جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5974

دکتر روحاني:
در زمينه تأمين کالاهاي اساسي و مورد نياز مردم مشکلي نداريم


آمانو: ايران به تعهدات هسته‌اي خود پايبند است


اردوغان:سوريه وعراق را از پ.ک.ک پاک مي‌کنيم


گوترش: چندجانبه گرايي بيش از هر زمان ديگري براي جهان لازم است


رحماني فضلي:14 استاندار مشمول قانون منع بکارگيري بازنشستگان هستند


روسيه در ماه مقر فضايي مي‌سازد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


ورود سالانه 250 ميليون متر مکعب خاک به سدهاي کشور

در ديدار با رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا؛
قدرداني جهانگيري از تلاش فيفا براي دور کردن فوتبال ازسياست


آمريکا ديگر به جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي در جنگ يمن سوخت‌رساني نمي‌کند


آمريکا همچنان از اجراي طرح‌هاي بشردوستانه در کره شمالي ممانعت مي‌کند


خبر


جشنواره دوستي ايران و کره جنوبي با حضور سفير کره جنوبي


آتش سوزي گسترده در کاليفرنيا‎


سرمقاله


 دکتر روحاني:
 در زمينه تأمين کالاهاي اساسي و مورد نياز مردم مشکلي نداريم 

 رئيس جمهوري گفت: ملت ايران استقامت و ايستادگي خود را نشان دادند و کاملا روشن کردند کسي که امروز در فکر فشار و ظلم به مردم است، هيئت حاکمه آمريکاست و نه ديگري.

به گزارش پايگاه اطلاع رسياني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در پايان نشست سران قوا با اشاره به تحليل هاي نادرست امريکا از مردم ايران و اينکه مردم ايران دقيقا برعکس انتظار آنها عمل کرده اند گفت: اين حرف که آمريکا به دنبال فشار به مردم نيست و دنبال فشار بر نظام و حکومت است، کاملا ناصحيح و نادرست است و خود آنها در عمل اين واقعيت را آشکار کرده اند.وي ادامه داد: آنها هستند که با يک تحريم نابجا و غلط مي خواهند بر زندگي مردم و معيشت روزمره آنها تاثير منفي بگذارند.

رييس جمهوري اظهارداشت: بخاطر اينکه آنها نظام بانکي و صادرات نفت و برخي ديگر از اقلام صادراتي را هدف قرار داده اند که به درآمد و منابعي که مربوط به کل کشور و واردات کالاهاي اساسي است، مربوط مي شود.

تحريم ها تاثيري در روند اقتصادي کشور نداشته است

روحاني با اشاره به اينکه ديديم که دور جديد تحريم ها که از 5 نوامبر شروع شد، هيچ تاثيري بر روند اقتصادي کشور نداشته است، گفت: چون آمريکايي ها هر چه تير در ترکش داشتند، قبلا عليه ملت ايران رها کرده بودند و چيز جديدي نداشتند که ارائه کنند.وي افزود: آنها ناچار شدند فهرست بلند بالايي درست کنند و از يک طرف نام بانک هايي را ببرند و شعبات بانک ها را اضافه کنند، براي اينکه صفحات را پرکنند و از يک طرف نام يک شرکت هواپيمايي را ببرند و از يک طرف شماره سريال هواپيماها را ذکر کنند تا صفحه پر شود.

رييس جمهوري اضافه کرد: از شيوه کار و نحوه اعلام آنها کاملا مشخص است که کارشان براي تاثير رواني بر ملت ايران است و هدف ديگري ندارند.روحاني افزود: نکته ديگري که مسئولان جمهوري اسلامي ايران مي گفتند اين بود که آمريکا قادر نيست صادرات نفت ايران را به صفر برساند و آمريکايي ها مرتب تکرار مي کردند که ما اين کار را انجام مي دهيم، در حاليکه خودشان اخيراً اعتراف کردند به اينکه نمي توانيم صادرات نفت ايران را به صفر برسانيم.

وي گفت: استدلال آمريکايي ها اين بود که اگر صادرات نفت ايران را به صفر برسانيم، قيمت هر بشکه نفت به 150 دلار افزايش پيدا مي کند و اين در واقع تبيين همان حرفي است که ما از روز اول مي گفتيم که آمريکا قادر نيست صادرات نفتي ايران را به صفر برساند.وي خطاب به ملت ايران، گفت: اولاً که ما در زمينه کالاهاي اساسي و مورد نياز و ضروري مردم هيچ مشکلي نداريم و انبارهاي ما از هميشه بيشتر آمادگي دارد تا براي ماه هايي طولاني کالاهاي اساسي مردم را تامين کنند.رئيس جمهوري افزود: براي توليد و واردات کالاهاي اساسي و دارو و ساير نيازمندي ها هم مشکلي نداريم، امروز شرايط توليد در کشور ما نسبتاً شرايط خوبي است و صادرات ما هم نسبت به شش، هفت ماهه سال گذشته افزايش پيدا کرده و افزايش صادرات به معناي افزايش توليد و افزايش کسب و کار مردم است.


 آمانو: ايران به تعهدات هسته‌اي خود پايبند است 

 مهر :رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي بار ديگر پايبندي ايران به تعهدات هسته اي خود ذيل برجام را مورد تصديق قرار داد. «يوکيو آمانو» رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي در بيانيه اي که بر روي تارنماي رسمي اين آژانس قرار گرفت، ضمن ابراز تأسف از عدم حضور در هفتاد و سومين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، پيرامون تحولات مهم در فعاليتهاي آژانس بين المللي انرژي اتمي ظرف يکسال گذشته صحبت کرد.آمانو اعلام کرد: «ما به راستي آزمايي و نظارت بر اجراي تعهدات هسته اي ايران ذيل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه داده ايم».وي در ادامه گفت: «ايران همچنان به تعهدات هسته اي خود ذيل برجام عمل مي کند. ضروري است که ايران به اجراي کامل اين تعهدات ادامه دهد».رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي همچنين گفت: «آژانس به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته اي اعلام شده از سوي ايران تحت موافقتنامه پادماني اين کشور ادامه مي دهد.


 اردوغان:سوريه وعراق را از پ.ک.ک پاک مي‌کنيم 

 
آناتولي :رئيس جمهوري ترکيه در اظهاراتي با اشاره به حمايت برخي از کشورهاي غربي به خصوص آمريکا از يگان‌هاي مدافع خلق، گفت: برخي از يکسو پ.ک.ک را گروه تروريستي اعلام کردند و از سوي ديگر با آنها همکاري مي‌کنند. ما تمام نقشه‌هاي آنها را به خوبي مي‌دانيم.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري آناتولي به نقل از رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه در اظهاراتي با اشاره به کشته شدن چهار سرباز ترکيه و زخمي‌شدن 20 نفر در حمله اخير بر اثر انفجار در انبار مهمات در شهر هاکاري ترکيه، گفت: برخي از پ.ک.ک حمايت مي‌کنند.

آنکارا بر اين باور است که يگان‌هاي مدافع خلق شاخه سوري پ.ک.ک بوده و حمايت از آنها به معناي حمايت از پ.ک.ک است.وي ادامه داد: ما تمام خانه‌هاي امن اين گروه تروريستي در شمال عراق را مورد هدف قرار داده و تمام اين مامن‌ها را در قنديل و سنجار از بين خواهيم برد.


 گوترش: چندجانبه گرايي بيش از هر زمان ديگري براي جهان لازم است 

آناتولي :دبيرکل سازمان ملل گفت که در ميان رشد فزاينده چالش‌هاي جهاني، چند جانبه گرايي بيش از هر زمان ديگري مهم است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل در نشست شوراي امنيت گفت: در بحبوحه تهديدهاي مربوط به تغييرات آب و هوايي، افزايش درگيري ها، گسترش تسليحات اتمي و نابرابري، ضرورت وجود چندجانبه گرايي بيش از هر زماني احساس مي‌شود.

گوترش در حالي اين اظهارات را مطرح کرد که جهان امروز صدمين سالگرد پايان جنگ اول جهاني را برگزار مي‌کند.وي ادامه داد: در سراسر جهان با خشم، نگراني، بي ثباتي و امور غيرقابل پيش بيني روبرو هستيم. اعتماد در ميان ملت ها کاهش داشته است. شوراي امنيت سازمان ملل نقش کليدي و مرکزي در نشان دادن ارزش همکاري بين المللي دارد.


 رحماني فضلي:14 استاندار مشمول قانون منع بکارگيري بازنشستگان هستند 

 وزير کشور با بيان اينکه 14 نفر از استانداران مشمول قانون منع به کار گيري بازنشستگان هستند، گفت: گزينه‌هايي را آماده داريم و تا روز يکشنبه آنها را به دولت ارائه مي‌کنيم.

به گزارش مهر، عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور در حاشيه گردهمايي استانداران سراسر کشور، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رئيس کل بانک مرکزي، وزير امور اقتصادي و دارايي و وزير صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند تا شرايط را توضيح دهند و خواسته ها و توقعاتشان را بگويند. استانداران، نظرات و مشکلات و راه حل هايي که مي توانند با آن ظرفيت هاي اقتصادي را فعال کنند، مطرح کردند و جمع بندي خوبي هم انجام شد.رحماني فضلي ادامه داد: همچنين 14 نفر از استانداران مشمول قانون منع به کار گيري بازنشستگان هستند که به نوعي جلسه خداحافظي‌شان بود که آرزوي توفيق و خدمت بيشتر به نظام جمهوري اسلامي را براي آنها داريم.


 روسيه در ماه مقر فضايي مي‌سازد 

 روسيه قصد دارد در ماه مقري بسازد که به وسيله آواتارهاي رباتيک کنترل مي شود.به گزارش مهر به نقل از ديلي ميل، روسيه مشغول طراحي يک مقر در ماه است که به وسيله آواتارهايي رباتيک عملياتي مي شود. اين آواتارهاي رباتيک از راه دور کنترل مي شوند.ديميتري رگوزين مدير سازمان فضايي روسيه اين برنامه ها را اعلام کرد. او ادعا مي کند اين تلاش حتي از برنامه هاي فضايي«يو. اس. آپولو» سازمان ناسا نيز بلندپروازانه تر است.رگوزين در اين باره مي گويد: اين طرح به ايجاد يک مقر بلند مدت تعلق دارد که البته انسان در آن زندگي نمي کند. اما مي تواند از آن بازديدکند.

اين طرح مربوط به انتقال سيستم هاي رباتيک و آواتارهايي است که مي توانند فعاليت هايي روي سطح ماه انجام دهند.


 يك نكته از هزاران 

 فرسودگي بنا و تجهيزات؛ دو خطري كه دانش‌آموزان را تهديد مي‌كند

چند روز پيش بود كه خبري درمورد سقوط پنكه كلاس بر روي دو تن از دانش‌آموزان در يكي از مدارس روستايي، در رسانه‌ها منتشر شد.

در اين حادثه كه در مدرسه ابتدايي روستاي نهرسن بخش اروندکنار به وقوع پيوست، دو دانش‌آموز مصدوم شدند.

در كنار انتشار خبرهاي مربوط به فرسودگي بناي مدارس كه منجر به وارد شدن صدماتي به دانش‌آموزان در طول سالهاي اخير شد، حوادثي نيز گاها در مدارس گوشه و كنار كشور رخ مي‌دهد كه عامل وقوع آنها، نه صرفا فرسودگي بنا، بلكه فرسودگي تجهيزات مدارس است كه يك نمونه آن را در حادثه‌اي كه در روستاي نهرسن اخيرا اتفاق افتاده، شاهديم.

بر اين اساس، هر چند مشكل فرسودگي بنا در مدارس، مساله‌اي جدي و نيازمند توجه دلسوزانه است، اما در كنار آن، خطراتي كه تجهيزات فرسوده و قديمي مدارس، متوجه دانش‌آموزان مي‌كنند هم لازم است مورد رسيدگي قرار بگيرد تا ديگر شاهد تكرار حوادثي كه امنيت جاني و سلامت دانش‌آموزان را به خطر مي‌اندازند، نباشيم.


 ميز خبر 

 تشکيل ارتش اروپا؛ طرح فرانسه براي استقلال از آمريکاي ترامپ

«امانوئل مکرون» رئيس جمهوري فرانسه که افزايش هزينه هاي دفاعي را براي تحقق اهداف سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) تصويب کرده است با پيشنهاد تشکيل ارتش اتحاديه اروپا، ظاهرا به دنبال کسب استقلال دفاعي اروپا از آمريکا در دولت «دونالد ترامپ» است .

به گزارش ايرنا، ترامپ با يک هديه ويژه براي مکرون وارد پاريس شد؛ توئيتي که ازمکرون به دليل پيشنهادش براي تشکيل ارتش جديد اروپا انتقاد مي کرد.ترامپ همچنين ناتو را نيز مورد حمله ديگري قرار داد و مدعي شد که ائتلاف ارتش اروپا به اندازه کافي سهم خود در دفاع مشترک را نمي پردازد.

چين رقابت با آمريکا را در زمينه پهپادهاي نظامي شديدتر کرده است

از آن‌جايي که پکن نسبت به آمريکا تمايل بيشتري براي فروش پهپادهاي نظامي خود به ديگر کشورها دارد، شمار مشتريان پهپادهاي چيني در خاورميانه رو به افزايش است. به گزارش ايسنا، چين در حال ارائه پهپادهاي رادارگريز و هواپيماهاي بدون خلبان مجهز به سلاح به بازارهاي جهاني است و براي آن که خود را به تکنولوژي آمريکا برساند و به پهپادهايي که در حال حاضر در اقدامات نظامي در خاورميانه مشاهده شده‌اند بپيوندند، به شدت رقابت مي‌کند.خبرگزاري فرانسه در گزارشي در اين باره اعلام کرد: پهپادهاي جنگي جزو جنگنده‌ها، موشک‌ها و ديگر سخت‌افزارهاي نظامي‌ بودند که در بزرگ‌ترين نمايشگاه صنايع هوافضاي چين در چند روز اخير به نمايش گذاشته شدند. يک پهپاد رادارگريز با بال‌هايي مثلث شکل بيشترين توجهات را به خود جلب کرد و بر افزايش توليد پهپادهاي پيچيده از سوي چين براي رقابت با ناوگان وسيع نظامي آمريکا تاکيد داشت.

جنگ 17 ساله آمريکا عليه تروريسم بيش از نيم ميليون قرباني داشته است

طبق تحقيق يک انديشکده آمريکايي جنگ آمريکا عليه "تروريسم" در سه کشور افغانستان، عراق و پاکستان تا کنون نيم ميليون قرباني داشته است.به گزارش ايسنا، انديشکده "امور عمومي و بين‌الملل واتسون" وابسته به دانشگاه آمريکايي "براون" در تحقيقي جديد گزارش کرده که در جريان "جنگ عليه تروريسم" که آمريکا در عراق، افغانستان و پاکستان در بيش از 10 سال گذشته پيش برده است، حدود نيم ميليون انسان جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوي وزارت امور خارجه هند اعلام کرد:

امنيت انرژي هند در گرو خريد نفت ايران

سخنگوي وزارت امور خارجه هند اعلام کرد: دريافت معافيت از تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه ايران، براي امنيت انرژي هند بسيار مهم است.به گزارش مهر به نقل از رويترز، راويش کومار اعلام کرد: دهلي‌نو در حال بررسي جزئيات معافيت از تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه ايران است.

وي افزود: ما از معافيت‌هاي اعطا شده استقبال مي‌کنيم زيرا اين معافيت براي تضمين امنيت انرژي هند بسيار اهميت دارد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

انجمن بين المللي دانشگاه ها

دوازدهمين کنفرانس عمومي، سائوپولو، برزيل

ادامه مطالب

5. حاکميت، منابع و مديريت

1.5 کنفرانس عمومي، هيأت مديره، گروه هاي کاري

توسعه پايدار – جايي که انجام کار اساساً ازطريق، ودر حمايت از GHESP است، IAU يک بخش فعال در مبادله تخصص درون مشارکت وبا ساير قسمت ها از بخش آموزشي، روي توسعه وب سايت، در ساختمان موجود وانتشار بسته منابع براي توسعه پايدار درآموزش عالي ودر مورد شناخت عمل خوب متمرکز مي گردد. تمام اين جنبه ها از کار ما به UNDESD که درسال 2005 شروع مي گردد کمک خواهد کرد.

گفتگوي بين فرهنگي- جايي که سمينار راه اندازي متخصصين براي نوامبر سال 2004 جدول بندي شده وانتظار دارد تا به صورت روشن پارامترهايي براي يک شبکه بين المللي مؤسسات که مي خواهد درک آنهارا بالا ببردو اعمال آنها را در تشويق و گفتگوي بين فرهنگي دريک تعدادي از سطوح در دانشگاه – خدمات تدريس، پژوهش، مديريت، دانشجو و جامعه وغيره – و فراتر از آن بيان کند.

بين المللي کردن وجهاني شدن- جايي که يک تمرکز دوگانه با يک مقدار بسيار بيشتري از بررسي دوم درمورد بين المللي کردن زمان بندي شده براي سال 2005 وشايد مجدداً درسال 2008 ادامه ميابد، و جايي که کار مربوط به پيگيري روندها در اينکه چگونه جهاني شدن روي مؤسسات آموزش عالي وبه طور خاص روي فعاليت هاي بين المللي آنها تأثير مي گذارد ادامه خواهد يافت. نهايي کردن پيش نويس بيانيه در مورد اشتراک کيفيت آموزش عالي ميان مرزها ومشارکت در مورد کار خطوط راهنماي OECD / يونسکو به منظور حفاظت يادگيرندگان دريک زمينه آموزش ميان مرزي تنها بخشي از مثال هاي کاراست که تعهد خواهند داد . تعهد IAU براي جابجايي و موافقت آن براي ادامه حمايت به منظور اقدام آکادميک ميان مرزي در يونسکو، همچنين ترسيم کردن دراين سطح پويا از توسعه جاري ادامه مي يابد.

چهارمين گروه کاري، که تمرکز آن روي ICTs در آموزش عالي است حداقل يک مرحله از کارش را کامل کرده ويک بيانيه سياستي براي مرور و تصويب کنفرانس عمومي آماده کرده است. IAU دريک سطح مربوط، يک پروژه همکاري در مشارکت با دوسازمان غير دولتي (NGOs) بين المللي را پيگيري مي کند. تمرکز نسبتاً محدود پروژه (ICTs در تربيت معلم) نيازمند حمايت يا رهبري يک گروه کاري نيست. بنابراين، در صورتي که هيأت مديره جديد اين گونه مشخص کند ممکن است يک گروه کاري اضافه براي تمرکز درمورد يک موضوع جديد بوجود آيد .

نتايج قابل انتظار در سال هاي 2004 تا 2008

i. تأسيس يا تأييد تمام گروه هاي کاري .

ii. توسعه دستورکارها و پيگيري پروژه ها توسط هر گروه کاري .

iii. درگيرشدن فعال اعضاي غيرهيأت مديره درتمام گروه هاي کاري .


 ورود سالانه 250 ميليون متر مکعب خاک به سدهاي کشور 

 هوشنگ جزي؛ مدير کل دفتر آبخيزداري و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري اخيرا در گفتگو با رسانه ها با بيان اينکه با اجراي عمليات آبخيزداري، 9 تن فرسايش خاک در کشور کاهش يافته، اظهار کرده: سالانه 250 ميليون مترمکعب خاک وارد سدهاي کشور مي‌شود؛ اين در حالي است که براي توليد يک سانتيمتر خاک به 800 سال زمان نياز است.

نکته مهمي که در اين گفتگو به چشم مي خورد اين است که به گفته اين مسئول، اگر حوضه‌هاي آبخيز به‌درستي مديريت شوند مي‌توان موضوعات مرتبط با کم‌آبي، فرسايش خاک و رسوب‌گذاري (که سبب تخريب سدها و ابنيه‌ مي‌شود) و احياي مباني حياتي مانند پوشش گياهي و چشمه‌ها را با وجود خشکسالي‌هاي کشور،تحت تاثير قرار داد.


  در ديدار با رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا؛
 قدرداني جهانگيري از تلاش فيفا براي دور کردن فوتبال ازسياست 

 معاون اول رييس جمهوري از تلاش‌هاي فدراسيون بين المللي فوتبال براي دور نگه داشتن مسائل سياسي از فوتبال قدرداني کرد و افزود: با جلوگيري از ورود مسائل سياسي به فوتبال، فيفا نقش سازنده خود را در همبستگي ملت‌ها ايفا خواهد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رياست جمهوري؛ اسحاق جهانگيري در ديدار شيخ سلمان بن ابراهيم آل خليفه رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا با اشاره به برگزاري بازي فينال ليگ قهرمانان آسيا ميان تيم پرسپوليس و کاشيما ژاپن اظهار داشت: امروز چشمان علاقمند فوتبال در آسيا و حتي جهان نظاره گر اين بازي در تهران هستند و اميدوارم شاهد يک رقابت خوب و جوانمردانه باشيم تا همه علاقمندان به فوتبال از اين بازي لذت ببرند.

جهانگيري با بيان اينکه ايران همواره تلاش کرده است عضو موثري در کنفدراسيون فوتبال آسيا باشد خاطرنشان کرد: دولت جمهوري اسلامي ايران همواره حمايت هاي لازم را از همه رشته هاي ورزشي و بخصوص فوتبال از جمله فوتبال زنان انجام داده است تا اين رشته پرطرفدار در سراسر کشور گسترش يابد.

وي تصريح کرد: اختلافات سياسي ميان کشورها امري طبيعي است که گاه شدت مي گيرد و گاه به صلح و دوستي تبديل مي شود و انتظار ما از کنفدراسيون فوتبال آسيا اين است که اجازه ندهد مسائل سياسي بر فوتبال اثر بگذارد و براي انسجام ميان کشورهاي آسيايي تلاش هر چه بيشتري را انجام دهد.جهانگيري همچنين با قدرداني از حمايت هاي کنفدراسيون فوتبال آسيا از فوتبال ايران، از رييس اين کنفدراسيون خواست شرايطي فراهم شود تا شاهد حضور نمايندگان ايران در هيات رييسه کنفدراسيون فوتبال آسيا و هيات هاي تابعه آن باشيم.


 آمريکا ديگر به جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي در جنگ يمن سوخت‌رساني نمي‌کند 

 ائتلاف سعودي اعلام کرد‌ از آمريکا خواسته سوخت رساني هوايي به جنگنده‌هايش را در جريان عمليات کنوني در يمن متوقف کند. وزير دفاع آمريکا نيز از تصميم عربستان براي توقف درخواست از آمريکا براي سوخت رساني به جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي در يمن حمايت کرد و اين تصميم را با مشورت دولت آمريکا دانست.به گزارش ايسنا، ائتلاف سعودي بعد از رايزني‌ها با مقامات واشنگتن از آمريکا خواسته سوخت‌رساني به جنگنده‌هايش در جريان عمليات جاري در يمن را متوقف کند.


 آمريکا همچنان از اجراي طرح‌هاي بشردوستانه در کره شمالي ممانعت مي‌کند 

 خبرگزاري فرانسه گزارش داد آمريکا همچنان با درخواست‌ها براي معافيت برخي برنامه‌هاي بشردوستانه از تحريم‌ها عليه کره شمالي، مخالفت مي‌کند و اين برنامه‌ها را به تاخير مي‌اندازد.به گزارش ايسنا، بر اساس اسنادي که از سوي خبرگزاري فرانسه مشاهده شده، آمريکا تاييد درخواست‌هاي مطرح شده براي معافيت ارسال تراکتور، لوازم يدکي و ديگر کالاهاي مورد نيازي را که مشمول کمک‌هاي بشردوستانه هستند، به تاخير مي‌اندازد.


 خبر 

 جان بولتون: گزينه نظامي عليه ايران مطرح نيست

مشاور امنيت ملي کاخ سفيد اعلام کرد : گزينه نظامي جايي در برنامه‌ريزي‌هاي دولت آمريکا عليه ايران ندارد.

به گزارش ايسنا، نيک شيفرين، خبرنگار «نيوزآور» نوشته است ، جان بولتون در پاسخ به سوال يک خبرنگار مبني بر اينکه در صورت خروج ايران از برجام آيا گزينه نظامي عليه اين کشور روي ميز است؟ گفت: «اين [گزينه] هيچ جايي در برنامه‌ريزي‌هاي ما ندارد.»

به گزارش شبکه خبري العالم ، جان بولتون اضافه کرده است : «رئيس‌جمهور( ترامپ ) فکر نمي‌کند ايران از توافق خارج شود.»

سخنگوي موگريني:

تجارت با ايران هنوز هم قانوني است

همگام با اعمال تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه ايران، روند اجرايي شدن سازوکار مالي جديدي که اتحاديه اروپا براي حفظ ارتباط تجاري و اقتصادي با ايران طراحي کرده است، به گفته مسؤلان اتحاديه اروپا در چند روز اخير با سرعت بيشتري انجام‌ مي‌گيرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از بلومبرگ، مايا کوچيانچيک، سخنگوي موگريني، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک گفت:« تلاش‌ها براي حفظ برجام ،توافق هسته‌اي ايران و ارتباط تجاري و اقتصادي با ايران به ويژه در موارد مرتبط با برپا کردن سازوکار مالي ويژه، در چند هفته اخير شدت گرفته است».

کوچيانچيک در بروکسل به خبرنگاران گفت:«يکي از اقدامات کليدي از طرف ما قانون مسدودکننده بود که در ماه اوت به روزرساني شد».

سفير روسيه در اسرائيل: نيروهاي ايراني به درخواست دمشق در سوريه حاضر هستند

سفير روسيه در اسرائيل تأکيد کرد که نيروهاي ايراني به درخواست دمشق در سوريه هستند و در خواست تل آويو براي اخراج آنها واقع‌بينانه نيست.به گزارش ايسنا، سايت تايمز آو اسرائيل در گزارشي نوشت که آناتولي ويکتوروف، سفير روسيه در تل‌آويو درخواست اسرائيل براي اخراج نيروهاي ايراني از سوريه را درخواستي غيرواقع بينانه و غيرضروري خوانده است.

اين ديپلمات روس گفت: تهران براي حمله به اسرائيل نقشه نمي‌کشد. هيچ اسرائيلي هم به دست ايراني‌ها کشته نشده است درحالي که ده‌ها ايراني به خاطر حملات اسرائيل کشته شده‌اند. حضور ايران در سوريه به درخواست دمشق صورت گرفته و مسکو نمي‌تواند از آن‌ها بخواهد سوريه را ترک کنند.

وزير اسرائيلي: روابط ما با اعراب پشت درهاي بسته است

وزير مسکن رژيم صهيونيستي گفت: تمامي روابط ما با کشورهاي عربي پشت درب‌هاي بسته بوده و علني نيستند و البته اين خواست کشورهاي عربي بوده است.به گزارش ايسنا، يوآو گالانت، وزير مسکن رژيم صهيونيستي در مصاحبه‌اي با روزنامه عبري زبان "اورشليم پست" مدعي شد که اسرائيل آماده برقراري صلح با تمامي کشورهاي عربي است.

گالانت در ادامه مدعي شد: ما منافع مشترکي با عربستان و کشورهاي (عرب) حوزه خليج فارس داريم و دشمن مشترک ما ايران است، ايراني‌ها مهم‌ترين و خطرناک‌ترين تهديد براي اسرائيل و کل جهان غرب هستند.


 جشنواره دوستي ايران و کره جنوبي با حضور سفير کره جنوبي 


 آتش سوزي گسترده در کاليفرنيا‎ 


 سرمقاله 

ضرورت وفاق ملي درراستاي افزايش توان داخلي کشور

حميدرضا عسگري

درچند روز اخير عليرغم تعطيلات رسمي در کشور، بسياري از اشخاص و رسانه ها به طرز عجيبي چشم به انتخابات مجلس نمايندگان آمريکا دوخته بودند و لحظه به لحظه نتايج اوليه را مورد بررسي قرار مي دادند. البته اين موضوع درچارچوب اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي امري حرفه اي تلقي مي شود، اما گويا برخي سياسيون به طور رسمي و غيررسمي انتظار نتايج را مي کشيدند و اين ابهام به وجود آمد که کسب اکثريت کرسي ها براي دموکرات ها موهبتي است که نصيب کشورمان شده و بايد اميدوار بود که از اين پس شاهد گشايشها و تغييرسياست هاي ترامپي آمريکا باشيم!

مسلماً هرعقل سليمي مي داند که سياست هاي کلي ايالات متحده با روي کار آمدن احزاب مختلف تغييري نخواهد داشت و صرفاً تا حدودي ابزارهاي اجرايي در آن تغيير مي کند.لذا اميدهاي واهي به بهبود شرايط و انتظار از دموکرات ها براي بازگشت سياستهاي دوران اوباما و خصوصاً حمايتش از برجام، غيرعقلاني است.

شايد بتوان اينطور گفت که حضور دموکراتها و شکاف نسبي اين جريان با سياستهاي ترامپ، مي تواند فرصتي براي ايران جهت تقويت تعامل با ديگر کشورها و تثبيت جايگاه بين المللي خود نزد جهانيان باشد.اما حقيقت اين است که تحريمهاي آمريکا به هرشکلي چه نفتي و چه بانکي براي ما مشکل آفرين خواهد بود و تاثير منفي آن بر زندگي مردم ايران ارتباطي به نتايج آرا نخواهد داشت.

لذا بايد راهکارهاي دروني را بيش از اميدواريهاي بي پشتوانه به تغيير قدرت در آمريکا و يا مساعدتهاي اروپا مد نظرداشت. گزافه نيست که اگر بگوييم امروز نياز کشور به وفاق ملي (البته بين جريانهاي سياسي و نه مردم) بيش از زمان جنگ تحميلي است. ما به گفتگوي ملي و هم‌افزايي در ساختار داخلي کشور در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي نيازمنديم. متاسفانه افتراق ميان جريانهاي سياسي در کشورمان بيش از تحريمهاي خارجي، روحيه مردم را تضعيف مي کند.

جامعه زماني که مشاهده مي کند کارگزاران قادر به رفع و حل مشکلات نيستند، نسبت به آينده دچار يأس مي شود. اين بي انگيزه بودن، دروازه ورود و تاثير خصومتهاي خارجي خواهد بود و هر تيردشمن به قلب جامعه خواهد نشست. تنها وحدت و وفاق ملي است که انسجام داخلي را به عنوان سپري در برابر سياستهاي تحميلي دشمنان ايجاد مي کند. ما مدت زيادي است که به علت منفعت محوري، مدام درصدد پياده کردن يکديگر از قطار انقلاب هستيم، امروز همان روز موعود است، بايد توجه خود را به صداها و توانهايي معطوف کنيم که شنيده نشدند و يا ناديده انگاشته شدند. توان داخلي کشور به سبب همين افتراق هدر رفته است و بي مبالغه نگاه بسياري از اقشار مردم براي رهايي از اين وضعيت به سمت مهاجرت از ايران معطوف شده است. اما نه اميد به نتايج انتخابات آمريکا و نه تک صدايي و تک محوري در امور و نه حتي مهاجرت و... از آلام کشور نخواهد کاست. تنها راه نجات امروز ما در برابر تحريمها و فشارهاي سياسي و اقتصادي، ايجاد همدلي و مشي ملي گرايي با تکثر سلايق سياسيون و صاحبنظران و طبقات مختلف جامعه خواهد بود. درک اين موضوع در شرايط کنوني کار سختي نيست، لذا اگر اين مشي عقلاني را در دستور کار قرار ندهيم، عملا نشان خواهيم داد که منافع حزبي و اهداف گروهي را برمنافع و مصالح عمومي ترجيح مي دهيم و افسوس که نتيجه اين نگرش صرفاً تحميل فشار برمردم خواهد بود. البته عاقبت تداوم چنين رويکرد و نگرشهايي را تاريخ تشريح کرده است.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي