جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5967

رئيس انجمن گوارش و کبد ايران؛
30 درصد ايرانيان مبتلا به کبد چرب هستند


افزايش طول عمر با مصرف گردو و بادام


خبرپزشكي


خبر


 رئيس انجمن گوارش و کبد ايران؛
 30 درصد ايرانيان مبتلا به کبد چرب هستند 

 
رضا ملک‌زاده در آستانه برگزاري هجدهمين کنگره بيماري‌هاي گوارش و کبد اظهار داشت: بيماري‌هاي گوارشي و مرگ و مير ناشي از آن طي سال‌هاي اخير کاهش يافته و اين در حالي است که در گذشته آمار قابل توجهي به دليل خونريزي‌هاي گوارشي و يا هپاتيت B و C جان خود را از دست مي‌دادند.به گزارش روابط عمومي کنگره بيماري‌هاي گوارش و کبد ، وي افزود: سرطان‌هاي دستگاه گوارش 27 درصد از سرطان‌ها را در کشور به خود اختصاص مي‌دهند که 16 درصد آن فقط براي سرطان معده و 10 درصد براي سرطان روده بزرگ است.

رئيس انجمن گوارش و کبد ايران ادامه داد: در کشور برنامه‌هايي براي غربالگري سرطان روده بزرگ داريم چرا که اين نوع سرطان قابل پيشگيري بوده و مي‌توان با اقدام به موقع جهت درمان و پيشرفت آن اقدام کرد.معاون وزير بهداشت با اشاره به اينکه شايع‌ترين بيماري‌هاي گوارشي در ايران خوش‌خيم هستند گفت:‌ 30 درصد مراجعات به اتباع داخلي به دليل رفلاکس و 20 درصد به دليل روده تحريک‌پذير يا IBS است.ملک‌زاده گفت: يک درصد ايراني‌ها حساسيت به گندم داشته و مبتلا به بيماري سيلياک است که موفق شده‌ايم يک نظام فقر بيماري سيلياک در کشور راه‌اندازي کنيم.

وي افزود: کبد چرب شايع‌ترين بيماري کبدي در ايران بوده و 30درصد افراد مبتلا به اين مشکل هستند و پس از آن هپاتيت B و C از شايع‌ترين مشکلات کبدي بوده که چندين سال است واکسيناسيون خوبي براي هپاتيت B در نظر گرفته شده و درمان مؤثر براي هپاتيت B و C نيز وجود دارد.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: سرطان روده بزرگ يا کلون پيش‌نشانه آن ايجاد پوليپ در روده است واين پوليپ 5 تا 10 سال طول مي‌کشد تا تبديل به سرطان شود لذا نبايد يک فرصت طلايي شناسايي سرطان را از دست داد.

رئيس انجمن گوارش و کبد ايران گفت: با استفاده از آزمايش مدفوع و کلونوسکپي مي‌توان سرطان روده بزرگ را تشخيص داد و اگر فردي پوليپي در روده آن بود نسبت به رفع آن مي‌شود اقدام کرده لذا همه افراد 50 سال به بالا بايد آزمايش مدفوع و کلونسکوپي دهند و در صورتي که نتيجه طبيعي بود هر 10 سال يکبار نسبت به انجام کلونوسکوپي اقدام کنند.


 افزايش طول عمر با مصرف گردو و بادام  

 به گفته محققان مصرف مغزيجات آجيلي به عنوان ميان وعده علاوه بر فوايد متعدد موجب افزايش طول عمر مي شود.به گزارش مهر، طبق مطالعه جديد محققان خوردن 20 گرم مغزيجات آجيلي در روز ريسک بيماري قلبي، سرطان و ساير بيماري ها را کاهش مي دهد.خوردن روزانه مغزيجاتي نظير بادام زميني، فندق، گردو و بادام مي تواند ريسک بيماري قلبي عروق کرونر را تا حدود 30 درصد، ريسک سرطان را تا 15 درصد، و ريسک مرگ زودهنگام را تا 22 درصد کاهش دهد.

نتايج همچنين ارتباط خوردن مغزيجات آجيلي را با کاهش ريسک مرگ ناشي از بيماري تنفسي و ديابت نشان داده اند اما در حال حاضرداده هاي کمتري در مورد ارتباط اين مغزيجات با اين بيماري ها وجود دارد.محققان به منظور دستيابي به اين يافته ها، 29 مطالعه منتشرشده از سراسر جهان را بررسي کردند. در مجموع شرکت کنندگان اين مطالعه بالغ بر 819 هزار نفر بودند.

«داگفين آيون»، عضو تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ما دريافتيم کاهش مداومي در ريسک بروز بسياري از بيماري هاي مختلف وجود دارد که نشانه قوي اين موضوع است که رابطه اساسي و بنيادي بين مصرف مغزيجات آجيلي و نتايج متفاوت سلامت وجود دارد.»


 خبرپزشكي 

 بيش از 90 درصد کودکان جهان هواي آلوده تنفس مي‌کنند

طبق گزارش منتشر شده از سازمان جهاني بهداشت (WHO) در آستانه برگزاري اولين کنفرانس جهاني اين سازمان در خصوص "آلودگي هوا و سلامت" در ژنو، حدود 93 درصد از کودکان زير 15 سال در سراسر جهان هواي آلوده تنفس مي‌کنند که رشد و سلامت آن‌ها را در معرض خطرات جدي قرار مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، در سال 2016 ميلادي برآورد شد که 600 هزار کودک به دليل ابتلا به عفونت هاي حاد تنفسي ناشي از آلودگي هوا جان باختند.

گزارش اخير سازمان جهاني بهداشت نشان مي دهد آلودگي هوا يکي از تهديدات پيشرو براي سلامت کودکان زير پنج سال است و حدود يک مورد از هر 10 مرگ و مير در اين رده سني به همين دليل رخ مي دهد.

دبيرکل سازمان جهاني بهداشت در بيانيه اي اعلام کرد: اين واقعيت عذرناپذير است. همه کودکان بايد بتوانند هواي پاک تنفس کنند تا به خوبي رشد کرده و استعدادهاي نهايي خود را بروز دهند.

در اين گزارش آمده که آلودگي هوا هم‌چنين بر رشد عصبي، توانايي شناختي و سلامت مغز کودکان اثر گذاشته و مي‌تواند به بيماري‌هايي چون آسم و سرطان هاي دوران کودکي منجر شود. کودکان در معرض آلودگي‌هاي شديد هوا ممکن است بيشتر در معرض ابتلا به بيماري‌هاي مزمني مانند بيماري‌هاي قلبي-عروقي در بزرگسالي باشند.

کودکان نسبت به آلودگي هوا حساس‌تر هستند چرا که سريعتر از بزرگسالان نفس مي‌کشند و هم‌چنين بسياري از آلاينده‌ها در نزديکي زمين غلظت بالاتري دارند و کودکان به دليل اينکه قدشان کوتاهتر است به سطح زمين نزديکترند و در نتيجه بيشتر در معرض آن‌ها قرار مي‌گيرند.

به گزارش سي ان ان، سازمان جهاني بهداشت اعلام کرده به منظور مقابله با اين معضل و حفاظت از سلامت کودکان در سراسر جهان اقدامات متفاوت و اعمال سياست‌هاي جديدي از جمله کاهش بيشتر وابستگي به سوخت هاي فسيلي، کمک به استفاده از انرژي هاي تجديد پذير، ارائه منابع بيشتر براي متخصصان سلامت، بهبود مديريت پسماندها و قرار دادن مدارس و زمين‌هاي بازي به دور از جاده‌ها و کارخانه ها مورد نياز است.


 خبر 

 جلوگيري از نابينايي با استفاده از ايمپلنت چشمي

محققان آمريکايي ايمپلنت جديدي را ساختند که به اندازه يک دانه برنج است و پس از قرارگيري در درون چشم، دارويي را آزاد مي کند که مانع نابينايي شخص در اثر بيماري انحطاط ماکولا مي شود.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، دژنراسيون ماکولا يا انحطاط ماکولا، يکي از شايع ترين بيماري هاي چشمي است که باعث مي شود فرد با افزايش سن ديد متمرکز خود را از دست بدهد و انجام فعاليت هايي مانند مطالعه و رانندگي غير ممکن شود.

ماکولا يک ناحيه کوچک در شبکيه است که مسئول بينايي مرکزي محسوب مي شود و باعث مي شود چشم قادر به ديدن جزييات باشد. تاري تصاوير، مشاهده مناطق تيره و اعوجاج در ديد مرکزي مهمترين علايم انحطاط ماکولاي مرتبط يا افزايش سن (AMD) محسوب مي شوند.

محققان براي حل اين مشکل ايمپلنتي توسعه داده اند. اين ايمپلنت کوچک داراي مخزني براي نگهداري دارو است که از طريق يک ورودي حلقوي مي توان آن را مجدداً از دارو انباشته کرد. اين ورودي کوچک در زمان انجام ايمپلنت درون سطح چشم و زير پلک شخص قرارمي گيرد.در آزمايشات اوليه اين ايمپلنت مشخص شد اثرگذاري آن در درمان AMD کاملا مشابه روش هاي متداول تزريق دارو به چشم است. با اين تفاوت که مخزن اين ايمپلنت هر 15 ماه يک بار نياز به پر شدن دارد. در نتيجه نيازي به مراجعه مکرر به مطب پزشک نيست و دارو به طور مستمر به چشم بيمار مي رسد. اين فرآيند مانع کاهش ديد چشم بيمار در اثر تاخير در مراجعه به پزشک يا انجام تزريق مي شود.

به گفته محققان با وجود اين که جراحي اوليه براي کارگذاشتن ايمپلنت درون چشم داراي عوارض جانبي است، اين شيوه دارورساني در مجموع ايمن است و ظرف سه سال آينده آماده بهره برداري تجاري خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي