جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5972

خداحافظي با بازنشسته‌ها
موفقيت مربيان جانشين در ليگ برتر

افزايش نرخ اجاره آزادي
غافلگيري پرسپوليس در آستانه بازي بزرگ


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 خداحافظي با بازنشسته‌ها
 موفقيت مربيان جانشين در ليگ برتر 

 
جابجايي مربيان ليگ برتري، در اين فصل نتيجه‌اي بهتر از هميشه داشته و انتخاب‌هاي جديد 4 تيم، از انتخاب‌هاي اول فصل‌شان موفق‌تر بوده‌اند. تغيير پرتعداد مربيان، جبران اشتباهي است که مديران باشگاه اول فصل انجام داده‌اند. زماني که تعداد آن‌ها بالا برود، نشان دهنده بي ثباتي و انتخاب‌هاي عجولانه است و هيچ باشگاهي هم، با تغيير پياپي مربي نتوانسته به موفقيتي طولاني مدت و تضمين شده برسد. سال‌هاي اخير، آمار تغيير مربيان در ليگ برتر نسبت به قبل کمتر شده بود اما اين فصل تا هفته يازدهم و حدود يک سوم ليگ، 5 تيم نيمکت‌شان را تغيير داده‌اند. خداداد عزيزي با استعفا در هفته دوم و جدايي در هفته سوم، يک رکورد جديد در ليگ برتر ثبت کرد و علي کريمي، جانشين او هم نشان داد مثل نفت در هر باشگاه، بيشتر از يک دوره مربيگري مي‌کند.

نکته متفاوت اما، نتيجه اين تغييرات است. بر خلاف بيشتر اوقات، تغييرات اين فصل ليگ تا اينجا موفق بوده‌اند و تا حد زيادي، به نجات باشگاه کمک کرده‌اند. بين همه آن‌ها، فقط فولاد نتوانسته از اين تغيير نتيجه بگيرد و اوضاعش بعد از جدايي پورموسوي و انتخاب دستيار او، بدتر شده است.

بهترين تغيير نيمکت‌هاي ليگ برتري، جدايي توشاک و انتخاب موقت محمد تقوي بود که با اين نتايج احتمالا دائمي خواهد شد. توشاک با تيمي پرستاره در 6 بازي ابتدايي ليگ، 9 امتياز گرفت و در رده هفتم جدول بود. با انتخاب تقوي، تغييرات ترکيب اصلي تراکتورسازي کمتر شد و آن‌ها از 5 بازي بعدي، 10 امتياز گرفتند و ميانگين بسيار خوب 2 امتياز از هر بازي را ثبت کردند. تراکتور از رده هفتم، به رده سوم رسيده است. حتي در صورتي که پرسپوليس بازي‌هاي عقب افتاده‌اش را ببرد هم تراکتور از رده چهارم پايين‌تر نخواهد رفت. همشهري تراکتورسازي هم يکي از موفق‌ترين تغييرات ليگ برتر بود. ماشين سازي به جاي فيروز کريمي، رضا مهاجري مدير فني تراکتورسازي را انتخاب کرد. ماشين سازي تا هفته پنجم، بدون برد 4 امتياز داشت و در رده سيزدهم بود. آن‌ها بازي بعدي را هم با مربي موقت باختند. مهاجري در 5 بازي، 7 امتياز براي ماشين‌سازي گرفته و آن‌ها با کسب نتيجه تساوي ديروز مقابل استقلال، تا رده دهم بالا آمدند.

در پايين جدول سپيدرود و نفت مسجدسليمان از پايين جدول نجات پيدا نکرده‌اند اما با کريمي و مرزبان، ميانگين امتيازات بهتري دارند. سپيدرود، با خداداد تا هفته سوم يک امتياز داشت و تيم آخر جدول بود. بعد از آن با مربي موقت دو بازي پياپي را باخت. آن‌ها با کريمي هم در رده شانزدهم هستند اما از 6 بازي، 5 امتياز دارند و فاصله‌شان را با منطقه نجات تا حدي کمتر کرده‌اند. نفت مسجدسليمان هم با ويسي تيم پانزدهم بود و از 5 بازي 3 امتياز داشت. مرزبان از 6 بازي 4 امتياز گرفته و همچنان در رده پانزدهم مانده اما کمي، ميانگين امتيازات تيم بهتر شده است.

تنها نمونه ناموفق، به اهواز و فولاد مربوط مي‌شود. فولاد در 6 بازي با پورموسوي 8 امتياز گرفته بود و طرفدارانش از اوضاع رضايت نداشتند. با رفتن پورموسوي، استن دستيار پورموسوي جانشينش شد و از 5 بازي فقط سه امتياز گرفت؛ کارنامه‌اي بسيار ضعيف که يک رده هم فولاد را در جدول پايين‌تر برده و فاصله‌اش تا منطقه سقوط را کمتر کرده است.

پيشرفت 4 تيم با تغيير مربي، نشان مي‌دهد حداقل به صورت موقت انتخاب‌هاي جديد مديران، واقع بينانه‌تر از انتخاب‌هاي قبلي آن‌ها بوده‌اند؛ انتخاب‌هايي که مثل خداداد که از پيش فصل با انتقادات فراواني روبرو بود يا توشاک که کارنامه سال‌هاي گذشته‌اش نشان مي‌داد بيشتر از يک مربي بزرگ، يک مربي بازنشسته است.


 افزايش نرخ اجاره آزادي
 غافلگيري پرسپوليس در آستانه بازي بزرگ 

 هزينه بازي در ورزشگاه آزادي براي ديدار برگشت پرسپوليس در فينال ليگ قهرمانان 112 ميليون تومان است؛ اين نرخِ مصوب و جديدي است که براي اجاره بهاي استقلال و پرسپوليس تعيين شده است.دو تيم پرسپوليس و استقلال براي برگزاري ديدارهاي خانگي در ورزشگاه آزادي، مبلغي به عنوان اجاره بها به شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي پرداخت مي کنند.اين مبلغ سال گذشته 70 ميليون تومان براي هر دو تيم در هر بازي تعيين شده بود اما امسال نرخ اجاره ورزشگاه آزادي براي سرخابي ها بيش از 40 ميليون تومان افزايش داشته است.

البته به گفته فرهاد نيکوخصال مدير مجموعه ورزشي آزادي قيمت کارشناسي اجاره ورزشگاه آزادي براي ديدارهاي امسال کمي دير انجام شد. نرخ جديد بايد از فروردين ماه با افزايش 10 تا 20 درصدي محاسبه مي شد اما اين کار با تاخير چندماهه انجام شده است. در هر صورت طبق قيمت کارشناسي جديد، اجاره ورزشگاه آزادي براي ديدارهاي خانگي امسال دو باشگاه پرسپوليس و استقلال 112 ميليون تومان تعيين شده و اين رقمي است که پرسپوليس و استقلال بايد بابت ديدارهاي خانگي خود در آزادي پرداخت کنند.

با اين حساب پرسپوليسي ها که شنبه آينده و در ديدار برگشت فينال آسيايي خود ميزبان تيم کاشيما آنتلرز ژاپن هستند، بايد 112 ميليون بابت اجازه ورزشگاه آزادي پرداخت کنند. اما اين سوال مطرح است که با توجه به حساسيت اين بازي براي مجموعه فوتبال و ورزش ايران ممکن است تخفيفي براي اجازه آزادي در اين بازي لحاظ شود؟ يا اينکه با لحاظ کردن اهميت بازي، حضور گسترده مسئولان و تماشاگران و به خصوص درآمدي که از اين بازي نصيب پرسپوليس مي شود، رقم اجازه براي اين تک بازي افزايش خواهد داشت؟

مصطفي رهگذر مدير روابط عمومي شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي در گفت و گو با مهر ضمن تائيد تعيينِ اجاره بهاي 112 ميليون توماني اين شرکت براي دو باشگاه پرسپوليس و استقلال و در پاسخ به اين پرسش گفت: اينکه اجاره ورزشگاه آزادي براي فينال ليگ قهرمانان تغييري در جهت افزايش يا کاهش نرخ مصوب داشته باشد، بعيد است. قيمت کارشناسي تعيين شده براي ديدارهاي خانگي، تمام بازي ها در همه سطوح را شامل مي شود. به هر حال يک بازي مانند ديدار پيش روي پرسپوليس و کاشيما آنتلرز حساسيت هاي بالايي دارد و ممکن است يک بازي هم دور از اين شرايط و با تعداد تماشاگر کم برگزار شود.

پرسپوليس جمعه و پيش از ديدار با کاشيما آنتلرز يک جلسه تمريني در ورزشگاه آزادي برگزار خواهد کرد. اين تيم علاوه بر اجاره اي که بابت برگزاري ديدار فينال ليگ قهرمانان در آزادي بايد پرداخت کند، بايد بابت اين جلسه تمريني هم مبلغي را به شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي بپردازد.


 خبـــرنامه 

 اتفاق تکراري براي استقلال

کريمي مصدوم شد

در نيمه اول بازي ماشين‌سازي تبريز و استقلال، علي کريمي در يک برخورد نه چندان سنگين با بازيکن حريف مصدوم شد. او دقايقي در کنار زمين توسط پزشکان مشغول مداوا بود اما مشخص شد که نمي‌تواند به بازي ادامه دهد و وينفرد شفر بايد يک بار ديگر او را تعويض کند. سرانجام و در حالي که مارکوس نيوماير دقايقي در حال گرم کردن بود رضا آذري به جاي کريمي وارد زمين شد.اين براي دومين بار متوالي است که کريمي در جريان يک بازي استقلال مصدوم مي‌شود و شفر مجبور به انجام يک تعويض اجباري! کريمي در بازي هفته دهم استقلال مقابل سپاهان هم در دقيقه 17 مصدوم شد و جاي خود را به نيوماير داد. اين مصدوميت‌هاي پرتعداد آن هم با برخوردهاي نه چندان سنگين، احتمالا تاييدکننده مصدوميت مزمني است که کريمي دارد و بارها آن را تکذيب کرده است.

پيشنهاد عجيب ژاوي

فوتبال 10 نفره!

ستاره اسپانيايي باشگاه السد در آخرين روز‌هاي فوتبال حرفه‌اي در پيشنهادي عجيب و غيرمنتظره خواستار کم شدن تعداد بازيکنان حاضر در تيم‌هاي فوتبال حرفه‌اي در بازي‌هاي رسمي شد. در شرايطي که از مدت‌ها قبل تيم تحقيقاتي فيفا در حال پيگيري پيشنهادات کارشناسان و ستاره‌هاي دنياي فوتبال براي بالا بردن جذابيت و هيجان اين رشته ورزشي است، راديو کاتالونيا از قول ژاوي هرناندز کاپيتان سابق بارسلونا و تيم ملي اسپانيا نوشت که تيم‌هاي حرفه‌اي بايد به جاي 11 بازيکن از 10 بازيکن در مسابقات رسمي بهره ببرند. در گزارش راديو کاتالونيا که بازتاب گسترده‌اي در سطح رسانه‌هاي معتبر دنيا داشت، ژاوي هرناندز به مقامات اجرايي فيفا پيشنهاد داده تا تعداد بازيکنان حاضر در يک بازي رسمي براي هر تيم را از 11 نفر به 10 نفر کاهش دهند، چون به اين ترتيب فضا‌هاي بيشتري در زمين چمن ايجاد مي‌شود و تيم‌ها براي هيجان بيشتر طرفداران تعداد گل‌هاي بيشتري به ثمر مي‌رسانند. ژاوي هرناندز که سال آخر فوتبال حرفه‌اي خود را با السد در ليگ ستارگان قطر مي‌گذراند، در حال حاضر به عنوان يکي از سفراي تبليغاتي جام جهاني 2022 نيز مشغول فعاليت است. اين چهره محبوب دنياي فوتبال که لقب مهندس را يدک مي‌کشد، اميدوار است در نشست آتي کميته اجرايي فيفا بتواند حاميان بيشتري براي اين طرح خود پيدا کند تا قوانين جديدي در فيفا براي مسابقات آتي از جمله جام‌هاي جهاني به تصويب برسد.

تيم ملي در شهرستان‌ها

فعلا مقدور نيست

بر اساس اعلام فدراسيون فوتبال ديدار تيم ملي با ترينيداد و توباگو 24 آبان ماه در استاديوم آزادي تهران برگزار مي‌شود. اين اعلام در حالي صورت گرفت که کارلوس کي‌روش در کنفرانس خبري بعد از بازي با بوليوي گفته بود سعي خواهيم کرد در ديدارهاي آتي در شهرستان‌ها به ميدان برويم چرا که تيم ملي متعلق به همه مردم است نه فقط آنهايي که در تهران هستند.

کارلوس کي‌روش براي اينکه نشان داد به حرف‌هايي که زده اعتقاد دارد دستيارانش را به تبريز فرستاد و آنها از امکانات استاديوم يادگار امام بازديد کردند و در گزارشي که براي کارلوس کي‌روش فرستادند نوشتند شهر تبريز از هر حيث شايسته ميزباني تيم ملي است. دستياران کارلوس کي‌روش حتي در روزهاي آينده قصد دارند از استاديوم امام رضا مشهد هم بازديد کنند. در اين بين باشگاه فولاد هم در نامه‌اي رسمي براي فدراسيون فوتبال درخواست کرد که استاديوم فولاد آرنا اهواز با بازي دوستانه تيم ملي مورد بهره برداري قرار گيرد. با اين حال فدراسيون فوتبال اعلام کرد تيم ملي آبان ماه هم در تهران به ميدان خواهد آمد.

پيش‌تر محمد رضا ساکت، دبير کل فدراسيون فوتبال گفته بود فعلا امکان حضور تيم ملي در شهرستان‌ها وجود ندارد! به نظر مي‌رسد فدراسيون فوتبال بر خلاف کارلوس کي‌روش موافق حضور تيم ملي در شهرستان‌ها نيست و حالا که زمين شماره دو مورد بهره برداري قرار گرفته است دوست دارد تيم ملي در تهران اردو بزند؛ خصوصا که اردوي تيم ملي در شهرستان‌ها نيازمند هزينه مضاعف از سوي فدراسيون فوتبال است.

ايران – قطر

دهم دي در دوحه

محل برگزاري بازي دوستانه تيم‌هاي ملي فوتبال ايران و قطر مشخص شد. روزنامه الرايه قطر خبر داد بازي دوستانه تيم‌هاي ملي فوتبال قطر و ايران 10 دي در شهر دوحه برگزار خواهد شد. قطري‌ها در ماه دسامبر چهار ديدار تدارکاتي در دوحه به‌ترتيب برابر تيم‌هاي ملي اردن، قرقيزستان، الجزاير و ايران برگزار مي‌کنند. اين تيم در ماه جاري ميلادي در اروپا ديدارهاي تدارکاتي با تيم‌هاي ملي سوئيس و ايسلند انجام مي‌دهد. تيم ملي فوتبال قطر در گروه E جام ملت‌هاي 2019 آسيا با تيم‌هاي ملي لبنان، عربستان و کره‌شمالي قرار دارد.


 خبـــرنامه 

 محکوميت جادوگر

چهل ميليون ريال جريمه براي کريمي

بر اساس ادعاي وکيل هوشنگ مقدس (فردي که به دليل اظهارات علي کريمي در برنامه 90 از او به دادگاه فرهنگ و رسانه شکايت کرده بود) حکم محکوميت کريمي در دادگاه بدوي صادر شده است. ملک شاهي وکيل هوشنگ مقدس درباره پرونده شکايت از علي کريمي به خبر آنلاين گفت: «عکس و جزييات حکم بر اساس قانون نبايد پخش و منتشر شود و جزييات حکم بايد محفوظ بماند. رسانه‌ها هم اگر بخواهند منتشر کنند بايد مجوز قضايي داشته باشند. در جلسه دادگاه شرکت کرديم و وکيل ايشان در تحقيقات دخالت نداشت و در جلسه دادگاه وارد شد. جلسه دادگاه بيشتر حول دفاع مراودات قانوني مالي آقاي مقدس با فدراسيون فوتبال برگزار شد. در حالي که اين صحبت با صحبتي که آقاي کريمي در برنامه نود انجام داده بودند متضاد بود. در نود ايشان گفتند که پول‌هاي جام جهاني قبلي و فعلي را فدراسيون غير قانوني به حساب آقاي مقدس ريختند. کسي که اين طور چيزي را نسبت مي‌دهد به اشخاص بايد دلايل محکمه پسندي به دادگاه ارائه دهد. همين طور آن‌ها اسنادي را منتشر کردند که مراودات قانوني آقاي مقدس با فدراسيون فوتبال بوده است. اما اين صحبتي که در برنامه نود شد با توجه به پربيننده بودن اين برنامه ايجاد شبهه کرده در صورتي که اين صحبت‌ها خلاف واقعيت بود و افراد در مظان اتهام قرار دادند. در حالي که اين طور مسائلي اصلا وجود نداشت.»

اين وکيل مدافع ادامه داد و گفت: «همچنين دفاع آن‌ها هم حول مراودات قانوني آقاي مقدس با فدراسيون فوتبال بود نه اين حرف‌هايي که در برنامه نود زده شد. به هرحال دادگاه هم رسيدگي کرد، قاضي هم بسيار دقيق و ريز بين مسائل را بررسي کرد و دادگاه هم راي را صادر کرد و آقاي کريمي را محکوم کرد.» گفتني است دادگاه علي کريمي را به 40 ميليون ريال جريمه محکوم کرده است؛ حکمي که قابل اعتراض در دادگاه‌هاي تجديد نظر است.

در آستانه حضور در رقابتهاي جهاني؛

کاروان کشتي اميد در انتظار تامين منابع ارزي

در حالي که تيم هاي کشتي آزاد و فرنگي اميد ايران زمان زيادي تا اعزام به رقابتهاي جهاني در اختيار ندارند، همچنان درگير مشکلات ارزي و تامين هزينه‌هاي اعزام هستند.

پس از استعفاي رسول خادم از رياست فدراسيون کشتي يکي از مهمترين ابهامات متوليان تيم هاي کشتي آزاد و فرنگي اميد، اعزام آنها به رقابتهاي جهاني روماني بود که بايد هفته آينده صورت گيرد.

کادر فني اين دو تيم در همان ساعات اوليه انتشار خبر استعفاي خادم با بلاتکليفي و ابهام در انجام اقدامات لازم براي اعزام به روماني مواجه شدند اما در ادامه به آنها گفته شد همه کارها در حال انجام است و جاي نگراني براي تامين بودجه وجود ندارد. اما حالا با گذشت چند روز از استعفاي خادم هنوز ارز لازم براي اعزام کاروان کشتي اميد در اختيار مسئولان فدراسيون قرار نگرفته است.هر چند گفته مي شود تا روز شنبه هفته آينده که زمان اعزام تيم کشتي فرنگي اميد به روماني است، اين ارز تهيه و تامين مي شود، اما کادرهاي فني تيم هاي اميد معتقدند تعطيلي چند روزه اواخر هفته ممکن است مشکلاتي را در اين زمينه بوجود آورد.

پيش از اين عليرضا رضايي و جمشيد خيرآبادي به عنوان سرمربيان تيم هاي کشتي آزاد و فرنگي اميد کشورمان اعلام کردند اقدامات اعزام اين تيم ها به رقابتهاي جهاني از مدتها قبل صورت گرفته و جاي هيچ نگراني نيست، اما انگار ارز مورد نياز هنوز تامين نشده و اين دو سرمربي نيز همچنان دغدغه شاگردانشان به روماني را دارند.رقابت هاي کشتي آزاد و فرنگي قهرماني زير 23 سال جهان طي روزهاي 21 تا 27 آبان ماه در سالن «پلي والنت هال» شهر بخارست پايتخت روماني برگزار مي شود.

تنش در روابط فلورنتينو پرس و راموس

رئيس، کاپيتان‌ را مقصر بحران رئال مي‌داند

تيم فوتبال رئال مادريد نه تنها در زمين بازي بلکه در خارج از آن هم دچار بحران شده است.

نشريه موندودپورتيووي کاتالونيا در خبري مدعي شده که روابط ميان فلورنتينو پرس، رئيس باشگاه رئال مادريد و کاپيتان تيم اول تيم، سرخيو راموس در بدترين شکل خود در چند سال اخير قرار گرفته است.

اگرچه بعد از ثبت دو برد متوالي (يکي در جام حذفي و ديگري در لاليگا) به نظر مي‌رسد بحران فني و ناکامي‌هاي ابتداي فصل رئال مادريد که منجر به اخراج خولن لوپتگي شد، کم شده اما ظاهراً اين ناکامي در پشت پرده بر روابط ميان اعضاي باشگاه تأثير منفي خود را گذاشته و باعث بروز اختلافاتي ميان پرس و راموس شده است.

طبق گزارش موندودپورتيوو، پرس کاپيتان‌‌هاي اول و دوم تيم، سرخيو راموس و مارسلو را مقصر ناکامي‌هاي کهکشاني‌ها مي‌داند اما از شواهد و قراين پيداست که پرس تنها کسي نيست که راموس را مقصر مي‌داند چرا که در بازي‌ اخير رئال مادريد مقابل وايادوليد هم هواداران اين تيم راموس را «هو» کردند. در واقع از همان زماني که نام راموس از بلندگوهاي ورزشگاه اعلام شد و هر باري که او صاحب توپ مي‌شد، هواداران هو مي‌کردند و سوت مي‌زدند. و حتي زماني که پشت ضربه پنالتي منجر به گل دوم رئال مادريد شد هم خواهان آن شدند که به جاي او وينسيوس اين ضربه را بزند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي