جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972


امروز؛ آخرين مهلت ثبت نام تکميل ظرفيت دانشگاه علمي کاربردي


امروز؛ آخرين مهلت انتقال و تغيير رشته پذيرفته شدگان ذخيره علوم پزشکي دانشگاه آزاد


تمديد مهلت ثبت نام بدون آزمون کارداني به کارشناسي غير انتفاعي


زمان پذيرش طرح برگزيدگان المپياد دانشجويان پزشکي


يادداشت


ميز خبر


خبرنامه


 امروز؛ آخرين مهلت ثبت نام تکميل ظرفيت دانشگاه علمي کاربردي 

 معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: تاکنون 25 هزار نفر در مرحله تکميل ظرفيت پذيرش اين دانشگاه ثبت نام کرده اند وامروز آخرين مهلت ثبت نام است.جواد حاتمي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مهلت ثبت نام در مرحله تکميل ظرفيت دوره هاي کارداني و کارشناسي دانشگاه جامع علمي کاربردي امروز 15 آبان ماه پايان مي يابد.وي افزود: تاکنون 25 هزار نفر در مرحله تکميل ظرفيت اين دانشگاه ثبت نام کرده اند.معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمي کاربردي تاکيد کرد: متقاضيان پس از پذيرش در مراکز قبولي مشغول به تحصيل مي شوند.

حاتمي اظهار داشت: مهلت ثبت نام براي تکميل ظرفيت اين دانشگاه تمديد نخواهد شد.


 امروز؛ آخرين مهلت انتقال و تغيير رشته پذيرفته شدگان ذخيره علوم پزشکي دانشگاه آزاد  

 مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي در خصوص داوطلبان ذخيره رشته هاي علوم پزشکي اطلاعيه اي صادر کرد.

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، اين دانشگاه در اطلاعيه جديدي اعلام کرد: پيرو اطلاعيه شماره 2 مرکز سنجش و پذيرش در خصوص آن دسته از داوطلبان ذخيره اعلام شده در 11 مهر ماه که در موعد مقرر نسبت به تکميل فرم شماره 15 اقدام کرده اند و به جهت پذيرش قطعي در يکي از اعلام نتايج مراحل قبل امکان شرکت در فرآيند تکميل ظرفيت اين مرحله از آنها سلب شده است بدينوسيله به اطلاع مي رساند :

کليه پذيرفته شدگان اعلام نتايج 25 شهريور ماه و 23 مهر ماه در صورت عدم ثبت نام و اشتغال به تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي لازم است به جهت استفاده از تسهيلات تغيير رشته و يا انتقال حداکثر تا پايان وقت اداري امروز15 آبان ماه به واحد دانشگاهي محل پذيرش مراجعه و نسبت به تعيين تکليف خود اقدام کنند.

کسب حد نصاب نمره توسط دانشجو از جمله شرايط لازم براي استفاده از اين تسهيلات خواهد بود و داوطلباني که در مهلت مقرر اقدام نکنند امکان استفاده از اين تسهيلات را تحت هيچ شرايطي نخواهند داشت.


 تمديد مهلت ثبت نام بدون آزمون کارداني به کارشناسي غير انتفاعي 

 مهلت ثبت‌نام و پذيرش بدون آزمون دانشگاه‎ها و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسـته سال 1397 تا 27 آبان تمديد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به درخواست مؤسسات آموزش عالي غير دولتي- غيرانتفاعي مبني بر عدم تکميل ظرفيت پذيرش رشته‌هاي تحصيلي و براساس موافقت دفتر گسترش آموزش عالي مبني بر پذيرش دانشجو در رشته هاي داراي پذيرش با سوابق تحصيلي (معدل کل دوره کارداني) در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1397 تمديد شد.

داوطلبان علاقه‌مند به تحصيل در رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات غيردولتي (اعم از داوطلباني که در آزمون مذکور ثبت‌نام کرده و يا ثبت‌نام نکرده‌اند) مي توانند براي ثبت‌نام در رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه به لينک جستجوي عنوان مؤسسه و کدرشته‌محل‌هاي اطلاعيه در سايت اينترنتي سازمان سنجش به نشانيwww.sanjesh.org مراجعه کنند.

رشته‌هاي پذيرنده دانشجو در لينک جستجوي مورد نظر اعلام شده است و داوطلبان با توجه به توضيحات اعلام شده و با به همراه داشتن مدارک مندرج در اطلاعيه، از تاريخ 15 تا 27 آبان 97 مي توانند به مؤسسه آموزش عالي محل پذيرش رشته تحصيلي مورد تقاضا مراجعه کنند.

در اين مرحله، پذيرش دانشجو براي مؤسسات آموزش عالي غير دولتي – غير انتفاعي منحصراً در رشته‌هاي تحصيلي پذيرش براساس سوابق تحصيلي (معدل کل دوره کارداني) مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته‌هاي تحصيلي و اطلاعيه‌هاي آزمون مربوط صورت مي پذيرد.

متقاضيان بايد حداکثر تا تاريخ 31 شهريور 97 داراي مدرک کارداني (فوق ديپلم) باشند و لازم است مدارک خود را کنترل کنند.

تبصره: در صورتي که تشکيل کلاس براي نيمسال دوم سال تحصيلي 98-1397 از سوي مؤسسه ميسر باشد، ثبت‌نام از داوطلباني که تا تاريخ 30 بهمن 97 مدرک تحصيلي کارداني (فوق ديپلم) خود را اخذ مي‌کنند، به صورت مشروط و با شروع تحصيل از بهمن‌ماه 1397 پس از ارائه مدرک مربوط بلامانع است.

تمامي داوطلبان بايد در زمان ثبت‌نام از طريق مؤسسه مربوط، بابت هزينه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 270 هزار ريال (27 هزار تومان) از طريق سيستم پرداخت الکترونيکي در سايت سازمان سنجش اقدام کنند.

هر داوطلب مي‌تواند صرفاً متقاضي يک کد رشته ‌محل در يک مؤسسه باشد. در صورت ثبت‌نام داوطلب در دو کدرشته و يا در دو مؤسسه، اطلاعات وي از بانک اطلاعات پذيرفته‌شدگان يکي از موسسات بر اساس ضوابط سازمان سنجش حذف خواهد شد و هيچگونه اعتراضي در اين خصوص پذيرفته نخواهد شد.

تمامي متقاضيان «مرد» بايد در زمان ثبت‌نام و شرکت در اين مرحله از پذيرش دانشجو، از نظر نظام وظيفه منعي براي ادامه تحصيل نداشته باشند.

پس از انجام ثبت‌نام، افراد به عنوان پذيرفته شده مشروط (در مؤسسه‌اي که به آن مراجعه کرده‌اند) تلقي مي‌شوند و شروع به تحصيل آنان تا زمان تأييد نهايي اين سازمان به‌صورت مشروط خواهد بود.

مدارک مورد نياز شامل اصل شناسنامه و يک برگ تصوير از تمام صفحات آن، اصل کارت ملي و دو برگ تصوير پشت و روي آن، شش قطعه عکس تمام رخ 4×3 تهيه شده در سال جاري، مدرک‌ ‌وضعيت ‌نظام ‌وظيفه (براي برادران)، اصل حکم مرخصي سالانه براي کارمندان دولت يا موافقت رسمي و بدون قيد و شرط سازمان متبوع است.

همچنين اصل يا گواهي مدرک کارداني (فوق ديپلم)، اصل ‌حکم ‌استخدامي و يا گواهي کارمندان رسمي و يا پيماني وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي، تأييديه تسويه حساب با صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از ديگر مدارک ثبت نام است.

ثبت‌نام و ادامه تحصيل دارندگان مدرک معادل کارداني که داراي شرايط مندرج در دفترچه راهنماي اين آزمون باشند، بلامانع است.


 زمان پذيرش طرح برگزيدگان المپياد دانشجويان پزشکي  

 برگزيدگان المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي مي توانند از اول آذر براي ارائه طرح هاي خود جهت دريافت گرنت به سامانه نصر مراجعه کنند.به گزارش وزارت بهداشت، دکتر پروين پاسالار مدير امور نخبگان و استعداد درخشان وزارت بهداشت از بازگشايي درگاه پذيرش پروپوزال هاي گرنت برگزيدگان المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي از تاريخ اول آذرماه تا اول دي ماه 97 خبر داد.

وي افزود: درگاه پذيرش پروپوزال هاي گرنت برگزيدگان المپياد دانشجويي در سامانه پژوهشي نصر به آدرس ms.nasrme.ac.ir بازخواهد شد و برگزيدگاني که اسامي آنها در سايت المپياد اعلام شده بايد از تاريخ 1 آذر تا 1 دي 97 نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

پاسالار يادآور شد: مسئوليت عدم ثبت نام در تاريخ مقرر به عهده دانشجو است و در اين خصوص مسئوليتي متوجه دبيرخانه المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي نيست.

وي با اشاره به عناوين حيطه هاي يازدهمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي کشور خاطرنشان کرد: يازدهمين المپياد علمي دانشجويي همانند دوره قبل در شش حيطه استدلال باليني، حيطه آموزش پزشکي، حيطه تفکر علمي در علوم پايه، حيطه فلسفه پزشکي، حيطه کارآفريني در بستر دانشگاه هاي هزاره سوم و حيطه مديريت نظام سلامت برگزار خواهد شد.


 يادداشت 

 دانش، يگانه راه براي نگاه به آينده

هارپ (HAARP)

منصور يحيوي فركوش

پروژه هارپ (High Frequency Active Aurora Research Program) توسط ارتش آمريکا به منظور شناسايي و كشف زير دريايي‎هاي مجهز به سلاح اتمي راه اندازي شد. نتايج مطالعات نشان مي‎دهد پروژه هارپ مي‎تواند كوچكترين تغيير حتي در دور ترين نقطه جو زمين (لايه يونوسفر) را با امواج راديويي فرکانس بالا (امواج راديويي ELF/ULF/VLF) شناسايي كند. براين اساس در سال 1993 عمليات پروژه هارپ در آلاسكا آغاز شد و به اين ترتيب طي دو دهه با سرمايه‏اي حدود 250 ميليون دلار ساخت و تكميل اين پروژه بطول انجاميد.

فناوري هارپ (HAARP)

اين سيستم از يک مجموعه آنتن فرستنده امواج (180 آنتن) با فرکانس بالا به ارتفاع 50/23 متر تشکيل شده که در زميني به مساحت 23.000 متر مربع در آلاسکا نصب شده‌است و مي‌تواند بخشي از لايه يونوسفر را براي انجام پژوهش‎هاي علمي تحريک کند. فرآيند مذکور به نوعي تاثير پرتوهاي خورشيدي بر جو زمين را شبيه سازي کرده و با بهره گيري از مجموعه‌اي از ابزارهاي پايش اتمسفر، تغييرات مربوطه را مطالعه کند.

امواج راديويي با فرکانس بالا توسط رادارهاي پروژه HAARP به سمت يونسفر شليک مي‌شوند. قسمتي از اين امواج در ارتفاع 100 تا 350 کيلومتري از سطح زمين توسط مولکول‌هاي هوا جذب شده و باعث افزايش شتاب الکترون‌ها در اين محدوده مي‌شود، اين عمل باعث التهاب در يونوسفر شده و نتيجه آن گرماي اين بخش است. با اين وجود شتاب اين الکترون‌ها جذب انرژي بيشتر را برنمي‌تابد و به سمت زمين بازمي‌گردد در واقع يک لايه انعکاسي در يونوسفر تشکيل شده است و امواج برگشتي به سطح زمين و به اعماق آن نفوذ کرده و يا در عمق آب وارد مي‌شوند. و اين فرايند توسط تجهيزات كامپيوتري پردازش مي‎شود.

كاربرد هارپ (HAARP)

در حال حاضر با توجه به اينكه اهميت ارتباط پروژه هارپ با هدف شناسايي و كنترل زيردريايي‌هاي اتمي کاهش يافته است. بر اين اساس حاميان تاسيس هارپ کاربردهاي ديگري را براي اين پروژه مطرح کردند تا توجيهي براي ادامه ساخت آن باشد. براي نمونه از كاربرد اين فناوري مي‎توان مقابله با تاثيرات منفي يک انفجار اتمي احتمالي در ارتفاع بالاي جو زمين را نام برد كه براي حفظ ماهواره‎هاي مخابراتي بالاي جو در زمان حملات اتمي خيلي اهميت دارد. كنترل آب و هواي زمين و قابليت نقشه‌نگاري سنگرهاي زيرزميني نيز كاربرد ديگر اين فناوري است. پديده ايجاد زمين لرزه‌هاي مصنوعي توسط هارپ در مناطق مختلف جهان فرضيه اي است كه هنوز از نظر علمي اثبات نشده است.


 ميز خبر 

 دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد دانشجوي ميهمان نمي‎پذيرد

دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد اعلام کرد به دليل تراکم دانشجو براي نيمسال دوم سال تحصيلي 98-97 هيچگونه پذيرشي نخواهد داشت.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد، اداره پذيرش و ثبت نام دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد اعلام کرده است با توجه به تراکم دانشجويان و مصوبه شوراي آموزشي دانشگاه جهت نيمسال دوم سال تحصيلي جاري (98-97) اين دانشگاه هيچگونه پذيرشي نخواهد داشت و سامانه نقل و انتقال و ميهماني دانشگاه بسته خواهد بود.

همچنين بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد، از سال تحصيلي آينده سامانه اين دانشگاه فقط در شهريورماه فعال و کليه درخواست هاي نيمسال دوم نيز در همان نيمسال بررسي خواهد شد.

معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد يادآور شده است آن دسته از دانشجوياني که در نيمسال قبلي با دو ترم ميهماني آنان موافقت به عمل آمده است به صورت فيزيکي نسبت به فرآيند ميهماني خود در نيمسال دوم 98-97 اقدام کنند.

با حضور معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم صورت گرفت؛

رونماي از سامانه مديريت نشريات دانشجويي

در راستاي تسهيل ارائه خدمات، ارزيابي و نظارت مطلوب، «سامانه مديريت نشريات دانشجويي» با حضور معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم رونمايي شد.

به گزارش معاونت فرهنگي وزارت علوم، غلامرضا غفاري در آيين رونمايي از «سامانه مديريت نشريات دانشجويي» با اشاره به فعاليت بيش از 4000 نشريه دانشجويي در کشور، از اين عرصه به عنوان زمينه مشارکت حداکثري دانشجويان در امور فرهنگي ياد کرد.

در ادامه اين آيين، مهندس عسگري، مديرکل پشتيباني امور فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم گفت: «سامانه مديريت نشريات دانشجويي» امکان ارزيابي نشريات دانشجويي را بر اساس آيين نامه هاي شوراي ناظر نشريات دانشجويي فراهم مي کند.

وي افزود: نشريات دانشجويي ويترين دغدغه هاي دانشجويي هستند و مسئولان فرهنگي بايد از روش ممکني براي حمايت از اين نشريات استفاده کنند که راه اندازي اين سامانه نيز در راستاي تسهيل امور مديران مسئول نشريات دانشجويي و مسئولان و کارشناسان کميته نظارت بر نشريات صورت گرفته است.

در ادامه اين نشست، حميد محمدزاده، رئيس دانشگاه علم و فناوري مازندران به عنوان مجري طراحي و ساخت «سامانه مديريت نشريات دانشجويي» توضيحاتي در خصوص بخش هاي مختلف و مکانيسم هاي فني اين سامانه ارائه کرد.


 خبرنامه 

 توضيحات وزير علوم به دانش آموزان درباره وضعيت تاثير معدل

وزير علوم گفت : درخواست دانش آموزان مبني بر تعيين تکليف وضعيت تاثير معدل به دستم مي رسد، دنبال نتيجه مطلوب براي اين موضوع هستم تا آنچه به نفع دانش آموزان است را اجرايي کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور غلامي وزير علوم تحقيقات و فناوري در صفحه اينستاگرام خود خطاب به دانش آموزان اعلا کرد: ذکر يک نکته را جهت استحضار دانش آموزان ضروري مي دانم؛ مدتي است از طرق مختلف درخواست دانش آموزان گرامي که مانند فرزندانم عزيز هستند، مبني بر تعيين تکليف وضعيت تاثير معدل به دستم مي‎رسد.

وي ادامه داد: من هم با دغدغه مندي و جديت دنبال نتيجه مطلوب براي اين موضوع هستم تا آنچه به نفع دانش آموزان است را اجرايي کنم.

وزير علوم خاطرنشان کرد: اين را بدانيد که هيچ مصلحتي بجز آرامش روحي، سربلندي و موفقيت شما، براي ما وجود ندارد و بزودي تصميم نهايي را به اطلاع شما عزيزان خواهم رساند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تاكيد كرد؛

حمايت مالي از دانشجويان فعال فرهنگي ورزشي

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: با در نظر گرفتن 3 بسته حمايتي 100 ميليون توماني از افتخارآفريني دانشجويان فعال عرصه هاي قرآني، فرهنگي و ورزشي تقدير خواهد شد.به گزارش دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، دومين نشست هم انديشي با جوانان بهشتي با حضور دکتر محمد آقاجاني رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و معاون دانشجويي فرهنگي دانشگاه در سالن تربيت بدني برگزار شد.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در اين نشست با تقدير از فعاليت هاي قرآني، فرهنگي و ورزشي دانشجويان علوم پزشکي شهيد بهشتي، گفت: علاوه بر ارتقاي حمايت دانشگاه از فعاليتهاي فرهنگي دانشجويان، با در نظر گرفتن 3 بسته حمايتي 100 ميليون توماني از افتخارآفريني دانشجويان فعال عرصه هاي قرآني، فرهنگي و ورزشي تقدير خواهد شد.

در ادامه مراسم دکتر مهدي کدخدازاده معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به گزارش يکساله فعاليت هاي اين حوزه خاطرنشان کرد: طي يک سال گذشته مشارکت دانشجويان در فعاليت‎هاي فرهنگي از 6 درصد به 24 درصد رشد يافته است.

وي همچنين اختصاص دادن اتاق هاي مستقل در خوابگاه دانش ويژه نو دانشجويان براي نخستين بار، راه اندازي و گسترش فعاليت اثرگذار گروه دانشجويي در بحث رسانه را از ديگر اقدامات مهم اين معاونت در سال جاري دانست.

کدخدازاده تاکيد کرد: مديريت تربيت بدني دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با رويکرد علمي و آکادميک به ورزش توانست رتبه هاي برتر را کسب کند.

در اين نشست با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از دانشجويان داراي رتبه برتر در بيست و سومين جشنواره قرآن و عترت، نهمين جشنواره سيمرغ و سيزدهمين المپياد ورزشي دانشجويان با اهداي لوح و جوايزي تقدير به عمل آمد.

پرداخت معوقات پاداش پايان خدمت اعضاي هيات علمي و غير هيات علمي

معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم گفت: معوقات پاداش پايان خدمت دوسال گذشته اعضاي علمي و غير هيات علمي دانشگاه‌ها پرداخت شد.

به گزارش وزارت علوم، محمدتقي نظرپور گفت: با پيگيري‌هاي مستمر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و با مساعدت‌هاي ويژه سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه ‌داري کل کشور، روند اجرايي پرداخت معوقات پاداش پايان خدمت بازنشستگان اعضاي هيات علمي و کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي سال 1395 آغاز و طي اين هفته و حداکثر تا هفته آينده، تمام معوقات تسويه خواهد شد.

معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم اظهار کرد: پاداش پايان خدمت اعضاي هيات علمي و غير هيات علمي دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشي وابسته به وزارت علوم که تا تاريخ 20 اسفندماه سال 1396 بازنشسته شده‌اند، پرداخت شده و بازنشستگاني که از تاريخ 20 لغايت 29 اسفندماه سال 1396 به افتخار بازنشستگي نائل شده‌اند، پاداش خود را تا پايان آذرماه سال جاري دريافت خواهند کرد.

جذب عضو هيات علمي جديد در دانشگاه پيام نور متوقف شد

رئيس دانشگاه پيام نور از توقف جذب هيات علمي جديد در اين دانشگاه خبر داد و گفت: تنها در صورت نياز عضو هيات علمي جديد جذب خواهد شد. محمد رضا زماني در گفتگو با خبرنگار مهر از ساماندهي اعضاي هيات علمي دانشگاه پيام نور خبر داد و گفت: دانشگاه پيام نور درحال حاضربرنامه اي براي جذب هيات علمي جديد ندارد.

وي ادامه داد: البته اگر دانشگاه در رشته هايي به هيات علمي نياز داشته باشد برحسب نياز، هيات علمي جذب خواهد شد، ولي در حال حاضر برنامه اي براي جذب هيات علمي جديد نداريم.رئيس دانشگاه پيام نور خاطرنشان کرد: اکنون 4 هزار عضو هيات علمي در دانشگاه پيام نور مشغول فعاليت هستند.به گزارش مهر، عزت اله کردميرزا دبير هيات اجرايي جذب اعضاي علمي دانشگاه پيام نور اخيرا اعلام کرد: در آخرين جلسه هيات مرکزي جذب از مجموع 52 پرونده مربوط به همکاران علمي با مدرک دکتري که تحت عنوان پيماني مشروط در سال هاي گذشته در دانشگاه پيام نور جذب شده بودند، 44 پرونده پس از بررسي، موفق به اخذ تائيديه شد و 8 پرونده باقي مانده نيز براي بررسي مجدد و رفع نواقص ارجاع شد تا پس از احراز شرايط لازم، مجدداً بررسي شوند.

وي افزود: از مجموع پرونده هاي همکاران علمي با وضعيت تحت عنوان پيماني مشروط تاکنون 238 پرونده منتهي به صدور حکم پيماني قطعي و يا بر حسب تسهيلاتي که مقنن به ايثارگران اختصاص داده است، به رسمي، تبديل وضعيت شده اند که از نظر ما مختومه و مابقي نيز در حال پيگيري است.

دبير هيات اجرايي جذب اعضاي علمي دانشگاه پيام نور درخصوص عملکرد حوزه جذب طي 7 ماه اخير گفت: از آغاز سال 97 تاکنون، تعداد 123 پرونده از پيماني به رسمي آزمايشي، تعداد 31 پرونده از رسمي آزمايشي به رسمي قطعي، تعداد 43 پرونده از طريق ارتقاي مرتبه و 5 پرونده طبق تسهيلات قانوني ايثارگران منتهي به صدور حکم رسمي قطعي شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي