جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972


توليد روزانه 100ميليون ليتر بنزين؛ در آستانه تحقق


افزايش صادرات نفت ايران در نخستين ماه بازگشت تحريم‌ها


معادلات انرژي


ميز خبر


 توليد روزانه 100ميليون ليتر بنزين؛ در آستانه تحقق 

 اواسط تابستان سال جاري معاون وزير نفت از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد. وعده‌اي که با توليد روزانه بيش از 40 ميليون ليتر بنزين يورو 5 در پالايشگاه ستاره خليج فارس تا يک ماه آينده در يک قدمي تحقق ايستاده است.به گزارش ايسنا، خودکفايي در توليد بنزين يکي از اهداف وزارت نفت طي چند سال اخير بوده است و بر اين اساس ميزان توليد بنزين در کشور به مرور زمان افزايش يافت؛ به طوري‌که از 66.4 ميليون ليتر در روز در سال 1395 به 77.4 ميليون ليتر در روز در سال 1396 رسيد. همچنين ميزان توليد بنزين از ابتداي سال 1396 تا آذرماه 66.6 ميليون ليتر در روز بوده و از آذرماه تا اواخر اسفند به 77.4 ميليون ليتر در روز رسيد.

بيژن زنگنه - وزير نفت، در يکي از آخرين اظهار نظرات خود درمورد آمار توليد بنزين در ايران اظهار کرد: "در سال 1391 ميزان توليد بنزين در ايران به‌طور متوسط 52 ميليون ليتر در روز بود که اين ميزان در شهريورماه سال جاري به 90 ميليون ليتر در روز رسيده است. بنزين ما در شرايطي قرار دارد که ترامپ در تحريم‌هاي خود از منع فروش بنزين به ايران حرفي نزد".

بر اين اساس وعده توليد 100 ميليون ليتر بنزين در کشور از حدود چهار ماه پيش از سوي عليرضا صادق آبادي - مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، اعلام و اظهار شد که 80 ميليون ليتر از 100 ميليون ليتر مذکور طبق استاندارد يورو 4 و يورو 5 خواهد بود.در اين ميان فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس که از ميان پالايشگاه‌هاي کشور نقش اساسي را در توليد بنزين بر عهده دارد، اواخر مهرماه وارد مدار و فرآيند توليد بنزين يورو 5 شده است. آخرين آمارها حاکي از آن است که به‌طور ميانگين روزانه 30 ميليون ليتر بنزين در اين پالايشگاه توليد مي‌شود که اين مقدار تا يک ماه ديگر به مرز 40 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد .بنزين توليدي اين پالايشگاه با تکميل فاز سوم تا پايان امسال به 44 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.

در مورد کيفيت بنزين توليدي اين پالايشگاه نيز مي‌توان گفت که طبق گفته مسئولان، بايد مقدار گوگرد بنزين توليدي طبق استاندارد يورو 5 اروپا کمتر از 10 پي‌پي‌ام، مقدار آروماتيک آن کمتر از 35 درصد، مقدار بنزن آن کمتر از يک درصد و اکتان آن بين 91 و 95 باشد که بنزين توليدي در پالايشگاه ستاره هم اکنون داراي گوگرد 0.5 تا 1 پي‌پي‌ام، آروماتيک بين 29 تا 30 درصد، بنزن بين 0.4 تا 0.5 درصد و اکتان آن نيز در محدوده استاندارد است.


 افزايش صادرات نفت ايران در نخستين ماه بازگشت تحريم‌ها 

 بلومبرگ طي گزارشي نوشت با اعطاي معافيت به کشورهايي که خريد نفت ايران را متوقف کرده بودند، اکنون صادرات نفت ايران در ماه نوامبر يعني نخستين ماه بازگشت تحريم ها افزايش مي يابد نه کاهش و اين چيزي نيست که ترامپ منتظرش بود.به گزارش تسنيم به نقل از بلومبرگ، تحريم‌هاي آمريکا با هدف صفر کردن صادرات نفت ايران در نيمه شب اجرايي شد ولي سرسختي آغازين دونالد ترامپ با نزديک شدن موعد مقرر تعديل شده است. با اعطاي معافيت به کشورهايي که خريد خود را از ايران متوقف کرده بودند، اکنون صادرات نفت ايران در ماه نوامبر افزايش مي يابد نه کاهش.

اين تحريم‌ها «سخت ترين تحريمهاي تاريخ» اعلام شدند و هدفشان جلوگيري از صادرات نفت ايران است ولي واقعيت اين است که طبق انتظار پيش نرفته‌اند. در 6 ماه قبل از اجرايي شدن تحريم ها تاثير آنها شبيه به تحريم‌هاي باراک اوباما، رئيس‌جمهور قبلي آمريکا در سال 2012 به نظر مي‌رسد .با رسيدن به موعد مقرر در نوامبر، مشخص شد خريداراني که قبول کرده بودند خريد نفت از ايران را کاهش دهند اکنون از اين تحريم‌ها معاف شده‌اند. در ماه اوت جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا گفت «اين معافيت ها بسيار کم و محدود هستند». اين هفته مشخص شد که آمريکا موافقت کرده به هشت کشور اجازه دهد از ايران نفت بخرند. جزئيات اين توافقنامه چندان مشخص نيست. هر چند مايکل پمپئو وزير امور خارجه آمريکا قول داده نام اين کشورها را در روز دوشنبه اعلام کند. اين هشت کشور شامل چين و هند بزرگترين خريداران نفت ايران و ساير متحدان اصلي آمريکا در آسيا مثل ژاپن و کره جنوبي مي شوند . به ترکيه هم اجازه خريد نفت ايران داده شده ولي اين معافيت ها به اروپا نرسيده است. مشخص نيست اين معافيت‌ها هر چند وقت يکبار بايد تمديد شوند يا خريداران چقدر بايد خريد خود را کاهش دهند تا جريمه نشوند.


 معادلات انرژي 

 افزايش 56 درصدي درآمدهاي نفتي در هفت ماهه اول سال

رييس سازمان برنامه و بودجه با تشريح گزارش عملکرد 7 ماهه اول بودجه سال 97، از افزايش 56 درصدي درآمدهاي نفتي نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.به گزارش ايرنا ، در جلسه کميسيون برنامه و بودجه که به رياست غلامرضا تاجگردون - پس از طي يک دوره يک‌ماهه بيماري وي - برگزار شد، محمدباقر نوبخت گزارشي را از عملکرد منابع و مصارف عمومي بودجه کشور طي هفت ماهه سال اخير ارائه کرد.

نوبخت گفت: علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا که عملا از چند ماه قبل شروع شده است، عملکرد همه اقلام منابع و مصارف بهتر از سال 96 بوده است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه رقم پيش بيني شده براي منابع و مصارف عمومي در لايحه بودجه سال 97 را 386 هزار ميليارد تومان ذکر کرد که براي 7 ماه سال جاري 80 درصد درآمدها تحقق يافته که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، 30 درصد افزايش را شاهد هستيم.

نوبخت افزايش درآمدهاي نفتي 7 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل را 56 درصد ذکر کرد و افزايش ميزان صادرات و قيمت نفت در مقايسه با آنچه در لايحه بودجه آمده را از عوامل موثر در اين امر دانست.

کاهش قيمت نفت در پي معافيت‌هاي آمريکا براي خريد نفت ايران

قيمت نفت روز دوشنبه پس از آنکه آغاز تحريم‌هاي آمريکا عليه صادرات نفت ايران با اعطاي معافيت‌هايي که به خريداران بزرگ اجازه خواهد داد همچنان نفت تهران را خريداري کنند ملايم‌تر شد، کاهش پيدا کرد.

به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت با 43 سنت يا 0.6 درصد کاهش نسبت به معاملات روز جمعه، به 72.40 دلار در هر بشکه رسيد.

بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 46 سنت يا 0.7 درصد کاهش يافت و به 62.68 دلار در هر بشکه رسيد.

نفت برنت از ابتداي اکتبر بيش از 16 درصد ريزش قيمت داشته در حالي که وست تگزاس اينترمديت بيش از 18 درصد از آن زمان کاهش پيدا کرده است که تا اندازه‌اي به دليل اقدام سفته‌بازان در فروش قراردادهاي خريد بوده است.

قيمت‌ها همچنين پس از اين‌که روشن شد واشنگتن به کشورهاي متعدد اجازه خواهد داد با وجود تحريم‌ها که از روز دوشنبه رسما آغاز مي‌شوند به خريد نفت ايران ادامه دهند، تحت فشارهاي کاهشي قرار گرفتند.

آمريکا روز جمعه اعلام کرد موقتا به هشت واردکننده اجازه خواهد داد به خريد نفت ايران ادامه دهد. واشنگتن تاکنون از اين هشت واردکننده نام نبرده، ولي از آنها به عنوان قلمروي قضايي نام برده که نشان مي‌دهد تايوان که کشور حساب نمي‌شود، نيز ممکن است در ميان دريافت‌کنندگان معافيت باشد.

چين، هند، کره جنوبي، ترکيه، ايتاليا، امارات متحده عربي و ژاپن واردکنندگان بزرگ نفت ايران بودند، در حالي که تايوان گاهي از ايران نفت مي‌خرد.


 ميز خبر 

 معاون وزير نفت از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد

اواسط تابستان سال جاري معاون وزير نفت از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد. وعده‌اي که با توليد روزانه بيش از 40 ميليون ليتر بنزين يورو 5 در پالايشگاه ستاره خليج فارس تا يک ماه آينده در يک قدمي تحقق ايستاده است.

به گزارش ايلنا، خودکفايي در توليد بنزين يکي از اهداف وزارت نفت طي چند سال اخير بوده است و بر اين اساس ميزان توليد بنزين در کشور به مرور زمان افزايش يافت؛ به طوري‌که از 66.4 ميليون ليتر در روز در سال 1395 به 77.4 ميليون ليتر در روز در سال 1396 رسيد. همچنين ميزان توليد بنزين از ابتداي سال 1396 تا آذرماه 66.6 ميليون ليتر در روز بوده و از آذرماه تا اواخر اسفند به 77.4 ميليون ليتر در روز رسيد.

بيژن زنگنه - وزير نفت، در يکي از آخرين اظهار نظرات خود درمورد آمار توليد بنزين در ايران اظهار کرد: "در سال 1391 ميزان توليد بنزين در ايران به‌طور متوسط 52 ميليون ليتر در روز بود که اين ميزان در شهريورماه سال جاري به 90 ميليون ليتر در روز رسيده است. بنزين ما در شرايطي قرار دارد که ترامپ در تحريم‌هاي خود از منع فروش بنزين به ايران حرفي نزد".

بر اين اساس وعده توليد 100 ميليون ليتر بنزين در کشور از حدود چهار ماه پيش از سوي عليرضا صادق آبادي - مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، اعلام و اظهار شد که 80 ميليون ليتر از 100 ميليون ليتر مذکور طبق استاندارد يورو 4 و يورو 5 خواهد بود.

در اين ميان فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس که از ميان پالايشگاه‌هاي کشور نقش اساسي را در توليد بنزين بر عهده دارد، اواخر مهرماه وارد مدار و فرآيند توليد بنزين يورو 5 شده است. آخرين آمارها حاکي از آن است که به‌طور ميانگين روزانه 30 ميليون ليتر بنزين در اين پالايشگاه توليد مي‌شود که اين مقدار تا يک ماه ديگر به مرز 40 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد .بنزين توليدي اين پالايشگاه با تکميل فاز سوم تا پايان امسال به 44 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.

در مورد کيفيت بنزين توليدي اين پالايشگاه نيز مي‌توان گفت که طبق گفته مسئولان، بايد مقدار گوگرد بنزين توليدي طبق استاندارد يورو 5 اروپا کمتر از 10 پي‌پي‌ام، مقدار آروماتيک آن کمتر از 35 درصد، مقدار بنزن آن کمتر از يک درصد و اکتان آن بين 91 و 95 باشد که بنزين توليدي در پالايشگاه ستاره هم اکنون داراي گوگرد 0.5 تا 1 پي‌پي‌ام، آروماتيک بين 29 تا 30 درصد، بنزن بين 0.4 تا 0.5 درصد و اکتان آن نيز در محدوده استاندارد است.

بر اين اساس با توجه به اين‌که آخرين آمار توليد بنزين از سوي وزير نفت 90 ميليون ليتر در روز اعلام شده بود و قرار است تا يک ماه آينده 10 ميليون ليتر به توليد بنزين پالايشگاه ستاره خليج فارس اضافه شود، وعده توليد 100 ميليون ليتر بنزين در روز محقق خواهد شد.

مشکلات ارزي پتروشيمي‌ها بررسي شد

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: در نشست اين کميسيون برخي مشکلات ارزي پتروشيمي‌ها با حضور مسئولان اين صنعت بررسي شد.

اسدالله قره‌خاني با بيان اين‌که در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي برخي مشکلات پتروشيمي‌ها بررسي شد به شانا گفت: مسئولان شرکت صنايع پتروشيمي خليج‌فارس (هلدينگ خليج فارس)، شرکت سرمايه‌گذاري نفت و گاز پتروشيمي تامين (تاپيکو) و پتروشيمي غدير در اين نشست عنوان کردند که از زماني که دستورعمل بانک مرکزي مشخص و تعيين شد که ارز پتروشيمي‌ها بايد در سامانه نيما قرار گيرد بر اساس برآوردهاي اوليه ارز کاملا شفاف به سامانه نيما تحويل داده شده است.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که پتروشيمي‌ها عنوان کردند که هزينه‌هايي در حوزه صادرات و بازگشت ارز داشته‌اند، افزود: در اين نشست پتروشيمي‌ها مشکلات خود را مطرح و عنوان کردند که بايد ارز مورد نظر براي خريد محصولات و تجهيزات لحاظ شود.

شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد:

20 آبان، مرحله دوم عرضه نفت خام در بورس انرژي

بيستم آبان ماه به عنوان مرحله بعدي عرضه نفت خام سبک شرکت ملي نفت ايران در رينگ بين الملل بورس انرژي اعلام شد.

به گزارش وزارت نفت، در اين مرحله، 700 هزار بشکه نفت خام با قيمت هر بشکه 76 دلار و 29 سنت براي هر بشکه عرضه خواهد شد.

در اين نوبت عرضه نيز همانند نوبت قبل حجم خريد حداقل تعداد 35 هزار بشکه تعيين شده است.

در نخستين مرحله عرضه نفت خام در رينگ بين الملل بورس انرژي (ششم آبان‌ماه)، هشت محموله 35 هزار بشکه‌اي به قيمت 74 دلار و 85 سنت به ازاي هر بشکه از طريق سه کارگزاري خريداري شد.

معافيت کره جنوبي از تحريم‌هاي آمريکا عليه نفت ايران

يک مقام دولتي کره جنوبي اعلام کرد اين کشور از تحريم‌هاي آمريکا عليه واردات نفت ايران معافيت گرفته است.

به گزارش ايسنا، کره جنوبي که يکي از متحدان آمريکا و يکي از بزرگترين خريداران نفت ايران در آسيا است، از واشنگتن درخواست کرده بود در اعطاي معافيت از تحريم‌هاي نفتي، نرمش حداکثري به خرج دهد.

آمريکا روز جمعه اعلام کرد پس از اجراي تحريم‌ها از روز دوشنبه، به هشت واردکننده به طور موقت اجازه خواهد داد به واردات نفت ايران ادامه دهند.تحت قانون آمريکا، معافيت‌ها مي‌تواند به مدت حداکثر 180 روز داده شود.

اين مقام کره جنوبي که مايل نبود نامش فاش شود، به رويترز گفت: پتروشيمي‌ها براي اقتصاد ما کليدي هستند و ما تاکيد کرده‌ايم که از تحريم‌هاي ايران آسيب مي‌بينيم و اين مسئله چالش جدي براي کل اقتصاد ما خواهد بود.بزرگترين مشتريان نفتي ايران که همگي در آسيا هستند خواستار دريافت معافيت براي ادامه خريد نفت از تهران بوده‌اند.

کره جنوبي که پنجمين خريدار بزرگ نفت جهان است، عمدتا نفت فوق سبک ايران را خريداري مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي