جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972


احتمال توقف توليد خودرو به‌دليل ورشکستگي قطعه‌سازان


توزيع تنها 8 درصد کالاهاي احتکاري کشف شده در بازار


نهادهاي مالي


تريبون


 احتمال توقف توليد خودرو به‌دليل ورشکستگي قطعه‌سازان 

 مشاور انجمن خودروسازان ايران گفت: تعيين قيمت‌هاي نادرست و غيرواقعي از سوي شوراي رقابت باعث شده که توليد قطعه و خودرو با زيان همراه باشد و در صورت ادامه اين روند با ورشکستگي قطعه‌سازان، توليد خودرو نيز متوقف خواهد شد.داوود ميرخاني رشتي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: بزرگترين مشکل خودروسازان، توليد توام با زيان هنگفت است. قيمت‌گذاري تحميلي و غيرواقعي که چند سالي است توسط شوراي رقابت صورت مي‌گيرد، بسيار زيان‌بخش بوده و باعث شده دو شرکت بزرگ خودروسازي در شش ماهه اول سال جاري پنج هزار ميليارد تومان زيان کنند. لذا به نظر مي‌رسد اولين قدم وزير جديد صمت اين باشد که جلوي تداوم اين ضرر و زيان‌ها گرفته شود.

وي ادامه داد: بايد به طور کلي قيمت‌گذاري‌ دستوري و سرکوب قيمتها متوقف شود و خودروسازان بتوانند در حاشيه بازار فروش خود را انجام دهند و چنانچه قيمت‌ حاشيه بازار بالاتر از قيمت واقعي بود، مابه‌التفاوت آن به خزانه دولت پرداخت شود. در دو ماه گذشته سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان مسئول بررسي قيمت تمام شده انواع خودروها بود که اين کار به اتمام رسيده و قيمت‌ها را به ستاد تنظيم بازار جهت تصويب نهايي، ابلاغ کرده‌اند.

ميرخاني رشتي اظهار کرد: حق بر اين بود که وزير سابق صنعت، معدن و تجارت که خود شروع کننده اين پروژه بوده و پيشرفت کارها را پيگيري مي‌کرد، کار را تمام کرده و در آخرين روزهاي فعاليت خود، مصوبه ستاد تنظيم بازار را امضا و ابلاغ مي‌کرد تا اين امر بسيار مهم به تعويق نمي‌افتاد اما متاسفانه قدم آخر را برنداشتند و آن‌را بر عهده وزير بعدي گذاشت. وزير جديد هم که طي يک ماه اخير درگير مسايل مربوط به راي اعتماد مجلس و غيره بود. وي به علت تعدد و پيچيدگي مشکلات فراروي بخش صنعت و تجارت و غيره، آن‌قدر مسايل داشته است که هنوز موقعيتي براي ابلاغ مصوبه ستاد تنظيم بازار پيش نيامده است. وي با اشاره به سخنان وزير جديد صمت در حاشيه جلسه اخير هيات دولت مبني بر اتخاذ سياست تثبيت قيمت‌ها، اظهار کرد: اگر قرار باشد قيمت‌ها تثبيت شده و شرکت‌ها کماکان متحمل ضرر و زيان باشند، مشکلات بسيار زيادي به وجود خواهد آمد چرا که قطعه‌سازان قادر به توليد قطعات مورد نياز خودروسازان نخواهند بود و توليد خودرو کلا متوقف مي‌شود. با تجارب قبلي"رضا رحماني" از جمله دو سال تجربه کار مستقيم در وزارت صمت، ايشان مطلعند که تمام مواد اوليه مورد نياز قطعه‌سازان اعم از داخلي يا وارداتي، در يک سال و نيم گذشته عموما بيش از 100 درصد افزايش قيمت داشته‌اند لذا قطعه‌ساز نمي‌تواند با قيمت‌هاي سرکوب شده قبلي، قطعه توليد کند.

مشاور انجمن خودروسازان ايران تصريح کرد: اگر شرايط همين‌گونه پيش برود و گشايشي صورت نگيرد، قطعه‌سازان يکي پس از ديگري متوقف شده و به تعطيلي کشانده مي‌شوند. بنابراين چنان‌چه وزير جديد صنعت، معدن و تجارت هرچه سريع‌تر فکري براي حل مشکل قيمت‌گذاري دستوري و غيرواقعي خودرو نکند، خودروسازان و شرکت‌هاي قطعه‌سازي رو به ورشکستگي مي‌روند که اثرات بسيار بد اجتماعي در پي خواهد داشت.


 توزيع تنها 8 درصد کالاهاي احتکاري کشف شده در بازار  

 درحالي که 80 درصد پرونده‌هاي احتکار مختومه شده اما اقدامات دفتر امور خدمات بازرگاني وزرات صنعت، معدن و تجارت تنها منجر به توزيع 8 درصد کالاهاي احتکاري در بازار شده است.به گزارش ايلنا، سيدياسر رايگاني سخنگوي سازمان تعزيرات حکومتي چندي پيش در نشست خبري اعلام کرد که با وجود اينکه 80 درصد پرونده‌هاي احتکار مختومه شده است اما وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها 8 درصد کالاهاي احتکاري کشف شده را در بازار توزيع کرده است.

وي افزود: عرضه کالاهاي اين پرونده ها به عهده اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت هر استان است.وي با اشاره به اينکه استعلام قيمت عرضه يکي از عواملي است که عرضه را به تعويق مي‌اندازد، گفت: تلاش ما اين است که کالاي احتکاري ظرف 15 روز عرضه شود اما مثلا 4 هفته طول کشيد که سازمان حمايت قيمت 30 ميليارد پوشک احتکار شده در استان البرز را اعلام کند.


 نهادهاي مالي 

 مشارکت ليزينگ اقتصادنوين در طرح ملي "نذر آب"

بانک اقتصاد نوين - شرکت ليزينگ اقتصادنوين به منظور مقابله با خشکسالي در استان سيستان و بلوچستان، حامي طرح ملي "نذر آب" شد.

به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، در پي مشکل کم آبي استان سيستان و بلوچستان، شرکت ليزينگ اقتصادنوين در طرح ملي "نذر آب" جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران که از 14 مرداد آغاز شده است، مشارکت نموده و تاکنون 10 عدد منبع آب دو هزار ليتري را براي کمک به حل مشکل آب آشاميدني روستاهاي اين استان ارسال نموده است.

بر اساس اين گزارش منابع آب ارسالي از سوي شرکت ليزينگ اقتصادنوين در روستاهاي مرادعلي، شريف صدر امام و شهرستان‌هاي نيمروز و خاش جانمايي و نصب شده است که در اثر اين اقدام ميزان نگه داشت آب آشاميدني در مناطق ياد شده از يک روز به 14 روز افزايش يافته است.

176 هزار نفر تسهيلات ازدواج از بانک ملي دريافت کردند

بانک ملي - از ابتداي سال جاري تا پايان مهرماه بيش از 176 هزار نفر تسهيلات ازدواج از بانک ملي ايران دريافت کردند.به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، حمايت از جوانان و تسهيل امر ازدواج با پرداخت تسهيلات قرض الحسنه يکي از محوري ترين سياست هاي اين بانک است و در هفت ماه ابتداي سال جاري 176 هزار و 823 نفر با 27 هزار و 679 ميليارد و 287 ميليون ريال تسهيلات ازدواج بانک ملي ايران به خانه بخت رفتند.بر اساس ابلاغ بانک مرکزي، تسهيلات ازدواج از ابتداي سال جاري 15 ميليون تومان براي هر يک از زوجين با دوره بازپرداخت 60 ماهه و نرخ کارمزد چهار درصد است. سقف اين تسهيلات در سال 96 مبلغ 10 ميليون تومان براي هر يک از زوجين با مدت بازپرداخت 48 ماه، اقساط مساوي و نرخ کارمزد چهار درصد بود.

توزيع 18 هزار بن کارت خريد کتاب از سوي بانک شهر در نمايشگاه کتاب استاني اصفهان

بانک شهر - مسئول دبيرخانه اجرايي نمايشگاه هاي کتاب بانک شهر از توزيع 18 هزار بن کارت خريد کتاب از سوي اين بانک در نمايشگاه کتاب استاني اصفهان خبر داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي،مهدي اکرمي با اعلام اين خبر گفت: هفتمين نمايشگاه کتاب استاني در سال جاري در شهر اصفهان با حضور 481 ناشر از سراسر کشور و با ارائه 96 هزار و 423 عنوان کتاب در 4 سالن و تعداد 360 غرفه در حال برگزاري است.

وي با بيان اينکه اعتباري بالغ بر 15 ميليارد ريال براي اين نمايشگاه در نظر گرفته شده است،افزود: خوشبختانه استقبال خوبي از اين نمايشگاه از سوي جوانان استان صورت گفته است و درهمين راستا تا امروز 15 آبان ماه (روزپاياني نمايشگاه ) ارايه بن کارت به واجدان شرايط ادامه خواهد داشت.اکرمي با تاکيد بر اينکه ارايه بن کارت به اهالي کتاب و کتابخواني در کمترين زمان ممکن صورت مي گيرد،ادامه داد:همچنين در اين نمايشگاه خدمات کامل بانکي شامل واريز و برداشت نقدي، افتتاح حساب و همچنين خدمات بانکداري الکترونيکي ارائه مي شود.

تغيير سقف عمومي تراکنش هاي شتابي و غير شتابي در سامانه هاي غيرحضوري بانک ملت

بانک ملت - پيرو بخشنامه بانک مرکزي درباره تعيين سقف جديد براي انتقال وجه از طريق کارت‌هاي بانکي، سقف عمومي تراکنش‌هاي شتابي و غير شتابي کارت‌هاي بانکي در سامانه هاي غيرحضوري بانک ملت تغيير کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت، از اين پس سقف عمومي تراکنش انتقال وجه شتابي و غيرشتابي کارتي براي سامانه هاي خودپرداز، بانکداري‌اينترنتي و همراه بانک ملت براي هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ 30 ميليون ريال خواهد بود.همچنين سقف عمومي تراکنش خريد کارت از طريق پايانه هاي فروشگاهي(POS)و درگاه پرداخت اينترنتي(VPOS)بانک ملت براي هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ 500 ميليون ريال تعيين شده است.با وجود اين تغييرات، سقف عمومي تراکنش انتقال وجه شتابي و غيرشتابي کارتي براي پايانه کارت خوان شعبه‌اي براي هر فقره کارت در هر شبانه روز همچنان، مبلغ 150 ميليون ريال خواهد بود.

مهلت واگذاري چک هاي غير صيادي در سامانه چکاوک تمديد شد

بانک رفاه کارگران - مهلت واگذاري چک هاي غير صيادي تاريخ آينده در سامانه چکاوک تا 22 آبان ماه سال جاري تمديد شد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، با توجه به تاکيد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، مهلت واگذاري و پذيرش چک هاي غير صيادي تاريخ آينده در سامانه چکاوک، تا 22 آبان ماه سالجاري تمديد شد.از اينرو مشتريان گرامي براي وصول، حداکثر تا پيش از تاريخ 97.8.22نسبت به تحويل آن ها به شعب اقدام کنند .

فراخوان رويداد استارت آپي بانک کشاورزي

بانک کشاورزي - بانک کشاورزي، تنها بانک تخصصي کشور در بخش کشاورزي و با شبکه متنوع و گسترده اي از مشتريان در سراسر کشور با برگزاري گردهمايي استارت آپ هاي فين تک و کشاورزي از ظرفيت هاي جذاب موجود در استارت آپ ها و شرکت هاي دانش بنيان باهدف خلق ارزش افزوده براي کليه ذينفعان خود بهره برداري خواهد رد.

به گزارش روابط عمومي بانک کشاورزي، در اين رويداد بانک کشاورزي، شبکه گسترده مشتريان اعم از کشاورزان خرد و کلان و سرمايه و دانش و تجريه عميق کارشناسان در بخش کشاورزي و بانکداري را با برترين استارت آپ هاي فعال در بخش کشاورزي و فين‌تک در سراسر کشور به اشتراک مي گذارد.

بر اساس اين گزارش، هدف از برگزاري اين رويداد يافتن تيم هاي توانمند با ايده هاي هوشمندانه است تا با تعاملي برد-برد، راه ورود آن ها به بازارهاي موجود و جديد هموار شود ، کسب و کار آن ها گسترش يابد و با همکاري بانک به مثابه شريکي قدرتمند ، به بازارهاي جديد وارد شوند.

اين گزارش مي افزايد، اين رويداد با موضوع فناوري هاي مالي حوزه کشاورزي، مديريت زنجيره تامين و لجستيک، فرآوري محصولات کشاورزي، به کارگيري فناوري بلاکچين در زنجيره ارزش کشاورزي، کشاورزي دقيق، نهاده هاي کشاورزي، مکانيزاسيون زنجيره ارزش کشاورزي، بانکداري وسرمايه گذاري سبز، آب و محيط زيست و توسعه روستايي برگزار خواهد شد.


 تريبون 

 طرح ماليات بر خانه‌هاي خالي به مجلس رسيد

سخنگوي کميسيون عمران مجلس از ارجاع لايحه ماليات بر عايدي سرمايه مسکن به کميته مسکن اين کميسيون خبر داد.صديف بدري سخنگوي کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با تسنيم، با بيان اينکه بررسي طرح ماليات بر عايدي سرمايه مسکن در دستور کار جلسه اخير اين کميسيون قرار داشت، گفت: در اين جلسه مخالفان و موافقان اين طرح نظرات خود را مطرح کردند.

وي در تشريح مشکلات طرح مذکور ادامه داد: اعمال ماليات بر عايدي مسکن موجب هجوم نقدينگي به بازارهاي ديگر و تلاطمات در اين بخش‌ها مي‌شود.سخنگوي کميسيون عمران مجلس عنوان کرد برخي از نمايندگان براي حل مشکل مذکور نظراتي را مطرح کردند ادامه داد:برخي از نمايندگان مطرح کردند که ماليات بر عايدي سرمايه بايد در تمامي بخش ها و بازارها اعمال شود تا تلاطم صورت نگيرد.بدري در همين راستا تصريح کرد: در حال حاضر کميسيون اقتصادي مجلس طرح اعمال ماليات بر عايدي سرمايه در تمام بازارها را مورد بررسي قرار مي‌دهد و گزارش آن را در اختيار اعضاي کميسيون هم قرار مي‌دهد.

وي تاکيد کرد: در اين جلسه مقرر شد تا طرح ماليات بر عايدي سرمايه مسکن، در کميته مسکن کميسيون عمران بررسي شده و گزارش اين کميته در جلسات بعدي کميسيون بررسي شود و کليات لايحه به رأي اعضاي کميسيون گذاشته شود.نماينده مردم اردبيل در تشريح طرح مذکور گفت: مقابله با سوداگري و کاهش التهابات بازار مسکن و تنظيم برنامه‌ريزي در حوزه مسکن ازبخش هاي مهم طرح ماليات بر عايدي سرمايه مسکن است.

واکنش وزير ارتباطات به حمله سايبري عليه ايران

وزير ارتباطات با اشاره به وقوع حمله سايبري عليه ايران و دفع موفق آن، گفت: اين اقدام خصمانه را از طريق مجامع بين المللي پيگيري مي کنيم.به گزارش مهر، معاون وزير ارتباطات از حمله سايبري به برخي زيرساختهاي ارتباطي کشور از مبدا يک رژيم غاصب خبر داد و گفت: اين حملات با قدرت دفع شده است. در اين باره، محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات در توئيتر نوشت: رژيمي که سابقه آن در بکارگيري سلاح سايبري در پرونده هايي چون استاکس نت مشخص است، اين بار تلاش داشت به زيرساختهاي ارتباطي ايران صدمه اي وارد کند.وي تاکيد کرد: البته به لطف هوشياري تيم هاي فني، دست خالي بازگشت.جهرمي گفت: اين اقدام خصمانه را از طريق مجامع بين المللي پيگيري مي کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي