جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972


دو نشانه اصلي ابتلا به تومور گوش

محققان دريافتند؛
6 ماه شيردهي به نوزاد و کاهش ريسک کبد چرب


تسکين علائم آسم در کودکان با مصرف ماهي


خبر


خبرپزشكي


 دو نشانه اصلي ابتلا به تومور گوش 

 استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به دو نشانه اصلي ابتلا به تومور گوش گفت: در سنين بالا پيرگوشي دليل عمده وزوز گوش است ولي در هر شرايط بايد اين مساله جدي گرفته شود و جهت تشخيص علت آن اقدام به موقع انجام داد.دکترعلي افتخاريان در آستانه برگزاري شانزدهمين کنگره بين‌المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران اظهار داشت: اين کنگره 6 تا 9 آذرماه سال جاري در مرکز همايش‌هاي رازي با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته برگزار مي‌شود.

وي افزود: اتولوژي مربوط به بيماري‌هاي گوش و قاعده طرفي جمجمه بوده که شامل تومورها، مشکلات مادرزادي گوش و عفونت گوش و ... است.وي در مورد تومورهاي گوش گفت: اکثر اين تومورها با کم‌شنوايي و صداهاي اضافه در گوش همچون وزوز گوش همراه هستند و علائم ديگري همچون درد، کمتر در مراحل اوليه با آن همراه است.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد: درمان تومورهاي گوش از طريق جراحي است و به ندرت درمان‌هاي ديگر براي آن صورت مي‌گيرد البته تشخيص به موقع در درمان موفقيت‌آميز اين بيماري حائز اهميت است.وي بيان داشت: وزوز گوش علل مختلفي دارد و هر علتي در مسير شنوايي مي‌تواند سبب آن باشد و براي درمان آن بايد ابتدا منشأ مشکل را پيدا کرد.افتخاريان گفت: در سنين بالا پيرگوشي دليل عمده وزوز گوش است ولي در هر شرايط بايد اين مساله جدي گرفته شود و جهت علت آن اقدام به موقع انجام داد. شانزدهمين کنگره بين المللي انجمن علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن، 6 تا 9 آذرماه سال جاري با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته برگزار مي‌شود.


 محققان دريافتند؛
  6 ماه شيردهي به نوزاد و کاهش ريسک کبد چرب 

مطالعات نشان مي دهد شيردهي به نوزاد به مدت 6 ماه مي تواند مادر را از ابتلا به بيماري کبد چرب دور نگه دارد.به گزارش مهر، محققان دانشگاه کاليفرنيا دريافتند مادراني که به نوزادشان 6 ماه يا بيشتر شير مي دهند کمتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب در اواسط ميانسالي شان قرار دارند.

در حال حاضر هيچ راه پيشگيري ديگري براي اين بيماري مزمن کبدي بجز اصلاح در سبک زندگي و حفظ سبک زندگي سالم وجود ندارد.

«ويرال آجمرا»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «شيردهي به نوزاد و فوايد آن براي کودک سال هاست که به شکل گسترده اي مورد مطالعه قرار گرفته است.»

وي در ادامه مي افزايد: «اين تحليل جديد نشان مي دهد شيردهي به نوزاد فوايد قابل توجهي نيز براي مادر کودک دارد و عمدتا از مادر در مقابل ابتلا به بيماري کبدچرب در ميانسالي حفاظت مي کند.»


 تسکين علائم آسم در کودکان با مصرف ماهي 

 پزشکان تاکيد دارند که مصرف گوشت ماهي در دوران کودکي به طور چشمگيري علائم بيماري آسم را کاهش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، نتايج يک مطالعه بين المللي که به سرپرستي متخصصان استراليايي انجام گرفت، نشان داده است مصرف گوشت ماهي مي تواند نقش حائز اهميتي در کاهش علائم بيماري آسم در کودکان داشته باشد.

محقق ارشد اين مطالعه گفت: يافته‌هاي بدست آمده در راستاي شواهد فزاينده‌اي است که همگي بر نقش رژيم غذايي سالم به عنوان شيوه‌اي درماني براي کودکان مبتلا به آسم تاکيد دارند.

محققان اظهار داشتند: رژيم غذايي سرشار از چربي، قند و نمک مي‌تواند بر خطر ابتلا و پيشرفت بيماري آسم در کودکان تاثير بگذارد و اکنون به شواهدي دست پيدا کرده‌ايم که نشان مي‌دهد کنترل علائم بيماري آسم از طريق رژيم غذايي سالم امکان‌پذير است.


 خبر 

دكتر نيما رضايي:

 19 آبان ماه،افتتاح چهارمين کنگره بين المللي يوسرن

دكتر نيما رضايي رييس شبکه جهاني آموزش و پژوهش علمي ( يوسرن ) در جمع اصحاب رسانه به تشريح برگزاري کنگره بين المللي شبکه جهاني يوسرن 2018 و چهارمين جشنواره بين المللي نقاشي براي کودکان بيمار پرداخت و گفت:همايش بين المللي يوسرن و چهارمين جشنواره نقاشي براي کودکان بيمار در کشور ايتاليا برگزار مي شود.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينکه در حال حاضر از 68 کشور دنيا بيش از 10 هزار محقق و دانشمند در علوم مختلف عضو شبکه جهاني يوسرن هستند ،گفت در اين شبکه هم اکنون بيش از 350 نفر از دانشمندان يک درصد دنيا و 13 نفر از برندگان جايزه نوبل و 2 نفر از برندگان جايزه ابل جزو پژوهشگران شبکه يوسرن مي باشند.

فوق تخصص ايمونولوژي كودكان گفت: تاکنون بيش از 300 مقاله با عنوان يوسرن در مجلات معتبر علمي چاپ شده و بيش از 50 تفاهم نامه رسمي با دانشگاه هاي مختلف دنيا منعقد شده است.

ايشان با اشاره به برگزاري چهارمين کنگره جهاني شبکه جهاني آموزش و پژوهش علمي يوسرن (USERN) گفت: اين دوره در ايتاليا از 10 نوامبر (19 آبان) تا 14 نوامبر برگزار مي شود و از ايران 12 نفر در اين دوره شرکت مي کنند. با توجه به اينکه فعاليت شبکه جهاني آموزش و پژوهش علمي يوسرن (USERN) علم بدون مرز است موضوعات متنوع در اين دوره مورد توجه قرار مي گيرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: اين دوره از کنگره جهاني شبکه جهاني آموزش و پژوهش علمي يوسرن 5 برنده دارد که در 5 فيلد «فرمال ساينس»، «فيزيکال ساينس»، «بايولوژيکال ساينس»، «مديکال ساينس» و «سوشيال ساينس» معرفي مي شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در ادامه نشست از برگزاري چهارمين جشنواره بين المللي نقاشي براي کودکان بيمار خبر داد با اشاره به مثال هاي بسياري که کودکان بيمار با شرکت در اين جشنواره بين المللي نقاشي روحيه مبارزه با بيماري هاي خود پيدا کردند گفت:در چهارمين دوره جشنواره بين المللي نقاشي براي کودکان بيمار يک هزار و 400 نقاشي از 28 کشور دنيا براي ما فرستاده شد.

ايشان شرط شرکت در جشنواره بين المللي نقاشي براي کودکان بيماررا وجود سابقه بستري در بيمارستان اعلام كرد.


 خبرپزشكي 

 مرکز درمان ناباروري ابن سينا اعلام کرد:

مهم‌ترين دلايل سقط مکرر

نتايج بررسي بارداري 911 فرد مبتلا به سقط مکرر از سوي متخصصان مرکز درمان ناباروري و سقط مکرر ابن سينا نشان داد که بيشترين فاکتور خطر براي سقط مجدد، تعداد سقط و پس از آن سن زنان است.سقط مکرر به مواردي اطلاق مي‌شود که سقط به صورت خود به خودي و حداقل دو تا سه بار متوالي تکرار شده باشد. زناني که 2 بار سقط خود به خودي باليني و پشت سرهم داشته باشند، کانديداي معرفي به کلينيک درمان سقط مکرر خواهند بود.به گزارش پژوهشگاه فناوري هاي نوين علوم زيستي جهاددانشگاهي - ابن سينا، دکتر سهيلا انصاري پور، عضو هيأت علمي پژوهشگاه ابن سينا به عنوان مجري طرح بررسي پيامدهاي ناشي از سقط مکرر در 911 بيمار مبتلا به سقط مکرر در مراجعه به اين مرکز، گفت: علل متعدد سقط مکرر همانند عوامل جنيني شامل اختلالات کروموزومي و ساختماني و همچنين عوامل مادري مانند سندرم انتي فسفوليپيد؛ مشکلات اناتوميکال رحم و عوامل هورموني نشان داده شده اند. در سالهاي اخير همراهي اختلالات DNA اسپرم نيز با سقط مکرر مطرح شده اند که علي رغم بررسي هاي متعدد علت 50 تا 60 درصد سقط مکرر همچنان ناشناخته است.وي با اشاره به اينکه از همان ابتداي فعاليت مرکز درمان ابن سينا ، در جهت بهبود امر تشخيص و درمان مبتلايان به سقط مکرر، کلينيک سقط مکرر فعاليت خود را بصورت يک کلينيک منحصر، آغاز کرد، يادآور شد: اين کلينينک متشکل از متخصصين زنان و زايمان، آندرولوژي، ژنتيک، ايمونولوژي، غدد، تغذيه و روانپزشکي که در سال هاي اخير فضاي فيزيکي مستقلي نيز به آن اختصاص داده شده است.عضو هيأت علمي پژوهشگاه ابن سينا، عنوان کرد: ‌با توجه به پيچيدگي در امر تشخيص و درمان سقط مکرر تاکنون پروژه هايي متعدد در جهت اولويت هاي تست هاي تشخيصي ، علل سقط مکرر و تاثير مداخله هاي مختلف درماني به انجام رسيده است. پس از رفع و اصلاح علل شناخته شده سقط مکرر ، بيماران به مدت 2 تا 3 ماه با مکمل هاي مورد نياز ، اصلاح سبک زندگي شامل تصحيح عادات و رژيم غذايي، کاهش وزن در صورت چاقي و فرصت براي بارداري خودبخود يا دريافت روش هاي کمک باروري در صورت نازايي تحت درمان قرار مي گيرند .وي در خصوص نتايج حاصل از تحقيق و پژوهش هاي بعمل آمده از 1007 زن باردار که در بازه زماني سال 94 تا 96 ( دو سال و 3 ماه و 21 روز ) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و 911 مورد به سقط مکرر مبتلا بوده اند، اشاره کرد: از نتايج مطالعه چنين بر مي آيد که بيشترين فاکتور خطر براي سقط مجدد در بيماران مختلف ، اولا تعداد سقط و همچنين سن خانم ها ست .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي