ع)


خبر


سرويس مدرسه خطرناک دانش‌آموزان در سيستان و بلوچستان


ژاير بولسونارو" رييس جمهوري منتخب برزيل در بين هوادارانش


سرمقاله

رئيس پليس پيشگيري ناجا:
هيچ فردي بدون گذرنامه از مرز خارج نشد

ظريف:
جامعه جهاني مقابل تحريم آمريکا ايستاده است


ترامپ: براي مهاجران "شهرک‌هاي چادري" ايجاد مي‌کنيم


درخواست کره جنوبي از آمريکا براي انعطاف در مورد تحريم‌هاي ايران


العبادي: فعاليت داعش در سوريه تهديدي براي عراق است

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي:
کارکنان بازنشسته تا 15 آذر براي ترک پست هاي خود فرصت دارند


اتحاديه اروپا: تجارت و تبادلات مالي با ايران را حفظ مي‌کنيم


دادگاه بنگلادش حکم حبس خالده ضيا را دو برابر کرد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 معاون اول رييس جمهور در ديدار با استاندار نجف تاکيد کرد:
 مراسم اربعين باب تفاهم و دوستي دو ملت ايران و عراق است 

 معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اينکه مراسم معنوي راهپيمايي اربعين باب تفاهم و دوستي دو ملت ايران و عراق را بيش از گذشته باز کرده است گفت: فرصت حضور ميليون‌ها زائر ايراني در عراق آثار مادي و معنوي بسياري دارد که بايد هميشه آن را زنده نگه داشت.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دكتر جهانگيري در ديدار با سيد جواد الياسري استاندار نجف يكي از مهمترين اهداف سفرش را قدرداني از دولت و ملت عراق در اين كشور به خاطر پذيرايي از بيش از 2 ميليون ايراني توصيف كرد و گفت: بايد از مراجع بزرگ تقليد نجف كه با راهنمايي هاي خود باعث برگزاري بهتر اين مراسم معنوي شده اند تشكر كرد. وي همچنين با قدرداني از استاندار و مردم نجف تشكيل دولت عراق را باعث تسريع در پيشرفت و توسعه اين كشور ارزيابي كرد و گفت: انتخابات عراق نمايش خوبي از دموكراسي در منطقه بود.


 چاووش‌ اوغلو: درباره تحريم‌هاي ضد ايراني آمريکا رايزني کرديم 

 وزير خارجه ترکيه در ديدار با همتاي ايراني خود اعلام کرد: درباره تدابير و تصميمات لازم در برابر تحريم‌هاي ضد ايراني آمريکا رايزني کرديم.

به گزارش مهر به نقل از آناتولي، مولود چاووش اوغلو وزير خارجه ترکيه در ديدار با محمد جواد ظريف وزير خارجه کشورمان در حاشيه ششمين اجلاس سه جانبه ايران، ترکيه و جمهوري آذربايجان در استانبول گفت: درباره تدابير و اتخاذ تصميمات در مقابل تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفتگو کرديم.

وزير خارجه ترکيه افزود: ايران در رأس کشورهايي بود که از روند آستانه و سوچي حمايت کرد؛ در واقع اين روند را با همکاري هم پيش مي بريم.

وزير خارجه ايران نيز در اين ديدار گفت: مسأله قره‌باغ بايد بر اساس مقررات و قوانين بين‌المللي حل و فصل شود.


 حضور بيش از 15 ميليون عاشق در جوار حرم سيدالشهدا(ع) 

 همزمان با فرا رسيدن اربعين سالار شهيدان(ع)، مسئولان عراقي از ورود بي‌سابقه زائران حسيني به کربلاي معلي خبر مي‌دهند. استانداري کربلا اعلام کرده که بيش از 15 ميليون زائر وارد اين استان شده‌اند و شمار آنها هر لحظه رو به افزايش است.

به گزارش ايسنا، محفوظ التميمي، دبير شوراي استانداري کربلا اعلام کرد که تعداد زائراني که براي شرکت در بزرگداشت اربعين حسيني وارد اين استان مي‌شوند همچنان درحال افزايش است و تا شامگاه دوشنبه 15 ميليون زائر وارد اين استان شده‌اند که چهار ميليون تن از آن‌ها از کشورهاي ديگر به ويژه ايران هستند.التميمي که با پايگاه خبري المعلومه عراق سخن مي‌گفت اعلام کرد، شوراي اداري استان کربلا تمامي اقدامات لازم را اتخاذ کرده و همه دستگاه‌هاي استان در حالت آماده‌باش قرار دارند. او گفت، همچنين از داوطلبان استان‌هاي مختلف براي خدمت به زائرين کمک گرفته شده است.


 خبر 

 سفير فرانسه در آمريکا

اروپا منتظر دستورالعمل آمريکا در مورد کالاهاي بشردوستانه، پس از اعمال تحريم‌هاست

سفير فرانسه در آمريکا درباره ارسال کالاهاي بشر دوستانه به ايران پس از اعمال تحريم‌هاي آمريکا گفته است که آمريکا بايد دستورالعمل ارسال اين کالاها را روشن کند.

به گزارش ايسنا به نقل از اسپوتنيک، ژرارد آرو، سفير فرانسه در آمريکا در اين‌باره گفت: واقعيت اين است که بانک‌ها آن‌قدر از تحريم‌ها مي‌ترسند که نمي‌خواهند هيچ کاري با ايران انجام دهند و اين احتمال خطر وجود دارد که ظرف چند ماه کمبودهايي بوجود بيايند.

وي همچنين اظهار داشت: تنگناي موجود در وضعيت کالاهاي بشر دوستانه با وجود انتظار اروپا براي دستورالعمل آمريکا در اين مورد، يک مسئله فني است.

وي تصريح کرد: يک پيشنهاد مي‌تواند اين باشد که ايالات متحده آمريکا به يک بانک ايراني اين اختيار را بدهد که به عنوان يک واسطه با بانک هاي اروپايي براي نقل و انتقال اعتبار مال لازم براي کالاهايي که از تحريم‌هاي امريکا مستثني هستند، مشارکت کند.

ادعاي سايت عربي:

الجبير با تهران تماس گرفته است

تماس هاي عربستان با ايران در زماني است که دولت رياض به دليل اعتراف به قتل خاشقچي روزنامه نگار ناراضي خود در استانبول، تحت شديدترين فشارهاي جامعه جهاني پس از حوادث 11 سپتامبر سال 2001 ميلادي است .پايگاه اطلاع رساني عرب زبان 'الخليج اونلاين' ادعا کرد که طي هفته هاي گذشته 'عادل الجبير' وزير امور خارجه عربستان با هدف دستيابي به تفاهم با ايران تماس هاي سري با اين کشور برقرار کرده است .

به گزارش ايرنا ، اين سايت خبري به نقل از يک منبع ديپلماتيک عالي رتبه نوشت : الجبير در تماس هاي خود با ايران راجع به برخي مسايل منطقه اي از جمله موضوع يمن گفت و گو کرده است .

اردوغان: به شرق فرات حمله مي‌کنيم

رئيس جمهوري ترکيه اعلام کرد: به شرق فرات حمله مي‌کنيم.به گزارش مهر به نقل از آناتولي، رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه از آغاز عمليات بزرگ عليه کردهاي سوريه در شرق فرات خبر داد.

رئيس جمهوري ترکيه ادامه داد: مواضع گروه تروريستي در شرق فرات را منهدم خواهيم کرد.وي در ادامه افزود: بدون حل و فصل بحران سوريه، نمي‌توانيم به آينده مطمئني اميدوار باشيم.

سقوط هواپيماي مسافربري اندونزي؛

اجساد چند مسافر شرکت لاين اير اندونزي پيدا شد

شبکه سي.ان.ان گزارش داد مقامات اندونزي اجساد 6 تن از مسافران يک هواپيماي مسافربري را که سقوط کرد، يافته اند و بيم آن مي رود که همه 189 سرنشين هواپيما کشته شده باشند.به گزارش ايرنا، مقام هاي آژانس ملي تحقيق و نجات اندونزي (SAR) اعلام کردند که 21 کيسه محتوي بقاياي اجساد و وسائل همراه کشته شدگان را يافته و براي شناسايي به جاکارتا پايتخت اندونزي منتقل کرده اند.


 سرويس مدرسه خطرناک دانش‌آموزان در سيستان و بلوچستان 


 ژاير بولسونارو" رييس جمهوري منتخب برزيل در بين هوادارانش 


 سرمقاله 

دولت اميد و چالش جوان‌گرايي

آذر فخري 

يکي از وعده‌هايي رئيسجمهور محترم، در دور دوم انتخابات بر روي آن تاکيد فراوان داشت؛ استفاده از نيروهاي جوان و نيز زنان، در بدنه‌ي دولت بود. وعده و نويدي که اغلب زنان و جوانان را به دولت «اميد» اميدوارتر کرد.

با توجه به نظر جامعه‌شناسان، که معتقدند هر شش سال يک‌بار نسل عوض ميشود، ميتوان محاسبه کرد که در مسير چهل ساله‎ي عبور از انقلاب و جنگ، حدود شش بار، کمتر يا بيشتر، در کشور ما نسل عوض شده است و ما هر شش سال، با گروهي جديد از مردم و لاجرم با شيوههاي فکري و عملکردي متفاوت، و خواست‌ها و نيازهاي متفاوت‌تر مواجه بوده‌ايم. اما بخش شگفتانگيز داستان تغيير نسل در کشور ما اين است که همگام با اين تغييرات، مديريت و بدنه دولت، هيچ يا بسيار کم تغيير کرده و در اين تغييرات، جوانان کمتر حضور داشتهاند.

در انتخاب سه وزير اخير در هفته گذشته هم باز شاهد کهنسال‌گرايي و تداوم تکيه بر شيخوخت بوديم؛ در حالي‌که رئيسجمهور دوباره وعده کرده بود که اين‌بار در انتخاب اين سه وزير حتما مسئله جوانگرايي را مد نظر خواهد داشت؛ اما آنچه عملا اتفاق افتاد اين بود که با انتخاب سه وزير اخير، دولت يک سال پيرتر شد!

به نظر ميرسد هنوز، دولت و مسئولان، يا نمي‌توانند و يا نميخواهند به جواناني که از ورطه انقلاب و جنگ عبور نکرده‌اند و تجربه و خاطره‌اي از آن سالها ندارند، اعتماد کنند و سکان اداره کشوري که را تغييرات حاصل از شش نسل را پشت سر گذاشته و بالتبع وارد گسترهاي نوين از جهان زيستي و تفکر انسان شده، بسپارند.

با اين ترتيبي که پيش ميرويم، در واقع هنوز پيرسالاري و عدم اعتماد به جوانان، در بدنه دولت حاکم است و کمتر رجل سياسي سال ديدهاي حاضر است از مسند خود به سود جوانان پايين بيايد.

اوج اين چانه‌زنيها براي بقا و ماندن در سمت و مسند را در جريان اعلام عدم به کارگيري بازنشستگان ديديم و ميبينيم. استفاده نکردن از نيروهاي جوان و عدم اعتماد به انديشه‌هاي نوين، طبعا ما را به همين جايي رسانده است که هستيم؛ چرا که سال‌ديدگان، بنا به اقتضائات سنيشان، هم از نيروي تفکر همه‌جانبه‌شان کاسته مي‌شود و هم قدرت ريسک‌پذيريشان کمتر است. در چنين ميداني که بحرانهاي موجود در کشور نشان از نياز شديد به تغيير هاي سيستماتيک دارد، بديهي است که وجود جوانان، در کنار تجربهي سالديدگان اهميت بسياري دارد.

به حاشيه راندن جوانان تحصيلکرده و متخصص، و ناديده گرفتن آراء و نظريات آنان، موجب سرخوردگي و دلسردي جوانان نسبت به دولت «اميد» و ظهور نوعي «بيتفاوتي» اجتماعي شده است. اين بي‌تفاوتي، با روند رو به رشدش مي‌تواند نتايج فاجعه‌باري براي هم دولت و هم ملت به بار آورد؛ چرا که مردمي که به دولت و عملکرد آن بي‌تفاوت و لاجرم بي‌اعتماد شده باشند، نمي‌توانند مشارکت مثبت در حل بحران‌هاي اجتماعي داشته باشند.

بي‌ترديد رئيس جمهور محترم و بدنه دولت از اين مسائل آگاه هستند و تمام مساعي خود را به کار خواهند برد تا جواني و اميد را به دولت و مردم بازگردانند.

a.f.far99@gmail.com


 رئيس پليس پيشگيري ناجا:
 هيچ فردي بدون گذرنامه از مرز خارج نشد 

 رئيس پليس پيشگيري ناجا با اشاره به بازگرداندن 12هزار نفر از زوار فاقد مدارک قانوني ازآغاز راهپيمايي اربعين تا کنون، گفت: هيچ فردي بدون گذرنامه و ويزا موفق به خروج از مرزهاي سه گانه نشده است.به گزارش مهر، سردار محمد شرفي اظهار کرد: از صبح سه شنبه شاهد افزايش موج بازگشت زوار به کشور هستيم و به منظور تسهيل در تردد زائران از ساعت 12 ظهر به بعد، مسير ايلام به سمت مهران يک طرفه و از تردد خودروها جلوگيري و از ساعت 14 مسير مهران به سمت ايلام نيز يک طرفه مي‌شود.رئيس پليس پيشگيري ناجا با بيان اينکه خوشبختانه و براساس تدابير انتظامي لحاظ شده، تاکنون مشکل امنيتي گزارش نشده ، عنوان کرد: طي روند کنترل مدارک زوار در مرزهاي سه گانه توانستيم از عبور 12 هزار نفر از زائران فاقد ويزا و گذرنامه جلوگيري کنيم؛ در واقع از آغاز راهپيمايي اربعين تاکنون 12 هزار نفر از زوار به دليل نداشتن مدارک قانوني به شهرهاي مبدأ بازگردانده شده‌اند.سردار شرفي يادآور شد: 4هزار نفر از اتباع خارجي نيز به دليل نداشتن مدارک قانوني بازگشت داده شده اند.رئيس پليس پيشگيري ناجا تأکيد کرد: تاکنون هيچ فردي بدون گذرنامه و ويزا موفق به خروج از مرزهاي سه گانه نشده و لايه‌هاي جمعيتي به همت نيروهاي انتظامي و امنيتي با دقت کنترل شده‌اند.

اين مقام ارشد انتظامي ادامه داد: نيروهاي پليس پيشگيري که در استان‌هاي پشتيباني کننده چون لرستان، مرکزي، همدان و کرمانشاه هستند از امروز به سمت محل‌هاي خدمت باز مي‌گردند، اما ديگر نيروهاي مستقر در استان هاي ايلام و خوزستان تا ورود آخرين زائر به کشور حضور فعال دارند و بايد بگويم فعاليت واحدهاي کشف و خنثي سازي نيز همچنان ادامه دارد.

سردار شرفي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه با آغاز راهپيمايي بزرگ اربعين، هر پليس تخصصي علاوه بر اجراي مأموريت ذاتي و تعريف شده، بايد يک پيوست فرهنگي را نيز در راستاي جلب مشارکت هاي مردمي دنبال و اجرايي کند، افزود: با تشکيل گروه‌هاي مردم ياري به دنبال اين هستيم گام هايي فراتر از انجام وظيفه براي خدمات دهي به زوار عزيز برداريم.


 ظريف:
 جامعه جهاني مقابل تحريم آمريکا ايستاده است 

 محمد جواد ظريف وزيرامور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت که جامعه جهاني مقابل تحريم آمريکا ايستاده است به طوري که همسايگان و کشورهاي اروپايي در برابر اقدام يکجانبه واشنگتن خوب مقاومت کرده اند.به گزارش ايرنا، ظريف در حاشيه نشست سه جانبه وزراي امور خارجه ايران، ترکيه و جمهوري آذربايجان در استانبول، در مصاحبه با ايرنا گفت: آمريکايي ها با تحريم هاي غيرقانوني عليه ايران به هدف پيش بيني شده خود نرسيدند.

وي بيان کرد: امروز جامعه جهاني با يک انتخاب مواجه است که مرتبط با برجام و ايران نيست و اين انتخاب هم انتخاب حمايت از يک روش قانوني در برابر روشي غيرقانوني و زورگويانه است.وزير امور خارجه ايران تصميم آمريکا در تحريم ايران را اقدامي برخلاف قوانين و عرف بين الملل عنوان کرد و گفت : متاسفانه اين کشور قانون شکن مي خواهد، کشورهايي را که پايبند قانون هستند، مجازات کند.وي اين روش را داراي تبعات عظيمي بر نظم جهاني عنوان کرد.

ظريف در ادامه با تقدير از مواضع رجب طيب اردوغان و مولود چاووش اوغلو رييس جمهوري و وزير امور خارجه ترکيه ازايران دربرابر تحريم هاي غيرقانوني و يکجانبه آمريکا ادامه داد: برخي شرکت هاي بخش خصوصي ممکن است که در روش کار خود با ايران تغييراتي دهند ولي کشورهايي مثل ترکيه اجازه نمي دهند که روابط شان با ايران به خاطر خواسته يک کشور ديگر خدشه دار شود.وي ادامه داد: هر دو کشور ترکيه و جمهوري آذربايجان از مواضع ايران در خصوص تحريم ها حمايت و تاکيد کردند که همکاري هاي خود با ايران را ادامه خواهند داد.


 ترامپ: براي مهاجران "شهرک‌هاي چادري" ايجاد مي‌کنيم 

 فاکس نيوز :دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا اظهار کرد، دولت او در حال برنامه ريزي جهت ساخت کمپي براي هزاران مهاجر آمريکاي لاتين است که از طريق مکزيک وارد آمريکا مي‌شوند.به گزارش ايسنا، ترامپ در هفته‌هاي اخير و با نزديک شدن به موعد برگزاري انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره آمريکا لفاظي‌هاي تندش عليه موضوع مهاجرت را تشديد کرده است.وي در اين مصاحبه خاطرنشان کرد: اگر آنها درخواست پناهندگي بدهند ما قرار است تا زماني که دادگاهي آنها انجام گيرد آنها را درحالت بازداشت نگه داريم. ما آنها را نگه خواهيم داشت و براي منظور شهرک‌هاي چادري (کمپ آوارگان) در کل محل خواهيم ساخت.ترامپ گفت: قرار نيست ساختمان بسازيم و صدها ميليون دلار براي آن هزينه کنيم. ما قرار است چادر براي آنها برپا کنيم، چادرهايي که خيلي خوب خواهند بود و آنها در اين مدت انتظار خواهند کشيد و اگر پناهندگي دريافت نکنند از اينجا بيرون خواهند رفت.


 درخواست کره جنوبي از آمريکا براي انعطاف در مورد تحريم‌هاي ايران 

 
رويترز :کره جنوبي براي جلوگيري از تاثير پذيرفتن شرکت‌هاي اين کشور از تحريم‌هاي ايران، از آمريکا درخواست کرده است بيشترين حد انعطاف را در مورد تحريم‌هاي ايران قائل شود.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، کانگ‌کيونگ‌وا، وزير امور خارجه کره جنوبي در تماسي تلفني با مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا درخواست اين معافيت را داشته است. کره‌جنوبي که يکي از متحدان آمريکا بوده و از بزرگ‌تريم خريداران نفت ايران مي‌باشد، پيش از اين واردات نفت از ايران را متوقف کرده است. شرکت‌هاي عمراني کره جنوبي نيز ارتباطات مربوط به انرژي با ايران را به دليل مشکلات اقتصادي قطع کرده اند.به بيان وزارت امور خارجه کره جنوبي، کانگ کيونگ وا، اين خواست به کاربردن بيشترين حد انعطاف را داشته است تا کره جنوبي بتواند اين معافيت را براي کم کردن خسارت ديدن شرکت‌هايمان تامين کند.


 العبادي: فعاليت داعش در سوريه تهديدي براي عراق است 

 
سومريه نيوز :نخست وزير سابق عراق در ديدار با مقامات سرويس امنيت ملي اين کشور و رئيس ائتلاف الفتح در مورد خطر داعش در سوريه براي عراق و تکميل کابينه رايزني کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت سومريه نيوز، حيدر العبادي، نخست وزير سابق عراق در ديدار با عرفان الحيالي، مشاور امنيت ملي و قاسم الاعرجي، رئيس سرويس امنيت ملي اين کشور نسبت به خطر تروريسم هشدار داد.وي با بيان اينکه گروه‌هاي تروريستي وابسته داعش هنوز وجود دارند و در خاک سوريه فعاليت مي‌کنند، تاکيد کرد، فعاليت داعش در سوريه تهديدي براي خاک عراق به شمار مي‌رود.اين ديدار بر چالش‌هاي امنيتي پيش رو و اهميت ادامه تعقيب گروه‌هاي تروريستي داعش و نابودي آنها متمرکز بود.العبادي همچنين با هادي العامري، رئيس ائتلاف الفتح ديدار و در مورد تکميل روند تشکيل کابينه و اهميت تلاش براي برقراري ثبات امنيتي، بازسازي، سرمايه گذاري در مرحله آتي، ايجاد فضاي سياسي باثبات و حفظ دستاوردهاي محقق شده و ادامه آن تاکيد کرد.


  عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي:
 کارکنان بازنشسته تا 15 آذر براي ترک پست هاي خود فرصت دارند 

 عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: آخرين فرصت مشمولان قانون منع بکارگيري بازنشستگان براي ترک پست هاي خدمت 15 آذر ماه بوده و نظر مجلس در اين زمينه تغييري نکرده است.«محمدعلي وکيلي»در گفت و گو با ايرنا درباره خبر منتشر شده به نقل از وي در برخي رسانه ها مبني بر اينکه ضرب الاجل ‎مجلس شوراي اسلامي براي منع بکارگيري بازنشسته‌ها تغيير کرده است، افزود: اين برداشت اشتباه است زيرا قانون منع به کارگيري بازنشستگان از 31 شهريور در روزنامه رسمي کشور منتشر شده است.

وي ادامه داد: طبق قانون مصوبات مجلس 15 روز بعد از انتظار در روزنامه رسمي ماهيت اجرايي مي يابد.اين نماينده مجلس گفت: بنابراين مبداء 2 ماه فرصت قانوني براي ترک پست هايي که بازنشستگان در اختيار دارند، از 15 مهر شروع مي شود و 15 آذر پايان مي يابد.نماينده مردم تهران، ري، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: تغيير مهلت تعيين شده در قانون جز با اصلاح قانون ميسرنيست.


 اتحاديه اروپا: تجارت و تبادلات مالي با ايران را حفظ مي‌کنيم 

 اتحاديه اروپا مي‌گويد از شرکت‌هاي اروپايي که با ايران همکاري تجاري مي‌کنند برابر تحريم‌هاي يک‌جانبه آمريکا حمايت مي‌کنند.

دفتر اطلاع‌رساني سياست‌هاي اتحاديه اروپا در امور ايران تأکيد کرد که "سازوکار ويژه" اتحاديه اروپا براي حفظ مبادلات مالي و تجاري با ايران در دست اجراست و اين اتحاديه مصمم به حفظ توافق اتمي با ايران است.

به گزارش عصر ايران،دوچه وله نوشت: اتحاديه اروپا مصمم است توافق اتمي با ايران را حفظ کند. يک سخنگوي اتحاديه اروپا در بخش سياست‌هاي ايران در گفتگو با دويچه‌وله تأکيد کرد که "سازوکار ويژه اتحاديه اروپا براي حفظ تبادلات مالي و تجاري با ايران" در دست اجراست.او در پاسخ به پرسش دويچه‌وله مبني بر علت تأخير در اجراي اين سازوکار پيش از آغاز تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران تأکيد کرد که روشن شدن جزئيات کامل و شيوه اجراي اين تصميم نياز به زمان دارد.


 دادگاه بنگلادش حکم حبس خالده ضيا را دو برابر کرد 

 يک دادگاه در بنگلادش راي به دو برابر شدن حکم مجازات حبس خالده ضيا، نخست وزير سابق اين کشور به اتهام فساد را داده و به اين ترتيب مجازات وي را به 10 سال حبس رسانده و شانس حضور وي در رقابت‌هاي انتخابات پارلماني در ماه دسامبر را گرفت.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، حزب ملي‌گراي بنگلادش متعلق به خالده ضيا بعد از آنکه وي در فوريه به زندان افتاد، دچار درهم ريختگي شده است.

اين حزب اپوزيسيون اعلام کرده، حکم جديد هدفش بيرون نگه داشتن خالده ضيا 73 ساله و خانواده وي از عرصه سياست بنگلادش است.خورشيد عالم خان، يک وکيل دولت بنگلادش در پي حکم دادگاه عالي اين کشور به خبرنگاران گفت، اکنون ديگر شانسي براي آنکه اين رهبر حزب ملي‌گراي بنگلادش در انتخابات بعدي کانديد شود، وجود ندارد.


 يك نكته از هزاران 

 بازگشت مجرمان سابقه‌دار به چرخه جرم!

اخيرا رئيس پليس پايتخت از دستگيري بيش از 650 سارق و مالخر در تهران خبر داده و گفته بررسي سابقه اين افراد نشان مي‌دهد که برخي از آنها، افراد سابقه‌داري بوده‌اند که پيش از اين هم چندين بار سابقه دستگيري به دليل ارتکاب جرائم مختلف را داشته‌اند. به گفته اين مسئول، تنها يکي از اين افراد، پيش از اين، 13 بار دستگير شده بوده است!

اين خبر که در روزهاي اخير در رسانه‌ها انعکاس پيدا کرد، گوياي دو نکته مهم است؛

نخست همان ضرورت توجه بيش از پيش به جرائم خرد و مواردي همچون سرقت در پايتخت که در درجه اول و صرفنظر از خسارات مادي که براي شهروندان به دنبال مي‌آورد، موجب گسترش احساس ناامني مي‌شود.

نکته دوم اما در خصوص سابقه‌دار بودن اين افراد است. اينکه چرا زندانهاي ما خاصيت بازدارندگي ندارند و به چه دليل، بسياري از مجرمان پس از طي دوره محکوميت خود، بلافاصله به سمت و سوي جرم و اعمال ضدقانوني و غيرانساني برگشته و امنيت و آرامش جامعه را به خطر مي‌اندازند نيز، مسأله‌اي است که با توجه به ابعاد مهمي که در کشور ما دارد، نيازمند توجه است.


 ميز خبر 

 با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛

مراسم عزاداري اربعين حسيني عليه‌السلام برگزار شد

در اربعين حسيني عليه‌السلام، حسينيه امام خميني (ره) ميزبان هيئت‌هاي دانشجويي از سراسر کشور بود و دانشجويان دلداده حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و اصحاب باوفاي ايشان، در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي به عزاداري پرداختند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي پس از عزاداري دانشجويان در سخنان کوتاهي، دل‌هاي پاک، احساسات صادقانه و ايمان زلال جوانان مومن را زمينه‌ساز جلب تفضلات الهي خواندند و براي دستيابي ملت ايران به همه اهداف بزرگ و آرمان‌هاي بلند اسلام و انقلاب اسلامي دعا کردند.

آمريکا بر صادرات تکنولوژي به يک شرکت چيني محدوديت‌هاي جديدي اعمال کرد

دولت ترامپ محدوديت‌هايي را بر صادرات تکنولوژي به يک شرکت چيني اعمال کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، آمريکا اعلام کرد که اين محدوديت‌ها براساس منافع امنيت ملي کشور اعمال شده است. اين محدوديت‌ها در حالي اعمال شده که مقامات آمريکايي نگران هستند که شرکت‌هاي چيني در فضاي رقابتي به دنبال کسب تکنولوژي‌هاي بيشتر از شرکت‌هاي تامين کننده فناوري در آمريکا باشند و اين اقدام شرکت‌هاي چيني باعث شود که آمريکا توانايي فراهم کردن منابع مورد احتياج ارتش خود را از دست دهد.وزارت تجارت آمريکا اعلام کرد: محدوديت فروش تکنولوژي به شرکت فوجيان جين هوآ اعمال شده است. از اين پس اين شرکت براي دريافت تکنولوژي از آمريکا نياز به مجوزهاي بيشتر دارد.

وليد معلم: تروريست‌ها همچنان با سلاح‌هاي سنگين در منطقه امن ادلب هستند

وزير خارجه سوريه تأکيد کرد که اين کشور درباره موضوع پس گرفتن ادلب با روسيه هماهنگي کامل دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سانا، وليد معلم، وزير خارجه سوريه از تصميم کميته اجرايي شوراي صلح جهاني و اتحاديه دموکراتيک جهاني جوانان براي برگزاري نشست سالانه خود در دمشق به خاطر همبستگي با مردم سوريه قدرداني کرد.

وي گفت: از هفت سال پيش ما با توطئه‌اي روبه‌رو هستيم که تماميت ارضي کشور و مردم‌ ما را هدف قرار داده است. اين توطئه موجب کشته شدن هزاران تن از شهروندان ما و نابودي زيرساخت و هدف قرار دادن ارتش‌مان شد که سپر پايداري در مقابل اسرائيل و هجمه غرب است. ما بيش از هفت سال است که در جنگ واقعي عليه تروريسم هستيم و امروز مي‌توانيم پيروزي را شاهد باشيم.

بشار جعفري واشنگتن را عامل اصلي کارشکني در کمک‌رساني به اردوگاه الرکبان دانست

نماينده دائم سوريه در سازمان ملل تأکيد کرد که واشنگتن عامل اصلي کارشکني در رساندن کمک‌ها به اردوگاه الرکبان است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سانا، بشار جعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل در جلسه شوراي امنيت گفت: دولت سوريه موافقت خود را با آژانس‌هاي سازمان ملل براي ورود کاروان حامل کمک‌هاي بشردوستانه اعلام کرد اما تيم سازمان ملل بعد از رفتن به منطقه فورا به دمشق بازگشت به اين دليل که گزارش‌هايي مبني بر حمله داعش به اين کاروان دريافت کرده بود. اين دليل واضحي است که نشان مي‌دهد آمريکا کارشکن اصلي در رساندن کمک‌هاي بشردوستانه به اردوگاه الرکبان است.


 خبــــر 

 افتتاح بزرگ‌ترين فرودگاه ترکيه

دولت ترکيه مي گويد فرودگاه جديد استانبول با تکميل فازهاي بعدي، ظرفيت پذيرش سقف سالانه 200 ميليون مسافر را خواهد داشت.همزمان با نودوپنجمين سالروز استقرار نظام جمهوري در ترکيه، رجب طيب اردوغان رييس جمهوري ترکيه فاز نخست "فرودگاه استانبول" را به عنوان بزرگ‌ترين فرودگاه ترکيه و يکي از بزرگ‌ترين فرودگاه‌هاي جهان در حومه اين شهر ترکيه، افتتاح کرد.

به گزارش عصرايران به نقل از خبرگزاري رسمي ترکيه( آناتولي)، فاز نخست فرودگاه استانبول که مقامات ترکيه مي‌گويند مي‌تواند تبديل به بزرگ‌ترين فرودگاه جهان شود، با آييني ويژه با حضور رييس جمهوري ترکيه و جمعي از مقامات کشوري و لشکري ترکيه و جهان در حومه شهر استانبول افتتاح شد.

انفجار در خانقين 2 شهيد و 11 زخمي برجاي گذاشت

رسانه هاي عراقي از وقوع انفجار در مسير زائران حسيني در خانقين و شهيد و زخمي شدن 13 نفر خبر دادند.

به گزارش مهر به نقل از المعلومه، يک منبع امنيتي در استان ديالي عراق اعلام کرد که يک بمب در نزديکي «باوه محمود» در منطقه خانقين منفجر شده است.بر اثر اين انفجار دستکم دو زائر حسيني شهيد و 11 تن ديگر زخمي شده اند.اين انفجار ساعت 10 صبح ديروز به وقت محلي و در مسير زائراني که راهي کربلاي معلي بودند، رخ داد.

حمله داعش به مرکز ليبي و هشدار سازمان ملل درباره افزايش حملات تروريستي

سخنگوي نيروهاي موسوم به ارتش ملي ليبي از کشته شدن پنج تن از جمله سه غيرنظامي و ربوده شدن 10 تن ديگر در حمله خونين گروه تروريستي داعش به مرکز اين کشور خبر داد. فرستاده سازمان ملل به ليبي نيز ضمن محکوم کردن اين حمله طرفين درگيري را به توقف فوري حملات به اهداف غيرنظامي فراخواند.

به گزارش ايسنا، احمد المسماري، سخنگوي ارتش ملي ليبي تحت امر خليفه حفتر گفت: در پي وقوع حمله‌اي در شهر الجفره در مرکز اين کشور پنج تن از جمله سه غيرنظامي کشته و يک نظامي زخمي و 10 تن ديگر ربوده شدند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

3 . هدف هاي پايدار

6.3 يافتن تعادل درست بين خدمت رساني به اعضا و ارائه خدمات عمومي

همانطور که دربالا يادآوري شد، منافع اخير در OECD و يونسکو، درميان سايرين، براي تهيه اطلاعات در مورد مؤسسات آموزش عالي به منظورتسهيل درآموزش فراملي، جابجايي آکادميک و محافظت از دانشجويان به عنوان مصرف کنندگان خدمات آموزشي از ارائه دهندگان کلاه بردار، تناسب کار IAU را نشان مي دهد. همزمان، عدم تعادل هزينه - درآمد که اينکار به وجود آورده است براي IAU ناپايدار است، چراکه اين خدمات به عنوان يک پايه بهبود هزينه عمل نميکنند. ازطريق پروژه پرتال وب (دروازه عالي) ،که توسط يکي از نايب رئيسان IAU ابتکارشده است، انجمن به استعدادي براي انتقال داده هاي اطلاعاتي از چاپ به صورت برخط و تهيه يک فرمول متفاوت تأمين مالي دست يافته است . تا اينجا هيچ راه حلي براي نگهداري درازمدت اين خدمات يافت نشده است .

سال هاي 2004 تا 2008 يک زمان مناسب براي فکرکردن مجدد واساسي در اين وظيفه از خدمات عمومي به دلائل زير است :

• منابع اطلاعات، نوآوري / فن آوري وتوسعه داده هاي اطلاعاتي زمينه را تغيير داده است ؛

• قراردادIAU با ناشرِ تمام کارهاي مرجع درطول اين دوره به پايان مي رسد ؛

• حمايت مالي يونسکو متوقف شده است ؛

• تغييرات در چشم انداز مؤسسات جهاني آموزش عالي نيازمند انعکاس عميق ودرحال انجام موضوعات مربوط به طبقه بندي مؤسسات ، اطلاعات همچنين شناخت اعتبارسنجي و غيره است.

يک بحث ومرور کامل از اولويت هاي IAU ممکن است در انتقال هزينه ها به ساير فعاليت ها و خدمات اطلاعات، به خصوص اگر بودجه غالباً از محل حق عضويت ها بدست آيد، صورت گيرد .

نتايج قابل انتظار درسال هاي 2004 تا 2008

i. يک هيأت مشورتي براي پايه داده اطلاعاتي آموزش عالي جهاني تأسيس خواهد شد .

ii. خدمات اطلاعاتي براي پاسخ به طيف وسيع تري از جامعه آموزش عالي متنوع خواهد بود.

iii. مشارکت ها با انجمن ها يا مؤسسات به منظور طراحي و ارائه توليدات اطلاعاتي جديد شروع خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي