جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

دکتر روحاني:
مشکلي براي مذاکره با ترامپ نداريم ،مشروط براينکه به عهدشان عمل کنند


هشدار وزير کشور درباره عواقب نارضايتي شهروندان


ترامپ: عربستان نمي‌داند از بمب‌هاي آمريکايي چگونه استفاده کند


چراغ سبز نتانياهو براي تصويب قانون اعدام اسراي فلسطيني


پامپئو: به دنبال يک برجام جديد هستيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

کميسر امور اقتصادي اتحاديه اروپا:
اتحاديه اروپا مخالف تحريم هاي آمريکا عليه ايران است


ترکيه: نبايد انتظار داشت تمام کشورها از تحريم‌هاي ضدايراني آمريکا تبعيت کنند


کشورهاي معاف از تحريم هاي آمريکا مشخص شدند


خبر

هيات مديره شرکت ارتباطات زيرساخت:
حمله سايبري صهيونيست ها به زيرساخت هاي ارتباطي ايران دفع شد


رونمايي از مجموعه اشعار و سروده هاي مرحوم سبزواري


مهاجران در مرزهاي آمريکا‎


سرمقاله


نيروهاي سوريه دموکراتيک حملات داعش در دير الزور را دفع کردند


 دکتر روحاني:
 مشکلي براي مذاکره با ترامپ نداريم ،مشروط براينکه به عهدشان عمل کنند 

 رييس جمهوري گفت: زماني که در نيويورک بودم رهبران چهار کشور بزرگ آمدند ، واسطه شدند که با رييس جمهوري آمريکا ملاقات کنم. اين موضوع واسطه نمي خواهد. ما براي حرف زدن مشکلي نداريم به شرطي که طرف ما براي حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جلسه معاونين و مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي خطاب به آمريکايي ها اظهار داشت: شما به تعهدات خود عمل کنيد آنگاه صحبت خواهيم کرد، ما براي حرف زدن مشکل نداريم، طرف ما اگر طرفي باشد که براي حرف و قول و عهد و پيمان خود ارزش قائل باشد حرف زدن که مشکل ندارد.

رييس جمهوري افزود: امروز خوشبختانه در اين ماجرا و تخلف اخير آمريکا، اين کشور از هميشه منزوي تر است. شما ببينيد چند کشور هستند که از کار اقدام آمريکا حمايت مي‌کنند و آنهايي که مخالفت مي کنند چه ميزان هستند.وي اظهار داشت: ما در بخش سياسي، افکار عمومي و حقوقي موفقيت‌هاي بسيار خوبي به دست آورديم؛ اين اقدام ساده نيست که امريکا بر روي حرفي بايستد و کل اتحاديه اروپا در مقابل آن مقاومت کند. اين يعني پيروزي ديپلماسي و سياست خارجي.

رييس جمهوري گفت: برخي فکر مي‌کنند ما در برجام که مذاکره کرديم و به نتيجه رسيديم ، موفقيت بزرگي بود ولي امريکايي‌ها اين موفقيت‌ها را از بين بردند، خير اينطور نيست، اين تفسير اشتباه است. ما اين موفقيت را حداقل از لحاظ سياسي امروز داريم، همانطور که در برجام اکثريت قاطع کشورهاي دنيا به غير از 2 – 3 کشور همه موافق و حامي بودند، امروز هم همه کشورهاي دنيا به استثناي چند کشور در برابر آمريکا هستند و درکنار ايران هستند اين موفقيت ديپلماسي ماست.

رسانه ها با صداي بلند موفقيت ايران را اعلام کنند

روحاني افزود: شما در سازمان ملل ديديد که استقبال افکار عمومي دنيا از سخنان مسئولان ايراني چه ميزان بود و از مسئولين کاخ سفيد چه مقدار بود؛ شما ديديد شوراي امنيتي که تشکيل داده بودند تا آخرين ميخ را بر تابوت برجام بزنند چگونه شوراي امنيت تبديل شد به جمع حاميان برجام، اين درست نقطه مقابل است.

وي تاکيد کرد: پس ما از لحاظ سياسي موفقيم، از لحاظ سياسي پيروزيم. رسانه ها و صدا و سيماي ما بايد اين موفقيت را با صداي رسا اعلام کنند.


 هشدار وزير کشور درباره عواقب نارضايتي شهروندان 

 عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور در هفتمين همايش ملي پدافند غير عامل اين کشور در مرکز همايش هاي صداوسيما تصريح کرد: " اگر نتوانيم رضايت‌مندي مردم را حاصل کنيم آن وقت به مشکل اساسي برخورد مي‌کنيم و آسيبش را خواهيم ديد؛ چرا که نظام طبيعت با کسي تعارف ندارد".به گزارش خبرگزاري "ايسنا"، رحماني فضلي با بيان اينکه ما بدون امنيت نمي توانيم کاري انجام دهيم، گفت: عقل انسان مي گويد بايد امنيت را پيش از وقوع حادثه رعايت کنيم؛ چرا که هزينه کمتري را متقبل خواهيم شد.وزير کشور ايران در ادامه با اشاره به ناآراميهاي اخير در اين کشور، تصريح کرد: "وقتي تهديدها را طبقه بندي مي کنيم اين نوع تهديدات و حرکاتي که در چندين ماه گذشته با آن روبه‌رو بوديم از جمله مهمترين تهديدات است و نبايد به سادگي از کنار آن گذشت و از سوي ديگر هم ضد انقلاب و منافقين به دنبال استفاده از اين ناآرامي ها به سود خود هستند، بنابراين توجه به مشکلات مردم از مهمترين وظايف پدافند غير عامل است".


 ترامپ: عربستان نمي‌داند از بمب‌هاي آمريکايي چگونه استفاده کند 

 اسپوتنيک : رئيس جمهوري آمريکا از "استفاده بدون مهارت"دولت عربستان از تسليحات آمريکايي در جنگ يمن انتقاد کرده و حمله سعودي‌ها به اتوبوس مدرسه در اين کشور جنگ‌زده را محکوم کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در مصاحبه با پايگاه خبري Axios گفت: فکر مي‌کنم اين يک وضعيت وحشتناک است من از اينکه آنچه را که براي آن اتوبوس مدرسه اتفاق افتاد، ببينم، متنفرم. وقتي شما چنين صحنه‌اي را مي‌بينيد، وحشتناک است.

وي در پاسخ به اين که آيا آمريکا بايد فروش سلاح به عربستان را متوقف کند، گفت: ما به دقت اوضاع را در يمن رصد مي‌کنيم. من درباره مسائل زيادي با عربستان صحبت مي‌کنم اما قطعا با افرادي که نمي‌دانند نبايد به اتوبوس مدرسه حمله کنند، حرفي ندارم.


 چراغ سبز نتانياهو براي تصويب قانون اعدام اسراي فلسطيني 

 
اطلاع رساني فلسطين : نخست وزير رژيم صهيونيستي چراغ سبز براي تصويب قانون اعدام آن دسته از اسراي فلسطيني که به قتل صهيونيست ها متهم هستند، را نشان داد.به گزارش مهر به نقل از مرکز اطلاع رساني فلسطين، بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي چراغ سبز براي تصويب قانون اعدام آن دسته از اسراي فلسطيني که به قتل صهيونيست ها متهم هستند، را نشان داد.در جلسه روز گذشته روساي احزاب حاضر در ائتلاف دولت صهيونيستي که به درخواست «نفتالي بنت» وزير آموزش اين رژيم برگزار شده بود، از پيش نويس قانون پيشنهادي «آويگدور ليبرمن» وزير جنگ در رابطه با اعدام اسراي فلسطيني حمايت شد. ليبرمن پيش نويس اين قانون را 3 سال پيش در جريان تبليغات انتخاباتي اش ارائه داده بود.قرار است کنيست رژيم صهيونيستي به زودي گفتگو بر سر تصويب پيش نويس اين قانون را آغاز کند.


 پامپئو: به دنبال يک برجام جديد هستيم 

 
عصر ايران : مايک پامپئو،‌ وزير خارجه آمريکا مي‌گويد هدف از اعمال تحريم‌ها تغيير رفتار ايران و دستيابي به يک توافق هسته‌اي جديد است؛ استيون منوچين، وزير خزانه‌داري آمريکا هم مي‌گويد اروپايي‌ها بايد به تحريم‌ها احترام بگذارند.به گزارش تسنيم، مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا، در سخناني به تشريح آخرين تحولات و اقدامات دولت ترامپ درخصوص اعمال دوباره تحريم‌هاي تعليق‌شده براساس برجام، عليه ايران پرداخت.مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا در ابتداي سخنان خود با تهديد ايران گفت: ايران بايد رفتارش را تغيير دهد وگرنه بايد با شرايط ناشي از بدتر شدن اوضاع اقتصادي مواجه شود.وزير خارجه آمريکا در ادامه مدعي شد که تحريم‌ها به پسرفت اقتصاد ايران منجر خواهد شد.وي گفت که تحريم‌هاي جديد آمريکا بخش‌هاي بانکي و نفتي را هدف قرار مي‌دهند.پامپئو همچنين افزود که ايالات عليه کشورهايي که با ايران تعامل دارند نيز اعمال تحريم مي‌کند.


 يك نكته از هزاران 

 مهارت مهمي كه نياموخته‌ايم!

هر روز حجم زيادي خبر از طريق رسانه‌ها و شبكه‌هاي مجازي به سمع و نظر عموم مي‌رسد. در ميان اين خبرهاي انبوه، همواره بخشي از آنها مربوط به اختلافات خانوادگي، درگيري‌هاي خياباني، نزاع‌ها و... هستند كه متاسفانه در موارد زيادي، منجر به قتل هم مي‌شوند.

خبر درگيري بين پدر و پسر در يكي از مناطق تهران كه منجر به خشم پدر شده و باعث شده بود او پسر 39 ساله خود را به آتش كشيده و موجب مرگ وي در اثر شدت جراحات ناشي از سوختگي شود، از جمله اين خبرهاي تلخ بود كه اين روزها در رسانه‌ها منتشر شد. پرونده مربوط به اين پدر كه بنا به اذعان رسانه‌ها سابقه مصرف مخدر شيشه را دارد، اكنون در مرحله انجام تحقيقات تكميلي است. اما اين تنها مشتي نمونه خروار و مصداق كوچكي از صدها و هزاران درگيري است كه هر روز در گوشه و كنار كشورمان اتفاق مي‌افتد. نزاع‌ها و درگيري‌هاي كودكانه بر سر جاي پارك ماشين، سرعت و سبقت گرفتن از يكديگر، ايستادن در صف و... كه بارها و بارها موجب آلوده شدن دست نزاع‌كنندگان به خون انساني ديگر شده است.

هر چند شكل و شمايل اين درگيري‌ها تا حدي با هم فرق دارد، اما نقطه مشترك همه آنها را مي‌توان در يك چيز خلاصه كرد؛ عدم آموزش مهارت كنترل خشم به افراد جامعه و توانا نبودن افراد در تسلط و غلبه بر خشم‌هاي آني و ناگهاني.

با توجه به اثراتي كه اين مسأله بر زندگي اجتماعي دارد، انتظاري كه وجود دارد اين است كه اين موضوع در بخشها و دستگاههاي مختلف جدي گرفته شود و مسئولان حوزه‌هاي مختلف، براي توسعه مهارت مبارزه با خشم در جامعه، فكري كنند.


 ميز خبر 

 آلمان به آموزش افسران ارتش عربستان ادامه مي‌دهد

با وجود تنش پس از قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار مخالف سعودي و درخواست براي توقف صادرات سلاح به اين کشور، نيروهاي مسلح آلمان به برنامه خود براي آموزش ارتش عربستان ادامه مي‌دهند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري دويچه وله، مقام‌هاي نظامي آلمان تاييد کردند که نيروهاي مسلح آلمان همچنان به آموزش نيروهاي سعودي و با وجود تنش ديپلماتيک ناشي از قتل جمال خاشقجي ادامه مي‌دهند.در قالب همين برنامه، هفت افسر سعودي اکنون در حال آموزش در آکادمي رهبري نيروهاي مسلح آلمان در هامبورگ هستند.

تهديد نفوذ 20 هزار "پناهجوي مسلح" به اتحاديه اروپا

وزارت امور خارجه اتريش اعلام کرد بيش از 20 هزار پناهجو از خاورميانه و آفريقاي شمالي که به سلاح سرد مجهز هستند، منتظر فرصتي براي تعرض به مرز بوسني- کرواسي و نفوذ به اتحاديه اروپا هستند.

به گزارش ايسنا، روزنامه کرون اتريش در گزارشي به نقل از وزارت خارجه اين کشور نوشت: 95 درصد از اين پناهجويان، مردان جوان پاکستاني، ايراني، الجزايري و مراکشي هستند.پناهجويان که براي رسيدن غيرقانوني به کشورهاي اروپايي از جمله آلمان، انگليس و نروژ خودشان را به اروپا رسانده‌اند، در نزديکي مرزهاي شمال غرب بوسني گير افتاده‌اند چرا که پليس ضد شورش کرواسي ورود آنها به اتحاديه اروپا را مسدود کرده است.

اشاره جدي از سوي بن‌سلمان به اسرائيل درباره برقراري روابط

روزنامه يديعوت آحارونوت رژيم صهيونيستي نوشت: بحرين رسما از نتانياهو دعوت به عمل مي‌آورد.به گزارش ايسنا، به نوشته اين روزنامه، بحرين از بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل رسما براي سفر به اين کشور دعوت خواهد کرد.اين روزنامه افزود: اشاره جدي از محمد بن سلمان وليعهد عربستان به اسرائيل رسيده مبني بر اينکه آماده پايان دادن به قطع روابط و برقراري روابط است.


 خبــــر 

 دي‌ميستورا: تدوين قانون اساسي جديد، گام اول براي بازسازي سوريه است

فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه در سخناني گفت که تدوين قانون اساسي جديد سوريه به ميزان قابل توجهي در تسريع روند بازسازي اين کشور سهيم خواهد بود.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، استفان دي‌ميستورا، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه در جريان نشست انجمن جهاني جوانان در شهر "شرم الشيخ" مصر اظهار کرد: تدوين قانون اساسي جديد سوريه بازسازي آن کشور را تسريع خواهد کرد. ابتدا بايد اين روند تکميل و پس از آن بازسازي آغاز شود.

وي افزود: درحال حاضر به منظور حل و فصل درگيري حال حاضر در سوريه گفت‌وگوهايي در اين باره وجود دارد و گروه‌هاي مختلفي در حل و فصل اين نزاع مشارکت مي‌کنند.

دي‌ميستورا ادامه داد: تعداد زيادي از کشورهاي اروپايي قصد مشارکت دربازسازي سوريه را دارند تا مانع پناهنده شدن سوري‌ها در اروپا شوند.

سخنگوي دولت آلمان:

برلين در حال بررسي حفاظت از شرکت هاي فعال در ايران است

سخنگوي دولت آلمان خواستار ادامه روابط تجاري قانوني و مجاز با ايران پس از اعمال مجدد تحريم هاي آمريکا عليه تهران شد و اعلام کرد که اين کشور در حال بررسي چگونگي حفاظت از شرکت هاي فعالي است که تحت تاثير تحريم هاي آمريکا عليه ايران قرار مي گيرند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، 'اشتفان سايبرت'تصريح کرد که آلمان در حال بررسي اين است که چگونه مي تواند از اصل و پايه تعاملات تجاري اش حفاظت کند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

5.4 مشارکت ها وشبکه ها

IAU همچنين همکاري با انجمن بين المللي رؤساي دانشگاه ها(IAUP) را براي پيدا کردن راه هاي سازماندهي موازي يا رويدادهاي کمک کننده موازي و تعهد بالقوه براي پروژه هاي مشترک دنبال خواهد کرد . حداقل، يک مبادله معمول از اطلاعات و دعوت ها براي اجلاس هاي هيأت مديره حفظ خواهد شد، حتي اگر به نظر برسد که ميزان کاري که بايد در مدت معين انجام شود تا چنين فرصت هايي براي همکاري نزديک تر بدست آيد غيرممکن باشد.

درطول چهارسال آينده تأکيدبيشتري روي مشارکت هاي جديد به عمل خواهد آمد. ما درمورد تلاش هاي کاري مربوط به پروژه هاي خاص دريک روش دوطرفه با يک عضو انفرادي يا يک گروه از اعضا، يا پيوستن به سازمان هاي بين المللي غيردولتي (NGOs) مثل EI و ICDE يا پروژه هايي که براي تحقق نتايج نيازمند تخصص هاي ترکيبي ماهستند، کنکاش مي کنيم.

IAU هنگاميکه وارد شبکه سازي مي شود انعطاف پذير و "فرصت طلب " باقي مي ماند. همزمان، انجمن مراقب خواهد بود تا در افول و کم رنگ کردن خط کشي ها تلاش کند و از ساختن مشارکت هاي خود دائمي کردن، پرهيز نمايند چرا که زمان و منابع را بدون آوردن منافعي به هدر خواهند داد.

نتايج مورد انتظار درسال هاي 2004 تا 2008

i.يک يا دو پروژه مشترک با سازمان ها وانجمن هاي مختلف که منافع و ميدان ديد مستحکم براي IAU مي آورد .

ii. حيثيت بهبود يافته براي همکاري وتدارک آن از ورودي وبه عنوان يک شريک .

5. حاکميت، منابع و مديريت

1.5 کنفرانس عمومي، هيأت مديره، گروه هاي کاري

انتظار مي رود که کنفرانس عمومي، مهمترين نهاد تصميم گيري انجمن، رؤس مطالب گسترده حاضر براي برنامه هاي پيشنهادي سال هاي 2004 تا 2008 را مورد بحث قرارداده و امضا نمايد. تمام نقطه نظرها، پيشنهادها براي هدايت مجدد، ارائه درگيرشدن ها، وغيره مورد ملاحظه قرار خواهد گرفت، ودرزمينه هاي ممکن، در بحث هاي بيشترخاص که هيأت مديره درباره سياست ها واقدامات هريک از آنها دردوره هاي چهارساله آينده داشته باشد يکپارچگي حاصل مي گردد.


 کميسر امور اقتصادي اتحاديه اروپا:
 اتحاديه اروپا مخالف تحريم هاي آمريکا عليه ايران است 

 پي ير مسکوويچي کميسيونر امور اقتصادي اتحاديه اروپا اعلام کرد: اين اتحاديه با تصميم آمريکا براي وضع دوباره تحريم هاي نفتي و مالي عليه ايران مخالف است.به گزارش ايرنا، رويترز با درج اين خبر افزود: چند ساعت پس از اجرايي شدن تحريم هاي آمريکا عليه ايران مسکوويچي به راديو «فرانس اينفو» گفت که اتحاديه اروپا اين اقدام را تاييد نمي کند.دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريکا ارديبهشت ماه خروج آمريکا از برجام را اعلام کرد و گفت که تمام تحريم هاي تعليق شده طبق توافق هسته اي را طي دو فرجه 90و 180روزه دوباره وضع خواهد کرد. اما بلافاصله ديگر کشورهاي امضا کننده اين توافق يعني انگليس، فرانسه، آلمان، چين و روسيه ضمن محکوم کردن خروج اين کشور از اين توافق چندجانبه بين المللي، تاکيد کردند که به برجام پايبند مانده و از تجارت شرکت هايشان با ايران حمايت مي کنند.

در راستاي مقابله با تحريم هاي غيرقانوني آمريکا عليه ايران، اتحاديه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد براي حمايت ازفعاليت شرکت هاي خود در ايران، اعلام کرد که سازوکار مالي براي ادامه تجارت شرکت هاي خارجي با ايران وهمچنين فروش نفت ايران و امکان مبادله تجاري ايران با جهان ارائه مي کند.


 ترکيه: نبايد انتظار داشت تمام کشورها از تحريم‌هاي ضدايراني آمريکا تبعيت کنند 

 معاون اردوغان نسبت به بازگرداندن تحريم‌هاي آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران واکنش نشان داد.به گزارش ايسنا، فواد اوکتاي، معاون رئيس جمهور ترکيه با حضور در خبرگزاري آناتولي در آنکارا درباره بازگشت دور دوم تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت: نبايد انتظار داشت که تمامي کشورها از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران تبعيت کنند. ترکيه در اين خصوص موضع خود را پيشتر اعلام کرده است.

بسياري از ناظران سياسي و تحليلگران اقتصادي بر اين باورند که تحريم نفت ايران در بلندمدت همراه با افزايش بهاي نفت به تضعيف دلار در سطح بين‌المللي منجر شده و به شکست و عقب‌نشيني آمريکا مي‌انجامد؛ روندي که بخشي از آن در صحبت‌هاي برخي مقامات آمريکا ديده مي‌شود.


 کشورهاي معاف از تحريم هاي آمريکا مشخص شدند 

 وزارت خزانه داري آمريکا به طوررسمي کشورهاي ترکيه، تايوان، کره جنوبي، ايتاليا، يونان، چين، هند و ژاپن را از تحريم هاي نفتي عليه ايران معاف کردند.به گزارش ايرنا، «مايک پمپئو» وزير امورخارجه آمريکا اعلام کرد پس از اعمال مجدد تحريم هاي نفتي عليه تهران، به صورت موقت به هشت کشور اجازه خريد نفت خام از ايران را خواهد داد.

طبق قوانين آمريکا اين استثنا مي تواند به مدت 180 روز اعطا شود.تحريم هاي آمريکا عليه تهران که شامل تحريم واردات نفت و تبادلات با بانک مرکزي ايران مي شود، به اجرا درآمدند.


 خبر 

علوي در جمع خبرنگاران:

مرزبانان ربوده شده در سلامت هستند

وزير اطلاعات گفت: مرزبانان ربوده شده تا اين لحظه در سلامت هستند و فعاليت‌هاي زيادي توسط ستاد کل نيروهاي مسلح و فرماندهي نيروي زميني سپاه در ارتباط با ارتش پاکستان صورت گرفته است.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام سيد محمود علوي در حاشيه هفتمين همايش ملي پدافند غيرعامل در جمع خبرنگاران در ارتباط با آخرين وضعيت مرزبانان ربوده شده در ميرجاوه گفت: مرزبانان ربوده شده تا اين لحظه در سلامت هستند و فعاليت‌هاي زيادي توسط ستاد کل نيروهاي مسلح و فرماندهي نيروي زميني سپاه در ارتباط با ارتش پاکستان صورت گرفته است.علوي افزود: علاوه بر اين، وزير کشور نيز با همتاي پاکستاني خود ارتباط گرفته و آنها هم اقداماتي را شروع کردند که اميدواريم مجموع اين اقدامات موجب آزادسازي مرزبانان کشورمان شود.وي همچنين درباره پيش‌بيني زمان آزادي مرزبانان ربوده شده گفت: تلاش‌ها در حال انجام است و اميدواريم نتيجه به زودي حاصل شود و چشم خانواده‌هاي اين عزيزان به ديدن فرزندان‌شان روشن شود.

ظريف: نسبت دادن حادثه دانمارک به ايران ساخته موساد است

وزير امور خارجه با تاکيد بر اينکه سفير ايران در دانمارک به موجب حادثه تروريستي اخير اخراج نشده است، گفت: طرح چنين ادعاهايي در مورد دخالت ايران در اين حادثه ساخته موساد است.به گزارش خانه ملت، محمدجواد ظريف با اشاره به ادعاي برخي از مقامات دانمارکي درخصوص عمليات نافرجام عليه يک فرد در اين کشور و اخراج سفير ايران در دانمارک، انتساب عمليات ادعايي به جمهوري اسلامي را قويا تکذيب کرد و افزود: به هيچ عنوان اينطور نبوده و سفير ايران هم از دانمارک اخراج نشده است.

وزير امور خارجه در ادامه يادآور شد: ما با دولت دانمارک ديدگاه‌هاي خود را مطرح کرديم و به آنها اذعان داشتيم که پناه دادن به تروريست ها قابل قبول نيست.

ظريف تاکيد کرد: طرح چنين ادعاهايي در مورد دخالت ايران در حادثه دانمارک و دستگيري که اخيرا انجام شده ساخته موساد است.

بازداشت هيئت رسانه‌اي عراق در مصر و احتمال تنش در روابط دو کشور

مقامات مصر يک هيئت رسانه‌اي عراقي را بازداشت کردند که اين مساله واکنش مسئولان رسانه‌اي و چند نماينده پارلمان عراق را به همراه داشت.به گزارش ايسنا، روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي نوشت، مقامات مصر يک هيئت رسانه‌اي عراقي را که به دعوت رسمي اتحاديه توليدکنندگان عرب وابسته به اتحاديه عرب به قاهره سفر کرده بودند در فرودگاه اين شهر بازداشت کردند که اين مساله روابط نه چندان خوب ميان دو کشور را تهديد مي‌کند.

مجاهد ابوالهيل، رئيس موسسه رسانه‌اي عراق در واکنش به اين اقدام گفت که بازداشت اعضاي اين هيئت به منزله نقض قوانين و عرف ديپلماتيک بين‌المللي است.


 هيات مديره شرکت ارتباطات زيرساخت:
 حمله سايبري صهيونيست ها به زيرساخت هاي ارتباطي ايران دفع شد 

 رئيس هيات مديره شرکت ارتباطات زيرساخت ايران در يکي از شبکه هاي اجتماعي نوشت: حملات پراکنده از مبداء يک رژيم غاصب به زيرساخت هاي کشورمان همگي با قدرت دفع شد.به گزارش ايرنا، «حميد فتاحي» در صفحه توئيتر خود نوشت: حملات پراکنده از مبداء يک رژيم غاصب که به برخي زيرساخت هاي ارتباطي ايران آغاز شد، همگي با قدرت دفع شده‌اند.


 رونمايي از مجموعه اشعار و سروده هاي مرحوم سبزواري 


  مهاجران در مرزهاي آمريکا‎ 


 سرمقاله 

گذر از تحريم با تعاملات بين المللي

حميدرضا عسگري

خواه نا خواه نظام بين الملل ساختار قدرت خود را حفظ کرده و ابرقدرت ها در راس هرم قرار گرفته اند و قدرت هاي بزرگ، متوسط به ترتيب در رده هاي بعدي جاي دارند. اين سلسله مراتب موجب شده تا کشورها و قدرت هاي بزرگ و متوسط براي افزايش توان و نفوذ خود در عرصه جهاني تعاملات بيشتري را با يکديگر برقرار کنند تا در مناسبات مختلف در موضع گيري هاي جهاني در مقابل ابرقدرت ها حرفي براي گفتن داشته باشند.

اين يک قاعده ساده و قابل درک است که کشورهاي متوسط و نسبتاً بزرگ با گسترش تعاملات و ايجاد اتحادهاي رسمي و غيررسمي توان خود را درمقابل برخي سياست هاي تحميلي جهاني افزايش دهند و يا شدت فشارها و زياده خواهي ها را بکاهند.

در چنين شرايطي، ايران مورد تحريم هاي يکجانبه ابرقدرتي به نام آمريکا و تصميمات غيرمنطقي شخصي همچون ترامپ قرارگرفته و ضرورت به کارگرفتن تعاملات جهاني بيش از هرزمان ديگري به نظرمي رسد. البته سياست خارجي کشورمان طي سال هاي گذشته با مشي عاقلانه به سمت ارتقاي روابط با غرب حرکت کرده است، اما کاهش تنش ها و اختلافات با همسايگان و ديگر کشورهاي دنيا رمز عبور ايران از فشارهاست.

اهميت اين موضوع را بايد در تحرک ديگر قدرت ها و حتي دشمنان، در ارتقاي سطح تعاملات خود با ديگر کشورهاي دنيا براي فشار ديپلماتيک به ايران مشاهده کرد. بعضاً ديديم که دشمنان با متحدان سنتي کشورمان وارد مذاکره شدند و قطعاً مسائلي پيرامون سطح ارتباطات با ايران در گفتگوهاي في مابين رد و بدل شده است. ديدارهايي که بعضاً کم سابقه بوده و نوعي زنگ هشدار در فضاي ديپلماسي براي ايران به شمار مي رود.

بايد به اين موضوع تاکيد کرد که دشمنان ما به سبب منافع سياسي و فشار بر ايران، بسياري از خط قرمزها و عرف هاي سنتي خود را تغيير داده اند تا بتوانند با قدرت نرم ديپلماسي با کمترين هزينه، بيشترين فشار را متحمل ايران کنند .

"سنگ را بايد با سنگ شکست" و از اين حيث بايد بسياري از تنش ها و اختلافات خود با همسايگان و ديگر کشورهاي دنيا را حل وفصل کنيم. باقي ماندن اختلافات ما با ديگرکشورها، عملاً فرصتي به دست دشمنان داده است تا با استفاده از اين شکاف منافع خود را دنبال کنند و منافع ما را تخريب نمايند.

درحال حاضر نيز بايد پذيرفت که آمريکا درصدد تحميل بيشترين فشار و اعمال سخت ترين تحريم ها برعليه کشورمان است و نه تنها ما بلکه ديگر قدرت هاي غربي نيز قادر به تغيير مواضع ترامپ و مقابله مستقيم با آن نيستند. لذا ارتقاي تعاملات و ايجاد يک اتحاد نانوشته با کشورهاي دنيا مي تواند منفذها و مسيرهاي نجات را براي ايران بازگشايي کند. هرچقدر ما بر گسترش تعاملات اصرار داشته باشيم، منفذهاي نجات را براي خود ايجاد کرده ايم، درغير اين صورت بايد شاهد بسته شدن منفذهاي موجود به وسيله ديپلماسي نرم دشمنان باشيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 نيروهاي سوريه دموکراتيک حملات داعش در دير الزور را دفع کردند 

 يک منبع در نيروهاي سوريه دموکراتيک (قسد) تاکيد کرد که اين نيروها توانستند حملات داعش عليه پايگاه‌هايشان واقع در استان ديرالزور را متوقف کرده و 31 داعشي را از پاي درآوردند، اين در حالي است که در حمله داعشي‌ها نيز 12 نيروي قسد کشته شدند.به گزارش ايسنا، اين منبع در گفت‌وگو با فرات نيوز اظهار داشت: داعش چندين حمله را عليه پايگاه‌هاي نيروهاي قسد در حومه دير الزور سوريه آغاز کرد، در واقع اين تروريست‌ها از وضعيت جوي و گرد و غباري که منطقه را در بر گرفته سوء استفاده کردند، علاوه بر اين نيروهاي قسد به علت حملات ارتش ترکيه به حومه کوباني (عين العرب) و تل‌ابيض عمليات نظامي خود عليه داعش را متوقف کردند.منبع ياد شده گفت، داعشي‌ها حملات خود را با خودروهاي بمب‌گذاري شده و نيز خودروهاي حامل مسلسل‌هاي سنگين دوشکا و عوامل "انغماسي" آغاز کردند اما نيروهاي قسد طي درگيري‌هايي اين حملات را دفع کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي