جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5967


انتخاب رشته تکميل ظرفيت رشته‌هاي علوم پزشکي دانشگاه آزاد آغاز شد

از سوي معاون وزير بهداشت اعلام شد
ابلاغ دستورالعمل فعاليت کانون‌هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي و ديني


ميز خبر


خبرنامه


 انتخاب رشته تکميل ظرفيت رشته‌هاي علوم پزشکي دانشگاه آزاد آغاز شد 

 انتخاب رشته مرحله تکميل ظرفيت رشته‎هاي گروه علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد و آن دسته از داوطلبان ذخيره اعلام شده در 11 مهرماه که در مهلت تعيين شده نسبت به تکميل فرم شماره 15 اقدام کرده‌اند و در هيچ يک از اعلام نتايج قبلي موفق به پذيرش نشده‌اند، مي‌توانند حداکثر تا ساعت 24 چهارشنبه 9 آبان با مراجعه به سامانه انتخاب رشته به آدرس http://azmoon.org نسبت به انتخاب حداکثر 100 رشته محل از ميان رشته محل‌هاي ارائه شده در اين مرحله اقدام کنند.

به گزارش ايسنا، دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد: جدول رشته محل‌هاي قابل انتخاب توسط داوطلبان از طريق سامانه انتخاب رشته به آدرس http://azmoon.org قابل دريافت است.

ضمناً داوطلباني که در 23 مهرماه حائز شرايط پذيرش شده‌اند و امکان شرکت در اين مرحله از تکميل ظرفيت از آنها سلب شده است، مي‌توانند طبق رويه هر سال در صورت کسب حدنصاب نمره لازم از نيمسال دوم سال تحصيلي جاري از تسهيلات انتقال و يا تغيير رشته بهره مند شوند. شرايط ثبت درخواست توسط متقاضيان حائز شرايط در نيمه دوم آذرماه اعلام خواهد شد.


 از سوي معاون وزير بهداشت اعلام شد
 ابلاغ دستورالعمل فعاليت کانون‌هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي و ديني 

 معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت دستورالعمل تشکيل و فعاليت مجمع‌هاي تخصصي کانون‌هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي و ديني را که در جلسه مشترک گروه مرکزي نظارت بر کانون‌هاي فرهنگي وزارت بهداشت و وزارت علوم به تصويب رسيده بود، به دانشگاه‌ها و دانشکده‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور ابلاغ نمود.

به گزارش ايسنا، در متن نامه ابلاغ شده دکتر محمدرضا فراهاني به دانشگاه‌ها و دانشکده‌هاي علوم پزشکي آمده است: با استناد به ماده هشت ضوابط کلي فعاليت کانون‌هاي فرهنگي دانشجويان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مصوب جلسه 165 تاريخ 30 شهريور ماه سال 87 شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي و ماده 35 آيين نامه کانون‌هاي فرهنگي دانشجويان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مصوب دوم تير ماه سال 1388، در خصوص تشکيل و فعاليت مجمع‌هاي تخصصي کانون‌هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي و ديني، دستورالعمل تشکيل و فعاليت مجمع‌هاي تخصصي کانون‌هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي و ديني مصوب جلسه مشترک گروه مرکزي نظارت بر کانون‌هاي فرهنگي وزارت بهداشت و وزارت علوم تاريخ 27 تير ماه سال 97 ارسال مي‌گردد.


 ميز خبر 

 از سوي يو اس نيوز اعلام شد

انتشار رتبه بندي دانشگاه‎هاي جهان بر اساس عملکرد پژوهشي

يو اس نيوز نتايج رتبه بندي دانشگاه هاي جهان در سال 2019 را بر اساس داده هاي کلاريويت اناليتيکس منتشر کرد. رتبه 21 دانشگاه از جمهوري اسلامي ايران نيز اعلام شده است.جعفر مهراد بنيانگذار پايگاه استنادي جهان اسلام در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر افزود: يو اس نيوز نتايج رتبه بندي دانشگاه هاي جهان مربوط به 2019 ميلادي را بر اساس داده هاي کلاريويت اناليتيکس منتشر کرد که آسان ترين روش استفاده از اين رتبه بندي و آگاهي از رتبه و موقعيت دانشگاه هاي برتر استفاده از تقسيم بندي مناطق مختلف جغرافيايي است.

وي افزود: در رتبه بندي دانشگاه هاي آسيا نام کشورهاي ايران، ارمنستان، چين، قبرس، گرجستان، هنگ کنگ، هند، اندونزي، رژيم صهيونيستي، ژاپن، اردن، کويت، لبنان، ماکائو، مالزي، عمان، پاکستان، قطر، عربستان سعودي، سنگاپور، کره جنوبي، تايوان، ترکيه، امارات متحده عربي و ويتنام ديده مي شود.

بنيانگذار پايگاه استنادي علوم جهان اسلام تاکيد کرد: در رتبه بندي سال 2019 تعداد 27 دانشگاه از جمهوري اسلامي ايران لحاظ شده، اما در مجموع رتبه 21 دانشگاه کشور اعلام شده است.مهراد گفت: در اين رتبه بندي دانشگاه تهران با کسب امتياز 48/6 و رتبه جهاني 438 مقام برترين دانشگاه هاي ايران را از آن خود کرده است. رتبه جهاني دانشگاه تهران در سال 2018 ميلادي 462 بود که در رتبه بندي حاضر 24 پله رشد داشته است.

وي عنوان کرد: رتبه دوم با کل امتياز 47/7 و رتبه جهاني 460 مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي ايران است. اين دانشگاه در سال 2018 ميلادي رتبه جهاني 497 را بدست آورده بود.بنيانگذار پايگاه استنادي علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتي شريف سومين دانشگاه برتر کشور در رتبه بندي يو اس نيوز موفق به کسب امتياز 44/7 شده است. رتبه جهاني اين دانشگاه 550 است.

مهراد افزود: دانشگاه هاي علوم پزشکي تهران با امتياز 39/1، تربيت مدرس با امتياز 35/9، و علم و صنعت ايران با امتياز 34/7 به ترتيب حائز رتبه هاي ششم تا هشتم هستند. رتبه هاي جهاني اين سه دانشگاه به ترتيب 713، 805 و 837 اعلام شده است.وي اظهار داشت: دانشگاه فردوسي مشهد و دانشگاه تبريز هر کدام با امتياز 33/5 و رتبه مشترک جهاني 872 در جايگاه نهم قرار دارند.بنيانگذار پايگاه استنادي علوم جهان اسلام گفت: رتبه دانشگاه نوشيرواني بابل 11 و رتبه جهاني آن 902 اعلام شده است.

مهراد تاکيد کرد: رتبه هاي دوازدهم تا پانزدهم به دانشگاه هاي علوم پزشکي مشهد، علوم پزشکي شهيد بهشتي، اصفهان و علوم پزشکي ايران تعلق دارد. رتبه هاي جهاني دانشگاه هاي ياد شده به ترتيب 938، 1066، 1127 و 1179 است.وي اظهار داشت: دانشگاه کاشان رتبه 16 را در بين دانشگاه هاي برتر ايران کسب کرده و رتبه جهاني اين دانشگاه 1182 است. دانشگاه رازي داراي رتبه 17، علوم پزشکي اصفهان داراي رتبه 18، گيلان رتبه 18، علوم پزشکي تبريز 20، و شهيد باهنر کرمان 21 است. اين دانشگاه ها در جمع دانشگاه هاي برتر جهان به ترتيب رتبه هاي 1190، 1196، 1216، 1225 و 1237 را کسب کرده اند.

بنيانگذار پايگاه استادي علوم جهان اسلام گفت: يو اس نيوز در رتبه بندي حاضر رتبه بيش از 1800 دانشگاه جهان را براساس 13 شاخص منحصر به فرد اندازه گيري و اعلام کرده است.

وي افزود: در سال 2018 ميلادي از جمهوري اسلامي ايران نام 14 دانشگاه در بين 1259 دانشگاه برتر جهان قرار داشت. در سال 2017 نيز تعداد دانشگاه هاي برتر کشور در رتبه بندي يو اس نيوز تنها 11 دانشگاه بود.

مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت خبر داد

آخرين فرصت انتخاب محل خدمت براي نيروهاي فوق تخصصي پزشکي

مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت 15 آبان ماه را به عنوان آخرين فرصت انتخاب محل خدمت براي نيروهاي فوق تخصصي پزشکي در دانشگاه هاي علوم پزشکي اعلام کرد.به گزارش خبرنگار مهر، فارغ التحصيلان مقطع فوق تخصصي سال 97 مي توانند بر اساس سهميه هاي اعلام شده از سوي مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت نسبت به انتخاب محل خدمت خود اقدام کنند.

دانش آموختگان بايد به منظور تسهيل در امر تعيين محل و توزيع نيروهاي فوق تخصصي مشمول خدمات قانوني نسبت به ارائه فرم تکميل شده حداکثر تا تاريخ 15 آبان 97 از طريق آدرس پست الکترونيکي Foghe.takhasos97@gmail.com اقدام کنند.

فرم انتخاب محل خدمت بايد براساس جداول مربوطه به طور کامل و به ترتيب اولويت تکميل و ارسال شود. درج تمام دانشگاه هاي اعلام شده مرتبط با رشته تحصيلي مربوطه در فرم انتخاب محل الزامي است. در غير اينصورت کميسيون جايابي فوق متخصصان نسبت به تعيين محل تعهدات رأسا اقدام خواهد کرد.

مراکز انتخابي بايد قطعاً از سهميه هاي اعلام شده در جداول باشند . موارد مندرج در فرم انتخاب محل که در جدول موجود نباشند مشمول کسب امتياز اين بخش نبوده و مورد بررسي قرار نخواهند گرفت.

درج نام و نام خانوادگي بر روي فرم محل انتخاب الزامي است و کادر «توضيحات» در فرم انتخابي جهت درج تذکرات لازم توسط دانش آموخته درخصوص انتخاب محل است.

فرم تکميل شده توسط دانش آموخته (به صورت کاملاً خوانا و بدون خط خوردگي و خدشه) بايد تا قبل از 15 آبان 97 به آدرس پست الکترونيکي اعلام شده ارسال شود. فرم هايي که پس از اين تاريخ ارسال شود، بررسي نخواهند شد و کميسيون جايابي نسبت به تعيين محل در اين خصوص بر اساس ضوابط اقدام خواهد کرد.

نفرات اول رشته هايي که با علامت ستاره مشخص شده است علاوه بر سهميه هاي مندرج در جداول اعلام پذيرش، مجاز به انتخاب ساير دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور (در صورت ارائه اعلام نياز از آن دانشگاه) نيز هستند.

دانش آموختگان متعهد خدمت که داراي اسناد محضري خاص هستند (مستخدمين سازمانها و دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور) مشمول الزام تکميل فرم نبوده و نامبردگان بر اساس اسناد فوق الذکر به محل تعهد تعيين شده معرفي مي شوند.


 خبرنامه 

 از سوي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه پيام نور صورت مي گيرد

اصلاح و بازنگري آيين نامه گرنت اعضاي هيات علمي

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه پيام نور از اصلاح و بازنگري آيين نامه گرنت اعضاي هيات علمي اين دانشگاه خبر داد و گفت: اين آيين نامه با رويکرد جديد کيفي‌گرايي و توجه به خروجي‌هاي پژوهشي مانند مقالات با کيفيت بالا، توليد فناوري‌هاي جديد، ثبت اختراعات و کتب ارزنده اصلاح مي‌شود.به گزارش ايسنا، دکتر کريمي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه پيام نور با عنوان اينکه انعطاف گرنت‌هاي پژوهشي در آيين نامه جديد افزايش خواهد يافت، تصريح کرد: در اين آيين نامه امکان حمايت از رساله ها و پايان نامه هاي دانشجويي و همچنين فعاليت هاي پژوهشي با گستره عملي بالاتري فراهم مي شود.

وي در اين خصوص افزود: در گذشته اعضاي هيات علمي مي توانستند بخشي از گرنت علمي پژوهشي خود را براي حمايت از پايان نامه ها و رساله ها تخصيص دهند و در حال حاضر اين امکان فراهم شده که اعضاي هيات علمي با انعطاف بيشتري حتي کل اعتبار پژوهانه خود را به اين سمت هدايت کنند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه پيام نور گفت: با توجه به مشکلات ارزي و عدم امکان و تقاضاي ايجاد فرصت مطالعاتي در خارج از کشور، دانشگاه پيام نور اين فرصت را در داخل فراهم کرده و اعضاي هيات علمي دانشگاه مي توانند در دانشگاه هاي معتبر داخل فرصت مطالعاتي داشته باشند.

معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه فردوسي مشهد خبر داد

اهميت انجام ورزش‌هاي هوازي بر سلامتي دانشجويان

معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه فردوسي مشهد گفت: ضروري است که دانشجويان ورزش‌هاي هوازي که سيستم قلب و عروق را فعال کرده و اکسيژن بيشتري به مغزشان مي‌رساند را جدي بگيرند زيرا باعث مي شود که علاوه بر خودمديريتي، کارايي و بهره‌وري تحصيلي نيز در دانشجويان افزايش يابد.دکتر حميد رضا طاهري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: زماني که دانشجويان ناچار هستند در قالب يک رقابت علمي فشرده براي ورورد به يک دانشگاه برتر تلاش کنند مسلما بايد قسمت مهمي از زندگي خود را به خصوص بخشي که بايد به ورزش بپردازند را صرف مطالعه کنند، لذا دانشجويي که وارد دانشگاه مي شود با کمبود حرکت در يکسال گذشته همراه است؛ لذا ورزش کردن براي دانشجويان يک ضرورت محسوب مي‌شود و بايستي آن را در برنامه‌ خود بگنجانند.

وي افزود: ورزش باعث نشاط، خود سازماندهي و کنترل اضطراب در دانشجويان مي شود و هيچ چيز ديگري مثل ورزش چنين کارکرد موثر و زودبازدهي نخواهد داشت.

استاد علوم ورزشي دانشگاه فردوسي مشهد عنوان کرد: ضروري است که دانشجويان در کنار برنامه روزانه و هفتگي خود ورزش را داشته باشند به خصوص ورزش‌هاي هوازي که سيستم قلب و عروق را فعال کرده و اکسيژن بيشتري به مغزشان مي‌رساند و باعث مي شود که علاوه بر خودمديريتي، کارايي و بهره وري تحصيلي نيز در دانشجويان افزايش يابد.طاهري گفت: تقريبا تمام انجمن‌هاي رشته هاي ورزشي در مديريت تربيت بدني دانشگاه فردوسي فعال هستند و دانشجويان مي‌توانند آن‌ها را از باب قهرماني و تفريحي انتخاب کنند.وي، دانشگاه فردوسي را جزو بهترين دانشگاه‌ها از نظر امکانات و تجهيزات ورزشي دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به سياست هيات رييسه دانشگاه، دانشجويان در استفاده از اماکن و تجهيزات ورزشي در اولويت هستند.معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه فردوسي مشهد با اشاره به اينکه ما تسهيلات ويژه‌اي براي قهرمانان ورزشي درنظر گرفته‌ايم، تصريح کرد:آيين نامه ويژه اي با کمک معاونت آموزشي و دانشجويي دانشگاه فردوسي براي نخبگان علمي، فرهنگي و ورزشي اين دانشگاه در حال تدوين است.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي خبر داد

تدوين نقشه هوشمند جذب هيأت علمي در دانشگاه

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به برخي تغييرات در پروسه جذب هيات علمي اين دانشگاه، گفت: نقشه هوشمند جذب هيأت علمي در دانشگاه در حال تدوين است که بر اساس آن جذب در گروه‌هاي آموزشي مختلف دانشگاه به صورت متقارن، عادلانه و بر اساس نياز انجام خواهد شد.

دکتر سيد اميرمحسن ضيايي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه نقشه هوشمند جذب هيئت علمي دانشگاه تا پنج سال آينده در حال تدوين است، گفت: با تصويب اين نقشه، تکليف دانشگاه براي جذب هيات علمي متناسب با مأموريت کلان دانشگاه روشن مي‌شود.

شناسايي نياز 10 ساله دانشگاه به جذب هيات علمي

وي با بيان اينکه اين نقشه هوشمند در راستاي برنامه حرکت دانشگاه به سمت ايجاد تمايز، تدوين و اجرا شده است؛ اظهار کرد: برنامه 10 ساله دانشگاه براي جذب هيات علمي و همچنين نقاط قوت و ضعف دانشگاه مشخص شده و تمام تلاش‌ها در راستاي تقويت جايگاه ملي و بين المللي دانشگاه انجام مي شود، به عبارت ديگر مشخص شده که دانشگاه در 10 سال آينده کجا قرار گرفته و چه نکاتي براي حفظ و ارتقاي کيفيت بايد رعايت شود. در اين راستا تقويت اعضاي هيات علمي به عنوان يکي از ارکان اصلي برنامه، جزو اولويت‌هاست.

ضيايي با اشاره به شرايط و محدوديت‌هاي دانشگاه براي جذب هيات علمي، عنوان کرد: با وجود برخي محدوديت‌ها، به تمامي گروه‌هاي آموزشي دانشگاه اعلام شده که در صورت تقاضا براي جذب اعضاي هيات علمي نخبه، اين افراد بدون گذراندن بروکراسي پيچيده اداري و در سريع‌ترين زمان ممکن جذب خواهند شد. در مقابل اين طرح، از جذب عضو هيات علمي در گروه‌هاي آموزشي غيرفعال و گروه‌هايي که نيازي به جذب عضو هيات علمي جديد ندارند، جلوگيري خواهد شد.

اجراي برنامه توانمندسازي اعضاي هيات علمي

وي با اشاره به اجراي برنامه توانمندسازي اعضاي هيات علمي دانشگاه، تصريح کرد: بسته‌ها و دوره‌هاي آموزشي سه هفته‌اي شامل اصول تدريس، آشنايي با مقررات، بهبود بهره وري آموزش و مسائل حرفه‌اي و اخلاق، براي ارايه به اعضاي هيئت علمي جوان تدوين شده و طي آن اعضاي هيات علمي جديد بايد پيش از شروع به کار حتما در اين دوره‌ها شرکت کنند.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در خاتمه با اشاره به تدوين بسته‌هاي آموزشي براي اعضاي هيات علمي دانشگاه در حين فعاليت، تصريح کرد: اعضاي هيات علمي براي ارتقا به رتبه بالاتر نيز بايد اصولي را رعايت کنند که اين مسايل در قالب بسته‌هاي آموزشي ارايه مي‌شود يا به عنوان نمونه در حين فعاليت دوره‌هاي تسلط بر زبان و ساير اصول همچون تهيه محتوا براي دوره‌هاي آموزش مجازي براي اعضاي هيات علمي برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي