جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5967

مديرعامل بورس انرژي:
افشاي اسامي خريداران نفت از بورس، جرم است


جزئيات بررسي طرح توسعه 8 ميدان نفتي


معادلات انرژي


ميز خبر


 مديرعامل بورس انرژي:
 افشاي اسامي خريداران نفت از بورس، جرم است 

 مديرعامل بورس انرژي گفت: افشاي اسامي خريداران در بورس، جرم و اين اطلاعات جزو اسرار مشتريان و محرمانه است.به گزارش ايلنا، سيد علي حسيني با اشاره به اينکه عرضه و فروش نفت خام در بورس انرژي اقدامي تاريخي بود، افزود: استقبال خوبي شکل گرفت و معاملات به خوبي انجام شد.

وي درباره اسامي منتشر شده به عنوان خريداران نفت در بورس گفت: اين اسامي را تائيد نمي کنيم زيرا بر اساس قانون اوراق بهادار، ­افشاي اسامي خريداران، جرم است و اين اطلاعات جزو اسرار مشتريان و محرمانه است و فقط مقامات قانوني حسب درخواست، مي توانند اين اطلاعات را در اختيار بگيرند و اين موضوع منحصر به معاملات بورس انرژي نيست بلکه در ديگر بورس هاي کشور هم وجود دارد.

حسيني با اشاره به اينکه بورس، شفاف است، افزود: ويژگي هاي معامله به استثناي اسامي خريداران، اطلاع رساني مي شود و برمعاملات نظارت مي شود.

وي گفت: مهمترين جذابيت اين معامله نفت در بورس انرژي اين است که بر اساس حکم قانون برنامه ششم توسعه که عرضه نفت خام در بورس انرژي را بر شرکت ملي نفت تکليف کرده، انجام شده است و اين موجب استمرار معاملات و حمايت قانوني از خريداران در بورس است.

تخفيف نداديم

مديرامور بين الملل شرکت ملي نفت گفت: کاهش قيمت نفت در 2 هفته اخير سبب شد قيمت پايه نفت براي عرضه به بخش خصوصي کاهش يابد و تخفيفي در کار نيست.

سعيد خوشرو در نخستين روز عرضه يک ميليون بشکه نفت خام در رينگ بين الملل بورس انرژي گفت: عرضه يک ميليون بشکه نفت‌خام در بورس انرژي براي حضور بخش خصوصي گامي بزرگ است و براي آنها آرزوي موفقيت داريم.

وي، داشتن پالايشگاه، قرارداد معتبر و ارتباط با پالايشگران، مشخص بودن مقصد را به‌عنوان برخي از شرايط فروش محموله‌هاي نفت خام ايران به مشتريان عنوان کرد و گفت: شرکت ملي نفت ايران براي تسهيل خريد نفت از سوي بخش خصوصي اين شرايط را برداشته و تنها عنوان کرده است متقاضيان خريد براي شرکت در معامله بايد 10 درصد ارزش سفارش را به صورت ريالي به عنوان پيش پرداخت پيش از عرضه به حساب اعلامي «شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه» واريز کنند.


 جزئيات بررسي طرح توسعه 8 ميدان نفتي 

 در سه ماه گذشته طرح‎هاي پيشنهادي توسعه ميدان سوسنگرد، طرح‎ توسعه پيشنهادي سه ميدان چشمه‌خوش، دالپري و پايدار شرق، طرح توسعه مخازن کنگان و دالان ميدان گازي پارس شمالي، طرح‌ توسعه ميدان اسفنديار و طرح توسعه و بهره‌برداري از ميدان‌هاي سپهر و جفير در کميته مشاوران مديريت مخازن مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش ايلنا، روال بررسي نتيجه مطالعات شرکت‌هاي بين‌المللي در مورد ميادين نفت و گاز کشور، به اين صورت است که موضوع اين مطالعات (MOU) عمدتا فني است و چارچوب فني مطالعات (MDP) بررسي مي‌شود. در اين راستا يک کميته فني تشکيل شده که اين کميته هفته‌اي يک بار برگزار مي‌شود. در اين جلسه سرپرست گروه توضيحات لازم را به حاضران ارائه مي‌کند.

بعد از اين که مباحث در کميته مذکور ارائه شد، براي کميته مشاورين مديريت مخازن که متشکل از اساتيد دانشگاهي، کارشناسان و افراد با تجربه در مهندسي مخازن است ارسال مي‌شود تا اين افراد در مورد نتايج مطالعات اظهار نظر کنند و بعد از آن، پروپزال به شوراي عالي مخازن که زير نظر وزير فعاليت مي‌کنند و سرپرستي آن برعهده معاونت منابع هيدروکربوري است ارسال مي‌شود و جمع بندي نهايي در اين کميته صورت مي‌گيرد.

پيش از اين که آمريکا از برجام خارج شود، نتيجه مطالعات بسياري از ميادين نفتي که از سوي غول‌هاي نفتي دنيا ارائه شده بود در اين کميته مورد بررسي قرار گرفت. اين روند گرچه با اعمال تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه ايران کند شد اما هرگز متوقف نشد و همچنان مطالعات ميادين مورد بررسي قرار مي‌گيرد.


 معادلات انرژي 

 نفت ارزان‌تر شد

قيمت نفت روز سه شنبه تحت تاثيرضعف بازار سهام جهاني و نشانه‌هاي رشد عرضه جهاني با وجود بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، کاهش پيدا کرد.

به گزارش مهر، بهاي معاملات آتي نفت برنت با 29 سنت يا 0.4 درصد کاهش، به 77.05 دلار در هر بشکه رسيد.اما بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 12 سنت نسبت به روز دوشنبه افزايش يافت و به 67.16 دلار در هر بشکه رسيد.نفت از افت سنگين بازار سهام در هفته جاري متاثر شده است. شاخص‌هاي سهام جهاني روز دوشنبه پس از انتشار گزارشي مبني بر اين که واشنگتن قصد دارد روي واردات کالاهاي چيني به ارزش 257 ميليارد دلار تعرفه وضع کند، روند نزولي خود را ازسرگرفتند. گفته مي‌شود اگر مذاکرات آتي ميان دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا و شي جين پينگ، رييس جمهور چين براي پايان دادن به جنگ تجاري ميان دو غول اقتصادي جهان به نتيجه نرسد، تعرفه مذکور وضع خواهد شد.

در اين بين، مدير اجرايي آژانس بين‌المللي انرژي هشدار داد قيمت‌هاي بالاي نفت به مصرف کنندگان آسيب زده و تقاضا را کمتر مي‌کند. فاتح بيرول گفت: دو فشار نزولي روي رشد تقاضاي جهاني براي نفت وجود دارد. يکي قيمت بالاي نفت است که در بسياري از کشورها روي قيمت‌هاي مصرف کننده تاثير گذاشته و ديگري، آهسته شدن روند رشد اقتصاد جهاني است.

اطلاعيه جديد شرکت ملي نفت در خصوص استرداد وجوه ثبت نامي

اطلاعيه جديد شرکت ملي نفت ايران مبني بر تمديد مهلت ثبت درخواست استرداد وجوه ثبت‌نامي داوطلبان آزمون استخدامي وزارت نفت منتشر شد.

به گزارش تسنيم، فرآيند برگزاري آزمون استخدامي وزارت نفت در سال 96 با دستور موقت صادره مورخ 96.9.11 ازسوي ديوان عدالت اداري متوقف شد. پيرو صدور اين مصوبه، وزارت نفت با صدور اطلاعيه‌هاي متعددي در خصوص بازگرداندن هزينه ثبت‌نام متقاضيان اطلاع‌رساني کرد.

آخرين اطلاعيه رسمي شرکت ملي نفت ايران در مهرماه سال جاري حاکي از اين بود که ثبت‌نام کنندگان آزمون استخدامي سال 96 وزارت نفت، که هنوز وجوه ثبت‌نامي خود را دريافت نکرده‌اند، تا هفتم آبان ماه فرصت دارند تا نسبت به اعلام شماره حساب بانکي خود اقدام کنند.

با توجه به پايان فرصت تعيين شده در اطلاعيه شرکت ملي نفت، اين شرکت با صدور اطلاعيه اي جديد از تمديد اين فرصت خبر داد.

متن اين اطلاعيه بدين شرح است: "به اطلاع داوطلبان آزمون استخدامي سال 96 شرکت‌هاي تابعه وزارت نفت که تاکنون موفق به ثبت اطلاعات کارت بانکي و شماره شباي حساب خود (براي استرداد وجه ثبت‌نام آزمون) در پايگاه اطلاع رساني آزمون به نشاني http://azmoon.nioc.ir نشده‌اند، مي‌رساند مهلت ثبت اطلاعات بانکي تا پايان روز شنبه 12 آبان‌ماه تمديد مي‌شود. دوباره تاکيد مي‌شود در صورت ثبت نکردن اطلاعات حساب بانکي در موعد تعيين شده، مسئوليت عدم استرداد وجه ثبت‌نام به‌عهده داوطلب خواهد بود."


 ميز خبر 

 ورود قطار باري به مجتمع پتروشمي شازند

مدير روابط عمومي پتروشيمي شازند گفت: قطار باري با خروج از ريل سمنگان وارد مجتمع پتروشمي شازند شد.رجبي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص خروج يک دستگاه قطار باري از ريل در ايستگاه سمنگان اراک گفت: يک دستگاه قطار باري حامل واگن‌هاي حامل تانکر نفت‌کش به دليل نامشخص در مسير ايستگاه سمنگان از ريل خارج و وارد ريل پتروشيمي شازند شد.

وي با اشاره به اينکه تانکرها خالي بوده است، افزود: قطار پس از ورود به مجتمع پتروشيمي پس از برخورد با موانع موجود از ريل خارج و واژگون شد که خوشبختانه اين حادثه خسارت جاني در بر نداشت و تنها راننده لوکوموتيو و همراهان به دليل جراحات سطحي به صورت سرپايي در کلينيک مجتمع درماني پتروشيمي تحت درمان قرار گرفتند.

رجبي تصريح کرد: اين ورود و واژگوني خسارتي به تاسيسات پتروشيمي وارد نکرده است و به دليل اينکه قطار وارد ريل فرعي شده است، اختلالي نيز در کنار ريل ايجاد نکرده است.مدير روابط عمومي پتروشيمي شازند اضافه کرد: علت دقيق خروج قطار از ريل اصلي مشخص نيست و پس از درمان راننده لوکوموتيو جزئيات اين موضوع بررسي مي شود و علت يابي صورت مي‌گيرد.

وزير انرژي عربستان :

هيچ کس درباره اينکه ايران چه ميزان مي‌تواند نفت صادر کند، ايده‌اي ندارد

وزير انرژي عربستان سعودي گفته است هيچ کس درباره اينکه ايران پس از تحريم‌هاي جديد آمريکا چه ميزان مي‌تواند نفت صادر کند، ايده‌اي ندارد.به گزارش ايرنا، آمار صادرات ايران که براي بازار نفت اهميت زيادي دارد اکنون معماگونه شده است.منابع صنعتي مي‌گويند رهگيري صادرات نفت ايران با غيرفعال شدن سيستم‌هاي ردگيري نفتکش‌ها دشوارتر شده و به ابهامات درباره اين‌که تحريم‌هاي آمريکا تا چه حد خريداران را دچار وحشت خواهد کرد، افزوده است. چشم‌انداز ذخيره‌سازي نفت از سوي ايران نيز ممکن است برآورد آمارها را دشوارتر کند.

در بحبوحه فشار دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا براي پايين بردن قيمت نفت، عدم وجود شفافيت درباره ميزان صادرات ايران، به چالش ساير اعضاي اوپک به خصوص عربستان سعودي براي عرضه بيشتر نفت به بازار افزوده است.ايران سومين صادرکننده بزرگ عضو اوپک است و برآورده شده که صادرات نفت اين کشور در اکتبر بيش از يک ميليون بشکه در روز بوده است که اين ميزان براي پوشش تقاضاي نفتي ترکيه کافي بوده و قيمت‌ها در بازار جهاني 100 ميليون بشکه در روز نفت را تکان داده است.

صادرات ايران پيش از اعلام تصميم ترامپ براي اعمال تحريم‌ها عليه ايران، بالاي 2.5 ميليون بشکه در روز بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي